Στρατιωτικές/ Λιμενικό/ ΑΕΝ και Ι2

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Με αφορμη την προκυρηξη για τις στρατιωτικες θα ηθελε να μαθω καοιος που κρινεται ως Ι2 μπορει να εισαχθει σε αυτες τις σχολες ή οχι
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Με αφορμη την προκυρηξη για τις στρατιωτικες θα ηθελε να μαθω καοιος που κρινεται ως Ι2 μπορει να εισαχθει σε αυτες τις σχολες ή οχι
Ναι στο ι1 και το ι2 θεώρησε ικανός. Βέβαια, ανάλογα την στρατιωτική που θες, πχ αν έχεις μυωπία μπορείς να πας σε ορισμένες στρατιωτικές, ενώ νομίζω για Ικάρων δεν μπορείς. Δεν είσαι και ι3.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και προφανώς αφού θες αυτά εννοείται θα πας για εξετάσεις και αν παρουσιαστεί κάτι θα σου πει ο γιατρός. Αλλά μια χαρά θα είσαι.
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Ναι στο ι1 και το ι2 θεώρησε ικανός. Βέβαια, ανάλογα την στρατιωτική που θες, πχ αν έχεις μυωπία μπορείς να πας σε ορισμένες στρατιωτικές, ενώ νομίζω για Ικάρων δεν μπορείς. Δεν είσαι και ι3.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και προφανώς αφού θες αυτά εννοείται θα πας για εξετάσεις και αν παρουσιαστεί κάτι θα σου πει ο γιατρός. Αλλά μια χαρά θα είσαι.
Απλα οταν είχε ερθει ενας στρατιωτικος στο σχολειο ειπε ο οτι δεν μπορει να διοριστει καποιος με αχρωματοψια γιατι ειναι ι2
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
θεσεις εισακτεων για λιμενικο δεν εχυν βγει στην προκηρυκη ακομα αμανν
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με αφορμη την προκυρηξη για τις στρατιωτικες θα ηθελε να μαθω καοιος που κρινεται ως Ι2 μπορει να εισαχθει σε αυτες τις σχολες ή οχι

Βρες στην "Αναζήτηση ΦΕΚ-Εθνικό Τυπογραφείο", το ΦΕΚ 17 τεύχος Α΄/27-1-2014.
Τα γράφει όλα αναλυτικά.
Προσπάθησα να το αναρτήσω αλλά για κάποιον λόγο που δεν ξέρω, δεν έγινε.
Ανάρτησέ το εσύ αν μπορέσεις επειδή σίγουρα θα ενδιαφέρει κι άλλους!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Βρες στην "Αναζήτηση ΦΕΚ-Εθνικό Τυπογραφείο", το ΦΕΚ 17 τεύχος Α΄/27-1-2014.
Τα γράφει όλα αναλυτικά.
Προσπάθησα να το αναρτήσω αλλά για κάποιον λόγο που δεν ξέρω, δεν έγινε.
Ανάρτησέ το εσύ αν μπορέσεις επειδή σίγουρα θα ενδιαφέρει κι άλλους!
 

GeoCommand

Νεοφερμένος

Ο GeoCommand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Από ότι ξέρω η αχρωματοψία αποτελεί αιτία αποκλεισμού.
Εσύ τι έχεις ακριβώς;
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Απλα οταν είχε ερθει ενας στρατιωτικος στο σχολειο ειπε ο οτι δεν μπορει να διοριστει καποιος με αχρωματοψια γιατι ειναι ι2
Νόμιζα ότι είχες κάτι άλλο, τέλος πάντων αφού στο είπε στρατιωτικός λογικά ισχύει. Αν θες μπορείς να πάρεις τηλέφωνο έναν ιδιώτη γιατρό της χώρας, ως επιπλέον επιβεβαίωση.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νόμιζα ότι είχες κάτι άλλο, τέλος πάντων αφού στο είπε στρατιωτικός λογικά ισχύει. Αν θες μπορείς να πάρεις τηλέφωνο έναν ιδιώτη γιατρό της χώρας, ως επιπλέον επιβεβαίωση.


Στο Προεδρικό Διάταγμα που ανάρτησε παραπάνω ο Panos_02 αναφέρεται ξεκάθαρα ότι οι υποψήφιοι στρατιωτικών σχολών πρέπει να ανήκουν υποχρεωτικά στην Ι/1 κατηγορία σωματικής ικανότητας για να έχουν το δικαίωμα να λάβουν μέρος στη διαδικασία εισαγωγής.
Οι έχοντες δυσχρωματοψία εντάσσονται στην Ι/2 κατηγορία άρα αποκλείονται.
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Στο Προεδρικό Διάταγμα που ανάρτησε παραπάνω ο Panos_02 αναφέρεται ξεκάθαρα ότι οι υποψήφιοι στρατιωτικών σχολών πρέπει να ανήκουν υποχρεωτικά στην Ι/1 κατηγορία σωματικής ικανότητας για να έχουν το δικαίωμα να λάβουν μέρος στη διαδικασία εισαγωγής.
Οι έχοντες δυσχρωματοψία εντάσσονται στην Ι/2 κατηγορία άρα αποκλείονται.
Τελικα μιλησα με εναν γνωστο στην αστυνομια που μου ειπε να κανω δηλωση κανονικα γιατι υπαρχει μεγαλη περιπτωση να μην το προσεξουν.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα Ειναι να πάρεις χαρτί από ιατρό που θα αναφέρει ότι είσαι εντάξει. Η εξέταση που σας κάνουν εκεί είναι της πλάκας, απλα βγάζετε τα ρούχα και μπαίνετε μαζικά σε έναν θάλαμο για να δουν αν έχετε καμία ουλή από χειρουργείο ή κανα τατουάζ
 

Winner 2005

Νεοφερμένος

Ο Winner 2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω μια απορία που πολύ καιρό με "βασανίζει" και ούτε οι γονείς μου ξέρουν με βεβαιότητα. Συγκεκριμένα, οι σχολές Εμπορικού Ναυτικού ΑΕΝ έχουν μηνιαίο φοιτητικό μισθό όπως οι στρατιωτικές σχολές και τα σώματα ασφαλείας ή όχι;
 

Subutai

Νεοφερμένος

Ο Subutai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδια ηθελα να ρωτησω εαν δεχονται στις αεν ατομα με βρογχικο ασθμα.Εχω πολυ ηπια μορφη,δεν ειχα ποτε κρισεις η παροξυσμους και ουτε χρειαζεται να παιρνω εισπνοες.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Παιδια ηθελα να ρωτησω εαν δεχονται στις αεν ατομα με βρογχικο ασθμα.Εχω πολυ ηπια μορφη,δεν ειχα ποτε κρισεις η παροξυσμους και ουτε χρειαζεται να παιρνω εισπνοες.
σε δεχονται κανονικα και δεν εξεταζουν πνευμονες και αλλεργίες
 

Subutai

Νεοφερμένος

Ο Subutai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι δεν μπορούν να δουν μέσω του αηφυ με το αμκα μου τα φάρμακα η τις εξετάσεις που έχω κάνει? Γτ όταν είχα διαγνωστεί πριν 3 χρόνια μου είχε δώσει εισπνεόμενη για 2 μήνες. Η δεν τα εξετάζουν τόσο λεπτομερώς?
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι δεν μπορούν να δουν μέσω του αηφυ με το αμκα μου τα φάρμακα η τις εξετάσεις που έχω κάνει? Γτ όταν είχα διαγνωστεί πριν 3 χρόνια μου είχε δώσει εισπνεόμενη για 2 μήνες. Η δεν τα εξετάζουν τόσο λεπτομερώς?
Οι ιατρικές εξετάσεις για ΑΕΝ δεν είναι τόσο αναλυτικές ούτε υπάρχουν τόσοι περιορισμοί όσοι για στρατό και αστυνομία. Όπως το περιγράφεις η πάθηση σου δεν φαίνεται τόσο σοβαρή. Λεπτομέρειες εδώ https://www.isalos.net/axiomatikos-emporikou-naftikou/yeaneth/
Ωστόσο πρόσεξε αυτό που αναφέρεται στο κάτω μέρος της σελίδας. Το θέμα δεν είναι να κρύψεις μια πάθηση για να εισαχθεις, αλλά να βεβαιωθείς ότι όντως δεν θα έχεις πρόβλημα κατά την άσκηση της εργασίας σου.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220920-091727.png
    Screenshot_20220920-091727.png
    304.6 KB · Εμφανίσεις: 94

Subutai

Νεοφερμένος

Ο Subutai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ παιδιά.Εχω ρωτήσει 2 πνευμονολογους και μου έχουν πει δεν θα έχω θέμα, για αυτό το μόνο που με ανησυχεί είναι αν θα περάσω από τις υγειονομικές.Απλως δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερο να τους το πω η όχι? Γτ αν δεν τους το πω και το βρουν μέσω αηφυ τότε δεν θα είναι καλό.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι δεν μπορούν να δουν μέσω του αηφυ με το αμκα μου τα φάρμακα η τις εξετάσεις που έχω κάνει? Γτ όταν είχα διαγνωστεί πριν 3 χρόνια μου είχε δώσει εισπνεόμενη για 2 μήνες. Η δεν τα εξετάζουν τόσο λεπτομερώς?
οχι δεν μπορουν να κανουν κατι τετοιο επισημα θελουν αδεια απορρήτου απο σενα..Αλλα δεν εχει και κανεναν νοημα ,οποιο παιδι και να εψαχναν θα εβλεπαν οτι πηρε αντιβιωση ή εισπνεομενα ή οτι αλλο.
Το κυριοτερο ειναι οτι η αιτια που γραφεται στην συνταγη ειναι εικονικη και δεν εχει αξια. Δηλαδη απο την συνταγη φαρμακου δυσκολα βγαζεις ακρη για παθηση εκτος και ειναι χρονια.
εγω εχω περασει αυτες τις εξετασεις και ειναι πολυ απλες.
1) σου δειχνουν εικονες δυσχρωματοψιας, γρηγορα και επιφανειακα
2) πινακα με αριθμους για οξυτητα ορασης, εδω επιμενουν
3)ομαδικη νευρολογικη εξεταση
4)ελεγχος γνωματευσης αντινογραφιας.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top