Συζήτηση για τον Προγραμματισμό και Δίκτυα γ επάλ(Ασκήσεις,Ερωτήσεις κλπ)

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Αν εχεις διαβασεις τα προηγουμενα posts θα καταλαβαινες πως και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω γμτ:'( Ειδικα στην pascal και ψευδοκωδικα.Τα λογικα διαγραματα ειναι ευκολα.Αυτο αναρωτιεμαι και εγω αν θα μπορεσω πια να τις λυνω χωρις να εχω προβλημα.Το νωρις Αναστασια ειναι υποκειμενικο,5 και κατι μηνες νομιζω πως εχουνε μεινει.Προλαβαινουμε λες:P

Ε τότε αφού σε βολεύουν τα διαγράμματα λύνε έτσι τις ασκήσεις και μετέτρεπε τις σε ψευδοκώδικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazaros13

Νεοφερμένος

Ο lazaros13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
μην μου ανγχωνεστε 20 θα γραψουμε κοριτσια και αγορια!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristososfp

Νεοφερμένος

Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
το βιβλιο στα δικτυα στην τριτη το ιδιο δν ειναι με της δευτερας???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
το βιβλιο στα δικτυα στην τριτη το ιδιο δν ειναι με της δευτερας???

Ναι ναι ίδιο είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazaros13

Νεοφερμένος

Ο lazaros13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
κοριτσια και αγορια που βρισκεστε στην υλη και γενκως πως τα πατε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στα Δίκτυα μπήκαμε στο 7.6.3 "Υποδίκτυα και μάσκα υποδικτύου" και στον προγραμματισμό είμαστε στο 9.1.2. "write, writeln". Εσείς που είστε, Λάζαρε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazaros13

Νεοφερμένος

Ο lazaros13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
εμεις αναστασουλα εχουμε τελειωσει την υλη στα δικτυα και στον προγραμματισμο ειμαστε στο 10.2 στο case. αυτα :)!!!!! γιατι ειστε ακομα στα υποδικτυα και μασκα υποδικτυου πηγαινετε λιγο αργα η μου φαινετε?:P?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Στα Δίκτυα μπήκαμε στο 7.6.3 "Υποδίκτυα και μάσκα υποδικτύου" και στον προγραμματισμό είμαστε στο 9.1.2. "write, writeln". Εσείς που είστε, Λάζαρε; :)



Και εμεις εκει ειμαστε στα Δικτυα....:D:D Τα εχουμε για την δευτερα.
Δυσκολουτσικα εμενα μου φανηκαν να πω την αληθεια.Δεν ξερω μολις φυγω απο την ταξη νομιζω οτι τα ξεχναω και οταν παω να τα διαβασω δυσκολευομαι:xixi: Προγραμματισμο τελικα δεν ειχαμε τελειωσει την υλη,ειχαμε ακομη τις διαδικασιες-συναρτησεις.Τωρα κανουμε functions και μετα ολο επαναληψεις.Εν το μεταξυ και οι functions ειναι χαλια.
Καλυτερα οι procedures:no1:
-----------------------------------------
εμεις αναστασουλα εχουμε τελειωσει την υλη στα δικτυα και στον προγραμματισμο ειμαστε στο 10.2 στο case. αυτα :)!!!!! γιατι ειστε ακομα στα υποδικτυα και μασκα υποδικτυου πηγαινετε λιγο αργα η μου φαινετε?:P?


Γιατι ειμαστε αργα.....??? Με αγχωχες τωρα.Η Καθηγιτρια ειπε οτι μπορει να μην κανουμε Εφαρμογες Πολυμεσων απο εδω και περα αν δεν προλαβαινουμε γιατι χανουμε μαθηματα συνεχεια.
Κριμα ηταν το μονο μαθημα που μου αρεσε :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εμεις αναστασουλα εχουμε τελειωσει την υλη στα δικτυα και στον προγραμματισμο ειμαστε στο 10.2 στο case. αυτα :)!!!!! γιατι ειστε ακομα στα υποδικτυα και μασκα υποδικτυου πηγαινετε λιγο αργα η μου φαινετε?:P?

Βασικά, εμείς δεν προχωράμε σφαίρα, για να προλαβαίνουμε να τα διαβάσουμε και να τα ξέρουμε. Η καθηγήτρια μάς είπε πως μπορούμε να προχωρήσουμε και πιο γρήγορα, αλλά είναι καλύτερα να πηγαίνουμε με αυτό το ρυθμό για να διαβάζουμε. Έχουμε χάσει και μερικά μαθήματα κιόλας, αλλιώς θα είμασταν πιο μπροστά. Δεν τίθεται καν θέμα ότι δεν θα προλάβουμε να βγάλουμε την ύλη, η καθηγήτριά μας είναι σίγουρη. :xixi: Πάντως, απορώ πώς προλάβατε και τελειώσατε τόσο γρήγορα! :D

Και εμεις εκει ειμαστε στα Δικτυα.... Τα εχουμε για την δευτερα.
Δυσκολουτσικα εμενα μου φανηκαν να πω την αληθεια.Δεν ξερω μολις φυγω απο την ταξη νομιζω οτι τα ξεχναω και οταν παω να τα διαβασω δυσκολευομαι:xixi: Προγραμματισμο τελικα δεν ειχαμε τελειωσει την υλη,ειχαμε ακομη τις διαδικασιες-συναρτησεις.Τωρα κανουμε functions και μετα ολο επαναληψεις.Εν το μεταξυ και οι functions ειναι χαλια.
Καλυτερα οι procedures:no1:

Έτσι κι έτσι είναι, δεν είναι εύκολα, αλλά ούτε και τρομερά δύσκολα. Να προσέχεις στην παράδοση και όταν διαβάζεις να είσαι συγκεντρωμένος όσο μπορείς και να κάνεις επαναλήψεις κατά τη διάρκεια της μέρας. Εγώ έτσι κάνω και τα πάω καλά! :)

Εμείς δεν φτάσαμε ακόμα εκεί που είστε εσείς! Σταθήκαμε πολύ στις ασκήσεις, γι' αυτό δεν είμαστε πολύ μπροστά. Σε ένα μήνα θα έχουμε τελειώσει την ύλη μάς είπε η καθηγήτρια και μετά θα κάνουμε όλο επαναλήψεις. Την Δευτέρα γράφουμε κιόλας κι έγω αγχωθεί, θέλω να τα πάω καλά! :D Έχουμε ό,τι κάναμε έως τώρα εκτός Pascal.

Πώς σας φαίνεται η Pascal παιδιά; Εμένα μέχρι τώρα εύκολη μου φαίνεται. Δεν ξέρω όμως αν αυτό θα εξακολουθώ να το λέω και αργότερα! :P

Γιατι ειμαστε αργα.....??? Με αγχωσες τωρα.Η Καθηγιτρια ειπε οτι μπορει να μην κανουμε Εφαρμογες Πολυμεσων απο εδω και περα αν δεν προλαβαινουμε γιατι χανουμε μαθηματα συνεχεια.

Κώστα, μην αγχώνεσαι... δεν υπάρχει λόγος! Θα βγει η ύλη! ;) Άλλωστε, όπως είπε και η καθηγήτριά σας, μπορείτε να θυσιάσετε άλλα μαθήματα, για να προχωρήσετε. By the way, απορώ πώς σου αρέσουν τα Πολυμέσα. Εγώ δεν τα χωνεύω με τίποτα! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Βασικά, εμείς δεν προχωράμε σφαίρα, για να προλαβαίνουμε να τα διαβάσουμε και να τα ξέρουμε. Η καθηγήτρια μάς είπε πως μπορούμε να προχωρήσουμε και πιο γρήγορα, αλλά είναι καλύτερα να πηγαίνουμε με αυτό το ρυθμό για να διαβάζουμε. Έχουμε χάσει και μερικά μαθήματα κιόλας, αλλιώς θα είμασταν πιο μπροστά. Δεν τίθεται καν θέμα ότι δεν θα προλάβουμε να βγάλουμε την ύλη, η καθηγήτριά μας είναι σίγουρη. :xixi: Πάντως, απορώ πώς προλάβατε και τελειώσατε τόσο γρήγορα! :D

Καλά κάνει η καθηγήτρια σου.Κώστα εσάς δεν μου πάει καλά που βιάζεται τόσο...


Έτσι κι έτσι είναι, δεν είναι εύκολα, αλλά ούτε και τρομερά δύσκολα. Να προσέχεις στην παράδοση και όταν διαβάζεις να είσαι συγκεντρωμένος όσο μπορείς και να κάνεις επαναλήψεις κατά τη διάρκεια της μέρας. Εγώ έτσι κάνω και τα πάω καλά! :)

Εμείς δεν φτάσαμε ακόμα εκεί που είστε εσείς! Σταθήκαμε πολύ στις ασκήσεις, γι' αυτό δεν είμαστε πολύ μπροστά. Σε ένα μήνα θα έχουμε τελειώσει την ύλη μάς είπε η καθηγήτρια και μετά θα κάνουμε όλο επαναλήψεις. Την Δευτέρα γράφουμε κιόλας κι έγω αγχωθεί, θέλω να τα πάω καλά! :D Έχουμε ό,τι κάναμε έως τώρα εκτός Pascal.

Πώς σας φαίνεται η Pascal παιδιά; Εμένα μέχρι τώρα εύκολη μου φαίνεται. Δεν ξέρω όμως αν αυτό θα εξακολουθώ να το λέω και αργότερα! :P

Στην pascal μην αγνώνεσαι θα τα πάς πολύ καλά γενικά εσύ είσαι αστεράκι και φένεται:no1:



Κώστα, μην αγχώνεσαι... δεν υπάρχει λόγος! Θα βγει η ύλη! ;) Άλλωστε, όπως είπε και η καθηγήτριά σας, μπορείτε να θυσιάσετε άλλα μαθήματα, για να προχωρήσετε. By the way, απορώ πώς σου αρέσουν τα Πολυμέσα. Εγώ δεν τα χωνεύω με τίποτα!
Συμφωνώ απολύτως.Χάλια μάθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Λοιπον να τα παρουμε ενα-ενα.. Καταρχην Αναστασια,προσπαθω οσο μπορω να προσεχω στο μαθημα και τον καθηγητη μου,αλλα οταν παω σπιτι ειναι λιγο δυσκολο να συγκεντρωθω γιατι ειμαστε και 7 ατομα παναθεμα μας:P Αλλα προσπαθω!!!
Στις ασκησεις αρχιζω και τα παω λιγο καλυτερα και ειμαι χαρουμενος.Θεωρια την ξερω δεν υπαρχει προβλημα,νομιζω.


Οσον αφορα τα δικτυα παμε με πολυ χαλαρους ρυθμους προς το παρον αλλα μπορει να κανουμε καποια extra μαθηματα γιατι εχουμε χασει παρα πολλα.Μας τα εξηγει παρα πολυ καλα και τα καταλαβαινω αλλα εχω τις αμφιβολιες μου και παλι.Οι ασκησεις στα δικτυα ειναι και αυτες λιγο "δυδκολες" θα ελεγα και απο τι νομιζω φετος θα ειναι δυσκολα τα θεματα σε ολα τα μαθηματα:(

Για τα πολυμεσα που λετε να ξεκαθαρισω κατι,δεν κανουμε τπτ απο το βιβλιο γιατι εχει πολυ θεωρια και ασχετα πραγματα που δεν θα χρειαστουμε τωρα.Τα μαθαινουμε και στην σχολη αυτα. Μαθαινουμε phοtoshop και μου αρεσει και τα παω καλα και δεν θελω να μην ξανακανουμε!!!! Εσας γιατι δεν σας αρεσει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οσον αφορα τα δικτυα παμε με πολυ χαλαρους ρυθμους προς το παρον αλλα μπορει να κανουμε καποια extra μαθηματα γιατι εχουμε χασει παρα πολλα.Μας τα εξηγει παρα πολυ καλα και τα καταλαβαινω αλλα εχω τις αμφιβολιες μου και παλι.Οι ασκησεις στα δικτυα ειναι και αυτες λιγο "δυσκολες" θα ελεγα

Κι εμείς είμαστε σχετικά χαλαρά, δεν τρελαινόμαστε! Βασικά, πέρα από την προσπάθεια που καταβάλλουμε εμείς παίζει καθοριστικό ρόλο κι ο καθηγητής, για να λέμε τα πράγματα ως έχουν. Ευτυχώς, η καθηγήτρια που μας κάνει Δίκτυα τα εξηγεί πάρα πολύ καλά και καμιά φορά μας φέρνει και σημειώσεις κι απ' την σχολή της για να μας βοηθήσει!!! Όπως βλέπω κι εσύ δεν έχεις πρόβλημα με τον/ην καθηγητή/τρια σου, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα, μια χαρά θα τα πας! ;)

Τι είδους ασκήσεις σας κάνει; Εμάς μας κάνει ασκήσεις με τα αυτοδύναμα πακέτα, με τα MF, DF και τέτοια. Αυτά σας κάνει; Γενικά δεν είναι και τίποτα τρομερό. Βασίζονται στη θεωρία, αλλά και στη λογική, οπότε βγαίνουν. :) Βασικά, αν λύσεις αρκετές ασκησούλες θα μπεις στο νόημα, θα εξοικειωθείς και θα τις βλέπεις εύκολες. Αν χρειαστείς βοήθεια πες μου, αν μπορώ να σε βοηθήσω θα το κάνω μετά χαράς! :no1:

Πάντως, τα Δίκτυα και μενα με αγχώνουν (όχι ότι με τον προγραμματισμό πάω πίσω), γιατί είναι καθαρά μάθημα θεωρίας και κρύβει παγίδες! Κάτι να ξεχάσεις χάνεις τις μοναδούλες πατ πατ. Το βρίσκω πολύ ανιαρό κιόλας αυτό το μάθημα! Τουλάχιστον ο προγραμματισμός είναι πιο ενδιαφέρον μάθημα! :xixi:

Ένα προγραμματάκι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για τον Δομημένο είναι το pame (Pascal Made Easy), το οποίο είναι ένας editor όπου γράφεις τον κώδικά σου και βλέπεις πώς δουλεύει. Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις. Εμάς σήμερα μας το είπε η καθηγήτριά μας. Μας το έδειξε κιόλας και είδαμε επιτέλους πως εμφανίζονται τα αποτελέσματα στην οθόνη και γενικά πώς δουλεύει και ποια είναι η φιλοσοφία, που μέχρι τώρα όλα αυτά τα ξέραμε στη θεωρία.

Για τα πολυμεσα που λετε να ξεκαθαρισω κατι,δεν κανουμε τπτ απο το βιβλιο γιατι εχει πολυ θεωρια και ασχετα πραγματα που δεν θα χρειαστουμε τωρα.Τα μαθαινουμε και στην σχολη αυτα. Μαθαινουμε phοtoshop και μου αρεσει και τα παω καλα και δεν θελω να μην ξανακανουμε!!!! Εσας γιατι δεν σας αρεσει???

Εμείς κάνουμε μπόλικη θεωρία. :( Πρόσφατα έχουμε ξεκινήσει και μία εργασία που την κάνουμε με το πρόγραμμα EXE. Εμείς καλούμαστε να παρουσιάσουμε μία ταινία, τον σκηνοθέτη και τους ηθοποιούς. Είναι πολύ ενδιαφέρον & ευχάριστο αυτό! Μετά θα μας δείξει ένα πρόγραμμα για να κόβουμε τραγούδια εκεί που θέλουμε (για όσους δεν το γνωρίζουν) και μετά θα κάνουμε κι εμείς photoshop. Βασικά, αυτό που με ενδιαφέρει και βρίσκω χρήσιμο είναι το photoshop!!! Και τα υπόλοιπα καλά είναι, αλλά η θεωρία μου κάθεται στο λαιμό, τη μισώ!!!! :(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Το pame πάντως έχει προβλήματα αναστασία.Υπάρχουν πολύ καλύτερα(λέγε με dev-pascal).
Lysippe έχεις κατεβάσει τα θέματα-θεωρία-ασκήσεις που έχω ανεβάσει για εξασκηση?Θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ.
Και μια σύμβουλη από μένα παιδιά μην ασχολείστε με κανένα άλλο μάθημα εκτός από αυτά των πανελλαδικών.Στην ώρα παράδοσης τους να διαβάζετε αυτά των πανελλαδικών.Αυτό έκανα εγώ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το pame πάντως έχει προβλήματα αναστασία.Υπάρχουν πολύ καλύτερα(λέγε με dev-pascal).

Τι να σου πω Μάριε;! Εγώ χθες το κατέβασα, ούτε καν το ήξερα! Για την χρήση που το θέλω καλό πρέπει να είναι. :)

Lysippe έχεις κατεβάσει τα θέματα-θεωρία-ασκήσεις που έχω ανεβάσει για εξασκηση?Θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ.

Πρέπει να το έχω κατεβάσει, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Δεν πρόλαβα να ασχοληθώ με αυτά ακόμα, γιατί μας πλακώσανε στα διαγωνίσματα και δεν έχω χρόνο για να ασχοληθώ.

Και μια σύμβουλη από μένα παιδιά μην ασχολείστε με κανένα άλλο μάθημα εκτός από αυτά των πανελλαδικών.Στην ώρα παράδοσης τους να διαβάζετε αυτά των πανελλαδικών.Αυτό έκανα εγώ:D

Εγώ προσέχω σε όλα! Δεν μπορώ να διαβάσω άλλο μάθημα εν ώρα παράδοσης, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ. :P Άλλωστε, στα μαθήματα ειδικότητας είμαστε μόνο 3 παιδιά και 2 ενήλικοι (οι οποίοι είναι σα να μην υπάρχουν), οπότε κάνεις μπαμ αν δεν προσέχεις και διαβάζεις τα μαθήματα των πανελληνίων. Άσε που το θεωρώ και λίγο αγένεια αυτό! :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Το pame πάντως έχει προβλήματα αναστασία.Υπάρχουν πολύ καλύτερα(λέγε με dev-pascal).
Lysippe έχεις κατεβάσει τα θέματα-θεωρία-ασκήσεις που έχω ανεβάσει για εξασκηση?Θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ.
Και μια σύμβουλη από μένα παιδιά μην ασχολείστε με κανένα άλλο μάθημα εκτός από αυτά των πανελλαδικών.Στην ώρα παράδοσης τους να διαβάζετε αυτά των πανελλαδικών.Αυτό έκανα εγώ:D


Να μην παρακολοθουμε εννοεις???? Δεν μπορω να μην το κανω αυτο γιατι ειμαστε λιγα παιδια στην ειδικοτητα,ασε και που με ενδιαφερουν κιολας.
Στης γενικης τα μαθηματα ειμαστε περισοτερα παιδια αλλα και παλι παρακολουθο οσο να ειναι.Το μονο που δεν με ενδιαφερει καθολου μα καθολου και δεν εχω δωσει καμια σημασια ειναι η Φυσικη. Στον λαιμο μου καθεται η ρουφιανα. Καθομαι διαβαζω poe η ακουω τραγουδια :D
-----------------------------------------
Κι εμείς είμαστε σχετικά χαλαρά, δεν τρελαινόμαστε! Βασικά, πέρα από την προσπάθεια που καταβάλλουμε εμείς παίζει καθοριστικό ρόλο κι ο καθηγητής, για να λέμε τα πράγματα ως έχουν. Ευτυχώς, η καθηγήτρια που μας κάνει Δίκτυα τα εξηγεί πάρα πολύ καλά και καμιά φορά μας φέρνει και σημειώσεις κι απ' την σχολή της για να μας βοηθήσει!!! Όπως βλέπω κι εσύ δεν έχεις πρόβλημα με τον/ην καθηγητή/τρια σου, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα, μια χαρά θα τα πας! ;)

Σε αυτο εχεις δικιο.Αναλογα ο ρυθμος του καθηγητη και ο τροπος που λειτουργει.Εμας παει σιγα-σιγα για να τα καταλαβαινουμαι,και οτι δυσκολευομαστε μας το εξηγει αναλυτικοτερα.Ειναι καλη.Δεν θα υπαρξει προβλημα με την υλη απο τι νομιζω.

Τι είδους ασκήσεις σας κάνει; Εμάς μας κάνει ασκήσεις με τα αυτοδύναμα πακέτα, με τα MF, DF και τέτοια. Αυτά σας κάνει; Γενικά δεν είναι και τίποτα τρομερό. Βασίζονται στη θεωρία, αλλά και στη λογική, οπότε βγαίνουν. :) Βασικά, αν λύσεις αρκετές ασκησούλες θα μπεις στο νόημα, θα εξοικειωθείς και θα τις βλέπεις εύκολες. Αν χρειαστείς βοήθεια πες μου, αν μπορώ να σε βοηθήσω θα το κάνω μετά χαράς! :no1:

Με τα αυτοδυναμα πακετα και εμεις καναμε.ΔΕΤ,MF,DF κτλπ:P
Αλλα ειναι και καποιες ασκησεις που ειναι λιγο τσιμπημενες και δυσκολευομαι.Αλλα θα τα παω καλυτερα αργοτερα.
Τωρα κανουμε με μασκα υποδικτυου και τετοια.Εκει που ειμαστε.


Πάντως, τα Δίκτυα και μενα με αγχώνουν (όχι ότι με τον προγραμματισμό πάω πίσω), γιατί είναι καθαρά μάθημα θεωρίας και κρύβει παγίδες! Κάτι να ξεχάσεις χάνεις τις μοναδούλες πατ πατ. Το βρίσκω πολύ ανιαρό κιόλας αυτό το μάθημα! Τουλάχιστον ο προγραμματισμός είναι πιο ενδιαφέρον μάθημα! :xixi:

Και εμενα το ιδιο Αναστασια.Ασε δεν ξερω τι θα γινει.Οσο γ'ιαυτο που λες για τον προγραμματισμο αληθευει αλλα και παλι και να μην το εκανα δεν θα τραβουσα και κανενα ζορι.

Ένα προγραμματάκι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για τον Δομημένο είναι το pame (Pascal Made Easy), το οποίο είναι ένας editor όπου γράφεις τον κώδικά σου και βλέπεις πώς δουλεύει. Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις. Εμάς σήμερα μας το είπε η καθηγήτριά μας. Μας το έδειξε κιόλας και είδαμε επιτέλους πως εμφανίζονται τα αποτελέσματα στην οθόνη και γενικά πώς δουλεύει και ποια είναι η φιλοσοφία, που μέχρι τώρα όλα αυτά τα ξέραμε στη θεωρία.

Ναι εμεις αυτο χρησιμοποιουμε το Pame.Καλο ειναι την δουλεια του την κανει.Ειναι λιγο εκνευριστικο οταν κανεις λαθος αλλα καλο!
Εμας μας το εδειξε απο τοτε που αρχισαμε ασκησεις.Το χρησιμοποιουμε καιρο τωρα.


Εμείς κάνουμε μπόλικη θεωρία. :( Πρόσφατα έχουμε ξεκινήσει και μία εργασία που την κάνουμε με το πρόγραμμα EXE. Εμείς καλούμαστε να παρουσιάσουμε μία ταινία, τον σκηνοθέτη και τους ηθοποιούς. Είναι πολύ ενδιαφέρον & ευχάριστο αυτό! Μετά θα μας δείξει ένα πρόγραμμα για να κόβουμε τραγούδια εκεί που θέλουμε (για όσους δεν το γνωρίζουν) και μετά θα κάνουμε κι εμείς photoshop. Βασικά, αυτό που με ενδιαφέρει και βρίσκω χρήσιμο είναι το photoshop!!! Και τα υπόλοιπα καλά είναι, αλλά η θεωρία μου κάθεται στο λαιμό, τη μισώ!!!! :(:(


Εμενα θα μου αρεσε να το κανουμε κανονικα με θεωριες και τετοια αλλα οχι να μας βαζει να τα μαθαινουμε.Απλως να ειχαμε μια ιδεα.Ειναι ενδιαφεροντα παντως ολα,το εχω κοιταξει αρκετες φορες το βιβλιο. Ποιο προγραμμα θα σας δειξει να κοβετε τραγουδια??? (Στειλε μου p.m) Για το photoshop τρελαινομαι!!! Ειναι απιστευτο,απο την αρχη της χρονια το καναμε.Εχω μαθει αρκετα πραγματα αλλα το εξερευνω και μονος.Εξελισομαι σιγα σιγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιο προγραμμα θα σας δειξει να κοβετε τραγουδια??? (Στειλε μου p.m)

Το MP3 Cutter. Δεν στο έστειλα σε pm, γιατί μπορεί να ενδιαφέρεται και κανένας άλλος! ;):)https://www.google.gr/url?sa=t&sourc...ysmUAg&usg=AFQjCNHqkVBABcwEQpuuLf82P2oxRnZRnw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ok!!! Ευχαριστω,θα το ψαξω και θα σου πω αποψεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, τη βοήθειά σας παρακαλώ! :) Η καθηγήτρια του προγραμματισμού μάς έβαλε μία άσκηση (κεφάλαιο 9) η οποία λέει:

Να γράψετε πρόγραμμα που να διαβάζει ένα τριψήφιο ακέραιο αριθμό και να τον τυπώνει αντίστροφα Π.χ.

ο αριθμός είναι 123
ο ανάστροφος είναι 321


Έχει κάποιος καμιά ιδέα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Παιδιά, τη βοήθειά σας παρακαλώ! :) Η καθηγήτρια του προγραμματισμού μάς έβαλε μία άσκηση (κεφάλαιο 9) η οποία λέει:

Να γράψετε πρόγραμμα που να διαβάζει ένα τριψήφιο ακέραιο αριθμό και να τον τυπώνει αντίστροφα Π.χ.

ο αριθμός είναι 123
ο ανάστροφος είναι 321


Έχει κάποιος καμιά ιδέα; :hmm:
Ελα ρε σύ αυτό είναι απλό απλά είστε ακόμα στην αρχή και δεν έχετε εξοικιωθεί.Δεν θα σου γράψω κώδικα θα σου δώσω μια κατεύθυνση.Λοιπόν διαβάζεις τρείς αριθμούς a,b,c και τυπώνεις c,b,a.Οπότε αν έχεις διαβάσει 1,2,3 τυπώνεις ανάποδα οπότε τυπώνεται 3,2,1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α, κατάλαβα! Thanks για την βοήθεια!!!! Εγώ μπερδεύτηκα, δεν ήξερα αν έπρεπε να χρησιμοποιήσω μία ή περισσότερες μεταβλητές. :P

Οπότε πρέπει να πηγαίνει κάπως έτσι ε;

program anastrofos_arithmos;
var
a, b, c: integer;
begin
read (a, b, c);
writeln (c, b, a);
end.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top