Σπουδές στην Κύπρο

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
ξερει κανεισ ποτε θα ανακοινωθουν τα αποτελεσματα για τουσ Ελλαδιτεσ που συμπληρωσαν ΜΔ για την Κυπρο?

Αρχες αυγουστου αλλα ακριβος δεν ξερει κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotiria91

Νεοφερμένος

Η sotiria91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Είμαι Ελλαδίτισα φοιτήτρια στο πανεπιστήμιο κύπρου και θα χαρώ πολύ να βοηθήσω όλους τους νέους φοιτήτες καθώς και όσους ενδιαφέρονται να μάθουν για τα πανεπιστήμια της κύπρου! Μπορείτε να γράφετε εδω τις απορίες σας ,τα Δίλήμματα σας και οτι αλλο σας απασχολεί οσον αφορά τις σπουδές σας και τη ζωη σας στη Κύπρο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Δηλωσα φετος στο πανεπιστημιο κυπρου....
Ενα μονο θα πω....ντρεπομουν για την κατασταση των δικων μας πανεπιστημιων!
Προσφερουν πολλη καλητερη μορφωση και πανω απο ολα σεβασμο τοσο στον μαθητη οσο και σε θεματα γυφτιας!!!!
πραγματικα αυτη την δεδομενη στιγμη μακαρι να περναγα και εγω εκει!
Ποσοι περιμενουμε την δευτερη κατανομη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Την καλύτερη μόρφωση από που το κρίνεις ότι την προσφέρουν ...; Από τα κτίρια...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
εχω ενα φιλο που σπουδαζει στην κυπρο και η κατασταση στα πανεπιστημια τους ειναι πολυ καλυτερη απο τα δικα μας.Το μονο κακο που εχει η Κυπρος ειναι οτι εχει ακριβη ζωη..πιο ακριβη απο της Ελλαδας.Συνηθως οι Ελληνες φοιτητες εκει συγκατοικουν και δουλευουν αλλιως δυσκολα τα βγαζουν περα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν εννοείται κατάσταση τις υποδομές, πάσο. Αλλά δεν νομίζω ότι σε γνώσεις είναι καλύτερα. Έχω ζήσει και μερικούς στην Αγγλία και τους βρήκα τουλάχιστον ημιμαθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν εννοείται κατάσταση τις υποδομές, πάσο. Αλλά δεν νομίζω ότι σε γνώσεις είναι καλύτερα. Έχω ζήσει και μερικούς στην Αγγλία και τους βρήκα τουλάχιστον ημιμαθείς.

Πιστεύω ότι είναι η νοοτροπία την Κυπραιών αυτη. Ξερόλες. χαλαροί και διάθεση για πολύ καφέ και ποτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΧριστίναΤσ

Νεοφερμένος

Η ΧριστίναΤσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ελληνες και Κυπριοι δεν διαφερουν και πολυ!!Καταρχην εξαρταται σε ποια επαρχια θες να πας πχ η ζωη στην Λευκωσια ειναι πιο ακριβη απο αυτη στην Παφο.Στα πανεπιστημια η πλειοψηφια των καθηγητων ειναι απο το εξωτερικο και κυριως την Ελλαδα και αν ζητησεις απο τους συμφοιτητες σου να σου απευθυνουν τον λογο μιλωντας καθαρα ελληνικα τοτε πιστεψε με θα το κανουν.οποτε δεν τιθεται το θεμα δεν θα καταλαβαινω τι λενε.Εδω η χρηση μεσων μαζικης μεταφορας δεν ειναι τοσο διαδεδομενη οποτε χρειαζεται ενα αυτοκινητακι,η βενζινη ειναι σε λογικα επιπεδα.οι κυπριοι τρεφουν απεριοριστο σεβασμου στους ελληνες η καλαμαραδες οπως τους αποκαλουν μεγα λαθος βεβαια.Τουρκους δεν θα δεις παρα μονο την τουρκικη σημαια πανω στον Πενταδακτυλο.δουλειες για φοιτητες αμετρητες.αν εχεις και πτυχιο ακομη πιο ευκολη καθισταται η ευρεση εργασιας. ΣΑΝ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΑΠΛΑ ΕΝ ΕΣΣΣΣΣΕΙ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ξέρω πολλούς Κύπριους φοιτητές που διέπρεψαν από το Ελληνικό Πανεπιστήμιο στο εξωτερικό ..και θεωρούν ότι "γλίτωσαν" που δεν έγιναν φοιτητές στην χώρα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairiboo!

Νεοφερμένος

Η mairiboo! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
να ρωτησω κατι σχετο τελειως??αν ειμαι κυπρο και δωσω εκει πανελληνιες δινω ενα μαθημα??? η ειναι οπως εδω??γτ μερικοι μου λενε διαφορα και δεν εχω καταλαβει !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Δηλαδη εσυ θες να πας στην Κυπρο για να δωσεις ενα μονο μαθημα στις πανελληνιες;Οχι,για να καταλαβω ρωταω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
να ρωτησω κατι σχετο τελειως??αν ειμαι κυπρο και δωσω εκει πανελληνιες δινω ενα μαθημα??? η ειναι οπως εδω??γτ μερικοι μου λενε διαφορα και δεν εχω καταλαβει !!

:PΑπό το να δίνεις λεφτά στα φροντιστήρια 1000 φορές καλύτερα να το κάνεις έτσι :P

Κοίτα πως έχι το πράγμα Κύπρος θεωρείται εξωτερικό αν ζήσεις μόνιμα κάποια χρόνια στην Κύπρο δικαιούσε να δώσεις εξετάσεις με τους ομογενείς :D και επειδή στην ουσία θα πηγαινεις σε σχολειο κυπριακο ελληνοφωνο και καλύτερης ποιοτητα απο τα ελληνικα θα είναι περίπατος οι εξετάσεις

Και θα περάσεις σε οποια σχολή θελεις εσύ (Ιατική, Νομική, ΗΜΜΥ... ) χωρίς φροντιστήρια.

:)Δε θυμάμαι ποσα χρονια πρεπει να ζήσεις (νομιζω 2 μπορει και 1)
:)Με την αλλαγη του συστήματος δε ξέρω τι έγινε με τις εξετάσεις ομογενών
:)Το συνιστώ (ξέρω παιδια που το έχουν κάνει)

:) Υπάρχει όμως και άλλος τρόπος
Βρίσκεις κάποιον γνωστό ή γονεα που έχει μαγαζί
γράφει εικονικά ότι δουλεύεις
πας νυχτερινό και δίνεις με αυτούς
Δίνεις πιο εύκολες εξετάσεις και περνάς πιο εύκολα στην σχολή που θέλεις
και αυτό γνωρίζω παιδια που το εχουν κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Κοίτα πως έχι το πράγμα Κύπρος θεωρείται εξωτερικό αν ζήσεις μόνιμα κάποια χρόνια στην Κύπρο δικαιούσε να δώσεις εξετάσεις με τους ομογενείς :D

Μήπως γνωρίζεις πόσα χρόνια πρέπει να ζήσεις στην Κύπρο για να θεωρηθείς ομογενής και αν αυτά πρέπει να είναι συνεχόμενα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Τα ερωτηματα μου ειναι:

3)Tο βιωτικο επιπεδο εχω ακουσει οτι ειναι παρα πολυ καλο,αλλα ειναι ολα πανακριβα.Για εμας τους Ελληνες (πηγαν τα παιδια απο τη 3η μας 5ημερη Κυπρο) ειναι οντως πανακριβα,αλλα για τους Κυπριους και τους μισθους που παιρνουν ,πειτε μου ειναι το ιδιο πανακριβα;Επισης δουλεια βρισκεις ευκολα;Part time δηλαδη για μας τους φοιτητες.
4)Στα μαθηματα θα εχω προβλημα;Θα πρεπει να ξερω Κυπριακα ;Γιατι με φανταζομαι τωρα σε μια αιθουσα στην Κυπρο,με καθηγητες και μαθητες να μιλανε Κυπριακα και εγω να μη καταλαβαινω τιποτα.Κατα ποσο θα με οφελησει ,καθολου!!!Γι'αυτο ρωταω.
5)Συγκοινωνιες; Aν δεν εχει,με αμαξι θα την παλευω ή οι βενζινες ειναι ακριβες και εκει;
6)Kυπρος - Τουρκια. Τι παιζει; Μιας και δεν παρακολουθω την πολιτικη της Κυπρου,τα πραγματα πως ειναι μεταξυ των δυο χωρων;

3) Είναι ακριβές οι τιμές, αλλά οι κύπριοι έχουν μεγάλους μισθούς. Ισχύει.

4) Στην αρχή ίσως αργήσεις λίγο να συνηθίσεις την προφορά, αλλά στην συνέχεια δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Πρόσεχε μην την υιοθετήσεις όμως. Υπάρχει μάλιστα η αντίληψη από την μεριά των κύπριων ότι οι καλαμαράδες μιλάνε πολύ γρήγορα, οπότε μίλα πιο αργά για να σε καταλαβαίνουνε. Από κύπριο σε κύπριο διαφέρει η προφορά :P, π.χ. κάποιοι μιλάνε πολύ βαριά και μπορεί να μην καταλαβαίνεις και τίποτα. Πάντως θα κάνει μπαμ πως είσαι καλαμαράς, λόγω προφοράς. :P

5) ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ υπάρχει συγκοινωνία. Δεν είναι σαν την Ελλάδα που όπου και αν πας βρίσκεις ταξί. Μπορεί να βρεθείς στην μέση του πουθενά χωρίς λεωφορείο, ταξί κλπ. Πρέπει να πάρεις στανταρ αυτοκίνητο. Επίσης, στα αυτοκίνητα το τιμόνι είναι στα αριστερά και οι λωρίδες κυκλοφορίας ανάποδα.

6) Μπα, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Τούρκους θα βρεις αν περάσεις τα σύνορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζεις πόσα χρόνια πρέπει να ζήσεις στην Κύπρο για να θεωρηθείς ομογενής και αν αυτά πρέπει να είναι συνεχόμενα??
Ένας γνωστός μου είπε ότι έκανε και 2α και 3η λυκείο ....
δε ξέρω όμως πιο είναι το κατώρερο χρονικό όριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
ΑΑΑΑ... και παιδιά... μιλάμε έχει πάρα πολύ ΖΕΣΤΗ. Μόνο αν πάτε στην Κύπρο μπορείτε να το καταλάβετε τι εννοώ. Κάθεσαι στην σκιά και ιδρώνεις. :P Επίσης, μην σου φανεί παράξενο όταν πας να περάσεις τον δρόμο να σταματάνε τα αυτοκίνητα. Έτσι, συνηθίζουν να κάνουν οι κύπριοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ΑΑΑΑ... και παιδιά... μιλάμε έχει πάρα πολύ ΖΕΣΤΗ. Μόνο αν πάτε στην Κύπρο μπορείτε να το καταλάβετε τι εννοώ. Κάθεσαι στην σκιά και ιδρώνεις. :P
Ναι έχει παρα πολυ ζέστη εγώ πηγα στρατό εκεί :D:D:D:D

Η Βετζίνη είναι πολύ φτηνή

το χειμώνα ειναι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ναι έχει παρα πολυ ζέστη εγώ πηγα στρατό εκεί :D:D:D:D

Η Βετζίνη είναι πολύ φτηνή

Μάλιστα, λένε πως έχει 2 μήνες χειμώνα... αλλά αυτούς τους 2 μήνες κάνει πολύ κρύο, σε αντίθεση με τους άλλους 10 μήνες, που κάνει φριχτή ζέστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustinJ

Νεοφερμένος

Ο JustinJ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Yπάρχει κάποιος που να σπουδάζει Κύπρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
επαναφερω το θεμα, διοτι με προβληματιζει εδω και καιρο μια ερωτηση που ο διευθυντης στο σχολειο δε μπορεσε να μου την απαντησει... εστω οτι καποιος κανει μηχανογραφικο και για την ελλαδα και για την κυπρο και τελικα περναει ελλαδα. ποια η διαδικασια ''ακυρωσης'' του μηχανογραφικου για την κυπρο??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top