Σπυράκια

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ρε παιδιά,δεν την παλεύω άλλο!Η ακμή μου άρχισε στα 15 περίπου και ποτέ δεν ήταν έντονη!Λίγα σπυράκια και συνήθως μετά απο ανθυγιεινή διατροφή.Πλέον εχω μόλις κλείσει τα 18,και έχω ακόμα!Δηλαδή για πόσο ακόμα!Είναι ελάχιστα αλλά μου τη σπάνε.Δε χρησιμοποιώ μεικαπ,τα καθαρίζω κάθε μέρα,δεν τα σπάω ποτέ ούτε τα ενοχλώ.Με λίγα λόγια,περνάνε ζωή και κότα αλλά δεν φεύγουν.
Το κορυφαίο είναι οτι ενώ οι διατροφολόγοι σκίζονται να λένε οτι η σοκολάτα δεν επηρεάζει την ακμή,μόλις τολμήσω να φάω ένα κομματάκι,τσούπ την επόμενη μέρα και σπυρί.Η σοκολάτα είναι καλής ποιότητας να σημειώσω.Τι να πώ...τα νεύρα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Παιδιά , ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΕΤΕ !Είναι η καλύτερη λύση !!Κάθε μέρα τα πείραζα και σήμερα δεν τα πείραξα καθόλου , και έγινα κουκλί !!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Παιδιά , ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΕΤΕ !Είναι η καλύτερη λύση !!Κάθε μέρα τα πείραζα και σήμερα δεν τα πείραξα καθόλου , και έγινα κουκλί !!:)
Καλα τωρα αυτο πως γινεται?:P
Σε μια μερα δε γινονται θαυματα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ρε παιδιά,δεν την παλεύω άλλο!Η ακμή μου άρχισε στα 15 περίπου και ποτέ δεν ήταν έντονη!Λίγα σπυράκια και συνήθως μετά απο ανθυγιεινή διατροφή.Πλέον εχω μόλις κλείσει τα 18,και έχω ακόμα!Δηλαδή για πόσο ακόμα!Είναι ελάχιστα αλλά μου τη σπάνε.Δε χρησιμοποιώ μεικαπ,τα καθαρίζω κάθε μέρα,δεν τα σπάω ποτέ ούτε τα ενοχλώ.Με λίγα λόγια,περνάνε ζωή και κότα αλλά δεν φεύγουν.
Το κορυφαίο είναι οτι ενώ οι διατροφολόγοι σκίζονται να λένε οτι η σοκολάτα δεν επηρεάζει την ακμή,μόλις τολμήσω να φάω ένα κομματάκι,τσούπ την επόμενη μέρα και σπυρί.Η σοκολάτα είναι καλής ποιότητας να σημειώσω.Τι να πώ...τα νεύρα μου!

Αφού σε ενοχλεί πήγαινε σε έναν δερματολόγο να σε βοηθήσει. Να σου δώσει μια θεραπεία,που θα έχει και σχέση με τον τύπο του δερματός σου.Αφού προσεχεις την διατροφη σου εντάξει.Βρες φαγητά που σε πειράζουν και ελλατωσέ τα.
Καλά δεν μιλάω για σοκολάτα, είναι αδιανόητο:P, αλλά δοκίμασε και υγείας.:hmm: όχι μόνο γάλακτος δηλαδή...ίσως και άλλη μάρκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά,δεν την παλεύω άλλο!Η ακμή μου άρχισε στα 15 περίπου και ποτέ δεν ήταν έντονη!Λίγα σπυράκια και συνήθως μετά απο ανθυγιεινή διατροφή.Πλέον εχω μόλις κλείσει τα 18,και έχω ακόμα!Δηλαδή για πόσο ακόμα!Είναι ελάχιστα αλλά μου τη σπάνε.Δε χρησιμοποιώ μεικαπ,τα καθαρίζω κάθε μέρα,δεν τα σπάω ποτέ ούτε τα ενοχλώ.Με λίγα λόγια,περνάνε ζωή και κότα αλλά δεν φεύγουν.
Το κορυφαίο είναι οτι ενώ οι διατροφολόγοι σκίζονται να λένε οτι η σοκολάτα δεν επηρεάζει την ακμή,μόλις τολμήσω να φάω ένα κομματάκι,τσούπ την επόμενη μέρα και σπυρί.Η σοκολάτα είναι καλής ποιότητας να σημειώσω.Τι να πώ...τα νεύρα μου!

Κάποια θεραπέια έχεις κάνει?Πάντως είχα μια φίλη γεμάτη με σπυράκια πολύ καιρό και φέτος το πρόσωπό της ήταν πεντακάθαρο.Έκανε θεραπεία με κρέμες και έπαιρνε και κάποια χάπια με συνταγή δερματολόγου πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Καλά δεν μιλάω για σοκολάτα, είναι αδιανόητο:P, αλλά δοκίμασε και υγείας.:hmm: όχι μόνο γάλακτος..:)
Το ιδιο ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στη σοκολατα το γαλα ειναι που επιδεινωνει τα σπυρακια οχι το κακαο, επομενως η υγειας με τη γαλακτος θα κανουν διαφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Στη σοκολατα το γαλα ειναι που επιδεινωνει τα σπυρακια οχι το κακαο, επομενως η υγειας με τη γαλακτος θα κανουν διαφορα.
Σε μενα δεν υπαρχει καμια διαφορα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Στη σοκολατα το γαλα ειναι που επιδεινωνει τα σπυρακια οχι το κακαο, επομενως η υγειας με τη γαλακτος θα κανουν διαφορα.

Μάλιστα..Κάπου το είχα διαβάσει αλλά πριν 2-3 χρόνια για αυτό δεν ήμουν και σίγουρη,δεν το θυμόμουν καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
μηπως τρως γαλακτοκομικα γενικως; τι να σου πω δεν ειμαι κ ειδικος αλλα ξερω οτι το γαλα τα επιδεινωνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Σε μενα δεν υπαρχει καμια διαφορα..

Θα παίζει φαντάζομαι ρόλο και ο τύπος του δέρματος..
Λιπαρό, ξηρό κτλ κτλ.. και πως αντιδρά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Θα παίζει φαντάζομαι ρόλο και ο τύπος του δέρματος..
Λιπαρό, ξηρό κτλ κτλ.. και πως αντιδρά..
Ναι,ισως εχει να κανει με τον τυπο του δερματος:/

Krou,εγω το αντιθετο ξερω..
Το κακαο ειναι που επιδεινωνει τα σπυρακια:/
Αν εχει καποιος ενα Link που να αναφερει κατι γι αυτο το θεμα,ας το παραθεσει..:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κανε ενα search στο google "acne and chocolate" και βγαζει ενα σωρο σελιδες που λενε οτι ειναι μυθος. Και αν ψαξεις για γαλα οντως εχει σχεση.

μερικα:

https://www.mouthshut.com/diary/ecdesonom/Milk-cause-Acne
https://www.abcarticledirectory.com/Article/Acne-Breakouts-Caused-By-Milk-/226763
https://www.abc.net.au/science/articles/2004/06/08/1110361.htm
https://www.acne-resource.org/acne-articles/chocolate-myth.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Κανε ενα search στο google "acne and chocolate" και βγαζει ενα σωρο σελιδες που λενε οτι ειναι μυθος. Και αν ψαξεις για γαλα οντως εχει σχεση.

μερικα:

https://www.mouthshut.com/diary/ecdesonom/Milk-cause-Acne
https://www.abcarticledirectory.com/Article/Acne-Breakouts-Caused-By-Milk-/226763
https://www.abc.net.au/science/articles/2004/06/08/1110361.htm
https://www.acne-resource.org/acne-articles/chocolate-myth.html
Οου αυτο πρωτη φορα το ακουω πραγματικα..
Anyway,γενικα ισως ισχυει, στην περιπτωση μου ομως οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Παιδια να σας πω ενα "μυστικο" για τα σπυρακια? Λοιπον (αλλα θα πρεπει να περιμενετε το καλοκαιρι) πρεπει να πατε για μπανιο σε θαλασσα με αλατι, πρωτον, δευτερον θα κανετε βουτιες, να παιξετε με τους φιλους σας να φυγετε απο το αγχος, να μην εχετε καθολου αγχος, να διασκεδαζετε οσο πιο πολυ μπορειτε (ξεφυγα λιγο αλλα συνεχιζω) να βραχει το μερος με τα σπυρακια με το νερο και μετα να βγειτε να κανετε ηλιοθεραπια (με αντιηλιακο παντα) να μην σκουπιστητε με την πετσετα ουτε να πλυθητε αν εχει ντουζ να κατσετε να εξατμιστη το νερο απο τον ηλιο. Τι επιτιγχανουμε με αυτο? Πρωτον το νερο ενυδατονει το δερμα, δευτερον το αλατι "καιει" τα σπυρακια και τελος ο ηλιος τα ξερενει και δεν αφηνει και σημαδια. Βεβαια μην περιμενετε αποτελεσματα απο τα 5-6 μπανια, να περασει το καλοκαιρι και σιγα-σιγα θα εχουν φυγει και δεν θα το εχετε καταλαβει, αν εχετε πολυ βαρια περιπτωση τοτε ισως χρειαστει να περιμενετε και το επομενο καλοκαιρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δε προσφέρει κάτι αυτό που λες. Αυτό που λες για το θαλασσινό αλάτι ισχύει, ότι δηλαδή "καίει" τα σπυράκια. Το μπάνιο στη θάλασσα κάνει πολύ καλό για τα σπυράκια του σώματος, όχι για τα σπυράκια του προσώπου όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δε προσφέρει κάτι αυτό που λες. Αυτό που λες για το θαλασσινό αλάτι ισχύει, ότι δηλαδή "καίει" τα σπυράκια. Το μπάνιο στη θάλασσα κάνει πολύ καλό για τα σπυράκια του σώματος, όχι για τα σπυράκια του προσώπου όμως.

Όπως και να 'χει όμως, η λύση του φίλου μας δεν είναι και πρακτική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Εκτός κι αν είσαι χειμερινός κολυμβητής. Ξεμπερδεύεις με τα σπυράκια, θωρακίζεις την καρδιά.

Σαν σλόγκαν διαφήμισης. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
μηπως τρως γαλακτοκομικα γενικως; τι να σου πω δεν ειμαι κ ειδικος αλλα ξερω οτι το γαλα τα επιδεινωνει...

Αυτό δεν το ήξερα!Και η αλήθεια είναι οτι τρώω γαλακτοκομικά.Πίνω πολύ γάλα για την ακρίβεια,το οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να το ελαττώσω όμως.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :)
Πήγα πρόσφατα σε δερματολόγο και μου είπε οτι επειδή είναι λίγα,δεν αξίζει τον κόπο να μπώ σε θεραπεία και οτι θα φύγουν με τον καιρό.Οπότε περιμένω..
Όσο για τη θάλασσα,επειδή τα καλοκαίρια τα περνάω σε νησί και κάνω πολλά μπάνια,έχω παρατηρήσει οτι εξαφανίζονται τα σπυράκια.Βέβαια όλα αυτά σε καθαρή θάλασσα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top