Σπουδές στη Γερμανία

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Κοίτα εκείνος του αρέσει ο τομέας Φυσικής-Αστροφυσικής και Αεροδιαστημικής Μηχανικής. Η Γερμανία σε αυτούς τους τομείς είναι από τις καλύτερες χώρες. Το επίπεδο γερμανικών θα του είναι θέμα γιατί έχει Β1 μόνο. Αλλά θέλει πολύ να τα σπουδάσει και θα τα καταφέρει με την γλώσσα πιστεύω.

Η γλώσσα είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να τον απασχολεί. Στις Φυσικομαθηματικές Σχολές θα συναντήσει Γερμανούς καθηγητές Πανεπιστημίου να μιλούν αισχρά Αγγλικά (κάτω από Β1) και να κάνουν πλάκα με την ανεπάρκειά τους! :D Χρησιμοποιούν google translator για να πετάνε λέξεις...:lol:

Εφόσον η βιβλιογραφική υποστήριξη στις Φυσικομαθηματικές επιστήμες είναι κυρίως από την Αγγλική γλώσσα, η απαίτηση σε Γερμανικά είναι χαμηλή. Η απαίτηση σε καλά Μαθηματικά, Προγραμματισμό, Στατιστική και Φυσική όμως θα είναι εξουθενωτική. Καλό είναι όμως να βελτιώσει άμεσα τα Γερμανικά του μέσω βιβλιογραφίας επειδή συνήθως οι ασκήσεις θα δίνονται γραμμένες στη Γερμανική και θα πρέπει να κατανοεί τις ερωτήσεις και των εξεταστικών θεμάτων. Στην εξεταστική, όταν το μάθημα δίνεται γραπτώς δεν παρέχεται μετάφραση στην Αγγλική. Τα θέματα μοιράζονται κοινά για όλους στα Γερμανικά. Στην προφορική εξέταση θα μπορούσε να εξεταστεί και στα Αγγλικά, εφόσον ο καθηγητής νιώθει άνετα με την Αγγλική γλώσσα.

Μπορείτε να ρωτήσετε και τον υπεύθυνο καθηγητή του προγράμματος σπουδών για τη γλώσσα. Μια τέτοια γνωριμία θα ήταν καλή και σε επίπεδο μιας πρώτης φιλίας. Οι Γερμανοί καθηγητές Πανεπιστημίου είναι αρκετά ανθρώπινοι και εξυπηρετικοί χωρίς να κάνουν κατάχρηση της θέσης τους. Ζητάνε πολλά κατά την περίοδο της διδασκαλίας, ασκήσεων, εργασιών κλπ. Όμως είναι άνθρωποι! Θέτουν τα όρια του σεβασμού χωρίς να κρατούν αποστάσεις κακής επικοινωνίας και ψυχρότητα με τους φοιτητές. Μια φορά είχα μια απορία στη Στατιστική Οικονομετρία και έστειλα ένα mail στις 12 τη νύχτα. Ο καθηγητής μου απάντησε στις 2.30 το ξημέρωμα με μεγάλο κέφι χωρίς επισημότητες και αυστηρότητες. Η απορία λύθηκε. :)

Στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο δυστυχώς δεν είχα ποτέ τέτοιες εικόνες. Όσες φορές είχα στείλει προσωπικό email λάμβανα πάντα απάντηση μετά από 2 βδομάδες και άκρως τυπικό:

## Κύριε φοιτητή,

Περάστε από το γραφείο μου.

A.Μπούρδας
Καθηγητής Παπαρολογίας, Ρουφιανικής και Εφαρμοσμένης Ηλιθιότητας, PhD, DR, PR, MSC, MIT, Boston, ....
Τομέας Τρόμπας, Χασομεριού και Βλακείας, Πανεπιστήμιο ####
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 236812

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όντως η Γερμανία στο εκπαιδευτικό σύστημα έχουν κάνει μια πολύ καλή δουλειά, σε σχέση με εδώ. Αν και τα Γερμανικά σαν γλώσσα, μπορεί να είναι όμορφα, αλλά όχι τόσο εύκολα όσο τα Αγγλικά..
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Όντως η Γερμανία στο εκπαιδευτικό σύστημα έχουν κάνει μια πολύ καλή δουλειά, σε σχέση με εδώ. Αν και τα Γερμανικά σαν γλώσσα, μπορεί να είναι όμορφα, αλλά όχι τόσο εύκολα όσο τα Αγγλικά..

Έχουν διαφορετική νοοτροπία και προσέγγιση της εκπαίδευσης από το νηπιαγωγείο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
προτείνω εξάσκηση προφοράς από το Σημίτη στα Γερμανικά:

 

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
προτείνω εξάσκηση προφοράς από το Σημίτη στα Γερμανικά:

Καλά όχι Hoch Deutsch μιλάει με τοπική διάλεκτο ο άνθρωπος..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όντως η Γερμανία στο εκπαιδευτικό σύστημα έχουν κάνει μια πολύ καλή δουλειά, σε σχέση με εδώ. Αν και τα Γερμανικά σαν γλώσσα, μπορεί να είναι όμορφα, αλλά όχι τόσο εύκολα όσο τα Αγγλικά..
Δεν λες και πολύ όμορφη την γλώσσα του ΧαΑ-νςς και της ΓκγγΕ-νττελ.

Ηχχ λίμπε ντηχχ aka Je t'aime

Είναι θεωρώ και φτωχή γλώσσα, δεν έχουν την λογική που βρίσκεις σε άλλες γλώσσες,δεν είναι εύπλαστη. Αν θέλουν να πουν κάτι θα κολλήσουν μια λέξη πάνω σε δύο άλλες και θα την βαπτίσουν νέα λέξη. Με αποτέλεσμα να έχουν λέξεις που αποτελούνται από 80 γράμματα η κάθε μία. Τα αγγλικά έχουν άλλη ελευθερία και ακολουθούν τελείως διαφορετική δομή.

Αλλά, όπως έλεγε μια φίλη μου, τι σημασία έχει αφού βγαίνει από το στόμα ενός "κούκλου, πανύψηλου, γαλανομάτη;" 🤷 #brutal
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Καλά όχι Hoch Deutsch μιλάει με τοπική διάλεκτο ο άνθρωπος..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν λες και πολύ όμορφη την γλώσσα του ΧαΑ-νςς και της ΓκγγΕ-νττελ.

Ηχχ λίμπε ντηχχ aka Je t'aime

Είναι θεωρώ και φτωχή γλώσσα, δεν έχουν την λογική που βρίσκεις σε άλλες γλώσσες,δεν είναι εύπλαστη. Αν θέλουν να πουν κάτι θα κολλήσουν μια λέξη πάνω σε δύο άλλες και θα την βαπτίσουν νέα λέξη. Με αποτέλεσμα να έχουν λέξεις που αποτελούνται από 80 γράμματα η κάθε μία. Τα αγγλικά έχουν άλλη ελευθερία και ακολουθούν τελείως διαφορετική δομή.

Αλλά, όπως έλεγε μια φίλη μου, τι σημασία έχει αφού βγαίνει από το στόμα ενός "κούκλου, πανύψηλου, γαλανομάτη;" 🤷 #brutal

Νομίζω έχεις δίκιο. Σαν γλώσσα έχουν φτωχή εκφραστικότητα. Λένε αυτό που θέλουν, ακριβώς όπως είναι. Γι' αυτό και οι εκθέσεις ακόμη και σε επίπεδο Β2 σε επίπεδο λεξιλογίου μοιάζουν με επίπεδο Α2 Αγγλικών. Το αστείο είναι ότι αν ακούσεις έναν επίσημο π.χ. τη Μέρκελ να μιλάει, νομίζεις ότι ακούς τη γυναίκα διπλανής πόρτας, επειδή μιλάει πολύ απλά και κατανοητά κάτι που δεν ισχύει με τον πολιτικό λόγο σε άλλες γλώσσες π.χ. Αγγλική, Ελληνική, Ιταλική, κλπ. Αλλά αυτή είναι η γλώσσα τους.

Έχουν πάρει πολλά δάνεια από την Αγγλική γλώσσα σε λέξεις που εκφράζουν μια κατάσταση: π.χ. die Diskussion, die Situation,... κλπ. Το ότι κολλάνε τις λέξεις έχει να κάνει με την γενική κτητική. Για παράδειγμα:

Eintscheidungstheorie: Eintscheidungstheorie = Eintscheidung + s + Τheorie = Theory of Decision (Making) ή Decision's Theory

Δεν είναι όλοι οι Γερμανοί ξανθοί και γαλανομάτηδες με brutal προφορά. Αρκετά με τις φαντασιώσεις Ελληνίδων καστανομαλλούσων (βαμμένων ξανθών). :crazy: Αν ακούσεις Αυστριακό από κανένα χωριό του Τιρόλου, εκεί να δεις πόσο βαρβατίλα θα νιώσεις. Τύφλα να έχουν τα Ελληνικά του Πολάκη.
 

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Νομίζω έχεις δίκιο. Σαν γλώσσα έχουν φτωχή εκφραστικότητα. Λένε αυτό που θέλουν, ακριβώς όπως είναι. Γι' αυτό και οι εκθέσεις ακόμη και σε επίπεδο Β2 σε επίπεδο λεξιλογίου μοιάζουν με επίπεδο Α2 Αγγλικών. Το αστείο είναι ότι αν ακούσεις έναν επίσημο π.χ. τη Μέρκελ να μιλάει, νομίζεις ότι ακούς τη γυναίκα διπλανής πόρτας, επειδή μιλάει πολύ απλά και κατανοητά κάτι που δεν ισχύει με τον πολιτικό λόγο σε άλλες γλώσσες π.χ. Αγγλική, Ελληνική, Ιταλική, κλπ. Αλλά αυτή είναι η γλώσσα τους.

Έχουν πάρει πολλά δάνεια από την Αγγλική γλώσσα σε λέξεις που εκφράζουν μια κατάσταση: π.χ. die Diskussion, die Situation,... κλπ. Το ότι κολλάνε τις λέξεις έχει να κάνει με την γενική κτητική. Για παράδειγμα:

Eintscheidungstheorie: Eintscheidungstheorie = Eintscheidung + s + Τheorie = Theory of Decision (Making) ή Decision's Theory

Δεν είναι όλοι οι Γερμανοί ξανθοί και γαλανομάτηδες με brutal προφορά. Αρκετά με τις φαντασιώσεις Ελληνίδων καστανομαλλούσων (βαμμένων ξανθών). :crazy: Αν ακούσεις Αυστριακό από κανένα χωριό του Τιρόλου, εκεί να δεις πόσο βαρβατίλα θα νιώσεις. Τύφλα να έχουν τα Ελληνικά του Πολάκη.

Ισχύει! Αλλά τα αυστριακά τα κοροϊδεύουν μέχρι και οι ίδιοι οι Γερμανοί.

Οι ίδιες φαντασιώσεις που έχουν οι Έλληνες με τις ξανθιές! 😝 Και αντίστοιχα οι Γερμανοί με τις μελαχρινές.. σύμφωνα με τα λεγόμενα Γερμανών φίλων..
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ισχύει! Αλλά τα αυστριακά τα κοροϊδεύουν μέχρι και οι ίδιοι οι Γερμανοί.

Οι ίδιες φαντασιώσεις που έχουν οι Έλληνες με τις ξανθιές! 😝

Επειδή είμαι στη Σουηδία μπορώ να σου πω τη γνώμη μου. Οι Σουηδέζες όσες είναι φυσικά ξανθιές τα ...βάφουν πιο ξανθά και σχεδόν μεγάλο ποσοστό έχει κάνει ενέσεις υαλουρονικού στο πρόσωπο ας είναι μόνο 18 ετών. :playboy:Έτσι βλέπεις συχνά πολλές με χείλη ροφού. Οι Γερμανίδες ή οι Αυστριακές συνομήλικες, είναι πολύ πιο φυσιολογικές για την ηλικία τους. Μάλιστα δεν πολυβάφονται ενώ οι Αυστριακές είναι πολύ πιο όμορφες από τις Γερμανίδες επειδή είναι λίγο πιο Μεσογειακές. Μια Αυστριακή είναι φυσική καστανόξανθη, με άσπρο καθαρό δέρμα και ωραίο μπλε μάτι.
 

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Επειδή είμαι στη Σουηδία μπορώ να σου πω τη γνώμη μου. Οι Σουηδέζες όσες είναι φυσικά ξανθιές τα ...βάφουν πιο ξανθά και σχεδόν μεγάλο ποσοστό έχει κάνει ενέσεις υαλουρονικού στο πρόσωπο ας είναι μόνο 18 ετών. :playboy:Έτσι βλέπεις συχνά πολλές με χείλη ροφού. Οι Γερμανίδες ή οι Αυστριακές συνομήλικες, είναι πολύ πιο φυσιολογικές για την ηλικία τους. Μάλιστα δεν πολυβάφονται ενώ οι Αυστριακές είναι πολύ πιο όμορφες από τις Γερμανίδες επειδή είναι λίγο πιο Μεσογειακές. Μια Αυστριακή είναι φυσική καστανόξανθη, με άσπρο καθαρό δέρμα και ωραίο μπλε μάτι.

Πολύ επιστημονική συζήτηση πιάσαμε..
Από συνομηλίκους που ταξιδεύουν συχνά έξω,οι Πολωνές δείχνουν να τους αρέσουν.Οι Γερμανίδες λένε είναι απεριποίητες και οι Σουηδέζες καθόλου πανύψηλες/ξανθές όσο νόμιζαν.
Τώρα, σε κάθε χώρα θα βρεις και πανέμορφες κοπέλες. Δύο από τις πιο όμορφες φίλες μου, η μία είναι από την Παλαιστίνη- Αράβισσα και η άλλη μιγάς Αφρογερμανίδα (Ερυθραία) με καταπράσινα μάτια.

Προσωπικά, που δεν έχω συγκεκριμένες χρωματικές προτιμήσεις,όσα χρόνια ήμουν στην Γερμανία, οι Γερμανοί μου φαινόταν πάντοτε αντικειμενικά ΛΙΓΟ πιο όμορφοι-εντυπωσιακοί από τους Έλληνες και το αστείο είναι ότι δεν ήξεραν ότι είναι ωραίοι!

Φυσικά, το ίδιο έλεγαν και εκείνοι για Ισπανίδες, Ιταλίδες, Ελληνίδες. Οπότε παίζει λίγο και με τι έχει μεγαλώσει ο καθένας και τι βρίσκει μάλλον "εξωτικό".

Από εκεί και πέρα, μιλάμε για στερεότυπα και σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα :)
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Πρέπει να είναι τουλάχιστον αδαής κάποιος για να θεωρεί τη γερμανική φτωχή γλώσσα. Όσοι το πιστεύετε αυτό, φτάστε πρώτα σε ένα επίπεδο C2 (το οποίο θα είναι παιχνιδάκι για εσάς), να μαθαίνετε 3-4 συνώνυμες για κάθε λέξη, μάθετε τα γερμανικά της καθομιλουμένης και κυρίως μάθετε τη γραμματική και να μιλάτε σωστά και όχι "Εγώ πεινάει, θέλω η λουκάνικο" και μετά ελάτε πείτε πόσο φτωχή είναι. Επίσης η Μέρκελ εκφωνεί λόγους με απλές και κατανοητές λέξεις, για να καταλαβαίνουν και οι μετανάστες, οι οποίοι συνιστούν μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Γι' αυτό και στο instagram της όλοι οι πολιτικοί της λόγοι έχουν υπότιτλους στα γερμανικά.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Πρέπει να είναι τουλάχιστον αδαής κάποιος για να θεωρεί τη γερμανική φτωχή γλώσσα. Όσοι το πιστεύετε αυτό, φτάστε πρώτα σε ένα επίπεδο C2 (το οποίο θα είναι παιχνιδάκι για εσάς), να μαθαίνετε 3-4 συνώνυμες για κάθε λέξη, μάθετε τα γερμανικά της καθομιλουμένης και κυρίως μάθετε τη γραμματική και να μιλάτε σωστά και όχι "Εγώ πεινάει, θέλω η λουκάνικο" και μετά ελάτε πείτε πόσο φτωχή είναι. Επίσης η Μέρκελ εκφωνεί λόγους με απλές και κατανοητές λέξεις, για να καταλαβαίνουν και οι μετανάστες, οι οποίοι συνιστούν μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Γι' αυτό και στο instagram της όλοι οι πολιτικοί της λόγοι έχουν υπότιτλους στα γερμανικά.

Γενικότερα ο Γερμανός ειναι απλός ανθρωπος, εκφράζεται και λεει ότι σκέφτεται. Παντου υπάρχουν κλαρίνα, αλλά σοβαρούς πολιτικούς και αρκετούς ανθρώπους της δημοσιότητας, δεν θα τους δεις ούτε με κότερα, ούτε με πολυτελή ταξίδια στο εξωτερικο.

Η Μερκελ μια απλή φυσικός από την Ανατολική Γερμανια ήταν που κατάφερε να γινει πρωθυπουργός και μια από τις ισχυρότερες πολιτικές φυσιογνωμίες της σημερινής εποχής.
 

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Πρέπει να είναι τουλάχιστον αδαής κάποιος για να θεωρεί τη γερμανική φτωχή γλώσσα. Όσοι το πιστεύετε αυτό, φτάστε πρώτα σε ένα επίπεδο C2 (το οποίο θα είναι παιχνιδάκι για εσάς), να μαθαίνετε 3-4 συνώνυμες για κάθε λέξη, μάθετε τα γερμανικά της καθομιλουμένης και κυρίως μάθετε τη γραμματική και να μιλάτε σωστά και όχι "Εγώ πεινάει, θέλω η λουκάνικο" και μετά ελάτε πείτε πόσο φτωχή είναι. Επίσης η Μέρκελ εκφωνεί λόγους με απλές και κατανοητές λέξεις, για να καταλαβαίνουν και οι μετανάστες, οι οποίοι συνιστούν μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Γι' αυτό και στο instagram της όλοι οι πολιτικοί της λόγοι έχουν υπότιτλους στα γερμανικά.
Προφανώς αναφέρεσε στο μήνυμα του nPb.

Αλλά και εγώ υποστηρίζω ότι είναι άκαμπτη γλώσσα και το λέω αυτό ως παιδί που δεν την έμαθε σε φροντιστήριο σαν δεύτερη ξένη γλώσσα, αλλά μεγάλωσε στην Γερμανία ως bilingual, κανονικά σε γερμανικό σχολείο.Την διαφορά την είδα όταν έμαθα μεγαλώντας και αγγλικά και αργότερα Ιταλικά, συγκρίνοντας την και με τα Ελληνικά.Δεν έχει την ελευθερία που έχουν άλλες γλώσσες.
Ίσως απλά δεν συμβαδίζει με την δική μου λογική, μπορεί.

Αυτή είναι ωστόσο η δική μου άποψη και σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι είναι σωστή.
Αυτά :)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πρέπει να είναι τουλάχιστον αδαής κάποιος για να θεωρεί τη γερμανική φτωχή γλώσσα. Όσοι το πιστεύετε αυτό, φτάστε πρώτα σε ένα επίπεδο C2 (το οποίο θα είναι παιχνιδάκι για εσάς), να μαθαίνετε 3-4 συνώνυμες για κάθε λέξη, μάθετε τα γερμανικά της καθομιλουμένης και κυρίως μάθετε τη γραμματική και να μιλάτε σωστά και όχι "Εγώ πεινάει, θέλω η λουκάνικο" και μετά ελάτε πείτε πόσο φτωχή είναι. Επίσης η Μέρκελ εκφωνεί λόγους με απλές και κατανοητές λέξεις, για να καταλαβαίνουν και οι μετανάστες, οι οποίοι συνιστούν μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Γι' αυτό και στο instagram της όλοι οι πολιτικοί της λόγοι έχουν υπότιτλους στα γερμανικά.

Δεν αναφερόμαστε για όποιον θέλει να μάθει τη γλώσσα σε επίπεδο C2. Λέμε για ένα μέσο επίπεδο επικοινωνίας. Αν εσύ νιώθεις καλά να μιλάς τη γλώσσα μόνο αν είναι στο επίπεδο C2 και όποιος μιλάει στο μέσο επίπεδο να λέει αστοχίες, νομίζω έχεις άλλου είδους πρόβλημα.

Ψάξτο. :hi:

Λέμε για την εικόνα που δίνει η γλώσσα σε μια πρώτη προσέγγιση. Κάτι ανάλογο θα λέγαμε και τα Ιταλικά που είναι αρκετά διασκεδαστική γλώσσα στην εκμάθησή τους αλλά όχι σε επίπεδο κανονικής φιλολογίας.
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Δεν αναφερόμαστε για όποιον θέλει να μάθει τη γλώσσα σε επίπεδο C2. Λέμε για ένα μέσο επίπεδο επικοινωνίας. Αν εσύ νιώθεις καλά να μιλάς τη γλώσσα μόνο αν είναι στο επίπεδο C2 και όποιος μιλάει στο μέσο επίπεδο να λέει αστοχίες, νομίζω έχεις άλλου είδους πρόβλημα.

Ψάξτο. :hi:

Λέμε για την εικόνα που δίνει η γλώσσα σε μια πρώτη προσέγγιση. Κάτι ανάλογο θα λέγαμε και τα Ιταλικά που είναι αρκετά διασκεδαστική γλώσσα στην εκμάθησή τους αλλά όχι σε επίπεδο κανονικής φιλολογίας.
Για να κρίνεις πρέπει να έχεις καλή γνώση της γλώσσας, όχι απαραίτητα C2, αλλά να είσαι σε ένα στάδιο που μιλάς με σχετική άνεση. Η εντύπωση που προκαλεί μια γλώσσα σε μια πρώτη προσέγγιση και το εάν είναι πλούσια είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Κι εγώ μπορώ να κάνω 1 μήνα ιταλικά και να εκφέρω άποψη για το πώς φαίνεται η γλώσσα, όχι όμως για το εάν είναι πλούσια ή όχι (αν και για εμένα είναι ούτως ή άλλως άτοπο να χαρακτηρίζεται μια γλώσσα ως φτώχη).
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αλλά και εγώ υποστηρίζω ότι είναι άκαμπτη γλώσσα και το λέω αυτό ως παιδί που δεν την έμαθε σε φροντιστήριο σαν δεύτερη ξένη γλώσσα, αλλά μεγάλωσε στην Γερμανία ως bilingual, κανονικά σε γερμανικό σχολείο.Την διαφορά την είδα όταν έμαθα μεγαλώντας και αγγλικά και αργότερα Ιταλικά, συγκρίνοντας την και με τα Ελληνικά.Δεν έχει την ελευθερία που έχουν άλλες γλώσσες.
Ίσως απλά δεν συμβαδίζει με την δική μου λογική, μπορεί.

Αυτή είναι ωστόσο η δική μου άποψη και σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι είναι σωστή.
Αυτά :)

To ότι είναι άκαμπτη ή περιοριστική, επειδή έχει πολλούς κανόνες και ποικιλία γραμματικών και συντακτικών φαινομένων δεν έχει σχέση με τον χαρακτηρισμό "φτωχή". Ας μην ξεχνάμε, ότι η προτίμηση που δείχνουμε (ή όχι) σε μία γλώσσα έχει, σε μεγάλο βαθμό αλλά όχι περιοριστικά, αισθητικά κριτήρια. Για παράδειγμα, η ακαμψία αυτή εσένα ενδεχομένως σου φαίνεται ανιαρή, αλλά εγώ για παράδειγμα, μπορεί να γοητεύομαι από την λεπτομέρεια και την απόλυτη λογική που διέπει αυτή τη γλώσσα.
 

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
To ότι είναι άκαμπτη ή περιοριστική, επειδή έχει πολλούς κανόνες και ποικιλία γραμματικών και συντακτικών φαινομένων δεν έχει σχέση με τον χαρακτηρισμό "φτωχή". Ας μην ξεχνάμε, ότι η προτίμηση που δείχνουμε (ή όχι) σε μία γλώσσα έχει, σε μεγάλο βαθμό αλλά όχι περιοριστικά, αισθητικά κριτήρια. Για παράδειγμα, η ακαμψία αυτή εσένα ενδεχομένως σου φαίνεται ανιαρή, αλλά εγώ για παράδειγμα, μπορεί να γοητεύομαι από την λεπτομέρεια και την απόλυτη λογική που διέπει αυτή τη γλώσσα.
Κάθε γλώσσα έχει την δική της λογική. Γι'αυτό λένε οι καθηγητές: Όταν μιλάς αγγλικά θα σκέφτεσαι στα αγγλικά! Δε θα μεταφράζεις από τα ελληνικά!

Αν υποθέσουμε ότι οι γλώσσες είναι πηλός, κάποια είδη πηλού πλάθονται πιο εύκολα και σε πιο πολλά σχήματα.

Η Γερμανική προσωπικά πάντοτε μου φαινόταν άκαμπτη δεν ξέρω πως αλλιώς να το θέσω δεν έχει την ελευθερία που έχουν άλλες γλώσσες.

Από εκεί και πέρα ο καθένας ό,τι του αρέσει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top