Σπουδές στην Αμερική

Pasquale

Νεοφερμένος

Ο Pasquale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
λολ.


καλά θα θέλες. Μιλάμε για Χάρβαντ. Νομίζεις ότι θα πούν κάνε αυτό κάνε εκείνο? Οι μαθητές που κάνουν αίτηση δουλεύον χρόνια πάνω σε αυτό χρόνια,όλη η ζωή τους επικεντρώνεται στη εισαγώγη τους. Συνάντησα μαθητές που έκαναν δικές τους εφερεύσεις ήταν σε ολυμπιάδες και είχαν recomendations από καθηγητές των πανεπιστήμιων αυτών.

Please βήμα βήμα όλα. Χτίσε σιγά σιγά. Γιατί έτσι δεν θα κάνεις δουλειά και όχι μόνο εσύ.


Λυπάμαι που θα το πω αλλά αν εξωσχολικά δεν έχεις κάνει κάτι. Ξέχνα το απλά.

Ναι αλλά έτσι όπως τα λέτε ρε σεις κανένας Έλληνας δεν μπορεί να πάει για προπτυχιακά Αμερική... Σιγά τα πολλά εξωσχολικά προγράμματα που γίνονται... Μόνο από ιδιωτικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Εγώ θέλω Αμερική........!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Όχι γιατί δεν μπορώ να πάω...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και εγώ ασχολιόμουν από την πρώτη λυκείου για σπουδές στο εξωτερικό αλλά τώρα κοιτάω πως να βγάλω το μήνα, no money no honey. Και στην πόλη μου να μείνω καλά θα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina007

Νεοφερμένος

Η christina007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγω παιδια πριν λιγο καιρο αποφασισα να προσπαθησω για σπουδες σε Αμερικη...δεν ξερω και πολλα πραγματα για τα πανεπιστημια εκει ξερω μονο τι εξετασεις χρειαζονται συνηθως...εψαξα για να δω τι πανεπιστημια υπαρχουν(για Los Angeles συγκεκριμενα) αλλα μονο ιδιωτικα βρηκα....μηπως ξερετε καθολου δημοσια πανεπιστημια για αυτη την πολη?Και ισχυει οτι πληρωνεις κ σε αυτα?(οχι τοσο οσο στα ιδιωτικα αλλα μερικες χιλιαδες εχω ακουσει οτι πληρωνεις...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα χαρτιά από δημόσιο πανεπιστήμιο στην Αμερική χρησιμεύουν για κωλόχαρτα.

Οπότε για να πας σε ιδιωτικό θες ΠΟΛΛΑ χρήματα, και πρέπει να είσαι μικρή γιατί αν είσαι ας πούμε β λυκείου έχεις ήδη αργήσει να μαζεύεις πράγματα για το βιογραφικό που χρειάζεται.

Μείνε Ελλάδα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina007

Νεοφερμένος

Η christina007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δηλαδη αν εχω πτυχιο απο αμερικανικο πανεπιστημιο δεν θ βρω δουλεια εδω?Υποτιθεται οτι απο οποιο πανεπιστημιο και αν εχεις παρει πτυχιο εχουν την ιδια ισχυ...τυπικα τουλαχιστον...για ιδιωτικο δεν με βλεπω ειναι πολλα τα λεφτα...απο εξωσχολικες δραστηριοτητες τι χρειαζεται?Εχω ακομη περιθωριο για να κανω καποια πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δηλαδη αν εχω πτυχιο απο αμερικανικο πανεπιστημιο δεν θ βρω δουλεια εδω?Υποτιθεται οτι απο οποιο πανεπιστημιο και αν εχεις παρει πτυχιο εχουν την ιδια ισχυ...τυπικα τουλαχιστον...για ιδιωτικο δεν με βλεπω ειναι πολλα τα λεφτα...απο εξωσχολικες δραστηριοτητες τι χρειαζεται?Εχω ακομη περιθωριο για να κανω καποια πραγματα...

Από δημόσιο αμερικάνικο ξέχνα το, εκτός από το ότι θα πας τζάμπα, τα ελληνικά πανεπιστήμια σε προπτυχιακό επίπεδο είναι καλύτερα από τα δημόσια αμερικάνικα (αφού δεν έχουμε ακόμη ιδιωτικά).

Εδώ για να βρεις εδώ δουλειά είναι άλλη υπόθεση και τεράστια ιστορία.

Για το ιδιωτικό τα λεφτά είναι όντως πολλά (αν σκεφτείς την σημερινή οικονομική μας κατάσταση είναι αδύνατον), τα περισσότερα πανεπιστήμια κοστίζουν τον χρόνο 40000-50000 δολάρια. Για να πας σε αυτά εκτός από χρήματα, θες και ένα καλό βιογραφικό από πίσω ειδικά αν θες να πας σε γνωστό και μεγάλο πανεπιστήμιο όπου χρειάζεσαι διακρίσεις, μαθητικές ολυμπιάδες, εθελοντική εργασία κλπ αλλά και προετοιμασία για τα δικά τους test τα οποία ονομάζονται SAT I, SAT II.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,865 μηνύματα.
Από δημόσιο αμερικάνικο ξέχνα το, εκτός από το ότι θα πας τζάμπα, τα ελληνικά πανεπιστήμια σε προπτυχιακό επίπεδο είναι καλύτερα από τα δημόσια αμερικάνικα (αφού δεν έχουμε ακόμη ιδιωτικά).

Για να συμπληρώσω, τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν είναι μόνο καλύτερα από τα δημόσια αμερικάνικα, απλά διδάσκουν τα ίδια πράγματα σε πολύ μεγάλο βαθμό. Αυτό μπορείτε να το διαπιστώσετε από την βιβλιογραφία των Ελληνικών Πανεπιστημιακών συγγραμμάτων αλλά και από την διδακτέα / εξεταζόμενη ύλη ανά εξάμηνο σε κάθε μάθημα. Για να τελειώνουν οι φαντασιώσεις ορισμένων (δεν αναφέρομαι σε σένα Johnny), η επιστήμη κύριοι είναι η ίδια, είτε σπουδάζεις στο Τόκυο είτε στην Κρήτη είτε στην Οκλαχόμα. Η θέληση και η εργατικότητα από πλευράς του ενδιαφερόμενου φοιτητή, διαφέρουν.

Στο θέμα της αγοράς εργασίας, ισχύουν οι ίδιοι "νόμοι" για να ξεκινήσει κάποιος και να μην καταλήξει σε καμία γέφυρα άστεγος ή στην φυλακή είτε ζει στην Ελλάδα είτε ζει στην Ν.Υόρκη. Μόνο που στην Ελλάδα και άστεγος να είσαι, οι συνθήκες ζωής είναι καλύτερες..λόγω κλίματος. χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina007

Νεοφερμένος

Η christina007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Και για μεταπτυχιακο τα ιδια ισχυουν?Δηλαδη και παλι μονο τα ιδιωτικα αξιζουν?(Συγγνωμη που σε ζαλιζω κιολας αλλα θελω να ξερω τι χρειαζεται να ετοιμασω απο τωρα για να μην εχω μονο τις βασικες προυποθεσεις κ ετσι να εχω περισσοτερες πιθανοτητες να με δεχτουν...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακό θα το σκεφτείς μετά μην σε απασχολεί καθόλου. Μέχρι τότε... γίνεται και ο Γ' Παγκόσμιος Πόλεμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Εγω παιδια πριν λιγο καιρο αποφασισα να προσπαθησω για σπουδες σε Αμερικη

Γιατι δεν μπαινεις αρχικα σε ενα ελληνικο πανεπιστημιο και θελεις αμερικα αμερικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina007

Νεοφερμένος

Η christina007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αυτο σκεφτομουνμεχρι τωρα..ουτε καν μου ειχε περασει η ιδεα να σπουδασω στο εξωτερικο ποσο μαλλον στην Αμερικη...αλλα τελικα αποφασισα να δω τι γινεται γιατι δεν θελω να παω εκει αποκλειστικα και μονο για τις σπουδες μου ειχα σκοπο να προσπαθησω και για καποια αλλα πραγματα που ειχα στο μυαλο μου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
1. Υπάρχουν και πολύ καλά κρατικά πανεπιστήμια στην Αμερική, όπως το University of California, Berceley και άλλα, λιγότερο γνωστά. Υπάρχουν διαβαθμίσεις ποιότητας στα κρατικά, όπως υπάρχουν και στα ιδιωτικά. Μερικά είναι πολύ καλά σε κάποιους τομείς. Από τα 3.000 πανεπιστήμια (ιδιωτικά και κρατικά), λίγα είναι κορυφαία, κάποια είναι καλά και αρκετά μέτρια. Η πολύ μεγάλη πλειοψηφία βέβαια είναι χαμηλού επιπέδου.
2. Κανένα πανεπιστήμιο δεν είναι δωρεάν. Απλώς τα κρατικά, σε γενικές γραμμές, έχουν πιο χαμηλά δίδακτρα. Μερικά ιδιωτικά δίνουν υποτροφίες σε διεθνείς φοιτητές, ενώ τα κρατικά όχι. Αντιθέτως όλα δίνουν υποτροφίες σε Αμερικανούς.
3. Christina, αν θες να πας Αμερική, κανένα πρόβλημα. Αν πάρεις τη λίστα των 3.000 πανεπιστημίων από την ανάποδη, θα βρεις πανεπιστήμια που θα σε δεχθούν, χωρίς να έχεις κάνει τίποτα ιδιαίτερο, θα είναι και φθηνά. Πιστεύω ότι δεν έχεις κάτι τέτοιο στο μυαλό σου. Εδώ θα σπουδάσεις σε καλύτερα πανεπιστήμια.
4. Για το πως γίνεσαι δεκτός σε κορυφαία πανεπιστήμια με υποτροφία (αλλά και χωρίς υποτροφία σε κρατικά ή ιδιωτικά), έγραψε κάποια πράγματα ο Johnny. Είναι πάρα πολύ δύσκολο. Πρέπει να ξεκινήσεις από πολύ νωρίς, από καλό ιδιωτικό σχολείο, να ετοιμαστεί ένα μεγάλο βιογραφικό, να έχεις άριστους βαθμούς, να γράψεις πολύ καλά στα SAT, να ασχοληθείς με τον αθλητισμό, να έχεις επιτυχίες σε μαθηματικούς διαγωνισμούς κ.λ.π.
Στα προπτυχιακά οι Αμερικανοί ψάχνουν ξένους με ευρύ πεδίο ενδιαφερόντων (πολλές φορές κτισμένο βήμα βήμα από τα ιδιωτικά σχολεία-χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα παιδιά δεν έχουν προσπαθήσει πολύ) ή ενδιαφέροντες τύπους που ίσως (κατά τους Αμερικανούς) έχουν κάτι ξεχωριστό.
5. Για την αποδοχή σε μεταπτυχιακά προγράμματα, τα πράγματα νομίζω ότι είναι, όχι εύκολα, αλλά σίγουρα πιο απλά. Όλα έχουν να κάνουν με το πανεπιστήμιο και τις επιδόσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasRocketPap

Νεοφερμένος

Ο KostasRocketPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Υπάρχει θέμα για την Αμερική. Ρίξε ένα βλεφαρο.
Το να πας Αμέρικα σε πανεπιστήμιο μέχρι τη μέση της λίστας είναι εύκολο. Το ερώτημα είναι: αξίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bolt

Νεοφερμένος

Ο bolt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας,

Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το κατα ποσο ειναι εφικτο να σπουδασει (προπτυχιακες σπουδες) κανεις στις Ηνωμενες Πολιτειες ενας μη αμερικανος υπηκοος. Υπαρχουν καποιες προυποθεσεις που πρεπει να τηρει; Ποια ειναι η διαδικασια ;

Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top