Σπουδές στην Ιταλία

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Ήθελα να σε ρωτήσω σκέφτεσαι να επιστρέψεις Ελλάδα;
Βασικά πώς σκοπεύεις να αξιοποιήσεις το πτυχίο/εκπαίδευση σου στο fashion designing;
Επειδή ακού πολύ κόσμο που έχει πτυχίο στο fashion designing αλλά εργάζεται συνήθως σε άσχετες δουλειές λόγω μη θέσεων εργασίας στον τομέα αυτό.
Να μείνω στο εξωτερικό έχω σαν στόχο....γιατί εδώ δεν ξέρω κατά ποσό θα μπορώ να κάνω όλα αυτά που θέλω ....με νύχια και με δόντια θα ήθελα να μείνω έξω γιατί βλέπω και εδώ πως αντιμετωπίζονται άτομα με πτυχία στον τομέα αυτό από το εξωτερικό με τον βασικό και αν .....δεν είπα ότι δεν θα ξεκινήσω από χαμηλά εννοείται αλλά να θπαρχει εξέλιξη ....
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Θεωρώ πως έξω στον τομέα αυτό σίγουρα έχεις καλύτερες προοπτικές από ότι στην Ελλάδα. Ειδικά σε χώρες που θεωρούνται «Μέκκα της μόδας». Αν καταφέρεις να μπεις σε κάποια από αυτές τις σχολές στην Ιταλία, θεωρώ πως έχεις αρκετές πιθανότητες για επαγγελματική ανέλιξη. Βέβαια, εκτός από τα δίδακτρα χρειάζεται να λάβεις υπόψιν και το κόστος ζωής στις περιοχές αυτές.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Θεωρώ πως έξω στον τομέα αυτό σίγουρα έχεις καλύτερες προοπτικές από ότι στην Ελλάδα. Ειδικά σε χώρες που θεωρούνται «Μέκκα της μόδας». Αν καταφέρεις να μπεις σε κάποια από αυτές τις σχολές στην Ιταλία, θεωρώ πως έχεις αρκετές πιθανότητες για επαγγελματική ανέλιξη. Βέβαια, εκτός από τα δίδακτρα χρειάζεται να λάβεις υπόψιν και το κόστος ζωής στις περιοχές αυτές.
Ναι ναι το ξέρω στοχεύω σε δημόσιο γιατί τα δίδακτρα είναι πολύ λίγα ανάλογα το εισόδημα ενώ τα ιδιωτικά είναι πολύ ακριβά και έχεις και τα έξοδα διαβίωσης....απλά τα ιδιωτικά θέλουν και ιταλικά μου είπαν ....
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γενικά τα πανεπιστήμια στην Ιταλία τα Ιταλικά απαιτούνται (φυσιολογικό :P). Οι περισσότερες σχολές είναι στα Ιταλικά, ωστόσο, σχετικά με τον τομέα που σε ενδιαφέρει, που είδα τα προγράμματα ορισμένων σχολών/ινστιτούτων είναι και στα Αγγλικά, καθώς προσεγγίζουν φοιτητές διεθνείς.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ίσως η λύση είναι να ξεκινήσω ιταλικά να εξοικειωθώ με τη γλώσσα και να παω αν και είμαι 26 πλέον
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ίσως η λύση είναι να ξεκινήσω ιταλικά να εξοικειωθώ με τη γλώσσα και να παω αν και είμαι 26 πλέον
Η ηλικία σου δεν αποτελεί πρόβλημα, είσαι νέος ακόμα. Ευτυχώς τα Ιταλικά δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη γλώσσα. Σε 1 χρόνο θα εξοικειωθείς και αν πας εκεί σε λίγους μήνες θα μπορείς εύκολα να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις της καθημερινότητας στην Ιταλία.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Η ηλικία σου δεν αποτελεί πρόβλημα, είσαι νέος ακόμα. Ευτυχώς τα Ιταλικά δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη γλώσσα. Σε 1 χρόνο θα εξοικειωθείς και αν πας εκεί σε λίγους μήνες θα μπορείς εύκολα να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις της καθημερινότητας στην Ιταλία.
Μωρε εφόσον δεν έχω εικόνα για το τι θα γίνει και εφόσον δεν ξέρω και την γλώσσα δεν θα είναι εύκολο ....εγώ την ηλικία σκέφτομαι .....παω στα τυφλά δηλαδή
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μωρε εφόσον δεν έχω εικόνα για το τι θα γίνει και εφόσον δεν ξέρω και την γλώσσα δεν θα είναι εύκολο ....εγώ την ηλικία σκέφτομαι .....παω στα τυφλά δηλαδή
Εργάζεσαι; Έχεις σπουδάσει κάτι άλλο, γενικά λίγα πράγματα για σένα.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Εργάζεσαι; Έχεις σπουδάσει κάτι άλλο, γενικά λίγα πράγματα για σένα.
Λοιπόν έχω τελειώσει φιλολογία στο εκπα πριν 4 χρόνια αλλά δεν ασχολήθηκα επαγγελματικά με τον τομέα αυτό γιατί δεν μου άρεσε .Εκανα κάποια σεμινάρια σχεδίου,κέρδισα έναν διαγωνισμό σχεδίου και έκανα έτσι ένα σεμινάριο personal styling.Εχω δουλέψει h m σε ένα μαγαζί με ρούχα με το κιλό 2,5 χρόνια και έξι μήνες σε Redvalentino,kenzo,Karl lagerfled,V.bechkam κτλ και ασχολούμαι ερασιτεχνικά με το σχέδιο 6 χρόνια πλέον
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Μάλιστα, από όσα μου λες φαίνεται πως σου αρέσει ιδιαίτερα αυτός ο τομέας. Να το κυνηγήσεις πάντως, η ηλικία σου είναι μια χαρά :). Ελπίζω να τα πας περίφημα !.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Μάλιστα, από όσα μου λες φαίνεται πως σου αρέσει ιδιαίτερα αυτός ο τομέας. Να το κυνηγήσεις πάντως, η ηλικία σου είναι μια χαρά :). Ελπίζω να τα πας περίφημα !.
Ναι πολυυ να είσαι καλαα σε ευχαριστωω για τις πληροφορίες !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top