Σπουδές στην Αμερική

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Μας ειχε πει ενας καθηγητης μας οτι για το μεταπτυχιακο εκτος απο το βαθμό πτυχιου ζητησαν απο το γιο του κ τους βαθμους 1ης,2ας κ 3ης λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Έδωσα δεύτερη χρονιά Πανελλήνιες και, κατά πάσα πιθανότητα, δεν πιάνω την πρώτη μου επιλογή. Σκέφτομαι, λοιπόν, να τελειώσω μία σχολή στην Ελλάδα (μάλλον Φιλολογία) και μετά να πάω στο εξωτερικό για δεύτερο πτυχίο.
Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τα Αμερικανικά Πανεπιστήμια, γιατί με ενδιαφέρουν αρκετά, κυρίως το Harvard.
Θα ήθελα κάποιος που να ξέρει να αποπειραθεί να απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις μου:

1) Εφόσον θα έχω πτυχίο Πανεπιστημίου θα μετράει και το απολυτήριο Λυκείου ή όχι για την εισαγωγή μου; Θα χρειαστεί να δώσω GPAs ή IB; Βαθμό απολυτηρίου έχω περίπου 2.7 με 3.0 όπως το υπολόγισα. Πιστοποιητικό γλωσσομάθειας χρειάζονται; Αν ναι, ποιο; [έχω Cambridge και Michigan Proficiency, το Michigan με Honours]. Τι άλλο μετράει για την αίτηση;

2) Πόσα λεφτά χρειάζονται το χρόνο περίπου; Υποτροφίες γνωρίζω ότι δίνονται από όλα τα πανεπιστήμια της Ivy League - γνωρίζετε κάτι σχετικά;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Με ενδιαφέρει το Harvard Law School, σε περίπτωση που μετράει.
Θα δηλώσω σίγουρα, πάντως, και πανεπιστήμια στην Αγγλία, απλά αυτά τα 3-4 χρόνια που θα μείνω στην Ελλάδα θέλω να τα εκμεταλλευτώ όσο καλύτερα γίνεται, ώστε παράλληλα με το πτυχίο μου, να αποκομίσω και ικανότητες που θα αποδειχθούν σωτήριες αν αποφασίσω να φύγω Αμερική. :)

Βασικά πρέπει πρώτα να ρωτήσεις το ίδιο το πανεπιστήμιο αν δέχονται φοιτητές για δεύτερο πτυχίο..

Η κατάσταση όπως καταλαβαίνεις είναι φοβερά περίπλοκη...


1) Αφού πας για βασικό πτυχίο ναι, μετράει...Το GPA σου ομως είναι αρκετά χαμηλό βέβαια και πιθανότατα να στοιχίσει την εισαγωγή σου..Πρέπει να δώσεις TOEFL (100/120) ή IELTS (7+ ) και SAT ή LSAT...
Και εδώ είναι το μπέρδεμα..Όταν ένας φοιτητής τελειώνει το πανεπιστήμιο στην Αμερική και θέλει να συνεχίσει σε law school δίνει το λεγόμενο LSAT.. Aν σου ζητήσουν κάτι τέτοιο να ξέρεις ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοια εξέταση..
Εκτός απο αυτό πρέπει να έχεις 2 συστατικές απο καθηγητές του σχολείο, πιθάνοτατα και απο το πανεπιστήμιο που πέρασες..Πέρα απο αυτά μετράνε πάρα πολύ οι διακρίσεις πάνω στο αντικείμενο που θες να σπουδάσεις, εξωσχολικές δραστηριότητες κλπ..


2) Νομίζω τα δίδακτρα στο Harvard είναι κοντά $60000 το χρόνο..Ολικη υποτροφια ειναι αδυνατο να παρεις..Μονο καποιου ειδους financial aid (και αυτο μονο αν οι γονεις σου εχουν παρα πολυ χαμηλο εισοδημα)..


Το μονοπατι που διαλεξες ειναι τρομερά δυσκολο και να ξερεις ειναι χρονοβορα διαδικασια...Όπωσδηποτε πρεπει να επικοινωνησεις μαζι τους, να τους εξηγησεις την κατασταση και να δεις τι ζητανε ακριβως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! :)
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχω πτυχίο Λυκείου με 16.7... Σίγουρα θα μετρήσει αυτό, ε;
Αλλά, από την άλλη, έχω τεράστια achievements list... :S

Τέλος πάντων, και πάλι ευχαριστώ, θα τα έχω υπ'όψιν μου όσα μου είπες. Και εννοείται ότι θα κάνω αίτηση και σε πανεπιστήμια της Αγγλίας. :)
Δυστυχώς ναι. Ζητάνε βαθμούς όλου του λυκείου. Όμως το καλό/ άριστο πτυχίο εξισορροπεί τους μέτριους βαθμούς του απολυτηρίου. Άρα θα πρέπει να κάνεις αυτό στη σχολή σου :book: Καλό είναι να αναλάβεις και καμία εργασία που θα δημοσιευτεί. Τεράστιο συν.
Όσο πιο πλούσιο και ουσιαστικό βιογραφικό έχεις τόσο το καλύτερο, είναι υπέρ σου.
Πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν και για Αγγλία, με τη διαφορά ότι είναι πιο απλά τα πράγματα και πιο οικονομικά. Μπορείς να κάνεις δεύτερο πτυχίο στην Αγγλία και μεταπτυχιακό Αμερική. Αν τελικά πας Αγγλία, κοίτα προς Σκωτία μεριά.

Βασικά πρέπει πρώτα να ρωτήσεις το ίδιο το πανεπιστήμιο αν δέχονται φοιτητές για δεύτερο πτυχίο..

1) Αφού πας για βασικό πτυχίο ναι, μετράει...Το GPA σου ομως είναι αρκετά χαμηλό βέβαια και πιθανότατα να στοιχίσει την εισαγωγή σου..Πρέπει να δώσεις TOEFL (100/120) ή IELTS (7+ ) και SAT ή LSAT...
Και εδώ είναι το μπέρδεμα..Όταν ένας φοιτητής τελειώνει το πανεπιστήμιο στην Αμερική και θέλει να συνεχίσει σε law school δίνει το λεγόμενο LSAT.. Aν σου ζητήσουν κάτι τέτοιο να ξέρεις ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοια εξέταση..
Εκτός απο αυτό πρέπει να έχεις 2 συστατικές απο καθηγητές του σχολείο, πιθάνοτατα και απο το πανεπιστήμιο που πέρασες..Πέρα απο αυτά μετράνε πάρα πολύ οι διακρίσεις πάνω στο αντικείμενο που θες να σπουδάσεις, εξωσχολικές δραστηριότητες κλπ..

2) Νομίζω τα δίδακτρα στο Harvard είναι κοντά $60000 το χρόνο..Ολικη υποτροφια ειναι αδυνατο να παρεις..Μονο καποιου ειδους financial aid (και αυτο μονο αν οι γονεις σου εχουν παρα πολυ χαμηλο εισοδημα)..

Το μονοπατι που διαλεξες ειναι τρομερά δυσκολο και να ξερεις ειναι χρονοβορα διαδικασια...Όπωσδηποτε πρεπει να επικοινωνησεις μαζι τους, να τους εξηγησεις την κατασταση και να δεις τι ζητανε ακριβως...
Γιατί να μη δέχονται δεύτερο πτυχίο; Ακριβώς τέτοιους υποψηφίους θέλουν.
Για τη συμπληρωματική εξέταση, εξαρτάται από το εκάστοτε πανεπιστήμιο. Γι' αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις επικοινωνείς απευθείας με τα πανεπιστήμια. Συστατικές και διακρίσεις το πλέον εύκολο.
Για το οικονομικό συμφωνάμε.
Γενικά οι σπουδές στην Αμερική είναι μανίκι. Γι' αυτό πολλοί ενδιαφερόμενοι πάνε πρώτα Αγγλία και μετά Αμερική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Κάπου στο θέμα διάβασα ότι είναι προτιμότερο να κάτσεις και να στρωθείς στο διάβασμα, παρά να κάνεις αιτήσεις σε ξένα πανεπιστήμια, και αν σε δεχτούν να μπεις σε έξοδα κλπ κλπ.. Αυτό που έχω να πω εγώ επ'αυτού είναι ότι, σαφώς το καλύτερο σενάριο είναι να στρωθείς, να διαβάσεις και να περάσεις στην πρώτη σου επιλογή (στο πανεπιστημίο της Ελλάδας εννοείται).
Το ζήτημα όμως είναι το εξής: Ποιόν θα προσλάβουν οι Έλληνες εργοδώτες;
Τον απόφοιτο του πανεπιστημίου χ της Ελλάδας ή τον απόφοιτο του ανάλογου πανεπιστημίου ψ της Αμερικής ή της Ευρώπης;
Κατά πάσα πιθανότητα, εάν πρόκειται για πτυχίο από πανεπιστήμιο αναπτυγμένης και ελίτ χώρας της Ευρώπης, θα επιλέξουν εκείνον.
Βέβαια το γεγονός ότι κάνουν στα πανεπιστήμια της Αγγλίας, τα μαθηματικά των πρώτων τάξεων του λυκείου, δεν το λέμε, γιατι δεν μας συμφέρει.
Και αυτό είναι ακριβώς το μεγαλύτερο πρόβλημα. Η ίδια η Ελλάδα δεν φροντίζει να εξασφαλίσει το μέλλον για τα παιδιά της. Αυτό οφείλεται και σε άλλους παράγοντες που αν αναφέρω, θα μεταφερθώ εκτός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στα μεταπτυχιακά μπορείς να πάρεις financial aid?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :)
Με βοηθήσατε πάρα πολύ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IvanOTromeros

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Φαντάζομαι κοίταξες εδω: https://www.law.harvard.edu/prospect...cation-process/the-application-checklist.html

Νομίζω ότι η νομική στην Αμερική θεωρείται μεταπτυχιακού επιπέδου - δηλαδή εννοείται ότι θα έχεις ήδη ένα πτυχίο σε κάποιο τομέα. Οπότε ειδικά για Law School μου φαίνεται λίγο περίεργο να δίνουν τόση σημασία στο τι πήρες στο λύκειο.

Επίσης, από ο,τι ξέρω (από γνωστούς που έκαναν μεταπτυχιακά Αμερική), μετράει πολύ να μπορείς να δώσεις συγκριτικά στοιχεία, πχ αν πεις "πήρα πρώτο πτυχίο με 7.5, αλλά ηταν ο ψηλότερος βαθμός στους τελευταίους 1000 αποφοίτους της σχολής και έπαιρνα κάθε χρόνο υποτροφία" τότε μετράει περισσότερο από ότι αν πεις "πήρα πτυχίο με 8.5 αλλά όλοι οι άλλοι είχαν πάρει 9".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μπορείτε να μου γράψετε τους λόγους για να κάνεις προπτυχιακό στο εξωτερικό (εκτός των εγκαταστάσεων)? Απο όσο έχω ακούσει το προπτυχιακό στην Ελλάδα είναι σε καλά επίπεδα αλλά στο μεταπτυχιακό είμαστε πολύ πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
Βέβαια το γεγονός ότι κάνουν στα πανεπιστήμια της Αγγλίας, τα μαθηματικά των πρώτων τάξεων του λυκείου, δεν το λέμε, γιατι δεν μας συμφέρει.

Όπως και πολλά εξαμηνιαία μαθήματα σε προπτυχιακό επίπεδο στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο αντιστοιχούν σε μεταπτυχιακό επίπεδο για το Αγγλικό ή Αμερικάνικο Πανεπιστήμιο. Ούτε και αυτό μας συμφέρει ως Έλληνες να το λέμε... Μας αρέσει η οικονομική αφαίμαξη που κάνει η Αγγλία ή οι ΗΠΑ σε χώρες μικρές όπως την Ελλάδα, προσφέροντας το ίδιο ακριβώς πράγμα (πιθανώς με χειρότερη ποιότητα) αλλά με μεγάλο οικονομικό κόστος. Στην Ελλάδα δυστυχώς, δεν εκτιμάμε σωστά την έννοια της "δωρεάν παιδείας" στα Πανεπιστήμια, κάτι που θα μας διαφήμιζε στο εξωτερικό. Δυστυχώς, χάνουμε μόνο σε επικοινωνιακά μέσα, σε σχέση με την Αγγλία...γιατί στριφνά ολοκληρώματα περίεργων συναρτήσεων στην Αγγλία τα διδάσκουν μόνο στο μεταπτυχιακό! Στην Ελλάδα σου βγαίνει η πίστη στο προπτυχιακό...να τα ξέρεις όλα, άλλο αν μετά αποφοιτείς κατά κύριο λόγο άνεργος!! :)

Υ.Σ.: Βέβαια και στην Αγγλία, την εποχή που διανύουμε, υπάρχει μεγάλη οικονομική και εργασιακή κρίση. Οι απολύσεις εργαζομένων είναι μαζικές, χωρίς κοινωνική πρόνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μπορείτε να μου γράψετε τους λόγους για να κάνεις προπτυχιακό στο εξωτερικό (εκτός των εγκαταστάσεων)? Απο όσο έχω ακούσει το προπτυχιακό στην Ελλάδα είναι σε καλά επίπεδα αλλά στο μεταπτυχιακό είμαστε πολύ πίσω.
Δεν πέρασαν Ελλάδα ίσως;
Λάθος. Τα μεταπτυχιακά είναι εξίσου καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
άσε αυτό με την ανεργία είναι το κάτι άλλο στην Ελλάδα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Φαντάζομαι κοίταξες εδω: https://www.law.harvard.edu/prospect...cation-process/the-application-checklist.html

Νομίζω ότι η νομική στην Αμερική θεωρείται μεταπτυχιακού επιπέδου - δηλαδή εννοείται ότι θα έχεις ήδη ένα πτυχίο σε κάποιο τομέα. Οπότε ειδικά για Law School μου φαίνεται λίγο περίεργο να δίνουν τόση σημασία στο τι πήρες στο λύκειο.

Επίσης, από ο,τι ξέρω (από γνωστούς που έκαναν μεταπτυχιακά Αμερική), μετράει πολύ να μπορείς να δώσεις συγκριτικά στοιχεία, πχ αν πεις "πήρα πρώτο πτυχίο με 7.5, αλλά ηταν ο ψηλότερος βαθμός στους τελευταίους 1000 αποφοίτους της σχολής και έπαιρνα κάθε χρόνο υποτροφία" τότε μετράει περισσότερο από ότι αν πεις "πήρα πτυχίο με 8.5 αλλά όλοι οι άλλοι είχαν πάρει 9".

Ναι, φυσικά και κοίταξα, ήταν η πρώτη ιστοσελίδα την οποία "ξεψάχνισα". Ναι, και εγώ αυτό κατάλαβα, ότι το θεωρούν μεταπτυχιακού επιπέδου, εκτός και αν η εισαγωγή στη Νομική Σχολή προϋποθέτει, πχ. 2-3 χρόνια σπουδών σε κάποιο department του Harvard ή κάποιου άλλου πανεπιστημίου. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! :) Πρέπει να βάλω τα δυνατά μου, λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι ρίσκο να προσπαθήσεις να μπεις στο Harvard γιατί (αναλόγως και που μένεις) θα σου κοστίσει πάνω απο 200-300 ευρώ, και πολύ μα πάρα πολύ τρέξιμο μόνο για να δηλώσεις. Και αν δεν κάνω λάθος το ποσοστό που παίρνουν είναι κοντά στο 6%. Εκτός απο καταληκτικός μαθητής (SAT, τέλειοι βαθμοί, μετράει πολύ ο βαθμός απολυτηρίου 19+ κλπ) πρέπει να έχεις και άλλους άσσους στο μανίκι όπως εθελοντικές εργασίες, διακρίσεις κάθε επιπέδου και γενικές γνώσεις που χωρίς αυτά και να έχεις τους βαθμούς, δεν περνάς. Επίσης πρέπει να έχεις συστατικές κλπ. Ακόμη, έχουν δει τα μάτια μου και αδικίες, πχ περνούσε ένας που ήταν χειρότερος απο άλλον που δεν πέρασε κλπ. Γενικά, δεν είναι σταθερά τα πράγματα. Πρέπει να έχεις και τύχη.

Βλέποντας ότι είσαι 18 χρονών καταλαβαίνω ότι πας για προπτυχιακό. Στην Ελλάδα είσαι σε καλά επίπεδα. Γιατί να φύγεις στο εξωτερικό, και μάλιστα να δηλώσεις στο Harvard (υπάρχουν ένα σορό άλλα το ίδιο αξιόλογα)? :hmm: Εκτός και αν οικονομικά είσαι comple και δεν σε νοιάζουν τα τρεξίματα και τα έξοδα μόνο για το application.

Δεν διάβασα τα προηγούμενα posts άρα δεν ξέρω την κατάστασή σου. Αν έχεις αυτά που είπα στην πρώτη παράγραφο και έχεις χρήματα, δήλωσε. Δεν θα είχα πολλές ελπίδες πάντως (χιλιάδες δηλώνουν κάθε χρόνο, ένα 6% μπαίνει). Θέλει τσαγανό, ταλέντο, θυσίες και χρήμα.

Για μεταπτυχιακό θα το σκεφτόμουν πάντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis.33

Νεοφερμένος

Ο Antonis.33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μόλις τελείωσα το σχολείο και θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό και πιο συγκεκριμένα στην Αμερική. Θέλω να σπουδάσω σκηνοθεσία γνωρίζει λοιπόν κανείς κάποια σχολή ή μπορεί να με βοηθήσει δίνοντας μου μερικές πληροφορίες; Έχει σκεφτεί κανείς να σπουδάσει κάτι σχετικό με τέχνες ώστε να με βοηθήσει;
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Είναι ρίσκο να προσπαθήσεις να μπεις στο Harvard γιατί (αναλόγως και που μένεις) θα σου κοστίσει πάνω απο 200-300 ευρώ, και πολύ μα πάρα πολύ τρέξιμο μόνο για να δηλώσεις. Και αν δεν κάνω λάθος το ποσοστό που παίρνουν είναι κοντά στο 6%. Εκτός απο καταληκτικός μαθητής (SAT, τέλειοι βαθμοί, μετράει πολύ ο βαθμός απολυτηρίου 19+ κλπ) πρέπει να έχεις και άλλους άσσους στο μανίκι όπως εθελοντικές εργασίες, διακρίσεις κάθε επιπέδου και γενικές γνώσεις που χωρίς αυτά και να έχεις τους βαθμούς, δεν περνάς. Επίσης πρέπει να έχεις συστατικές κλπ. Ακόμη, έχουν δει τα μάτια μου και αδικίες, πχ περνούσε ένας που ήταν χειρότερος απο άλλον που δεν πέρασε κλπ. Γενικά, δεν είναι σταθερά τα πράγματα. Πρέπει να έχεις και τύχη.

Βλέποντας ότι είσαι 18 χρονών καταλαβαίνω ότι πας για προπτυχιακό. Στην Ελλάδα είσαι σε καλά επίπεδα. Γιατί να φύγεις στο εξωτερικό, και μάλιστα να δηλώσεις στο Harvard (υπάρχουν ένα σορό άλλα το ίδιο αξιόλογα)? :hmm: Εκτός και αν οικονομικά είσαι comple και δεν σε νοιάζουν τα τρεξίματα και τα έξοδα μόνο για το application.

Δεν διάβασα τα προηγούμενα posts άρα δεν ξέρω την κατάστασή σου. Αν έχεις αυτά που είπα στην πρώτη παράγραφο και έχεις χρήματα, δήλωσε. Δεν θα είχα πολλές ελπίδες πάντως (χιλιάδες δηλώνουν κάθε χρόνο, ένα 6% μπαίνει). Θέλει τσαγανό, ταλέντο, θυσίες και χρήμα.

Για μεταπτυχιακό θα το σκεφτόμουν πάντως :)

Σκοπεύω να τελειώσω πρώτα μία σχολή στην Ελλάδα και μετά να φύγω. Έτσι και αλλιώς, το Law School που με ενδιαφέρει είναι κάτι σαν πτυχιακή σχολή, δηλαδή πρέπει πρώτα να έχεις σπουδάσει κάποιον άλλον κλάδο για εισαγωγή. Όλα αυτά που λες στην πρώτη παράγραφο τα έχω ψάξει. Έχω αρκετά πλούσιο βιογραφικό, έχω μεγάλη achievement list και είμαι αρκετά καλή μαθήτρια. Το απολυτήριό μου δεν είναι άριστο επειδή στο Λύκειο βαριόμουν να διαβάσω αλλά οκ, κάτι θα κάνουμε... Θα προσπαθήσω να το "καλύψω" με κάποιο άλλο προσόν ή με ένα άψογο πτυχίο στην Ελλάδα. :P

Σε ευχαριστώ που απάντησες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ummm δεν ισχύει...οι αδικίες δεν γίνονται σε βαθμολογίες και τα λοιπά..απλά τέτοιου βεληνεκούς πανεπιστήμια στηρίζονται στην οικογενειοκρατεία (legacy) αν και ξέρω παιδιά που οι οικογένειες του ήταν για πχ στο Γέιλ επί πολλές γενιές οι ίδιοι δεν έμπαιναν. Επίσης δίνουν μεγάλη βάση σε αυτούς που είναι αθλητές με διακρίσεις και επίσης αυτοί που έχουν επιτύχει διεθνώς και όχι απλά σε εθνικό επίπεδο.

Δεν είναι θέμα τύχης είναι θέμα εντυπωσιασμού. Πρέπει να δουν ότι είσαι μοναδικό άτομο με μοναδική προσωπικότητα, Το βιογραφικό δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο κυρίως οταν επίκειται συνέντευξη. Οι συνεντεύξεις είναι το βάρος,Εκεί θέλουν να δουν πως δεν έχεις απλά ένα solid βιογραφικό. Δλδ να δουν πόσα έχεις κάνει τόσα πολλά και να μην μπορείς να αντεπεξέλθεις σε μια καίρια ερώτηση ή να μην ασχολείσαι με πράγματα πέρα του βιογραφικού.
Δεν είπα ότι είναι θέμα μόνο τύχης, αλλά και τύχης. Όταν δηλώνουν χιλιάδες θα ξεχωρίσουν πραγματικά ελάχιστοι (οι ιδιοφυΐες). Αλλά με αυτούς δεν γεμίζει το πανεπιστήμιο. Οπότε παίρνουν και άλλους και μέσα απο αυτούς θα δεχτούν με βάση την προσωπική άποψη του εξεταστή. Σε καμία περίπτωση κάποιο παιδί που θα κοπεί απο waitlisted δεν σημαίνει ότι είναι χειρότερος απο εκείνον που πέρασε.

Συνέντευξη πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε? Αν κάποιος μένει σε κανένα νησί ή στην Θράκη πως θα δώσει?
Υπάρχουν ένα σωρό αξιόλογα πανεπιστήμια όπως Middlebury,Williams,Carnegie Mellon.Brown,Mc Gill και τόσα άλλα...
Το όνομα και η φήμη δεν δίνουν απαραίτητα το επίπεδο.Επειδή το Χάρβαντ είναι χάρβαντ δεν σημαίνει ότι προσφέρει με βάση το όνομα του.
Συμφωνώ και το προείπα.
Επειδή τυγχάνω να μιλώ με πολλούς μαθητές αυτών των πανεπιστήμιων και όχι μόνο ακόμα και στο μεταπτυχιακό οι απαιτήσεις είναι τεράστιες.Το minimum GPA πτυχίου που ζητάει το Χάρβαντ είναι 9,3-9,6 .Plus και άλλα πράγματα... :)
Ε λογικό, μιλάμε για top 5 πανεπιστήμια στον κόσμο, μην σου πω top 3 συνέχεια.

Σίγουρα δεν αντιλέγω σε αυτά που λες μιας και εσύ μου εξήγησες τα πάντα :) Απλώς και εγώ ασχολήθηκα και πήρε κάτι το μάτι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
nansy για μεταπτυχιακές σπουδές πας ή προπτυχιακές; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
nansy, τώρα είσαι φοιτήτρια ή περιμένεις απαντήσεις από τα πανεπιστήμια; Πού στοχεύεις; Μήπως μπορείς να μου πεις κάτι παραπάνω για τη διαδικασία των αιτήσεων;
Σε ευχαριστώ προκαταβολικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! :) Με κάλυψες απόλυτα! Είδα μερικά δείγματα τεστ SAT, μου φάνηκαν έτσι και έτσι, νομίζω χρειάζονται καλή προετοιμασία. Ξέρεις αν είναι υποχρεωτικό να δώσει κανείς όλα τα μαθήματα; Εμένα με ενδιαφέρει η Νομική, που από ό,τι κατάλαβα, είναι πτυχιακού επιπέδου... Πρέπει να δώσω κανονικά όλα τα μαθήματα ή η κάθε σχολή απαιτεί SAT με διαφορετικά subjects;
Είμαι διατεθειμένη να διαβάσω αρκετά, πάντως. :)
Και κάτι ακόμα: το TOEFL χρειάζεται οπωσδήποτε, έτσι;

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, πραγματικά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μπες εδώ πρώτα και κοίτα σε τι επίπεδο είναι τα παιδιά που πέρασαν και αυτά που κόπηκαν για να ξέρεις που κυμαίνεσαι. Και να κάνεις διαγωνισμούς, εθελοντικές εργασίες κλπ όσο πιο πολύ μπορείς.

Ναι το TOEFL είναι απαραίτητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top