Σπουδές στην Κύπρο

2Po

Νεοφερμένος

Η 2Po αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ξερει κανεις τι γινεται με τα τμήματα στην Κύπρο?

Τι διαφορά έχουν το Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Τεχνολογικό Πανεπισήμιο Κύπρου??

Στην Ελλάδα πως αναγνωρίζονται τα πτυχια?:confused:

πχ. αν έχεις τελειώσει Πολιτικών μηχανικών και μηχανικών περιβάλλον τος (που είναι ΕΝΑ στην κυπρο) , στην Ελλάδα τι θεωρείσαι? Πολιτικός μηχανικός ή Μηχανικός Περιβάλλοντος?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Eχω την εντύπωση ότι οι πολύτεχνικές σχολές στην Κύπρο επειδή είναι στην τετραετής δεν αναγνωρίζονται στην Ελλάδα ως ισότιμα με τα Ελληνικά Πολυτεχνεία (με μεταπτυχιακό δεν γνωρίζω τι παίζει).... Άρα μόνο με το πτυχίο δεν θεωρείσαι ούτε Πολιτικός Μηχανικός ούτε Μηχανικός Περιβάλλοντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Γεια σας!
Ειμαι 18 και φετος δινω πανελληνιες εδω Αθηνα.Παρολαυτα θα δηλωσω και την Κυπρο για δευτερη επιλογη,αν τυχον δε τα καταφερω εδω,καθως εχει χαμηλες βασεις.Ωστοσο υπαρχουν καποια πραγματα,για τα οποια ακομη δεν εχω μια ξεκαθαρη εικονα στο μυαλο μου!!!!Εχω διαβασει το stie του Υπουργειου Παιδειας της Κυπρου,εχω παρει και πληροφοριες απο καθηγητες μου κτλπ,αλλα ακομη δεν εχω ακουσει καποιον που σπουδασε Κυπρο και επεστρεψε εδω.
Τα ερωτηματα μου ειναι:

1)Αναγνωρισιμοτητα στην Ελλαδα; Συγκεκριμενα με ενδιαφερει η Κλασσικων Σπουδων και Φιλοσοφιας(Κλασσικες Σπουδες),Κλασσικων Σπουδων και Φιλοσοφιας(Φιλοσοφια,Ιστοριας και Αρχαιολογιας.
Στο site αυτο λεει οτι αναγνωριζονται,αλλα με ενα search στο φορουμ μας,ειδα οτι πολλοι οταν επεστρεψαν απο Κυπρο ειχαν προβλημα και δεν τους αναγνωριζαν το πτυχιο τους.Το τhread ηταν του 2008-2009 βεβαια και γι'αυτο ειμαι μπερδεμενος!Επισης τι διαφορα εχει η πρωτη με τη δευτερη σχολη,αφου και οι δυο εχουν το ιδιο (σχεδον;) ονομα.
Παιδια αν καποιος ξερει ΣΙΓΟΥΡΑ ,ας μου πει.Ειναι σοβαρο.
2)Σχετικα με τιες εστιες: Ποια ειναι τα εισοδηματικα κριτηρια;Για την Ελλαδα εμας δε μας πιανει ,αλλα σκεφτηκα οτι εκει εφοσον ειναι μεγαλυτεροι οι μισθοι,μπορει και να με πιασει.Αν ξερει καποιος,να μου πει.Επισης αν δηλωσουμε και αλλα στοιχεια,οτι πχ παιρνουμε δανεια,εχω συνταξιουχο τον εναν γονιο,θα καταφερω τιποτα;
3)Tο βιωτικο επιπεδο εχω ακουσει οτι ειναι παρα πολυ καλο,αλλα ειναι ολα πανακριβα.Για εμας τους Ελληνες (πηγαν τα παιδια απο τη 3η μας 5ημερη Κυπρο) ειναι οντως πανακριβα,αλλα για τους Κυπριους και τους μισθους που παιρνουν ,πειτε μου ειναι το ιδιο πανακριβα;Επισης δουλεια βρισκεις ευκολα;Part time δηλαδη για μας τους φοιτητες.
4)Στα μαθηματα θα εχω προβλημα;Θα πρεπει να ξερω Κυπριακα ;Γιατι με φανταζομαι τωρα σε μια αιθουσα στην Κυπρο,με καθηγητες και μαθητες να μιλανε Κυπριακα και εγω να μη καταλαβαινω τιποτα.Κατα ποσο θα με οφελησει ,καθολου!!!Γι'αυτο ρωταω.
5)Συγκοινωνιες; Aν δεν εχει,με αμαξι θα την παλευω ή οι βενζινες ειναι ακριβες και εκει;
6)Kυπρος - Τουρκια. Τι παιζει; Μιας και δεν παρακολουθω την πολιτικη της Κυπρου,τα πραγματα πως ειναι μεταξυ των δυο χωρων;

Αυτα,και οτι προκυψει θα το ρωτησω.
Συγγνωμη παιδια αν σας κουρασα,αλλα ειμαι στην τελικη ευθεια για τις πανελληνιες και χρειαζομαι καποιες απαντησεις σε ερωτηματα που απασχολουν το μελλον μου.Σας ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο που διαθεσατε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Οι σχολές που θέλεις να δηλώσεις υπάρχουν στη λίστα του μηχανογραφικού ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Ποιου μηχανογραφικου; Στο δικο μας εδω ή της Κυπρου;
Αν λες για το δικο μας,δεν ξερω,γιατι δεν εχω καποιο μηχανογραφικο να δω,αλλα και παλι δε νομιζω.Γιατι να εχει σχολες απο αλλες χωρες;
Αλλα και να τις εχει,γιατι ρωτας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Απλα αναρωτιέμαι ποια είναι η διαδικασία για να δηλώσεις μια σχολή στην Κύπρο, από τη στιγμή που δεν υπάρχει στις επιλογές του ΜΔ... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Καταθετεις αλλο μηχανογραφικο στην Πρεσβεια της Κυπρου !!! Νομιζω το Κυπριακο καταθετεις κανονικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
:eek:ok το έπιασα,
δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τις πληροφορίες που ψάχνεις, αλλα μπορω να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στις επερχόμενες εξετάσεις :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γεια σας!
Ειμαι 18 και φετος δινω πανελληνιες εδω Αθηνα.Παρολαυτα θα δηλωσω και την Κυπρο για δευτερη επιλογη,αν τυχον δε τα καταφερω εδω,καθως εχει χαμηλες βασεις.Ωστοσο υπαρχουν καποια πραγματα,για τα οποια ακομη δεν εχω μια ξεκαθαρη εικονα στο μυαλο μου!!!!Εχω διαβασει το stie του Υπουργειου Παιδειας της Κυπρου,εχω παρει και πληροφοριες απο καθηγητες μου κτλπ,αλλα ακομη δεν εχω ακουσει καποιον που σπουδασε Κυπρο και επεστρεψε εδω.
Τα ερωτηματα μου ειναι:

1)Αναγνωρισιμοτητα στην Ελλαδα; Συγκεκριμενα με ενδιαφερει η Κλασσικων Σπουδων και Φιλοσοφιας(Κλασσικες Σπουδες),Κλασσικων Σπουδων και Φιλοσοφιας(Φιλοσοφια,Ιστοριας και Αρχαιολογιας.
Στο site αυτο λεει οτι αναγνωριζονται,αλλα με ενα search στο φορουμ μας,ειδα οτι πολλοι οταν επεστρεψαν απο Κυπρο ειχαν προβλημα και δεν τους αναγνωριζαν το πτυχιο τους.Το τhread ηταν του 2008-2009 βεβαια και γι'αυτο ειμαι μπερδεμενος!Επισης τι διαφορα εχει η πρωτη με τη δευτερη σχολη,αφου και οι δυο εχουν το ιδιο (σχεδον;) ονομα.
Παιδια αν καποιος ξερει ΣΙΓΟΥΡΑ ,ας μου πει.Ειναι σοβαρο.
2)Σχετικα με τιες εστιες: Ποια ειναι τα εισοδηματικα κριτηρια;Για την Ελλαδα εμας δε μας πιανει ,αλλα σκεφτηκα οτι εκει εφοσον ειναι μεγαλυτεροι οι μισθοι,μπορει και να με πιασει.Αν ξερει καποιος,να μου πει.Επισης αν δηλωσουμε και αλλα στοιχεια,οτι πχ παιρνουμε δανεια,εχω συνταξιουχο τον εναν γονιο,θα καταφερω τιποτα;
3)Tο βιωτικο επιπεδο εχω ακουσει οτι ειναι παρα πολυ καλο,αλλα ειναι ολα πανακριβα.Για εμας τους Ελληνες (πηγαν τα παιδια απο τη 3η μας 5ημερη Κυπρο) ειναι οντως πανακριβα,αλλα για τους Κυπριους και τους μισθους που παιρνουν ,πειτε μου ειναι το ιδιο πανακριβα;Επισης δουλεια βρισκεις ευκολα;Part time δηλαδη για μας τους φοιτητες.
4)Στα μαθηματα θα εχω προβλημα;Θα πρεπει να ξερω Κυπριακα ;Γιατι με φανταζομαι τωρα σε μια αιθουσα στην Κυπρο,με καθηγητες και μαθητες να μιλανε Κυπριακα και εγω να μη καταλαβαινω τιποτα.Κατα ποσο θα με οφελησει ,καθολου!!!Γι'αυτο ρωταω.
5)Συγκοινωνιες; Aν δεν εχει,με αμαξι θα την παλευω ή οι βενζινες ειναι ακριβες και εκει;
6)Kυπρος - Τουρκια. Τι παιζει; Μιας και δεν παρακολουθω την πολιτικη της Κυπρου,τα πραγματα πως ειναι μεταξυ των δυο χωρων;

Αυτα,και οτι προκυψει θα το ρωτησω.
Συγγνωμη παιδια αν σας κουρασα,αλλα ειμαι στην τελικη ευθεια για τις πανελληνιες και χρειαζομαι καποιες απαντησεις σε ερωτηματα που απασχολουν το μελλον μου.Σας ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο που διαθεσατε. :)


1)Noμίζω ότι το κλασικών σπουδών αναγνωρίζεται κανονικότατα στην Ελλάδα

2) Δε ξέρω

3) Το βιωτικό επίπεδο είναι πάρα πολύ καλό. Οι Κυπραίοι έχουν γενικά λεφτά και τους αρέσει η ωραία ζωή. Συγκoiνωνίες απλές ξεχάσε τις είναι άθλιες. Πριν πάς φρόντισε να πάρεις δίπλωμα από Ελλάδα που είναι πιο φτηνά και πάρε αμάξι.
Βενζίνη, μεταχειρισμένα είναι πολύ φτηνά.

4,5) Δε θα έχεις πρόβλημα στα Κυπριακά αλλά με την νοοτροπία των Κυπραίων. Είναι διαφορερική από την δική μας (είναι κάπως ψωνισμένοι και στον κόσμο τους).

6) Επειδή η Κύπρος είναι στην Ευρωπαική Ένωση στο άμεσο μέλλον τουλάχιστον δε θα υπάρχουν διαμάχες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Στην Κυπρο ειναι στα δεξια η θεση του οδηγου ομως ε;
Καλα τοσο χρημα και ουτε μια συγκοινωνια;

Παντως εισαι σιγουρος για αυτα που λες στο 3 ?Βασικα οχι οτι διαφωνω,αλλα ρωταω αν θα καταφερω εγω να ανταπεξελθω.Οι Κυπριοι το ξερω οτι εχουν λεφτα,αλλα εμεις εδω δεν περνουμε τα ιδια και μεχρι να βρω δουλεια ,που δε ξερω αν βρισκεις ευκολα,δεν νομιζω να ειναι και τοσο ευκολο για τους δικους μου να με συντηρουν.Ακομα και αν μπω στις εστιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Όλοι οι Κυπραίοι έχουν αυτοκίνητα και σχεδόν κανένας δε παίρνει συγκοινωνίες και έτσι είναι υποανάπτυκτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Εχεις παει Κυπρο/εισαι Κυπριος;
Παντως δε ξερω απο ανεργια τι παιζει.Ειναι σημαντικο να βρισκα σχετικα γρηγορα δουλεια.

Καμια αλλη ιδεα,κανενας αλλος;

Κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εχεις παει Κυπρο/εισαι Κυπριος;
Παντως δε ξερω απο ανεργια τι παιζει.Ειναι σημαντικο να βρισκα σχετικα γρηγορα δουλεια.

Καμια αλλη ιδεα,κανενας αλλος;

Eίμαι μισός Κυπριος και πήγα για στρατό εκεί και έκανα και κάποια Καλοκαίρια.

Τα τιμόνια είναι δεξιά αλλά μη φοβάσαι (συνηθίζεται εύκολα). Αν έχεις μάθει να οδηγάς Ελλάδα ειδικά Αθήνα η Κύπρος θα σου φανεί παιχνιδάκι.

Δουλειές θα βρεις εκεί όχι μόνιμη αλλά αν ψάξεις θα βρεις (υπάρχει βέβαια οικονομική κρίση αλλά τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα από εδώ). λίγοι φοιτητές δουλεύουν εκεί. Στα goodys και στα mcdonald που πήγα λειτουργούσαν με αλλοδαπούς.

Η ζωή είναι ακριβή και αν δε μπορείς να πάρεις θέση σε εστία καλύτερα να σπουδάσεις σε μια άλλη χώρα.

Για ταξί μη το σκέφτεσαι (20 ευρώ τα 6 km) αναγκάστηκα και νοίκιασα αυτοκίνητο.
Λευκωσία -Λάρνακα (αεροδρόμιο) μια διαδορμή μισή ώρα 50+ευρώ

Υπάρχουν κάτι ιδιωτικά ταξι travel λέγονται και με 10 ευρώ σε μεταφέρουν από πόλη πολύ. Είναι κάτι βανάκια ειδικά που μεταφέρουν μέχρι 8 άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
https://www.ucy.ac.cy/data/acafsw/Housing/GeneralInfo.pdf
12k ειναι το μαξιμουμ εισοδημα :( , εμεις οι "πλουσιοι" δεν δικαιουμαστε δωματιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Για να κανεις μηχανογραφικο για την κυπρο το υποβαλης με ηλετρονικη μορφη η υπαρχει καποιο εγραφω αν ναι που μπορω να το βρω;
Ο βαθμος προσβασης ειναι οι βαπμοι που εχουμε αν πεδιο η ο βαθμος ο προσβασης που εχουμε;

Αν καποιος τελιωσει ενα τμημα στην κυπρο εχει την δυνατοτητα να περασει με κατατακτιριες σε καποιο τμημα στην ελλαδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Γεια σας!
Ειμαι 18 και φετος δινω πανελληνιες εδω Αθηνα.Παρολαυτα θα δηλωσω και την Κυπρο για δευτερη επιλογη,αν τυχον δε τα καταφερω εδω,καθως εχει χαμηλες βασεις.Ωστοσο υπαρχουν καποια πραγματα,για τα οποια ακομη δεν εχω μια ξεκαθαρη εικονα στο μυαλο μου!!!!Εχω διαβασει το stie του Υπουργειου Παιδειας της Κυπρου,εχω παρει και πληροφοριες απο καθηγητες μου κτλπ,αλλα ακομη δεν εχω ακουσει καποιον που σπουδασε Κυπρο και επεστρεψε εδω.
Τα ερωτηματα μου ειναι:

1)Αναγνωρισιμοτητα στην Ελλαδα; Συγκεκριμενα με ενδιαφερει η Κλασσικων Σπουδων και Φιλοσοφιας(Κλασσικες Σπουδες),Κλασσικων Σπουδων και Φιλοσοφιας(Φιλοσοφια,Ιστοριας και Αρχαιολογιας.
Στο site αυτο λεει οτι αναγνωριζονται,αλλα με ενα search στο φορουμ μας,ειδα οτι πολλοι οταν επεστρεψαν απο Κυπρο ειχαν προβλημα και δεν τους αναγνωριζαν το πτυχιο τους.Το τhread ηταν του 2008-2009 βεβαια και γι'αυτο ειμαι μπερδεμενος!Επισης τι διαφορα εχει η πρωτη με τη δευτερη σχολη,αφου και οι δυο εχουν το ιδιο (σχεδον;) ονομα.
Παιδια αν καποιος ξερει ΣΙΓΟΥΡΑ ,ας μου πει.Ειναι σοβαρο.
2)Σχετικα με τιες εστιες: Ποια ειναι τα εισοδηματικα κριτηρια;Για την Ελλαδα εμας δε μας πιανει ,αλλα σκεφτηκα οτι εκει εφοσον ειναι μεγαλυτεροι οι μισθοι,μπορει και να με πιασει.Αν ξερει καποιος,να μου πει.Επισης αν δηλωσουμε και αλλα στοιχεια,οτι πχ παιρνουμε δανεια,εχω συνταξιουχο τον εναν γονιο,θα καταφερω τιποτα;
3)Tο βιωτικο επιπεδο εχω ακουσει οτι ειναι παρα πολυ καλο,αλλα ειναι ολα πανακριβα.Για εμας τους Ελληνες (πηγαν τα παιδια απο τη 3η μας 5ημερη Κυπρο) ειναι οντως πανακριβα,αλλα για τους Κυπριους και τους μισθους που παιρνουν ,πειτε μου ειναι το ιδιο πανακριβα;Επισης δουλεια βρισκεις ευκολα;Part time δηλαδη για μας τους φοιτητες.
4)Στα μαθηματα θα εχω προβλημα;Θα πρεπει να ξερω Κυπριακα ;Γιατι με φανταζομαι τωρα σε μια αιθουσα στην Κυπρο,με καθηγητες και μαθητες να μιλανε Κυπριακα και εγω να μη καταλαβαινω τιποτα.Κατα ποσο θα με οφελησει ,καθολου!!!Γι'αυτο ρωταω.
5)Συγκοινωνιες; Aν δεν εχει,με αμαξι θα την παλευω ή οι βενζινες ειναι ακριβες και εκει;
6)Kυπρος - Τουρκια. Τι παιζει; Μιας και δεν παρακολουθω την πολιτικη της Κυπρου,τα πραγματα πως ειναι μεταξυ των δυο χωρων;

Αυτα,και οτι προκυψει θα το ρωτησω.
Συγγνωμη παιδια αν σας κουρασα,αλλα ειμαι στην τελικη ευθεια για τις πανελληνιες και χρειαζομαι καποιες απαντησεις σε ερωτηματα που απασχολουν το μελλον μου.Σας ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο που διαθεσατε. :)

@fockos: Χωρίς να το θεωρήσεις ως προσωπική επίθεση, το έχω μεγάλη απορία: Πότε ήταν η τελευταία φορά που επισκέφτηκες την Κύπρο;

Είπα να μην ασχοληθώ με το topic, αλλά βλέποντας τα κακώς κείμενα που αναφέρθηκαν παραπάνω, δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό.

1) Εφόσον έχει μπει στη λίστα του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. θεωρείται -και είναι- αναγνωρισμένο. Τέλος.
2) Αυτή είναι η διεύθυνση του ΠΚ: www.ucy.ac.cy/ - εκεί θα βρεις όλες τις πληροφορίες γραμμένες καθαρά κι ωραία. Εάν δεν έχεις κάνει ήδη την αίτηση για την εστία, τότε έχασες για φέτος (υπάρχει διωρία για την υποβολή των αιτήσεων εισδοχής στις Φοιτητικές Εστίες). Το ότι ο ένας γονιός είναι συνταξιούχος, ναι, θεωρείται στα +.
3) Ακριβώς επειδή το βιοτικό επίπεδο είναι υψηλότερο συγκριτικά με της Ελλάδος, η ζωή στην Κύπρο είναι σαφώς πιο ακριβή. Για το αν είναι "ακριβή" και για τους τους Κύπριους, αυτό αντιλαμβάνεσαι πως εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (από το μισθό που παίρνει, από το πόσα άτομα έχει να συντηρήσει κ.ο.κ.). Μάθαμε όλοι να λέμε: "Οι Κύπριοι είναι πλούσιοι!" και το κρατάμε και πάμε. Μην γενικολογείτε! Τυχόν σπουδή στην Κύπρο αντί για Ελλάδα, εννοείται πως θα είναι πιο δαπανηρή για εσένα (μπαίνουν εισιτήρια αεροπλάνων, ενοίκιο σπιτιού, σίτιση, διασκέδαση κ.λ.π. στη μέση)
Δουλειά, φίλε μου... πουθενά δεν βρίσκεις εύκολα. Για part time θέλω να πιστεύω πως θα βρεις, αλλά εννοείται πως θα θέλει πολύ ψάξιμο από τη μεριά σου. Βέβαια, μπορείς να εργάζεσαι και στο Πανεπιστήμιο (;))!
4) Η αλήθεια είναι πως θα δυσκολευτείς στην αρχή, μέχρι να συνηθίσεις την ομιλία. Δεν ξέρω κατά πόσον οι Κύπριοι φοιτητές θα είναι σε θέση να "προσέξουν" τον τρόπο ομιλίας τους ώστε να μπορείς να συνδιαλέγεσαι μαζί τους - αυτό είναι καθαρά στον άνθρωπο, αλλά δεν βρίσκω τον λόγο "γιατί όχι;". Μην ξεχνάς πως δεν είναι όλοι οι καθηγητές Κύπριοι, :P...
5) Από φέτος (τέλη 2010, αρχές 2011) έχουν αρχίσει τη λειτουργία τους καινούργια αστικά λεωφορεία με αρκετά συχνές διαδρομές. Προσωπικά κυκλοφορώ με λεωφορείο (:clapup:).
Μπορείς να δεις πόσο πάει η βενζίνη/πετρέλαιο στην Κύπρο με μια απλή αναζήτηση στο google, :whistle:.
6) Αυτό το θέμα δεν είναι κάτι που πρέπει να σε απασχολεί. Ωστόσο άμα καίγεσαι να δεις τι παίζει, google is your friend.

Άσχετο: Δεν ξέρω αν άκουσες για το συμβάν της 11ης Ιουλίου (έγινε έκρηξη στον Ηλεκτροπαραγωγικό Σταθμό του Βασιλικού στην Κύπρο). Οπότε προς το παρόν και για τους επόμενους -τουλάχιστον- 9 μήνες (απ' όσο ακούγεται) θα παίζει θέμα με την παροχή ηλεκτρικού ρεύματος...


Καλή τύχη σε ό,τι κι αν αποφασίσεις τελικά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thesshoney

Νεοφερμένος

Ο thesshoney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ξερει κανεισ ποτε θα ανακοινωθουν τα αποτελεσματα για τουσ Ελλαδιτεσ που συμπληρωσαν ΜΔ για την Κυπρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

@fockos: Χωρίς να το θεωρήσεις ως προσωπική επίθεση, το έχω μεγάλη απορία: Πότε ήταν η τελευταία φορά που επισκέφτηκες την Κύπρο;

:D To 2008


1) Εφόσον έχει μπει στη λίστα του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. θεωρείται -και είναι- αναγνωρισμένο. Τέλος.
2) Αυτή είναι η διεύθυνση του ΠΚ: www.ucy.ac.cy/ - εκεί θα βρεις όλες τις πληροφορίες γραμμένες καθαρά κι ωραία. Εάν δεν έχεις κάνει ήδη την αίτηση για την εστία, τότε έχασες για φέτος (υπάρχει διωρία για την υποβολή των αιτήσεων εισδοχής στις Φοιτητικές Εστίες). Το ότι ο ένας γονιός είναι συνταξιούχος, ναι, θεωρείται στα +.
3) Ακριβώς επειδή το βιοτικό επίπεδο είναι υψηλότερο συγκριτικά με της Ελλάδος, η ζωή στην Κύπρο είναι σαφώς πιο ακριβή. Για το αν είναι "ακριβή" και για τους τους Κύπριους, αυτό αντιλαμβάνεσαι πως εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (από το μισθό που παίρνει, από το πόσα άτομα έχει να συντηρήσει κ.ο.κ.). Μάθαμε όλοι να λέμε: "Οι Κύπριοι είναι πλούσιοι!" και το κρατάμε και πάμε. Μην γενικολογείτε! Τυχόν σπουδή στην Κύπρο αντί για Ελλάδα, εννοείται πως θα είναι πιο δαπανηρή για εσένα (μπαίνουν εισιτήρια αεροπλάνων, ενοίκιο σπιτιού, σίτιση, διασκέδαση κ.λ.π. στη μέση)

Στην Ελλάδα δεν έχω δει κανέναν κύπριο φοιτητή της σχολή μου να δουλεύει... Όσο ήμουνα στην Κύπρο οι οικογένειες είχαν 2, 3 αυτοκίνητα. 18χρονο παιδί του πήραν bmw s1. Όλα τα 18χρονα καπνίζουν και ξοδεύουν πάρα πολλά χρήματα για ρούχα, διασκέδαση ενώ της μόδας τα γυμναστήρια και γράμμωση... οι περισσότεροι πάνε Λονδίνο για σπουδές. Στο λόχο μου ένας πηγαίνε για ιατρική (Δανία παρακαλώ) ενώ άλλοι ετοιμάζανε μπογαλάκια για Λονδίνο, άλλος τώρα σπουδάζει νομική σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο (που δεν ήξερε που παν τα 4 αφού δεν ήταν παιδί του διαβάσματος) ενώ ο φτωχός της παρέας τώρα σπουδάζει Ελλάδα....

Όταν πήγα δεν υπήρχε αστικό και νοίκιασα αυτοκίνητο γιατί πλήρωνα για 5 λεπτά διαδρομή 20 ευρώ. Επίσης στα γκούντις και στα μακντόλαντ σε αντίθεση με την Ελλάδα που βλέπεις να δουλεύουν φοιτητές εκεί δουλεύουν αλλοδαποί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να συμπληρώσω ένα "ακαδημαϊκό" κουτσομπολιό...;)

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ζητάει διδακτικό προσωπικό (λέκτορες και πάνω) με τη σέσουλα. Ρίχνουν πολύ χρήμα, για κάποιο λόγο που κανείς δεν μπορεί να καταλάβει την ώρα που η Κύπρος είναι η επόμενη για υποβαθμίσεις στην οικονομία κλπ...Ενώ στην αρχή ήταν πολύ ελκυστικός προορισμός για τους Έλληνες ΔΕΠ, τώρα όλοι το ξανασκέφτονται, γιατί αν βαρέσει και αυτή κανόνι θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Πολλά έχουν αλλάξει...
Εδώ θυμάμαι πως έλειπα μόλις ένα εξάμηνο και αφού γύρισα πίσω δεν αναγνώριζα τον τόπο... :worry::P

Στην Ελλάδα δεν έχω δει κανέναν κύπριο φοιτητή της σχολή μου να δουλεύει...
Ναι, επειδή πληρώνει ο γονιός. Η άποψη του μέσου Κύπριου συνοψίζεται πάνω-κάτω στα εξής: "Δεν στέλνει το παιδί στο εξωτερικό, εάν το παιδί είναι να δουλεύει αντί να διαβάζει για τις σπουδές του. Καλύτερα να το στείλει στο εξωτερικό ή να το κρατήσει σε κάποια ιδιωτική σχολή στην Κύπρο".
Και αντίθετα με εσένα εγώ έχω δει και Κύπριους φοιτητές να δουλεύουν στην Ελλάδα, ;).

Όσο ήμουνα στην Κύπρο οι οικογένειες είχαν 2, 3 αυτοκίνητα. 18χρονο παιδί του πήραν bmw s1. Όλα τα 18χρονα καπνίζουν και ξοδεύουν πάρα πολλά χρήματα για ρούχα, διασκέδαση ενώ της μόδας τα γυμναστήρια και γράμμωση... οι περισσότεροι πάνε Λονδίνο για σπουδές. Στο λόχο μου ένας πηγαίνε για ιατρική (Δανία παρακαλώ) ενώ άλλοι ετοιμάζανε μπογαλάκια για Λονδίνο, άλλος τώρα σπουδάζει νομική σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο (που δεν ήξερε που παν τα 4 αφού δεν ήταν παιδί του διαβάσματος) ενώ ο φτωχός της παρέας τώρα σπουδάζει Ελλάδα....
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεις τα παραδείγματα αυτά. Τι θες να δείξεις;
Θα τα πάρω ένα-ένα, για να τα δεις και από μια άλλη οπτική...
Για τα 2-3 αυτοκίνητα... Να θυμίσω πως οι συγκοινωνίες ήταν επιεικώς ΧΑΛΙΑ. (Τώρα έχουν αρχίσει να αναπτύσσονται οι συγκοινωνίες και -ελπίζω πως- θα γίνουν ακόμα καλύτερες μελλοντικά). Εάν τα άτομα που γνώρισες δεν άνηκαν στην αφρόκρεμα, να ξέρεις πως υπήρχε όντως η ανάγκη (σ.σ. πολλά άτομα στο σπίτι, με ξεχωριστές δουλειές) για να αγοραστούν τα αυτοκίνητα. Και μην ξεγελιέσαι... το να χρωστάω στην τράπεζα πόσα χρήματα για δείχνω μουράτος δεν πάει να πει πως είμαι σε καλή οικονομική κατάσταση.
Ο 18-χρονος... "το φυσάει το παραδάκι" :whistle:
Μην αρχίζω να σχολιάζω τώρα τον αποπροσανατολισμό των νέων από τις πραγματικές αξίες της ζωής... Το φαινόμενο είναι γενικότερο και δεν αποτελεί αποκλειστικότητα για τους Κύπριους.
Επαναλαμβάνομαι, αλλά... Ο γονιός θέλει να προσφέρει το καλύτερο στο παιδί του! Θα πάρει δάνεια, θα, θα, θα... για να προσφέρει στο παιδί του όσα ο ίδιος στερήθηκε. Το αν το παιδί εκτιμάει τις θυσίες του γονιού και φέρεται αναλόγως είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Όπως και να έχει... προσωπικά δεν κρίνω ολόκληρο λαό μέσα από μεμονωμένα παραδείγματα. Και δη όταν έχω ζήσει με ένα συγκεκριμένο εύρος ηλικιών και μόνο.

Όταν πήγα δεν υπήρχε αστικό και νοίκιασα αυτοκίνητο γιατί πλήρωνα για 5 λεπτά διαδρομή 20 ευρώ. Επίσης στα γκούντις και στα μακντόλαντ σε αντίθεση με την Ελλάδα που βλέπεις να δουλεύουν φοιτητές εκεί δουλεύουν αλλοδαποί.
Πλέον υπάρχουν αστικά.
(Και ξέρω πως υπήρχαν και παλαιότερα, μόνο που δρομολογούνταν λιγότερες διαδρομές, σε συγκεκριμένες ώρες και με συγκεκριμένους προορισμούς).
Δεν ξέρω πόσο πάει η ταρίφα στα taxi...
Πιστεύω πως δεν θα διαφωνήσεις στο ότι όσο πιο φθηνό το εργατικό χέρι τόσο πιο προτιμητέο γίνεται. Προσωπικά έχω δει και Κύπριους (:P).

Κατάλαβες που το πάω; Δεν μπορείς να έχεις απόλυτη άποψη εάν δεν έχεις ολοκληρωμένες εμπειρίες. Θες να συγκρίνουμε εμπειρίες;

Να συμπληρώσω ένα "ακαδημαϊκό" κουτσομπολιό...;)

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ζητάει διδακτικό προσωπικό (λέκτορες και πάνω) με τη σέσουλα. Ρίχνουν πολύ χρήμα, για κάποιο λόγο που κανείς δεν μπορεί να καταλάβει την ώρα που η Κύπρος είναι η επόμενη για υποβαθμίσεις στην οικονομία κλπ...Ενώ στην αρχή ήταν πολύ ελκυστικός προορισμός για τους Έλληνες ΔΕΠ, τώρα όλοι το ξανασκέφτονται, γιατί αν βαρέσει και αυτή κανόνι θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα....
Το ότι οι μισθοί για τέτοιες θέσεις θα είναι υψηλοί, δεν το βρίσκω καθόλου παράλογο...
Είναι αλήθεια το ότι η οικονομία της Κύπρου πάει απ' το κακό στο χειρότερο. Ακολουθεί -σε όλα- την Ελλάδα κατά πόδας. (Ειδικά με τις τελευταίες εξελίξεις... βγάζει τα μάτια της μοναχή της).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top