Σπυράκια

Nad

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Λες ε?Κατι ακομα ξανα βγηκαν τα σπυρακια μετα οταν εκοψες τα χαπια?:hmm:

Τα σπυράκια που είχα παλιότερα ήταν βαθιά και έκαναν καιρό να φύγουν. Μετά τη θεραπεία δεν ξαναέβγαλα ούτε ένα τέτοιο. Αλλά καμιά φορά (π.χ. όταν έχω περίοδο ή άγχος) μπορεί να βγάλω 1-2 τα οποία όμως είναι τόσο μικρά και επιφανειακά που α) περνούν απαρατήρητα και β) σε μια μέρα το πολύ έχουν εξαφανιστεί.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Παιδιά για καλή μου τύχη σπυράκια δεν είχα ποτέ.Δηλαδή όχι τίποτα υπερβολικό...

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwnstantina6302

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Βρε παιδία,

Επειδή φαντάζομαι πως και εσείς θα έχετε σπυράκια ίσως να έχετε και κάποιον τρόπο να τα ξεφορτωθώ γιατί μου κάνουν τη ζωή μου μαύρι.

:thanks:


Λοιπόν, επεδή έχω πολλή πειρα σ'αυτό το θέμα, θα σε συμβουλέψω να πας σε δερματολόγο αλλιώς αν τα αφήσεις χωρίς θεραπεία μπορεί να σου αφήσουν σημάδια ή ακόμα χειρότερα ουλές!!!Ααα!!!Και μην σκεφτείς ούτε κατά διάνοια να τα πειράξεις ή να βγάλεις το πύον γιατί θα γίνουν χειρότερα!!!Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα αυτά που σου είπα...!!:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
όταν έχω περίοδο
Συγνώμη για το off-topic αλλά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μια κοπέλα που λέει "έχω περίοδο" και οχι "ειμαι αδιάθετη" και παρόμοιες σαχλαμάρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Γνώστα και ως "Καυλόσπυρα" στην καθομιλουμένη....:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morphinr

Νεοφερμένος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Και γω μονο οταν εχω περιοδο βγαζω μεγαλα σπυρακια..Κατα ταλλα βγαζω κατι μικροσκοπικα κατα περιοδους αλλα δεν με ενοχλουν..O συχνος καθαρισμος προσωπου ομως και η χρηση κρεμων (πχ Ακουαζολ) βοηθανε πολυ παντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
λοιπον εγω δεν εχω παααρα πολλα σπυρακια, σε φυσιολογικα επιπεδα.....αλλα ρε παιδια εχω πολλα μαυρακια στη μυτη!!!!....ελεοοοος!!εχω ακουσει παντως οτι τα εχω λογω μελανινης (τα εχω μονιμα, χρονια τωρα!!).....ειμαι κ μελαχρινη....αααχχχχχ!!!!!!!......:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
λοιπον εγω δεν εχω παααρα πολλα σπυρακια, σε φυσιολογικα επιπεδα.....αλλα ρε παιδια εχω πολλα μαυρακια στη μυτη!!!!....ελεοοοος!!εχω ακουσει παντως οτι τα εχω λογω μελανινης (τα εχω μονιμα, χρονια τωρα!!).....ειμαι κ μελαχρινη....αααχχχχχ!!!!!!!......:(:(

Στίγματα λέγονται-αν δεν κάνω λάθος-και μπορείς να τα κάνεις να φύγουν με έναν απλό καθαρισμό προσώπου σε ένα δερματολόγο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Εντελως πληροφοριακα για εσας τις κοπελες... Πολλες κοπελες μετα απο τα 19 που εχουν μεγαλο προβλημα απο τα σπυρακια συνηθως ειναι ορμονικο...Με μια επισκεψη στο γυναικολογο λυνεται το θεμα συνηθως χωρηγουνται αντισυλληπτικα χαπια για να στρωσουν οι ορμονες...Τι ξερω αυτο για 2 λογους...1ον μπαμπας γυναικολογος και 2ον πολλες γνωστες μου "συμορφωθηκαν" ετσι ... :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Υπάχει όριο ηλικίας για τη χορήγηση αντισυλληπτικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Εαν υπαρχει ορμονικο προβλημα οχι... Εχουν ομως και καποιες παρενεργειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Απο οτι εχω διαβασει σε ιατρικα βιβλια, το προβλημα με τα σπυρακια μπορει να αντιμετωπισθει αποτελεσματικα αν πλενει καποιος το προσωπο του πολυ καλα καθως επισης και με πολυ καλο σκουπιζμα μετα. Αυτο πρεπει να γινεται υστερα απο αυνανισμο ή μετα απο ιδρωτα.
Το προβλημα εγκειται στο γεγονος οτι μετα απο καθε αυνανισμο, μαζι με τον ιδρωτα παραγεται σμηγμα και λιπος, τα αποια λιπος κατακαθονται στο προσωπο και δεν το αφηνουν να αναπνευσει φυσιολογικα, με αποτελεσμα να δημιουργουνται τα ενοχλητικα σπυρακια. Αυτα

Πηγη: Οδηγος Υγειας απο την Mayo Clinics.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Γενικά μην πειράζετε τα σπυράκια που εμφανίζονται κατά διαστήματα. Αν δεν τα πειράξετε σε 2 με 3 ημέρες θα έχουν φύγει. Αν όμως τα ερεθίσετε τότε θα χρειαστούν αρκετό διάστημα για να φύγουν και μπορεί να αφήσουν και σημάδι στο πρόσωπό σας.
Καλό είναι να χρησιμοποιείται και κάποιο σαπούνι ειδικό για το πρόσωπο ( πρώτα όμως απευθυνθείτε στον φαρμακοποιό ώστε ανάλογα με τον τύπο της επιδερμίδας που έχετε να σας δώσει και αντίστοιχο προϊόν) και το ίδιο με κάποια κρέμα (πάλι ανάλογα με τον τύπο της επιδερμίδας).

Ακόμη μπορεί να βοηθήσει αν ξέρετε ποιες τροφές κάνουν τα σπυράκια να φουντώνουν (π.χ. γλυκά κ.α.). Έτσι μπορείτε να τις αποφύγετε για ένα διάστημα και να παρατηρήσετε βελτίωση.

Υ.Γ. Όταν είναι να χρησιμοποιήσετε κάποιο προϊόν ζητήστε πρώτα κάποιο δείγμα και δοκιμάστε το σε μια μικρή περιοχή ώστε να δείτε τι αντίδραση προκαλεί (γιατί μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό, παρότι είναι για διαφορετικό σκοπό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newage141141

Νεοφερμένος

Ο newage141141 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια η λυση ειναι μια!στα πρωτα 2-3 χρονια χρησιμοποιεις τοπικες αλοιφες,και μολις φτασεις 17-18 κανεις θεραπεια με ρετινοειδη η αλλιως ισοτροτεινονη η αλλιως εμπορικα accutane,roaccutane κτλ.θελει ομως τεραστια προσοχη γιατι ειναι τοξικα και συνεχη παρακολουθηση απο γιατρο.εχουν βεβαια και side effects οπως ολα τα αλλα φαρμακα αλλα σε σωζουν πραγματικα!!!!σας παραθετω και βιντεο,που περιεχει ασθενεις και τη βελτιωση τους με το φαρμακο!!!![ame]https://www.youtube.com/watch?v=r93K-w2saPA[/ame].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newage141141

Νεοφερμένος

Ο newage141141 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
[φίλε zod πάντως ένας φίλος μου που έχει και αυτός σοβαρό πρόβλημα με την ακμή,μου έχει πει οτι το roaccutane σταματάει την ανάπτυξ]]

!
οχι φιλε οι τελευταιες ερευνες δεν εχουν αναδειξει κατι τετοιο!ισα ισα ειναι φαρμακο που ενδεικνυται για χρηση σε εφηβους!απο προσωπικη εμπειρια μπορω να σου πω οτι οι τετρακυλινες ειναι πολυ επικινδυνες γαι την αναπτυξη!εγω μετα τη διακοπη της θεραπειας με τις τελευταιες πηρα 8 ποντους!δεν νομιζω να ηταν τυχαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sexyman

Νεοφερμένος

Ο sexyman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
βαλε κρεμα στην μοθρι σου noxzema για την ακριβεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Βρε παιδία,

Επειδή φαντάζομαι πως και εσείς θα έχετε σπυράκια ίσως να έχετε και κάποιον τρόπο να τα ξεφορτωθώ γιατί μου κάνουν τη ζωή μου μαύρι.

:thanks:

Επισκεψη στον/ην δερματολόγο για την χρήση κατάλληλων καλυντικών κ πολύ σεξ:):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εαν υπαρχει ορμονικο προβλημα οχι... Εχουν ομως και καποιες παρενεργειες...

Ποιεεεεεεεές; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Η γιαγιά μου έλεγε ότι είναι καλό να βάζεις λεμόνι , αλλά είναι πολύ ενοχλητικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasoula

Νεοφερμένος

Η tasoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Η γιαγιά μου έλεγε ότι είναι καλό να βάζεις λεμόνι , αλλά είναι πολύ ενοχλητικό!
εγω εχω ακουσει κ οτι ειναι καλο να το πατας τοπικα με οινοπνευμα..τωρα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικο!!..παντως το παν ειναι να πλενεις το προσωπο σου πρωι-βραδυ,οσο βαρετο-κουραστικο και αν ειναι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top