Συλλογή ασκήσεων και τεστ στη Φυσική Προσανατολισμού

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Χρόνια πολλά σε όλους. Τις καλύτερες ευχές μου σε όλους σας και στην προσπάθεια που κάνετε!
Αναρωτιόμουν αν θα θέλατε να δημοσίευα ασκήσεις ή διαγωνίσματα προς λύση σε αυτό το thread.
Δημοσιεύτε την άποψή σας ή στείλτε μου πμ

Και πάλι χρόνια πολλά!
Φυσικά και είναι ευπρόσδεκτες! Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης του thread, άλλωστε. :)

βαλτε καλες ασκησεις να λυσουμε
Εκκρεμεί η άσκηση του Δία, αν ενδιαφέρεσαι. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soras7

Νεοφερμένος

Ο soras7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 45 μηνύματα.












 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Χρόνια πολλά σε όλους. Τις καλύτερες ευχές μου σε όλους σας και στην προσπάθεια που κάνετε! Αναρωτιόμουν αν θα θέλατε να δημοσίευα ασκήσεις ή διαγωνίσματα προς λύση σε αυτό το thread. Δημοσιεύτε την άποψή σας ή στείλτε μου πμ. Και πάλι χρόνια πολλά!
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά και σε σένα. :)
Η προσφορά σου είναι δεκτή με χαρά. Και μάλιστα (αφού προσφέρεσαι, να σε εκμεταλλευτούμε), αν μπορείς να σχολιάζεις τις λύσεις που δίνουμε και να μας διορθώνεις σε ότι δεν κάνουμε σωστά.
α, β σωστά, γ σωστά, αλλά το διάγραμμα είναι που έχει το ενδιαφέρον (μάλλον δεν είχες τρόπο να το ανεβάσεις), δ ναι τα σημεία είναι 6 αλλά δεν εξηγείς πώς τα βρήκες.

Να βάλω και τη δική μου λύση σε αεροτομή:

βαλτε καλες ασκησεις να λυσουμε
Σειρά σου φίλε μου...

Χρόνια πολ²ά και καλή χρονιά σε όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Θεωρώ πολύ ενδιαφέρον το 3ο θέμα από τις επαναληπτικές τους 2004.
aski.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θεωρώ πολύ ενδιαφέρον το 3ο θέμα από τις επαναληπτικές τους 2004.
Ναι, είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα. Όμως έχει ένα λάθος:
Θα έπρεπε η εξίσωση που δίνει να είναι yκ = - 0,2ημ/π(t-2), δηλαδή λείπει ένα "μείον".
Καλή χρονιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Ναι, είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα. Όμως έχει ένα λάθος:
Θα έπρεπε η εξίσωση που δίνει να είναι yκ = - 0,2ημ/π(t-2), δηλαδή λείπει ένα "μείον".
Καλή χρονιά...
123.gif
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
@ vavlas
Μου ειπε ο καθηγητής μου ότι τους είχαν δώσει τη διόρθωση για το ¨μείον" μετά τα θέματα. Αν θυμάμαι καλά (γιατί την άσκηση την έκανα το καλοκαίρι), νομίζω ότι αν βάλεις τις τιμές που θα βρεις με το δικό σου τρόπο, δεν επαληθεύεται η αρχική.

.

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Καλή χρονιά πάλι παιδιά!
Ας μην ξεχνάμε ότι το θέμα αυτό ήταν σε επαναληπτικές πανελλήνιες, οπότε μιλάμε για πολύ λίγα γραπτά. Αν θυμάμαι καλά, πράγματι είχαν στείλει διόρθωση λίγο πιο μετά, γιατί πράγματι η εξίσωση έτσι όπως δόθηκε δεν ταίριαζε με τα δεδομένα. Σε κάθε περίπτωση, αφού το Κ είναι το πλησιέστερο σημείο στο μέσον που ταλαντώνεται με μέγιστο πλάτος και αφού r1>r2 τότε πάντα ισχύει r1-r2=λ θα έχουμε στην (1) συνπ με αποτέλεσμα -1. Άρα η δεύτερη εξίσωση που βλέπω είναι μια πολύ καλή προσέγγιση για το (-), αλλά όχι για το συγκεκριμένο πρόβλημα!
Η επιτροπή είχε κάνει ήδη μια διόρθωση, οπότε δεν την έπαιρνε για δεύτερη!....
Πληροφοριακά, το (-) δεν παίζει ουσιώδη ρόλο στην επίλυση της άσκησης, αφού λόγω της δήλωσης ότι το Κ είναι το λησιέστερο σημείο στο μέσον που ταλαντώνεται με μέγιστο πλάτος ισχύει r1-r2=λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Και μια άσκηση στο τρέχον κύμα, επιπέδου 4ου Θέματος Πανελληνίων (εύκολο ή δύσκολο δεν ξέρω!.....)


Υ.Γ. Google Chrome: Respect!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Ασκηση 1 .pdf
    3.1 MB · Εμφανίσεις: 198

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Και μια άσκηση στο τρέχον κύμα, επιπέδου 4ου Θέματος Πανελληνίων (εύκολο ή δύσκολο δεν ξέρω!.....)


Υ.Γ. Google Chrome: Respect!

Νομίζω είναι αρκετά απλό,αν και μας έχουν συνηθίσει ως 4ο θέμα το στερεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Νομίζω είναι αρκετά απλό,αν και μας έχουν συνηθίσει ως 4ο θέμα το στερεό.

Το πιο δύσκολο ερώτημα είναι το Γ, ή καλύτερα, η σωστή διατύπωση ή λύση στο Γ ερώτημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και μια άσκηση στο τρέχον κύμα, επιπέδου 4ου Θέματος Πανελληνίων (εύκολο ή δύσκολο δεν ξέρω!.....)
Εύκολο.
Συνοπτικές απαντήσεις: (ελπίζω να μην έκανα κάποιο λάθος βιασύνης).
Α) y = 0,4ημ2π(t-2,5x),S.I
B) 9π/2
Γ) -0,22̅m
Δ) Τα πάνω κάτω.
(ελπίζω να μην έκανα κάποιο λάθος βιασύνης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
:clapup::clapup::clapup:

Μπράβο Dias!!
Δεν έκανες κανένα λάθος!

Απλά αν μπορείς στείλε μου -ή δημοσίευσε- τον τρόπο που έχεις γράψει το Γ ερώτημα για σχολιασμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
στείλε μου -ή δημοσίευσε- τον τρόπο που έχεις γράψει το Γ ερώτημα για σχολιασμό!
1ος τρόπος: Δφ = 2πd/λ, (d = 2λ + λ/4)
2ος τρόπος: Δφ = |φ1-φ2| = |φ1+|φ2||...
Δεν βλέπω κάτι προβληματικό. :)

ΔΙΟΡΘΩΣΗ:
Μου είπες το Γ κι εγώ έγραψα το Β. (Μάλλον φταίει η ώρα). Για το Γ συμφωνώ με τον Κώστα (αλλά δεν συμφωνώ με το στιγμιότυπο του). :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Εδώ είναι η δική μου λύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 04012011012.jpg
    04012011012.jpg
    184.7 KB · Εμφανίσεις: 224

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Σχόλια στον Κώστα:

Σωστός στα Α, Β, Γ και η αιτιολόγηση στο Γ εξαιρετική!...
Στο Δ, σου ζητάει ¨μετά από χρόνο Δt=0,5 sec από την στιγμή που λήφθηκε το πρώτο στιγμιότυπο" δηλαδή Τ/2 μετά την πρώτη εικόνα. Άρα θα έχει "μετατοπιστεί" το κύμα κατά λ/2 από την αρχική του εικόνα..... Δηλαδή θα είναι "τα πάνω κάτω"

Γενική παρατήρηση:
Στις πανελλήνιες 2009 όπου στο 3ο θέμα είχαν ρωτήσει για διαφορά φάσης, είχε πάει στα βαθμολογικά οδηγία να δεχτούν την σχέση Δφ=2πΔχ/λ χωρίς απόδειξη. Δεν ξέρουμε αν θα γίνει και φέτος! Για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο ρίξτε μία αποδειξούλα (ούτε ένα λεπτό δεν θα πάρει....)

Στην σχεδίαση του στιγμιότυπου στις πανελλήνιες χρειάζεται κάποια περιγραφή ή γενικότερα να πείσεις τον βαθμολογητή ότι δεν το έχεις κάνει στην "τύχη"

Μια λύση στο Γ που μου αρέσει πολύ:
Αν ονομάσουμε Ξ το ζητούμενο σημείο θα έχουμε:

Έτσι:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Πως γινεται να βαζουμε ως π την φαση της πηγης,χωρις να ξερουμε ,ουτε πως ξεκινησε το κυμα,ουτε ποια στιγμη ειναι η τ=ο,ουτε για ποσο διαστημα ,αυτη,ταλαντωνεται?
Αλλα και για την ιδια την εξισωση του κυματος που o dias και ο Κωστας εστειλαν προηγουμενως

(Μπορει αυτα που λεω να μην ισχυουν,καθως δεν ρωτησε κανεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Πως γινεται να βαζουμε ως π την φαση της πηγης,χωρις να ξερουμε ,ουτε πως ξεκινησε το κυμα,ουτε ποια στιγμη ειναι η τ=ο,ουτε για ποσο διαστημα ,αυτη,ταλαντωνεται?
Αλλα και για την ιδια την εξισωση του κυματος που o dias και ο Κωστας εστειλαν προηγουμενως

(Μπορει αυτα που λεω να μην ισχυουν,καθως δεν ρωτησε κανεις)

Στο Α ερώτημα σου λέει ποιες είναι οι αρχικές συνθήκες. Ας υποθέσουμε όμως ότι δεν γνωρίζουμε τίποτα για την ακριβή στιγμή που λήφθηκε το στιγμιότυπο, μπορούμε τότε να πούμε ότι:

που αν την βάλεις σε οποιοδήποτε τριγωνομετρικό αριθμό σου δίνει ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα (το 2κπ είναι η περιοδικότητα)

Αν και αυτή η λύση δεν σε ικανοποιεί θα ανεβάσω μέσα στην μέρα και τρίτη που βασίζεται περισσότερο στη φυσική και λιγότερο στα μαθηματικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πως γινεται να βαζουμε ως π την φαση της πηγης,χωρις να ξερουμε ,ουτε πως ξεκινησε το κυμα,ουτε ποια στιγμη ειναι η τ=ο,ουτε για ποσο διαστημα ,αυτη,ταλαντωνεται? Αλλα και για την ιδια την εξισωση του κυματος που o dias και ο Κωστας εστειλαν προηγουμενως
Αφού δεν μας ενδιαφέρουν αποστάσεις που διαδίδεται το κύμα, μπορούμε να παίρνουμε κάθε φορά t=0 τη στιγμή που μας βολεύει. Ή πιο απλά (όπως λέει και ο καθηγητής μου) πατάμε το κουμπάκι του χρονόμετρου και μηδενίζουμε το χρόνο.

Ας βάλω και το στιγμιότυπο που χρωστάω, γιατί χθές βράδι...

Υ.Γ. Κάτι περίεργο: Όταν κοιτάζω την παραπάνω εικόνα χασμουριέμαι. Συμβαίνει και σε σας?
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Αφού δεν μας ενδιαφέρουν αποστάσεις που διαδίδεται το κύμα, μπορούμε να παίρνουμε κάθε φορά t=0 τη στιγμή που μας βολεύει. Ή πιο απλά (όπως λέει και ο καθηγητής μου) πατάμε το κουμπάκι του χρονόμετρου και μηδενίζουμε το χρόνο.

Ας βάλω και το στιγμιότυπο που χρωστάω, γιατί χθές βράδι...

:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top