Σπουδές στην Ολλανδία

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Πιστεύω ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος όμως και χωρίς πιστοποιήσεις δεν μπορώ να πείσω και κανέναν! Σκεφτόμουν εξαρχής να έρθω σε επαφή με το ίδιο το πανεπιστήμιο και να ρωτήσω ότι με απασχολεί. Ίσως μια επίσκεψη θα ήταν ακόμα καλύτερη από ένα απλό Email. Κοντά μένω άλλωστε. Αλλά δεν έχω ιδέα ούτε που μπορώ να απευθυνθώ για το θέμα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Πιστεύω ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος όμως και χωρίς πιστοποιήσεις δεν μπορώ να πείσω και κανέναν! Σκεφτόμουν εξαρχής να έρθω σε επαφή με το ίδιο το πανεπιστήμιο και να ρωτήσω ότι με απασχολεί. Ίσως μια επίσκεψη θα ήταν ακόμα καλύτερη από ένα απλό Email. Κοντά μένω άλλωστε. Αλλά δεν έχω ιδέα ούτε που μπορώ να απευθυνθώ για το θέμα μου.
Εάν έχεις βρει ποια σχολή σε ενδιαφέρει επικοινώνησε με κάποιο καθηγητή του τμήματος και ρώτα εάν μπορείς να παρακολουθήσεις κάποιες διαλέξεις ή δεν ξέρω τι άλλο και να έρθεις σε επαφή μαζί τους. Δε θα πρέπει να αγχώνεσαι! Σου είπα δεν είναι μόνο οι πιστοποιήσεις είσαι κι εσύ το είναι σου και ό,τι σε ενδιαφέρει! Θα πρότεινα να μην αγχώνεσαι και σκέφτεσαι 1354734 διαφορετικά σενάρια και να ξεκινήσεις τη διαδικασία, άλλωστε δε χάνεις και κάτι ;) Ας μην έχεις χαρτιά και μ@λ@κιούλες δεν πειράζει, έαν κάτι το θες πολύ εγώ πιστεύω ότι θα γίνει και εδώ θα είμαστε άλλωστε σε μερικούς μήνες να συζητάμε για την επιτυχία! ;)

επίσης επειδή θέλω να βοηθήσω όσο μπορώ ενδιαφέρεσαι για το IBP (International Bachelor in Psychology) ή κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ναι ενδιαφέρομαι για το IBP !!
Καλά άμα είναι να κοιτάξουν σαν άνθρωπος πως είμαι, θα μου δώσουν κατευθείαν το πτυχίο και το τρελόχαρτο!
:p Απλά έχω ακούσει και από γνωστό μου άτομο πως το δέχτηκαν σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας (πριν αρκετά χρόνια) χωρίς να είναι καλός μαθητής
χωρίς να μιλάει τέλεια τα Αγγλικά. Και μου έκανε/κάνει εντύπωση! Απλά σκεφτόμουν μήπως η περίοδος χάριτος τέλειωσε?
Μάλλον όχι απ'ότι φαίνεται. Να ρωτήσω κάτι? Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θες Ολλανδία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ναι ενδιαφέρομαι για το IBP !!
Καλά άμα είναι να κοιτάξουν σαν άνθρωπος πως είμαι, θα μου δώσουν κατευθείαν το πτυχίο και το τρελόχαρτο!
:p Απλά έχω ακούσει και από γνωστό μου άτομο πως το δέχτηκαν σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας (πριν αρκετά χρόνια) χωρίς να είναι καλός μαθητής
χωρίς να μιλάει τέλεια τα Αγγλικά. Και μου έκανε/κάνει εντύπωση! Απλά σκεφτόμουν μήπως η περίοδος χάριτος τέλειωσε?
Μάλλον όχι απ'ότι φαίνεται. Να ρωτήσω κάτι? Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θες Ολλανδία?
Θα απαντήσω από το τέλος του ποστ σου προς την αρχή :P
Καταρχας ονειρο μου ήταν και είναι να σπουδάσω φαρμακευτική στην Αυστραλία. Από το Γυμνάσιο δηλαδή εκεί ήθελα να πάω για σπουδές αλλά 30,000€ είναι μόνο τα δίδακτρα κάθε έτος. Οπότε συνολικά αν το βάλεις για 3χρόνια θα χρειαζόμουν ~200,000€ πράγμα αδύνατο και αδιανόητο. Έπειτα το έψαξα και βρήκα πως στην Ολλανδία υπάρχει ένα μοναδικό πρόγραμμα που ονομάζεται College of Pharmaceutical Sciences και δεν είναι απλή φαρμακευτική αλλά σπουδάζεις έρευνα φαρμάκων, πώς γίνεται κτλ. Και επειδή επιστήμονας/ερευνητής θέλω να γίνω μου φάνηκε σα μια πάρα πολύ εναλλακτική σε αυτό που ήθελα. Τα έξοδα πολύ λιγότερα και μάλλον ίσα με αυτά της Ελλάδας. Τα δίδακτρα ~1900€ και αν είσαι τυχερός βρίσκεις και διαμέρισμα με 450€. Οπότε συμφέρει. Τώρα θα μου πεις γιατί σκέφτεσαι εξωτερικό. Ανέκαθεν από μικρός ήθελα να σπουδάσω αλλά και να ζήσω στο εξωτερικό, ίσως φταίει ο τόπος στον οποίο μεγάλωσα που μου γέννησε τάσεις φυγής... Παράλληλα με αυτή τη σχολή που είναι στην Ουτρέχτη θα κάνω αίτηση και στο τμήμα Φυσικής του Χρόνιγκεν, διότι παραμένει μεγάλη αγάπη η Φυσική :inlove:

Να μη σου φαίνεται παράξενο που τον δέχτηκε το πανεπιστήμιο. Όπως είπα δε μετράνε μόνο οι βαθμοί σου. Στη συνέντευξη που σίγουρα θα κληθείς να δώσεις θα σε ρωτήσουν πχ γιατί στο τάδε μάθημα είχες χαμηλό βαθμό, θα ενδιαφερθούν για το τι μπορεί να πήγε στραβά ή για το τι πήγε πολύ καλύτερα. Θα ενδιαφερθούν για την προσωπικότητά σου, για τον ελεύθερό σου χρόνο, για ό,τι προσδιορίζουν αυτό που ονομάζει ο κόσμος γύρω σου Ουρανία. Δε θα είσαι ένας άλλος αριθμός στη λίστα τους, αλλά ένας ξεχωριστός άνθρωπος. Για αυτό σε ενθαρρύνω να το επιχειρήσεις. Στην τελική κι εγώ κι εσύ τι έχουμε να χάσουμε; Απολύτως τίποτα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλά δεν θα χάσουμε αλλά δεν μ'αρέσει η αποτυχία! Και σαν άνθρωπος δηλαδή ότι κάνω θα το κάνω με σιγουριά και δεν θα αποτύχω μόνο άμα το έχω ψάξει καλά! Γιαυτό και είπα όσα είπα για τις άλλες πιστοποιήσεις. Για να αυξήσω τις πιθανότητες! Τώρα φυσικά σαν άνθρωπος στο Τομέα της Ψυχολογίας χωρίς να έχω πτυχίο έχω βοηθήσει πολύ κόσμο! Το είχα τόσο δεδομένο ότι ποτέ δεν θα πάω ποτέ πανεπιστήμιο που καθόμουν και διάβαζα μόνη μου βιβλία περί ψυχολογίας (φυσικά ούτε λόγος για τα βιβλία του σχολείου). Και έφτασα σε σημείο να μπορώ να κάνω τις δικές μου θεωρίες σε συμπεριφορές ανθρώπων (γύρω μου). Τα βιβλία όμως έχουν μερικά όρια! Ενώ το πανεπιστήμιο είναι ακόμα καλύτερο. Μου κάνει εντύπωση πως εσύ ξέφυγες από την δική σου την γενιά. Λίγο έχουν χάσει την μπάλα τα 16χρονα και τα 17χρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλά δεν θα χάσουμε αλλά δεν μ'αρέσει η αποτυχία! Και σαν άνθρωπος δηλαδή ότι κάνω θα το κάνω με σιγουριά και δεν θα αποτύχω μόνο άμα το έχω ψάξει καλά! Γιαυτό και είπα όσα είπα για τις άλλες πιστοποιήσεις. Για να αυξήσω τις πιθανότητες! Τώρα φυσικά σαν άνθρωπος στο Τομέα της Ψυχολογίας χωρίς να έχω πτυχίο έχω βοηθήσει πολύ κόσμο! Το είχα τόσο δεδομένο ότι ποτέ δεν θα πάω ποτέ πανεπιστήμιο που καθόμουν και διάβαζα μόνη μου βιβλία περί ψυχολογίας (φυσικά ούτε λόγος για τα βιβλία του σχολείου). Και έφτασα σε σημείο να μπορώ να κάνω τις δικές μου θεωρίες σε συμπεριφορές ανθρώπων (γύρω μου). Τα βιβλία όμως έχουν μερικά όρια! Ενώ το πανεπιστήμιο είναι ακόμα καλύτερο. Μου κάνει εντύπωση πως εσύ ξέφυγες από την δική σου την γενιά. Λίγο έχουν χάσει την μπάλα τα 16χρονα και τα 17χρονα.
Και αυτά φυσικά να τα αναφέρεις στην αίτησή σου και στη συνέντευξη! Μην πάει τσάμπα τόσο διάβασμα αλλά και να αναγνωριστεί το ενδιαφέρον σου ;)
Τις αποτυχίες να μην τις θεωρείς ως κάτι κακό, αντίθετα δες τες ως μια άλλη ευκαιρία να κατανοήσεις τον εαυτό σου, να γίνεις καλύτερη και να θέσεις υψηλότερους στόχους. Τα εμπόδια είναι εδώ για να μας κάνουν καλύτερους κι όχι χειρότερους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Άλλο η αποτυχία και άλλο το εμπόδιο!! Αυτό είναι ένα άλλο γνωστό τριπάκι όπως η προσπάθεια μετράει!
Στο σχολείο πάντα αυτό μου λέγαν και εν τέλει η προσπάθεια δεν μέτρησε ποτέ! Και πριν χρόνια σε διάφορες καταστάσεις αλλά και τώρα που έπρεπε να δουλέψω, όπου εκεί είναι η πραγματική ζωή δεν χωράει και πολλές αποτυχίες! Ή το 100% ή καλύτερα τίποτα! Μπορεί στην εκπαίδευση η προσπάθεια να μετράει όντως και με την αποτυχία να έχεις την ευκαιρία την δεύτερη φορά να επιτύχεις, αλλά στον χώρο της δουλειάς να το θυμάσαι κανένα αφεντικό δεν θα σου πει προσπάθησε! Ή πως η προσπάθεια μετράει και οι αποτυχίες θα είναι ένα καλό μάθημα! Θα έχεις απολυθεί και ήδη θα ψάχνεις στις μικρές αγγελίες για την επόμενη δουλειά! Μπορεί ίσως να σκεφτείς πως στην επόμενη δουλειά θα ξέρεις και θα είσαι καλός! Θα το 'χεις πάρει το μάθημα σου από πριν. Στον κόσμο των επιχειρήσεων τα πάντα είναι αλλιώς και κάθε φορά! Με αυτό το σκεπτικό μετά τα 40 θα μπορέσεις να είσαι ικανός για να κρατήσεις μια θέση εργασίας! Και δεν μιλάω καν για τις δουλειές που θέλουν πτυχία σπουδές με μαστερ και τα σχετικά! Σκέψου είναι δύσκολο να κρατήσεις ακόμα και την θέση της Σερβιτόρας! Και επειδή δούλεψα και Ελλάδα και Γερμανία δεν το ρισκάρουν ποτέ να σου δώσουν μια δεύτερη ευκαιρία μετά από μια αποτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Άλλο η αποτυχία και άλλο το εμπόδιο!!
Αυτό είναι ένα άλλο γνωστό τριπάκι όπως η προσπάθεια μετράει!
Στο σχολείο πάντα αυτό μου λέγαν και εν τέλει η προσπάθεια δεν μέτρησε ποτέ! Και πριν χρόνια σε διάφορες καταστάσεις αλλά και τώρα που έπρεπε να δουλέψω, όπου εκεί είναι η πραγματική ζωή δεν χωράει και πολλές αποτυχίες! Ή το 100% ή καλύτερα τίποτα! Μπορεί στην εκπαίδευση η προσπάθεια να μετράει όντως και με την αποτυχία να έχεις την ευκαιρία την δεύτερη φορά να επιτύχεις, αλλά στον χώρο της δουλειάς να το θυμάσαι κανένα αφεντικό δεν θα σου πει προσπάθησε! Ή πως η προσπάθεια μετράει και οι αποτυχίες θα είναι ένα καλό μάθημα! Θα έχεις απολυθεί και ήδη θα ψάχνεις στις μικρές αγγελίες για την επόμενη δουλειά! Μπορεί ίσως να σκεφτείς πως στην επόμενη δουλειά θα ξέρεις και θα είσαι καλός! Θα το 'χεις πάρει το μάθημα σου από πριν. Στον κόσμο των επιχειρήσεων τα πάντα είναι αλλιώς και κάθε φορά! Με αυτό το σκεπτικό μετά τα 40 θα μπορέσεις να είσαι ικανός για να κρατήσεις μια θέση εργασίας! Και δεν μιλάω καν για τις δουλειές που θέλουν πτυχία σπουδές με μαστερ και τα σχετικά! Σκέψου είναι δύσκολο να κρατήσεις ακόμα και την θέση της Σερβιτόρας! Και επειδή δούλεψα και Ελλάδα και Γερμανία δεν το ρισκάρουν ποτέ να σου δώσουν μια δεύτερη ευκαιρία μετά από μια αποτυχία.
Δυστυχώς εγώ ζω στο δικό μου κόσμο, με δευτερες ευκαιρίες κτλ κτλ :P Ευτυχώς στα σχολεία που έχω βρεθεί έως τώρα η προσπάθεια όχι απλώς μετράει αλλά και επιβραβεύεται αναλόγως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Απ'ότι φαίνεται εσύ ήσουν τυχερός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Απ'ότι φαίνεται εσύ ήσουν τυχερός!
ας ελπισουμε οτι θα συνεχισω να ειμαι :P
εώς τώρα έχεις κάποια απορία πάνω στο πρόγραμμα, στον τρόπο που θα κάνεις την αίτηση κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ναι! Είπες να απευθυνθώ σε κάποιον Καθηγητή του τμήματος! Πως θα τον προσεγγίσω? Δεν έχω καμία ιδέα που πως τι να πω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ναι! Είπες να απευθυνθώ σε κάποιον Καθηγητή του τμήματος! Πως θα τον προσεγγίσω? Δεν έχω καμία ιδέα που πως τι να πω!
Σου έχω κάτι καλύτερο! Κοίταξε εδώ: https://www.bachelors.leiden.edu/studies/info/psychology/student-for-a-day/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Α πάρα πολύ καλό αλλά δεν το προλαβαίνω! Αυτό το Student for a Day ξέρεις αν το έχουν κάθε χρόνο?

Είδα και ένα άλλο Experience Day!! Το επόμενο είναι 17 April 2015!! Αυτό έχω τον χρόνο να το κανονήσω

https://www.bachelors.leiden.edu/studies/info/psychology/experience-day/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Α πάρα πολύ καλό αλλά δεν το προλαβαίνω! Αυτό το Student for a Day ξέρεις αν το έχουν κάθε χρόνο?

Είδα και ένα άλλο Experience Day!! Το επόμενο είναι 17 April 2015!! Αυτό έχω τον χρόνο να το κανονήσω

https://www.bachelors.leiden.edu/studies/info/psychology/experience-day/

The next Student for a Day event is on Thursday, January 8, 2015 from 12:30 – 5pm. There will be a separate, shorter programme for the parents who attend.

Γιατί δεν το προλαβαίνεις; Μια χαρά προλαβαίνεις! Λογικά έχουν κάθε χρόνο 2-3 φορές μέσα στη χρονιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δεν προλαβαίνω γιατί έχω μετακόμιση τώρα συν δουλειά και δεν θα μου περισσεύουν και λεφτά για να πάω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Δεν προλαβαίνω γιατί έχω μετακόμιση τώρα συν δουλειά και δεν θα μου περισσεύουν και λεφτά για να πάω!
αααααα τοτε ναι κατανοητό! Αλλά θα το κοιτάω μήπως ανακοινώσουν κάποια επιπλέον ημερομηνία.
Για να έρθεις σε επαφή μαζί τους αρκεί απλά να πας στο contact να τους πεις τι θες και μπορείς να τους ζητήσεις να σε προωθήσουν στον ανάλογο υπεύθυνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ωραίο πάντως δεν το είχα προσέξει αυτό όταν ήμουν στην σελίδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ωραίο πάντως δεν το είχα προσέξει αυτό όταν ήμουν στην σελίδα!

Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να τα κάνεις φύλο και φτερό όλα για να βρεις τα περισσότερα πράγματα... :/: αλλιώς θα πρέπει να ρωτάς το πανεπιστημιο κάθε 3 και λίγο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Παιδιά έστειλα χθες τα χαρτιά μου και λογικά σήμερα θα ταξιδέψουν για Ολλανδία οπότε από Δευτέρα θα είναι εκεί. Εγώ πώς θα ξέρω εάν την έχουν δει ή όχι; Στο studielink δε βλέπω να έχει κανένα indicator για το ότι έλαβαν την αίτηση παρά μόνο indicator ότι έλαβαν το αίτημα να αιτηθώ για το πρόγραμμα το οποίο πρασίνισε με το που έκανα την online αίτηση μέσω studielink. Ξέρει κάνεις;;

Επίσης OuraniaK https://www.bachelors.leiden.edu/studies/info/psychology/experience-day/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Έκανες την αίτηση για το Xperience Day? Τα είδα όλα αυτά, αλλά δυστυχώς θα αργήσω ακόμα εγώ, λόγο απολυτηρίου και οικονομικών. Έστω και καταφέρω και με δεχτούν, χωρίς οικονομική υποστήριξή δεν θα έχω να πληρώσω τα δίδακτρα. Οπότε είμαι στην φάση που κοιτάω λίγο να τελειώσω μια σχολή για να μην χάνω και χρόνο καθώς προετοιμάζομαι για το Πανεπιστήμιο και κάνοντας Οικονομία. :) Να σε ρωτήσω τώρα που το έθεσες και πάλι το θέμα. Κοίταξα για τα Alevels ποια μετράνε για την εισαγωγή στην Ψυχολογία, σίγουρα το ένα πρέπει να είναι Μαθηματικά και έπειτα Ψυχολογία, Κοινωνιολογία ή Βιολογία. Τώρα για την Βιολογία, στο Site που μπήκα δεν έλεγε για Alevels, αλλά για κάτι άλλο. Θα με ενδιέφερε η Βιολογία πιο πολύ από την Κοινωνιολογία. Ξέρεις κάτι παραπάνω για τα Alevels ? Οι τιμές είναι πολύ τσουχτερές για τις εξετάσεις, και σίγουρα θα χρειαστώ μια ελάχιστη προετοιμασία με κάποιον καθηγητή που ξέρει. Άρα και άλλα λεφτά. Εσύ τι μου προτείνεις; Πανελλήνιες ή Alevels? Γιατί το συζήτησα και με τους δικούς μου ανθρώπους αλλά δεν έχουν ιδέα τι να μου προτείνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top