Σπουδές στη Σκωτία

Τζω

Νεοφερμένος

Η Τζω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα λίγη βοήθεια γιατί νιώθω λίγο έως πολύ χαμένη στο θέμα του μεταπτυχιακού και των αιτήσεων , ενδιαφέρομαι για Εδιμβούργο και θέλω να κάνω αίτηση , τι χρειάζεται να μεταφράσω και να επικυρώσω; το πτυχίο μου και την αναλυτική; ( επίσημη αναλυτική ; ) , το βιογραφικό μου; λείπει κάτι άλλο; έχω πτυχίο γαλλικών , ecdl και ilts τα θέλει και αυτα; βοήθεια είμαι χαμένηηηηηηη....

Σημείωση συντονιστή : Το μήνυμα προήλθε από thread με το ίδιο θέμα με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

diamando

Νεοφερμένος

Η diamando αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια! διβασα ολες τις σελιδες για να μην κανω ασκοπες ερωτησεις, αλλα δεν βρηκα κατι σχετικα με τα μεταπτυχιακα στο Πανεπιστημιο του Εδιμβουργου!υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει? Ειμαι φοιτητρια χημικου και μαθαινω οτι θεωρειται καλο στις θετικες επιστημες.μπορει να το επιβεβαιωσει καποιος αυτο?? επισης θα ηθελα πληροφοριες για τον οικονομικο τομεα!ευχαριστω πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Γεια σας! Είπα να γράψω και εγώ κάτι γιατί διάβασα κάποια πολύ αρνητικά σχόλια περί Σκωτίας και θα ήθελα να πω ορισμένα πράγματα μιας και σπουδάζω εδώ! Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες με την ελπίδα να μπω στο τμήμα Μοριακής Βιολογίας της Αλεξανδρούπολης! Όμως, είχα κάνει αιτήσεις σε πανεπιστήμια της Σκωτίας (χωρίς να το γνωρίζουν οι γονείς μου) ως back-up. Και τα τέσσερα πανεπιστήμια μου ζήτησαν πανελλήνιες (εκτός του Aberdeen). Η Γλασκώβη μου ζήτησε απολυτήριο πανελλαδικών πάνω απο 18 !!
Όταν το έμαθαν οι γονείς μου, αγχώθηκαν γιατί δυστυχώς είμαστε σε όχι και τόσο καλή οικονομική κατάσταση! Βγήκαν τα αποτελέσματα των πανελλαδικών και αποφάσισα μαζί με τους γονείς μου να φύγω έξω καθώς πέρασα σε ένα ΑΕΙ που δεν ήθελα! Σας λέω ειλικρινά ότι τα έξοδά μου είναι 400 λίρες το μήνα = 476 ευρώ. Βρήκα σπίτι με μια κοπέλα από τον πρώτο χρόνο και το ενοίκιο έρχεται πολύ οικονομικά! Όσο για την θέρμανση, δεν έχει τις τιμές Ελλάδας. Εδώ το ηλεκρικό μας έρχεται 40 λίρες το μήνα και είμαστε 2 άτομα!
Ακούγονται πολλά για την εγκληματικότητα της Γλασκώβης, τα οποία με φόβιζαν πολύ πριν έρθω! Και ήταν φήμες... Όλα τα παιδιά γυρνάμε με τα πόδια σπίτι ακόμα και 12 να είναι! Εγώ πολλές φορές γυρνάω μόνη μου 11 το βράδυ απο τη βιβλιοθήκη και δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος! Οι αστυνομία κάνει περιπολίες με τα πόδια και τους έχεις συνεχώς μπροστά σου! Επιπλέον, είμαστε η 2η μεγαλύτερη κοινότητα στην Γλασκώβη και οι Έλληνες είναι παντού γύρω σου σχεδόν! Το πανεπιστήμιο είναι υπέροχο..δεν το μετανιώνω καθόλου! Το πρόβλημα είναι τα εισιτήρια τα οποία, όντως, είναι πανάκριβα! Εγώ δεν πήγα ούτε Χριστούγεννα και δεν θα πάω ούτε Πάσχα, αλλά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα :)
Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα! Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν κάνετε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γεια σας! Είπα να γράψω και εγώ κάτι γιατί διάβασα κάποια πολύ αρνητικά σχόλια περί Σκωτίας και θα ήθελα να πω ορισμένα πράγματα μιας και σπουδάζω εδώ! Έδωσα πέρυσι πανελλήνιες με την ελπίδα να μπω στο τμήμα Μοριακής Βιολογίας της Αλεξανδρούπολης! Όμως, είχα κάνει αιτήσεις σε πανεπιστήμια της Σκωτίας (χωρίς να το γνωρίζουν οι γονείς μου) ως back-up. Και τα τέσσερα πανεπιστήμια μου ζήτησαν πανελλήνιες (εκτός του Aberdeen). Η Γλασκώβη μου ζήτησε απολυτήριο πανελλαδικών πάνω απο 18 !!
Όταν το έμαθαν οι γονείς μου, αγχώθηκαν γιατί δυστυχώς είμαστε σε όχι και τόσο καλή οικονομική κατάσταση! Βγήκαν τα αποτελέσματα των πανελλαδικών και αποφάσισα μαζί με τους γονείς μου να φύγω έξω καθώς πέρασα σε ένα ΑΕΙ που δεν ήθελα! Σας λέω ειλικρινά ότι τα έξοδά μου είναι 400 λίρες το μήνα = 476 ευρώ. Βρήκα σπίτι με μια κοπέλα από τον πρώτο χρόνο και το ενοίκιο έρχεται πολύ οικονομικά! Όσο για την θέρμανση, δεν έχει τις τιμές Ελλάδας. Εδώ το ηλεκρικό μας έρχεται 40 λίρες το μήνα και είμαστε 2 άτομα!
Ακούγονται πολλά για την εγκληματικότητα της Γλασκώβης, τα οποία με φόβιζαν πολύ πριν έρθω! Και ήταν φήμες... Όλα τα παιδιά γυρνάμε με τα πόδια σπίτι ακόμα και 12 να είναι! Εγώ πολλές φορές γυρνάω μόνη μου 11 το βράδυ απο τη βιβλιοθήκη και δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος! Οι αστυνομία κάνει περιπολίες με τα πόδια και τους έχεις συνεχώς μπροστά σου! Επιπλέον, είμαστε η 2η μεγαλύτερη κοινότητα στην Γλασκώβη και οι Έλληνες είναι παντού γύρω σου σχεδόν! Το πανεπιστήμιο είναι υπέροχο..δεν το μετανιώνω καθόλου! Το πρόβλημα είναι τα εισιτήρια τα οποία, όντως, είναι πανάκριβα! Εγώ δεν πήγα ούτε Χριστούγεννα και δεν θα πάω ούτε Πάσχα, αλλά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα :)
Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα! Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν κάνετε!!
Για τα εισητήρια.
Αν ψάχνεις διαδρομές Αθήνα ή Θεσσαλονίκη - Γλασκώβη, εννοείται ότι θα κοστίζουν μια περιουσία.
Θα ψάχνεις (1,5-2 μήνες πριν) διαδρομές τύπου:
Αθήνα ή Θεσσαλονίκη - Λονδίνο, Λονδίνο - Γλασκώβη (και με τραίνο)
ή
Αθήνα ή Θεσσαλονίκη - Μιλάνο, Μιλάνο - Εδιμβούργο, Εδιμβούργο - Γλασκώβη (με τραίνο).
κ.λ.π.
Προσοχή στο τραίνο. Στην ίδια διαδρομή, μπορεί στις 5 μ.μ. να υπάρχει εισητήριο 20 λίρες και στις 6 μ.μ. 70 λίρες.
Τα χριστούγενα ήρθα στην Ελλάδα και επέστρεψα στη Βρετανία μέσω Μιλάνου. Η επιστροφή κόστισε (18+15) αεροπλάνο + (25+15) αεροπλάνο + 20 τραίνο = 93 €.
Ψάχνοντας βεβαίως για φθηνά εισητήρια, καμιά φορά μπορεί να είσαι και 20 ώρες στο δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Για τα εισητήρια.
Αν ψάχνεις διαδρομές Αθήνα ή Θεσσαλονίκη - Γλασκώβη, εννοείται ότι θα κοστίζουν μια περιουσία.
Θα ψάχνεις (1,5-2 μήνες πριν) διαδρομές τύπου:
Αθήνα ή Θεσσαλονίκη - Λονδίνο, Λονδίνο - Γλασκώβη (και με τραίνο)
ή
Αθήνα ή Θεσσαλονίκη - Μιλάνο, Μιλάνο - Εδιμβούργο, Εδιμβούργο - Γλασκώβη (με τραίνο).
κ.λ.π.
Προσοχή στο τραίνο. Στην ίδια διαδρομή, μπορεί στις 5 μ.μ. να υπάρχει εισητήριο 20 λίρες και στις 6 μ.μ. 70 λίρες.
Τα χριστούγενα ήρθα στην Ελλάδα και επέστρεψα στη Βρετανία μέσω Μιλάνου. Η επιστροφή κόστισε (18+15) αεροπλάνο + (25+15) αεροπλάνο + 20 τραίνο = 93 €.
Ψάχνοντας βεβαίως για φθηνά εισητήρια, καμιά φορά μπορεί να είσαι και 20 ώρες στο δρόμο.

Δυστυχώς εγώ είμαι από Κέρκυρα, οπότε και Αθήνα να φτάσω, η φθηνότερη επιλογή είναι λεωφορείο που είναι 50 ευρώ!! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Δυστυχώς εγώ είμαι από Κέρκυρα, οπότε και Αθήνα να φτάσω, η φθηνότερη επιλογή είναι λεωφορείο που είναι 50 ευρώ!! :/:
Υποθέτω ότι το καλοκαίρι θα ρθείς, οπότε προσπάθησε να βρείς τις φθηνότερες επιλογές για το ταξίδι-γολγοθά που σε περιμένει:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
εχω μπει τοσες φορες σ' αυτο το θεμα και καθε φορα με πιανει μια τρελα να τα ψαξω..επειδη σπουδαζω τωρα και ενδιαφερομαι να κανω μεταπτυχιακο στην δημοσιογραφια(προς το παρον) να ρωτησω...μετραει μονο ο βαθμος του πτυχιου μου για το μεταπτυχιακο;δινω καποιες αλλες εξετασεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
ΙELTS ή TOEFL για να αποδείξεις την επάρκεια της γλώσσας. Εκτός αν έχεις το Προφίσιενσι του Κέμπριτζ (κι αυτό, όχι σε όλα τα πανεπιστήμια) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Υποθέτω ότι το καλοκαίρι θα ρθείς, οπότε προσπάθησε να βρείς τις φθηνότερες επιλογές για το ταξίδι-γολγοθά που σε περιμένει:).

Ναι!!! Έκλεισα ήδη από τον Νοέμβριο Λονδίνο-Κέρκυρα 110 λίρες (απευθείας) . Ευτύχως που είμαστε νησί και βρίσκουμε charter τους καλοκαιρινούς μήνες! Το Σεπτέμβρη έχει και απευθείας Κέρκυρα-Γλασκώβη και έρχεται πολύ καλά :)

εχω μπει τοσες φορες σ' αυτο το θεμα και καθε φορα με πιανει μια τρελα να τα ψαξω..επειδη σπουδαζω τωρα και ενδιαφερομαι να κανω μεταπτυχιακο στην δημοσιογραφια(προς το παρον) να ρωτησω...μετραει μονο ο βαθμος του πτυχιου μου για το μεταπτυχιακο;δινω καποιες αλλες εξετασεις;

Υποθέτω πως πρέπει να μετράει μόνο ο βαθμός του πτυχίου! Αν έχεις και τις απαραίτητες γνώσεις στα αγγλικά, δεν νομίζω να χρειαστείς κάτι άλλο!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Καλές τιμές(καμία σχέση με Ελλάδα που είναι από τις ακριβότερες χώρες διαβίωσης αλλά με μισθούς που όλο πέφτουν),καλά πτυχία,υπάρχουν δουλειές.

Προσωπικά με το θέατρο που ασχολούμαι ερασιτεχνικά έχει λυσσάξει ο διδάσκαλος να μιλάει για Σκωτία...γιατί βρίσκεις λέει ένα καλό πτυχίο δραματικής-δουλειά και καλό επίπεδο εκπαίδευσης,καμία σχέση με την μπανανία την οποία ζούμε.

Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα φυσικά μιας και κατεβαίνοντας από το αεροπλάνο(αν υποθέσουμε ότι έχεις τα λεφτά για το ταξίδι) δεν θα βρεις δουλειά και σπίτι....κάπου πρέπει να μείνεις(πες ξενοδοχείο,θα το χεις το κεφάλαιο;;; Γιατί δεν ξέρεις πόσο θα χρειαστεί,αν εξαντληθεί το κεφάλαιο πριν βρεις κατί,στον δρόμο;; )

Γενικά είμαστε σε άσχημο εως τραγικό σημείο αλλά όχι ακόμα τόσο ώστε να μεταναστεύουμε σαν τους πακιστανούς με το πρώτο αεροπλάνο,πλοίο,καρυδότσουφλο και ό,τι ξημερώσει στην χώρα που θα πάμε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Μαλιστα!ευχαριστω και για τις δυο απαντησεις!Πορωθηκα παλι και κανω την ερευνα μου στο ιντερνετ αλλα να πω την αληθεια μου φαινονται ολα τοσο μπερδεμενα και πιστευω πως ειναι πολυ δυσκολο να τα καταφερω!
οσον αφορα το πτυχιο των αγγλικων δυστυχως εχω proficiency του μισιγκαν αρα απο οτι φαινεται οταν το παρω αποφαση πρεπει να παρω και καποιο αλλο πτυχιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Μαλιστα!ευχαριστω και για τις δυο απαντησεις!Πορωθηκα παλι και κανω την ερευνα μου στο ιντερνετ αλλα να πω την αληθεια μου φαινονται ολα τοσο μπερδεμενα και πιστευω πως ειναι πολυ δυσκολο να τα καταφερω!
οσον αφορα το πτυχιο των αγγλικων δυστυχως εχω proficiency του μισιγκαν αρα απο οτι φαινεται οταν το παρω αποφαση πρεπει να παρω και καποιο αλλο πτυχιο...

Και εγώ του Michigan έχω! Σε αυτή την περίπτωση, μου ζήτησαν να δώσω IELTS που είναι πολύ απλό!! Πήγα μια μέρα να το δώσω το καλοκαίρι χωρίς προετοιμασία και το πέρασα άνετα !
Στην αρχή, φαίνονται όλα Γολγοθάς! Αν τα πάρεις σιγά-σιγά με τη σειρά, θα έρθουν όλα όπως τα θες! Εγώ τα έκανα ΟΛΑ μόνη. Από την αίτηση, μέχρι το να βρω σπίτι πριν έρθω!
Αν θες κάτι πολύ, όλα γίνονται :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
γνωριζεις εσυ αμα υπαρχουν μεταπτυχιακα πανω στην δημοσιογραφια στο πανεπιστημιο που σπουδαζεις;
ευχαριστω για την απαντηση σου,το να σπουδασω στο εξωτερικο ειναι πραγματικα ενα μεγαλο ονειρο μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
γνωριζεις εσυ αμα υπαρχουν μεταπτυχιακα πανω στην δημοσιογραφια στο πανεπιστημιο που σπουδαζεις;
ευχαριστω για την απαντηση σου,το να σπουδασω στο εξωτερικο ειναι πραγματικα ενα μεγαλο ονειρο μου...

Απ'όσο έχω ακούσει, δημοσιογραφία σαν μεταπτυχιακό δεν νομίζω!! Με μια γρήγορη ματιά στο site του πανεπιστημίου σχετικά μεταπτυχιακά, όπως Film&Television Studies . https://www.gla.ac.uk/postgraduate/taught/index.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Υποθέτω ότι το καλοκαίρι θα ρθείς, οπότε προσπάθησε να βρείς τις φθηνότερες επιλογές για το ταξίδι-γολγοθά που σε περιμένει:).
Ο μεγάλος γολγοθάς για ταξίδι Έλλάδα - Σκωτία (ή το αντίθετο) δεν είναι οι ώρες πτήσης, ούτε το κόστος. Είναι το ότι οι απευθείας πτήσεις είναι ελάχιστες και με αλλαγή αεροπλάνου μπορεί να έχεις αναμονή σε ένα ενδιάμεσο αεροδρόμιο πάρα πολλές ώρες (που κάποιες φορές ξεπερνούν και τις 15!).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
αααα τι με κανες τρ καθομαι και τα βλεπω..λεει λοιπον αυτο : The minimum entry requirements are an honours degree at the 2.1/upper second class level or higher or equivalent (e.g. B/3.0 GPA in the undergraduate degree) in politics, law or related social science subject.
δηλαδη εγω που σπουδαζω πολιτικες επιστημες τωρα τι βαθμο πρεπει να εχω για να μπορω να κανω αιτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
αααα τι με κανες τρ καθομαι και τα βλεπω..λεει λοιπον αυτο : The minimum entry requirements are an honours degree at the 2.1/upper second class level or higher or equivalent (e.g. B/3.0 GPA in the undergraduate degree) in politics, law or related social science subject.
δηλαδη εγω που σπουδαζω πολιτικες επιστημες τωρα τι βαθμο πρεπει να εχω για να μπορω να κανω αιτηση;

Επειδή εσύ σπουδάζεις Ελλάδα, θα σου ζητήσουν ελληνικά δεδομένα όταν κάνεις αίτηση!! Μην ανησυχείς γι'αυτό απο τώρα! Όταν κάνεις αίτηση, σε περίπτωση που σου δώοσυν conditional offer θα σου πουν ακριβώς τι ζητούν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgajour1993

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Επειδή εσύ σπουδάζεις Ελλάδα, θα σου ζητήσουν ελληνικά δεδομένα όταν κάνεις αίτηση!! Μην ανησυχείς γι'αυτό απο τώρα! Όταν κάνεις αίτηση, σε περίπτωση που σου δώοσυν conditional offer θα σου πουν ακριβώς τι ζητούν!!

δηλαδη αυριο που δινω μαθημα και απο δω και στο εξης προσπαθω για το καλυτερο!αντε να δουμε..γιατι τα χρονια περνανε :P
(οι φιλοσοφιες μιας φοιτητριας :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ο μεγάλος γολγοθάς για ταξίδι Έλλάδα - Σκωτία (ή το αντίθετο) δεν είναι οι ώρες πτήσης, ούτε το κόστος. Είναι το ότι οι απευθείας πτήσεις είναι ελάχιστες και με αλλαγή αεροπλάνου μπορεί να έχεις αναμονή σε ένα ενδιάμεσο αεροδρόμιο πάρα πολλές ώρες (που κάποιες φορές ξεπερνούν και τις 15!).
Οι απ' ευθείας πτήσεις είναι συνήθως πανάκριβες, οπότε πας αναγκαστικά σε πτήσεις με ενδιάμεσους σταθμούς.
Αν μετά έχεις και τραίνο για να φθάσεις στην πόλη που σπουδάζεις τα πράγματα αγριεύουν, διότι τα τραίνα στη Βρετανία δεν κινούνται βραδυνές ώρες.
Αντί λοιπόν να διανυκτερεύσεις σε κάποιο σιδηροδρομικό σταθμό, προτιμάς να μείνεις στο αεροδρόμιο για 8 και 10 ώρες και να πάρεις το πρωϊνό τραίνο. Αν προσθέσεις και την αναμονή που ανέφερες στο αεροδρόμιο της ενδιάμεσης πόλης, το ταξίδι-γολγοθάς φθάνει και τις 24 ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
δηλαδη αυριο που δινω μαθημα και απο δω και στο εξης προσπαθω για το καλυτερο!αντε να δουμε..γιατι τα χρονια περνανε :P
(οι φιλοσοφιες μιας φοιτητριας :P )

Ποτέ δεν είναι αργά! Καλή επιτυχία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top