Συγκατοίκηση στα φοιτητικά χρόνια ή όχι;

ilias13

Νεοφερμένος

Ο ilias13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εγω προσφερω και μεταπτυχιακο παντως!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Η αγγελία δεν είναι η καλύτερη λύση νομίζω. :/
Σκέψου ότι θα ζείς με αυτόν τον άνθρωπο (είτε άνδρα είτε γυναίκα) πράγμα που σημαίνει πως θα πρέπει να κανονίσετε διάφορα, όπως π.χ. τις δουλειές ή ξερωγω τα ωράρια του καθενός όταν θα θέλει να διαβάσει κοκ. Δεν ξέρεις ποτέ που μπορείς να πέσεις!

Άρχισε να ψάχνεις γενικά στον κοινωνικό περίγυρο, δηλαδή τους φίλους φίλων σου, ώστε να έχεις και μια πιο έμπιστη γνώμη αν βρείς κάποιον. Αλλιώς ψήσε καμιά φίλη σου για λίγο καιρό, με τις δικαιολογίες ότι θα της έρθει πιο οικονομικά/ξεκούραστα/ευχάριστα, μέχρι να ψάξεις και στην σχολή σου.

Νομίζω πως με μια κοπέλα γύρω στα 18, μελαχινή και μαυρισμένη ή ξανθιά με γαλάζια μάτια, γύρω στα 55 κιλά και στο 1.65, που να ασχολείται ερασιτεχνικά είτε με μπαλέτο είτε με χορό έχει ενδιαφέρον να συζήσεις.

Πάντως πέρα από την πλάκα, το να συζήσεις με κάποιον άγνωστο δεν νομίζω ότι είναι το σοφότερο που μπορεί να κάνει κανείς.

Περίμενε δυο χρόνια κι έχεις τον άνθρωπό σου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Δεν εντέχω τη μοναξια!Μα να μην έχεις έναν άνθρωπο όλη μέρα να πεις τίποτα?!

Και εγω ετσι σκεφτομουν αρχικα αλλα οταν το ψιλο εψαξα το θεμα, απο εμπειριες γνωστων καταλαβα πως το να ζησεις με εναν αγνωστο ειναι λιγο ρισκο.
Απο αυτα που θυμαμαι , μου ειχαν πει πως δημιουργουνται πολλα ζητηματα με το ψυγειο :P του στυλ "αυτο το αγορασα εγω, οχι εσυ" κλπ, το θεμα της καθαριοτητας (ποιος θα σκουπισει σημερα?) και αλλα. Ακομη, αν ο συγκατοικος ειναι απο αλλη σχολη, οταν εσυ εχεις διαβασμα για την εξεταστικη σου, μπορει ο αλλος να θελει να φερει παρεα στο σπιτι , για παραδειγμα. Τελος, αν αποφασισεις εσυ η ο αλλος να διακοψετε τη συγκατοικιση δημιουργειται ζητημα σχετικα με το ποιος θα φυγει απο το σπιτι. Και αντε παλι να ψαχνεις να μετακομιζεις κλπ.
Γνωμη μου, αν δεν μπορει καποια φιλη σου, καλυτερα να μεινει η μητερα σου η οποιοσδηποτε αλλος στην αρχη μαζι σου και μετα βλεπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Η αγγελία δεν είναι η καλύτερη λύση νομίζω. :/
Σκέψου ότι θα ζείς με αυτόν τον άνθρωπο (είτε άνδρα είτε γυναίκα) πράγμα που σημαίνει πως θα πρέπει να κανονίσετε διάφορα, όπως π.χ. τις δουλειές ή ξερωγω τα ωράρια του καθενός όταν θα θέλει να διαβάσει κοκ. Δεν ξέρεις ποτέ που μπορείς να πέσεις!

Άρχισε να ψάχνεις γενικά στον κοινωνικό περίγυρο, δηλαδή τους φίλους φίλων σου, ώστε να έχεις και μια πιο έμπιστη γνώμη αν βρείς κάποιον. Αλλιώς ψήσε καμιά φίλη σου για λίγο καιρό, με τις δικαιολογίες ότι θα της έρθει πιο οικονομικά/ξεκούραστα/ευχάριστα, μέχρι να ψάξεις και στην σχολή σου.



Περίμενε δυο χρόνια κι έχεις τον άνθρωπό σου. :P


Έχω αρχίσει να προσπαθώ να πείσω κανα 2 φίλες μου αλλά δε θέλουν προς το παρόν!Ναι η αγγελία και μένα με φοβίζει και μόνο που την ακούω.Αν δεν μπορέσω να τις πείσω, θα ψαχνω μετά ανάμεσα στους συμφοιτητές μου!
-----------------------------------------
Και εγω ετσι σκεφτομουν αρχικα αλλα οταν το ψιλο εψαξα το θεμα, απο εμπειριες γνωστων καταλαβα πως το να ζησεις με εναν αγνωστο ειναι λιγο ρισκο.
Απο αυτα που θυμαμαι , μου ειχαν πει πως δημιουργουνται πολλα ζητηματα με το ψυγειο :P του στυλ "αυτο το αγορασα εγω, οχι εσυ" κλπ, το θεμα της καθαριοτητας (ποιος θα σκουπισει σημερα?) και αλλα. Ακομη, αν ο συγκατοικος ειναι απο αλλη σχολη, οταν εσυ εχεις διαβασμα για την εξεταστικη σου, μπορει ο αλλος να θελει να φερει παρεα στο σπιτι , για παραδειγμα. Τελος, αν αποφασισεις εσυ η ο αλλος να διακοψετε τη συγκατοικιση δημιουργειται ζητημα σχετικα με το ποιος θα φυγει απο το σπιτι. Και αντε παλι να ψαχνεις να μετακομιζεις κλπ.
Γνωμη μου, αν δεν μπορει καποια φιλη σου, καλυτερα να μεινει η μητερα σου η οποιοσδηποτε αλλος στην αρχη μαζι σου και μετα βλεπεις.


Μπα όχι η μάνα μου καλυτερα μονη!!Σπ'ιτι βρήκα και νοίκιασα 2αρι οπότε θα φύγει ο συγκάτοικος!Μ ε αυτή τη λογική όμως, η συγκατοίκιση ακόμα και με τον καλύτερο σου φίλο μοιάζει να έχει πολλά προβλήματα και να κρύβει πολλούς καβγάδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Νομίζω πως με μια κοπέλα γύρω στα 18, μελαχινή και μαυρισμένη ή ξανθιά με γαλάζια μάτια, γύρω στα 55 κιλά και στο 1.65, που να ασχολείται ερασιτεχνικά είτε με μπαλέτο είτε με χορό έχει ενδιαφέρον να συζήσεις.

Πάντως πέρα από την πλάκα, το να συζήσεις με κάποιον άγνωστο δεν νομίζω ότι είναι το σοφότερο που μπορεί να κάνει κανείς.
:!: :!: :!: καλε που με εχεις δει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, ξέχνα το κεφάλαιο αγγελία.Πιο ασφαλής θα είσαι μόνη σου!Τον πρώτο καιρό ίσως δυσκολευτείς, αλλά δεν είναι και σίγουρο.Είναι πολύ πιθανό να αλλάξει η ψυχολογία σου.Άσε που ως φοιτήτρια σε άλλη πόλη, δεν θα είσαι και πολλή ώρα μόνη σου στο σπίτι, όλο και κάποια φίλη θα έρχεται για καφέ, ή τσούρμο αυτών, και ειδικά μετά από ξενύχτια θα ξεμένει εκεί!Δεν είμαι υπέρ της συγκατοίκησης.Θα είναι πολλές οι στιγμές που θα χρειάζεσαι τον προσωπικό σου χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, ξέχνα το κεφάλαιο αγγελία.Πιο ασφαλής θα είσαι μόνη σου!Τον πρώτο καιρό ίσως δυσκολευτείς, αλλά δεν είναι και σίγουρο.Είναι πολύ πιθανό να αλλάξει η ψυχολογία σου.Άσε που ως φοιτήτρια σε άλλη πόλη, δεν θα είσαι και πολλή ώρα μόνη σου στο σπίτι, όλο και κάποια φίλη θα έρχεται για καφέ, ή τσούρμο αυτών, και ειδικά μετά από ξενύχτια θα ξεμένει εκεί!Δεν είμαι υπέρ της συγκατοίκησης.Θα είναι πολλές οι στιγμές που θα χρειάζεσαι τον προσωπικό σου χώρο.


Ναι αλλά μόνη σε μεγαλούπολη?Άσε που συμφέρει και οικονομικά...Γιατί να πληρώνεισ μόνος σου ενοίκιο 350 ευρω+κοινοχρηστα+ρευμα+τηλέφωνο κλπ?Προσωπικός χώρος του καθενόςείναι το δωμάτιο του όπως συμβαίνει και στις οικογένειες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Τουλάχιστον μην βιαστείς να συγκατοικήσεις.Πολλές φορές η ανάγκη μας, μας κάνει να παραβλέπουμε κάποια στοιχεία του χαρακτήρα του άλλου.Και στην αρχή όταν κάνεις παρέα με κάποιον, όλοι καλοί είναι...Δεν θα πας απλά για καφέ με την άλλη.Θα την έχεις στο σπίτι σου καθημερινά.Κι εσύ απ' ό,τι κατάλαβα απ' το μήνυμά σου, φοβάσαι να μείνεις μόνη σου, πράγμα απόλυτα κατανοητό.Μέχρι να γνωρίσεις κάποια κοπέλα και να περάσει ένα διάστημα να την ''ψυχολογήσεις'' ίσως περάσει ο καιρός που θα φοβάσαι.Εγώ απλά σου λέω μην βιαστείς.Τώρα αν είναι θέμα οικονομικό, πάσο.Αν και υπάρχουν λύσεις να μειωθούν τα έξοδά σου.Π.χ δεν είναι ανάγκη να έχεις σταθερό.Με τα πακέτα της κινητής τηλεφωνίας (που κινητό ούτως ή άλλως θα πληρώνεις), μπορεί να σου έρθει πιο φθηνά.Και αν είσαι μόνη σου, το ενοίκιο για μια γκαρσονιέρα δεν θα είναι αστρονομικό.Και στην τελική αν έπειτα γνωρίσεις μια υποψήφια-καλή συγκατοικο, και το θες ακόμα, μετακομίζετε.Τη γνώμη μου σου λέω.Δεν χρειάστηκε (δυστυχώς after all) να φύγω από την πόλη μου, αλλά όταν υπήρχε αυτή η πιθανότητα, έτσι το σκεφτόμουνα.Όταν σε κάποιες σπουδές στο εξωτερικό συγκατοίκησα με άτομο που ήδη γνώριζα και εμπιστευόμουνα η εμπειρία ήταν δυσάρεστη.Σαφώς αυτό δεν είναι κανόνας έτσι?Απλά όποιος καεί στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Τουλάχιστον μην βιαστείς να συγκατοικήσεις.Πολλές φορές η ανάγκη μας, μας κάνει να παραβλέπουμε κάποια στοιχεία του χαρακτήρα του άλλου.Και στην αρχή όταν κάνεις παρέα με κάποιον, όλοι καλοί είναι...Δεν θα πας απλά για καφέ με την άλλη.Θα την έχεις στο σπίτι σου καθημερινά.Κι εσύ απ' ό,τι κατάλαβα απ' το μήνυμά σου, φοβάσαι να μείνεις μόνη σου, πράγμα απόλυτα κατανοητό.Μέχρι να γνωρίσεις κάποια κοπέλα και να περάσει ένα διάστημα να την ''ψυχολογήσεις'' ίσως περάσει ο καιρός που θα φοβάσαι.Εγώ απλά σου λέω μην βιαστείς.Τώρα αν είναι θέμα οικονομικό, πάσο.Αν και υπάρχουν λύσεις να μειωθούν τα έξοδά σου.Π.χ δεν είναι ανάγκη να έχεις σταθερό.Με τα πακέτα της κινητής τηλεφωνίας (που κινητό ούτως ή άλλως θα πληρώνεις), μπορεί να σου έρθει πιο φθηνά.Και αν είσαι μόνη σου, το ενοίκιο για μια γκαρσονιέρα δεν θα είναι αστρονομικό.Και στην τελική αν έπειτα γνωρίσεις μια υποψήφια-καλή συγκατοικο, και το θες ακόμα, μετακομίζετε.Τη γνώμη μου σου λέω.Δεν χρειάστηκε (δυστυχώς after all) να φύγω από την πόλη μου, αλλά όταν υπήρχε αυτή η πιθανότητα, έτσι το σκεφτόμουνα.Όταν σε κάποιες σπουδές στο εξωτερικό συγκατοίκησα με άτομο που ήδη γνώριζα και εμπιστευόμουνα η εμπειρία ήταν δυσάρεστη.Σαφώς αυτό δεν είναι κανόνας έτσι?Απλά όποιος καεί στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι...:P


Ναι σε ευχαριστω πολυ για τη γνωμη σου!Αλλά με προβληματίζει το γεγονός οτι όλοι είναι αρνητικοι στην ιδεα της συγκατοικισης...Δεν είναι τόσο οικονομικό, όσο οτι σκεφτομαο τον εαυτο μου μονο μεσα στο σπίτι και μ ρχεται να πεθάνω!Ενω με το συγκάτοικο λες και καμια βλακεία να περνάει η ωρα κλπ και γενικα δεν υπάρχει και ο φοωος της απομόνωσης...και όσο για το τηλεφωνο, χρειάζεται για το ίντερνετ,σιγά μην κάνω και κλήση απο το σταθερο!Δηλαδη μου προτείνεισ να μείνω μόνη για κανα 2 μήνες και να γνωρίσω κάποια συμφοιτήτρια μου και να της προτέινω να ρθει να μείνει μαζι μου στη συνέχεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Παιδιά έχει σημασία σε ποια πόλη θα πάτε να σπουδάσετε. Εγώ στην Αθήνα έχω διαπιστώσει ότι οι φοιτητές δεν είναι και τόσο πρόθυμοι να συγκατοικήσουν. Οι μεν Αθηναίοι μένουν ήδη με τους δικούς τους οι δε επαρχιώτες συνήθως προτιμούν εστία. Όταν πέρασα βέβαια εδώ δε μπορώ να πω ότι με ενδιέφερε το θέμα της συγκατοίκησης, είναι θέμα χαρακτήρα. Γενικά θέλω το χώρο μου, τις ώρες μου, το φαγητό που μου αρέσει, τις αϋπνίες όποτε θέλω κλπ. Όλα αυτά είναι δύσκολα στη συγκατοίκηση και ειδικά αν πρόκειται για μικρό χώρο. Αν δεν τον ξέρεις και τον άλλον μπορεί να γίνει μαρτύριο. Η μοναξιά είναι όντως λίγο περίεργο να τη διαχειριστείς. Πολλές φορές απλά θέλω να πω μια καλημέρα και δυσκολεύομαι. Ένας συγκάτοικος σίγουρα το καλύπτει αυτό το κενό, και επίσης μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμη φιλία. Είναι πολλά τα pros and cons, νομίζω ότι η τομή σε αυτό είναι ο χαρακτήρας σου. Αν τίθεται οικονομικό θέμα για κάποιον η συγκατοίκηση είναι πολύ πιο κυριλέ φάση από τις εστίες που γενικά επικρατεί μπάχαλο με πολύ πιο περιορισμένους χώρους, αλλά φυσικά και ελάχιστα κόστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Παιδιά έχει σημασία σε ποια πόλη θα πάτε να σπουδάσετε. Εγώ στην Αθήνα έχω διαπιστώσει ότι οι φοιτητές δεν είναι και τόσο πρόθυμοι να συγκατοικήσουν. Οι μεν Αθηναίοι μένουν ήδη με τους δικούς τους οι δε επαρχιώτες συνήθως προτιμούν εστία. Όταν πέρασα βέβαια εδώ δε μπορώ να πω ότι με ενδιέφερε το θέμα της συγκατοίκησης, είναι θέμα χαρακτήρα. Γενικά θέλω το χώρο μου, τις ώρες μου, το φαγητό που μου αρέσει, τις αϋπνίες όποτε θέλω κλπ. Όλα αυτά είναι δύσκολα στη συγκατοίκηση και ειδικά αν πρόκειται για μικρό χώρο. Αν δεν τον ξέρεις και τον άλλον μπορεί να γίνει μαρτύριο. Η μοναξιά είναι όντως λίγο περίεργο να τη διαχειριστείς. Πολλές φορές απλά θέλω να πω μια καλημέρα και δυσκολεύομαι. Ένας συγκάτοικος σίγουρα το καλύπτει αυτό το κενό, και επίσης μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμη φιλία. Είναι πολλά τα pros and cons, νομίζω ότι η τομή σε αυτό είναι ο χαρακτήρας σου. Αν τίθεται οικονομικό θέμα για κάποιον η συγκατοίκηση είναι πολύ πιο κυριλέ φάση από τις εστίες που γενικά επικρατεί μπάχαλο με πολύ πιο περιορισμένους χώρους, αλλά φυσικά και ελάχιστα κόστη.

Ναι μιλάμε για μεγάλη πόλη που υπάρχουν και πολλά να φοβηθεί κανέις...Για θεσσαλονίκη λέω...στην εστία δεν με παίρνουν γιατί εχουμε αρκετά υψηλο εισόδημα...εντάξει υπάρχουν και κανόνες στη συγκατοίκιση...δε μπορεί ο άλλος να φέρνει παρέα σε περιοδο εξεταστικής ή να κάνει κατάληψη τους κοινόχρηστους χώρους!είναι πολλοί οι περιορισμοί αλλά το να έχεις κάποιον να σε περιμενει στο σπίτι ή να περιμένεις εσυ κάποιον, είναι μια σφάλεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Μπα όχι η μάνα μου καλυτερα μονη!!Σπ'ιτι βρήκα και νοίκιασα 2αρι οπότε θα φύγει ο συγκάτοικος!Μ ε αυτή τη λογική όμως, η συγκατοίκιση ακόμα και με τον καλύτερο σου φίλο μοιάζει να έχει πολλά προβλήματα και να κρύβει πολλούς καβγάδες!

Όντως:iagree:
Απο φιλες μου αυτο βλεπω, εκτος κι αν εχετε πολυ καλη χημεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Θα'σαι Θεσσαλονίκη, πολύ πιο ζεστή πόλη από την Αθήνα. Μη σε τρομάζει το να μείνεις μόνη σου στην αρχή. Ίσως είναι καλύτερο από το να μπλέξεις με κάποιο άτομο που αποδειχθεί βραχνάς. Φαντάσου ότι ο σπιτονοικοκύρης σου μπορεί να σου πει πρέπει να το νοικιάζεις 1 χρόνο υποχρεωτικά, αν εσύ πάθεις αμόκ μαζί του, πρέπει να τον υποστείς. Επίσης το πόσο θα σεβαστεί τελικά αυτούς τους κανόνες είναι θέμα ήθους. Αν είστε και από διαφορετικές σχολές ίσως να μην καταλαβαίνει το ότι εσύ πρέπει να ξενυχτίσεις για να διαβάσεις ή ότι θες να κοιμηθείς. Πολλά στραβά μπορούν να σου συμβούν. Μπορεί να πέσεις σε άτομο που αποφεύγει να πληρώνει το νοίκι και να σου ζητάει δανεικά:P Φυσικά και το να μένεις μόνος είναι λίγο καταθλιπτικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
γνωμη μου ειναι αν μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα μονος σου!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Οχι, δεν θα το κανω με τιποτα αν περασω επαρχια. Μου το προτεινε η μανα μου μεταξυ σοβαρου και αστειου να βρω καποιον να συγκατοικησω για να εχουμε λιγοτερα εξοδα, αλλα της το εκοψα αμεσως. :P Γενικα ειμαι λιγο δυσκολος και γκρινιαρης ανθρωπος, οποτε θα υποφερει ο αλλος μαζι μου :P (το ιδιο μπορει να παθω κι εγω αντιστοιχα). Επισης δεν θα νιωθω ανετα να ζω με ενα ατομο που δεν ξερω καλα, και δεν υπαρχει πιο σπαστικο πραγμα απο το να μην εισαι ανετα στο ιδιο σου το σπιτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Οχι, δεν θα το κανω με τιποτα αν περασω επαρχια. Μου το προτεινε η μανα μου μεταξυ σοβαρου και αστειου να βρω καποιον να συγκατοικησω για να εχουμε λιγοτερα εξοδα, αλλα της το εκοψα αμεσως. :P Γενικα ειμαι λιγο δυσκολος και γκρινιαρης ανθρωπος, οποτε θα υποφερει ο αλλος μαζι μου :P (το ιδιο μπορει να παθω κι εγω αντιστοιχα). Επισης δεν θα νιωθω ανετα να ζω με ενα ατομο που δεν ξερω καλα, και δεν υπαρχει πιο σπαστικο πραγμα απο το να μην εισαι ανετα στο ιδιο σου το σπιτι.


καλα όλοι τόσο αρνητικοί είστε ρε παιδιά?Αμαν...Κοντεύετε να με πείσετε με τόσα που άκουσα και θα το αφήσω το 2αρι για καμια γκαρσονιερα!
-----------------------------------------
γνωμη μου ειναι αν μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα μονος σου!:jumpy:


Μπορω να ανταπεξελθω...αλλά γιατι μόνη?πες μου κι εσυ το επιχειρημα σου να το προσθεσω στη λιστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
καλα όλοι τόσο αρνητικοί είστε ρε παιδιά?Αμαν...Κοντεύετε να με πείσετε με τόσα που άκουσα και θα το αφήσω το 2αρι για καμια γκαρσονιερα!
Βασικα εγω για μενα μιλησα, με βαση τον δικο μου (ψιλοαντικοινωνικο :P) χαρακτηρα. Εγω μια χαρα μπορω να αντεξω και μονος μου, μη σου πω οτι το επιδιωκω κιολας να μεινω ολομοναχος. Εσυ πρεπει να ψαχτεις και να "ζυγισεις" τα συν και τα πλην που θα εχει για σενα μια συγκατοικηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Οχι, δεν θα το κανω με τιποτα αν περασω επαρχια. Μου το προτεινε η μανα μου μεταξυ σοβαρου και αστειου να βρω καποιον να συγκατοικησω για να εχουμε λιγοτερα εξοδα, αλλα της το εκοψα αμεσως. :P Γενικα ειμαι λιγο δυσκολος και γκρινιαρης ανθρωπος, οποτε θα υποφερει ο αλλος μαζι μου :P (το ιδιο μπορει να παθω κι εγω αντιστοιχα). Επισης δεν θα νιωθω ανετα να ζω με ενα ατομο που δεν ξερω καλα, και δεν υπαρχει πιο σπαστικο πραγμα απο το να μην εισαι ανετα στο ιδιο σου το σπιτι.
:iagree::iagree::iagree:συμφωνω απολυτα με τον chris_90.
Σκεψου πως δε θα νιωθεις ανετα ποτε.....!!
Θα εισαι συνεχεια με κανονες που θα εχετε βαλει και οι δυο φυσικα.
Κ ποιος σου ειπε πως θα σε περιμενει σπιτι να γυρισεις οπως αναφερες κ παραπανω? Δε το νομιζω, δε θα ειναι καποιος δικος σου που θα σε περιμενει πως κ πως να γυρισεις. Εγω ποτε δε θα συγκατοικουσα ειδικα τον πρωτο χρονο. Αλλα που ξερεις ισως βρεις μια πολυ καλη κοπελα που τελικα κ να συγκατοικησετε τον δευτερο χρονο. Παντως Θεσσαλονικη ειναι μια χαρα μη φοβασαι ολη μερα θα γυρνας κ σπιτι θα πηγαινεις μονο για υπνο αρα δε θα νιωθεις κ τοσο μονη τελικα;).
Και αμα η κοπελα εχει καποια σχεση ή μπορει να εχεις κ εσυ τοτε τι γινεται? Τοτε θα γινει μπαχαλο να το ξερεις... Σκεψου το πολυ καλα πριν αποφασισεις να βαλεις καποια αγγελεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Οχι συγκατοικηση με την καμια...Γενικα ειμαι ιδιοτροπος με τον χωρο οπου μενω με την καθαριοτητα,με την ταξη και θελω να ειναι τα πραματα ετσι οπως τα θελω εγω....
Επειτα αλλη ανεση να μενεις μονος σου και εισαι εσυ ο ΚΥΡΙΟΣ του σπιτιου σου και αλλο να πρεπει να περνεις την αδεια απο τον συγκατοικο για πολλα πραματα...αλλη ανεση να κυκλοφορεις και με το μποξερακι μεσα στο σπιτι σου και αλλο να κυκλοφορεις με πιτζαμες πχ για να μην προσβαλλεις..να εισαι σωστος κλπ....Οπως και να το κανουμε ειναι χαλια συναισθημα το να νιωθεις σφιγμενος μεσα στο σπιτι σου...
1000+ Λογοι υπαρχουνε για να μην θελεις καποιος να συγκατοικησει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top