Συζητήσεις και απορίες για το μηχανογραφικό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
@ johnnie2
Εχω μια απορία σχετικά με το μηχανογραφικό που θα συμπληρώσω του χρόνου. Σκοπεύω να δηλώσω μόνο τρεις σχολές: Οδοντιατρική Θεσσαλονίκης, Μηχανολόγων Μηχανικών Θεσ και Χημικών Μηχανικών Θεσ. Αυτές ειναι οι σχολές που μου αρέσουν πολύ. Μήπως θεωρείτε ότι πρέπει να δηλώσω και άλλες σχολές?
Αν δεν δεις πρώτα στο μέλλον τα μόρια σου δεν μπορεί να υπάρξει απάντηση στην απορία σου.
…. θέλω να ξέρω από τώρα τον στόχο μου γιατί έτσι μου έρχεται όρεξη να διαβάσω…..
Ο στόχος σου είναι η σχολή που θέλεις και όχι πόσες σχολές θα δηλώσεις στο μηχανογραφικό.
….. ανήκω στα τρια τεταρτα των παιδιών της Ελλάδας που μπορούν αλλά βαριούνται να διαβάσουν……
Το θέμα δεν είναι αν ανήκεις στα παιδιά που μπορούν αλλά βαριούνται να διαβάσουν, το θέμα είναι αν τελικά είσαι από αυτούς που ξεπερνούν τη βαρεμάρα τους.
θέλω να θέσω στόχους από τωρα ώστε όταν κάποια στιγμη θα πρέπει να διαβάσω και θα βαριέμαι να σκεφτώ τους στόχους μου και αμέσως θα στρωθώ! το έχω δοκιμάσει και λειτουργεί άψογα!!!
Πότε πάνω-κάτω βλέπεις να έρχεται η στιγμή να στρωθείς? Δηλαδή, δεν σου αρκεί ο στόχος της σχολής που επιθυμείς και χρειάζεσαι επιπλέον ενέσεις?
Ξέρω ότι ειναι υψηλόβαθμες και θα κάνω τα πάντα για να περάσω
Και εδώ η ερώτηση είναι “πότε?”. Νομίζω κάποιος που δεν έχει συνηθίσει να μελετά, που το διάβασμα δεν τον ευχαριστεί, που σίγουρα έχει αρκετά κενά και που ψάχνει τρόπους που θα του φέρουν όρεξη για δουλειά, ότι δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο να χτυπήσει υψηλόβαθμη σχολή.
….Μετά είναι άλλες πολεις που τα πανεπιστημια δεν είναι αξιόλογα και είναι μικρές οπότε μετά τα δυο χρόνια το πολύ θα βαρεθώ! (Θέλω να έχω και μια έντονη φοιτητική ζωή)……
Τελικά δεν κατάλαβα. Ο κύριος στόχος σου δεν είναι η σχολή, αλλά η πόλη που δεν θα σε κάνει να βαρεθείς και η έντονη φοιτητική ζωή?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Ναι μπορει ασχετα αν εχει περασει η ημερομηνια καταθεσεως μηχ/κων για το λυκειο της... επιβεβαιωμενο αυτο γιατι ειχα παρει τηλεφωνο στην 2βαθμια πριν 3 μερες να ρωτησω και γω το ιδιο πραγμα! αλλα καλο θα ηταν να παρει ενα τηλεφωνο αυριο στην 2βαθμια της περιοχης σας για σιγουρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
@ johnnie2

Αν δεν δεις πρώτα στο μέλλον τα μόρια σου δεν μπορεί να υπάρξει απάντηση στην απορία σου.
Όπως θα έχεις διαπιστώσει μας είναι αδύνατο να ξερουμε πόσα μόρια θα βγάλουμε "στο μέλλον"

Ο στόχος σου είναι η σχολή που θέλεις και όχι πόσες σχολές θα δηλώσεις στο μηχανογραφικό.
Φυσικά και είναι αυτός ο στόχος μου σε καμία περίπτωση δεν υποστήριξα το αντίθετο.Το θέμα ήταν αν καλό θα ήταν να δηλώσω και άλλες σχετικές σχολές δηλαδή κάποιες που να μην τις υπολόγιζα αλλά να ανήκουν στην ίδια κατηγορία.

Το θέμα δεν είναι αν ανήκεις στα παιδιά που μπορούν αλλά βαριούνται να διαβάσουν, το θέμα είναι αν τελικά είσαι από αυτούς που ξεπερνούν τη βαρεμάρα τους.
Πότε πάνω-κάτω βλέπεις να έρχεται η στιγμή να στρωθείς? Δηλαδή, δεν σου αρκεί ο στόχος της σχολής που επιθυμείς και χρειάζεσαι επιπλέον ενέσεις?
Και εδώ η ερώτηση είναι “πότε?”. Νομίζω κάποιος που δεν έχει συνηθίσει να μελετά, που το διάβασμα δεν τον ευχαριστεί, που σίγουρα έχει αρκετά κενά και που ψάχνει τρόπους που θα του φέρουν όρεξη για δουλειά, ότι δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο να χτυπήσει υψηλόβαθμη σχολή.
Φυσικά και ξέρω ότι θα στρωθώ στο διάβασμα απλώς επισήμανα οτι δεν είμαι απο τα παιδιά που έδιναν το μέγιστο των δυνατοτήτων τους τις περσινές χρονιές και ότι φέτος θα προσπαθήσω να το κάνω θέτοντας στόχους,όπως η Σχολή που μου αρέσει,όπως η καθημερινή φοιτιτική ζωή που θα είναι υπέροχη και άλλους παρόμοιους ώστε να με παρακεινούν να διαβάσω.Αυτό θα ξεκινήσει απο την ερχόμενη Τρίτη που αρχίζουν τα φρον.Και δεν ανέφερα ΠΟΤΕ οτι δεν είμαι φιλομαθής ή οτι δεν με ευχαριστεί το διάβασμα ή ότι έχω κενά.Υσχίει το αντίθετο.Το θέμα είναι ότι πρέπει να το κάνω συνήθεια το διάβασμα καθημερινή χωρίς δεν έχω όρεξη και βαριέμαι.Γιατί δεν μπορώ να πειθαρχηθώ και ενδίδω εύκολα(π.χ το τηλ ενος φιλου για καφέ η η γκόμενα που εχει να με δει μια βδομάδα και θέλω να την δω εδώ και τωρα θα το κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη)

Τελικά δεν κατάλαβα. Ο κύριος στόχος σου δεν είναι η σχολή, αλλά η πόλη που δεν θα σε κάνει να βαρεθείς και η έντονη φοιτητική ζωή?
Εννοείτε πως είναι ο συνδιασμός και των δυο!Κανείς δεν θα πήγαινε σε μια πόλη μονο και μονο για την σχολή εκτος φυσικα αν ηταν μονο εκει!και ούτε θα γινόταν το αντίθετο.Απλως θέλω να εχω και την σχολή αλλά και την φοιτιτική ζωη μου.Είναι τόσο παραλογο αυτο που ζητάω ή ανύκουστο???????????ΕΛΕΟΣ

ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΥΠΟΝΕΙΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΦΙΛΤΑΤΕ???

1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γειά σας!Εχω μια απορία σχετικά με το μηχανογραφικό που θα σημπληρώσω του χρόνου.Σκοπεύω να δηλώσω μόνο τρεις σχολές: Οδοντιατρική Θεσσαλονίκης,Μηχανολόγων Μηχανικών Θεσ και Χημικών Μηχανικών Θεσ.Αυτές ειναι οι σχολές που μου αρέσουν πολύ.Μήπως θεωρείτε ότι πρέπει να δηλώσω και άλλες σχετικές σχολές?Εσεις πόσες σκοπεύεται να δηλώσετε η δηλώσατε?
Σημείωση.Από θετική θα πάω και επιλογής μάθημα έχω βιολογία.

Δήλωσε τα τμήματα αυτά σε όλα τα πανεπιστήμια και βάλε και μερικές άλλες ώστε όλες μαζί οι σχολές να είναι καμιά 30αριά για να 'σαι καλυμμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
@ johnnie2
Ωραία. Ξεκίνα λοιπόν το διάβασμα σου με όρεξη έχοντας σα στόχο στο μυαλό σου τη σχολή που θέλεις να περάσεις. Κάνε το διάβασμα καθημερινή σου συνήθεια και μην παρασύρεσαι από τους πειρασμούς που όλοι έχουμε. Το μυστικό έιναι αυτό που κάνεις, να το κάνεις με κέφι και αγάπη και όχι αγγαρεία με ενέσεις. Καλή σου μελέτη για καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ παιδιά.Θα δηλώσω και παρόμοιες σχολές σε περίπτωση που γίνει και καμία στραβή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C_HRIS

Νεοφερμένος

Ο C_HRIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
θελω να ρωτησω εαν καποιος κυπριοσ ο οποιος σπουδαζει αυτη τη στιγμη ελλαδα εαν εχει τ δικαιωμα να αλλακσει πολη και να ρθει θεσσαλονικη... οπως δλδ κανουμε εμεις το 10%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αν και λιγο αργα για τα παιδια που δωσαν φετος,παραθετω ενα μηχανογραφικο,ωστε να απομυθοποιηθει καπως η ολη διαδικασια συμπληρωσης του.
Πληροφοριακα παντως,φετος ισχυουν οι εξης αλλαγες :

1. Στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Ελλάδας με έδρα το Αγρίνιο, θα λειτουργήσουν τα παρακάτω τμήματα, τα οποία λειτουργούσαν μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010 στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων:

α) Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων, στο 4ο και στο 5οεπιστημονικό πεδίο

β) Διοίκησης Επιχειρήσεων Αγροτικών Προϊόντων και Τροφίμων, στο 5οεπιστημονικό πεδίο

γ) Διαχείρισης Πολιτισμικού Περιβάλλοντος και Νέων Τεχνολογιών, στο 1ο και στο 4ο επιστημονικό πεδίο.

2. Στις στρατιωτικές σχολές του Υπουργείου Εθνικής ΄Αμυνας προστίθενται τα παρακάτω τμήματα:

α) Τμήμα Ελεγκτών Αεράμυνας της Σχολής Ικάρων, το οποίο εντάσσεταιστο 2ο και στο 4ο επιστημονικό πεδίο.

β) Σχολή Ιπταμένων Ραδιοναυτίλων, η οποία εντάσσεται στο 2ο και στο 4ο επιστημονικό πεδίο.


3. Κατάτμηση του τμήματος Ιταλικής και Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας:

α) Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, το οποίο παραμένει στο 1οεπιστημονικό πεδίο.

β) Τμήμα Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας, το οποίο παραμένει στο 1οεπιστημονικό πεδίο.


4. Τα παρακάτω τμήματα μετονομάζονται ως ακολούθως:

α) Το Τμήμα Θεωρητικών Σπουδών Τέχνης της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, που ανήκει στο 1ο επιστημονικό πεδίο, μετονομάζεται σε Τμήμα Ιστορίας και Θεωρίας της Τέχνης.

β) Το Τμήμα Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιά, που ανήκει στο 2ο και 4ο επιστημονικό πεδίο, μετονομάζεται σε Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων.


5. Από το ακαδημαϊκό έτος 2010-2011, η ένταξη των παρακάτω τμημάτων σε επιστημονικά πεδία, μεταβάλλεται ως ακολούθως:

α) Το Τμήμα Τεχνολογίας Αλιείας και Υδατοκαλλιεργειών του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης εκτός από το 4ο επιστημονικό πεδίο εντάσσεται και στο 2οπεδίο

β) Τα παρακάτω Τμήματα ΤΕΙ θα παραμείνουν στο 5ο επιστημονικό πεδίο και επιπλέον θα ενταχθούν και στο 4ο:

Τμήμα Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία του

  • ΤΕΙ Μεσολογγίου
  • Τμήμα Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία του ΤΕΙ Πάτρας (με έδρα την Αμαλιάδα)
  • Τμήμα Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία του ΤΕΙ Ιονίων Νήσων (με έδρα τη Λευκάδα)
  • Τμήμα Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (με έδρα τα Γρεβενά)
6. Από το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012, η ένταξη των παρακάτω τμημάτων σε επιστημονικά πεδία, μεταβάλλεται ως ακολούθως:

α) Το Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων θα διαγραφεί από το 2ο επιστημονικό πεδίο και θα παραμείνει μόνο στο 4οπεδίο.

β) Τα παρακάτω Τμήματα ΤΕΙ θα παραμείνουν στο 2ο επιστημονικό πεδίο, θα διαγραφούν από το 4ο και θα ενταχθούν και στο 3ο πεδίο:


  • Τμήμα Ζωικής Παραγωγής του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (με έδρα τη Φλώρινα)
  • Τμήμα Ζωικής Παραγωγής του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης
  • Τμήμα Ζωικής Παραγωγής του ΤΕΙ Λάρισας
  • Τμήμα Ζωικής Παραγωγής του ΤΕΙ Ηπείρου (με έδρα την Άρτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 1719_mhxanografiko-deltio-2010.zip
    263.9 KB · Εμφανίσεις: 156

j.b.

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Κυλλήνη (Ηλεία). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ΓΕια σας,
θα ηθελα να μου πειτε ποσα πεδια μπορω να δηλώσω για τις πανελληνιες. εχω μπερδευτει γτ ακουω διφορα..
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Βρε ξβ, αν ήταν αναγγελία για επείγουσα αιμοδοσία, τι θα έγραφες δηλαδή στον τίτλο; Ο_ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Βρε ξβ, αν ήταν αναγγελία για επείγουσα αιμοδοσία, τι θα έγραφες δηλαδή στον τίτλο; Ο_ο
χαχαχαχχαχα πολυ καλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
To θεμα μετονομαστηκε ωστε ο τιτλος του να ειναι πιο κατατοπιστικος και μεταφερθηκε στην Γ' Λυκειου μιας και τοτε θα κανεις μηχανογραφικο.
Προς στιγμην εκανα χιλιες κακες σκεψεις μεχρι να ανοιξει το τοπικ με αυτον τον τιτλο που εβαλες. Αλλη φορα να εισαι πιο σαφης στο τι ζητας και να μη διπλοποσταρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Έχει επιβεβαιωθεί ότι τώρα τα μηχανογραφικά θα συμπληρώνονται πριν τις εξετάσεις (κοντά στον Μάρτιο)? Κάτι τέτοιο άκουσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έχει επιβεβαιωθεί ότι τώρα τα μηχανογραφικά θα συμπληρώνονται πριν τις εξετάσεις (κοντά στον Μάρτιο)? Κάτι τέτοιο άκουσα..
Δεν υπάρχει ως τώρα τίποτα επίσημο. Κανένας δεν ξέρει τίποτα. Κάτι γράφτηκε πριν αρκετές μέρες σε εφημερίδες και έπειτα σιωπή. Θα δείξει. Αν και δεν βλέπω διαφορά όποτε και να κάνουμε το μηχανογραφικό. Ίσως όμως γίνει για να μην πληρώνουν προσωπικό τον Ιούλιο (εμάς λες να σκέφτηκαν?).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aluteros

Νεοφερμένος

Ο σημαντικος αλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
ΑΠΟΡΙΑ!

Η σχολη της πρωτης μου επιλογης εχει βαση 15500 μ., ενω η της δευτερης 16000 αλλα με ειδικο μαθημα (Χ1). τα μορια μου ειναι 15400. Το ειδικο μαθημα επηρεαζει την πρωτη μου επιλογη; δηλαδη, σε αυτη την περιπτωση χανω και τις δυο σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πρώτη Επιλογή : 15500
Δεύτερη Επιλογή : 16000 (αλλά με ειδικό-το οποίο το έδωσες να φανταστώ!?)
Εσύ έβγαλες 15400 καθαρά μόρια ή με το ειδικό ?
Το μόνο σίγουρο είναι οτι αφού δεν είσαι πάνω απο τη βάση της πρώτης δεν περνάς!
Τώρα αν έχεις βγάλει 15400 με ειδικό , ούτε στην άλλη περνάς...αν έχεις 15400 χωρίς ειδικό και έχεις περάσει την βάση του 10 στο ειδικό τότε πέρασες στη 2η σου επιλογή!
Το ειδικό μάθημα είναι ανεξάρτητης βαθμολογίας , απαραίτητο μάθημα για συγκεκριμένες σχολές (για τις οποίες παράλληλα είναι και bonus , γιατί όσο καλύτερα γράψεις τόσο το καλύτερο, γιατί μπορεί ακόμα και με 14500 καθαρά με το ειδικό με βαθμολογία 15 περνάς στην 2η επιλογή!
Δεν ισχύει η βαθμολογία του ειδικού για όλα τα τμήματα αλλά μόνο για συγκεκριμένα!
Και δεν επηρεάζουν ούτε αρνητικά ούτε θετικά τις άλλες σου επιλογές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aluteros

Νεοφερμένος

Ο σημαντικος αλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
αν έχεις 15400 χωρίς ειδικό και έχεις περάσει την βάση του 10 στο ειδικό τότε πέρασες στη 2η σου επιλογή!

Αυτη ειναι η απαντηση. Φχαριστω...

ΥΓ: Η απορια μου ηταν υποθετικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top