Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γενικα στο Proficiency πρέπει να εχεις μια γενικότερη επαφή με την γλώσσα και να μην το κάνεις απο αγγαρία. Κατα τα άλλα γενικα θέλει αρκετο διαβασμα κατα την γνώμη μου,αλλα αν εχεις αυτην την επαφη θα σου φανει πολυ πιο ευκολο απο οσο νομίζεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Παιδιά εγώ δεν πιστέυω πως είναι και τόσο θέμα διαβάσματος. Είναι θέμα εξάσκησης και η εξάσκηση στο φροντιστήριο είναι υπεραρκετή. Αυτό που πιστεύω ότι βοηθά πολύ είναι η ανάγνωση είτε εφημερίδας στα αγγλικά είτε λογοτεχνίας. Εγώ πάντως δεν διάβασα. Μόνο εφημερίδες διαβαζα στα αγγλικα που μας έδιναν στο φροντ. για project και μου φάνηκαν ιδιαίτερα εύκολα. Στην έκθεση η μόνη λύση ειναι εξάσκηση και όχι διάβασμα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Ποια έιναι η σημασία να μαθαίνεις 1000 κανόνες γραμματικής παπαγαλία ή 100 εντυπωσιακές λέξεις αν δεν μπορείς να τους/τις χρησιμοποιήσεις; Καμία. Η εξάσκηση είναι το κλειδί της επιτυχίας. Practice makes perfect όπως λένε και οι φίλοι μας οι άγγλοι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Παιδιά εγώ δεν πιστέυω πως είναι και τόσο θέμα διαβάσματος. Είναι θέμα εξάσκησης και η εξάσκηση στο φροντιστήριο είναι υπεραρκετή. Αυτό που πιστεύω ότι βοηθά πολύ είναι η ανάγνωση είτε εφημερίδας στα αγγλικά είτε λογοτεχνίας. Εγώ πάντως δεν διάβασα. Μόνο εφημερίδες διαβαζα στα αγγλικα που μας έδιναν στο φροντ. για project και μου φάνηκαν ιδιαίτερα εύκολα. Στην έκθεση η μόνη λύση ειναι εξάσκηση και όχι διάβασμα!!

Πάντως στα Γαλλικά που οι εξετάσεις είναι πολύ πιο εξελιγμένες, δηλαδή έχουν γνήσια γλώσσα και όχι γραμματική και βλακείες εμένα με βοήθησε ακόμη και το γεγονός οτι μιλάω με πάρα πολλούς ξένους στο msn. Στα Αγγλικά με βοήθησε επίσης στην έκφρασή μου, αλλά επειδή κανένας ξένος δεν εφαρμόζει τους γραμματικους κανόνες, πολλές φορές συμβαινει να μπερδεύομαι σε γραμματικές ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
στα γαλλικα λες για τα προηγουμενα πτυχια...τωρα Dalf κ Delf εγώ τα βρίσκω επιεικώς...απαίσια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boink

Νεοφερμένος

Ο boink αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ρε εγώ δινω αυριο προφορικα στο Michigan καμια συμβουλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι....πρεπει να δεις την εξεταστρια σαν φιλεναδα σου αγγλιδα...και να αρχισεις συζητηση......παρτο τελειως χαλαρα....εγω μπηκα και μιλησα πολυ ανετα με την εξεταστρια....εκανα και 2 3 αστεια....και τελος....δεν κραταει και πολυ !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boink

Νεοφερμένος

Ο boink αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Α ευχαριστω δεν το σκευτικα ετσι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το συστατικό της επιτυχίας είναι να κάνεις τους εξεταστές να περάσουν καλά, όχι να βαρεθούν τη ζωή τους κατά τη διάρκεια της συνέντευξης.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boink

Νεοφερμένος

Ο boink αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
εεε νομιζω οτι το πετιχα γιατι γελαγε με τις βλακειες που της ελεγα.:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oliviaki_alex

Νεοφερμένος

Η oliviaki_alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μπορειτε να μου εξηγησετε μετα το πτυχιο του ΡΕΤ πιο αλλο μπορω να δωσω ; Τι ειναι τα Cambridge , Michigan , Edexcel και το City & Guilds ;;;


:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JiMaKoS^^

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
το PET σημαίνει priliminary english test και σκοπό έχει να σε βάλει λίγο στην διαδικασία των πτυχίων...μετά από αυτό λογικά πας για το lower...όσο για τα Cambridge, Michigan, Edexcel, και City & Guild είναι διαφορετικά πτυχία...το Cambridge και το Michigan είναι όμως τα πιο αναγνωρισμένα...Ελπίζω να σε κάλυψα...εάν έχεις κάποια απορία πες την
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

19MaG93!

Νεοφερμένος

Η Μάγδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αυτά που ανέφερες είναι πανεπηστήμια του εξωτερικού που χορηγούν πτυχία γλωσσομάθειας στην Ελλάδα. Είναι όλα το ίδιο αναγνωρισμένα από το δημόσιο. Το PET είναι το κατώτερο πτυχίο αγγλικών το οποίο δεν μοριοδοτείται καν από το δημόσιο. Το Lower (FCE) παίρνει 300 μόρια, το Advanced (CAE) 400 και το Proficiency (CPE) 500. Το πιο εύκολο πτυχίο είνια το ΤΟΕΙC, που δεν έχει καν έκθεση και ακουστικό και παιρνεις Lower ή Adνavced ανάλογα με τα μόρια που γράφεις...Ψάξε γι'αυτό και θα με θυμηθείς!!!:iagree::);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aλλη μια ραδιο αρβυλα εσκασε στο φόρουμ!:P
Φιλη 19MaG93! μπορεις να αποδείξεις αυτά που λές?Δεν το νομιζω.

Καταρχάς το ΡΕΤ αναγνωριζεται κανονικα απο το δημόσιο αλλα σου δίνει 10 μολις μορια.
Το δε Lower(FCE,ECCE) 30
To δε Advanced(CAE,ALCE) 50
And finally το Proficiency(ECPE,CPE) 70

To TOEIC εχει Listening και γραμματικη/λεξιλογια/reading:P

Αυτα!Και αλλη φορα προσεχουμε τις πηγές μας:P

Φιλικα,;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sweety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Aλλη μια ραδιο αρβυλα εσκασε στο φόρουμ!:P
Φιλη 19MaG93! μπορεις να αποδείξεις αυτά που λές?Δεν το νομιζω.

Καταρχάς το ΡΕΤ αναγνωριζεται κανονικα απο το δημόσιο αλλα σου δίνει 10 μολις μορια.
Το δε Lower(FCE,ECCE) 30
To δε Advanced(CAE,ALCE) 50
And finally το Proficiency(ECPE,CPE) 70

To TOEIC εχει Listening και γραμματικη/λεξιλογια/reading:P

Αυτα!Και αλλη φορα προσεχουμε τις πηγές μας:P

Φιλικα,;)

εγω ξερω οτι το lower δινει 10 μορια
το advanced δεν θυμαμαι:(
και το proficency 60
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Βρε καλα μου παιδια γιατί δεν με πιστεύετε?
Θελετε να σας το αποδειξω?
Για ρίξτε μια ματιά:

https://www.featham.gr/portal/index.php?examsgr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bright-minded

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Teol...Ξέρουμε τίποτα για τα μόρια που δίνουν τα πτυχία άλλων γλωσσών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γενικα για ολα τα πτυχια γλωσσομαθειας ισχυουν τα παρακάτω:

Β1 Μέτρια γνώση 10 μόρια (pre-lower)
Β2 Καλή γνώση 30 μόρια (lower)
C1 Πολύ καλή γνώση 50 μόρια (advanced)
C2 Άριστη γνώση 70 μόρια. (proficiency)

Για οποιαδηποτε αλλη απορια ακούω..:iagree:;):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γενικα για ολα τα πτυχια γλωσσομαθειας ισχυουν τα παρακάτω:

Β1 Μέτρια γνώση 10 μόρια (pre-lower)
Β2 Καλή γνώση 30 μόρια (lower)
C1 Πολύ καλή γνώση 50 μόρια (advanced)
C2 Άριστη γνώση 70 μόρια. (proficiency)

Για οποιαδηποτε αλλη απορια ακούω..:iagree:;):thanks:
+1... Επίσης, η άριστη γνώση μιας ξένης γλώσσας (ήτοι 70 μόρια του ΑΣΕΠ) εκτός από τα "Proficiency" μπορεί να αποδειχθεί με την ολοκλήρωση σπουδών στην Αλλοδαπή διάρκειας τουλάχιστον 12 μηνών (π. χ. μάστερ και βεβαίωση του Πανεπιστημίου περί χρονικής διάρκειας τίτλου και γλώσσας διδασκαλίας των μαθημάτων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
παιδια θελω να ρωτησω κατι!αν μπορειτε να μου πειτε που μπορω να βρω ετσι αγγλικες εφημεριδες για να τις διαβασω...(και κατι αλλο---> οι εφημεριδες ειναι απλα για να εξασκω την γλωσσα μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top