Σπουδές στην Ολλανδία

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Παιδιά έστειλα χθες τα χαρτιά μου και λογικά σήμερα θα ταξιδέψουν για Ολλανδία οπότε από Δευτέρα θα είναι εκεί. Εγώ πώς θα ξέρω εάν την έχουν δει ή όχι; Στο studielink δε βλέπω να έχει κανένα indicator για το ότι έλαβαν την αίτηση παρά μόνο indicator ότι έλαβαν το αίτημα να αιτηθώ για το πρόγραμμα το οποίο πρασίνισε με το που έκανα την online αίτηση μέσω studielink. Ξέρει κάνεις;;

Τα έστειλες απλώς συστημένα; Έπρεπε να είχες ζητήσει να 'χει ο φάκελος tracking number για να μπορείς να κάνεις Εντοπισμό Αντικειμένου και να είσαι σίγουρος όταν θα φτάσουν. Πφ βλακεία. :/: Το αν θα σου στείλουν mail επιβεβαίωσης παραλαβής εξαρτάται από το πανεπιστήμιο, αλλά δεδομένου του πλήθους των αιτήσεων που δέχονται αμφιβάλλω. Πάντως από δω και στο εξής έχε στο νου σου πως μπορείς μαζί με ό,τι έντυπα στέλνεις, να βάζεις κι ένα χαρτί που να γράφει κάτι του τύπου "Σας παρακαλώ να ενημερώσετε στην τάδε ηλεκτρονική διεύθυνση πως παραλάβατε τα έντυπα που απέστειλα", εγώ αυτό έκανα και μου απαντούσαν πάντοτε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τα έστειλες απλώς συστημένα; Έπρεπε να είχες ζητήσει να 'χει ο φάκελος tracking number για να μπορείς να κάνεις Εντοπισμό Αντικειμένου και να είσαι σίγουρος όταν θα φτάσουν. Πφ βλακεία. :/: Το αν θα σου στείλουν mail επιβεβαίωσης παραλαβής εξαρτάται από το πανεπιστήμιο, αλλά δεδομένου του πλήθους των αιτήσεων που δέχονται αμφιβάλλω. Πάντως από δω και στο εξής έχε στο νου σου πως μπορείς μαζί με ό,τι έντυπα στέλνεις, να βάζεις κι ένα χαρτί που να γράφει κάτι του τύπου "Σας παρακαλώ να ενημερώσετε στην τάδε ηλεκτρονική διεύθυνση πως παραλάβατε τα έντυπα που απέστειλα", εγώ αυτό έκανα και μου απαντούσαν πάντοτε. :)


Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες, θα μου χρειαστούν και εμένα στο μέλλον!!! Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!Μήπως κάποιος γνωρίζει αν για τα μονοετή master της χώρας (ή γενικότερα) υπάρχει κάποιο ανώτατο όριο σπουδών ή αν μετά από κάποιο αριθμό μαθημάτων που δεν έχεις περάσει μπορούν να σε αποβάλλουν απ'το πρόγραμμα;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τα έστειλες απλώς συστημένα; Έπρεπε να είχες ζητήσει να 'χει ο φάκελος tracking number για να μπορείς να κάνεις Εντοπισμό Αντικειμένου και να είσαι σίγουρος όταν θα φτάσουν. Πφ βλακεία. :/: Το αν θα σου στείλουν mail επιβεβαίωσης παραλαβής εξαρτάται από το πανεπιστήμιο, αλλά δεδομένου του πλήθους των αιτήσεων που δέχονται αμφιβάλλω. Πάντως από δω και στο εξής έχε στο νου σου πως μπορείς μαζί με ό,τι έντυπα στέλνεις, να βάζεις κι ένα χαρτί που να γράφει κάτι του τύπου "Σας παρακαλώ να ενημερώσετε στην τάδε ηλεκτρονική διεύθυνση πως παραλάβατε τα έντυπα που απέστειλα", εγώ αυτό έκανα και μου απαντούσαν πάντοτε. :)
Πλεον τα ελτά και στα συστημένα δίνουν tracking number :P απλά τα έστειλα 19/3 και από τότε ακόμα στο αεροδρόμιο είναι :P Τους έχω βάλει μέσα χαρτί για το εάν λείπουν κάποια χαρτιά ή όταν φτάσουν να επικοινωνήσουν μαζί μου μέσω email ή τηλεφώνου.

Καλησπέρα παιδιά!Μήπως κάποιος γνωρίζει αν για τα μονοετή master της χώρας (ή γενικότερα) υπάρχει κάποιο ανώτατο όριο σπουδών ή αν μετά από κάποιο αριθμό μαθημάτων που δεν έχεις περάσει μπορούν να σε αποβάλλουν απ'το πρόγραμμα;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Λογικά ό,τι ισχύει για bachelor και 2ετή master ισχύει και στα μονοετή δηλαδή (συνήθως) πρέπει να έχεις συγκεντρώσει 45/60 ECTS δηλαδή ένα 75% αλλιώς θα σε συμβουλέψουν να φύγεις. Από κει και πέρα είναι στο χέρι σου να γίνεις καλύτερος ή να σε πετάξουν έξω :P Για να είμαστε όμως σίγουροι εάν έχεις βρει ποιο master θες να κάνεις δώσε μας το λινκ για να το κοιτάξουμε.
Έκανες την αίτηση για το Xperience Day? Τα είδα όλα αυτά, αλλά δυστυχώς θα αργήσω ακόμα εγώ, λόγο απολυτηρίου και οικονομικών. Έστω και καταφέρω και με δεχτούν, χωρίς οικονομική υποστήριξή δεν θα έχω να πληρώσω τα δίδακτρα. Οπότε είμαι στην φάση που κοιτάω λίγο να τελειώσω μια σχολή για να μην χάνω και χρόνο καθώς προετοιμάζομαι για το Πανεπιστήμιο και κάνοντας Οικονομία. :) Να σε ρωτήσω τώρα που το έθεσες και πάλι το θέμα. Κοίταξα για τα Alevels ποια μετράνε για την εισαγωγή στην Ψυχολογία, σίγουρα το ένα πρέπει να είναι Μαθηματικά και έπειτα Ψυχολογία, Κοινωνιολογία ή Βιολογία. Τώρα για την Βιολογία, στο Site που μπήκα δεν έλεγε για Alevels, αλλά για κάτι άλλο. Θα με ενδιέφερε η Βιολογία πιο πολύ από την Κοινωνιολογία. Ξέρεις κάτι παραπάνω για τα Alevels ? Οι τιμές είναι πολύ τσουχτερές για τις εξετάσεις, και σίγουρα θα χρειαστώ μια ελάχιστη προετοιμασία με κάποιον καθηγητή που ξέρει. Άρα και άλλα λεφτά. Εσύ τι μου προτείνεις; Πανελλήνιες ή Alevels? Γιατί το συζήτησα και με τους δικούς μου ανθρώπους αλλά δεν έχουν ιδέα τι να μου προτείνουν.
Όχι δεν έχω δηλώσει να πάω στο xperience day γιατί δεν ενδιαφέρομαι για τη σχολή αυτή, απλώς σου είχα πει οτι εάν δω νέα ημερομηνία θα ενημερώσω :P
Επίσης στα απολυτήρια που δέχονται λέει:
Greece
- Apolytirio Genikou Lykeiou with an average score of at least 15
If you have already obtained your diploma in previous years you are requested to submit your Bebaiosi Prosbasis result too.

Τώρα αυτό που λες για Βιολογία δεν το βρίσκω γιατί βιάζομαι κιόλας οπότε κάνε τον κόπο να μου δώσεις το λινκ να το κοιτάξω και να σου πω. Γιατί αν είσαι ανάμεσα σε πανελλήνιες και a-levels είναι λίγο δυσκολο να αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Λογικά ό,τι ισχύει για bachelor και 2ετή master ισχύει και στα μονοετή δηλαδή (συνήθως) πρέπει να έχεις συγκεντρώσει 45/60 ECTS δηλαδή ένα 75% αλλιώς θα σε συμβουλέψουν να φύγεις. Από κει και πέρα είναι στο χέρι σου να γίνεις καλύτερος ή να σε πετάξουν έξω :P Για να είμαστε όμως σίγουροι εάν έχεις βρει ποιο master θες να κάνεις δώσε μας το λινκ για να το κοιτάξουμε.
Συγκεκριμένα με ενδιαφέρουν αυτά τα 2
https://www.eur.nl/english/master/programmes/marketing_management/
https://www.eur.nl/english/master/programmes/business_administration/master_management/
Αυτό που λες για το binding study advice το είδα ότι ισχύει για τα bachelor,για τα master δεν το βρήκα πουθενά γι'αυτό και ρώτησα.Αυτό με το 75% ισχύει και για άτομα με 67% μόνιμη αναπηρία που προσδίδει μαθησιακές δυσκολίες ή υπάρχει διαφορετικό όριο;Το μόνο που βρήκα είναι για διευκολύνσεις τύπου παραπάνω χρονική διάρκεια εξέτασης,συνεννόηση με τον study advisor για οργάνωση του χρόνου κλπ.Απλά με ανησυχεί ο μεγάλος όγκος της ύλης που χρειάζεται να βγει στο ένα έτος μιας και δεν έχω αντοχή για εντατικό διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Συγκεκριμένα με ενδιαφέρουν αυτά τα 2
https://www.eur.nl/english/master/programmes/marketing_management/
https://www.eur.nl/english/master/programmes/business_administration/master_management/
Αυτό που λες για το binding study advice το είδα ότι ισχύει για τα bachelor,για τα master δεν το βρήκα πουθενά γι'αυτό και ρώτησα.Αυτό με το 75% ισχύει και για άτομα με 67% μόνιμη αναπηρία που προσδίδει μαθησιακές δυσκολίες ή υπάρχει διαφορετικό όριο;Το μόνο που βρήκα είναι για διευκολύνσεις τύπου παραπάνω χρονική διάρκεια εξέτασης,συνεννόηση με τον study advisor για οργάνωση του χρόνου κλπ.Απλά με ανησυχεί ο μεγάλος όγκος της ύλης που χρειάζεται να βγει στο ένα έτος μιας και δεν έχω αντοχή για εντατικό διάβασμα.

Φιλε ωραια προγραμματάκια βρήκες ;) Πάντως το κοίταξα και βρήκα μόνο αυτό: Exceptions are possible, as is the case for the 'mr. drs.' (combined LL.M. and MSc) programme. Ask your department for more information.

Οπότε καλού κακού στείλε ένα mail για να σαι σίγουρος.
Αυτό που σου λέω το βρήκα εδώ https://www.eur.nl/english/essc/advice_counselling/binding_study_advice/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Πλεον τα ελτά και στα συστημένα δίνουν tracking number :P απλά τα έστειλα 19/3 και από τότε ακόμα στο αεροδρόμιο είναι :P Τους έχω βάλει μέσα χαρτί για το εάν λείπουν κάποια χαρτιά ή όταν φτάσουν να επικοινωνήσουν μαζί μου μέσω email ή τηλεφώνου.

Καλέ τότε άραξε είσαι κύριος! :P Μην ανησυχείς καθόλου, θα φύγει όταν είναι να φύγει. ;) Ό,τι έχει χρειαστεί να στείλω στο εξωτερικό έχει κάνει πάνω-κάτω μια βδομάδα να φτάσει, οπότε όταν παίζουν deadlines καλό είναι να λαμβάνεται υπόψη η ενδεχόμενη καθυστέρηση των ΕΛΤΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinaios

Νεοφερμένος

Ο Aλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Φιλε ωραια προγραμματάκια βρήκες ;) Πάντως το κοίταξα και βρήκα μόνο αυτό: Exceptions are possible, as is the case for the 'mr. drs.' (combined LL.M. and MSc) programme. Ask your department for more information.

Οπότε καλού κακού στείλε ένα mail για να σαι σίγουρος.
Αυτό που σου λέω το βρήκα εδώ https://www.eur.nl/english/essc/advice_counselling/binding_study_advice/

Σίγουρα θα στείλω mail και σε αυτούς και στην πρεσβεία,για να ρωτήσω παίζει με τη ασφάλιση απ'τη στιγμή που παίρνω και φάρμακα.Άμα μου πουν δεν καλύπτουν τίποτα θα πρέπει να δίνω at least 400άρα το μήνα,oπότε άντε γεια :P Πάντως να 'σαι καλά,λίγο πιο πάνω απ'το link που έβαλες αναφέρει περιπτώσεις ασθενειών https://www.eur.nl/english/essc/advice_counselling/swd/functional_impairments/ . Επίσης, βρήκα και αυτό https://www.rsm.nl/study-advice/master/personal-circumstances/ που λέει ότι μπορείς να έχεις απαλλαγή απ'το binding study advice ή ότι μπορεί να ισχύει απ'την επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά https://www.eur.nl/ese/english/information_for/students/bachelor_students/binding_study_advice/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ναι τα είδα κι εγώ αυτά! Οπότε μπορείς να ρωτήσεις για περαιτέρω πληροφορίες και αν δε σου κάνει κόπο γράψε εδώ ό,τι σου είπαν γιατί μπορεί και κάποιος άλλος να χρειαστεί τις πληροφορίες ;) Καλημέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα! Τελικά με τα ΕΛΤΑ έφτασαν Ολλανδία χθες τα χαρτιά για την αίτηση στο πανεπιστήμιο αλλά λέει και αυτό ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΧΩΡΑΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 25-03-2015 23:23 . Αυτό τι ακριβώς σημαίνει; Ότι κατευθύνονται τα χαρτιά από το Αεροδρόμιο προς το πανεπιστήμιο ή οτι φτάσαν Ολλανδία και επιστρέφουν για διαφορους λόγους ξανά στην Ελλάδα;; Αγχώθηκα πάλι πρωί πρωί...

Τελικά οκ με τα χαρτιά φτάσαν. Έχω όμως ερώτηση. Το DUO επεξεργάστηκε την αίτησή μου και έκρινε πως το απολυτήριο λυκείου μπορεί να μην είναι ισάξιο με εκείνο της Ολλανδίας και στις πληροφορίες της αίτησης βγάζει έναν "X" indicator και λέει You may not be eligible for admission (reported by DUO). Λογικά το DUO θα επικοινωνήσει μαζί μου (όπως γράφει και το μήνυμα στο studielink) αλλά τι ακριβώς γίνεται μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει;;; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Όλα καλά και σήμερα πριν 1 ώρα και κάτι κάναμε τη συνέντευξη! Διήρκεσε περίπου 15 λεπτά και η αλήθεια είναι πως την περίμενα περισσότερο "τρομακτική"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
(σε αυτο το θέμα μιλάω μόνος μου αλλά δεν πειράζει)

Πήρα χθες το αποτέλεσμά μου και από 31 Αυγούστου ξεκινάμε και επίσημα τη φοιτητική ζωή στην Ουτρέχτη στο UU!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
συγχαρητήρια!!
τελικά τί παίχτηκε με το απολυτήριο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
συγχαρητήρια!!
τελικά τί παίχτηκε με το απολυτήριο??

εε θα περιμένω να τελειώσω με τις εξετάσεις και μετά να τους το στείλω, έτσι μου είπαν δηλαδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
(σε αυτο το θέμα μιλάω μόνος μου αλλά δεν πειράζει)

Πήρα χθες το αποτέλεσμά μου και από 31 Αυγούστου ξεκινάμε και επίσημα τη φοιτητική ζωή στην Ουτρέχτη στο UU!! :D

(για να μη λες πως μιλάς μόνος σου :P)

Συγχαρητήρια, καλή αρχή! :D
Με διαμονή τι παίζει; Έχεις κάνει αίτηση για εστία; Τα αεροπορικά πού κυμαίνονται (σημαντικό αν θες να έρχεσαι μερικές φορές τον χρόνο); Επίσης Ολλανδία να υποθέσω είναι 3 χρόνια το προπτυχιακό και 2 το μάστερ ή δεν είναι στην συνθήκη της Μπολόνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
(για να μη λες πως μιλάς μόνος σου :P)

Συγχαρητήρια, καλή αρχή! :D
Με διαμονή τι παίζει; Έχεις κάνει αίτηση για εστία; Τα αεροπορικά πού κυμαίνονται (σημαντικό αν θες να έρχεσαι μερικές φορές τον χρόνο); Επίσης Ολλανδία να υποθέσω είναι 3 χρόνια το προπτυχιακό και 2 το μάστερ ή δεν είναι στην συνθήκη της Μπολόνια;

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Με διαμονή μάλλον για τον πρώτο χρόνο ή τους πρώτους 6 μήνες θα μείνω σε κάτι δωμάτια που νοικιάζει μια μεσιτική που συνεργάζεται με το πανεπιστήμιο και προσφέρει δωμάτια σε φοιτητές. Δυστυχώς δεν έχουν εστίες στην Ολλανδία... Τα αεροπορικά μπορείς και να βρεις 150€ πήγαινελα (με σοβαρή εταιρεία) αλλά τώρα που θα φύγω αύγουστο είναι μόνο ~200€ το να πας μόνο :P Τέλος πάντων, χαλάλι! Η Ολλανδία είναι στη συνθήκη της Μπολόνια. Η Σχολή είναι 3 χρόνια και μετά αν θες δουλεύεις ή συνεχίζεις με όποιο μεταπτυχιακό θες (και όπου θες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν έχουν εστίες; Σοκ! Θα δεις πώς είναι τα πράγματα και ίσως στο δεύτερο εξάμηνο ή από του χρόνου συγκατοικήσεις (πολύ συνηθισμένη τακτική στο εξωτερικό)! :) Τα μαθήματα θα είναι στα αγγλικά ή έμαθες ολλανδικά; Όπως και να 'χει ετοιμάσου για πολύ διάβασμα, είδα πως λες για φαρμακευτική πιο πάνω!

Τα καλύτερα σου εύχομαι! Σκέφτομαι πως τελειώνω και σε ζηλεύω (με την καλή έννοια!), ξεκινάει μία απ'τις ωραιότερες περιόδους της ζωής σου, κοίτα να την απολαύσεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πρόβλημα στέγασης στην Ολλανδία είναι τεράστιο ακόμα και για τους ντόπιους. Τα Πανεπιστήμια δεν έχουν εστίες. Για τον πρώτο καιρό σου βρίσκει δωμάτιο η μεσιτική εταιρεία που συνεργάζεται με το Πανεπιστήμιο. Μετά μπαίνεις σε λίστα αναμονής και όταν αδειάσει ένα δωμάτιο σε σπίτι με κοινή κουζίνα και μπάνιο, περνάς από συνέντευξη από τους υπόλοιπους συγκατοίκους και όποιος από τους υποψήφιους ταιριάζει περισσότερο με τις συνήθειές τους, του δίνουν το δωμάτιο. Πολλές φορές οι ίδιοι οι φοιτητές που φεύγουν για κάποιους μήνες επινοικιάζουν το δωμάτιό τους για να μην το χάσουν σε άλλους φοιτητές αλλά αυτό είναι προσωρινή λύση. Τα σπίτια που νοικιάζονται μέσω μεσιτικών γραφείων είναι ελάχιστα και πανάκριβα οπότε δεν το συζητάμε. Το δωμάτιο στοιχίζει από 300 ευρώ έως και 450 ευρώ το μήνα χωρίς πάντα να περιλαμβάνει και τα υπόλοιπα έξοδα (κοινόχρηστα, φως, νερό, wi-fi). ΄Οταν βρεθεί ένα δωμάτιο πρέπει να το κλείσεις αμέσως καθώς η λίστα αναμονής είναι τεράστια και το επόμενο λεπτό θα το έχει κλείσει ο επόμενος. Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια γνωστός μας που ήθελε να κάνει μεταπτυχιακό βρήκε ένα δωμάτιο σε απόσταση από το Πανεπιστήμιο ίση με την απόσταση Αθήνας - Λαμίας. Φυσικά άλλαξε χώρα.΄Ισως είναι ακραίο, δεν μπορώ να ξέρω τις ακριβείς συνθήκες που συνέβη. Πάντως η στέγαση στην Ολλανδία είναι ένα πολύ αγχωτικό θέμα για τους υποψήφιους φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Συγχαρητήρια Τάσο! :D
Σε ποιο τμήμα σε πήραν τελικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Συγχαρητήρια Τάσο! :D
Σε ποιο τμήμα σε πήραν τελικά?
Τελικά έκανα αίτηση μόνο στο College of Pharmaceutical Sciences (δεν είναι κολλέγιο, απλώς ετσι ονόμασαν το πρόγραμμα) και με δέχτηκαν. (https://www.uu.nl/bachelors/en/bachelor/college-pharmaceutical-sciences )

Λένω, τα σπίτια είναι πολύ μεγάλο θέμα... Σε άλλες πόλεις (πχ Χρόνιγκεν) δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεις σπίτι, αλλά στην Ουτρέχτη (δε θέλω να φανταστώ τι μπορεί να γίνεται στο Αμστερνταμ) είναι αρκετά δύσκολο... Βλέπω τιμές 400€ για 12m² και παθαίνω σοκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top