Σπυράκια

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Από δερματολόγο: Δεν έχει αποδειχτεί ότι οι τροφές παίζουν κάποιο ρόλο στην ακμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Από δερματολόγο: Δεν έχει αποδειχτεί ότι οι τροφές παίζουν κάποιο ρόλο στην ακμή.
What?
Tελικα δεν παιζουν κανενα ρολο στην ακμη?
Τοση συζητηση εγινε εχθες για το ποσο επηρεαζει το γαλα και γενικα τα γαλακτοκομικα στα σπυρακια και τωρα δεν ισχυει τιποτα?:/:

Το καλυτερο παντως ειναι να συμβουλευομαστε τους ειδικους.:iagree:

Πολλα λεγονται και ακουγονται,αλλα οπως φαινεται δεν ισχυουν τα περισσοτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Όχι. Το 'χα συζητήσει με δερματολόγο και μου το 'χε πει. Δεν υπάρχει ένδειξη ότι οι τροφές επηρεάζουν την ακμή (την επιδεινώνουν ή την μειώνουν). Αυτό βέβαια είναι και στον οργανισμό του καθένα. Το καλύτερο πάντως είναι αυτό που είπες στο τέλος. Να συμβουλεύεστε δερματολόγο σε τέτοια θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
οχι το λεει και στα sites αυτο, υπαρχουν ενδειξεις αλλα οχι αποδειξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
οχι το λεει και στα sites αυτο, υπαρχουν ενδειξεις αλλα οχι αποδειξεις.
Σιγουρα:iagree:
Ουτως η αλλως αυτο που αναφερθηκε για τα γαλακτοκομικα δεν ισχυει σε εμενα..
Ενδεχομενως και σε πολλα ατομα ακομα ;)

Anyway,
Aπο εδω και περα,προσωπικα τουλαχιστον, θα απευθυνομαι μονο στην δερματολογο μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στελλα-231

Νεοφερμένος

Η στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
hi!ειμαι νεο μελοσ και εχω και εγω το ιδιο προβλημα :'((εχω σπυρακια) πραγματικα ειναι πολυ ενοχλιτικα.Οσο για αυτο που λετε οτι τα γαλακτομικα προιοντα μπορουν να ειναι ''βλαβερα'' για τα σπυρακια θα διαφωνισω. Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο αντιθετα οι τροφεσ που αυξανουν τα σπυρακια ειναι κατα κυριο λογο οι σοκολατεσ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
hi!ειμαι νεο μελοσ και εχω και εγω το ιδιο προβλημα :'((εχω σπυρακια) πραγματικα ειναι πολυ ενοχλιτικα.Οσο για αυτο που λετε οτι τα γαλακτομικα προιοντα μπορουν να ειναι ''βλαβερα'' για τα σπυρακια θα διαφωνισω. Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο αντιθετα οι τροφεσ που αυξανουν τα σπυρακια ειναι κατα κυριο λογο οι σοκολατεσ.

Καταρχήν,καλώς όρισες :bye: :bye:
Αν το ψάξεις λίγο,θα δείς οτι οι σοκολάτες καθ αυτές δεν ενοχοποιούνται για την ακμή.Όπως και επίσημα,καμία τροφή.Αν φάς μια σοκολάτα κακής ποιότητας,είναι πιο πιθανό να εμφανίσεις επιδείνωση στην ακμή,απ ότι όταν φας σουβλάκι ας πούμε.Παρόλαυτα αν τρώς κάθε μέρα σουβλάκι,θα συγκεντρωθούν αυξημένες ποσότητες των συστατικών του στον οργανισμό σου,οι οποίες κάπου θα έχουν αντίκτυπο..και το πιο πιθανό λόγω εφηβείας είναι η ακμή.Άρα δεν μπορείς ποτέ να πείς κάτι με σιγουριά οτι ευθύνεται για τα σπυράκια,γιατί στην τελική παίζει ρόλο και ο οργανισμός του καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στελλα-231

Νεοφερμένος

Η στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ναι έχεις δίκιο, αλλά έχοντας μια ισορροπημένη διατροφή είναι κάτι ,αν και μικρό, που ίσως βοηθά βεβαία το να τρως καθημερινά σουβλάκι σίγουρα δεν είναι ότι το καλύτερο για να καταπολεμήσεις τα σπυράκια. Πάντως βλέποντας από τον εαυτό μου σημαντικό ρολό παίζει και ψυχολογική κατάσταση του άτομου για παράδειγμα αν έχεις αχνός μπορεί να σου βγουν μερικά σπυράκια τα οποία να μεγάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
η διατροφη δεν εχει καμια σχεση με τα σπυρακια!!!! μου το εχει ξεκαθαρισει ο δερματολογος...
απο κει και περα ομως εννοειται πως πρεπει να εχουμε ισσοροπημενη διατροφη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
τα σπυρακια νομιζω ειναι απ τις ορμες (οχι για σεχ ρε σεις ηρεμηστε!) .. το αιμα βραζει στην ηλικια σας και γενικα ειστε ολα αγορια κοριτσια τουμπανο... με το περασμα που χαλαρωνεται φευγουν και αυτα.

αν μερικα ειναι και απο κερατο λενε:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Πάντως δεν πιστεύω πως η διατροφή δεν σχετίζεται καθόλου μα καθόλου με τα σπυράκια. Αν κάποιος τρώει βλακείες, πολλά λίπη και γενικά κάνει άσχημη διατροφή, αυτό θα βγει και στο δέρμα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στελλα-231

Νεοφερμένος

Η στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κοίτα το μόνο σίγουρο είναι ότι οι ορμόνες ευθύνονται για τα σπυράκια κατά κύριο λόγο. Αλλά να σας πω μήπως ξέρεται κάποιο γρήγορο και αποτελεσματικό τρόπο για να μου φύγουν τα σπυράκια θα ήμουν ευγνώμων :thanks:Κόιτα αγαπητή δεσποινα κανοντασ κακή διατροφή δεν θα έχεισ πρόβλημα στο δέρμα αλλά στην ίδια σου την υγεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πάντως δεν πιστεύω πως η διατροφή δεν σχετίζεται καθόλου μα καθόλου με τα σπυράκια. Αν κάποιος τρώει βλακείες, πολλά λίπη και γενικά κάνει άσχημη διατροφή, αυτό θα βγει και στο δέρμα του.
Επιμενω πως αυτο δεν ειναι απολυτο.
Κοιτά το μόνο σίγουρο είναι ότι οι ορμόνες ευθύνονται για τα σπυράκια κατά κύριο λόγο. Αλλά να σας πω μήπως ξέρεται κάποιο γρήγορο και αποτελεσματικό τρόπο για να μου φύγουν τα σπυράκια θα ήμουν ευγνώμων :thanks:
Το καλυτερο ειναι να απευθυνθεις σε καποιον δερματολογο πιστευω.
Αν εχεις καποιο προβλημα με την ακμη σου,μην το αφηνεις..
Τωρα ο γρηγορος και αποτελεσματικος τροπος που ανεφερες,δεν μπορει να υφισταται σε περιπτωσεις με εντονη ακμη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Πάντως δεν πιστεύω πως η διατροφή δεν σχετίζεται καθόλου μα καθόλου με τα σπυράκια. Αν κάποιος τρώει βλακείες, πολλά λίπη και γενικά κάνει άσχημη διατροφή, αυτό θα βγει και στο δέρμα του.

*Ουπς σόρρυ, εννοώ ότι η διατροφή σχετίζεται με τα σπυράκια..:s

_elena_αν όχι σε όλους και σε μεγάλο βαθμό, σε μικρό βαθμό, ίσως.Οπότε ναι δεν είναι απόλυτο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Σήμερα πήγα δερματολόγο !!:DΗ μανα μου "αγγέλα ,τα σπυριά σου είναι χάλια "
Δερματολογος:"Έχεις μια ελαφριά μορφή ακμής ":D
Άντε ,από αύριο θεραπεία !!Α και παιδιά η δερματολόγος μου είπε να μην τα πειράζουμε και όχι ζαμπονοκρεατοχειρινο . . .φαγητά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arti

Νεοφερμένος

Η arti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
για να τα ξεφορτωθουμε πρεπει να αγοραζουμε τα σωστα προιοντα για καθαρισμο!!!εγω αγοραζω απο το φαρμακειο της κορε και ειμαι αρκετα ικανοποιημενη!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Άντε ,από αύριο θεραπεία !!

Θεραπεία;

Η ακμή είναι φυσιολογικό, βιολογικό φαινόμενο. Γιατί να το "θεραπεύσεις";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Ε ,εντάξει ρε Κρουκ ,μην φανταστείς θεραπεία . . .θεραπεία !Απλά ένα σαπουνι να πλένομαι και μία λοσιον .Δεν είπα πως δεν είναι φυσιολογική η ακμή !Απλώς τα επίπεδα σμήγματος αυξάνονται κατά την εφηβεία κ.λ.π. κ.λ.π .Δεν μου αρέσει να έχω λιπαρή επιδερμίδα και να βγαίνουν σπυράκια .. . . φαίνονται αντιαισθητικά πάνω μου .Αν και δεν είχα πολλά ,η μάνα μου επέμεινε να πάω στον γιατρό . . .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Θεραπεία;

Η ακμή είναι φυσιολογικό, βιολογικό φαινόμενο. Γιατί να το "θεραπεύσεις";

Γιατί, στην ηλικία των 14-15-16, τότε που κάποιος/κάποια μπαίνει στην εφηβεία και ανακαλύπτει το σώμα του, μπορεί να του δημιουργήσει τρομερό κόμπλεξ (δε μιλάω για ελαφριάς μορφής ακμή) με την εμφάνισή του, κι αυτό, μόνο καλό δεν είναι. Επίσης, στα αγόρια, η ακμή δημιουργεί και άλλα τεχνικά προβλήματα, τα οποία, μπορούν να δημιουργήσουν σημάδια για μια ολόκληρη ζωή. Τέλος, όπως έχω ξαναγράψει, η ακμή δεν είναι φαινόμενο της εφηβείας. Η δερματολόγος μου, μου 'χε τονίσει, ότι ακόμα και ενήλικες ταλαιπωρούνται απ' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Είναι βασικά της εφηβείας αλλά δεν κρατάει πάντα σε όλη τη διάρκειά της. Αν βγάλεις τα πρώτα χρόνια(σα του λόγου μου) και τα φροντίζεις σωστά(κάτι που ταλαιπωρούμαι να κάνω)θα σου φύγουν σύντομα(2-3 χρόνια θα σε ταλαιπωρούν όμως σίγουρα). Σε μερικούς όμως επειδή είναι έτσι βιολογικά "φτιαγμένοι" χρειάζεται να περάσει η εφηβική ηλικία για να απαλαχτούν από την ακμή η οποία θεωρω ότι είναι καθαρό εφηβικό γνώρισμα. Μήπως αυτό που λες ότι έχουν οι ενήλικες είναι απλά υπόλιμα που απλώς φουντώνει(δε ξέρω και γω για ποιους λόγους);;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top