Στρατιωτική θητεία πριν το Πανεπιστήμιο

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Κάποιες είναι και εκτός στρατοπέδου,π.χ: στην Λέσχη (πας κάνεις τον καφετζή και μπάρμαν),στρατονομία (κάπως έτσι λεγόταν,κάναμε βόλτες με έναν αξιωματικό στην Ορεστιάδα,και καλά military police),κάνεις μεταφορές με τα οχήματα (σαν συνοδηγός) ή στα βυτιοφόρα (κάθεσαι και χαιρετάς τα οχήματα 😂) και πολλά άλλα χαχα
Ακουγονται γαματα.Και ολα αυτα να φανταστω με κανενα βυσματακι, ε? Ευχομαι, οταν φτασει η ωρα που θα παω,να εχω ενα γερο μεσο, να μην "κουραστω" και πολυ 😂
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
1)Το χαρτί απόλυσης δεν αναφέρει το τι "Ι" ήσουν. Δεν έχω δει κανέναν,ειδικά στην Ελλάδα,που να χρειάστηκε να δώσει χαρτί στρατού για να αποδείξει ότι έκανε την θητεία του.

2)Δηλαδή,αν εγώ που έχω σοβαρή ασθένεια,και δεν γουστάρω να δώσω λογαριασμό για το medical record μου σε τρίτους,πρέπει να πάνε να το δει ο εργοδότης ενώ είναι και παράνομο;
1)Τα έχεις μπερδεμένα μέσα στο μυαλό σου...άλλο "χαρτί απόλυσης" και άλλο "χαρτί απαλλαγής"!
Το πρώτο το παίρνουν ΜΟΝΟ όσοι εκπλήρωσαν τη στρατιωτική τους θητεία κανονικά με σωματική ικανότητα από Ι1 μέχρι Ι4 (η οποία δεν αναφέρεται, οπότε είτε ήσουν Ι1 είτε Ι4 παίρνεις το ίδιο ακριβώς απολυτήριο)...το δεύτερο το παίρνουν οι Ι5 (είτε παθολογικό είτε ψυχολογικό, ο λόγος δεν αναφέρεται) και ΔΕΝ είναι "απολυτήριο", είναι ένα χαρτί που λέει ότι ο τάδε κύριος ΔΕΝ έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις αλλά έχει απαλλαχθεί από την υποχρέωση αυτή!
Ναι μεν λοιπόν δεν αναφέρεται ο λόγος απαλλαγής αλλά όταν π.χ. εγώ ως εργοδότης παίρνω αυτό το χαρτί από σένα κι εσύ είσαι υγιέστατος σωματικά, αρτιμελής κ.λπ. και δεν έχεις ξέρω 'γω 5-6 παιδιά (για να σου δώσανε απαλλαγή γι' αυτό το λόγο) αμέσως καταλαβαίνω (χωρίς καν να μπω στη διαδικασία να σε ρωτήσω) ότι οι λόγοι απαλλαγής ήταν ψυχολογικοί...οπότε ή έχεις κάποια πολύ σοβαρή πάθηση ή απέφυγες με πούστικο τρόπο τη θητεία...είτε στη μια είτε στην άλλη περίπτωση ΔΕΝ θα σε ήθελα στην εταιρία!
Όλα αυτά βέβαια δε θα σου τα πει κανείς και δε θα τα δεις πουθενά γραμμένα...απλώς θα σε πάρουν τηλέφωνο και θα σου πουν ότι επέλεξαν άλλον!;)

Υ.Γ. Επίσης να σημειώσουμε εδώ ότι το χαρτί απαλλαγής μπορεί ν' ανακληθεί στο μέλλον, αν διαπιστωθεί με κάποιο τρόπο ότι ο στρατεύσιμος που έπασχε (δήθεν) από την πάθηση για την οποία απαλλάχθηκε θεραπεύτηκε...κι αν αυτό γίνει πριν τα 45 του χρόνια μπορεί κάλλιστα να κληθεί να υπηρετήσει!:lol:

2)Αν θες τη δουλειά και το medical record θα δώσεις και ό,τι άλλο προσωπικό δεδομένο (ηλικία, οικογενειακή κατάσταση κ.α.) σου ζητήσει ο υποψήφιος εργοδότης σου...αλλιώς γεια και χαρά!:hello:
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
@Jack of Spades
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος στο γιατί αποτελεί κακή επιλογή;
Αναζητώ απόψεις ατόμων πέρα από το ellinikos-stratos.com
Εννοώ για προϋπηρεσία δημοσίου, χρειάζομαι λίγο καιρό ακόμη για να ανέβω Μισθολογικό Κλιμάκιο (3) και θα αποτελούσε καλή λύση εάν μπορούσα να τους μαζέψω εκεί (και τελειώνει αυτό το παραμύθι και αξιοποιώ το χρόνο).

Όσον αφορά το άλλο, σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ το Ι5 κάτι κακό, από τη στιγμή που σε αναγκάζουν να κάνεις κάτι που δεν θες, πόσο μάλλον όταν είναι ουσιαστικά μονόδρομος (η εναλλακτική δεν συμφέρει).
Οι λόγοι είναι τόσοι όσα τα άτομα που παίρνουν απαλλαγή. Σε αντίθεση με εσένα, τα άτομα που ξέρω μία χαρά προοδεύουν. Αλλά και να μην προόδευαν με βάση τα στάνταρ αυτού του κόσμου, πάλι καλά θα έκαναν.
Τέλος, ακόμη κι αν φαίνεται ότι πήρες απαλλαγή, μπορείς να πεις απλά στον εργοδότη ότι έχεις νόσο του Crohn, βηματοδότη,, ινσουλινοεξαρτώμενο διαβήτη, τοποθετημένο shunt, γενικά δεν παίζει ρόλο.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
1)Τα έχεις μπερδεμένα μέσα στο μυαλό σου...άλλο "χαρτί απόλυσης" και άλλο "χαρτί απαλλαγής"!
Το πρώτο το παίρνουν ΜΟΝΟ όσοι εκπλήρωσαν τη στρατιωτική τους θητεία κανονικά με σωματική ικανότητα από Ι1 μέχρι Ι4 (η οποία δεν αναφέρεται, οπότε είτε ήσουν Ι1 είτε Ι4 παίρνεις το ίδιο ακριβώς απολυτήριο)...το δεύτερο το παίρνουν οι Ι5 (είτε παθολογικό είτε ψυχολογικό, ο λόγος δεν αναφέρεται) και ΔΕΝ είναι "απολυτήριο", είναι ένα χαρτί που λέει ότι ο τάδε κύριος ΔΕΝ έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις αλλά έχει απαλλαχθεί από την υποχρέωση αυτή!
Ναι μεν λοιπόν δεν αναφέρεται ο λόγος απαλλαγής αλλά όταν π.χ. εγώ ως εργοδότης παίρνω αυτό το χαρτί από σένα κι εσύ είσαι υγιέστατος σωματικά, αρτιμελής κ.λπ. και δεν έχεις ξέρω 'γω 5-6 παιδιά (για να σου δώσανε απαλλαγή γι' αυτό το λόγο) αμέσως καταλαβαίνω (χωρίς καν να μπω στη διαδικασία να σε ρωτήσω) ότι οι λόγοι απαλλαγής ήταν ψυχολογικοί...οπότε ή έχεις κάποια πολύ σοβαρή πάθηση ή απέφυγες με πούστικο τρόπο τη θητεία...είτε στη μια είτε στην άλλη περίπτωση ΔΕΝ θα σε ήθελα στην εταιρία!
Όλα αυτά βέβαια δε θα σου τα πει κανείς και δε θα τα δεις πουθενά γραμμένα...απλώς θα σε πάρουν τηλέφωνο και θα σου πουν ότι επέλεξαν άλλον!;)

Υ.Γ. Επίσης να σημειώσουμε εδώ ότι το χαρτί απαλλαγής μπορεί ν' ανακληθεί στο μέλλον, αν διαπιστωθεί με κάποιο τρόπο ότι ο στρατεύσιμος που έπασχε (δήθεν) από την πάθηση για την οποία απαλλάχθηκε θεραπεύτηκε...κι αν αυτό γίνει πριν τα 45 του χρόνια μπορεί κάλλιστα να κληθεί να υπηρετήσει!:lol:

2)Αν θες τη δουλειά και το medical record θα δώσεις και ό,τι άλλο προσωπικό δεδομένο (ηλικία, οικογενειακή κατάσταση κ.α.) σου ζητήσει ο υποψήφιος εργοδότης σου...αλλιώς γεια και χαρά!:hello:
Είναι παράνομο,αρχικά,να σε απολύσει ή να μην σε πάρει για εργασία ένας εργοδότης μόνο για τον απλό λόγο ότι έχεις μία σοβαρή πάθηση (είτε αυτή είναι ψυχική είτε παθολογική) και αυτό ισχύει σε όλεε τις Ευρωπαικές χώρες.
Ο εργοδότης μόνο ότι είναι απαραίτητο θα σου ζητήσει,γιαυτό γράφεσαι σε ένωση και έχεις άδεια άσκησης επαγγέλματος και καταθέτης απρόσωπα σε κάποιον οτιδίποτε πάθηση μπορεί να έχεις και να κρίνουν αν είσαι κατάλληλος εργασίας.
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Παίδες απορία.
Θα μπω αναγκαστικά σε μεγαλύτερη ηλικία (πάλευα χρόνια με την ιδέα του Ι5 τελικά με κέρδισε το να πάω) και μάλλον τον Γενάρη-Μάρτη :/:
Σκεφτόμουν για Δ.Ε.Α. . Οι λόγοι είναι να δω ένα άλλο μέρος που δεν θα πήγαινα λογικά ποτέ, να χαλαρώσω λίγο και να μαζέψω λίγο ακόμη προϋπηρεσία δημοσίου ώστε να ανέβω Μ.Κ.
Δυστυχώς δν προλαβαίνω να πάρω το 2ερο πτυχίο οπότε λογικά θα μπω σαν μηχανικός άντε το πολύ Ν/Τ.
Έψαξα πολύ το ιντερνετ και βρήκα πολλές πληροφορίες σχετικά με την εκπαίδευση, αλλά σχεδόν τίποτα για την καθημερινότητα μετά την αποφοίτηση.

Συνάντησε κανείς από εσάς τις παλιοσειρές κάποιον δόκιμο στη θητεία του; Πώς περνούσε τη μέρα του, τι ευθύνες του ανέθεταν κλπ... Danke:D
Περί μισθολογικής κλίμακας και προυπηρεσίας δεν γνωρίζω. 2-3 γενικά πράγματα ξέρω από ένα κολλητάρι που ήταν δόκιμος. Στο στρατόπεδο ήταν κομπλέ έως και χαλαρά. Έχε στο μυαλό σου όμως το εξής: στην εκπαίδευση οι δόκιμοι είναι σήκω σήκω κάτσε κάτσε. Παίζει να 'ναι χειρότερα και απ' το να πήγαινες ειδικές δυνάμεις ως απλός στρατιώτης. Θα χάσεις 10-15 κιλά (στο εγγυώμαι) και θα φας τρελό σπάσιμο νεύρων, οπότε ξανά σκέψου το λίγο.
Το Ι5 θα ταν καλή ιδέα, όμως, δεν θα τελείωνες μια και έξω. Είναι μια διαδικασία που μπορεί να πάρει και 2-3 χρόνια.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
καλα ξεκαβαλα λιγο καλαμι.μπορει καποιος να πει παραμυθι οτι εκεινη την εποχη ειχε σπασει το ποδι του ξερω γω και δεν μπορουσε να παει.Εφοσον δεν αναγραφεται ο λογος χαιρω πολυ.Καλα δεν ντρεπεσαι να μιλας ετσι στον ανθρωπο?Παρατηρω τοσην ωρα τα γραφομενα σου και μου θυμιζεις κατι κακομαθημενα ατομα λυκειοπαιδα που νομιζουν οτι κοροιδευοντας τον αλλον θα την δουνε καπως.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
@hirasawayui Χαχα νομίζω η σπαρίλα της γραφειοκρατικής εργασίας με έχει φάει τόσα χρόνια θα ήθελα λίγη σωματική εξάσκηση για αλλαγή :P Εξάλλου 4 μήνες είναι η σχολή, όσο σπάσιμο και να ναι, θα περάσουν. Πετάει ο γάιδαρος - πετάει...
Το μετέπειτα 9μηνο με καίει... Με τα καλά του και τα κακά του.

Το ξέρω αυτό για το Ι5, έχω φίλους που το πηραν. Κι εγώ έτσι το σκεφτόμουν, αλλά είναι κι αυτό μία εμπειρία - αναζήτηση ορίων, ιδιαίτερα όταν είσαι τόσο αντίθετος με τη λογική του στρατού.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
@Jack of Spades
Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος στο γιατί αποτελεί κακή επιλογή;
Αναζητώ απόψεις ατόμων πέρα από το ellinikos-stratos.com
Εννοώ για προϋπηρεσία δημοσίου, χρειάζομαι λίγο καιρό ακόμη για να ανέβω Μισθολογικό Κλιμάκιο (3) και θα αποτελούσε καλή λύση εάν μπορούσα να τους μαζέψω εκεί (και τελειώνει αυτό το παραμύθι και αξιοποιώ το χρόνο).

Όσον αφορά το άλλο, σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ το Ι5 κάτι κακό, από τη στιγμή που σε αναγκάζουν να κάνεις κάτι που δεν θες, πόσο μάλλον όταν είναι ουσιαστικά μονόδρομος (η εναλλακτική δεν συμφέρει).
Οι λόγοι είναι τόσοι όσα τα άτομα που παίρνουν απαλλαγή. Σε αντίθεση με εσένα, τα άτομα που ξέρω μία χαρά προοδεύουν. Αλλά και να μην προόδευαν με βάση τα στάνταρ αυτού του κόσμου, πάλι καλά θα έκαναν.
Τέλος, ακόμη κι αν φαίνεται ότι πήρες απαλλαγή, μπορείς να πεις απλά στον εργοδότη ότι έχεις νόσο του Crohn, βηματοδότη,, ινσουλινοεξαρτώμενο διαβήτη, τοποθετημένο shunt, γενικά δεν παίζει ρόλο.
ελα ντε αυτο δεν καταλαβαινει και βριζει τους αλλους
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
@Jack of Spades
1)Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος στο γιατί αποτελεί κακή επιλογή;
Αναζητώ απόψεις ατόμων πέρα από το ellinikos-stratos.com

2)Εννοώ για προϋπηρεσία δημοσίου, χρειάζομαι λίγους καιρό ακόμη για να ανέβω Μισθολογικό Κλιμάκιο (3) και θα αποτελούσε καλή λύση εάν μπορούσα να τους μαζέψω εκεί (και τελειώνει αυτό το παραμύθι και αξιοποιώ το χρόνο).

3)Όσον αφορά το άλλο, σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ το Ι5 κάτι κακό, από τη στιγμή που σε αναγκάζουν να κάνεις κάτι που δεν θες, πόσο μάλλον όταν είναι ουσιαστικά μονόδρομος (η εναλλακτική δεν συμφέρει).
Οι λόγοι είναι τόσοι όσα τα άτομα που παίρνουν απαλλαγή.

4)Σε αντίθεση με εσένα, τα άτομα που ξέρω μία χαρά προοδεύουν. Αλλά και να μην προόδευαν με βάση τα στάνταρ αυτού του κόσμου, πάλι καλά θα έκαναν.

5)Τέλος, ακόμη κι αν φαίνεται ότι πήρες απαλλαγή, μπορείς να πεις απλά στον εργοδότη ότι έχεις νόσο του Crohn, βηματοδότη,, ινσουλινοεξαρτώμενο διαβήτη, τοποθετημένο shunt, γενικά δεν παίζει ρόλο.
1)Ποιο το όφελος να πας 5 μήνες παραπάνω και να σου κάνουν τη ζωή κόλαση στη Σ.Ε.Α.Π. (χειρότερα από τα videάκια από Σ.Β.Ε.Α. που υπάρχουν στο youtube);
Νομίζεις ότι τους Δ.Ε.Α. τους λογαριάζει κανείς γι' αξιωματικούς πλέον;Ή ότι θα σου μείνει κανένα € από τα ψίχουλα που τους δίνουν για μισθό;Ή ότι θα αποκτήσεις κάποιου είδους εξειδικευμένης στρατιωτικής "εμπειρίας" που μπορεί να σου φανεί χρήσιμη στο μέλλον;
"Φαντάρος πολυτελείας" θα είσαι (θα κάνεις δηλαδή υπηρεσίες αξιωματικού αντί για απλού στρατιώτη, κλάιν μάιν...κι αυτό όχι 100%, αν η μονάδα δεν έχει αρκετούς μόνιμους και δε βγαίνουν οι υπηρεσίες θα βαρέσεις και το σκοπέτο σου) και ό,τι λεφτά πάρεις θα τα ξοδέψεις σε ενοίκια λογαριασμούς βενζίνες και φαγητό (κι ανάλογα με το που θα σε στείλουν μπορεί να μη σου φτάνουν κιόλας)...
Ο θεσμός των Δ.Ε.Α. είχε αξία μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του 1980, τότε που υπήρχε ανάγκη για έφεδρους αξιωματικούς (κι επομένως τους λογάριαζαν κι ως τέτοιους), που η θητεία (και κατ' επέκταση και η εκπαίδευσή τους) ήταν μεγαλύτερη και πιο σοβαρή και που τα λεφτά που έπαιρναν για την εποχή εκείνη ήταν αρκετά για να τους μείνει και μια πολύ καλή καβάτζα μετά την απόλυση...από τότε που άνοιξαν οι Σ.Μ.Υ. και προσλήφθηκαν χιλιάδες ΕΠ.ΟΠ. έπρεπε να είχε καταργηθεί αυτός ο θεσμός και δεν καταλαβαίνω γιατί τον κρατάνε έτσι μέχρι σήμερα!

2)Δε νομίζω ότι με το να είσαι Δ.Ε.Α. στο στρατό αποκτάς προϋπηρεσία στο Δημόσιο, αν ήταν έτσι ουρά θα έκαναν οι στρατιώτες για το ποιος θα πρωτοπάει στη Σ.Ε.Α.Π.!:rolleyes:

3)Εναλλακτικές υπάρχουν, απλώς δεν είναι αυτές που θα ήθελες και θα σε βόλευαν!;)
Όποιος δε θέλει/μπορεί με τίποτα το στρατό αλλά έχει μπέσα, φιλότιμο, ανδρισμό κ.λπ. τις ακολουθεί κι όποιος δεν έχει πάει και το παίζει τρελός σ' επιτροπές, ξεφτιλίζοντας τον ίδιο του τον εαυτό...

4)Εξαρτάται πως εννοείς την "πρόοδο"...προφανώς και υπάρχουν λαμόγια με μαϊμού Ι5 που έκαναν "καριέρες" κάπου χρησιμοποιώντας τη λαμογιά τους και σε άλλους τομείς πέραν του στρατιωτικού...και κάποιοι απ' αυτούς μέχρι και Υπουργοί Άμυνας διετέλεσαν!:rolleyes:
Συμπάθα με αλλά αυτό για μένα δεν είναι "πρόοδος" κι αυτοί οι άνθρωποι κάθε άλλο παρά παράδειγμα προς μίμηση αποτελούν...κι αν ονειρεύεσαι να γίνεις ένας από αυτούς, ώρα σου καλή!
Ξαναλέω πάντως ότι η πλειοψηφία των Ι5 δεν ανήκει σ' αυτή την κατηγορία...τα λαμόγια αυτού του είδους δε χρειάζεται να πάνε να το παίξουν τρελοί, βάζουν ένα βύσμα και υπηρετούν από το σπίτι τους!;)

5)Ό,τι ψέμα θες μπορείς να πεις στον εργοδότη και είναι πολύ πιθανό να το χάψει...το θέμα είναι, το ρισκάρεις;
Ρισκάρεις να πεις ένα ψέμα για το οποίο μπορεί με τον Α ή Β τρόπο να εκτεθείς στο μέλλον;
Ρισκάρεις να κουβαλάς αυτό το "ψεγάδι" σε όλη την υπόλοιπη ζωή σου και το ενδεχόμενο (έστω και μικρό) να το βρεις μπροστά σου αργότερα σε κάποια πτυχή της ζωής σου στην οποία δεν πάει καν το μυαλό σου;
Εγώ προσωπικά όχι...και τζάμπα στο σπίτι μου να μου το έφερναν το Ι5 χωρίς να χρειαστεί να κάνω τίποτα ΔΕΝ θα το έπαιρνα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα , θέλω λίγο να ρωτήσω κάτι για ένα θέμα που έχει ένας φίλος μου.Θέλει και αυτός όπως και εγώ να μπει ως πρότακτος στον στρατό , και για να μην χάσει χρονιά από το πανεπιστήμιο , πρέπει να κάνει αναστολή σπουδών... όμως του είπανε ότι εάν κάνει αναστολή σπουδών δεν μπορεί να πάρει μετά μετεγγραφή... ισχύει κάτι τέτοιο ;

Κατά τη διάρκεια της αναστολής σπουδών χάνεις τη φοιτητική ιδιότητα.
΄Ομως αν ο φίλος σου μπει στον στρατό τον Σεπτέμβριο ή τον Νοέμβριο και αφού κάνει την εγγραφή του, ζητήσει αναστολή σπουδών για δύο εξάμηνα, τότε την 1η Σεπτεμβρίου του 2021 αφενός θα έχει ολοκληρώσει το στρατιωτικό του και αφετέρου λόγω λήξης της αναστολής θα επανέλθει στη Σχολή του με όλα τα φοιτητικά δικαιώματα και υποχρεώσεις.
Θα μπορέσει λοιπόν να κάνει αίτηση μετεγγραφής τον Οκτώβριο του 2021 αφού κάθε χρόνο μέσα σ΄αυτόν τον μήνα ανακοινώνεται η εγκύκλιος των μετεγγραφών.
Ούτε γάτα ούτε ζημιά!
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
@Jack of Spades
Αρκετά καλό insight έδωσες μαν, τέτοιες απόψεις θέλω για να διασταυρώσω τι είναι καλύτερο για την περίπτωσή μου.
Το όφελος για εμένα θα ήταν να έχω χρόνο να μελετώ τα βράδια, να διατηρώ μία ισορροπία στην προσωπική ζωή, να αναζητήσω κάποια προσωπικά όρια, να ζήσω σε ένα μέρος που δεν θα έβλεπα ποτέ λογικά και να αλληλεπιδρώ με μία μάζα εντελώς ετερόκλητων ανθρώπων που δεν είχα την ευκαιρία μέχρι τώρα.
Σίγουρα και το να μην βαράω προσοχες σε επόπια είναι στα + :P Η ΣΕΑΠ είναι το αναγκαίο κακό.
Από γνωστό που είναι τώρα μέσα είναι γύρω στα 730 ο μισθός + κάτι (αυξήθηκε) χαλάω ελάχιστα εξάλλου γιατί έχω βαρεθεί το έξω. Δυστυχώς δεν μπορώ να τον ρωτήσω όμως για τις συνθήκες στο στρατό, είναι εντελώς διαφορετική ιδιοσυγκρασία ατόμου.

Όσον αφορά την προϋπηρεσία μην νομίζεις, ελάχιστοι ξέρουν έστω και τα βασικά περί Δημοσιουπαλληλικού κώδικα και γενικά πώς να κινηθούν εργασιακά (πχ ελάχιστοι απόφοιτοι ξέρουν τον ΑΣΕΠ ή πως να βρουν εύκολα μόνιμη δουλειά στο δημόσιο ή τι κινήσεις να κάνουν γι'αυτό) οπότε δεν το βρίσκω περίεργο. Όταν είχα κάνει την έρευνά μου για το αν ο στρατός δίνει προϋπηρεσία το είχα βρει σε νόμο (αλλιώς θα ήταν κατάφορη καταπάτηση των δικαιωμάτων του ανδρός εάν δεν μετρώνταν σε προϋπηρεσία/σύνταξη), συμπάθα με βαριέμαι να το ψάξω και τώρα τα αρχεία μου είναι χάος:P

Προσωπικά ιατρική σπουδάζω και να μην σπούδαζα θα έκανα τη μελέτη μου για το πιο θέατρο να παίξω.
Αλλά όπως σου είπα, δεν φαίνεται πουθενά και να φαινόταν όμως, είτε αυταπασχολούμενος θα ήμουν(-μαι) είτε σε δημόσιο οπότε δεν με νοιάζει κι ιδιαίτερα.
Άλλοι είναι οι λόγοι που τελικά αποφασίζω να πάω (just to have fun).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
@Jack of Spades
Αρκετά καλό insight έδωσες μαν, τέτοιες απόψεις θέλω για να διασταυρώσω τι είναι καλύτερο για την περίπτωσή μου.
Από γνωστό που είναι τώρα μέσα είναι γύρω στα 730 ο μισθός + κάτι (αυξήθηκε) χαλάω ελάχιστα εξάλλου γιατί έχω βαρεθεί το έξω. Δυστυχώς δεν μπορώ να τον ρωτήσω όμως για τις συνθήκες στο στρατό, είναι εντελώς διαφορετική ιδιοσυγκρασία ατόμου.

Όσον αφορά την προϋπηρεσία μην νομίζεις, ελάχιστοι ξέρουν έστω και τα βασικά περί Δημοσιουπαλληλικού κώδικα και γενικά πώς να κινηθούν εργασιακά (πχ ελάχιστοι απόφοιτοι ξέρουν τον ΑΣΕΠ ή πως να βρουν εύκολα μόνιμη δουλειά στο δημόσιο ή τι κινήσεις να κάνουν γι'αυτό) οπότε δεν το βρίσκω περίεργο. Όταν είχα κάνει την έρευνά μου για το αν ο στρατός δίνει προϋπηρεσία το είχα βρει σε νόμο (αλλιώς θα ήταν κατάφορη καταπάτηση των δικαιωμάτων του ανδρός εάν δεν μετρώνταν σε προϋπηρεσία/σύνταξη), συμπάθα με βαριέμαι να το ψάξω και τώρα τα αρχεία μου είναι χάος:P

Προσωπικά ιατρική σπουδάζω και να μην σπούδαζα θα έκανα τη μελέτη μου για το πιο θέατρο να παίξω.
Αλλά όπως σου είπα, δεν φαίνεται πουθενά και να φαινόταν όμως, είτε αυταπασχολούμενος θα ήμουν(-μαι) είτε σε δημόσιο οπότε δεν με νοιάζει κι ιδιαίτερα.
Άλλοι είναι οι λόγοι που τελικά αποφασίζω να πάω (just to have fun).
Έμπαινε και θέριζε ,κάνε τους όλους δούλους σου εκεί μέσα 😂. Ξεφτιλισέ τα εποπια και σκίσε τους καραβανάδες 😂.
Κατά τα άλλα,πολύ καλά θα περάσεις 😁.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Έμπαινε και θέριζε ,κάνε τους όλους δούλους σου εκεί μέσα 😂. Ξεφτιλισέ τα εποπια και σκίσε τους καραβανάδες 😂.
Κατά τα άλλα,πολύ καλά θα περάσεις 😁.
Το περίεργο είναι ότι και ο γνωστός μου, στρατόκαυλος μεγάλος αυτός βέβαια, τα ίδια μου λέει :hmm: :bleh:
Θα θελα να κρατήσω ισορροπίες και να μαι όσο το δυνατόν ήρεμη δύναμη όμως, δεν αξίζουν οι κόντρες...
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Όσον αφορά την προϋπηρεσία μην νομίζεις, ελάχιστοι ξέρουν έστω και τα βασικά περί Δημοσιουπαλληλικού κώδικα και γενικά πώς να κινηθούν εργασιακά (πχ ελάχιστοι απόφοιτοι ξέρουν τον ΑΣΕΠ ή πως να βρουν εύκολα μόνιμη δουλειά στο δημόσιο ή τι κινήσεις να κάνουν γι'αυτό) οπότε δεν το βρίσκω περίεργο. Όταν είχα κάνει την έρευνά μου για το αν ο στρατός δίνει προϋπηρεσία το είχα βρει σε νόμο (αλλιώς θα ήταν κατάφορη καταπάτηση των δικαιωμάτων του ανδρός εάν δεν μετρώνταν σε προϋπηρεσία/σύνταξη), συμπάθα με βαριέμαι να το ψάξω και τώρα τα αρχεία μου είναι χάος:P

Προσωπικά ιατρική σπουδάζω και να μην σπούδαζα θα έκανα τη μελέτη μου για πιο θέατρο να παίξω.
Αλλά όπως σου είπα, δεν φαίνεται πουθενά και να φαινόταν όμως, είτε αυταπασχολούμενος θα ήμουν(-μαι) είτε σε δημόσιο οπότε δεν με νοιάζει κι ιδιαίτερα.
Άλλοι είναι οι λόγοι που τελικά αποφασίζω να πάω (just to have fun).

Αυτό που μπορώ να σου πω με απόλυτη βεβαιότητα είναι ότι ο στρατός ΔΕΝ αποτελεί συντάξιμο χρόνο, αλλά εξαγοράσιμο για σύνταξη...όταν δηλαδή θα πας να κάνεις αίτηση για σύνταξη στο ταμείο σου (Ε.Φ.Κ.Α. όλοι πλέον) δε θα σου πουν "συν 9 μήνες στο στρατό" αλλά θα σε ρωτήσουν αν θέλεις "να εξαγοράσεις τους 9 μήνες με ένα Χ ποσό" για να προστεθούν στα συντάξιμα έτη...κι αυτό το ποσό απ' ότι θυμάμαι όταν τα υπολόγιζα ήταν αρκετά μεγαλύτερο από το να πληρώσεις ασφαλιστικές εισφορές για 9 μήνες, οπότε δεν αξίζει...αυτό το κάνουν μόνο όσοι είναι λίγο πριν τη σύνταξη (όχι για ν' αυξήσουν το ύψος της σύνταξης, το ποσό είναι τόσο μεγάλο που για ν' αποσβεστεί πρέπει να ζήσουν ως τα 100:lol:) τους λείπουν λίγοι μήνες για να συμπληρώσουν τα χρόνια που χρειάζονται και δεν έχουν κάποιο φίλο ή γνωστό κ.λπ. να τους προσλάβει εικονικά για όσους μήνες επιπλέον χρειάζονται!

Ενδεχομένως σαν γιατρός να μπορείς να συμψηφίσεις τους μήνες της θητείας με κάνα αγροτικό π.χ.
Για Δ.Ε.Α. δεν ξέρω τι νομοθεσία παίζει, ξέροντας όμως τη λύσσα του νεοέλληνα για "βόλεμα" στο Δημόσιο και το πόσο λίγοι επιλέγουν πλέον να γίνουν Δ.Ε.Α. αμφιβάλλω πολύ!
Εδώ μόνο και μόνο λόγω των λίγων επιπλέον μορίων για ειδικούς φρουρούς κ.λπ. γεμίζουν κάθε χρόνο οι Ειδικές Δυνάμεις (αλλιώς δε θα πήγαινε κανείς) σκέψου πόσοι θα πήγαιναν Δ.Ε.Α. αν έπαιρναν και προϋπηρεσία για το Δημόσιο ανεξαρτήτου θέσης...δε θα είχαν που να τους χωρέσουν στη Σ.Ε.Α.Π.!
Μέχρι κι εγώ μπορεί να πήγαινα!:lol:
1)Είναι παράνομο,αρχικά,να σε απολύσει ή να μην σε πάρει για εργασία ένας εργοδότης μόνο για τον απλό λόγο ότι έχεις μία σοβαρή πάθηση (είτε αυτή είναι ψυχική είτε παθολογική) και αυτό ισχύει σε όλεε τις Ευρωπαικές χώρες.
2)Ο εργοδότης μόνο ότι είναι απαραίτητο θα σου ζητήσει,γιαυτό γράφεσαι σε ένωση και έχεις άδεια άσκησης επαγγέλματος και καταθέτης απρόσωπα σε κάποιον οτιδίποτε πάθηση μπορεί να έχεις και να κρίνουν αν είσαι κατάλληλος εργασίας.
1)Καλά, πάνε εσύ σ' Ελληνικό δικαστήριο και πλήρωσε κάτι χιλιάδες € για ν' αποδείξεις ότι απολύθηκες γι' αυτό το λόγο κι έλα μετά να μοιραστείς την εμπειρία σου μαζί μας!:lol:

2)Ο εργοδότης (Έλληνας ή ξένος) ό,τι πληροφορία του κάνει κέφι θα σου ζητήσει...κι αν δε θες πας αλλού!

Υ.Γ.1 Αν νομίζεις ότι σιωπηρά δεν γίνεται το ίδιο και στο εξωτερικό (survival of the fittest) γελιέσαι...
Υ.Γ.2 Επισυνάπτω κι αυτό για το οποίο μιλούσα πριν...για δες τι ζητάει από θητεία στα μέσα της πρώτης σελίδας!:whistle:
 

Συνημμένα

  • XEIRISTHS LEITOURGIAS BIOMHXANIKON EGATASTASEVN ASPROPYRGOU & ELEYSINAS (ΧΛΝ4).pdf
    380.8 KB · Εμφανίσεις: 81
Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δε γνωρίζω κανέναν που να το έπαιξε τρελός και να πήρε Ι5 ψυχολογικό για να σώσει π.χ. την καριέρα του...αντιθέτως, οι 2-3 άνθρωποι που γνωρίζω με μαϊμού Ι5 ψυχολογικό είναι άτομα χαμηλής αυτοεκτίμησης, άνεργοι, αποτυχημένοι και ως ένα βαθμό αποστασιοποιημένοι από την κοινωνία...
Επομένως δε στέκει το "χάσιμο χρόνου" ως επιχείρημα γιατί το 99% όσων παίρνουν μαϊμού Ι5 ψυχολογικό αποτελείται από ανθρώπους που δεν κάνουν απολύτως τίποτα στη ζωή τους και που πιθανότατα η στρατιωτική θητεία θα ήταν το μεγαλύτερο επίτευγμα που θα είχαν να επιδείξουν!:rolleyes:

προσωπικά γνωρίζω 4, όλοι άτομα με δουλειές, ο ένας συνάδελφος στην ίδια ομάδα με εμένα και ξέρω και κάμποσους άλλους με γνωστούς που το έκαναν. Κι εγώ όταν είπα στην ομάδα μου πως πρόκειται να μπω όλοι σύσσωμοι μου είπαν το ίδιο πράμα. γιατί δεν πας για απαλλαγή;

θα εκπλαγείτε πόσοι πολλοί το κάνουν και πόσο εύκολο είναι.

το θέμα με το ι5 είναι πως επειδή ξίνει πληγές και πολλοί το παίρνουν στραβά καθώς αντιμετωπίζουν όσους το κάνουν με φθόνο ("εγώ τι ήμουν μαλάκας και πήγα" κι όλα τα ωραία που λένε) προκαλεί κάθε είδους πικρόχολα σχόλια και ψευδείς φήμες οπότε όποιος το κάνει καλύτερα μην το φωνάζει παραέξω γιατί υπάρχουν και πολλοί κακοπροαίρετοι.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
1)προσωπικά γνωρίζω 4, όλοι άτομα με δουλειές, ο ένας συνάδελφος στην ίδια ομάδα με εμένα και ξέρω και κάμποσους άλλους με γνωστούς που το έκαναν. Κι εγώ όταν είπα στην ομάδα μου πως πρόκειται να μπω όλοι σύσσωμοι μου είπαν το ίδιο πράμα. γιατί δεν πας για απαλλαγή;

2)θα εκπλαγείτε πόσοι πολλοί το κάνουν και πόσο εύκολο είναι.

το θέμα με το ι5 είναι πως επειδή ξίνει πληγές και πολλοί το παίρνουν στραβά καθώς αντιμετωπίζουν όσους το κάνουν με φθόνο ("εγώ τι ήμουν μαλάκας και πήγα" κι όλα τα ωραία που λένε) προκαλεί κάθε είδους πικρόχολα σχόλια και ψευδείς φήμες ...οπότε όποιος το κάνει καλύτερα μην το φωνάζει παραέξω γιατί υπάρχουν και πολλοί κακοπροαίρετοι...
1)Ωραίοι "συνάδελφοι", να τους χαίρεσαι...να έχεις τέτοιους ανθρώπους στο επαγγελματικό, φιλικό, οικογενειακό κ.λπ. σου περιβάλλον και να προκύψει π.χ. ένα χοντρό πρόβλημα στη δουλειά ή σ' εσένα προσωπικά και να πρέπει να βοηθήσουν κι εκείνοι...ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω!:rolleyes:

2)Εννοείται ότι το κάνουν πολλοί περισσότεροι απ' όσους πιστεύουμε.
Και όχι, είσαι εντελώς λάθος όταν χαρακτηρίζεις "κακοπροαίρετους", "φθονερούς" κ.λπ. όσους στηλιτεύουν τέτοια πουστριλίκια και λαμογιές...αλοίμονο αν πηγαίναμε όλοι οι Έλληνες για Ι5 κι αν το θεωρούσαμε και "φυσιολογικό", "αποδεκτό" κ.ο.κ.
Το επόμενο στάδιο θα είναι να θεωρούμε "φυσιολογικά", "αποδεκτά" κ.λπ. τη φοροδιαφυγή, τις κλοπές, τους βιασμούς και τις πάσης φύσεως παράνομες, ανήθικες κ.λπ. πράξεις και άνθρωποι οι οποίοι φέρουν τιμιότητα, ντομπροσύνη, φιλότιμο κ.λπ. να θεωρούνται αποκλειστικά και μόνο κορόιδα και μαλάκες!

Υ.Γ. Οι "ψευδείς φήμες" ποιες είναι;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γιατί ως γνωστόν, όποιος πάει στο στρατό βγαίνει μετά δουλευταράς, άτομο του μόχθου, τίμιος και όλα τα καλά πράγματα. Ο στρατός που θα πας 9 μήνες θα σου δώσει τέτοια ερεθίσματα και θα σε «μεταμορφώσει» ως άνθρωπο...

Το να συγκρίνεις το Ι5 με τους βιασμούς, τις κλοπές, κλπ. Τα θερμά μου συγχαρητήρια!
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
1)Γιατί ως γνωστόν, όποιος πάει στο στρατό βγαίνει μετά δουλευταράς, άτομο του μόχθου, τίμιος και όλα τα καλά πράγματα. Ο στρατός που θα πας 9 μήνες θα σου δώσει τέτοια ερεθίσματα και θα σε «μεταμορφώσει» ως άνθρωπο...

2)Το να συγκρίνεις το Ι5 με τους βιασμούς, τις κλοπές, κλπ. Τα θερμά μου συγχαρητήρια!
1)"Δουλευταράς" και όλα τα άλλα που αναφέρεις (γιατί κάτι έπρεπε να γράψεις κι εσύ, αφού δεν είχες άλλες εξυπνάδες να γράψεις προηγουμένως:rolleyes:) πολύ πιθανό να μη γίνει απ' το στρατό ή ακόμη και να καταλήξει χειρότερος απ' ότι ήταν πριν μπει...το σίγουρο πάντως είναι ότι πούστης (να κρύβει το Ι5 του, να λέει ότι υπηρέτησε ενώ δεν πάτησε το πόδι του, να πλάθει ανύπαρκτες στρατιωτικές ιστορίες κ.λπ. και γενικότερα να κοροϊδεύει τον ίδιο του τον εαυτό) ΔΕΝ πρόκειται να γίνει!;)

2)Το μαϊμού Ι5 είναι μια νόμιμη μεν (δεν υπάρχει τρόπος ν' αποδείξει κάποιος αν είναι τρελός ή όχι όταν προσποιείται τα συμπτώματα) ανήθικη δε πράξη, κυρίως απέναντι στον συμπολίτη σου που θα φορτωθεί τις δικές σου υπηρεσίες κ.λπ. όταν κάνει τη θητεία του...
Δεν έκανα κάποια σύγκριση, λέω απλώς που οδηγείται μια κοινωνία απαρτιζόμενη ως επί το πλείστον από ανθρώπους χωρίς ηθικές κ.λπ. αξίες και δη από "ελλειποβαρείς" νέους άνδρες...
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Αυτοι, δηλαδη, που πανε Ι5 δεν θα επιστρατευθουν σε περιοδο πολεμου.Αυτοι για μενα ειναι "κοτες", φοβουνται, μην πω και χιλια αλλα πραγματα.Και αυτα για μια καριερα, ε?Σε λιγο θα μας πειτε οτι δεν σημαινει κατι να πας στον πολεμο, δεν ειναι ενδειξη ανδρισμου. Α καλα.Αραγε τι γνωμη θα ειχε ο Καραισκακης για αυτο το πραγμα?
*Και οχι δεν ειμαι εθνικιστης🙂
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Αυτοι, δηλαδη, που πανε Ι5 δεν θα επιστρατευθουν σε περιοδο πολεμου.Αυτοι για μενα ειναι "κοτες", φοβουνται, μην πω και χιλια αλλα πραγματα.Και αυτα για μια καριερα, ε?Σε λιγο θα μας πειτε οτι δεν σημαινει κατι να πας στον πολεμο, δεν ειναι ενδειξη ανδρισμου. Α καλα.Αραγε τι γνωμη θα ειχε ο Καραισκακης για αυτο το πραγμα?
*Και οχι δεν ειμαι εθνικιστης🙂
Ναι καλά, θα μπαίνει ο Ερντογάν μέσα και θα πουν για τους γιωτάδες με αγοραφοβίες και μανιοκαταθλίψεις "άστα τα παιδιά μωρέ αφού δε μπορούν"!:lol:
Αν φτάσουμε σ' αυτό το σημείο και οι γιωτάδες θα επανεξεταστούν και οι άοπλοι θα πιάσουν όπλο κ.ο.κ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top