Στρατιωτικές Σχολές

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
απο όσο ξέρω οι ΣΣΑΣίτες παρακολουθούν τα μαθήματα καθημερινά στο πανεπιστήμιο ένστολοι.....δηλάδη τα συγγράματα με το δίκοχο πάνε ασορτί. Επίσης πρέπει να παρακολουθούν υποχρεωτικά τα μαθήματα ( καμμία φορά πάνε οι 6ετείς - 4ετείς και παίρνουν παρουσίες ) και αν λείψει κανείς καταλαβαίνεις......
Όσο αναφορά την στρατιωτική εκπαίδευση πηγαίνουν το καλοκαίρι στο Ποσείδι στην οποία κάνουν διάφορες ασκήσεις.....Σε γενικές γραμμές δεν είναι τόσο αυστηρή στρατιωτική σχολή όσο στους Ευέλπιδες......Αλλά έχει κυρίως διάβασμα !!!!


ΥΓ. Οι 6ετείς - 4ετείς κάνουν και καμμία κοπανίτσα τα βράδια μιας και η Θεσσαλονίκη είναι απ' έξω :) :)

Αυτά προκαταβολικά !!!!! ( δέν είμαι ΣΣΑΣίτης να ξέρεις :P :P :P )

Μάλιστα...καταλαβαίνω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Protagonist

Νεοφερμένος

Ο Protagonist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.Εγώ έχω αποφασίσει κιόλας ότι μία από τις σχολές που θα δηλώσω στο μηχανογραφικό θα είναι και η Σ.Σ.Ε. .Απλά,ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα σε Όπλα και Σώματα και τι διαφορά υπάρχει στην βαθμολογία του καθενός τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριαα χανια

Νεοφερμένος

Η μαριαα χανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
bullshit

1 φορά την πρώτη χρονιά να το κάνουν .. μετα βαριούνται ...γιατι καταλαβαίνεις ....
Μηπωσ γνωριζεις και για τισ μεταθεσεις που παιρνουν αυτοι που ειναι του ΣΣΑΣ?? Εχω ακουσει πωσ ειναι πολλεσ ?? ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Camouflage

Νεοφερμένος

Ο Camouflage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
παιδια μηπως μπορειτε να μου πειτε πανω κατω πως ειναι η ζωη στη ΣΣΑΣ ? το προγραμμα τους ακριβως αν γινεται.Επισης καθε ποτε δικαιουνται εξοδους και αδειες και αν αν μπορεις να παρεις αμεταθετο ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.Εγώ έχω αποφασίσει κιόλας ότι μία από τις σχολές που θα δηλώσω στο μηχανογραφικό θα είναι και η Σ.Σ.Ε. .Απλά,ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα σε Όπλα και Σώματα και τι διαφορά υπάρχει στην βαθμολογία του καθενός τομέα.
Η διαφορά στις δύο πτέρυγες είναι ότι απο όπλα βγαίνεις σε μάχιμες είδικότητες ( Πεζικό , Τεθωρακισμένα, Πυροβολικό , Μηχανικό , Διαβιβάσεις και Αεροπορία Στρατού ( ελικόπτερα ) ενώ στα Σώματα πάς σε πιο soft ειδικότητες ( Ανεφοδιασμός , Τεχνικό Σώμα , Υλικού Πολέμου ) Σαφώς απαιτούνται περισσότερα μόρια για να μπεί κανείς στα σώματα ( 18400 σε κανονικές συνθήκες ) και περίπου 16800 για τα όπλα..... καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Camouflage

Νεοφερμένος

Ο Camouflage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδια μηπως μπορειτε να μου πειτε αν εχεις τρυπα στο αυτι αλλα δεν φορας σκουλαρικι μπορεις να εισαχθεις κανονικα σε στρατιωτικες σχολες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bilakos

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
καλησπερα. βγηκε η προκυρηξη για τις στρατιωτικες σχολες.
οι πρωτοτυπιες (απ' οσο καταλαβαινω) ειναι οι εξης:
1) οι υγειονομικες εξετασεις δεν ειναι πλεον των προκαταρκτικων εξετασεων (ΠΚΕ) αλλα θα γινονται με ευθυνη των υποψηφιων σε ιδιωτη γιατρο. (οσοι δεν πληρουν τις προυποθεσεις υψους-βαρους κλπ - οπως εγω - να μην ενθουσιαζονται, αυτα θα μετρηθουν στις σχολες).
2) οι ημερομηνιες, συμφωνα με το υποδειγμα 9, εχουν ηδη παρελθει καθως ειναι οι ιδιες με περσι (π.χ.: προθεσμια καταθεσης δικαιολογητικων: 6 μαιου 2011!!!). συμφωνα με το υπολοιπο σωμα της προκηρυξης οι ημερομηνιες ειναι καπως πιο ορθοδοξες. (π.χ.: προθεσμια καταθεσης δικαιολογητικων: 30 μαρτιου 2012) περιεργο ε; μαλλον καποιοι πηραν το περσινο "υποδειγμα 9" και το βαλανε στην φετινη προκηρυξη διχως να του ριξουν καν ενα βλεφαρο πρωτα.
3) ξερει κανεις ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η "ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΛΟΓΩ ΜΗ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΗΣ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ";;;;;;;;;
η προκηρυξη ειναι αυτη: https://www.geetha.mil.gr/media/DEKP/edyetha2012.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KN13

Νεοφερμένος

Ο KN13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα και από εμένα. Έχω μία απορία χθες διάβαζα την προκήρυξη για τις Στρατιωτικές Σχολές.

Κάπου αναφέρει την συγκεκριμένη πρόταση στα απαιτούμενα δικαιολογητικά ( Βεβαίωση πιστοποίησης λόγω μη προσκόμισης Υγειονομικών Εξετάσεων.) ενώ πιο πάνω αναφέρει ότι οι εξετάσεις πρέπει να έχουν γίνει το πολύ 2 μήνες πριν γίνουν οι ΠΚΕ και να τις φέρεις εκείνη την ημέρα.

έψαξα στο google δεν βρήκα κάτι μόνο ένα αντίστοιχο θέμα στο ischool που είχε σβηστεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ρε παιδια το Ν.Π.Δ.Δ και το Ν.Π.Ι.Δ που γραφει διπλα σε ολες τις εξετασεις τι ειναι; Νοσηλευτικα ιδρυματα λεει πιο κατω...Σε δημοσια νοσοκομεια μηπως;; Επισης πρεπει να ξεκινησουμε σιγα σιγα να εξεταζομαστε; Πρεπει να εχουν γινει εντος διμηνου προ της παρουσιασης τους για τις ΠΚΕ.. Πολλα λεφτα ρε παιδια, ειναι αρκετες οι εξετασεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Ρε παιδια το Ν.Π.Δ.Δ και το Ν.Π.Ι.Δ που γραφει διπλα σε ολες τις εξετασεις τι ειναι;

Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου

Νομικά Πρόσωπα Ιδιωτικού Δικαίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
11. Περιπτώσεις όπου υποψήφιοι -ες αδυνατούν για οικονομικούς λόγους να
προσκομίσουν τις απαιτούμενες εξετάσεις (άποροι – ανασφάλιστοι), τότε μαζί με
την Αίτηση Υποψηφίου θα υποβάλουν στη σχολή πρώτης προτίμησης και
αντίστοιχη βεβαίωση ή υπεύθυνη δήλωση που να πιστοποιεί τους παραπάνω
λόγους, προκειμένου να προγραμματίζονται από τη ΔΑΕ – Σχολή πρώτης
προτίμησης για υγειονομικές εξετάσεις στα Στρατιωτικά Νοσοκομεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
11. Περιπτώσεις όπου υποψήφιοι -ες αδυνατούν για οικονομικούς λόγους να
προσκομίσουν τις απαιτούμενες εξετάσεις (άποροι – ανασφάλιστοι), τότε μαζί με
την Αίτηση Υποψηφίου θα υποβάλουν στη σχολή πρώτης προτίμησης και
αντίστοιχη βεβαίωση ή υπεύθυνη δήλωση που να πιστοποιεί τους παραπάνω
λόγους, προκειμένου να προγραμματίζονται από τη ΔΑΕ – Σχολή πρώτης
προτίμησης για υγειονομικές εξετάσεις στα Στρατιωτικά Νοσοκομεία.

Πολύ καλή πρωτοβουλία από το στρατό να βοηθήσει τους άπορους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potkapot

Νεοφερμένος

Ο potkapot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Σήμερα βγαίνουν οι λίστες δεκτών υποψηφίων και το πρόγραμμα των προκαταρκτικών εξετάσεων ( ΠΚΕ ) Των στρατιωτικών σχολών
Μέχρι τώρα έχουν βγάλει οι ΣΣΑΣ (Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων) και η ΣΑΝ (Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής)
τις λίστες και τα προγράμματα θα τα βρείτε εδώ
Κάθε σχολή που βγάζει το πρόγραμμα και την λίστα των δεκτών, θα ανεβαίνει αμέσως στο παραπάνω site
https://stratiotikessxoles.blogspot.com/p/blog-page_16.htmlΓια οποιαδήποτε απορία, υπάρχει η ομάδα μας στο facebook
https://stratiotikessxoles.blogspot.com/p/blog-page_16.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Του χρόνου θα δηλώσω ΣΜΥ... Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό με την συγκεκριμένη σχολή ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potkapot

Νεοφερμένος

Ο potkapot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Κρατάει 2 χρόνια η σχολή, και βγαίνεις υπαξιωματικός από εκεί
Στην αρχή, ειδικά στην προπαίδευση, έχει αρκετό τρέξιμο, και πίεση, και όποιος αντέξει, μένει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Του χρόνου θα δηλώσω ΣΜΥ... Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό με την συγκεκριμένη σχολή ; :)
Φιλε η συμβουλη μου ειναι να παλεψεις για κατι καλυτερο οπως ειναι η ευελπιδων.
Για περισσοτερες πληροφοριες πανε εδω https://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=655
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Δεν γίνεται φίλε θα πάω από Θεωρητική και η ΣΜΥ είναι η μόνη λύση... Πιστεύω ότι έχω τα κότσια... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν γίνεται φίλε θα πάω από Θεωρητική και η ΣΜΥ είναι η μόνη λύση... Πιστεύω ότι έχω τα κότσια... ;)

Σκέφτηκες το ΣΣΑΣ Στρατολογικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ !

Πρώτον, δεν είμαι γραφειοκράτης και βολεψάκιας...

και

Δεύτερον, θέλω να πάω ΣΜΥ για να ξεκολλήσω από την μούχλα... Θέλω να με τρέξουν λίγο... Δεν μπορώ να κάθομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Ισχύει ότι στη ΣΜΥ οι συνθήκες είναι πιο σκληροτράχηλες από ότι στην ΣΣΕ;(θέλω μια από τις δύο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top