Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ακριβως ετσι ειναι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
michigan,cambridge και κπγ γ2 ( το οποιο δεν υπάρχει ακόμα)
-----------------------------------------
6.Αποδεικτικό Αγγλικής Γλώσσας (Proficiency Cambridge ή Michigan ή Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας επιπέδου Proficiency (Γ2), που να έχουν αποκτηθεί την τελευταία δεκαετία μέχρι την ημερομηνία λήξεως υποβολής των δικαιολογητικών ή TOEFL 213 - παλιό 550- ή IELTS 5,5 και άνω, τα αποτελέσματα των οποίων κατοχυρώνονται για πέντε έτη, ή πτυχίο από αγγλόφωνο Πανεπιστήμιο ή πτυχίο Αγγλικής Φιλολογίας). Προκειμένου για το TOEFL τα αποτελέσματα πρέπει να αποσταλούν απευθείας από το ETS (Inst. Code 7006). Οι αλλοδαποί υποψήφιοι πρέπει να πιστοποιούν την ελληνομάθειά τους ή να αποδεικνύουν πρόοδο στην εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας.

Οταν λες πτυχιο απο αγγλοφωνο πανεπιστημιο ;;; Ας πουμε το edexcel θα γινεται δεκτο;;;;και ποια αλλα πτυχια προερχονται απο αγγλοφωνα πανεπιστημια;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Όταν λέμε πτυχιο αγγλόφωνου πανεπιστημίου δεν ενοουμε πιστοποιητικό γνωσης της γλώσσας. Eνοούμε κανονικό πτυχίο πανεπιστημιακών προπτυχιακών σπουδων (bachelor),πτυχίο πανεπιστημίου με άλλα λόγια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.

kr1tik0s

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τυμπάκι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά πριν λίγο καιρό πήρα το proficiency...δεν το περίμενα αλλά τα κατάφερα...το θέμα είναι ότι θέλω να το αξιοποιήσω όσο το δυνατόν γίνετε.... :D Φέτος 3η λυκείου και είμαι ακόμα στο ψάξιμο .... ψάχνω μια σχολή που το δίπλωμα αυτό ίσως μου έδινε μια καλύτερη θέση.... είμαι τεχνολογική κατεύθυνση ... ιδέες ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά πριν λίγο καιρό πήρα το proficiency...δεν το περίμενα αλλά τα κατάφερα...το θέμα είναι ότι θέλω να το αξιοποιήσω όσο το δυνατόν γίνετε.... :D Φέτος 3η λυκείου και είμαι ακόμα στο ψάξιμο .... ψάχνω μια σχολή που το δίπλωμα αυτό ίσως μου έδινε μια καλύτερη θέση.... είμαι τεχνολογική κατεύθυνση ... ιδέες ; :hmm:

:what::what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Δεν νομιζω να σου προσφερει κτ αυτο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ουτε εγω το νομιζω αυτο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά πριν λίγο καιρό πήρα το proficiency...δεν το περίμενα αλλά τα κατάφερα...το θέμα είναι ότι θέλω να το αξιοποιήσω όσο το δυνατόν γίνετε.... :D Φέτος 3η λυκείου και είμαι ακόμα στο ψάξιμο .... ψάχνω μια σχολή που το δίπλωμα αυτό ίσως μου έδινε μια καλύτερη θέση.... είμαι τεχνολογική κατεύθυνση ... ιδέες ; :hmm:




καλύτερη θέση με τίποτα βασικά.. το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βοηθηθείς αν έχεις επιλογή κάποιο μάθημα με αγγλικά...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fss720

Νεοφερμένος

Ο fss720 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μόρια σίγουρα δεν σου προσφέρει.Όμως όταν με το καλό περάσεις σε μια σχολή και πάρεις το πτυχίο θα σε βοηθήσει να βρεις ευκολότερα δουλειά,γιατί σε προκηρύξεις για διορισμούς παίρνεις μόρια ανάλογα τι πτυχία κατέχεις.

Υ.Γ.Ότι προσπάθεια κάνουμε στη ζωή μας ποτέ δεν πάει χαμένη......ή σχεδόν ποτε!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Βασικα το μπορεις να διδαξεις εφοσον δεν περασεις καπου η αν σου αρεσει πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μόρια σίγουρα δεν σου προσφέρει.Όμως όταν με το καλό περάσεις σε μια σχολή και πάρεις το πτυχίο θα σε βοηθήσει να βρεις ευκολότερα δουλειά,γιατί σε προκηρύξεις για διορισμούς παίρνεις μόρια ανάλογα τι πτυχία κατέχεις.

Υ.Γ.Ότι προσπάθεια κάνουμε στη ζωή μας ποτέ δεν πάει χαμένη......ή σχεδόν ποτε!!!!:)

Στο δημόσιο μόνο...Κατα τ'αλλα, επειδή η γνώση της Αγγλικής ειναι ούτως ή άλλως προαπαιτούμενο, δεν προσφέρει κάτι. Στο επίπεδο σχολής ίσως σε απαλλάξει από ενα υποχρεωτικο μαθημα Αγγλικών, αλλα αυτο δεν λέει κάτι. Δεν κερδίζεις τίποτα απ'αυτό το πτυχίο, που πλέον το έχουν όλοι, αλλά θα έχανες αν δεν το είχες, επειδή ακριβώς το έχουν όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Στο δημόσιο μόνο...Κατα τ'αλλα, επειδή η γνώση της Αγγλικής ειναι ούτως ή άλλως προαπαιτούμενο, δεν προσφέρει κάτι. Στο επίπεδο σχολής ίσως σε απαλλάξει από ενα υποχρεωτικο μαθημα Αγγλικών, αλλα αυτο δεν λέει κάτι. Δεν κερδίζεις τίποτα απ'αυτό το πτυχίο, που πλέον το έχουν όλοι, αλλά θα έχανες αν δεν το είχες, επειδή ακριβώς το έχουν όλοι.
μην με τρελενεις!!!!!! ακους εκει δεν προσφερει τπτ!!!!
μα τι λες!!!
ξερεις ποσο μειονεκτικα νιωθει η αδεφη μου που δεν εχει προφισενσι?
και δεν σχολειαζω το οτι εχουν ολοι προφισενσι!!!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ενταξει αμεσα τωρα δεν θα κερδισεις κατι αλλα εμμεσα θα σε βοηθησει παρα πολυ και στον τομεα της εργασίας αλλα και φυσικα στην καθημερινη σου ζωη.
Αγγλικα δεν μαθαινει μονο για να πάρεις ένα χαρτί.:P
Μην τα ισοπεδώσουμε ολα.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
ποια πιστοποιηση γλωσσομαθειας ειναι πιο καλλη για εναν 50χρονο, που θελει ενα πτυχιο/βεβαιωση για να αποδικνυει οτι ξερει τα βασικα αγγλικα?
η πιστοποηση business english ειναι καλη για την περιπτωση αυτη?
τι αλλο εχεται να προτεινετε?
α! και παιδια, οσο πιο ευκολα τοσο το καλυτερο....
σας ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kρατικο Πιστοποιητικο Γλωσσομαθειας.
Φθηνο,user friendly και το δινουν και ενηλικες μεχρι και την ηλικια τον 50 ετων και παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Kρατικο Πιστοποιητικο Γλωσσομαθειας.
Φθηνο,user friendly και το δινουν και ενηλικες μεχρι και την ηλικια τον 50 ετων και παραπανω.
παιδια, δν ειναι ο κυριος αυτος σε θεση να παει για β1,β2.....
το business english δεν ειναι καλο?
α! και το χαρτι αυτο το θελει για την δουλεια του.......χρειαζεται να πιστοποιησει την γνωση απλων πρακτικων αγγλικων....
+το θεμα τιμης δεν τον αφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Το ΚΠΓ.

:papas:
Κάτι θέματα που ανοίγεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και παλι Κρατικο.
Δεν θα χαρακτηριζες απλα και πρακτικα τα bussiness English αρα σε αυτην την περίπτωση δεν κανει.
Αν δεν ειναι για Β1-Β2 τοτε τι να δωσει;
Α1;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Και παλι Κρατικο.
Δεν θα χαρακτηριζες απλα και πρακτικα τα bussiness English αρα σε αυτην την περίπτωση δεν κανει.
Αν δεν ειναι για Β1-Β2 τοτε τι να δωσει;
Α1;
ναι.....Α1-Α2
Β1.....δεν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top