Σπυράκια

George SK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Πιστεύω πως γίνεται είτε με κρέμες ειδικές είτε με θεραπεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
αυτα που βγαινουν στο μετωπο και στη μυτη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
αααχχχ μην μου τα θυμιζετε!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Με Clearasil μήπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George SK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ακομα αυτα και να τα πατησεις βγαινουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Κόβεις τη μ*****α. Απλά τα πράματα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τα μαύρα στίγματα νομίζω οτι δε φεύγουν με κρέμες και τα σχετικά, πρέπει να πας σε αισθητικό.
Υπάρχει και η προσωρινή λύση της κρέμας peeling η οποία δεν τα αφαιρεί, απλώς καθαρίζει λίγο το λίπος (ή ο,τι είναι τέλος πάντων) στην κορυφή του πόρου το οποίο έχει γίνει μαύρο απο τη βρωμιά που μαζεύεται. Σε λίγες μέρες ξαναμαυρίζουν όμως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Koyfo

Νεοφερμένος

Ο Koyfo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΜΗ

- Λένε ότι… Ο ήλιος θεραπεύει την ακμή.
- Πραγματικότητα: «Απεναντίας: διεγείρει τους σμηγματογόνους αδένες και κάνει το δέρμα πιο λιπαρό. Μπορεί να έχουμε την εντύπωση ότι ο ήλιος θεραπεύει την ακμή γιατί μαυρίζει το δέρμα και κρύβει τα σημάδια. Εξάλλου, κατά τις καλοκαιρινές διακοπές, που είμαστε περισσότερο εκτεθειμένοι στον ήλιο, δεν πειράζουμε τα σπυράκια», απαντά η κ. Μουλοπούλου - Καρακίτσου.

- Λένε ότι… Οι λιπαρές τροφές και η σοκολάτα επιδεινώνουν την ακμή.
- Πραγματικότητα: Όπως υποστηρίζει η ειδικός, «οι λιπαρές τροφές και η σοκολάτα δεν παίζουν κανένα ρόλο στην ακμή. Αυτό που μπορεί να την επιδεινώσει είναι η απότομη αύξηση του σωματικού βάρους, η οποία μεταβάλλει το μεταβολισμό του δέρματος».

- Λένε ότι… Μέθοδοι όπως οι τοπικές μαλάξεις (μασάζ), τα ατμόλουτρα, τα φωτόλουτρα και η απολέπιση του δέρματος με τριβή (scrubs) έχουν ευεργετικές επιδράσεις.
- Πραγματικότητα: Σύμφωνα με την κ. Μουλοπούλου - Καρακίτσου, όχι μόνο δεν βοηθούν σε περίπτωση ακμής αλλά μπορεί και να χειροτερέψουν τη νόσο.

- Λένε ότι… Η ακμή είναι μεταδοτική.
- Πραγματικότητα: Δεν πρόκειται για μεταδοτική νόσο, καθώς δεν υπάρχει σταφυλοκοκκίαση, παρόλο που σε ορισμένους τύπους της ανάμεσα στα μικρόβια που «εμπλέκονται» συναντάμε και το σταφυλόκοκκο.

- Λένε ότι… Οι σεξουαλικές σχέσεις θεραπεύουν την ακμή.
- Πραγματικότητα: Δεν έχει αποδειχτεί κανένας συσχετισμός της ακμής με τη σεξουαλική δραστηριότητα του ατόμου. ;)


- Λένε ότι… Η ακμή προκαλείται από την ατελή προσωπική υγιεινή.
- Πραγματικότητα: Η ακμή δεν προκαλείται από ακαθαρσίες. Το πλύσιμο πρέπει να είναι ήπιο, καθώς η τριβή διεγείρει τους σμηγματογόνους αδένες. Όσον αφορά στα προϊόντα καθαρισμού, το σαπούνι είναι προτιμότερο από τις λοσιόν.

- Λένε ότι… Τα καλλυντικά βοηθούν στην ακμή.
- Πραγματικότητα: Είναι αλήθεια, καθώς συμπληρώνουν τη φαρμακευτική αγωγή και κάνουν το δέρμα να φαίνεται πιο όμορφο. Είναι ευνόητο βέβαια ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται λιπαρά καλλυντικά.

https://www.anew.gr/health/article.php?aid=49
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza100

Νεοφερμένος

Η Κν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Σπυράκια??? Για παίξτε το παρακάτω παιχνίδι για να εκτωνοθείτε ( τουλάχιστον ). . . . . . .. . . . . .

https://www.games.gr/games/1456/acne-be-gone.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agent007

Νεοφερμένος

Ο agent007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Clearasil (κλερασίλ)
σε όλα τα σούπερ μάρκετ
αν κ λίγο ενοχλητικό σε μεγάλη δόση γτ ξερένει το δέρμα είναι πολύ αποτελεσματικό. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza100

Νεοφερμένος

Η Κν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Clearasil (κλερασίλ)
σε όλα τα σούπερ μάρκετ
αν κ λίγο ενοχλητικό σε μεγάλη δόση γτ ξερένει το δέρμα είναι πολύ αποτελεσματικό. . .


Ναι, όμως μπορείς να το πάρεις χωρίς την σύσταση δερματολόγου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Clearasil (κλερασίλ)
σε όλα τα σούπερ μάρκετ
αν κ λίγο ενοχλητικό σε μεγάλη δόση γτ ξερένει το δέρμα είναι πολύ αποτελεσματικό. . .

Δεν ξέρω, εμένα πάντως, όσο καιρό το χρησιμοποιούσα, πολύ μάπα το καρπούζι μου φάνηκε. Τώρα χρησιμοποιώ ένα σαπούνι της ROC (μου το είχε συστήσει δερματολόγος), το οποίο με τον καιρό, διώχνει και τα σημάδια της ακμής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Clearasil (κλερασίλ)
σε όλα τα σούπερ μάρκετ
αν κ λίγο ενοχλητικό σε μεγάλη δόση γτ ξερένει το δέρμα είναι πολύ αποτελεσματικό. . .

Με τίποτα, με κατέστρεψε, παρόλο που έχω λιπαρό δερμά. Έκλεινε τους πόρους, δεν αφήνει το δέρμα να αναπνεύσει και μονίμως ξεφλούδιζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Εγώ έχω ξεκινήσει θεραπεία με ισοτρετινοϊνη γτ είναι γτπ η κατασταση. Εμφανίζει ξηρότητα στο πρόσωπο και μερικες φορες στα χέρια. Κάνει κάποιος άλλος αυτή τη θεραπεία;
-----------------------------------------
Ααα, και μη χρησιμοποιείται κανένα προϊον Clearasil. Τις περισσότερες φορες σου χειροτερεύει το δέρμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Εγώ έχω ξεκινήσει θεραπεία με ισοτρετινοϊνη γτ είναι γτπ η κατασταση. Εμφανίζει ξηρότητα στο πρόσωπο και μερικες φορες στα χέρια. Κάνει κάποιος άλλος αυτή τη θεραπεία;

Τρεις φορές έκανα θεραπεία για την ακμή, από ένα εξάμηνο η καθεμιά. Την τελευταία φορά με ισοτρετινοΐνη (δεν θυμάμαι τα φάρμακα πώς τα λέγανε, κάτι μεγάλες κόκκινες κάψουλες ήταν πάντως). Ο δερματολόγος τότε, μου 'χε πει χαρακτηριστικά, ότι η θεραπεία με ισοτρετινοΐνη είναι η έσχατη λύση. Κάθε μήνα εν τω μεταξύ, πρέπει να πηγαίνεις για εξετάσεις αίματος και, να προσέχεις τη διατροφή σου, γιατί, τα συγκεκριμένα φάρμακα, ανεβάζουν πολύ σάκχαρο και χοληστερίνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ναι, αυτά τα ξέρω. Η διατροφή δε θέλει ιδιαίτερη προσοχή. Απλώς να αποφεύγεις το ποτό και το υπερβολικό κρέας. Αυτό χρειάζεται. Και τα αποτελέσματα ποιά ήταν με την ισοτρετινοϊνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
ειχα παρει ενα φαρμακο για εναν ολοκληρο χρονο!Accuran το ελεγαν νομιζω, χαλια ηταν ποναγε ολο μ το προσωπο σε καποιο σημειο ουτε μπορουσα να κοιμηθω απο τον πονο +οτι ειχα συνεχεια σκασμενα χειλη αλλα τωρα ειμαι ενταξει εφυγαν ολα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
14 χρονών και έκανες θεραπεία με ισοτρετινοϊνη;;; Ποιός καμμένος στην έγραψε;; :O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
ειχα παρει ενα φαρμακο για εναν ολοκληρο χρονο!Accuran το ελεγαν νομιζω, χαλια ηταν ποναγε ολο μ το προσωπο σε καποιο σημειο ουτε μπορουσα να κοιμηθω απο τον πονο +οτι ειχα συνεχεια σκασμενα χειλη αλλα τωρα ειμαι ενταξει εφυγαν ολα!:D

Α μπράβο, Accuran, είπες τη σωστή λέξη.

Ναι, αυτά τα ξέρω. Η διατροφή δε θέλει ιδιαίτερη προσοχή. Απλώς να αποφεύγεις το ποτό και το υπερβολικό κρέας. Αυτό χρειάζεται. Και τα αποτελέσματα ποιά ήταν με την ισοτρετινοϊνη;

Το καλύτερο. Απλά, χρειάζεται υπομονή.

BTW, αν κάνεις θεραπεία με accuran, αποκλείεται να μην χρειάζονται εξετάσεις αίματος κάθε μήνα. Έχεις διαβάσει ποτέ, έτσι, από περιέργεια, τις παρενέργειες του φαρμάκου; Όταν τις είχα διαβάσει, έφριξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top