Στρατιωτική Ιατρική

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Τα αθλήματα δε μοριοδοτούνται απλά πρέπει να τα περάσεις για να μπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agrotismonos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σκύδρα (Πέλλα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Έλα μωρέ γελοία είναι τα όριά τους.. Με λίγη εξάσκηση περνάς. Αν δεν κάνω λάθος είναι μία εβδομάδα μετά το τέλος των εξετάσεων; Ή κάνω λάθος;:hmm:
Πάντως μόνο το 1000άρι είναι λίγο ζόρικο.. Τα υπόλοιπα είναι εύκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DN8

Νεοφερμένος

Ο DN8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Έλα μωρέ γελοία είναι τα όριά τους.. Με λίγη εξάσκηση περνάς. Αν δεν κάνω λάθος είναι μία εβδομάδα μετά το τέλος των εξετάσεων; Ή κάνω λάθος;:hmm:
Πάντως μόνο το 1000άρι είναι λίγο ζόρικο.. Τα υπόλοιπα είναι εύκολα

Εγώ δε θυμάμαι πότε άρχιζαν να δίνουν τα αθλήματα πέρισυ,αλλά το σίγουρο είναι ότι κάποια παιδιά έδιναν αθλήματα για τη ΣΣΑΣ μέχρι τέλος Ιουλίου περίπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
εχω κι εγω ορισμενες ερωτησεις:
1) αληθευει το οτι βγαινεις στη συνταξη στα 45 σου αν θελεις και επειτα μπορεις να συνεχισεις σαν κανονικος γιατρος;

2) αληθευει το οτι αν παρατηρηθει οτι "εχεις μελλον" σε στελνουν στο εξωτερικο για μεταπτυχιακα, εξειδικευση ή ξερω-γω-τι;

3) και κυριως, μπορω μεσα απο τη στρατιωτικη ιατρικη να συμμετασχω σε αποστολες των γιατρων χωρις συνορα ή γενικα σε αποστολες εθελοντικου χαρακτηρα;

σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
εχω κι εγω ορισμενες ερωτησεις:

3) και κυριως, μπορω μεσα απο τη στρατιωτικη ιατρικη να συμμετασχω σε αποστολες των γιατρων χωρις συνορα ή γενικα σε αποστολες εθελοντικου χαρακτηρα;
Στρατός είναι, δε μπορείς να φεύγεις έτσι εύκολα. Τώρα αν κατά τη διάρκεια της άδειας σου θα θες να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο οκ αλλά πρέπει η υπηρεσία σου να ξέρει που βρίσκεσαι ακόμα και τότε...
Όσον αφορά το 2, ναι σε στέλνουν για μεταπτυχιακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Έλα μωρέ γελοία είναι τα όριά τους.. Με λίγη εξάσκηση περνάς. Αν δεν κάνω λάθος είναι μία εβδομάδα μετά το τέλος των εξετάσεων; Ή κάνω λάθος;:hmm:
Πάντως μόνο το 1000άρι είναι λίγο ζόρικο.. Τα υπόλοιπα είναι εύκολα

Το 1000άρι με αρκετή εξάσκηση (έκανα αθλήματα από την δευτέρα λυκείου) περινιέται σχετικά εύκολα, αρκεί να αναπτύξει κανεις αντοχές και να χρονομετρεί τακτικά τις επιδόσεις του. Να ξέρει πάντως κάθε ενδιαφερόμενος ότι δεν αρκεί μια ικανοποιητική απόδοση καθώς πολλοί περνάνε ΔΥΣΤΥΧΩΣ με μέσον και στον στρατό, τα ξέρω εκ των έσω και ας μην έδωσα για στρατιωτική ιατρική αλλά σπουδάζω ιατρική στη θεσσαλονίκη και έχω επαφές με στρατιωτικούς γιατρούς και με ενημερώνουν. Τα υπόλοιπα αθλήματα όντως είναι εύκολα αλλά θέλουν πάλι εξάσκηση και προετοιμασία.

Για τους ενδιαφερόμενους όμως προσοχή, ειδικά τα δύο πρώτα χρόνια είναι ζόρικα, στρατιωτική εκπάιδευση (αν και βασική στην ΣΣΑΣ ιατρικής) σε συνδυασμό με εργαστήρια υποχρεωτικά και εργασίες είναι αρκετά επίπονο και κουραστικό, δεν αφήνει πολλά κενά για δραστηριότητες και ξεκούραση. Πολλά άτομα αναγκάστηκαν να φύγουν και να μετεγγραφούν ως κανονικοί φοιτητές ιατρικής. Το θετικό είναι ότι στην ΣΣΑΣ σε βάζουν σε ένα πρόγραμμα προκειμένου να μην μένεις πίσω στα μαθήματα και να μην χρωστάς με ειδικές εκδόσεις της ΣΣΑΣ και διαφορετική αντιμετώπιση στη βαθμολογία. Αυτό μπορεί να μην είναι και πολύ ενθαρρυντικό για εμας τους κανονικούς φοιτητές ιατρικής που κάνουμε τα μαθήματα μαζί τους, αλλά ας σκεφτούμε ότι εμείς έχουμε άλλα πλεονεκτήματα. Να το εξετάσει πολύ σοβαρά κάποιος πριν δηλώσει στα αθλήματα και στο μηχανογραφικό, είναι μεγάλη ευθύνη και δέσμευση. Επιπλέον, οι εξετάσεις υγείας και ψυχολογικής ακεραιότητας δεν είναι δύσκολες, αν και θυμάμαι μου είχε πει συγγενείς μου που ήταν στο γενικό στρατιωτικό νοσοκομείο όπου λάμβαναν χώρο μερικές εξετάσεις ότι πολλές κοπέλες κόβονταν (όχι μόνο για ΣΣΑΣ ιατρικό αλλά και για άλλες σχολές) λόγω εγκυμοσύνης (!! ντοηνγκ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρηστος_

Νεοφερμένος

Ο Χρηστος_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γνωριζεται εαν θα ανοιξει καποιο καινουργιο τμημα στην ΣΣΑΣ?(πχ πληροφορικης,τοπογραφικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ΤΙ αθλήματα ακριβώς δίνει κάποιος για να περάσει ΣΑΣΣ???????????:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Σύμφωνα με την περσινή προκήρυξη:
1. 1000 μέτρα δρόμος σε 4.30'
2. 100 μέτρα σε 17"
3. Μήκος τουλάχιστον 3,60 μέτρα (με φόρα)
4. Ύψος τουλάχιστον 1 μέτρο με φόρα -το πιο εύκολο
5. Σφαίρα 7,225 κιλά 4,45 μέτρα μέσο όρο και με τα δυο χέρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristososfp

Νεοφερμένος

Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Γνωριζεται εαν θα ανοιξει καποιο καινουργιο τμημα στην ΣΣΑΣ?(πχ πληροφορικης,τοπογραφικο)
Αυτο το ακουσα και εγω γι΄αυτο ανοιξα και ξεχωριστο θεμα..αλλα δεν εχω ακουσει κατι σιγουρο ακομα:((για πληροφορικη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Παιδιά αυτά δεν υπάρχουν...Ούτε πληροφορική πρόκειται να δημιουργηθεί στη ΣΣΑΣ, ούτε τίποτα τέτοιο για τον απλούστατο λόγο ότι οι αξιωματικοί του ΣΕΠ (σώματος έρυνας-πληροφορικής) είναι απόφοιτοι της Ευελπίδων που φοιτούν στη Σχολή έρευνας πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Σύμφωνα με την περσινή προκήρυξη:
1. 1000 μέτρα δρόμος σε 4.30'
2. 100 μέτρα σε 17"
3. Μήκος τουλάχιστον 3,60 μέτρα (με φόρα)
4. Ύψος τουλάχιστον 1 μέτρο με φόρα -το πιο εύκολο
5. Σφαίρα 7,225 κιλά 4,45 μέτρα μέσο όρο και με τα δυο χέρια.

Χμμμ...
Απο ολα αυτα το πιο δυσκολο ειναι το υψος 1 μετρο.
Στο τρεξιμο ειμαι αρκετα καλος, μηκος 3,5 μετρα δεν ειναι πολυ, με φορα πρπ να ειναι πανευκολο, 7,5 κιλα για μενα ειναι πανευκολα να ριξω στ 4,5 μετρα, ακομα και με 1 χερι πιστευω οτι μπορω να το κανω. Αλλα 1 μετρο υψος μου φαινεται δυσκολο, δεν εχω καλο αλμα :(

Τεσπα, η νονα μου ειναι ΣΣΑΣ (πηρε συνταξη) απο οτι ξερω, μεχρι τις 3 δουλευε σε στρατιωτικο νοσοκομειο επειδη ηταν αναγκαστικο, και απο τις 5-9 δουλευε στο ιατρειο της. Εγω προσωπικα δεν θα μπορουσα να δουλευω τοσες ωρες την ημερα, ειδικα σε μια δουλεια καθηστη(περιπου) γιατι οι καθιστες δουλειες ειναι ΠΟΛΛΥΥΥ βαρετες. Τεσπα, ο στρατος ειναι σκατα, οι γονεις μου ειναι στο στρατο, και τους φορολογουνε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Τωρα με τα νεα μετρα τους εκοψαν 300 ευρω το μηνα επειδη ετσι γουσταραν. Ειδα το χαρτι μισθου τους, αρχικος μισθος= περιπου 3100 μετα απο φορους= πρπ 1700
Καταλαβαινεις οτι τους λιανιζουν τους μισθους τους ε;
Οι γονεις μου ειναι πρπ 24 χρωνια στρατο, δλδ εχουν δουλεψει πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evagreek

Νεοφερμένος

Η ευαγγελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
σασσσσσσσσσσσσσσσ παρακαλω λιγη βοηθεια θα σας το χρωσταω!!!!!
1 τι μαθημα επιλογης πρεπει να δηλωσω για στρατιωτικη ιατρικη φαρμακευτικη και γενικα παραιατρικες σχολες σασσ?μαθηματικα και αοθ?
2 αν εισαι λιγο παχουλη,,,θα σε διωξουν σιγουρα?για παραδειγμα ειμαι 79 και 1.80..τι να κανω?
3 ειμαι τριτεκνοι...σιγουρα θα με παρουν με λιγοτερα μορια?πχ 17000-18000??
4 και για τα κοριτσια ισχυουν τετοιες αγγαριες?:(
ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΘΥΡΟΕΙΔΗ...
οποιος απαντησει γρηγορα...η εστω απαντησει την ευχη μου να χει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristososfp

Νεοφερμένος

Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
1:Τι κατευθυνση εισαι?
2:Τα κιλα σου ειναι ακριβως στο οριο δηλδη εχεις ΔΜΣ 25 που το οριο για να περασεις τισ υγειονομικες εξετασεις ειναι 20-25
3:Θα σε παρουν σιγουρα με λιγοτερα μορια (δεν ξερω την διαφορα ακριβως)
4:Ισχυουν αλλα οχι τοσο εντονα οσο στους αντρες
τωρα για τον θυροειδη δεν ξερω κοιταξε στην προκηρηξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
σασσσσσσσσσσσσσσσ παρακαλω λιγη βοηθεια θα σας το χρωσταω!!!!!
1 τι μαθημα επιλογης πρεπει να δηλωσω για στρατιωτικη ιατρικη φαρμακευτικη και γενικα παραιατρικες σχολες σασσ?μαθηματικα και αοθ?
2 αν εισαι λιγο παχουλη,,,θα σε διωξουν σιγουρα?για παραδειγμα ειμαι 79 και 1.80..τι να κανω?
3 ειμαι τριτεκνοι...σιγουρα θα με παρουν με λιγοτερα μορια?πχ 17000-18000??
4 και για τα κοριτσια ισχυουν τετοιες αγγαριες?:(
ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΘΥΡΟΕΙΔΗ...
οποιος απαντησει γρηγορα...η εστω απαντησει την ευχη μου να χει
1) Οι σχολές που αναφέρεις ανήκουν στο 3ο πεδίο. Άρα δεδομένου ότι θα επιλέξεις θετική, δεν έχει καμία σημασία το μάθημα επιλογής.
2) Δεδομένου σταθερού ύψους στα 1,8 πρέπει να είσαι στα πλαίσια 58,32-71,28 (ΔΜΣ από 18 έως 22 για τις γυναίκες) κιλά μέχρι του χρόνου και πρέπει να τα διατηρήσεις καθ΄όλη τη διάρκεια φοίτησης.
3) Σίγουρα θα μπεις ευκολότερα αφού είσαι από τρίτεκνη οικογένεια.

Για τον θυρεοειδή ούτε εγώ ξέρω...

https://www.alfavita.gr/ejetaseis05/ej845a.php
https://www.ssas.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης5304

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης5304 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
γεια σου! κατ'αρχας στην τριτη θα πρεπει να πας θετικη σιγουρα !:P και επειτα μπορεις αν θελεις να διαλεξεις ειτε μαθ.γεν. ειτε ΑΟΘ για να ανοιξεις το 5ο πεδιο!οσο για τ μορια κοιτα στις βασεις...διαφοροποιουνται οντως νομιζω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Βασικά όχι είτε Μαθηματικά Γ.Π. είτε ΑΟΘ. Υποχρεωτικά ΚΑΙ τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπαμπης5304

Νεοφερμένος

Ο μπαμπης5304 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Οπ woochoogirl εχεις δικιο!!! ΣΥΓΓΝΩΜΗ !απλα επειδη δν εχω παρει ΑΟΘ και ετσι δεν θυμαμαι και τοσο καλα το επι του θεματος πλεον! :P I' sorry!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joc-Log

Νεοφερμένος

Ο Μαυρουδής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά γειά σας..θα ήθελα να κάνω μια 'συνηθισμένη' ερώτηση..όσον αφορά την μετά τη σχολή εξελιξη σου ως ιατρός..ποιά είναι καλύτερη επιλογή..στρατιωτική η πολιτική ιατρική ...αν γινόταν θα ήθελα τεκμηριωμένες απαντήσεις..ευχαριστώ εκ των προτέρων .!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top