Σπουδές στη Σκωτία

living_stone

Νεοφερμένος

Ο living_stone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σε όλους!
Έχω ψαχτεί για έξω από αρχή του χρόνου και προσπαθώ να πάρω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ.
Μέσω του UCAS έστειλα 5 αιτήσεις και με δέχτηκαν 3 πανεπιστήμια.
Ζητάνε διαφορετικούς βαθμούς το καθένα. Από 18 μέχρι και χωρίς βαθμό!
Είναι όλα Σκωτία. Γλασκόβη για την ακρίβεια.
Είμαι πολύ ενθουσιασμένος αλλά και αγχωμένος.
Στο σχολείο δεν διαβάζω σχεδόν καθόλου και γιαυτό δεν θα γράψω καλά στις πανελλήνιες,άρα δεν θα μπω και σε καμία σχολή που να θέλω.(Πληροφορικής).
Ξέρω ότι έξω τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά.
Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος που έχει σπουδάσει έξω τις απαιτήσεις που έχουν στο διάβασμα,πώς είναι τα διαγωνίσματα κλπ.
Ο μόνος λόγος που δεν είμαι σίγουρος είναι το διάβασμα. Πιστεύω ότι επειδή θα μαθαίνω πράγματα που μου αρέσουν θα διαβάζω πιο πολύ.
Επίσης ξέρει κανένας κάτι για το πανεπιστήμιο της δυτικής Σκοτίας(University of the West of Scotland);

Παιδιά,υπάρχει μια μεγάλη παγίδα με το θέμα της επιλογής για απολυτήριο και πανελλαδικές. Δεν δέχονται χωρίς πανελλαδικές και φοβάμαι ότι πολλά παιδιά δεν το ξέρουν. Προσπαθώ να το πω σε όσους ξέρω αλλά και στο σχολείο. Παραλίγο να την πατήσω και γώ. Αν μπορείτε να ενημερώσετε και τα σχολεία να το λένε στους μαθητές διότι φανταστείτε κάποιος να νομίζει ότι μπορεί να πάει χωρίς πανελλήνιες και να βρεθεί κρεμασμένος.

Ευχαριστώ!
(μπορώ να απαντήσω και γώ σε κάποιες ερωτήσεις :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Πως μπορω να στειλω αιτηση παιδια??Μηπως μπορει να μου εξηγησει καποιος ειτε εδω ειτε σε pm?Eυχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Καλησπερα καλησπερα! Εχω κανει κι εγω αιτηση για Σκωτια και μου εχουν κανει προσφορα Aberdeen και Strathclyde για νομική.
Πως μπορω να στειλω αιτηση παιδια??Μηπως μπορει να μου εξηγησει καποιος ειτε εδω ειτε σε pm?Eυχαριστω.

Απο Οκτωβριο μεχρι Ιανουαριο θα μπορεις να κανεις αιτηση στο ucas.com, την οποια θα συμπληρωσεις με τα απαραιτητα στοιχεια/πληροφοριες (εχει υπεραρκετες οδηγες το site). Θα μπορεις να επιλεξεις μεχρι και 5 courses (ειτε στο ιδιο ειτε σε διαφορετικα πανεπιστημια). Μεχρι Μαρτιο αλλα μπορει και Μαιο θα σου εχουν απαντησει αν σου κανουν προσφορα η αν απερριψαν την αιτηση σου. Η προσφορα μπορει να ειναι ειτε υπο ορους (conditional) πχ βαθμο απολυτριου/ielts/κλπ είτε ανευ ορων (unconditional). Αν σου κανει προσφορα ανευ ορων πανω απο ενα course, θα διαλεξεις ενα πρωτη επιλογη (firm) και μια δευτερη αν δεν πετυχεις τις προϋποθεσεις της πρωτης (insurance). Επειτα που θα βγουν τα αποτελεσματα, αν εχεις πετυχει τις προϋποθεσεις του offer, εχεις γινει δεκτος. Αν οχι, πας σε extra/clearing, οπου οποιο πανεπιστημιο εχει μεινει με αδιαθετες θεσεις μπορει να δεχτει κι αλλους υποψηφιους (συνηθως τα καλα πανεπιστημια/courses δεν παιρνουν μερος σε αυτο, αφου λιγο δυσκολο να μεινουν με κενες θεσεις :P ). Στο μεταξυ θα πρεπει να κανεις αιτηση στη SAAS για να σου πληρωσουν τα διδακτρα (ως Ελληνας πολιτης αρα ΕΕ, θα δεχτουν την αιτηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickmi

Νεοφερμένος

Ο nickmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πορτογαλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πως μπορω να στειλω αιτηση παιδια??Μηπως μπορει να μου εξηγησει καποιος ειτε εδω ειτε σε pm?Eυχαριστω.

Μπά ξενιτιά και εσύ ; Τεσπα την κανονική περιοδο την έχασες, πλέον ότι θέση έχει ξεμείνει τον Αύγουστο. Σε αυτο το σιτε μπες www.ucas.com θα τα βρεις όλα και απο εκεί θα κανείς την αίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Εγω εκανα αιτηση σε 5 πανεπιστημια στη Σκωτια και με δεχτηκαν ολα...Η πρωτη μου επιλογη ειναι Εδιμβουργο και μετα Γλασκοβη! Ακολουθηστε τις οδηγιες στο ucas.com ειναι πολυ κατατοπιστικες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

One_question:)

Νεοφερμένος

Ο One_question:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Έκανα αίτηση σε ένα πανεπιστήμιο στο Εδιμβούργο (Edinburgh Napier) και τελικά με δέχτηκαν (δεν έχω απαντήσει ακόμα). Εμένα μου ζητήθηκε απολυτηριο και όσον αφορά τα Αγγλικά, έστειλα ένα e-mail στο πανεπιστήμιο ρωτώντας εάν δέχονται το ECCE michigan και μου είπαν πως ναι!, με παραξένευσαι αλλά απο ότι διαπύστωσα είναι ισάξιo με 6,0 στο IELTS (CEFR)
Έχω μια ερώτηση που σχετίζεται με τα δίδακτρα, γνωρίζω ότι τα δίδακτρα τα πληρώνει το κράτος και κάνεις αίτηση στο SAAS, αλλά μετά την ολοκλήρωση των σπουδών χρειάζεται να τα ξεπληρώσεις? Ή αυτό ισχύει μόνο με το δάνειο διαβίωσης;
Επίσης σκέφτομαι εάν πάω, να συγκατατοικήσω με έναν άγνωστο, πολλοί φοιτητές βάζουν αγγελίες που ψάχνουν κάποιον έτσι ώστε να μοιράζονται το ενοίκιο, ενδίκνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Όχι όχι,με το SAAS δεν πληρώνεις καθόλου. Ούτε κατά την διάρκεια,αλλά ούτε και μετά.
Συγχαρητήρια πάντως.:D

Τι σχολή,αν επιτρέπεται; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά σαν Ευρωπαίος δικαιείσαι μόνο την πληρωμή των διδάκτρων (χωρίς κανένα κόστος αργότερα). Αν έμενες Αγγλία για κάποιο χρονικό διάστημα πριν κάνεις την αίτηση (νομίζω 2-3 χρόνια) ΜΟΝΟ τότε μπορείς να κάνεις αίτηση και για έξοδα διαβίωσης, αλλιώς δεν μπορείς...έχε το στο νου σου γιατί και εγώ τελευταία το είχα ψάξει και έτσι το έμαθα! Καλή επιτυχία στους στόχους σου...εγώ δήλωσα για μοριακή βιολογία...εσυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Εγω παιδια ξεκινησα την διαδικασια απο Τον φεβρουαριο,και με δεκτηκαν τρια πανεπιστημια για φαρμακευτικη παντα.
Φευγω για Sunderland απο σεπτεμβρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VagosKaterini

Νεοφερμένος

Ο VagosKaterini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδια και συνχαρητηρια σε οσους εγιναν δεκτοι στα πανεπιστημια που επελεξαν.
Ειχα ασχοληθει και εγω με το θεμα των σπυδων στη Σκωτια αλλα λογω ενος προσωπικου προβληματος δεν προλαβα να στειλω την αιτηση...Μετα απο αυτο νευριασα και παρατησα οτι ειχα στησει ενα μηνα...
Γνωριζω οτι οι αιτησεις ειναι μεχρι 15 Ιανουαριου αλλα δεν γνωριζωαν υπαρχει δευτερη ευκαιρια για οσους δεν εστειλαν την αιτηση τους το καλοκαιρι.
Επισης,απο οτι μου ειχαν πει για τα αγγλικα επειδη εχω μονο michigan οτι μπορω να κανω το καλοκαιρι και να τους στειλω τα αποτελεσματα....Επισης, θα ημουνα πολυ ευγνωμων αν μπορει καποιος να με βοηθησει για το τι ακριβως χρειαζεται να ξαναμαζεψω για να στειλω τον ερχομενο χειμωνα για αιτηση(πολλα δεν θυμαμαι και δεν εχω κρατησει τιποτα λογω του συμβαντος),βεβαια,θα διαβασω κ εγω απο τα sites των πανεπιστημιων.Διαβαζω για τις πανελληνιες και δεν εχω πολυ χρονο ελπιζω να με καταλαβαινεται(δεν ξερω αμα θελω να σπουδασω στην Ελλαδα μετα απο αυτα που μου εχουν συμβει).Ευχαριστω εκ των προτερων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
ρε παιδια τι ειναι αυτα τα A levels? Για τμημα Φυσικης σε σκωτσεζικο πανεπιστημιο ειναι υποχρεωτικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

One_question:)

Νεοφερμένος

Ο One_question:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις 8)!!!
Βασικά δεν με ενδιαφέρει το δάνειο διαβίωσης απλά το ανέφερα σε σχέση με τα δίδακτρα για να σιγουρέψω ότι μετά τις σπουδές πληρώνεις πίσω μόνο το δάνειο και όχι τα δίδακτρα.
Για φωτογραφία με ενδιαφέρει. Βέβαια το αρχικό μου πλάνο ήταν Αγγλία αλλά αυξήθηκαν τα δίδακτρα στα ύψη οπότε... Αλλά καλύτερα να πω την αλήθεια καθώς βρήκα πολύ καλά πανεπιστήμια στην Σκωτία και επίσης πιστεύω και ότι το κόστος τώρα θα μου έρχεται χαμηλότερο σε σχέση με Αγγλία.
Ευχαριστώ και πάλι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Γεια σας παιδια και συνχαρητηρια σε οσους εγιναν δεκτοι στα πανεπιστημια που επελεξαν.
Ειχα ασχοληθει και εγω με το θεμα των σπυδων στη Σκωτια αλλα λογω ενος προσωπικου προβληματος δεν προλαβα να στειλω την αιτηση...Μετα απο αυτο νευριασα και παρατησα οτι ειχα στησει ενα μηνα...
Γνωριζω οτι οι αιτησεις ειναι μεχρι 15 Ιανουαριου αλλα δεν γνωριζωαν υπαρχει δευτερη ευκαιρια για οσους δεν εστειλαν την αιτηση τους το καλοκαιρι.
Επισης,απο οτι μου ειχαν πει για τα αγγλικα επειδη εχω μονο michigan οτι μπορω να κανω το καλοκαιρι και να τους στειλω τα αποτελεσματα....Επισης, θα ημουνα πολυ ευγνωμων αν μπορει καποιος να με βοηθησει για το τι ακριβως χρειαζεται να ξαναμαζεψω για να στειλω τον ερχομενο χειμωνα για αιτηση(πολλα δεν θυμαμαι και δεν εχω κρατησει τιποτα λογω του συμβαντος),βεβαια,θα διαβασω κ εγω απο τα sites των πανεπιστημιων.Διαβαζω για τις πανελληνιες και δεν εχω πολυ χρονο ελπιζω να με καταλαβαινεται(δεν ξερω αμα θελω να σπουδασω στην Ελλαδα μετα απο αυτα που μου εχουν συμβει).Ευχαριστω εκ των προτερων...

Η αίτηση δεν είναι και κάτι φοβερά δύσκολο! Χρειάζεσαι τους βαθμούς της δευτέρας και της τρίτης λυκείου...εκεί που πρέπει να επενδύσεις είναι στο personal statement, το λαμβάνουν πολύ σοβαρά υπ'όψιν! Πέρα από αυτό δεν νομίζω ότι θα σε δυσκολέψει κάτι άλλο! Φρόντισε να συμπληρώνεις σωστά καθετί και με σιγουριά και θα είναι όλα οκ! Καλή επιτυχία σε όλους...και που ξέρετε μπορεί να τα πούμε από κοντά :P

Ξέχασα να σου πω ότι χρειάζονται και οι βαθμοί της τρίτης γυμνασίου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

princess18

Νεοφερμένος

Η princess18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ξέχασα να σου πω ότι χρειάζονται και οι βαθμοί της τρίτης γυμνασίου!

Τι εννοείς?
Ότι κοιτάζουν και το απολυτήριο του Γυμνασίου?

Αν ναι, γιατί? για να δουν ότι διάβαζες και παλιότερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
οχι, στην πραγματικοτητα οι βαθμοί της γ γυμνασιου ειναι καθαρα για πληροφοριακους σκοπους! Βασικα, επειδη πρεπει να δηλωνεις οτι εχεις τελειωσει γυμνασιο και λυκειο απλως χρειαζεται να δηλωνεις και τους βαθμους απολυτηριου....συνεπως χρειαζεσαι τους βαθμους απολυτηριου της γ γυμνασιου..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
ρε παιδια τι ειναι αυτα τα A levels? Για τμημα Φυσικης σε σκωτσεζικο πανεπιστημιο ειναι υποχρεωτικα?
Τα A Levels είναι οι εισαγωγικές εξετάσεις των Βρεττανών.
Για Εδιμβούργο και Γλασκώβη δεν είναι υποχρεωτικά (προσωπική εμπειρία).
Για st Andrews δε γνωρίζω, πιθανόν να απαιτούνται, όπως ισχύει και για το UCL στο Λονδίνο. Για τα άλλα δεν είμαι βέβαιος, μάλλον όμως δεν απαιτούνται.
οχι, στην πραγματικοτητα οι βαθμοί της γ γυμνασιου ειναι καθαρα για πληροφοριακους σκοπους! ..!
Μη λέμε πράγματα που δε γνωρίζουμε.
Σε ενημέρωσε κάποιο πανεπιστήμιο ότι δεν έχουν σημασία οι βαθμοί του απολυτηρίου του Γυμνασίου;
Νομίζω ότι όλα έχουν σημασία.
Το πως αξιολογούνται τα διάφορα στοιχεία από τα πανεπιστήμια, είναι άλλο ζήτημα.
Από την άλλη, πιθανόν να υπάρχουν χαμηλού επιπέδου πανεπιστήμια, που δεν ενδιαφέρονται σχεδόν για τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MolecularMary

Νεοφερμένος

Η MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Συγγνώμη δεν είπα ότι δεν έχουν σημασία! Είπα ότι είναι περισσότερο για πληροφοριακούς σκοπούς, δηλαδή τους ενδιαφέρει να ξέρουν και την πορεία των μαθητών με την πάροδο των χρόνων! Με δέχτηκαν σε Γλασκόβη και Εδιμβούργο και πιστεύω ότι και στο γυμνάσιο να είχες βγάλει 19,5 αν στην τρίτη λυκείου βγάζεις 16, ε, αυτό σίγουρα θα επηρεάσει τα πράγματα! (Στο Εδιμβούργο ζητούν απολυτήριο Λυκείου πάνω από 19 και στη Γλασκόβη πάνω από 17.5) ..όταν δουν όταν οι βαθμοί ενός μαθητή έχουν σκαμπανεβάσματα το σκέφτονται περισσότερο! Εξάλλου δεν θα πρέπει να ξεχνάμε και τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ ανταγωνισμό που υπάρχει...εάν έχουν τη δυνατότητα να δεχτούν κάποιον σταθερότερο και με περισσότερα προσόντα μαθητή, θα το κάνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis22

Νεοφερμένος

Ο Giannis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος εδώ! Θα ήθελα μια τεράαααστια βοήθεια όσον αφορά μερικές πληροφορίες. Έχω σκοπό να σπουδάσω στο εξωτερικό, θα προτιμούσα Σκωτία ή Αγγλία...το θέμα είναι οτι δεν είμαι καλός μαθητής, φέτος δίνω πανελλήνιες και πάνω απο 11.000 μόρια δεν βγάζω και να πάω σε κάνα τει της πλάκας δεν παίζει, το απολυτήριο μου πάνω απο 13-14-15 δεν παίζει να είναι! στο τέλος!
Έλεγα τον Σεπτέμβρη να πάω σε κάποιο foundation εδώ στην Αθήνα, αυτό θα αλλάξει τα πράγματα όσον αφορά το απολυτήριο μου ας πούμε? Θέλω να περάσω αν όχι σε ένα ΠΟΛΥ καλό πανεπιστήμιο σε ένα αρκετα καλό στην Σκωτία-Αγγλία? Γενικότερα τι άλλο χρειάζονται σε αυτά τα πανεπιστήμια? παίζει ΤΟΣΟ τεράααστιο ρόλο αυτό το απολυτήριο? Καθοδηγήστε με σας παρακαλώ γιατί είμαι μπερδεμένος! :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος εδώ! Θα ήθελα μια τεράαααστια βοήθεια όσον αφορά μερικές πληροφορίες. Έχω σκοπό να σπουδάσω στο εξωτερικό, θα προτιμούσα Σκωτία ή Αγγλία...το θέμα είναι οτι δεν είμαι καλός μαθητής, φέτος δίνω πανελλήνιες και πάνω απο 11.000 μόρια δεν βγάζω και να πάω σε κάνα τει της πλάκας δεν παίζει, το απολυτήριο μου πάνω απο 13-14-15 δεν παίζει να είναι! στο τέλος!
Έλεγα τον Σεπτέμβρη να πάω σε κάποιο foundation εδώ στην Αθήνα, αυτό θα αλλάξει τα πράγματα όσον αφορά το απολυτήριο μου ας πούμε? Θέλω να περάσω αν όχι σε ένα ΠΟΛΥ καλό πανεπιστήμιο σε ένα αρκετα καλό στην Σκωτία-Αγγλία? Γενικότερα τι άλλο χρειάζονται σε αυτά τα πανεπιστήμια? παίζει ΤΟΣΟ τεράααστιο ρόλο αυτό το απολυτήριο? Καθοδηγήστε με σας παρακαλώ γιατί είμαι μπερδεμένος! :/

Αν είναι καλό πανεπιστήμιο, θέλει τελειο γενικό βαθμό απολυτηρίου (στα Top πανεπιστήμια πάνω απο 18.5)
Αν είναι της πλάκας πανεπιστήμιο, δεν κοιτάνε το απολυτήριο (και με 12 μπαίνεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος εδώ! Θα ήθελα μια τεράαααστια βοήθεια όσον αφορά μερικές πληροφορίες. Έχω σκοπό να σπουδάσω στο εξωτερικό, θα προτιμούσα Σκωτία ή Αγγλία...το θέμα είναι οτι δεν είμαι καλός μαθητής, φέτος δίνω πανελλήνιες και πάνω απο 11.000 μόρια δεν βγάζω και να πάω σε κάνα τει της πλάκας δεν παίζει, το απολυτήριο μου πάνω απο 13-14-15 δεν παίζει να είναι! στο τέλος!
Έλεγα τον Σεπτέμβρη να πάω σε κάποιο foundation εδώ στην Αθήνα, αυτό θα αλλάξει τα πράγματα όσον αφορά το απολυτήριο μου ας πούμε? Θέλω να περάσω αν όχι σε ένα ΠΟΛΥ καλό πανεπιστήμιο σε ένα αρκετα καλό στην Σκωτία-Αγγλία? Γενικότερα τι άλλο χρειάζονται σε αυτά τα πανεπιστήμια? παίζει ΤΟΣΟ τεράααστιο ρόλο αυτό το απολυτήριο? Καθοδηγήστε με σας παρακαλώ γιατί είμαι μπερδεμένος! :/
Για να γίνεις δεκτός σε ένα Βρεττανικό πανεπιστήμιο, πρέπει να στείλεις μέχρι τις 15 Οκτωβρίου του προηγούμενου έτους (αν συμπεριλάβεις στις αιτήσεις σου Κέμπριτζ ή Οξφόρδη) ή μέχρι τις 15 Ιανουαρίου, ότι έχεις κάνει μέχρι τότε.
Βαθμοί απολυτηρίου Γυμνασίου, βαθμοί Β' Λυκείου, άλλες επιδόσεις π.χ. Μαθηματική εταιρεία, διαγωνισμοί φυσικής κ.λ.π. Αυτά, μέσω UCAS, στέλνονται στα 5 τμήματα πανεπιστημίων που επιλέγεις, τα οποία σε κάνουν δεκτό υπό όρους ή σε απορρίπτουν.
Αν σε κάνουν δεκτό, οι όροι για την οριστική αποδοχή σου το καλοκαίρι είναι συνήθως ο βαθμός απολυτηρίου και οι επιδόσεις στα μαθήματα κατεύθυνσης που ορίζουν τα πανεπιστήμια, ανάλογα με το τμήμα που θα επιλέξεις.
Δηλαδή, το απολυτήριο και οι επιδόσεις στις πανελλαδικές παίζουν ρόλο στο τελικό στάδιο της αποδοχής.
Για ένα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ πανεπιστήμιο, όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω πρέπει να είναι με βαθμούς επιπέδου 19 και πάνω.
Δηλαδή το να γίνεις δεκτός σε ένα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ πανεπιστήμιο έχει την ίδια περίπου δυσκολία με το να περάσεις στις πανελλήνιες σε όποια σχολή θέλεις. Π.χ. Ιατρική.
Το να γίνεις δεκτός σε ένα ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ πανεπιστήμιο είναι πιο εύκολο, αλλά όχι τόσο εύκολο.
Ας πούμε ότι οι βαθμοί πάνε στα επίπεδα του 17-17,5.
Από κεί και πέρα κατεβαίνουμε σε βαθμούς, αλλά και σε ποιότητα πανεπιστημίων.
Όμως σ' αυτή την περίπτωση αξίζουν χρήμα και κόπο οι σπουδές στο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top