Συλλογή ασκήσεων και τεστ στην ΑΕΠΠ

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Πιθανώς να μη είμαι σαφής, γιατί χρησιμοποιώ ξεχωριστά τις έννοιες του αλγορίθμου, της ψευδογλώσσας και της κωδικοποίησης σε πρόγραμμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν απάντησα σ' εσάς και τις αηδίες των πανελληνίων, δεν υπάρχει κάτι στον κόσμο που να σιχαίνομαι πιο πολύ απ' αυτές και συνεπώς αγνοώ τα συναφή μηνύματα :P. Στο Στέλιο απάντησα που δεν έβλεπε τη λύση :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Δεν απάντησα σ' εσάς και τις αηδίες των πανελληνίων, δεν υπάρχει κάτι στον κόσμο που να σιχαίνομαι πιο πολύ απ' αυτές και συνεπώς αγνοώ τα συναφή μηνύματα :P. Στο Στέλιο απάντησα που δεν έβλεπε τη λύση :P.

Έλα ναι, η λογική αυτή είναι... Αν βαριέσαι να κάνεις τον αλγόριθμο, δε πειράζει.. Πάντως γενικά νομίζω πως είναι μια άσκηση που η υλοποίηση του αλγορίθμου παρουσιάζει ενδιαφέρον.



Στέλιος
-----------------------------------------
Έχω μπερδέψει τα forum. Εγώ συμμετείχα σε ένα για μαθητές λυκείου που δίνουν πανελλαδικές εξετάσεις στο μάθημα "Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον".

Φαντάζομαι, αυτός είναι ο σκοπός ύπαρξης μιας συζήτησης με θέμα:

"iSchool> Τα Forums του Λυκείου > Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι > Θετική & Τεχνολογική > ΑΕΠΠ Άσκηση - ΑΕΠΠ (για Dythor)"


Ναι, η άσκηση ξεφεύγει από πανελλαδικές.. Δεν είναι σχολική, γι' αυτό και δε μπήκε στο φόρουμ των σχολικών ασκήσεων της ΑΕΠΠ.


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλώς, θα το υλοποιήσω τότε :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εδώ μια άλλη:

Να φτιάξετε αλγόριθμο ο οποίος θα παίρνει ως είσοδο έναν πίνακα n ακεραίων Α, και θα επιστρέφει τον υποπίνα με το μεγαλύτερο άθροισμα στοιχείων.

Πχ για τον πίνακα A=[-1,-4,3,4] ο υποπίνακας που ψάχνουμε είναι ο [3,4] με άθροισμα 7
ενώ για τον A=[5,-1,-3,3,4] ο υποπίνακας που ψάχνουμε είναι ο [5,-1,-3,3,4] με άθροισμα 8

Όποιος μπορεί ας τον τρέξει στον μεταφραστή/compiler/whatever και να μου πει πόσο χρόνο κάνει με είσοδο πίνακα με 10000 ή και 100000 στοιχεία ;)

Υ.Γ. Το δίορθωσα, 1000 στοιχεία για τον συγκεκριμένο είναι λίγα. Δοκιμάστε με 10000 ή και 100000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Μηδαμινό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γράψε μας έναν δικό σου αλγόριθμο που να μην είναι copy paste πλιζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Δεν έχω γράψει κανέναν copy-paste αλγόριθμο :) (Δεν μου αρέσουν τα flames, μην το συνεχίζεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ούτε κι εμένα τα ψέμματα και οι δήθεν όμως. Ό,τι μπορείς με την αξία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Διόρθωσα το παλιό.

Και ένα άλλο:

Να γράψετε ένα αλγόριθμο που να παίρνει ως είσοδο έναν πίνακα απο ακεραίους και να επιστρέφει τον k-οστό μικρότερο ακέραιο του πίνακα.

πχ στον A=[1,5,9,-1] το 2ο μικρότερο στοιχείο του πίνακα είναι το 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ε, τον ταξινομείς σε αύξουσα και τσεκάρεις για όμοια απ' την αρχή, όταν βρεις το δεύτερο διαφορετικό το εμφανίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Ρε μάγκες πώς μπορείτε και κάθεστε όλη την ώρα κ παλεύετε τέτοιες ασκήσεις?Τουλάχιστον διαβάστε κάτι για τη σχολή.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Λοιπόν, προσωπικά ήμουν διχασμένος ανάμεσα σε Πληροφορική και Οικονομικό όταν έκανα το μηχανογραφικό... Αποφάσισα ότι με έλκυε περισσότερο το δεύτερο αλλά οπωσδήποτε θα κάνω ένα μεταπτυχιακό πάνω στο πρώτο οπότε επιπλέον προσόντα είναι στην ουσία, μαθαίνω και μόνος μου C, Java κτλ...

Αλλά και έτσι να μην ήταν, μαμώ τα χόμπι είναι ;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ρε μάγκες πώς μπορείτε και κάθεστε όλη την ώρα κ παλεύετε τέτοιες ασκήσεις?Τουλάχιστον διαβάστε κάτι για τη σχολή.:P

Εμένα ασκήσεις για τη σχολή είναι σε ένα μάθημα. Απλά έχω και τον περιορισμό να κάνουν συγκεκριμένο χρόνο κτλ (οπου οι απλές προσεγγίσεις κάθομαι τυχαία και ψάχνω να φτιάξω έναν αλγόριθμο δεν πολυδουλεύουν) και μια και τις έλυσα, έβαλα εδω πέρα την εκδοχή τους χωρίς κάποιο περιορισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ούτε κι εμένα τα ψέμματα και οι δήθεν όμως. Ό,τι μπορείς με την αξία σου.

ΟΚ, κατάλαβα περί τίνος πρόκειται, συνέχισε έτσι.

@Eruyomo δεν παραθέτω κώδικα γιατι δεν ξέρω "ΓΛΩΣΣΑ" και υπάρχουν μερικοί που κατακρίνουν οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Χαχαχα..τι άσκηση ήταν αυτή!! Σόρρυ κιόλας Στέλιο, αλλά μας βίασες, όπως λέει και ένας καθηγητής μου!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αν όλοι εσείς που γράφετε Μαθηματικά 20 τα ξέρατε όπως θα 'πρεπε να τα ξέρατε σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρώπης τότε αυτές οι ασκήσεις θα σας φαίνονταν αυτονόητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
ΟΚ, κατάλαβα περί τίνος πρόκειται, συνέχισε έτσι.

@Eruyomo δεν παραθέτω κώδικα γιατι δεν ξέρω "ΓΛΩΣΣΑ" και υπάρχουν μερικοί που κατακρίνουν οποιαδήποτε άλλη προσπάθεια.

Δώσε οποιασδήποτε μορφής κώδικα μπορείς, δεν χρειάζεται να είναι ΓΛΩΣΣΑ.

Υ.Γ. Στην τελική στείλε ένα ΠΜ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Απλά, σε μια συζήτηση με θέμα ΑΕΠΠ θα παρασύρεις να την διαβάσουν και κάποιοι που δεν τους ενδιαφέρει και δεν θα την διαβάσουν κάποιοι που θα τους ενδιαφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ε ρε @(#*^ τις πανελλήνιες μέσα, κολλημένοι τελείως είστε; Αφήστε ν' ακουστούν κι 1-2 ενδιαφέροντα πράγματα πέρα απ' τα μίζερα και νεκρά που κάνετε στο φροντιστήριο, δεν παθαίνετε τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top