Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Τι είναι το πιστοποιητικό EDI??????????? αναγνωρίζεται από τον ασεπ??????? μπορει να χρησιμοποιειθεί στο εξωτερικο???????????

δώστε ένα link να μπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Τι είναι το πιστοποιητικό EDI??????????? αναγνωρίζεται από τον ασεπ??????? μπορει να χρησιμοποιειθεί στο εξωτερικο???????????

δώστε ένα link να μπω.
ναι αναγνοριζεται απο το ΑΣΕΠ. οριστε το λινκ... https://www.lccihellas.gr/2009/edi_esol_exams.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
λοιπον και μόνο που είδα ότι το EDI έχει βάση το 50 και όχι το 60 μου φτάνει και μου περισεύει. Καθώς επίσης ότι αν αποτύχεις δίνεις το 60% του ποσού τη δεύτερη φορά.

Γνωρίζει κανένας αν το EDI κάνει για το εξωτερικό?? Η χρειάζεται ειδικό πτυχίο????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brie

Νεοφερμένος

Η Brie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Όταν λες εξωτερικό, τι ακριβώς εννοείς; Στο UK, ναι, κάποια πανεπιστήμια το δέχονται. Αλλά πάντα πάει ανάλογα με το πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
γεια σου thomas και καλώς όρισες στην παρέα μας!

Βέβαια, αν και το uclan αρχικά ήταν αναγνωρισμένο από τον ασεπ, τελικά το πέταξαν έξω και αναγνωρίζεται μόνο από το υπουργείο παιδείας, ενώ στο esb συμβαίνει το αντίθετο, αναγνωρίζεται από ασεπ, αλλά όχι και από υπ. παιδείας. εσύ, τώρα, ανάλογα με το τι σε ενδιαφέρει θα επιλέξεις. εγώ έχω και τα 2 για να είμαι κατοχυρωμένη απ' όλες τις πλευρές αν και κυρίως με ενδιέφερε η επάρκεια την οποία και θα βγάλω μόλις κλείσω τα 18.:D

Εγώ τα θεωρώ αυτά "βλακείες" αν μου επιτρέπετε την έκφραση. Αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ αλλά όχι από το υπουργείο παιδείς, αναγνωρίζεται από το υπουργείο παιδείας αλλά όχι από τον ΑΣΕΠ κτλ. Δώστε ένα Cambridge να είστε υπερκαλυμμένοι ή έστω Michigan και κρατικό που είναι επίσης αξιόλογα. Και να ξέρετε ότι το Uclan/ESB δεν είναι απαραίτητα πιο εύκολα. Το λέω έχοντας κάνει Past Papers από περιέργεια. Και μερικές ερωτήσεις είναι τελείως μα τελείως διφορούμενες ειδικά εκείνες με τα συνώνυμα, όπου οι δοσμένες ως σωστές λύσεις έρχονται ακόμα και σε αντίθεση με το LONGMAN DICTIONARY.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
το ότι δεν είναι εύκολα το έχουμε τονίσει ήδη! απλά είναι πολύ πιο φιλικά ως προς τον τρόπο διεξαγωγής τους!! από τη στιγμή που αναγνωρίζονται έστω και από ένα κρατικό φορέα και είναι αποδεκτά από πολλούς ανθρώπους δε νομίζω ότι ταιριάζει και πολύ να τα χαρακτηρίζουμε ως βλακεια!! δεν μπορούμε να λέμε στον καθένα τι να παει να δώσει έχει το δικαίωμα να κάνει διάφορα past papers και ανάλογα ποιο πιστοποιητικο ταιριάζει στην ιδιοσυγρασία του ως μαθητής αυτό και θα επιλέξει να δωσει! απλά στην περίπτωση uclan/esb εκτός του τι σου ταιριάζει κοιτας και ως προς τι σε ενδιαφερει να χρησιμοποιήσεις το prof.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Δεν ξέρω. Αλλα θεωρώ ότι το cambridge είναι πιο δύσκολο και βασίζεται στην ίδια λογική με το κρατικό. όπως πλέον και το michigan το έχουν κάνει πολύ δύσκολο.
Ενώ το edi έκανα σήμερα μόνο το κομμάτι των κειμένων από δείγμα που έχει στη σελίδα και έπιασα 30 στα 60. Μου φαίνεται πιο εύκολο το edi. όχι φυσικά ότι δεν θέλει διάβασμα και αυτό. Θέλει και αρκετό. Αλλά όπως είπα μου φαίνεται πιο απλό.

τώρα να ρωτήσω 3 πράγματα :

θέλω να βγω εξωτερικό και να δουλέψω για 6 μήνες. κάνει το πτυχίο αυτό????????? αυτό εννοούσα για εξωτερικό.
επίσης γνωρίζει κανένας αν στο edi αν δεν περάσεις την πρώτη φορά μετά την επόμενη φορά πληρώνεις το 60% του αρχικού ποσού?????
και η τελευταία ερώτησή μου και η πιο σημαντική είναι αν μπορώ χώρις κάποια χρήματα να ζητήσω να μου στείλουν θέματα προηγούμενων ετών. γίνεται??????? γνωρίζει κανένας???????? απαντηστε αν ξέρετε.

και αν ναι που παίρνω τηλέφωνο ή που μπορώ να πω να μου στείλουν θέματα????????

ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Brie

Νεοφερμένος

Η Brie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αυτό που λένε για το 60% την δεύτερη φορά που θα το δώσεις πρέπει να ισχύει γιατί το διαφημίζει και στο φυλλάδιο τους.

Μπορείς να δεις τα sample papers που υπάρχουν στην ιστοσελίδα τους.

Άλλα past papers δεν νομίζω να δίνουν, αλλά μπορείς να να τους πάρεις ένα τηλ, δεν χάνεις τίποτα. 210 3638649 είναι το τηλ και info@edigreece.gr το mail.

Διαφορετικά, αγοράζεις βιβλιαράκι με τεστ.

Και το toeic βασικά μπορεί να κάνει γι'αυτό που θες, αν θες για εταιρεία στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kiki_!

Νεοφερμένος

Η Kiki_! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά εγώ έδωσα τον Μάιο και τώρα περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα αλλά να σας την αλήθεια δεν με καίει και να μην περάσω και πραγματικά δεν είναι εύκολα μερικοί λενε καλα εύκολο είναι αλλά θέλει διάβασμα για να το περάσεις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Brie

Νεοφερμένος

Η Brie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Του edi τα αποτελέσματα έχουν βγει εδώ και καιρό, αν αναφέρεσαι σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
γενικά επειδή έχω καποιες ελλείψεις και μου φάνηκε εύκολο το EDI έτσι όπως είδα τα sample pappers. Νομίζω ότι είναι θέμα διαβάσματος.

Γενικά περνάει κόσμος στο Edi?????? Όσοι το έχουν δώσει ??????? πείτε γνώμες !!!!!!!!

Προτείνετε βιβλία για το EDI. Από ποιες εκδόσεις υπάρχουν????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Brie

Νεοφερμένος

Η Brie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ναι, γενικά το περνάνε. Αν θυμάμαι καλά, στην πρώτη εξεταστική τους είχαν ανακοινώσει 78% επιτυχία για το Β2 και 98% για το Γ1.

Άλλο καλό επίσης είναι ότι με το που θα βγουν online τα αποτελέσματα σε καμιά βδομάδα σου έρχεται και το πτυχίο.

Α, τα προφορικά επίσης είναι προαιρετικά, δεν ξέρω αν αναφέρθηκε. Αυτό είναι καλό για κάποια παιδιά που στα προφορικά κομπλάρουν (αν και δεν νομίζω, εκτός από μένα, να έχει ποτέ κοπεί άνθρωπος σε πτυχίο από προφορικά )

Βιβλία υπάρχουν από εκδόσεις Betsis και Supercourse.

Πάντως δεν είναι και *τόσο* εύκολο. Φουλ γραμματική είναι και τα κείμενα του είναι αρκετά απαιτητικά. Από το Κρατικό για παράδειγμα μου φαίνεται πολύ πιο στρυφνό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Brie θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Συμφωνώ ότι έχει γραμματική στο φουλ. Αλλά για ένα άτομο σαν εμένα με κάποιες ελλείψεις δεν είναι καλύτερο το edi?????????? Τι μου προτείνεις το κρτικό ή το edi?????????

Σημείωση : Μπορείς να μου πεις γνώμη για το εξής brie;;;;;;;;;;;;;;;

Στο κρτικό έχω τα εξής ποσοστά : (το έκανα αυτές τις μέρες το τεστ. είναι του μαίου 2007 προήγούμενο θέμα)

ΕΝΟΤΗΤΑ 1 (READING COMPREHENSION): 14/25 μονάδες
ΕΝΟΤΗΤΑ 3 (ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ) : 11/25 μονάδες
Αυτές τις 2 ενότητες τις περνάω. Μου μένει η έκθεση(ενότητα 2) και τα προφορικά (ενότητα 4) τα οποία δεν μπορώ να διορθώσω η να τα βαθμολογησω στον ευατό μου.
Μου προτείνεις να το δώσω;;;;;;;;;;
Θα μπορούσα να δώσω και τα 2? edi και κρατικο?????????
(αν θελεισ κοιταξε τισ προσδιαγραφες του μαιου 2010 για να καταλάβεις για το κρατικό)

τι μου προτείνεις?????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brie

Νεοφερμένος

Η Brie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλά, εννοείται ότι μπορείς να τα δώσεις και τα δύο αν δεν σε απασχολεί το κόστος. 147 ευρώ το EDI και 60 ευρώ το Κρατικό.
Και στο κρατικό είναι εύκολο να προετοιμαστείς, κατεβάζεις και κάνεις όλα τα θέματα από το site τους.

Μην ξεχνάς όμως ότι το Κρατικό έχει 60% βάση, πρέπει να έχεις γύρω στο 15 στις ενότητες 1 και 3 που μου λες για να είσαι σίγουρος.
Επίσης αν δεν το χεις στα προφορικά, θα είναι πιο δύσκολο, βαθμολογούν αυστηρά στο προφορικό.

Ενώ edi μπορείς να μην δώσεις προφορικά.

Τέλος αν το θες για το εξωτερικό, δεν ξέρω μήπως δεν το δέχονται το κρατικό. Για ποια χώρα το θες, αν επιτρέπεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στην ΕΕ αναγνωριζεται κανονικοτατα το ΚΠγ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x@r#s

Νεοφερμένος

Ο x@r#s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Βεβαια και αναγνωριζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ναι αλλα παιδια αν καποιος θελει να μπει σε ενα γαλλικο πανεπιστημιο το κρατικο δεν τον καλυπτει το ιδιο βεβαια και στα αγγλικα.παρολ'αυτα το κρατικο διεξαγει ωραιιες εξετασεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brie

Νεοφερμένος

Η Brie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι "δεν τον καλύπτει το ίδιο". Ή σε καλύπτει ή δεν σε καλύπτει, δεν υπάρχει μέση κατάσταση. Στην θεωρία, ένα πτυχίο που αναγνωρίζεται σε μια χώρα της ΕΕ, αναγνωρίζεται σε όλες. Άρα το ίδιο ισχύει και για το Κρατικό. Στην πράξη, όμως δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει και αν όντως το δέχονται. Πχ σε κάποια αγγλικά πανεπιστήμια δέχονται κάτι κουκουρούκου πτυχία στυλ Malaysian University English Test και Hong Kong Examinations. Εδώ θα τα δέχονται;

Πάντως το edi γίνεται δεκτό σε κάποια πανεπιστήμια στο uk (φαντάζομαι σε Γ1) καθώς και σε κάποιες χώρες εκτός ΕΕ.

Γι'αυτό τον ρώτησα που στο εξωτερικό θα πάει.

Τώρα, στον ιδιωτικό τομέα σπάνια κολλάνε στο πτυχίο που έχεις, το επίπεδο τους νοιάζει και "να τα λες". Ούτως ή άλλως αν χρειάζεσαι τα αγγλικά στην δουλειά, θα σου κάνουν και συνέντευξη στα αγγλικά και θα δουν που βρίσκεσαι. Αν δεν τους καίει και πολύ, η λέξη "λόουερ" αρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thomas_tz

Νεοφερμένος

Ο Thomas_tz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Brie ψάχνω να βρώ πόλεις όπου να μιλιέται η αγγλική γλώσσα. όπως είναι η αγγλία. δεν κέρω σε ποια άλλη πόλη μιλάνε αγγλικά. γιατί για να κάνω την αίτηση ζητάνε πιστοποιητικό ξένης γλωσσομάθειας. Και είναι μερικά από αυτά τα πιστοποιητικά αγγλικής γλώσσας που αναγνωρίζονται στο εξωτερικό. για αυτό ρωτάο και ξανα ρωτάω αν ξέρει κανένας ποια πτυχία κάνουν για το εξωτερικό.

Brie να σε ρωτήσω κάτι πάλι : Μιλάω συγκεκριμένα για το κρατικό.πως μπορώ να βαθμολογήσω μια έκθεση στον ευατό μου;; (εσύ τι θα έκανες για να μην πας έξω φροντηστήριο;;;;;;;; Πως θα την βαθμολογούσες; Γράφεις μια έκθεση από κάποιο θέμα. Πόσες μονάδες θα έβαζες )
Υπάρχει καμιά σελίδα στο internet που μπορώ να δω πως γράφουμε εκθέσεις ;; Σκελετούς με λίγα λόγια εκθέσεων ;;;;;;;;;;; Για το κρατικό πάντα.

Σε ρωτάω για να μπορέσω να βγάλω έναν τελικό βαθμό κάνωντας ένα προηγούμενο θέμα. (Μπορείς να μου διορθώσεις εσύ μία ξέρω εγώ άμα σου στείλω με e-mail;;;;;;; Για να δώ περίπου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
παιδια εγω εδωσα 2 φορες cambridge και κοπηκα με Ε πριν 8 χρονια
1 φορα michigan και κοπηκα με BF, BF, F, LP περυσι
1 φορα κρατικο και κοπηκα με 59% τωρα τον Μαη
1 φορα edexcel και περασα
τι να κανω τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top