Σπουδές στη Γερμανία

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Εννοειται πως οταν θες να γραψεις σε μια γλωσσα, οπως π.χ. ελληνικα χρειαζεσαι ελληνικο πληκτρολογιο. Αν θελεις να γραψεις στα αγγλικα να εχεις αγγλικο πηκτρολογιο και παει λεγοντας...

Τωρα οσον αφορα την γλωσσα.. μπορεις να κανεις μαθηματα σε ολα τα πανεπιστημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAOKI1992

Νεοφερμένος

Ο PAOKI1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση,ναι αλλα πολλοί έχουν ελληνικό πληκτρολόγιο και γραφουν αγγλικά γι αυτό το διευκρινίζω,Ξέρεις μήπως γενικά στις σχολες αν ζητάνε βαθμούς για τους ξένους γιατί έχω ακούσει ότι δεν ζητάνε και περνάς απλά κάποια test μέσα στο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση,ναι αλλα πολλοί έχουν ελληνικό πληκτρολόγιο και γραφουν αγγλικά γι αυτό το διευκρινίζω,Ξέρεις μήπως γενικά στις σχολες αν ζητάνε βαθμούς για τους ξένους γιατί έχω ακούσει ότι δεν ζητάνε και περνάς απλά κάποια test μέσα στο πανεπιστήμιο.

Για να μπεις σε ένα γερμανικό πανεπιστήμιο (όχι Fachschule) χρειάζεται στα μαθήματα που έχεις δώσει πανελλήνιες να έχεις γράψει τουλάχιστον 10 και από εκεί και ύστερα ανάλογα με την σχολή που θέλεις να μπεις, απαιτούν και κάποιον βαθμό.
Τέστ θα δώσεις για την πιστοποίηση της γλώσσας (αν και γι'αυτό δεν είμαι σίγουρη). Επιπλέον, γίνονται και μαθήματα γλώσσας μέσα στην σχολή για τους ξενους παράλληλα με την φοίτηση εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Οπως τα λεει η απο πανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
. Επιπλέον, γίνονται και μαθήματα γλώσσας μέσα στην σχολή για τους ξενους παράλληλα με την φοίτηση εκεί...

Να διευκρινίσω ότι τα μαθήματα εκμάθησης της γλώσσας τα πληρώνεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Να διευκρινίσω ότι τα μαθήματα εκμάθησης της γλώσσας τα πληρώνεις. ;)

Όπως και το πανεπιστήμιο πληρώνεις, αλλά καμία σχέση τα δίδακτρα της αγγλίας με της γερμανίας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αχ μην ανοιξουμε παλι το θεμα με τα διδακτρα.. οπως εχω ξαναπει ειναι ελαχιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Όπως και το πανεπιστήμιο πληρώνεις, αλλά καμία σχέση τα δίδακτρα της αγγλίας με της γερμανίας :D
Από που κι ως που πληρώνεις το πανεπιστήμιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Από που κι ως που πληρώνεις το πανεπιστήμιο;

Αυτή την απόφαση έλαβαν. Αν σε χαλάει, τίποτα δεν σε εμποδίζει να στραφείς αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Αυτή την απόφαση έλαβαν. Αν σε χαλάει, τίποτα δεν σε εμποδίζει να στραφείς αλλού.
Ποιοι την ''έλαβαν''; Και δε νομίζω να παίρνουν από κοινού αποφάσεις όλα τα πανεπιστήμια της Γερμανίας. Εκτός κι αν έχεις προσωπικές διασυνδέσεις και το γνωρίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ποιοι την ''έλαβαν''; Και δε νομίζω να παίρνουν από κοινού αποφάσεις όλα τα πανεπιστήμια της Γερμανίας. Εκτός κι αν έχεις προσωπικές διασυνδέσεις και το γνωρίζεις.

Αυτοί που έπρεπε. Τα στάθμισαν και έκριναν ότι είναι η βέλτιστη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Λοιπον, για να μην επεκτεινομαστε αδικως, τα διδακτρα που πληρωνει κανεις σε ενα γερμανικο πανεπιστημιο ειναι το πολυ 300-500 ευρω το εξαμηνο. Σκαρλετ φανταζομαι οτι το γνωριζες, καθως εχεις ψαξει για το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaraS

Νεοφερμένος

Η CaraS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα κόσμε!
Όντας μαθήτρια της τρίτης Λυκείου,έχω αρχίσει φυσικά να αναρωτιέμαι για το αν θα ήταν καλύτερα να σπουδάσω στο εξωτερικό(Γερμανία) ή Ελλάδα.Βέβαια,πολλές επιλογές δεν έχω,καθώς η οικογένειά μου βρίσκεται ήδη εκεί και το έχουμε συζητήσει επανειλημμένως το συγκεκριμένο θέμα.Έτσι λοιπόν,θα ήθελα να με διαφωτίσετε όσο μπορείτε,όσον αφορά τις απαιτήσεις των γερμανικών πανεπιστημίων και συγκεκριμένα στη Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία.Κατ'ακρίβεια,θα ήθελα μια πιο σαφή εικόνα για τις απαιτούμενες προϋποθέσεις εισαγωγής και τα προσόντα που χρειάζονται για σπουδές σε ένα γερμανικό πανεπιστήμιο.Ασφαλώς έχω ψάξει κάθε σελίδα στο google,παρ'όλα αυτά οι συγκεκριμένες πληροφορίες δε με κάλυψαν επαρκώς.Για να απλουστεύσω,τέλος πάντων,την απορία μου,τι στο καλό θέλουν οι γερμανοί;;;Απολυτήριο ή τους βαθμούς των πανελλαδικών,χωρίς αναγκαστικά να έχει περάσει κάποιος στο αντίστοιχο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα.Πρέπει να περιμένω,δηλαδή,μέχρι και το Σεπτέμβρη ή όποτε είναι,να δηλώσω σχολή,να πάω τα χαρτιά στη Γερμανία και τελικά να χάσω μια χρονιά;;;Οι εγγραφές έχουν φυσικά ένα καθορισμένο χρόνο,που όμως δε συμβαδίζει με αυτόν της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Λοιπόν τα βήματα για να εισαχθεί κανείς σε γερμανικό πανεπιστήμιο είναι τα εξής:
- Δίνεις πανελλήνιες
- Γράφεις σε όλα τα μαθήματα πάνω από 10
- Επικυρώνεις το απολυτήριο σου από το σχολείο, το μεταφράζεις και χορηγήσαι τη σφραγίδα της Χάγης.
- Επικυρώνεις + την βεβαίωση πρόσβασης.
- Επικυρώνεις το πιστοποιητικό γλώσσας Γ1-Γ2, αναλόγως τι θέλεις να σπουδάσεις. Συνήθως βέβαια χρειάζεται το Γ2.
- Αν δεν έχεις κάποιο πιστοποιητικό γλώσσας μπορείς να δώσεις και μια εξέταση στο πανεπιστήμιο. Αν ωστόσο δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις ως τότε που θες να σπουδάσεις, μπορείς να κάνεις μαθήματα στο πανεπιστήμιιο και έτσι μέχρι να μάθεις τη γλώσσα να χάσεις κάποια εξάμηνα. Βέβαια θα πρέπει να περάσεις στο τέλος και την εξέταση, προκειμένου να σε δεχτεί το πανεπιστήμιο.
- Στέλνεις τα παραπάνω στο πανεπιστήμιο μαζί με την αίτηση. Υπάρχει συγκεκριμένη προθεσμία. Για τα μαθήματα που έχουν Numerus Clausus, όπως είναι η ιατρική και η νομική η ημερομηνία υποβολής αιτήσεων λήγει συνήθως στις 15 Ιουλίου. (Σε περίπτωση που θέλεις να σπουδάσεις ιατρική υπάρχει μια συγκεριμένη διαδικασία, την οποία πρέπει να ακολουθήσεις, ώστε να σε δεχτεί το εκάστοτε πανεπιστήμιο. Ποιά είναι αυτή η διαδικάσια δε γνωρίζω. Μπες στη σελίδα κάθε πανεπιστημίου και ψάξε βρες τι ζητά καθένα ξεχωριστά, δεν είναι τόσο δύσκολο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Για να μπεις σε ένα γερμανικό πανεπιστήμιο (όχι Fachschule)...

Υπάρχουν ακόμα Fachochschulen;;;!!!Που τα είδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaraS

Νεοφερμένος

Η CaraS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ.
Πάντως έχω στείλει e-mail σε διάφορα πανεπιστήμια που με ενδιαφέρουν αλλά πάντοτε,για κάποιο λόγο,δεν παίρνω απαντήσεις που αφορούν τα ερωτήματά μου.Ενδιαφέρομαι για ψυχολογία ή αγγλική φιλολογία.Όσο για τη γλώσσα,ζούσα κάποια χρόνια Γερμανία,όμως δεν κατέχω ούτε το Γ1 ούτε το Γ2.Επομένως,με βλέπω να δίνω εξετάσεις στο πανεπιστήμιο.Το ενδεχόμενο να χάσω χρονιά,για τα αποτελέσματα που πρέπει να περιμένω να βγουν εδώ,δεν ισχύει δηλαδή;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
και βέβαια υπάρχει το ενδεχόμενο, αλλά όχι χρόνος .. εξάμηνο, γιατί υπάρχει το εαρινό και το χειμερινό εξάμηνο. Αυτό βέβαια εξαρτάται από το πότε θα βγουν τα αποτελέσματα, πότε θα βγει το απολυτήριο κ.λ.π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Καλησπέρα κόσμε!
Όντας μαθήτρια της τρίτης Λυκείου,έχω αρχίσει φυσικά να αναρωτιέμαι για το αν θα ήταν καλύτερα να σπουδάσω στο εξωτερικό(Γερμανία) ή Ελλάδα.Βέβαια,πολλές επιλογές δεν έχω,καθώς η οικογένειά μου βρίσκεται ήδη εκεί και το έχουμε συζητήσει επανειλημμένως το συγκεκριμένο θέμα.Έτσι λοιπόν,θα ήθελα να με διαφωτίσετε όσο μπορείτε,όσον αφορά τις απαιτήσεις των γερμανικών πανεπιστημίων και συγκεκριμένα στη Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία.Κατ'ακρίβεια,θα ήθελα μια πιο σαφή εικόνα για τις απαιτούμενες προϋποθέσεις εισαγωγής και τα προσόντα που χρειάζονται για σπουδές σε ένα γερμανικό πανεπιστήμιο.Ασφαλώς έχω ψάξει κάθε σελίδα στο google,παρ'όλα αυτά οι συγκεκριμένες πληροφορίες δε με κάλυψαν επαρκώς.Για να απλουστεύσω,τέλος πάντων,την απορία μου,τι στο καλό θέλουν οι γερμανοί;;;Απολυτήριο ή τους βαθμούς των πανελλαδικών,χωρίς αναγκαστικά να έχει περάσει κάποιος στο αντίστοιχο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα.Πρέπει να περιμένω,δηλαδή,μέχρι και το Σεπτέμβρη ή όποτε είναι,να δηλώσω σχολή,να πάω τα χαρτιά στη Γερμανία και τελικά να χάσω μια χρονιά;;;Οι εγγραφές έχουν φυσικά ένα καθορισμένο χρόνο,που όμως δε συμβαδίζει με αυτόν της Ελλάδας.

Κατ' αρχάς, αν οι γονείς σου είναι Γερμανία δεν βλέπω το λόγο γιατί να μείνεις εδώ. Τώρα, ως προς τις προϋποθέσεις που χρειάζονται τα Πανεπιστήμια, θα πρέπει να ξέρεις ότι διαφέρουν από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο. Κάποια -ανάλογα βέβαια και με το τι θες να σπουδάσεις - αρκούνται σε απολυτήριο της Β' Λυκείου το οποίο το στέλνεις το Μάρτιο, οπότε και ανοίγουν οι ημερομηνίες εγγραφής. Επικυρωμένο βέβαια, μεταφρασμένο κλπ κλπ. Πριν σου πουν αν σε δέχτηκαν πάντως, προηγείται μια διαδικασία αναγνώρισης του απολυτηρίου από το πανεπιστήμιο (ή άλλων πτυχιων αν έχεις. Για αυτό καταβάλλεις συνήθως κι ένα μικροποσό. )
Άλλα, απαιτούν και αποδεικτικό εισαγωγής σε τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Οπότε, σ' αυτή την περίπτωση αναγκαστικά δίνεις και πανελλήνιες. Οι ημερομηνίες εγγραφής σε τέτοιες περιπτώσεις ξεκινάνε συνήθως 15 Ιουνίου. Σε κάθε περίπτωση, πάντως ,κοιτάς να έχεις υψηλό βαθμό απολυτηρίου. Επειδή τα περισσότερα πανεπιστήμια είναι γερμανόφωνα, είναι απαραίτητη και η γνώση γερμανικών. Αν δεν ξέρεις, θα κάνεις το πρώτο εξάμηνο στο πανεπιστήμιο, έναντι πληρωμής βέβαια. Τώρα, για λεπτομέρειες, ημερομηνίες, έγγραφα κλπ κλπ, κοιτάς στο σάιτ του πανεπιστημίου που σε ενδιαφέρει. (Τι θες να σπουδάσεις αν επιτρέπεται και ξέρεις γερμανικά; )

Ρίξε κι εδώ μια ματιά: 1. https://ic.daad.de/athen/studieren_vasgr.html
2.https://www.logos.com.gr/infos/Thema1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaraS

Νεοφερμένος

Η CaraS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μάλιστα...Και πάλι ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaraS

Νεοφερμένος

Η CaraS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για το πανεπιστήμιο στο Essen,ψυχολογία ή αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top