Συζητήσεις και απορίες για το μηχανογραφικό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν επιθυμείς να δηλώσεις μια σχολή η οποία ανήκει σε δύο πεδία μετράει το πεδίο στο οποίο έχεις συγκεντρώσει τα περισσότερα μόρια;

Θα τη δηλώσεις στο πεδίο που συγκεντρώνεις τα περισσότερα μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν επιθυμείς να δηλώσεις μια σχολή η οποία ανήκει σε δύο πεδία μετράει το πεδίο στο οποίο έχεις συγκεντρώσει τα περισσότερα μόρια;
Edit: Άλλο κατάλαβα.
Ναι, για την κοινή σχολή θα ληφθούν υπόψη τα πιο πολλά μόρια που έχεις συγκεντρώσει, άσχετα αν θα τη δηλώσεις στο πεδίο με τα περισσότερα μόρια (που έχεις βγάλει) ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgoshan

Νεοφερμένος

Ο Giorgoshan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κανείς που να ξέρει για το που πρέπει να γίνει το μηχανογραφικο;Σπίτι; Σχολείο; Φροντιστήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Κανείς που να ξέρει για το που πρέπει να γίνει το μηχανογραφικο;Σπίτι; Σχολείο; Φροντιστήριο;
Όπου θέλεις, αρκεί να έχεις πρόσβαση στο internet (και στον δρόμο, που λέει ο λόγος :P).

Εγώ προσωπικά το είχα κάνει μόνος μου στο σπίτι, χωρίς μαμάδες, χωρίς καθηγητές, χωρίς ανθρώπους να μου σπάνε τα αρχίδια... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο μου δεν φτιάχνουν και φοβάμαι μόνη μου μήπως κάνω καμία βλακεία. ..:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Eγω δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως βοηθεια χρειαζεστε στο μηχανογραφικο... Απλα βαζετε τις σχολες που θελετε πραγματικα, με τη σειρα που θελετε και χωρις να κανετε βλακειες του τυπου "Α βαζω πρωτη αυτη τη σχολη απο περιεργεια,γιατι δεν την πιανω ετσι και αλλιως" και μετα τελικα να την πιασετε και να κλαιγεστε. Εγω μονη μου ειχα βαλει τις σχολες που ηθελα. Απλα το ειχα δειξει σε εναν καθηγητη στο σχολειο και ειπε ολα οκ, αφου πιανεις την πρωτη επιλογη σου ετσι και αλλιως, και το υπεβαλα. Δεν ειναι τιποτα,πραγματικα :hmm: Απλα ψαχτειτε λιγο για τις σχολες που θα δηλωσετε. Αν δεν νιωθεις σιγουρη, πηγαινε στο σχολειο σου, δεν βοηθανε οι καθηγητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φοβούνται την τεχνολογία και επίσης πρώτη φορά έχουν τέτοια ευθύνη με ένα "κλικ" του χεριού τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ξέρω ακριβώς ποιες σχολές θα βάλω και τη σειρά με την οποία θα τις βάλω..Αλλά μας έχει πει ένας καθγγητης στο σχολειο οτι ειχε βαλει πρώτη επιλογή φυσικό και δεύτερη μαθηματικό κ Περασε μαθηματικο αν και πέρναγε στην πρώτη επιλογή γιατί έγινε βλακεία με το μηχανογραφικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ξέρω ακριβώς ποιες σχολές θα βάλω και τη σειρά με την οποία θα τις βάλω..Αλλά μας έχει πει ένας καθγγητης στο σχολειο οτι ειχε βαλει πρώτη επιλογή φυσικό και δεύτερη μαθηματικό κ Περασε μαθηματικο αν και πέρναγε στην πρώτη επιλογή γιατί έγινε βλακεία με το μηχανογραφικο

χαχαχαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Εγω προσωπικά το είχα κάνει μόνη μου, αλήθεια δεν είναι τίποτα, είναι πολύ εύκολο.

Αλλά και η φίλη μου που πήγε στο σχολείο, μια χαρά τη βοήθησαν, οπότε μπορείς να κάνεις κι αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Μπορει να παω στο σχολειο για την οριστικοποίηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο μου δεν φτιάχνουν και φοβάμαι μόνη μου μήπως κάνω καμία βλακεία. ..:/
Εγω το εφτιαξα μονος δεν ειναι και τιποτα το σπουδαιο απλα λιγο προσοχη θελει
Αν φοβασαι τοσο πολυ κανε 1 αντιγραφο σε excel και σιγα σιγα περνατα και στο κανονικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ θέλω 1 συγκεκριμένη σχολή και περνάω εκτός κι αν ανεβει 500 μόρια π δεν παίζει αλλά όλοι μ λένε βαλε Περισσότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ θέλω 1 συγκεκριμένη σχολή και περνάω εκτός κι αν ανεβει 500 μόρια π δεν παίζει αλλά όλοι μ λένε βαλε Περισσότερα

Kαι εμενα ετσι μου ελεγαν, ειχα βαλει 5-6 σχολες και ενω περνουσα σιγουρα στην πρωτη, μου ελεγαν οτι ειχα βαλει λιγες λολ. Βαλε κανα δυο ακομα να βρισκονται, αλλα μην τρελενεσαι, ολα καλα θα πανε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Kαι εμενα ετσι μου ελεγαν, ειχα βαλει 5-6 σχολες και ενω περνουσα σιγουρα στην πρωτη, μου ελεγαν οτι ειχα βαλει λιγες λολ. Βαλε κανα δυο ακομα να βρισκονται, αλλα μην τρελενεσαι, ολα καλα θα πανε :P

Εγω βάζω 15 σχολές ακόμη και αν περνάω στην πρώτη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Και γω 12 επιλογές είχα βάλει αν και περνούσα στην πρώτη, ένας φίλος μου που είχε βγάλει 19700 έβαλε πρώτα ΗΜΜΥ ΑΠΘ και μετά Μουσικολογία "μήπως και δεν περάσει ΗΜΜΥ" :hehe:
Τεσπα πάντως δεν είναι κάτι δύσκολο. Πήγαινε στο σχολείο για την οριστικοποίηση αν φοβάσαι το τελικό κλικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Και γω 12 επιλογές είχα βάλει αν και περνούσα στην πρώτη, ένας φίλος μου που είχε βγάλει 19700 έβαλε πρώτα ΗΜΜΥ ΑΠΘ και μετά Μουσικολογία "μήπως και δεν περάσει ΗΜΜΥ" :hehe:
Τεσπα πάντως δεν είναι κάτι δύσκολο. Πήγαινε στο σχολείο για την οριστικοποίηση αν φοβάσαι το τελικό κλικ.
μου φαινεται πολυ περιεργο αυτο με την μουσικολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Γενικά, οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές και το διαδικτυο είναι πολύ δύσχρηστα εργαλεία και κακώς το Υπουργείο Παιδείας χρησιμοποιεί την ηλεκτρονική πλατφόρμα και δεν πηγαίνει με το τεφτέρι από σπίτι σε σπίτι να ρωτήσει του επιτυχόντες των Πανελληνίων σε ποια σχολή επιθυμούν να εισαχθούν. Είναι βέβαιο, εξάλλου, ότι αυτός είναι και ο πιο ασφαλής τρόπος και εξασφαλίζει την αδιαβλητότητα του θεσμού.

Θυμάμαι όταν είχαμε δώσει εμείς Πανελλήνιες και ήρθε η ώρα να συμπλήρωσουμε το μηχανογραφικό, με είχε φωνάξει η κυρά-Ριρίκα, η μάνα της Μαιρούλας από το χωριό, και μου είχε ζητήσει να συμπληρώσω το μηχανογραφικό της κόρης της, γιατί όπως έλεγε "πιάνανε τα χέρια μου από υπολογιστές εμένα". Ήταν τότε που μου έλεγε πώς ο μεγάλος της γιος είχε βγάλει πάρα πολλά μόρια και περνούσε όπου ήθελε, οπότε έβαλε πρώτη επιλογή τους Ηλεκτρολόγους του ΕΜΠ (insert ΗΜΜΥ hate) και μετά έβαλε το ΤΕΙ Ζαμπονοκοπτικής με Λέιζερ στη Χίο, έτσι για το lol. Έλα που όμως έγινε μια μαλακία, μπερδεύτηκαν τα κυκλώματα και τα transistors στους servers του Υπουργείου (θα έλεγα ΥΠ.Ε.Π.Θ., αλλά έχει αλλάξει τόσες φορές όνομα που ούτε το ίδιο δεν ξέρει πώς λέγεται πλέον) και τελικά ο γιος της κυρά-Ριρίκας πέρασε ΤΕΙ Ζαμπονοκοπτικής και όχι ΗΜΜΥ ΕΜΠ. Με την Μαιρούλα βέβαια, όλα πήγαν καλά, αφού επιμελήθηκα προσωπικώς το θέμα της και πέρασε στην πρώτη επιλογή που ήθελε.

Μέχρι να μου συμβεί αυτό πίστευα ότι όλα αυτά είναι μαλακίες και ότι απλά το παιδί δεν είχε τα μόρια που χρειαζόταν να περάσει στη σχολή που ήθελε και έλεγε ψέματα στους γονείς του ότι έγινε μπέρδεμα στο Υπουργείο (αλήθεια, πώς λέγεται τώρα Το Υπουργείο?) και πέρασε στη δεύτερη και όχι στην πρώτη επιλογή. Μετά από αυτό το γεγονός όμως πείστηκα ότι υπάρχει όντως μια μεγάλη μερίδα του πληθυσμού που δεν περνάει στην πρώτη της επιλογή και αναγκάζεται να συμβιβαστεί με κάτι υποδιέστερο (εκτός αν περάσει στο ΤΕΙ στα Γρεβενά, τότε το πρόβλημα λειτουργεί υπέρ, καθώς όλοι ξέρουν ότι το ΤΕΙ στα Γρεβενά είναι κλάσης ανώτερο και απλά υποτιμημένο, λόγο του ότι βρίσκεται στην περιφέρεια) εξαιτίας δυσλειτουργιών στο ηλεκτρονικό σύστημα του Υπουργείου (βρήκαμε πώς λέγεται?).

Κυρά-Ριρίκα, 3 χρονιά μετά σας βγάζω το καπέλο που μου ανοίξατε τα μάτια σε αυτό το συγκλονιστικό γεγονός που βασανίζει χιλιάδες υποψηφίους κάθε χρόνο.

Επομένως, παιδιά, είναι βάσιμοι οι φόβοι σας που δεν σας επιτρέπουν να συμπληρώσετε μόνοι σας το μηχανογραφικό και απευθύνεστε σε κάποιον αρμόδιο για να σας βοηθήσει σε αυτό το κομβικό σημείο της ζωής σας.
Σκεφτείτε ορθά. Ζητήστε την βοήθεια κάποιου υπεύθυνου. Μην συμπληρώνετε το μηχανογραφικό μόνοι σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Παιδιά, πάτησα οριστικοποίηση, αλλά δεν εκτύπωσα το μηχανογραφικό και μετά βγήκα από τη σελίδα πατώντας απλά χ. Στην αρχή βέβαια προσπάθησα να πάω στην προηγούμενη σελίδα μήπως και μπορέσω να αποσυνδεθώ, αλλά με έβγαλε στην αρχική, εκεί που βάζεις τα στοιχεία για να συνδεθείς. Έκανα καμιά γκάφα ή όλα καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top