Στρατιωτική Ιατρική

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Παιδια, εχω τεσσερεις ερωτησεις:

1) Πριν απο λιγο καιρο διαβασα κατι για 35 χρονια υποχρεωτικη παραμονη στο στρατο, ενω πριν ηταν 18 τα υποχρεωτικα χρονια. Δηλαδη δεν θα μπορεις να βγεις στα 36 περιπου στη συνταξη, αλλα στα 53. Ισχυει αυτο και για τους στρατιωτικους γιατρους;
2) Ειναι υποχρεωτικο να πηγαινει κανεις στις αποστολες του καθε νατο;
3) Εχει τη δυνατοτητα ο στρατιωτικος γιατρος να συμμετασχει σε αποστολες των Γιατρων Χωρις Συνορα;
4) Τι ειδους ειναι περιπου οι "ψυχολογικες εξετασεις"; (Και τετοιες δε δινουνε; )

Ευχαριστω εκ των πρωτερων για την απαντηση σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silvi123321

Νεοφερμένος

Η silvi123321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεία σας με λέμε Μαρία και ειμαι μαθήτρια γυμνασίου (τώρα θα παω γ γυμνασιού )και θα ήθελα να μου πείτε αν θα πρεπει να ακουλοθήσω την Στρατιωτική Ιατρική!!!!!!Μου αρέσει πολυ η ιατρικη και ειμαι καλη μαθητρια εβγαλα γενικο 18 και 7!!!!!!Πιστεύω οτι μπορω να τα καταφέρω αλλα θα ήθελα να μου πείτε τι πιστεύετε και εσεις!!!!!!!!!αν και έχω ακουσει δίαφορες γνώμες!!!οι οποιες βασικα δεν με βοήθησαν και πολυ!!!!!βέβαια ξερω οτι ακομα είναι νωρις αλλα δεν πειραζει καλο ειναι να έχω και μια άποψη!!!!Αυτά!!!!αν μππορειτε πειτε μου κατι!!!πραγματικα ια με βοηθήσει πολυ!!!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βίκυ1993

Νεοφερμένος

Η lolitaaaaaaaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
οταν κάποιοσ τελιώσει π'χ νομική η φιλόλογος ή οτιδήποτε.......και τελικά αποφασισει να παει στρατιωτικός......πως μπορεί?...αν έχει πτυχίο θα έχει ανώτερη θέση ή θα ειναι μια απλή/ος στρατιωτικοσ.........?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
οταν κάποιοσ τελιώσει π'χ νομική η φιλόλογος ή οτιδήποτε.......και τελικά αποφασισει να παει στρατιωτικός......πως μπορεί?...αν έχει πτυχίο θα έχει ανώτερη θέση ή θα ειναι μια απλή/ος στρατιωτικοσ.........?
Αναλογα λογικα με το τι σπουδασε και τι σχετικοτιτα εχει αυτο με τη θεση στο στρατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bilakos

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ρε παίδες. Έχω κάτι αποριούλες!
Κατ' αρχάς ανήκω στην κατηγορία των παιδιών που από το δημοτικό θέλουν να γίνουν γιατροί.
Αργότερα έμαθα διάφορα καλά για την Στρατιωτική Ιατρική και η αλήθεια είναι ότι κέρδισε την προτίμησή μου.
Ας υποθέσουμε ότι πετυχαίνω να εισαχθώ.
Έρχομαι τώρα στο ερώτημα: Αν γίνει κάτι στην Ελλάδα (πτώχευση ας πούμε), εγώ θα μπορώ να την κάνω για εξωτερικό ή θα είμαι δεσμευμένος;
Γενικά, ποια θα είναι τα δεδομένα αν έχω περάσει εκεί και θέλω να πάω έξω (είτε για δουλειά, είτε για σπουδές);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

biou tsiou

Νεοφερμένος

Η biou tsiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Φίλε Βασίλη η διάρκεια που πρέπει να παραμείνεις στο στράτευμα είναι 6 έτη που θα σπουδάζεις και 8 υποχρεωτικά να μείνεις στρατιωτικός! Δε μπορείς ν' αποχωρήσεις νωρίτερα χωρίς χρηματικό πρόστιμο (αποζημίωση)! Αυτό ισχύει! Εάν η ελλάδα πτωχεύσει δεν μπορείς να ξέρεις τί μπορεί να συμβεί!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Photini[1312]

Νεοφερμένος

Η Photini[1312] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Όποιος θέλει ας μου πει κάποια πράματα για τις στρατιωτικές σχολές! Οτιδήποτε μου πείτε θα με χρησιμεύσει πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bilakos

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω, για το συγκεκριμένο τμήμα, ο υποχρεωτικός χρόνος παραμονής στο στράτευμα (πέραν των 6 ετών της φοίτησης) είναι 12 χρόνια!
Αυτό που θέλω να μάθω πάντως είναι αν θα έχω τη δυνατότητα του εξωτερικού. Είτε για erasmus, είτε για κανένα μεταπτυχιακό, είτε για εργασία κλπ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Για μεταπτυχιακό τα πράγματα στο Στρατό είναι κάπως δύσκολα ακόμη, αν και γενικά αν είσαι καλός δε θα σου στερήσουν εύκολα την επιμόρφωση. Erasmus ως φοιτητής δεν δικαιούσαι να κάνεις γιατί εκτός από φοιτητής είσαι και σπουδαστής παραγωγικής Σχολής. Ο χρόνος παραμονής πλέον έχει αλλάξει και από τη διπλάσια χρονική διάρκεια του χρόνου σπουδών τώρα πρέπει να πήγε πολύ πιο πάνω. Τα 12 χρόνια ίσχυαν μέχρι τώρα δυστυχώς...

Όποιος θέλει ας μου πει κάποια πράματα για τις στρατιωτικές σχολές! Οτιδήποτε μου πείτε θα με χρησιμεύσει πολύ!

Τι ακριβώς θες να μάθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bilakos

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Η φετινή προκύρηξη έλεγε για 12 χρόνια...
Τώρα κάτι παραπάνω θα ξέρεις εσύ για να το λες...
Πάντως γενικά πώς τα βλέπεις εκ των έσω; Είναι καλά εκεί πάνω;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
οταν κάποιοσ τελιώσει π'χ νομική η φιλόλογος ή οτιδήποτε.......και τελικά αποφασισει να παει στρατιωτικός......πως μπορεί?...αν έχει πτυχίο θα έχει ανώτερη θέση ή θα ειναι μια απλή/ος στρατιωτικοσ.........?
Να γίνεις στρατιωτικός νομίζω δεν γίνεται.Μπορείς να διδάσκεις όμως φιλολογικά μαθήματα και δη ιστορία σε στρατιωτικές σχολές η να ασχοληθείς με έρευνα σε διάφορες υπηρεσίες πχ γενική διεύθυνση ιστορίας ΓΕΣ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει ποιες είναι οι ειδικότητες που σου δίνουν συνήθως από στρατιωτική ιατρική?Δηλαδή σε ποιες υπάρχει περισσότερη έλλειψη και είναι οι πιθανότερες να σου δοθούν....Ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει ποιες είναι οι ειδικότητες που σου δίνουν συνήθως από στρατιωτική ιατρική?Δηλαδή σε ποιες υπάρχει περισσότερη έλλειψη και είναι οι πιθανότερες να σου δοθούν....Ευχαριστώ!:)
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά είσαι μόλις 16 χρονών και είναι πάρα πολύ νωρίς να σκέφτεσαι για ειδικότητες. Αν με το καλό μπεις Ιατρική, μπορεί να αλλάξεις και ... 42 φορές γνώμη για την ειδικότητα που τελικά θα πάρεις (αν πάρεις), με αυτά που θα δεις. Είναι σαν να είσαι ΣΤ' Δημοτικού και να λες ότι θέλεις να μπεις ΗΜΜΥ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά είσαι μόλις 16 χρονών και είναι πάρα πολύ νωρίς να σκέφτεσαι για ειδικότητες. Αν με το καλό μπεις Ιατρική, μπορεί να αλλάξεις και ... 42 φορές γνώμη για την ειδικότητα που τελικά θα πάρεις (αν πάρεις), με αυτά που θα δεις. Είναι σαν να είσαι ΣΤ' Δημοτικού και να λες ότι θέλεις να μπεις ΗΜΜΥ...
Χαχα..!Ναι,αλλά απ' όσο ξέρω στη στρατιωτική ιατρική δεν επιλέγεις εσύ την ειδικότητα που θέλεις,αλλά σου δίνουν ανάλογα με τις ανάγκες που υπάρχουν...Οπότε ενδιαφέρομαι να μάθω ποιες είναι οι πιθανότερες ειδικότητες γιατί αυτές που μου αρέσουν είναι συγκεκριμένες και αν δω ότι δεν πρόκειται να τις πετύχω,να μη δηλώσω στρατιωτική αλλά πολιτική ιατρική...Και αυτό πρέπει να το αποφασίσω σχετικά άμεσα!(σιγά,εννοείται χωρίς παρεξήγηση...):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Η ΣΣΑΣ της Ιατρικής κατά πάσα πιθανότητα καταργείται. Επομένως μην το ψάχνεις και πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Η ΣΣΑΣ της Ιατρικής κατά πάσα πιθανότητα καταργείται. Επομένως μην το ψάχνεις και πολύ.
Το ξανάκουσα πρόσφατα αυτό!Γιατί όμως?Και είναι σίγουρο?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά είσαι μόλις 16 χρονών και είναι πάρα πολύ νωρίς να σκέφτεσαι για ειδικότητες. Αν με το καλό μπεις Ιατρική, μπορεί να αλλάξεις και ... 42 φορές γνώμη για την ειδικότητα που τελικά θα πάρεις (αν πάρεις), με αυτά που θα δεις. Είναι σαν να είσαι ΣΤ' Δημοτικού και να λες ότι θέλεις να μπεις ΗΜΜΥ...

Εμ μην το λες.Εγώ προσωπικά προτιμώ κάνα φυσικό παρά να γίνω ψυχίατρος π.χ.. :P
Η ΣΣΑΣ της Ιατρικής κατά πάσα πιθανότητα καταργείται. Επομένως μην το ψάχνεις και πολύ.
Επίσης εδώ και 5 χρόνια λένε πως θα βγάλουν τους μιγαδικούς από τα μαθηματικά. :look:
Το θέμα είναι ότι πολλά λένε,λίγα κάνουνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
δεν καταργείται

απλά δεν θα μπαίνεις μέσω πανελληνίων απευθείας στην ΣΣΑΣ αλλα θα περνάς ιατρική , θα παίρνεις πτυχίο και μετά μέσω εξετάσεων θα σε παίρνουν στην ΣΣΑΣ
επίσης δεν θα εχεις το δικαιωμα να εχεις δικό σου ιατρείο πέραν της εργασίας σου στον στρατό , και μόνο εισόδημα ως ιατρός θα είναι οι υπηρεσίες σου για τον στρατό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Εννοούσα καταργείται ως σχολή εισαγωγής μέσω πανελλαδικών (Sorry).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefan0s19

Νεοφερμένος

Ο stefan0s19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Είναι σίγουρο αυτό?? Το έχω ακούσει κι εγώ αλλα δεν νομίζω να ισχύει...Τουλάχιστον όχι απο φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top