Συζητήσεις και απορίες για το μηχανογραφικό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

red1993

Νεοφερμένος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γιατι τα δικαιολογητικα πρεπει να τα χεις μεχρι την Δευτερα?
Δεν πρέπει να εχουν ημερομηνία εντός τριμήνου προτού οριστικοποιηθεί το μηχανογραφικο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Δεν πρέπει να εχουν ημερομηνία εντός τριμήνου προτού οριστικοποιηθεί το μηχανογραφικο ;
Σωστος το ειχα ψιλοξεχασει...και ναι μπορεις να το κανεις τροποποιηση και να ξεδηλωσεις την κατηγορια.
Αν το εχεις κανει ομως οριστικοποιηση δεν γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red1993

Νεοφερμένος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σωστος το ειχα ψιλοξεχασει...και ναι μπορεις να το κανεις τροποποιηση και να ξεδηλωσεις την κατηγορια.
Αν το εχεις κανει ομως οριστικοποιηση δεν γινεται.
Τώρα θα συμπληρώσω ένα πρόχειρο ....Σ' ευχαριστώ πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Κατι σχετικα με τις ειδικες θεσεις που δεν εχω καταλαβει αν θα επηρεασουν τις αλλες θεσεις.
Αν καποιος με 15.000 μορια θελει να περασει στην ηλεκτρολογια του πειραια η οποια περνει 15 ατομα απο ειδικες θεσεις με κοινωνικα κριτηρια και την δηλωσει σαν πρωτη επιλογη αλλα δικαιουται και θεση επειδη επειδη ειναι πολυτεκνος, τριτεκνος, η ανηκει σε αλλη κατηγορια τοτε τι γινετε;
Θα παρει μια απο τις λιγες ειδικες θεσεις ή θα "δοκιμαστει" πρωτα αν μπενει στην σχολη και χωρις ειδικη κατηγορια;
Γιατι μπορει να πιανει την σχολη και χωρις μετταγραφη.
υγ: οποιος βαζει οτι ανηκει σε ειδικη κατηγορια πολυτεκνων, τριτεκνων κλπ το μηχανογραφικο κοιταει μονο εκεινες τις θεσεις που ανηκουν εκει ή πρωτα ελεγχει αν θα εμπενε εκει χωρις μετταγραφη; Τι ειναι πιο λογικο;
Γιατι ετσι αν συμβαινει το πρωτο μερικοι πολυτεκνοι,τριτεκνοι κλπ με "καλα" μορια μπορει να μην τους συμφερει αυτο.
Είναι προφανές ότι πρώτα κοιτάνε αν μπήκες με τα κανονικά μόρια και μετά αν ανήκεις σε ειδική κατηγορία ελέγχουν αν μπορείς να μπεις από την ειδική κατηγορία.
Γιατί να μην τους συμφέρει?Όταν έχεις το προνόμιο να ανήκεις σε ειδική κατηγορία να ξέρεις ότι μπορείς να διεκδικήσεις σχολές που μπορεί να απέχουν από τα μόρια σου από 1000-7000 μόρια!!!
Δηλαδή αν εγω εχω 16000 μόρια στο 5ο πεδίο, δεν θα παω να δηλώσω σαν πρώτη μου επιλογή οικονομικό στο καποδιστριακό που έχει κάπου στα 16300 και που το πιο πιθανό λογο της μείωσης των βάσεων να την πιάσω με τα κανονικά μου μόρια. Θα πάω βάλω να δηλώσω σαν πρώτη μου επιλογή Ασοεε που όλα τα οικονομικά τμήματα είναι απο 17800 και πάνω και να ελπίζω να πιάσω ειδική κατηγορία εκεί.

Αν τελικα δεν χωραει να μπει στην "ειδικη θεση" επειδη ειναι αλλος με χαμηλοτερο εισοδημα τοτε δοκιμαζετε αν γινετε να μπει στην σχολη χωρις ειδικη θεση;
Οποιος γνωριζει η εχει ακουσει πως λειτουργει ολο αυτο ας μας ενημερωσει.
Στις ειδικές θέσεις ή ανήκεις ή όχι.
Ένα από τα κριτήρια για να ξέρεις αν ανήκεις η όχι είναι το εισοδηματικό κριτήριο.
Αν πχ πληροίς το εισοδηματικό κριτήριο, δεν έχει σημασία αν ο άλλος έχει εισόδημα 2.000ευρω το χρόνο και εσύ έχεις 59.999ευρω. Έχετε την ίδια αντιμετώπιση πλέον, αυτό που παίζει ρόλο είναι τα μόρια σας. Όποιος έχει περισσότερα μόρια την κερδίζει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Βetty

Δραστήριο μέλος

Η Βetty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 726 μηνύματα.
Η οριστικοποίηση του μηχανογραφικού πρέπει να γίνεται στο σχολείο αποφοίτησης,έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Η οριστικοποίηση του μηχανογραφικού πρέπει να γίνεται στο σχολείο αποφοίτησης,έτσι δεν είναι?
οχι...πας στο σχολειο σου (σημερα ειναι τελευταια μερα γι'αυτο) και παιρνεις ενα κωδικο οριστικοποιησης ή μαλλον εσυ η ιδια τον φτιαχνεις αυτοι τον περναν στο συστημα και αυτος ειναι ο προσωπικος σου κωδικος λοιπον οριστικοποιησης...μολις φτιαξεις το μηχανογραφικο σου μπορεις να πας και να το οριστικοποιησεις οπουδηποτε απο εναν οποιοδηποτε υπολογιστη...ειτε απο το σπιτι σου ειτε απο το χωριο σου ειτε απο οπουδηποτε...προσοχη ομως αν δεν εχεις παρει κωδικο ακομη πηγαινε παρε τον ειναι η τελευταια μερα και επισης τον κωδικο οριστικοποιησης μην τον χασεις γραψε τον αν χρειαστει σε 10 διαφορετικα σημεια γιατι δεν αλλαζει αν χαθει και δεν ανακτιεται(η θα ανακτηθει πολυ δυσκολα) και καλου κακου βγαλε το μηχανογραφικο που θα οριστικοποιησεις μια φωτοτυπια να ξερεις τι σου γινεται αμα γινει κανα λαθος τον αυγουστο να μπορεις να το διορθωσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick.V

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια! Ειναι η πρωτη μου φορα που γραφω ,αλλα σας διαβαζω αρκετο καιρο ....Θα ηθελα να με βοηθησει καποιος , ο οποιος ειναι σιγουρος για το θεμα ... Ανοικω στη ειδικη κατηγορια των τριτεκνων ,ειμαι απο κρητη και τα αδελφια μου σπουδαζουν στο ηρακλειο ... Εγω δε μπορω να επιλεξω την κατηγορια που βρισκεται στο μηχανογραφικο " δεν υπερβαίνω το προβλεπόμενο εισοδηματικό όριο που πρέπει να ισχύει για τις σχολές - τμήματα αττικής και θεσσαλονίκης", παρα το οτι το εισοδηματικο οριο της οικογενειας μου δε ξεπερναει τα 60.000 .... Ετσι δεν ειναι ή εχω καταλαβει λαθος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

joann

Νεοφερμένος

Η joann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
παιδια βρισκομαι σε διλημμα ... να βαλω πρωτη επιλογη την κοινωνικη πολιτικη παντειου η τν μεθοδολογια τησ ιστοριας και θεωρια τησ επιστημης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
παιδια βρισκομαι σε διλημμα ... να βαλω πρωτη επιλογη την κοινωνικη πολιτικη παντειου η τν μεθοδολογια τησ ιστοριας και θεωρια τησ επιστημης?
Βάλε αυτό π σου αρέσει πιο πολύ!!! και αισθάνεσαι ότι σε γεμίζει περισσότερο!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joann

Νεοφερμένος

Η joann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Βάλε αυτό π σου αρέσει πιο πολύ!!! και αισθάνεσαι ότι σε γεμίζει περισσότερο!!!;)

το θεμα ειναι οτι ειναι σχεδον ιδιες .. δεν μ αρεσει καποια απο τισ δυο αγγλικη φιλολογια ηθελα αλλα αφου δεν την φτανω ασ μπω σε καποια απο αυτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
το θεμα ειναι οτι ειναι σχεδον ιδιες .. δεν μ αρεσει καποια απο τισ δυο αγγλικη φιλολογια ηθελα αλλα αφου δεν την φτανω ασ μπω σε καποια απο αυτες
Εννοείς έχουν ίδιο περιεχόμενο, επαγγελματική αποκατάσταση και προοπτικές εξέλιξης;;;:worry:
Συγγνώμη αλλά αφού ήθελες αγγλική φιλολογία -και από ότι καταλαβαίνω ακόμη θες:P- αγγλική φιλ. θα βάλεις πρώτη!!!!;) αν δεν την πιάσεις θα πας στην 2η,3η,4η επιλογή σου κτλ κτλ!!! δεν σε πειράζει αυτο!!!
μην κοιτάς τις περσινές βάσεις!!!! Κάνε μηχανογραφικό με βάση αυτά που πραγματικά θέλεις!!!!! με αυτήν την σειρά... είναι ο πιο σωστός τρόπος;);););)
Δεν ξέρεις ούτε εσύ ούτε κανένας πως θα πάνε ακριβώς οι βάσεις...
Και εγώ δεν τα πήγα πολύ καλα νομική όμως έβαλα πρώτα...;)
οκ;;; εγώ λέω σκέψου το καλύτερα και μην κοιτάς που μπορεί να μπεις με βάση τις περσινές βάσεις... είναι λάθος...
Αυτά... βέβαια εγώ την γνώμη μου σου είπα..αν θέλεις δεν με ακούς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εχω αποριες σχετικα με το μηχανογραφικο...δηλαδη διαδικασια ειναι η εξης: μπαινεις στο σαιτ του υπουργειου και συμληρωνεις τη φορμα.οταν πατας θελω να οριστικοποιησω το μηχανογραφικο μου βαζεις και το password και το στελνεις;ΚΑΙ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
εχω αποριες σχετικα με το μηχανογραφικο...δηλαδη διαδικασια ειναι η εξης: μπαινεις στο σαιτ του υπουργειου και συμληρωνεις τη φορμα.οταν πατας θελω να οριστικοποιησω το μηχανογραφικο μου βαζεις και το password και το στελνεις;ΚΑΙ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ;
Για να το ελενξει προφανώς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
δηλαδη οταν το φτιαξουμε το εκτυπωνουμε και το παμε στο σχολειο; μετα ομως πώς το στελνουμε; αυτο που ειχαμε φτιαξει εξαρχης; ή πρεπει να εχει τίποτα σφραγιδες πανω; σορρυ παιδια αλλα ειμαι πολυ ασχετη :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
δηλαδη οταν το φτιαξουμε το εκτυπωνουμε και το παμε στο σχολειο; μετα ομως πώς το στελνουμε; αυτο που ειχαμε φτιαξει εξαρχης; ή πρεπει να εχει τίποτα σφραγιδες πανω; σορρυ παιδια αλλα ειμαι πολυ ασχετη :redface:
όχι όλα μέσω του υπολογιστή σου θα γίνουν... το τυπώνεις για εσένα για να το έχεις;)
κοίτα και αυτό το video θα σε βοηθήσει:)
https://www.minedu.gov.gr/ilektroniko-mixanografiko-video.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
δηλαδη οταν το φτιαξουμε το εκτυπωνουμε και το παμε στο σχολειο; μετα ομως πώς το στελνουμε; αυτο που ειχαμε φτιαξει εξαρχης; ή πρεπει να εχει τίποτα σφραγιδες πανω; σορρυ παιδια αλλα ειμαι πολυ ασχετη :redface:
Κάθε μηχανογραφικό έχει ένα μοναδικό κωδικό.Αυτόν πάς στο σχολείο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
παιδια τα δικαιολογητικα για την ειδικη κατηγορια πρεπει να εχουν ημερομηνια με αυτη τη της οριστικοποιησης του μηχανογραφικου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
όχι όλα μέσω του υπολογιστή σου θα γίνουν... το τυπώνεις για εσένα για να το έχεις;)
κοίτα και αυτό το video θα σε βοηθήσει:)
https://www.minedu.gov.gr/ilektroniko-mixanografiko-video.html

ευχαριστω πολυ με βοηθησε αρκετα!δηλαδη δεν ειναι αναγκη ο διευθυντης να δει το μηχανογραφικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Κάθε μηχανογραφικό έχει ένα μοναδικό κωδικό.Αυτόν πάς στο σχολείο:)
Είσαι σίγουρος για αυτό;;;;:worry: πρώτη φορά το ακούω...
εγώ νομίζω ότι το οριστικοποιούμε από το σπίτι-οκ όποιος θέλει από το σχολείο- το τυπώνουμε και οκ αυτό ήταν όλο.. το στείλαμε και τέλος...
μήπως εννοείς τον αριθμό πρωτοκόλλου;;; Πρέπει να τον πάμε στο σχολείο;;;
μπερδεύτηκα τώρα...:hmm::confused:

παιδια τα δικαιολογητικα για την ειδικη κατηγορια πρεπει να εχουν ημερομηνια με αυτη τη της οριστικοποιησης του μηχανογραφικου?
όχι απλά να είναι πρόσφατα (να έχουν εκδοθεί δλδ μέσα σε χρονικό διάστημα 3 μηνών από την στιγμή που θα το στείλεις!!):)
να μην είναι δλδ και 5 χρόνων:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Ξερει κανεις για την ειδικη τηλεφωνικη γραμμη που εκανε το υπουργειο για να ρωταμε για το μηχανογραφικο? Παιρνω απο το πρωι και δεν κανει καν κληση...τωρα που καταφερε να κανει κανονικη κληση δεν το σηκωνει κανεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top