Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

photon

Νεοφερμένος

Ο photon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Μία προσπάθεια:
Δίνεται (ε): και έστω κοινό σημείο της (ε) με την Cf.Άρα το Κ επαληθεύει την (ε): Αφού Κ,Μ ανήκουν στην ίδια ευθεία όμοια ισχύει ότι Άρα από rolle υπάρχει ώστε f''(ξ)=0, άτοπο.

Λοιπόν, άκυρο. Δεν ξέρω αν το M επαληθεύει την εφαπτομένη στο Κ.


Δίνεται (ε): και έστω (χ1<χ2)κοινό σημείο της (ε) με την Cf.Άρα το Κ επαληθεύει την (ε): Από ΘΜΤ υπάρχει ώστε Από Rolle υπάρχει τέτοιο ώστε άτοπο.

Αν x2<x1και από rolle sto (ξ,χ1)προκύπτει πάλι τι ίδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να δώσω και εγώ μια ασκηση που μου εδωσε ενας φιλος και μου αρεσε :


Έστω φ R->R 2 φορες παρμ/η με
φ(α)=κe^a
φ(c)=κe^c
φ(b)=κe^b
c \in (a,b)

Να δείξετε οτι υπάρχει ξ στο (α,β) τέτοιο ώστε 2φ'(ξ)=φ(ξ)+φ''(ξ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιζει τιποτα ρε αλήτες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.J.S.

Νεοφερμένος

Ο C.J.S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα.Έχω μια άσκηση και θέλω βοηθειά!!
Έχουμε: asdasd.gif και μας ζητάει να βρούμε την F(x).
Πως την βρίσκω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλησπέρα.Έχω μια άσκηση και θέλω βοηθειά!!
Έχουμε: View attachment 55707 και μας ζητάει να βρούμε την F(x).
Πως την βρίσκω;;;

Πρέπει να διευκρινήσεις σε ποιο υποσύνολο του R ανήκουν τα x και y.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.J.S.

Νεοφερμένος

Ο C.J.S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ωχ έχεις δίκιο ξέχασα να γράψω 2 σημαντικά πραγματάκια...
χ,y>0 και
F'(1)=3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Καλησπέρα.Έχω μια άσκηση και θέλω βοηθειά!!
Έχουμε: View attachment 55707 και μας ζητάει να βρούμε την F(x).
Πως την βρίσκω;;;
H σχέση γράφεται
.
Για στην (1) παίρνουμε Για με είναι:


οπότε

δηλαδή

οπότε

και για :
.

Καλή χρονιά σε όλους !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.J.S.

Νεοφερμένος

Ο C.J.S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
H σχέση γράφεται
.
Για στην (1) παίρνουμε Για με είναι:


οπότε

δηλαδή

οπότε

και για :
.

Καλή χρονιά σε όλους !!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!Να σαι καλά βοηθάς πολύ εδώ μέσα!!
Καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έλα να φτύνονται οι ντόπες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Έστω μία παραγωγίσιμη συνάρτηση με και . Να δείξετε ότι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Περίμενα να μπορώ να το διορθώσω. Τέλος πάντων, το παραπάνω είναι λάθος (αντικαθιστώ την f'(x) με f'(ξ), διατηρώντας την f(x) ακέραιη.

Δεύτερη προσπάθεια, με εφαρμογή μονοτονίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έστω μία παραγωγίσιμη συνάρτηση με και . Να δείξετε ότι

|f΄(x)|<=f(x) <=> -f(x)<=f΄(x)<=f(x) για κάθε x ανήκει R

Θεωρούμε τις συναρτήσεις g(x)=f(x)(e^x) και h(x)=f(x)(e^(-x)), x ανήκει R. Επειδή η f είναι παραγωγίσιμη στο R Τότε και οι g, h είναι παραγωγίσιμες στο R με πρώτη παράγωγο:
g΄(x)=(f΄(x)+f(x))(e^x)
h΄(x)=(f΄(x)-f(x))(e^(-x))

-f(x)<=f΄(x) => f΄(x)+f(x)>=0 => g΄(x)>=0, x ανήκει R
f΄(x)<=f(x) => f΄(x)-f(x)<=0 => h΄(x)<=0, x ανήκει R

Οι συναρτήσεις f, g, h είναι συνεχείς στο R ως παραγωγίσιμες στο R.

g(0)=f(0)=0
h(0)=f(0)=0

Η συνάρτηση g είναι συνεχής και παραγωγίσιμη στο R και ισχύει g΄(x)>=0 για κάθε x ανήκει R. Επομένως η g είναι αύξουσα στο R. Έχουμε:

x>0 => g(x)>=g(0) => f(x)(e^x)>=0 => f(x)>=0
x<0 => g(x)<=g(0) => f(x)(e^x)<=0 => f(x)<=0

Η συνάρτηση h είναι συνεχής και παραγωγίσιμη στο R και ισχύει h΄(x)<=0 για κάθε x ανήκει R. Επομένως η h είναι φθίνουσα στο R. Έχουμε:

x>0 => h(x)<=h(0) => f(x)(e^(-x))<=0 => f(x)<=0
x<0 => h(x)>=h(0) => f(x)(e^(-x))>=0 => f(x)>=0

Για x<0 ισχύουν f(x)<=0 και f(x)>=0. Άρα f(x)=0.
Για x>0 ισχύουν f(x)<=0 και f(x)>=0. Άρα f(x)=0.

Επειδή για x διάφορο 0 ισχύει f(x)=0 και f(0)=0 τότε f(x)=0 για κάθε x ανήκει R.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Σωστά! :) .Ας επαναφέρουμε κι αυτές τις δύο που ξεχάστηκαν.
Έστω συνεχής στο , παραγωγίσιμη στο , με και . Δείξτε ότι υπάρχουν με

Για την πολυωνυμική και μη σταθερή συνάρτηση ισχύει
για κάθε

α) Να αποδείξετε ότι
β) Να βρεθεί η εξίσωση της εφαπτομένης της που σχηματίζει οξεία γωνία με τον άξονα και διέρχεται από το σημείο
γ) Να βρείτε την ελάχιστη τιμή της παράστασης

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Δίνεται συνάρτηση δύο φορές παραγωγίσιμη για την οποία ισχύει , για κάθε . Να δείξετε ότι η εφαπτομένη της στο σημείο δεν έχει άλλο κοινό σημείο με την εκτός του

ή απλά αφού η f είναι κυρτή, κάθε εφαπτομένη βρίσκεται "κάτω" από τη Cf, εκτός από το σημείο επαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Μπορεί να μου δώσει κάποιος απαντήσεις στις παρακάτω ασκησεις γιατί δεν έχω τις λύσεις τους;

1. Δίνονται οι μιγαδικοι αριθμοι z= 1+iα^χ (το α είναι υψωμένο εις τη χ) , w=x+1+i και η συνάρτηση f(x)= x|z|^2 + |w-1|^2 με χ ανήκει R και α > 0. Αν ισχύει | z - w:συζηγής| <= | z:συζυγής + w|
Α) να δείξετε ότι α= e
B) να βρείτε τα limf(x) οταν το χ τείνει στο +άπειρο και στο -άπειρο
Γ) να δείξετε ότι η Cf δεν έχει ασύμπτωτες
Δ) να δείξετε ότι η εξίσωση f(x)=0 είναι αδύνατη στο R.

2. Δίνεται η g(x)= (e^x - 1)/ (e^x + 1) με x ανήκει στο R. Θεωρούμε επίσης την παραγωγίσιμη συνάρτηση f(0,+άπειρο)->R για την οποία ισχύουν:
• f(e) = limg(x) το χ τείνει στο +άπειρο
• χf'(x)=1, για κάθε χ>0
Α) να βρείτε τον τύπο της f
Β) να βρείτε το όριο lim(f(x)+f'(x)) το χ τείνει στο 0+
Γ) να μελετήσετε την g ως προς τη μονοτονία, κυρτότητα, σημεία καμπής
Ε) να λύσετε την εξίσωση (e^συνχ•e^(2x) - 1)(e+1)=(e^συνχ•e^(2x) +1)(e-1)

3. Δίνεται f:R ->R 2 φορές παταγωγίσιμη για την οποία ισχύει:
Lim[(xf(x)-ημχ)/(e^(x^2)-1)]=1 το χ τείνει στο 0. Θεωρούμε g:(0,+άπειρο)->R με g(x)=x^2+x-2-f(2)lnx η γραφική παράσταση της οποίας δεν έχει κανένα τμήμα της κάτω απο τον xx'.
A) να δείξετε ότι f(2)=3
Β) να μελετήσετε την g ως προς τη μονοτονία
Γ) να βρεθούν τα limg(x) όταν χ τείνει στο 0+ και στο +άπειρο
Δ) να βρεθεί η εξίσωση της εφαπτομένης της Cf στο σημείο που τέμνει τον yy'
E)να αποδείξετε ότι υπάρχει χ0 ανήκει (0,2) τέτοιο ώστε f"(x0)=0
Στ) να αποδείξετε ότι η f(x)-2x=(1-x)f'(x) έχει μία τουλάχιστον ρίζα στο (0,2)
Ζ) αν επιπλέον ισχύει ότι f'(x)<3 για κάθε χ να αποδείξετε ότι υπάρχει ένα τουλάχιστον ξ ανήκει (-2,4) τέτοιο ώστε 3f(ξ)=7ξ-1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωστά! :) .Ας επαναφέρουμε κι αυτές τις δύο που ξεχάστηκαν.
παίζει τίποτα σε υποδειξη για το τελευταιο; γιατι σκεφτηκα την 2(x^2+y^2) \geq (x+y)^2 αλλα δεν μπορω να την προχωρήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Η λύση που έχω είναι γεωμετρική. Ίσως βγαίνει και αλγεβρικά βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εστω συνάρτηση ορισμένη στο με
Να βρείτε τον τύπο της αν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top