Στρατιωτικές Σχολές

XxX_helen_XxX

Νεοφερμένος

Η XxX_helen_XxX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.......μετά απο το στραπάτσο στισ φετινές πανελλήνιες το όνειρο μου να περάσω ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ γκρεμίστηκε.....ακόμα περισσότερο και να περάσω ικάρων που πλέον ούτε που το συζητάω.....σκέφτομαι να ξαναδώσω αλλα είμαι θεωρητική κατεύθυνση και για να πάω στο πεδίο των στρατιωτικών σχολών έχω απώλεια μορίων,δίνοντας πάντα μαθηματικά.....εσείς τι λέτε???αξίζει ή να βολευτώ με τα μόρια που έβγαλα και να φοιτίσω σε σχολή της αρεσκείας μου.... :hmm:
Από θεωρητική κατεύθυνση πας ΣΣΑΣ στρατολογικό και ΣΣΑΣ ψυχολογία αν σε ενδιαφέρει:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Theseus

Νεοφερμένος

Ο Theseus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Θεόδωροι (Κόρινθος). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.......μετά απο το στραπάτσο στισ φετινές πανελλήνιες το όνειρο μου να περάσω ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ γκρεμίστηκε.....ακόμα περισσότερο και να περάσω ικάρων που πλέον ούτε που το συζητάω.....σκέφτομαι να ξαναδώσω αλλα είμαι θεωρητική κατεύθυνση και για να πάω στο πεδίο των στρατιωτικών σχολών έχω απώλεια μορίων,δίνοντας πάντα μαθηματικά.....εσείς τι λέτε???αξίζει ή να βολευτώ με τα μόρια που έβγαλα και να φοιτίσω σε σχολή της αρεσκείας μου.... :hmm:
Σχολη μονιμων Υπαξιωματικων (ΣΜΥ) σκεφτηκες? Ειναι στρατος ξηρας, αφου ειχες για ονειρο την Ευελπιδων.. μην ξεχνας μπορεις να δωσεις υστερα κατακτηριες εξετασεις απο ΣΜΥ και να περασεις Ευελπιδων με ειδικη κατηγορια!! Ειναι λιγοτερα μορια η Σμυ αν την πιανεις... και αξιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epistimonas

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
....!Όσον αφορα την (ΣΜΥ) και την ψυχολογία πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες αφού στο έντυπο που κάνεις για τις στρατιωτικές είχα συμπληρώσει μόνο ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ και ΙΚΑΡΩΝ ...... άρα πρέπει να ξαναδώσω για να δηλώσω ψυχολογία ή ΣΜΥ ! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theseus

Νεοφερμένος

Ο Theseus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Θεόδωροι (Κόρινθος). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
δικιο εχεις... ειναι και αυτο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epistimonas

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πάντως καλή προοπτική δέν την γνώριζα αυτήν για τα ΣΜΥ!ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Τι διαφορά έχουν τα σώματα με τα όπλα;
τα σώματα είναι κύρίως οι μονάδες υποστήρηξης πχ διαβιβάσεις, επικοινωνίες κτλ
όπλα είναι οι μάχημοι, πχ πεζικό πυροβολικό.
τα σώμτατα γενικά έχουν καλλίτερες συνθήκες εργασίας και όχι τόσο συχνές μεταθέσεις όσο τα όπλα.
Πάντως καλή προοπτική δέν την γνώριζα αυτήν για τα ΣΜΥ!ευχαριστώ!
έπρεπε να τις δηλώσεις όλες τότε και μετά άν δεν ήθελες να μήν τις δήλωνες στο μηχανογραφικό.
σμύ μπορείς να πάς σσε μέσω εξετάσεων του στρατού, και άν έχεις πτυχίο αει παίρνεις πιο γρήγορα βαθμούς. απο σμύ φτάνεις μέχρι και λοχαγός άνετα. πάντως είναι απο τις πιο ζόρικες σχολές για άσσους(πρωτοετής) και γενικά ο στρατός έχει πολλά στραβά

εγώ πέρασα σμύ το 2008, πέρασα όλη την βασική, αλλα μετά την παράτησα και ξαναέδωσα για αστυνομία που δέν πέρασα την πρώτη χρονιά.

φωτο απο χειμερινή εκπαίδευση-διαβίωση της σμυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epistimonas

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
οτι έπρεπε έπρεπε αλλά πού να ξέρω οτι θα πέσει πετσόκωμα στις φετηνές πανελλήνιες.....και δεν θα περάσω ευελπίδων......!ευχαριστώ παντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosmp

Νεοφερμένος

Ο christosmp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Παιδιά μήπως ξέρετε που θα κυμανθεί φέτος η ΣΥΔ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angεlo

Νεοφερμένος

Ο angεlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παρακαλω συμπεριλαβετε ολες τις στρατιωτικες σχολες στη δημοσκοπηση σας..Ποσο μαλλον μια απο τις ανωτερες..
Σχολη Αξιωματικων Νοσηλευτικης (Σ.Α.Ν.) μαλλον περναω εγω φετος..

Ευχαριστω για την προσθηκη ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!Την χρονιά που μας έρχετε θα πάω 2α Λυκείου....έχω αρχίσει να ψάχνω για διάφορες σχολές...θα ήθελα λοιπόν να μάθω πώς είναι το κλίμα μέσα στις στρατιωτικές σχολές..ενδιαφέρομαι αρκετά αλλά επειδή δεν γνωρίζω πολλά πράγματα μπορεί να απογοητευτώ στο τέλος....γι αυτό λοιπόν θα ήθελα να μου πει κάποιος που ξέρει τι γίνεται μεσα στις σχολές..τα πάντα όλα...!Ενδιαφέρομαι για ΣΣΑΣ ψυχολογικό...!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danae_PR

Νεοφερμένος

Η Danae_PR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
γεια σας παιδια!!!Μαθήτρια και εγώ...πρώτη Λυκείου φέτος και σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο αργότερα να ακολουθήσω ψυχολογία ΣΣΑΣ...
Θα ήθελα να μάθω λίγο την κατάσταση που επικρατεί γενικά μέσα στη σχολή και τα μόρια..
Τα πτυχία ξένων γλωσσών παίζουν κανένα ρόλο?
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Τα μόρια είναι πολύ ψηλά αλλά παίζει ρόλο αν είσαι τρίτεκνος,πολύτεκνος κτλ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danae_PR

Νεοφερμένος

Η Danae_PR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ααα,εντάξει....ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
τίποτα...:)

Τι γίνετε με τη ΣΣΑΣ ?? Τι λέει σαν σχολή ?? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Max G

Νεοφερμένος

Ο Max G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια γνωριζει κανεις αν η σειρα με την οποια κριθηκαμε στις ΠΚΕ καταλληλοι (οπως βλεπουμε δλδ στο σαιτ του υπουργειου παιδειας με τον κωδικο υποψηφιου και τα αρχικα)εχει σχεση με τη σειρα προτιμησης των στρατιωτικων σχολων στο μηχανογραφικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Δεν το γνωρίζω αυτό φίλε...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Πληροφορίες για τη ΣΣΑΣ θα βρείτε εδώ...https://www.ssas.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Ευχαριστούμε φίλε...;) αλλά κανένας μέσα από ΣΣΑΣ να μας πει τη παίζει ?

τι παίζει*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
απο όσο ξέρω οι ΣΣΑΣίτες παρακολουθούν τα μαθήματα καθημερινά στο πανεπιστήμιο ένστολοι.....δηλάδη τα συγγράματα με το δίκοχο πάνε ασορτί. Επίσης πρέπει να παρακολουθούν υποχρεωτικά τα μαθήματα ( καμμία φορά πάνε οι 6ετείς - 4ετείς και παίρνουν παρουσίες ) και αν λείψει κανείς καταλαβαίνεις......
Όσο αναφορά την στρατιωτική εκπαίδευση πηγαίνουν το καλοκαίρι στο Ποσείδι στην οποία κάνουν διάφορες ασκήσεις.....Σε γενικές γραμμές δεν είναι τόσο αυστηρή στρατιωτική σχολή όσο στους Ευέλπιδες......Αλλά έχει κυρίως διάβασμα !!!!


ΥΓ. Οι 6ετείς - 4ετείς κάνουν και καμμία κοπανίτσα τα βράδια μιας και η Θεσσαλονίκη είναι απ' έξω :) :)

Αυτά προκαταβολικά !!!!! ( δέν είμαι ΣΣΑΣίτης να ξέρεις :P :P :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
απο όσο ξέρω οι ΣΣΑΣίτες παρακολουθούν τα μαθήματα καθημερινά στο πανεπιστήμιο ένστολοι.....δηλάδη τα συγγράματα με το δίκοχο πάνε ασορτί. Επίσης πρέπει να παρακολουθούν υποχρεωτικά τα μαθήματα ( καμμία φορά πάνε οι 6ετείς - 4ετείς και παίρνουν παρουσίες ) και αν λείψει κανείς καταλαβαίνεις......
Όσο αναφορά την στρατιωτική εκπαίδευση πηγαίνουν το καλοκαίρι στο Ποσείδι στην οποία κάνουν διάφορες ασκήσεις.....Σε γενικές γραμμές δεν είναι τόσο αυστηρή στρατιωτική σχολή όσο στους Ευέλπιδες......Αλλά έχει κυρίως διάβασμα !!!!


ΥΓ. Οι 6ετείς - 4ετείς κάνουν και καμμία κοπανίτσα τα βράδια μιας και η Θεσσαλονίκη είναι απ' έξω :) :)

Αυτά προκαταβολικά !!!!! ( δέν είμαι ΣΣΑΣίτης να ξέρεις :P :P :P )

bullshit

1 φορά την πρώτη χρονιά να το κάνουν .. μετα βαριούνται ...γιατι καταλαβαίνεις ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top