Συγχώνευση και κατάργηση Πανεπιστημίων

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Μα στην κυπρο στο λενε ξεκαθαρα, αλλο αλλο πανεπιστημιακο ιδρυμα και αλλο τεχνολογικο
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ

Ενω στο Ελλαδισταν πιστευουμε οτι ΑΕΙ > ΤΕΙ

γιατι, δεν ειναι ετσι??:hmm:

επισης, να πληροφορησω οτι στο ε3ωτερικο(στην Ισπανια συγκεκριμενα, επειδη διαμενω αυτη τη στιγμη εκει)η νοσηλευτικη ειναι πανεπιστημιακη σχολη(4 χρονια η φοιτηση με τη συν8ηκη της μπολονια)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Η συνθήκη της Μπολόνια, προβλέπει το αγγλοσαξονικό σύστημα Πανεπιστημιακών σπουδών:

α). Πανεπιστημιακά πτυχία BA και BSc (για πολυτεχνεία) 3ετή + 1 έτος μεταπτυχιακό = 4ετές πτυχίο
β). Κολλέγια (από αυτά που δεν αναγνωρίζει η Ελλάδα)

δηλαδή, την διάσπαση του ενιαίου Πανεπιστημιακού πτυχίου σε 3ετή πιστοποιητικά και 1 χρόνο επιπλέον όποιος θέλει μεταπτυχιακό. Μέχρι ώρας η χώρα μας, στο πλαίσιο του "πολιτικού κόστους" πληρώνει πρόστιμα στην επιτροπή εκπαιδευτικών θεμάτων της Ε.Ε. επειδή συνεχίζει το μοντέλο σπουδών ενιαίου πτυχίου (με τις ενσωματωμένες κατευθύνσεις μέσα στο πτυχίο χωρίς να τις αντιστοιχεί σε εργασιακά δικαιώματα). Πουθενά στον δυτικό κόσμο, δεν υπάρχει ενιαίο πτυχίο μαθηματικών, φυσικής, πληροφορικής,...κτλ, αλλά πτυχία συνδυασμένων ενοτήτων (π.χ. μαθηματικά και στατιστική, μαθηματικά και μουσική,...κτλ).

Τα ΤΕΙ σε ποια νομοθετική ρύθμιση εμπίπτουν; :hmm: Στο εξωτερικό δεν υπάρχουν ΤΕΙ. Τα ΤΕΙ της Ελλάδας σε τι αντιστοιχούν; Νομίζω ότι με την μεταρρύθμιση Κακλαμάνη επί κυβερνήσεως Α.Παπαντρέου το 1981, τα ΤΕΙ αποτελούν ένα "κομματικό" εκσυγχρονισμό των γνωστών ΚΑΤΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
το ''μαλάκας'' που αναφέρατε πιο πάνω περιγράφει εμένα?σε ευχαριστώ πάρα πολύ maria17 συνεχίζεις να μου δείχνεις το επίπεδο σου με τον κάθε δυνατό τρόπο...Τώρα για το τι σπουδάζω δεν έκανες ποτέ κάποια προσπάθεια με το να ρωτήσεις και έτσι δεν το ανέφερα..ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ είμαι και η αναφορά σου για τα 17.500 μόρια μόνο γελοία μου είναι γιατί και εδώ αποδεικνύεις την ανωριμότητα σου με το να ασχολήσε ακόμη με τις πανελλήνιες εξετάσεις..Άτομα σαν και εσένα που προσπαθούν να γίνουν κάτι ''ΆΛΛΟ'' εις βάρος των άλλων είναι που καταστρέφουν όλα τα επιστημονικά θέματα και όχι εγώ.
και ένα παράδειγμα αν και θα μιλήσω με το δικό σου επίπεδο τώρα!!!!!και οι φυσιοθεραπεία ΑΤΕΙ Αθήνας 17.500 είχε φέτος εάν δεν κάνω λάθος και ερωτώ μήπως είναι κατώτεροι από εσένα γιατί είναι τει????αχαχχααχχαχαχαχαχααχααχαχαχχαχαχ
Σωστα, ο χαρακτηρισμος ηταν αγενεστατος. Ενω το να πεφτεις κατω απο τα γελια οταν ακους τις αποψεις των αλλων ειναι ευγενικοτατο. Κατι σαν το "μη γραφετε με κεφαλαια, ειναι σα να φωναζετε". Βλεπω ομως οτι ξεφυγε το θεμα απο τη νοσηλευτικη και σου κοπηκαν τα γελια, για πες μας τι ηταν τοσο αστειο;; Ελπιζω τωρα που θα το ξαναδεις να μη σε ξαναπιασει.
Τωρα αν επειδη ειπα τη βαση της σχολης θεωρεις οτι ασχολουμαι με τις πανελληνιες και οτι αυτο ειναι κακο... τι να πω.. Επισης αν εσυ βλεπεις οτι κατηγορω τα τει γενικοτερα και οχι οτι υπερασπιζομαι τις γνωσεις που μου προσφερει το πανεπιστημιο μου σε σχεση με γνωσεις που (δεν) προσφερει το τει, συγχαρητηρια. Κι επειδη θα πεις οτι δεν ξερω τι κανει το τει
1) Οι μονοι που μπορουν πραγματικα να κρινουν τις διαφορες τει/αει ειναι οσοι εχουν σπουδασει και τα 2. Πιασε τα παιδια που περασανε τις κατακτηριες και ρωτα τα την αποψη τους.
2) Η θεια μου και η αρραβωνιαστικια του ξαδερφου μου εχουν τελειωσει το τει. Κατι ξερω λοιπον και για το τει.

Στα αλλα τμηματα γραφεις οτι "βλέπουμε δεν υπάρχει καμία διαμάχη γιατί ο ένας καλύπτει τον άλλο χρειάζονται και οι δύο για να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και επίσης κανένας από τους δύο δεν είναι ανώτερος η κατώτερος εέχουν τις ίδιες γνώσεις ο καθένας στον τομέα του"
Που ειναι λοιπον το προβλημα στη νοσηλευτικη; Γιατι σε αυτη την περιπτωση δεν καλυπτει ο ενας τον αλλο ενω στις αλλες τον καλυπτει;; Η διαφορα των αλλων αει/τει ειναι οτι υπαρχουν νομικα κατοχυρωμενα διαφορετικα δικαιωματα. Ας κατοχυρωσουν λοιπον και για μας διαφορετικα δικαιωματα και λυθηκε το ζητημα. Εκτος αν πιστευεις οτι οι διατροφολογοι πχ του χαροκοπειου ειναι τοσο επιστημονες φοβεροι και τρομεροι που ειναι απαραιτητο να διδασκεται στο πανεπιστημιο. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι και τα 2 τμηματα απαιτουν ερευνα, συνεπως πρεπει να υπαρχουν στα αει. Εσυ ομως που υπερασπιζεσαι τοσο το τει νοσηλευτικης, γιατι δεν υπερασπιζεσαι και το τει διαιτολογιας και το τει πληροφορικης και δεν ξερω ποιο αλλο τει υπαρχει;; Γιατι εισαι οκ με τα διαφορετικα δικαιωματα των αποφοιτων πληροφορικης αλλα η νοσηλευτικη αει σε ενοχλει τοσο πολυ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
σύμφωνα με την συνθήκη της μπολόνιας 180 διδακτικές μονάδες αντιστοιχούν σε πτυχίο μπάτσελορ και ολοκληρώνετε η διαδικασίας της απόκτησης πλήρους πτυχίου με το master..Τα ΑΤΕΙ είναι τετραετή σχολές ανώτατου επιπέδου και στο σύνολο τους έχουν 240 διδακτικές μονάδες..Κάποιος απόφοιτος ελληνικού ΑΤΕΙ στο εξωτερικό αναγνωρίζεται κανονικά σαν πανεπιστημιακής εκπαίδευσης γιαυτό άλλωστε μπορεί να συνεχίσει της σπουδές του κατευθείαν σε master και διδακτορικό όποιος δεν έχει γνώσει επί του θέματος καλό είναι να το ψάξει λίγο. μίλησα με τα καλύτερα λόγια για την πληροφορική το θέμα της νοσηλευτικής είναι διαφορετικό.Πάρε το απόφαση είσαι νοσηλεύτρια και όχι γιατρός..αλήθεια εσείς οι πε πόσες διδακτικές μονάδες έχετε?εγώ γνωρίζω αλλά περιμένω να μου το πείς και εσύ!!!και επειδή βλέπω να έχετε μαύρα μεσάνυχτα μερικοί εδώ να αναφέρω το παράδειγμα της Αγγλίας όπου εν μια νυκτί έκανε τα τεχνολογικά ιδρύματα πανεπιστήμια και όλα μαζί τριετή-180 διδακτικές μονάδες bachelor( για όσους δεν γνωρίζουν) και εαν θέλεις συνεχίζεις τις σπουδές σου σε masteer κτλ....στην Ελλάδα απλά έχουμε πρόβλημα γιατί ακόμα δεν έχουμε ενταχθεί στη συνθήκη της μπολόνιας ολοκληρωτικά αν και εκεί θα καταλήξουμε θέλοντας και μη!!!!!!ανέφερες την θεία σου εαν δεν κάνω λάθος??φαντάζομαι θα έχει τελειώσει το ΑΤΕΙ πριν το 2001 άρα ήταν τριετή η σχολή άρα δεν είναι ακριβώς ισάξια με τα σημερινά ΑΤΕΙ που είναι τετραετής ανώτατες σχολές.Επομένως μην συγκρίνεις ανόμια πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
σύμφωνα με την συνθήκη της μπολόνιας 180 διδακτικές μονάδες αντιστοιχούν σε πτυχίο μπάτσελορ και ολοκληρώνετε η διαδικασίας της απόκτησης πλήρους πτυχίου με το master..Τα ΑΤΕΙ είναι τετραετή σχολές ανώτατου επιπέδου και στο σύνολο τους έχουν 240 διδακτικές μονάδες..Κάποιος απόφοιτος ελληνικού ΑΤΕΙ στο εξωτερικό αναγνωρίζεται κανονικά σαν πανεπιστημιακής εκπαίδευσης γιαυτό άλλωστε μπορεί να συνεχίσει της σπουδές του κατευθείαν σε master και διδακτορικό όποιος δεν έχει γνώσει επί του θέματος καλό είναι να το ψάξει λίγο..Τώρα για σένα maria17 συνεχίζεις να είσαι γελοία για μένα και ανώριμη-αλήθεια πιο χαμόγελο μου κόπηκε???μίλησα με τα καλύτερα λόγια για την πληροφορική το θέμα της νοσηλευτικής είναι διαφορετικό.Πάρε το απόφαση είσαι νοσηλεύτρια και όχι γιατρός..αλήθεια εσείς οι πε πόσες διδακτικές μονάδες έχετε?εγώ γνωρίζω αλλά περιμένω να μου το πείς και εσύ!!!και επειδή βλέπω να έχετε μαύρα μεσάνυχτα μερικοί εδώ να αναφέρω το παράδειγμα της Αγγλίας όπου εν μια νυκτί έκανε τα τεχνολογικά ιδρύματα πανεπιστήμια και όλα μαζί τριετή-180 διδακτικές μονάδες bachelor( για όσους δεν γνωρίζουν) και εαν θέλεις συνεχίζεις τις σπουδές σου σε masteer κτλ....στην Ελλάδα απλά έχουμε πρόβλημα γιατί ακόμα δεν έχουμε ενταχθεί στη συνθήκη της μπολόνιας ολοκληρωτικά αν και εκεί θα καταλήξουμε θέλοντας και μη!!!!!!ανέφερες την θεία σου εαν δεν κάνω λάθος??φαντάζομαι θα έχει τελειώσει το ΑΤΕΙ πριν το 2001 άρα ήταν τριετή η σχολή άρα δεν είναι ακριβώς ισάξια με τα σημερινά ΑΤΕΙ που είναι τετραετής ανώτατες σχολές.Επομένως μην συγκρίνεις ανόμια πράγματα
Εσυ συνεχιζεις το βιολι σου. Τις διδακτικες μοναδες δεν τις μετρησα, αυτο που ξερω ομως ειναι οτι κανουμε περισσοτερα μαθηματα απο σχολες οπως η φαρμακευτικη (δεν ξερω και δεν εξεταζω ποσο δυσκολα ειναι εκει τα μαθηματα, το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι περισσοτερα). Και ανεφερα επισης την κοπελα του ξαδερφου μου, αυτο με τη μνημη καλυτερα να το κοιταξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
η θεία μου και η αρραβωνιαστικιά του ξαδέρφου μου γράφεις μήπως να κοιταχτείς εσύ????αλλά τι λέω εσύ εκτελείς και χρέη γιατρου όπως συνηθίζεις να λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
η θεία μου και η αρραβωνιαστικιά του ξαδέρφου μου γράφεις μήπως να κοιταχτείς εσύ????αλλά τι λέω εσύ εκτελείς και χρέη γιατρου όπως συνηθίζεις να λες
εγω γραφω "Η θεια μου και η αρραβωνιαστικια του ξαδερφου μου εχουν τελειωσει το τει."
εσυ γραφεις "ανέφερες την θεία σου εαν δεν κάνω λάθος??φαντάζομαι θα έχει τελειώσει το ΑΤΕΙ πριν το 2001"
εγω σου λεω οτι "Ανεφερα επισης την κοπελα του ξαδερφου μου".
Επειδη λοιπον σημερα οι τοσες λιγες διδακτικες μοναδες που εχουμε οδηγησαν στο γεγονος οτι ειχα μονο 8 ωρες μαθημα, για πες μου τι περιεργο γραφω γιατι εγω δε μπορω να το βρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
είπα εγώ ότι έχεις λίγες διδακτικές μονάδες?σε ρώτησα πόσες έχεις και μου λες δεν ξέρω!!!!!!!!!!!!!μετά κάνεις συγκρίσεις και με τα ΑΤΕΙ εδώ δεν ξέρεις τι γίνεται μέσα στη σχολή σου!!!!!!!και αυτό με τη φαρμακευτική ήταν πολύ διασκεδαστικό να τους το πείς για να γελάσουν και αυτοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
είπα εγώ ότι έχεις λίγες διδακτικές μονάδες?σε ρώτησα πόσες έχεις και μου λες δεν ξέρω!!!!!!!!!!!!!μετά κάνεις συγκρίσεις και με τα ΑΤΕΙ εδώ δεν ξέρεις τι γίνεται μέσα στη σχολή σου!!!!!!!και αυτό με τη φαρμακευτική ήταν πολύ διασκεδαστικό να τους το πείς για να γελάσουν και αυτοί
Εγω αναφερθηκα σε αριθμο μαθηματων. Επειδη σ αρεσει να σχολιαζεις οτι σε συμφερει και να μην απαντας στις ερωτησεις για να γινει ενας διαλογος, βρες αλλους να διασκεδασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
τι έγινε δεν σε συμφέρει και την ''κάνεις'' αχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα εγώ είμαι ανοιχτός να σε απαντήσω σε ότι θέλεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Νομιζε οτι θελεις. Στην αγορα εργασιας θα φανουν ολα. Λεγε οτι θελεις εσυ, αλλωστε ασχετος εισαι και με τα 2 τμηματα. Ξερουν και μας εκτιμουν οι σχετικοι και φαινεται καθε φορα που μιλαω με καποιο γιατρο. Και προτιμω την εκτιμηση του μελλοντικου συνεργατη μου απο ενος ανθρωπου που το μονο που ξερει ειναι το κομπλεξ του και πανω που ειδε οτι οι ανθρωποι βαριουνται να μιλανε μαζι του γιατι το μονο που εχει ειναι κενη φλυαρια θυμηθηκε οτι "ειναι ανοιχτος να απαντησει".Αλλωστε απ οτι φαινεται η σχολη οχι μονο δεν κλεινει αλλα φετος παιρνει περισσοτερους απ οτι περσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Παιδιά καταντήσατε κουραστικοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
ξερει κανενας ποσοι θα ειναι φετος οι εισακτεοι??????
παντως ο πατερας μου προσφατα διαβαζε εφημεριδα και μου ειπε οτι το τμημα θα ειναι απο τα πιο περιζητητα φετος!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Προφανώς, γιατί ζητάνε παντού νοσηλευτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
λοιπον να ξεκαθαρισουμε κατι.......
πρωτον ειναι και γαμω τις σχολες, ειναι φανταστικη, τελεια πως το λενε!!!!!
τα μαθηματα ειναι απιθανα και οι καθηγητες το ιδιο!!!!!οσα μηχανογραφικα και να εκανα παλι πρωτη επιλογη θα την εβαζα.........μεσα στον χωρο εργασιας ομως υπαρχουν πολλες κοντρες με τους γιατρους ,με τους στρατιωτικους νοσηλευτες ,με τους ΤΕΙ ,τους ΕΠΑΛ και τα λοιπα.........κοντρες που κανονικα δεν θα επρεπε να υπηρχαν.
ο στοχος ειναι ενας Η ΠΡΟΑΓΩΓΗ ΤΗς ΥΓΕΙΑΣ ΕΚΕΙΝΟΥ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΕΙ και πρεπει να επιτευχθει με καθε τροπο.
τωρα αν το υπουργειο και γενικα το κρατος καθοριζε και ακριβως το αντικειμενο του καθενος ,τα επαγγελματικα του δικαιωματα και τα συναφη πιστευω οτι δεν θα ειχαμε προβληματα.......
δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα με κανεναν αποφοιτο απο οπου και αν προερχεται.......παντου υπαρχουν οι καλοι αλλα και οι σκαρτοι αυτο θελω να πιστευω οτι θεωρουν και οι αλλοι συναδελφοι απο οπου και αν προερχονται
το ζητημα αυτην την στιγμη ειναι να προσπαθησουμε ολοι μαζι να κανουμε τα πραγματα καλυτερα και οχι να πηγαινουμε προς τα πισω.
σε αυτο συμφωνει και η ΕΝΕ η οποια με αποφαση της δηλωσε οτι θα στηριξει ολες τις προσπαθειες ωστε η ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ να ειναι ΜΙΑ,ΕΝΙΑΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ............προτεινω λοιπον να αφησουμε κατα μερος της εχθρες και να συμβαλουμε και εμεις στην επιτευξη αυτου του στοχου
το ζητημα που πρεπει να λυσουμε αυτην την στιγμη ειναι να δημιουργησουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τμηματα των τει πρεπει να κλεισουν,...... εχουμε καταφερει να εξισωσουμε τα ατει με τα αει και πλεον δεν εχουν καμια διαφορα μειωνοντασ ετσι την αξια των πτυχιων των πανεπιστημιων .... ειναι δυνατον να δινεται το δικαιωμα σε καποιον που περναει σε σχολη με βαση 9 να κανει την ιδια δουλεια με καποιον που προσπαθησε και εβγαλε 18-19?????.... εχουν ξεφτιλιστει πλεον τα πανεπιστημια με τοσεσ σχολεσ ατει.... ενασ πολιτικοσ μηχανικοσ για παραδειγμα που εχει βγαλει πανω απο 18 για να κανει το επαγγελμα που θελει και εχει φαει 5 χρονια(με δυσκολα μαθηματα) απο την ζωη του , βλεπει τουσ φοιτητεσ απο τα τμηματα των ατει εργων υποδομησ και δομικων εργων(με 4 ετη φοιτησησ ,πολυ πιο εφκολεσ σπουδεσ και με βαση εισαγωγησ το 15) να του παιρνουν την δουλεια, αφου τουσ παρεχεται η δυνατοτατα να χτιζουν μεχρι και 2οροφα σπιτια(στην επαρχια ομωσ μεχρι 2οροφα μπορεισ να χτισεισ). αντιστοιχα και στην λογιστικη ... ειναι 3 τμηματα σε ολη την ελλαδα ΑΕΙ αλλα υπαρχουν 14 σχολεσ ΤΕΙ για το ιδιο αντικειμενο με 1000 αποφοιτουσ καθε χρονο, με ιδια πανω κατω επαγγελματικα δικαιωματα!!!! .. που ειναι λοιπον η αξιοκρατια????? .....δεν πρεπει να κλεισουν καποια απο αυτα τα τμηματα???? που ειναι οι παραταξεισ των πανεπιστημιων να μιλησουν γι αυτο το προβλημα????... εδω υπαρχει τμημα θεατρολογιασ στο ναυπλιο με 60 μαθητεσ και με 1,5 εκατομυρια λειτουργικα εξοδα το χρονο του οποιου το ιδιο το ελληνικο κρατοσ δεν αποδεχεται τα απολυτηρια του για τον ασεπ!!! δεν ειναι τραγελαφικο????.... δεν θα πρεπει να κλεισει????

περιμενω απαντηση!!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Σε 2 λεπτά; Περίμενε ντε, βιαστικά τρολάρεις, θέλει υπομονή το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τμηματα των τει πρεπει να κλεισουν,...... εχουμε καταφερει να εξισωσουμε τα ατει με τα αει και πλεον δεν εχουν καμια διαφορα μειωνοντασ ετσι την αξια των πτυχιων των πανεπιστημιων .... ειναι δυνατον να δινεται το δικαιωμα σε καποιον που περναει σε σχολη με βαση 9 να κανει την ιδια δουλεια με καποιον που προσπαθησε και εβγαλε 18-19?????.... εχουν ξεφτιλιστει πλεον τα πανεπιστημια με τοσεσ σχολεσ ατει.... ενασ πολιτικοσ μηχανικοσ για παραδειγμα που εχει βγαλει πανω απο 18 για να κανει το επαγγελμα που θελει και εχει φαει 5 χρονια(με δυσκολα μαθηματα) απο την ζωη του , βλεπει τουσ φοιτητεσ απο τα τμηματα των ατει εργων υποδομησ και δομικων εργων(με 4 ετη φοιτησησ ,πολυ πιο εφκολεσ σπουδεσ και με βαση εισαγωγησ το 15) να του παιρνουν την δουλεια, αφου τουσ παρεχεται η δυνατοτατα να χτιζουν μεχρι και 2οροφα σπιτια(στην επαρχια ομωσ μεχρι 2οροφα μπορεισ να χτισεισ). αντιστοιχα και στην λογιστικη ... ειναι 3 τμηματα σε ολη την ελλαδα ΑΕΙ αλλα υπαρχουν 14 σχολεσ ΤΕΙ για το ιδιο αντικειμενο με 1000 αποφοιτουσ καθε χρονο, με ιδια πανω κατω επαγγελματικα δικαιωματα!!!! .. που ειναι λοιπον η αξιοκρατια????? .....δεν πρεπει να κλεισουν καποια απο αυτα τα τμηματα???? που ειναι οι παραταξεισ των πανεπιστημιων να μιλησουν γι αυτο το προβλημα????... εδω υπαρχει τμημα θεατρολογιασ στο ναυπλιο με 60 μαθητεσ και με 1,5 εκατομυρια λειτουργικα εξοδα το χρονο του οποιου το ιδιο το ελληνικο κρατοσ δεν αποδεχεται τα απολυτηρια του για τον ασεπ!!! δεν ειναι τραγελαφικο????.... δεν θα πρεπει να κλεισει????
Εφόσων οι απόφοιτοι των ΤΕΙ καλύπτουν τις ανάγκες της ενχώριας αγοράς(και μάλιστα πιο φθηνά απο τους πτυχιούχους των ΑΕΙ) μήπως τα ΑΕΙ πρέπει να κλείσουν?:P Στη τελική τι τον νοιάζει τον επιχειρηματία τι χαρτί έχει ο άλλος άμα τελικά κάνουν την ίδια δουλεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Τι σκατά ρε, δε θα έχουμε σχολές για να δηλώσουμε στο μηχανογραφικό; :(

Και αυτά από πότε; Θα περάσω δηλαδή σε κάποια σχολή και μέσα στο πρώτο εξάμηνο θα μου πουν άντε φύγε τώρα κάνουμε μετακόμιση το τμήμα..;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ειμαι στο τει ιατρικων εργαστηριων της λαρισας. απο τα αρθρα που διαβαζω δε λεει πουθενα πως δε θα εισαχθουν φοιτητες φετος αλλα το εχει στα τμηματα των τει που ειναι προς καταργηση.
ακουγονται διαφορα. πως θα μας μοιρασουν σε αθηνα και θεσσαλονικη αναλογα με το που μενουμε πιο κοντα ή πως θα μας ενταξουν στο πανεπιστημιο ιατρικης της θεσσαλιας ως τμημα της. να πω την αληθεια θα προτιμουσα να ισχυει το πρωτο.

γνωριζουμε ποτε θα παρθουν αυτες οι αποφασεις και κατα ποσο πιανει εμας τους φοιτητες που ηδη ειμαστε σε αυτα τα τμηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top