Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Λοιπόν είδα τι παίχτηκε και εγώ θα πω ένα.ΌΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πτυχίο και να χεις δεν πα να ναι και του πανεπιστήμιου μαλίων και αναγνωρίζεται δεν θα πρέπει να γίνεται καμία σύγκριση γιατί όλοι είναι ίσοι.Τώρα κορυφαίοι και τέτοιοι χαρακτηρισμοί είναι υποκειμενικοί.

Μην ευλογείτε τα γένια σας λοιπόν.


Όλα ίσα είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Από τη στιγμή που καποιο πιστοποιητικο αναγνωριζεται απο το ΑΣΕΠ σημαινει πως ειναι ισαξιο με τα υπολοιπα.στο δημοσιο παντα
Εμενα η προθεση του ποστ μου ηταν απλα να διευκρινησω πως απλα το Cambridge εχει ενα πιο αναλυτικο τροπο εξετασης και πιστευω πως αντικατοπτριζει το καλυτερα το επιπεδο του υποψηφιου,χωρις φυσικα να υποβαθμισω καποιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Λοιπόν είδα τι παίχτηκε και εγώ θα πω ένα.ΌΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πτυχίο και να χεις δεν πα να ναι και του πανεπιστήμιου μαλίων και αναγνωρίζεται δεν θα πρέπει να γίνεται καμία σύγκριση γιατί όλοι είναι ίσοι.Τώρα κορυφαίοι και τέτοιοι χαρακτηρισμοί είναι υποκειμενικοί.

Μην ευλογείτε τα γένια σας λοιπόν.

Δεν είναι ίσοι.
Αν είχες εταιρεία ποιον θα επέλεγες;
Έναν που έχει Cambridge/Michigan/Edexcel ή κάποιον που έχει ένα άγνωστο σχεδόν πτυχίο;

Όσο για την αναγνώριση αυτό που λες ισχύει μόνο στο Δημόσιο Τομέα.
Σε μια ιδιωτική επιχείρηση δεν πολυμετράει.

Π.χ.: Το ΚΠΓ Γερμανικών (ακόμα και αυτό των Αγγλικών) δεν έχει σχεδόν καμία αξία στο εξωτερικό.
Για ποια αναγνώριση λοιπόν μιλάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όπως στη φυσική που σου αρέσει κιόλας πρέπει να μιλάμε για ιδανικές συνθήκες έτσι και εδώ το ίδιο πρέπει να συμβαίνει.Το ότι αναγνωρίζεται ο καθένας τωρα τελευταία είναι γνωστό.Και εγώ αν ήμουν επιχείρηση δε νομίζω να δινα τόσο μεγάλη σημασία στο πτυχίο του καθενός μιας και παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Σε μια επιχειρηση με μια επιτοπου συνεντευξη διαπιστωνεται αμεσα το επιπεδο των αγγλικων σου.Αρα τα χαρτια δεν ειναι το παν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Όπως στη φυσική που σου αρέσει κιόλας πρέπει να μιλάμε για ιδανικές συνθήκες έτσι και εδώ το ίδιο πρέπει να συμβαίνει.Το ότι αναγνωρίζεται ο καθένας τωρα τελευταία είναι γνωστό.Και εγώ αν ήμουν επιχείρηση δε νομίζω να δινα τόσο μεγάλη σημασία στο πτυχίο του καθενός μιας και παίζουν ρόλο και άλλα πράγματα.

Ηλία έχεις δίκιο σε αυτό που λες και συμφωνώ.
Όταν όμως μπλέκονται και άλλοι παράγοντες στη μέση τότε περιπλέκεται το πράγμα.
Εσύ παρουσιάζεις τη νομική πλευρά του ζητήματος με την οποία δεν έχω λόγο να διαφωνήσω.
Το θέμα είναι ότι εσύ είσαι ένας και τα πανεπιστήμια και οι μεγάλες πολυεθνικές ακόμα περισσότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σε μια επιχειρηση με μια επιτοπου συνεντευξη διαπιστωνεται αμεσα το επιπεδο των αγγλικων σου.Αρα τα χαρτια δεν ειναι το παν.


Συμφωνώ εδώ:P(πως το παθα; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Σε μια επιχειρηση με μια επιτοπου συνεντευξη διαπιστωνεται αμεσα το επιπεδο των αγγλικων σου.Αρα τα χαρτια δεν ειναι το παν.

Και οι Άγγλοι όμως δίνουν πτυχία του Cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Απλα το Cambridge κακα τα ψεμματα εχει τεραστια αναγνωριση απο πολυεθνικες και τραπεζες στο Recognision List.Δεν εχουμε παρομοιες λιστες για τα αλλα πιστοποιητικα για να συγκρινουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ηλία έχεις δίκιο σε αυτό που λες και συμφωνώ.
Όταν όμως μπλέκονται και άλλοι παράγοντες στη μέση τότε περιπλέκεται το πράγμα.
Εσύ παρουσιάζεις τη νομική πλευρά του ζητήματος με την οποία δεν έχω λόγο να διαφωνήσω.
Το θέμα είναι ότι εσύ είσαι ένας και τα πανεπιστήμια και οι μεγάλες πολυεθνικές ακόμα περισσότεροι.

Λες οι πολυεθνικές να παίξαν τις κουμπάρες με τα πανεπιστήμια:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Σε μια επιχειρηση με μια επιτοπου συνεντευξη διαπιστωνεται αμεσα το επιπεδο των αγγλικων σου.Αρα τα χαρτια δεν ειναι το παν.

Ναι μονο που για να σε καλεσει για να κανει ο ιδιος την προφορικη εξεταση, πρεπει να εχει ''εντυπωσιαστει'' απο τα χαρτια σου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εεε ΟΚ και που ξέρεις;:P
Λιγοι ειναι αυτοι που ειναι γερα μυαλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Τι εννοεις λεγοντας γερα μυαλα? :|
Οταν ψαχνεις δουλεια στελνεις το βιογραφικο σου σε εταιρειες κλπ. Μεσα σε αυτο εχεις βαλει ποιανου πτυχιου κατοχος εισαι. Ε ο αλλος μαλλον πιο πολλες πιθανοτητες εχει να διαλεξει αυτον που εχει ''κατοχος proficiency cambridge" παρα ''κατοχος proficiency Κωλοπετινιτσας". Και δεν λεω οτι ειναι το σωστο ε. Αλλα ετσι γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
ΟΚ εχεις και καποιο δίκιο αλλα τι να πω.
Μιλαμε θεωρητικα.
Ολα τα πιστοποιητικα εχουν την ιδια ισχυ.Αλλα οταν ο αλλος βλεπει Cambridge,ΟΚ εχει πιο μεγαλη αιγλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Τα αγγλικα ειναι μια γλωσσα οχι 2 ή 3.
Μιλαμε για διαλεκτο και προφορες.
Εκτος αν μιλανε τα ιδια ελληνικα οι Κοζανιτες και οι Κρητικοι.
Η γλωσσα ομως ειναι κοινη.
Τωρα οσον αφορα τα υπολοιπα πιστοποιητικα ειτε παρεις το City and Guilds ειτε το UCLAN ειναι το ιδιο για το ΑΣΕΠ.Δηλαδη το επιπεδο δυσκολιας ανταποκρινεται στο ΚΕΠΑ ή CEFR.
Ακομα και στο TOEIC το τεστ ειναι ετσι σχεδιασμενο ετσι ωστε να εξεταζονται ολες οι δεξιοτητες.

Τα Βρετανικά Αγγλικά, είναι εντελώς διαφορετικά από τα βορειοαμερικάνικα. Όποιος γνωρίζει καλά αγγλικά μπορεί να το καταλάβει. Η γραμματική διαφέρει σημαντικά.
Απλώς, ο βρετανός, μιλά και αμερικάνικα, ενώ ο αμερικάνος δεν μιλά Βρετανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν μπορω να διαφωνησω μαζι σου.
Αλλα γενικα τα αγγλικα ειναι μια κοινη γλωσσα.:)
Απλα εχουν διαφορετικες προφορες κατα τόπους και λιγο διαφοροποιημενο συντακτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Πολύ διαφοροποιημένο συντακτικό. Άντε πες high time σε αμερικάνο και θα σε κοιτάει σαν εξωγήινο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
αυτο ειναι ιδιωματισμος, οχι διαφοροποιηση συντακτικου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Εγώ δεν μίλησα μόνο για συντακτικό. Μίλησα για βρετανικά και αμερικανικά αγγλικά, που τα περιλαμβάνουν όλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Πιστεύω ότι στο βιογραφικό έχει γενικά μεγαλύτερη ισχύ η προϋπηρεσία παρά η αίγλη του πτυχίου... Γενικά απ'όσο γνωρίζω η εμπειρία υπερνικά όλα τα προσόντα στην αγορά εργασίας.. Εφόσον τα δύο πτυχία είναι του ιδίου επιπέδου, δεν νομίζω να έχει καθοριστική σημασία από ποιο πανεπιστήμιο προέρχονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top