Συζητήσεις και απορίες για το μηχανογραφικό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Mortis19

Νεοφερμένος

Ο Mortis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας, φετος τελειωσα την Γ Λυκειου και θελω να συμπληρωσω το μηχανογραφικο μου. Σε γενικες γραμμες ο τομεας με τους οποιους θελω να ασχοληθω ειναι οι υπολογιστες (ειτε software ειτε hardware). Τα μορια μου ειναι 17952. Οι σχολες που εχω "σταμπαρει" μεχρι στιγμης ειναι οι εξης:
ΗΜΜΥ/ΗΜΤΥ
ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ
ΧΗΜΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ
Καταρχας το τμημα των ΗΜΜΥ στην Ξανθη ειναι καλο;
Των Μηχανολογων Μηχανικων στο Βολο και στην Κοζανη ειναι καλα;
Η σχολη της πληροφορικης ειναι καλη; Ειναι υποδεεστερη των υπολοιπων;
Επισης, αξιζει περισσοτερο να παω ΗΜΜΥ στην Ξανθη ή να παω μηχανικων η/υ στην πατρα ή στην κρητη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Παιδες

Τωρα αρχιζω για το μηχανογραφικο

Για να δω αμα ανηκω σε καμια κατηγορια μεταγγραφων πρεπει να ψαξω τωρα και να τα δηλωσω στο μηχανογραφικο η στις βασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
ακου,εγω δινω με 10% και ειμαι ορφανος και εχω και αδερφο που σπουδαζει απο αθηνα,και εμενα ο τοπος μονιμης κατοικιας ειναι πελοποννησο,κοιταξα τις ειδικες θεσεις και σε μενα δεν υπαρχει καμμια στην πελοποννησο..ενω στην αθηνα υπαρχουν μερικες..αρα σκεφτομαι να δηλωσω μονο για τον αδερφο..ειμαι θεωρητικη κατευθυνση και στην πελοποννησο δεν εχει καμια θεση,εγω αμα δηλωσω για παραδειγμα φιλολογια αθηνας η οποια εχει θεσεις στην ειδικη σειρα δεν μπορω να δηλωσω στο μηχανογραφικο απο πανω απο αυτην η απο κατω φιλολογια ιωαννινων η πατρας και παει λεγοντας με την γενικη σειρα παντα μιλαμε για τις υπολοιπες..επισης στην αθηνα θα ειμαι υποψηφιος και με την γενικη και με την ειδικη σειρα ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Για να τσεκάρει κανείς αν παίζει σωστά ο κωδικός ασφαλείας μπορεί να μπει στην οριστικοποίηση και να την ακυρώσει στην μέση; ή αν μπεις οριστικοποιείται το μηχανογραφικό κατευθείαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Παιδια ΣΟΣ

Καταρχην δωστε λιγο το λινκ του υπουργειου που ελεγε για τις ειδικες περιπτωσεις

Κατα δευτερον ακομα δεν εχω παρει τον προσωπικο κωδικο που φτιαχνουμε μαζι στα σχολεια.Νομιζω η προθεσμια ειναι μεχρι την Πεμπτη,σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
https://www.minedu.gov.gr/grafeio-ty...eltio-dikaiologitika-eidikes-periptoseis.html
για τον κωδικό νομίζω ως τις 23 είναι

Για να τσεκάρει κανείς αν παίζει σωστά ο κωδικός ασφαλείας μπορεί να μπει στην οριστικοποίηση και να την ακυρώσει στην μέση; ή αν μπεις οριστικοποιείται το μηχανογραφικό κατευθείαν;
όχι επειδή η εισαγωγή τ κωδικού είναι στην αρχή της διαδικασίας οριστικοποίησης!!!
αλλά πρόσεχε μην προχωρήσεις παραπάνω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ωραια μεχρι Πεμπτη δηλαδη,θα παω αυριο να τον κανω,ελπιζω να ειναι ανοιχτο το σχολειο

Αλλα φοβαμαι για τις ειδικες περιπτωσεις,μην δηλωσω κατι ενο δεν ισχυει και φαω καμια ποινη.Ας πουμε λεει αν ο αδελφος σου ειναι σε ΑΕΙ η ΤΕΙ.Εμενα κανει μεταπτυχιακο στην Γερμανια.Τωρα ισχυει η οχι?Δεν ξερω.Και αλλα τετοια

Δωστε λινκ με τις ειδικες περιπτωσεις απο το υπουργειο

Επισης δικαιολογιτικα για ειδικες περιπτωσεις πρεπει να τα δωσουμε τον Αυγουστο με τις βασεις η μεχρι τις 28 Ιουνιου?Εγω νομιζω οτι τωρα απλως επιλεγεις σε ποια ειδικη κατηγορια ανηκεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ωραια μεχρι Πεμπτη δηλαδη,θα παω αυριο να τον κανω,ελπιζω να ειναι ανοιχτο το σχολειο

Αλλα φοβαμαι για τις ειδικες περιπτωσεις,μην δηλωσω κατι ενο δεν ισχυει και φαω καμια ποινη.Ας πουμε λεει αν ο αδελφος σου ειναι σε ΑΕΙ η ΤΕΙ.Εμενα κανει μεταπτυχιακο στην Γερμανια.Τωρα ισχυει η οχι?Δεν ξερω.Και αλλα τετοια

Δωστε λινκ με τις ειδικες περιπτωσεις απο το υπουργειο

Επισης δικαιολογιτικα για ειδικες περιπτωσεις πρεπει να τα δωσουμε τον Αυγουστο με τις βασεις η μεχρι τις 28 Ιουνιου?Εγω νομιζω οτι τωρα απλως επιλεγεις σε ποια ειδικη κατηγορια ανηκεις
στο έδωσα το link δες το μνμ μου;)
για τον αδερφό σ λογικά δν ισχύει γιατί έχει τελειώσει.... δεν είναι φοιτητής πλέον στην ελλάδα...
για την τελευταία ερωτησή σ θα το δεις στο site τ υπουργείου... το είχα διαβάσει αλλά δεν το θυμάμαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ρε παιδιά σήμερα λέω να κλείσω για τις διακοπές 12-16 Ιουλίου!!! Λέτε να δίνουμε μηχανογραφικά τότε;; Πόσες μέρες περίπου έχουμε περιθώριο κατάθεσης μηχανογραφικών;;; :)
Η προθεσμία για τα μηχανογραφικά λήγει στις 28 Ιουνίου, άρα Καλές Διακοπές.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Α) που έχουν αδελφό ή αδελφή, που φοιτά σε πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ ή στις Ανώτατες
Εκκλησιαστικές Ακαδημίες ή την ΑΣΠΑΙΤΕ καθώς και στις ΑΣΤΕ του Υπουργείου Πολιτισμού
και Τουρισμού, διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας γονέων.
Τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα οποία θα πρέπει να έχουν οι υποψήφιοι που θα
δηλώσουν ότι ανήκουν στην κατηγορία αυτή, κατά την οριστικοποίηση του
Μηχανογραφικού τους ελτίου, θα πρέπει να έχουν ημερομηνία έκδοσης μέχρι την ημερονία
αυτή και είναι τα παρακάτω:
α. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από το ήμο, που έχει εκδοθεί εντός
τριμήνου πριν την υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου.
β. Βεβαίωση Τμήματος ή Σχολής από την οποία προκύπτει η φοιτητική ή σπουδαστική
ιδιότητα προπτυχιακών σπουδών του/της αδελφού/αδελφής σου, που έχει εισαχθεί ύστερα
από συμμετοχή στις πανελλήνιες εξετάσεις, δεν διανύουν το προβλεπόμενο τελευταίο έτος
σπουδών και δεν έχουν συμπληρώσει το 26ο έτος ηλικίας κατά την υποβολή του
μηχανογραφικού του δελτίου. Η βεβαίωση θα πρέπει να έχει εκδοθεί εντός τριμήνου πριν την
υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου

Ετσι λεει στο σιτε του υπουργειου.Ο αδελφος μου ειναι πανω απο 26 χρονων,αρα δεν ισχυει ε?Επισης λογο ηλικιας δεν μπορω να μπω ουτε στους τριτεκνους ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirokroketa

Νεοφερμένος

Η tirokroketa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Λογοθεραπεια η εργοθεραπεια?

Το χω ρωτησει και αλλου και συγγνωμη αν επαναλαμβανομαι αλλα θα ειναι το 2ο πτυχιο μου και θελω να ειμαι σιγουρη πως οτι επιλεξω θα εχει αποκατασταση. Σαφως και δε ξερουμε τι θα συμβει σε 5 χρονια αλλα αν ξερει καποιος κατι ας το πει. θα με διευκολυνει αφανταστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ρε δεν μπορω να καταλαβω ποιες σχολες ανηκουν στο δευτερο πεδιο και ποιες στο τεταρτο.Εχω ενα χαρτι απο το σχολειο αλλα δεν το εμπιστευομαι καθολου γιατι το σχολειο μου ειναι εντελως αχρηστο.

Που μπορω να δω με σιγουρια ποιες σχολες ανηκουν στο δευτερο και ποιες στο τεταρτο?Γιατι μερικες ειναι και στα δυο πεδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Μη σε απασχολει το γεγονος οτι μερικες ειναι και στα δυο πεδια. Και με αλλα πεδια εχουν κοινες. Θελεις να μας πεις συγκεκριμενα για ποιες σχολες εχεις αμφιβολιες? Δεν εχω δει την ηλεκτρονικη φορμα που θα χρησιμοποιησετε φετος αλλα το θεωρω αυτονοητο οτι καπως θα διαχωριζονται τα πεδια, οπως γινοταν με το εντυπο μεχρι περσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Viktoria

Νεοφερμένος

Η Viktoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λογοθεραπεια η εργοθεραπεια?

Το χω ρωτησει και αλλου και συγγνωμη αν επαναλαμβανομαι αλλα θα ειναι το 2ο πτυχιο μου και θελω να ειμαι σιγουρη πως οτι επιλεξω θα εχει αποκατασταση. Σαφως και δε ξερουμε τι θα συμβει σε 5 χρονια αλλα αν ξερει καποιος κατι ας το πει. θα με διευκολυνει αφανταστα.
Και οι δύο σχολές έχουν καλές προοπτικές, αλλά νομίζω λίγο περισσότερο η εργοθεραπεία. Γνωρίζω αποφοίτους του τμήματος που δεν δυσκολεύονται να βρουν δουλειά με πολύ καλό μισθό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Κατι σχετικα με τις ειδικες θεσεις που δεν εχω καταλαβει αν θα επηρεασουν τις αλλες θεσεις.
Αν καποιος με 15.000 μορια θελει να περασει στην ηλεκτρολογια του πειραια η οποια περνει 15 ατομα απο ειδικες θεσεις με κοινωνικα κριτηρια και την δηλωσει σαν πρωτη επιλογη αλλα δικαιουται και θεση επειδη επειδη ειναι πολυτεκνος, τριτεκνος, η ανηκει σε αλλη κατηγορια τοτε τι γινετε;
Θα παρει μια απο τις λιγες ειδικες θεσεις ή θα "δοκιμαστει" πρωτα αν μπενει στην σχολη και χωρις ειδικη κατηγορια;
Γιατι μπορει να πιανει την σχολη και χωρις μετταγραφη.
υγ: οποιος βαζει οτι ανηκει σε ειδικη κατηγορια πολυτεκνων, τριτεκνων κλπ το μηχανογραφικο κοιταει μονο εκεινες τις θεσεις που ανηκουν εκει ή πρωτα ελεγχει αν θα εμπενε εκει χωρις μετταγραφη; Τι ειναι πιο λογικο;
Γιατι ετσι αν συμβαινει το πρωτο μερικοι πολυτεκνοι,τριτεκνοι κλπ με "καλα" μορια μπορει να μην τους συμφερει αυτο.

Αν τελικα δεν χωραει να μπει στην "ειδικη θεση" επειδη ειναι αλλος με χαμηλοτερο εισοδημα τοτε δοκιμαζετε αν γινετε να μπει στην σχολη χωρις ειδικη θεση;
Οποιος γνωριζει η εχει ακουσει πως λειτουργει ολο αυτο ας μας ενημερωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angus

Νεοφερμένος

Ο angus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
γεια χαρά σε όλους....καταρχάς καλώς σας βρήκα μιας κ είμαι καινούριος εδω....θα ήθελα εάν μπορεί κάποιος ν μ δώσει πληροφορίες σχετικά με την σχολή ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών η/υ της κρήτης και ν μ πείτε εάν είναι όντως πιο "περιορισμένη" στην αποκατάσταση απότι οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί.....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Παιδια sos, χρειαζομαι τη βοηθεια σας αμεσα!! Ο ξαδερφος μου ειναι πολυτεκνος και φυσιολογικα υπαγεται στη συγκεκριμενη κατηγορια... Ομως πληροφορηθηκε προσφατα πως επειδη τα μεγαλυτερα αδερφια του ειναι πανω απο 26 χρονων (η μια εχει παντρευτει κιολας, δεν ξερω αν παιζει ρολο:P), τελικα δε μπορει να δηλωσει την ειδικη κατηγορια!! Ρε παιδια, ισχυει κατι τετοιο?? Μπορειτε να μου βρειτε τη σχετικη ανακοινωση απο το υπουργειο?? Σας παρακαλω βοηθηστε με, ειναι κριμα να παραπληροφορηθει αδικα το παιδι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Για τις ειδικες κατηγοριες, δεν χρειαζεται να δηλωσουμε για ποια σχολη θελουμε να ισχυουν; Δηλαδη το δηλωνεις απλα στην αρχη και ισχυει για ολες τις σχολες, ωστε αν δεν περνας κανονικα, να περασεις με τις extra θεσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red1993

Νεοφερμένος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι για το μηχανογραφικό.....θέλω να δηλώσω ειδική κατηγορία καθώς έχω αδελφό που σπουδάζει στη θεσ/νίκη ....επειδή όμως μπορεί να μην προλάβω μέχρι την Δευτέρα να έχω τα απαραίτητα δικαιολογητικά ίσως χρειαστεί να την "ξεδηλώσω" ..γίνεται κάτι τέτοιο στην τροποποίηση μηχανογραφικού ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι για το μηχανογραφικό.....θέλω να δηλώσω ειδική κατηγορία καθώς έχω αδελφό που σπουδάζει στη θεσ/νίκη ....επειδή όμως μπορεί να μην προλάβω μέχρι την Δευτέρα να έχω τα απαραίτητα δικαιολογητικά ίσως χρειαστεί να την "ξεδηλώσω" ..γίνεται κάτι τέτοιο στην τροποποίηση μηχανογραφικού ;
Γιατι τα δικαιολογητικα πρεπει να τα χεις μεχρι την Δευτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top