Στρατιωτική θητεία

Βαγγέλης Κομνής

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης Κομνής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

CoolCowboy

Νεοφερμένος

Ο CoolCowboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εάν ψηφιστεί , που είναι εντελώς απίθανο, θα είναι μεγάλη πατάτα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Τι είναι πάλι αυτό;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακούστηκε ότι θα ψηφιστεί νόμος ο οποίος θα απαγορεύει την είσοδο στην σχολή αν δεν έχεις πάει στρατό. Ξέρει κανείς κάτι;


Μιλάνε για επιλεκτική στράτευση στα 18 έτη, με κίνητρο τη μειωμένη θητεία για όσους υπηρετήσουν πριν τις σπουδές τους.
Τίποτα δεν έχει αποφασιστεί ακόμα!
Αμάν πια με την παραπληροφόρηση!
https://www.news247.gr/koinonia/stratiotiki-thiteia-allages-etoimazei-pentagono.7489450.html
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν πας στρατό πριν πάρεις πτυχίο δεν προσμετράται ως προϋπηρεσία σε τυχόν πρόσληψη. Άρα αν συμβεί κάτι τέτοιο θα υπάρξει ωμή καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων του ανδρός. Δεν γίνεται να χάνει επιλεκτικά μια κατηγορία πολιτών ένα χρόνο από την ζωή του χωρίς τουλάχιστον να έχει κάποιο προνόμιο(ως αποκατάσταση Της αδικίας) ως προς την άλλη κατηγορία
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
ισχύει αυτό που λέει ο Νίκος , αν γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να δίνεται προυπηρεσία στους φαντάρους , η μειωμένη θητεία δεν σημαίνει τίποτα.
 

CoolCowboy

Νεοφερμένος

Ο CoolCowboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδια για εξηγηστε το αυτο λιγο καλυτερα, οτι δηλαδη δεν προσμετραται η προυπηρεσια κανονικα γιατι δεν το καταλαβα . :/
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Παιδια για εξηγηστε το αυτο λιγο καλυτερα, οτι δηλαδη δεν προσμετραται η προυπηρεσια κανονικα γιατι δεν το καταλαβα . :/

Εννοούμε ότι θα πας στρατό πχ για 6 μήνες (γιατί λέει μειωμένη θητεία οπότε υποθέτω τόσο θα είναι) μόλις τελειώσεις τις Πανελλαδικές , θα σου δωθεί κάποια ειδικότητα που θα είναι συναφής με το αντικείμενο που επέλεξες να σπουδάσεις (αυτό βέβαια εξαρτάται από πολλούς παράγοντες δυστυχώς). Το ότι δεν προσμετράται η προυπηρεσία είναι ότι αν πχ στο στρατό υπηρέτησες ως τεχνικός πληροφοριακών συστημάτων (λέμε τώρα) και επέλεξες να σπουδάσεις πληροφορική , αυτοί οι 6 μήνες που ξόδεψες στο στράτευμα ΔΕΝ θα μπουν στο βιογραφικό σου. Θα είναι σαν να μην έκανες ΤΙΠΟΤΑ αυτούς τους 6 μήνες. Αυτό εννοούμε ότι δεν προσμετράται η προυπηρεσία. Επίσης επειδή τις περισσότερες φορές ΔΕΝ σου τυχαίνει ειδικότητα συναφής με το αντικείμενό σου είναι καλύτερα να τελειώσεις πρώτα τις σπουδές σου.
 

CoolCowboy

Νεοφερμένος

Ο CoolCowboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ναι και εγω αυτο γνωριζω, οτι συνηθως δεν σου τυχαινει μια σχετικη ειδικοτητα στο στρατο, τουλαχιστον απο φιλους που μου εχουν πει. Επισης για τη μειωμενη θητεια αν υπηρετησεις αμεσως μετα τις πανελληνιες καπου διαβασα θα ειναι 8 μηνες , αν το ψηφισουν.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Θεωρώ ότι είναι δύσκολο να εφαρμοστεί διότι το πολιτικό κόστος θα είναι μεγάλο για τους κυβερνώντες. Πιο πιθανό είναι να είναι προαιρετικό, δίνοντας κάποια κίνητρα (π.χ. μειωμένη θητεία, επιπλέον μοριοδότηση για το δημόσιο κ.λ.π.)
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια για εξηγηστε το αυτο λιγο καλυτερα, οτι δηλαδη δεν προσμετραται η προυπηρεσια κανονικα γιατι δεν το καταλαβα . :/


Αν πας στρατό πριν πάρεις πτυχίο τότε αυτή η περίοδος που θα κανεις εκεί δεν ορίζεται ως προϋπηρεσία απλα γιατί το κράτος νομίζει ότι αν πας στρατό στα 18 δεν εχεις περάσεις πουθενά. Μετά το πτυχίο η θητεία στον στρατό ορίζεται ως προϋπηρεσία επειδή χάνεις χρόνο από την ζωή σου στην αγορά εργασίας,μεταπτυχιακά, διδακτορικά και γενικά από τον πραγματικό κόσμο
 

CoolCowboy

Νεοφερμένος

Ο CoolCowboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αν πας στρατό πριν πάρεις πτυχίο τότε αυτή η περίοδος που θα κανεις εκεί δεν ορίζεται ως προϋπηρεσία απλα γιατί το κράτος νομίζει ότι αν πας στρατό στα 18 δεν εχεις περάσεις πουθενά. Μετά το πτυχίο η θητεία στον στρατό ορίζεται ως προϋπηρεσία επειδή χάνεις χρόνο από την ζωή σου στην αγορά εργασίας,μεταπτυχιακά, διδακτορικά και γενικά από τον πραγματικό κόσμο

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ! Άρα καλά έκανα που άφησα τον στρατό για μετά το πτυχίο, (4ο έτος ειμαι στο ΔΙΠΑΕ ) . Επομένως, θεωρητικά εγώ όταν πάρω το πτυχίο με το καλό - λογιστικής και πληροφοριακών συστημάτων- στον στρατό θα εχω κανονικά προϋπηρεσία.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Η προϋπηρεσία στον στρατό, γενικά, μετράει μόνο στο δημόσιο και μόνο αν και μόνο αν είχες ειδικότητα που ήταν συναφής με το αντικείμενό σου ή με την θέση για την οποία θέλεις να κάνεις αίτηση. Συνήθως η ειδικότητά σου στον στρατό δεν είναι συναφής, οπότε τζάμπα το συζητάμε :P
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν διαφωνώ για οποιον το πρότεινε ακόμα και Ράδιο Αρβύλα να είναι. Στη Κύπρο και σε άλλες χώρες του ΕΞωτερικού είναι έτσι. Και να σας πω και κάτι. Καλύτερα. Πας-ξεμπερδεύεις και αφοσιώνεσαι στις σπουδές σου τόσο στο προπτυχιακο όσο και στο μεταπτυχιακό χωρίς να του τρώει χρόνο ο στρατός. Και για τα άτομα που είναι λίγο σπιτόγατα και έχουν τη μαμά και το μπαμπά με το παραμικρό να τρέχουν, θα τους φύγει αυτό από τα 18. Άντε γιατί γεμίσαμε κακομαθημένους
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το να γίνει απλά προαιρετική η στράτευση γενικά ή να αποκτήσουμε σοβαρή εναλλακτική θητεία δε μας περνάει από το μυαλό σε αυτήν τη χώρα και εντυπωσιάζομαι... Τόσο χρόνια πολιτισμός κι ακόμα δε φτάσαμε εκεί. :Ρ
 

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω ότι ο στρατός πρέπει να αλλάξει.Οι υπηρεσίες του είναι μεν απλές αλλά μπορούν να αλλάξουν και άλλο.Πρέπει να αλλάξει η μορφή του.Αρχικά πρέπει να καταργηθούν οι φυλακές.Οι φυλακές από την στιγμή που έχουν την δυνατότητα να επεκτείνουν την θητεία πέρα από το επιτρεπόμενο όριο ενώ η θητεία ενός στρατιώτη έχει συγκεκριμένους μήνες αυτό είναι παράνομο.Από την στιγμή που η θητεία ενός στρατιώτη μπορεί να επεκταθεί ακόμα και για μικρά παραπτώματα είναι πλέον εμφανές για ποιο λόγο πρέπει να αλλάξουν οι ποινές.Είναι κάτι που θα πρέπει να το κοιτάξει το κράτος και να αποφασίσει ποιες αλλαγές πρέπει να γίνονται στο θέμα των ποινών.Αν δεν θέλουν να καταργήσουν τις φυλακές τουλάχιστον ας μην γίνονται αιτία για να αναγκάζεται ένας στρατιώτης να υπηρετεί παραπάνω.Να αλλάξουν οι νόμοι του να επεκτείνεται η θητεία μέσω των ποινών σε παραπάνω από 9 μήνες.Αυτό σε περίπτωση που το κράτος δεν θέλει να καταργήσει το θέμα των ποινών αλλά να σκεφτεί πάνω στην επέκταση της θητείας.Αν το κράτος σε ομιλία με την στρατιωτική ηγεσία αποφασίσει να βάζει φυλακές αυτές ας είναι το πολύ 5 ή 10 ημέρες.Για μενα δεν έχει νόημα να υπάρχουν ποινές από την στιγμή που υπάρχουν οι κρατήσεις.Όταν με την κράτηση μπορείς τον άλλο να τον έχεις σε επιπλέον υπηρεσίες και να του στερήσεις την έξοδο γιατί θα πρέπει να του βάλεις και φυλακή με σκοπό να του επεκτείνεις την θητεία?

Ακόμα και στις κρατήσεις δεν υπάρχει λόγος να βάζεις τόσες ώρες υπηρεσία και να εξουθενώνεις τον άλλον.Να βάζεις ώρες υπηρεσίας στις οποίες να αντέχει και σωματικώς.Αν θέλει το κράτος να έχει στον στρατό ποινές μπορεί για παράδειγμα με την απόφαση των ανώτατων στελεχών και ανάλογα με το παράπτωμα η κράτηση εντός του πλαισίου της στρατιωτικής θητείας να είναι 1 μήνα ή 2 μήνες.Επιπλέον ο στρατός θα πρέπει να καταργήσει την μορφή που έχει τώρα.Να μην είναι ο στρατός ξηράς όπως τον ξέρουμε με ασκήσεις στα βουνά ή με τοποθεσίες σκηνωμάτων.Η μορφή που θα πρέπει να έχει ο στρατός πλέον θα πρέπει να είναι με την μορφή των κααυ.Τα κααυ είναι το κατάλληλο πλέον μέρος για να μπορεί κάποιος να κάνει την στρατιωτική του θητεία.Οι υπηρεσίες του δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που υπάρχουν στα κανονικά στρατόπεδα.Ίσως η μόνη αλλάγη που θα μπορούσε να γίνει στα κααυ στο θέμα της εξόδου να μην χρειάζεται να γίνει 3 η ώρα για να φεύγει κάποιος αν έχει και κοντά τόπο διαμονής.Τα κααυ εκτός από τις υπηρεσίες που έχει και το γεγονός ότι το μέρος που βρίσκεται είναι κοντά σε θάλασσα είναι πιο ωραία όταν κατά την διάρκεια της θητείας σου εκτός από στρατιώτες έρχεσαι και σε επαφή με άλλο κόσμο.


Επίσης για όσους μένουν Αθήνα δεν είναι δυνατόν να πρέπει να πηγαίνεις στο Ρουφ και να σε μεταθέτουν όπου αυτοί θέλουν με αποτέλεσμα να πας να υπηρετήσεις στην άλλη άκρη της Ελλάδας.Εφόσον υπάρχουν και στρατόπεδα μέσα στην Αθήνα ή κάαυ για να πας να υπηρετήσεις γιατί θα πρέπει να κάνεις όλη αυτήν την ταλαιπωρία και να πας τόσο μακριά.Ας πούμε ένα μέρος όπου μπορεί κάποιος να υπηρετεί και να κάνει την θητεία του είναι τα κάαυ του Αγίου Αντρέα.Είναι μάλιστα ένα στρατόπεδο το οποίο βρίσκεται προς την Νέα Μάκρη και κάποιος που δεν ξέρει τον δρόμο μπορεί αρχικά να πάει με πούλμαν.Ώστε να ξέρει ποια είναι η διαδρομή Με το αυτοκίνητο βέβαια είναι πιο ωραία αλλά κάποιος θα ταλαιπωρηθεί με το να σταματάει και να ρωτάει κόσμο.Για την στρατιωτική θητεία θέλω να ρωτήσω το εξής.Γιατί για παράδειγμα πρέπει να χρησιμοποιεί κάποιος βίσμα και να έχεις φίλο Συνταγματάρχη ή Στρατηγό ώστε να φύγει κάποιος που είναι από Αθήνα και να πάει στα κααυ ή σε κάποιο άλλο στρατόπεδο κοντά στην Αττική?Νομίζω ότι η κατάταξη πλέον πρέπει να είναι σαφής από την αρχή.Να πηγαίνει πλέον να υπηρετεί ο πολίτης κοντά στο στρατόπεδο της περιοχής του.Και επιπλέον θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα.Πες ότι για να είσαι Αθήνα θα πρέπει να πας υποχρεωτικά σε κάποιο στρατόπεδο μακριά από τον τόπο διαμονή σου ώστε να υπηρετήσεις 2 ή 3 μήνες και μετά να πας Αθήνα.Γιατί δεν είναι κανονισμένο ώστε να κάνεις την ορκωμοσία και μετά αφού ορκιστείς να κάνεις μετάθεση στο μέρος της Αθήνας όπου θες να υπηρετήσεις.


Βέβαια θα μου πεις ότι κάποιοι ίσως να θέλουν να υπηρετήσουν στα μέρη όπου κατατάσονται και να περνούν καλά χωρίς να θέλουν να πάνε στα κααυ.Και κάποιοι μπορεί να μην θέλουν να κάνουν μεταθέσεις στην Αθήνα γιατί θέλουν να δουν και άλλα μέρη στην Ελλάδα.Πάω πόσο.Από την άλλη και να περνάς καλά στο στρατόπεδο όπου βρίσκεσαι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορούσες να περάσεις καλά και στα κάαυ και ότι δεν θα σε ενδιαφέρε αν σου δινόταν η δυνατοτητα να κάνεις μετάθεση σε ένα μέρος όπου δεν θα έχει τόσες υπηρεσίες και ότι μπορούν να σε βάλουν σε υπηρεσίες που να μην χρειάζεται να φοράς τα στρατιωτικά σου ρούχα.Σε όσους γίνονται κατατάξεις σε στρατόπεδα προς την επαρχία θέλω να πω και σε αυτό το εξής.Το να περιμένεις να έρχεται κόσμος από την Αθήνα για να υπηρετεί σε στρατόπεδα της επαρχίας όταν ήδη υπάρχουν τόσα άτομα στην επαρχία που επαρκούν για να υπηρετούν σε μέρη εκτός Αθήνας νομίζω ότι αυτή η κατάταξη πρέπει να αλλάξει.Επίσης να πω και για τις ορκωμοσίες.Γιατί δεν αλλάζουν τους νόμους ώστε να γίνονται ορκωμοσίες και στα κααυ.Γιατί πρέπει η ορκωμοσία να γίνεται πρώτα σε στρατόπεδο και μετά να πάει ο κάθενας στο μέρος που θέλει.Ο νόμος και για την διαδικασία της ορκωμοσίας πρέπει να αλλάξει.Θα πρέπει να γίνονται και στα κααυ.Σκέψου πόσο ωραίο είναι ανάλογα και με την Εσσο να έρχονται σε περίοδο καλοκαιριού και να ορκίζονται έχοντας κόσμο και να είσαι σε θαλάσσιο μέρος με απλούς πολίτες μέσα στα κααυ να θαυμάζουν την ορκωμοσία.


Ο στρατός θα πρέπει για μενα να έχει πλέον την μορφή των κααυ.Και αυτό είναι κάτι που πρέπει να το καταλάβει και η στρατιωτική ηγεσία.Γιατί και στα κααυ υπάρχει και η δυνατότητα να αναπτύσσονται και νέες υπηρεσίες πέρα από το να είναι κάποιος θαλαμοφύλακας ή να φυλάει μόνο πύλες.Και είναι και ωραίο όταν υπηρετείς και είσαι σε ένα θαλάσσιο μέρος να δείχνεις και πειθαρχία.Αν ο στρατός ξηράς θα μπορούσε να υπάρχει αυτό θα πρέπει να έχει άλλη λειτουργία.Αντί τα στρατόπεδα ξηράς να αποτελούνται από στρατιώτες θα μπορούσε να αποτελείται μόνο απο στελέχη όπου θα έχουν και άλλες μορφές υπηρεσιών.Εκτός από την πειθαρχία στα κααυ του Αγίου Αντρέα βλέπεις και ανώτατα στελέχη.Κάποιες φορές βλέπεις και μέλη από το υπουργείο εθνικής άμυνας να κάνουν περιήγηση στον χώρο.Για τις αλλαγές που πρέπει να γίνονται στον στρατό και το ποια μορφή πρέπει να έχει πλέον το βέβαιο είναι ότι το υπουργείο εθνικής άμυνας δεν μπορεί από μόνο του να ψηφίζει νόμους.Και αυτό θα πρέπει να το κάνει σε μία κουβέντα με την στρατιωτική ηγεσία.Υποθέτω δεν ξέρω.Επειδή όμως ξέρουμε ότι η θέση του υπουργού εθνικής άμυνας είναι πάνω από την θέση του Στρατηγού μπορεί και να ψηφίζει και νόμους τους οποίους να τους δέχεται αμέσως η στρατιωτική ηγεσία.Αν το υπουργείο εθνικής άμυνας μπορεί να περάσει εύκολα τους νόμους τότε ήρθε πλέον η ώρα να γίνουν αυτές οι αλλαγές και να αλλάξει πλέον η στρατιωτική θητεία.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
Ρε παίδες ειλικρινά επειδή θα τρελαθώ από την αγωνία μου. Υπάρχει κανείς που να υπηρέτησε ειδικές δυνάμεις μετά τα 20 του;

Έχω αγχωθεί πως επειδή θα είμαι 23 όταν επί τέλους θα κόψω την αναβολή μου και θα πάω στρατό δεν θα με δεχθούν στα ΛΟΚ (που δήλωσα περιοδεύων στα 17) και θα με πετάξουν λόγω ηλικίας Πεζικό. Ξέρει κανείς τίποτα που υπηρέτησε αν παίζει τέτοιο σενάριο;
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Ρε παίδες ειλικρινά επειδή θα τρελαθώ από την αγωνία μου. Υπάρχει κανείς που να υπηρέτησε ειδικές δυνάμεις μετά τα 20 του;

Έχω αγχωθεί πως επειδή θα είμαι 23 όταν επί τέλους θα κόψω την αναβολή μου και θα πάω στρατό δεν θα με δεχθούν στα ΛΟΚ (που δήλωσα περιοδεύων στα 17) και θα με πετάξουν λόγω ηλικίας Πεζικό. Ξέρει κανείς τίποτα που υπηρέτησε αν παίζει τέτοιο σενάριο;

Όχι, δεν σε κόβουν λόγω ηλικίας.

Οι Ειδικές Δυνάμεις είναι ένα δύσκολο μονοπάτι που λίγοι διαλέγουν για θητεία αλλά σίγουρα θα έχεις κάποιες αξέχαστες εμπειρίες. Μπορεί να αγάπησα το σώμα στο οποίο υπηρέτησα, το Υγειονομικό, αλλά μερικές φορές ζηλεύω την πιο ζόρικη εκπαίδευση που πέρασαν άτομα στις ΕΔ. Καλή τύχη σε ότι διαλέξεις.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,616 μηνύματα.
Όχι, δεν σε κόβουν λόγω ηλικίας.

Οι Ειδικές Δυνάμεις είναι ένα δύσκολο μονοπάτι που λίγοι διαλέγουν για θητεία αλλά σίγουρα θα έχεις κάποιες αξέχαστες εμπειρίες. Μπορεί να αγάπησα το σώμα στο οποίο υπηρέτησα, το Υγειονομικό, αλλά μερικές φορές ζηλεύω την πιο ζόρικη εκπαίδευση που πέρασαν άτομα στις ΕΔ. Καλή τύχη σε ότι διαλέξεις.
Σε ευχαριστώ ρε αδερφέ για την απάντηση. Είχα αγχωθεί αρκετά με το θέμα. Ο μόνος λόγος που πραγματικά δεν βλέπω την ώρα πότε θα πάω να κόψω αναβολή και να υπηρετήσω ήταν τα ΛΟΚ.

Εάν παιχτεί στραβή θα ξενερώσω την ζωή μου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top