Σπουδές στην Αμερική

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρώτα απ'ολα δεν είσαι εσύ ο στόχος μου, είναι ο κομπλεξικός σου συνάδελφος. Και δεύτερον, εκτός του ότι αν σπούδαζα Μαθηματικά θα πήγαινα στο Μαθηματικό Αθήνας, όντως ανακάλυψα μετά ότι θα βαριόμουν απίστευτα να σπουδάζω ΜΟΝΟ Μαθηματικα/Φυσική 5 χρόνια, αυτό που θέλω να κάνω το κάνω. Το αν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω θα στο πω όταν τελειώσω τη ΣΕΜΦΕ, όχι ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση, κουβέντα να γίνεται ρε αδερφάκι μου, άλλωστε για να μην το παίζω κι εντελώς αδιάφορος, 13η επιλογή την είχα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2

Νεοφερμένος

Ο george2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
nPb ουσιαστικά δεν διαφωνούμε κάπου. Περισσότερο θέμα επιλογής στην αντιμετώπιση καταστάσεων είναι. Ας το σταματήσουμε εδώ γιατί είναι λίγο χαζό να μαλώνουμε για πανεπιστήμια.Καλή συνέχεια στις σπουδές σου:)


chronis_25: σε ελληνικό ΑΕΙ έχω περάσει (έδωσα περσι πανελλήνιες) και επειδή από το λύκειο έχω διαβάσει αρκετά πανεπιστημιακά μαθήματα είμαι σε θέση να ξέρω αν θα μπορούσα να τελειώσω τη σχολή. Κοίτα λοιπόν να περάσεις κι εσύ και σταμάτα τις χαζοεξυπνάδες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Τελικά το παιδί που άνοιξε το νήμα πήγε αμέρικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Πρώτα απ'ολα δεν είσαι εσύ ο στόχος μου, είναι ο κομπλεξικός σου συνάδελφος. Και δεύτερον, εκτός του ότι αν σπούδαζα Μαθηματικά θα πήγαινα στο Μαθηματικό Αθήνας, όντως ανακάλυψα μετά ότι θα βαριόμουν απίστευτα να σπουδάζω ΜΟΝΟ Μαθηματικα/Φυσική 5 χρόνια, αυτό που θέλω να κάνω το κάνω. Το αν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω θα στο πω όταν τελειώσω τη ΣΕΜΦΕ, όχι ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση, κουβέντα να γίνεται ρε αδερφάκι μου, άλλωστε για να μην το παίζω κι εντελώς αδιάφορος, 13η επιλογή την είχα...
Αν ο στοχος σου ειναι ενας φοιτητης και μονο,δεν χρειαζεσαι να κραζεις ολοκληρη σχολη.Ξυπναει το πατριωτικο μεσα μας και απανταμε οι υπολοποι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
nPb ουσιαστικά δεν διαφωνούμε κάπου. Περισσότερο θέμα επιλογής στην αντιμετώπιση καταστάσεων είναι. Ας το σταματήσουμε εδώ γιατί είναι λίγο χαζό να μαλώνουμε για πανεπιστήμια.Καλή συνέχεια στις σπουδές σου:)


chronis_25: σε ελληνικό ΑΕΙ έχω περάσει (έδωσα περσι πανελλήνιες) και επειδή από το λύκειο έχω διαβάσει αρκετά πανεπιστημιακά μαθήματα είμαι σε θέση να ξέρω αν θα μπορούσα να τελειώσω τη σχολή. Κοίτα λοιπόν να περάσεις κι εσύ και σταμάτα τις χαζοεξυπνάδες σου.
'Ντάξει ρε φιλάρα κούλαρε.

Τελικά το παιδί που άνοιξε το νήμα πήγε αμέρικα?
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=qk7NitnDJdI[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Όσοι συνεχίζετε να συγκρίνετε το επίπεδο σπουδών των Mit, Harvard κτλ με το αντίστοιχο των ελληνικών πανεπιστημίων είστε τουλάχιστον γελοίοι. Φυσικά, σ'αυτά τα πανεπιστήμια δεν μπορεί να περάσει κάποιος που αποτυγχάνει στις πανελλήνιες γιατί πέρα από τους καλούς βαθμούς σε τέτοιου είδους εξετάσεις για να σε δεχτούν εκεί χρειάζονται πολλά περισσότερα.(διακρίσεις σε διαγωνισμούς, εξωσχολικές δραστηριότητες) Ακόμη συνεχώς αναφέρετε το υψηλό κόστος σαν αρνητικό. Πώς φαίνεται πόσο ενημερωμένοι είστε...Στα περισσότερα από αυτά τα πανεπιστήμια οι συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών παίρνει οικονομική βοήθεια και μάλιστα όσοι έχουν γονείς με εισόδημα μέχρι 75000 δολάρια εφόσον γίνουν δεκτοί δεν πληρώνουν σχεδόν τίποτα καθώς τα έξοδά τους καλύπτονται με υποτροφίες του πανεπιστημίου.
Ακόμα όμως και αυτοί που πληρώνουν δεν σπαταλάνε τα λεφτά των γονιών τους. Αυτοί τουλάχιστον θα τελειώσουν σε 4 χρόνια και όχι σε 6 ούτε σε 8...Τελικά ποιος σπαταλάει τα λεφτά των γονιών του;
Επίσης η ποιότητα σπουδών δεν μετριέται σε αριθμό μαθημάτων. Σε πολλά ελληνικά πανεπιστήμια ο αριθμός μαθημάτων που απαιτούνται για την απόκτηση πτυχίου είναι μεγαλύτερος απ'ότι για την απόκτηση του ίδιου πτυχίου σε αντίστοιχο τμήμα πανεπιστημίου της αμερικής. Αυτό οφείλεται στο ότι εδώ υπάρχουν πολλά άχρηστα μαθήματα και το αποτέλεσμα είναι η συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών να αγωνίζεται να περάσει μαθήματα με 5-6 και στο τέλος να μην θυμάται ούτε τα στοιχειώδη.
Καλύτερα να μην αναφερθώ και στις κομματικές παρατάξεις, τους κακούς καθηγητές, τις άθλιες εγκαταστάσεις, την νοοτροπία της πλειοψηφίας των φοιτήτών γιατί η σύγκριση σίγουρα δεν θα είναι υπερ των ελληνικών πανεπιστημίων.
Όσοι θέλετε μπορείτε να συνεχίσετε να διατυμπανίζεται την δυσκολία των πανελληνίων, την δυσκολία των ελληνικών ΑΕΙ και να κάνετε τα στραβά μάτια στα τεράστια προβλήματα της ελληνικής εκπαίδευσης. Μην προσπαθείτε όμως να μας πείσετε ότι έχετε και δίκιο από πάνω ειδικά όταν δεν γνωρίζετε ούτε τα στοιχειώδη σχετικά με την κατάσταση στα κορυφαία αμερικάνικα πανεπιστήμια.

Let me see...
Μπορούν να μπουν όμως χωρίς να δώσουν καν πανελλήνιες. Από IB ίσως? Ωχ, συγγνώμη, αυτό δεν είναι το σύστημα που πριν 2-3 χρόνια αποκαλύφθηκε ότι καθηγητές πουλούσαν διπλώματα για χρόνια, δίνοντας ευκαιρίες σε άχρηστους που είχαν να πληρώσουν?
Εσύ ο ενημερωμένος πάλι, το έψαξες καλά και δεν μας παρέθεσες όλες τις πληροφορίες για τη χρηματοδότηση, είτε δεν το έψαξες πολύ καλά... Το πανεπιστήμιο δεν είναι κανένας βλάκας να δίνει αβέρτα υποτροφίες. Δίνει κάποιες υποτροφίες, όπως και κάνει κάποιες οικονομικές διευκολύνσεις. Δεν ανέφερες όμως ότι: 1. Μικρό μέρος του financial aid προέρχεται από τον ίδιο τον φοιτητή (εν μέρει θετικό φαίνεται, αλλά δεν ξέρουμε τι άλλες επιπτώσεις μπορεί να έχει) και 2. Δίδακτρα μεγάλου μέρους των φοιτητών καλύπτονται από ΔΑΝΕΙΑ.
Από πότε η σπατάλη χρημάτων από τους φοιτητές έγινε κανόνας? Ναι, είναι ένα φαινόμενο που αναμφισβήτητα έχει λάβει μεγάλη έκταση. Αλλά αυτό είναι πρόβλημα της κοινωνίας. Και εφόσον είπες αργότερα και ο ίδιος ότι πιστεύεις στην ατομική προσπάθεια για μάθηση, δεν καταλαβαίνω γιατί κατατάσσονται οι νεοέλληνες παρτάκηδες φοιτητές στα προβλήματα του ελληνικού πανεπιστημίου...
Τέλος, με βάση ποιά κριτήρια κρίνεις τα μαθήματα των ελληνικών πανεπιστημίων -συνολικά κιόλας- και βγάζεις ορισμένα εξ΄αυτών ανούσια και περιττά?

Επίσης για τα κίνητρα για νέα γνώση λες πολλά χωρίς να με ξέρεις.
garch μας έπεισες ότι είναι τόσο δύσκολη η σχολή σου που δεν προλαβαίνεις να ούτε να απαντήσεις.(Φυσικά 5,76 μηνύματα ανά ημέρα προλαβαίνεις να γράφεις στο ischool.) Αλλά τι να κάνουμε αυτά συμβαίνουν όταν θυμάσαι να διαβάσεις μόνο στις εξεταστικές.

Είσαι απόλυτα αφελής αν θεωρείς ότι είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό που λες. Δεν θα κάτσω να σου αναλύσω πόσο ανόητο είναι, σκέψου το μόνος σου.
Απλά να σου θυμίσω πως η πρόταση στο bold είναι δική σου. Κι εσύ λες πολλά για μένα χωρίς να ξέρεις...
*Κράτα το στόμα σου κλειστό καλύτερα όταν μιλάς για εργασία σε μια σχολή που χαρακτηρίζεται απ' όλους ως η πιο απαιτητική σε εργασίες...
------------
Σοβαρά προσβλήθηκες από την απάντησή μου??:!:
Εγώ πάλι προσβλήθηκα από τον αδικαιολόγητο χαρακτηρισμό 'τουλάχιστον γελοίος':bravo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2

Νεοφερμένος

Ο george2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
τώρα δουλεύω για την εξεταστική γιατί στη δική μου σχολή τουλάχιστον θέλει -πολλή- δουλειά και ποιότητα που και που, και δεν έχω καμμία όρεξη να μου τη λέει ο καθένας για την ποιότητα των σπουδών μου και την εργασία που ρίχνω όταν δεν έχει καμμία απολύτως ιδέα και εμπειρία...)
Από το bold προσβλήθηκα. Επίσης η δική μου απάντηση δεν αναφερόταν σε εσένα συγκεκριμένα. Αναλυτικές πληροφορίες για την χρηματοδότηση κάθε πανεπιστημίου μπορεί να βρεί κανείς ψάχνοντας στο google. Για τα δάνεια: το ποσό των δανείων είναι ελάχιστο ή και ανύπαρκτο σε λίγα πανεπιστήμια(κυρίως στα πρωτοκλασσάτα ιδιωτικά). Το μέρος που προέρχεται από τον ίδιο τον φοιτητή δεν ξεπερνά τα 2000-3000 δολάρια.(Φυσικά τα πράγματα με την οικονομική βοήθεια είναι πολύ ευκολότερα για τους αμερικανούς αλλά αυτό δεν μας απασχολεί εδώ)
Φυσικά και γίνεται να πάει κανείς χωρίς πανελλήνιες, με IB και γνωρίζω το θέμα με τη διαρροή θεμάτων. Αυτό όμως αφορά συγκεκριμένες χώρες και δεν έχει σχέση με τα ίδια τα πανεπιστήμια. Ακόμη επειδή μετράνε και άλλα πραγματα στην αίτηση κάποιος που περιμένει να πάρει τα θέματα του ΙΒ το πιθανότερο είναι να μην γίνει δεκτός γιατί θα υστερεί σε κάποιον άλλο τομέα.(και εδώ αναφέρομαι κυρίως στα πρωτοκλασσάτα)
Για τη σπατάλη χρημάτων κοίτα πως ξεκίνησε το θέμα στην 1 σελίδα και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Βγάζω άχρηστα και ανούσια, μαθήματα,συνήθως άσχετα με το γενικότερο χαρακτήρα της σχολής, που υπάρχουν μόνο και μόνο για να λέγονται κάποιοι καθηγητές πανεπιστημίου.
Είσαι απόλυτα αφελής αν θεωρείς ότι είναι σοβαρό επιχείρημα αυτό που λες. Δεν θα κάτσω να σου αναλύσω πόσο ανόητο είναι, σκέψου το μόνος σου.
Φυσικά και δεν είναι σοβαρό επιχείρημα. Δυστυχώς αν δώσω περισσότερες πληροφορίες παρόλο που το επιχείρημα θα σταματήσει να σου φαίνεται τόσο ανόητο ουσιαστικά θα αποκαλύψω προσωπικά στοιχεία που δεν θέλω να κυκλοφορούν ελεύθερα στο internet. Επομένως μπορείς να το αγνοήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Από το bold προσβλήθηκα. Επίσης η δική μου απάντηση δεν αναφερόταν σε εσένα συγκεκριμένα. Αναλυτικές πληροφορίες για την χρηματοδότηση κάθε πανεπιστημίου μπορεί να βρεί κανείς ψάχνοντας στο google. Για τα δάνεια: το ποσό των δανείων είναι ελάχιστο ή και ανύπαρκτο σε λίγα πανεπιστήμια(κυρίως στα πρωτοκλασσάτα ιδιωτικά). Το μέρος που προέρχεται από τον ίδιο τον φοιτητή δεν ξεπερνά τα 2000-3000 δολάρια.(Φυσικά τα πράγματα με την οικονομική βοήθεια είναι πολύ ευκολότερα για τους αμερικανούς αλλά αυτό δεν μας απασχολεί εδώ)
Φυσικά και γίνεται να πάει κανείς χωρίς πανελλήνιες, με IB και γνωρίζω το θέμα με τη διαρροή θεμάτων. Αυτό όμως αφορά συγκεκριμένες χώρες και δεν έχει σχέση με τα ίδια τα πανεπιστήμια. Ακόμη επειδή μετράνε και άλλα πραγματα στην αίτηση κάποιος που περιμένει να πάρει τα θέματα του ΙΒ το πιθανότερο είναι να μην γίνει δεκτός γιατί θα υστερεί σε κάποιον άλλο τομέα.(και εδώ αναφέρομαι κυρίως στα πρωτοκλασσάτα)
Για τη σπατάλη χρημάτων κοίτα πως ξεκίνησε το θέμα στην 1 σελίδα και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Βγάζω άχρηστα και ανούσια, μαθήματα,συνήθως άσχετα με το γενικότερο χαρακτήρα της σχολής, που υπάρχουν μόνο και μόνο για να λέγονται κάποιοι καθηγητές πανεπιστημίου.
---------
Φυσικά και δεν είναι σοβαρό επιχείρημα. Δυστυχώς αν δώσω περισσότερες πληροφορίες παρόλο που το επιχείρημα θα σταματήσει να σου φαίνεται τόσο ανόητο ουσιαστικά θα αποκαλύψω προσωπικά στοιχεία που δεν θέλω να κυκλοφορούν ελεύθερα στο internet. Επομένως μπορείς να το αγνοήσεις.

Έχω την εντύπωση ότι όταν πρωτοείδα το μήνυμά σου, έγραφε 'Γ΄ λυκείου'. Γι αυτό και το bold. Διαφορετικά γράψε λάθος και αγνόησέ το.
Δεν είπα ότι η συνδρομή του φοιτητή στα δίδακτρα είναι μεγάλη, απλά έχω αμφιβολίες για το είδος της εργασίας που παράγει και τί δικαιώματα θα έχει μετά σε αυτή.
Επίσης δεν νομίζω ότι χαρακτηρίζεται μικρό το ποσό όταν η αποπληρωμή αφορά τουλάχιστον 50$ το μήνα και αναφέρεται ότι θα διαρκέσει 12-30 χρόνια... (οπότε μπορεί άνετα να μιλάμε για ένα δάνειο ύψους 18000 ευρώ) Και μην ξεχνάμε πως και οι τράπεζες το ίδιο αγγελικά παρουσιάζουν τις προσφορές τους.
Φυσικά το πρόβλημα αυτό του ΙΒ αφορούσε (αφορά?) συγκεκριμένες χώρες, αλλά και από αυτές δεν παίρνουν φοιτητές τα πανεπιστήμια. Δεν τα αφορά καθεαυτά, αλλά τα επηρεάζει σημαντικά αν υπάρχει ένα διαβλητότατο σύστημα αξιολόγησης... Τα υπόλοιπα που αναφέρεις σε μεγάλο βαθμό 'επηρεάζονται'...
Κατάλαβα κάποια πράγματα, αλλά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί αποτελεί πρόβλημα των πανεπιστημίων και όχι νοοτροπίας της κοινωνίας.
Αυτό με τα μαθήματα τέτοιου τύπου που αναφέρεις δεν ισχύει παντού, και πολλές φορές καταντάει ο καθηγητής να απαξιώνει ένα χρήσιμο μάθημα...
-------
πμ μπας και καταλάβω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2

Νεοφερμένος

Ο george2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Όταν πρωτοείδες το μήνυμά μου έγραφε Γ' Λυκείου γιατί δεν μπαίνω συχνά στο forum και δεν το είχα αλλάξει μέχρι χθες.
Για την οικονομική ενίσχυση και τα δάνεια δεν διαφωνώ σε κάτι απλά λέω ότι με αυτό τον τρόπο μπορεί και κάποιος χωρίς ιδιαίτερη οικονομική επιφάνεια να σπουδάσει σε τέτοιο πανεπιστήμιο. Για το IB φυσικά και θα ήταν καλύτερο να μην υπήρχαν τέτοια φαινόμενα αλλά επαναλαμβάνω ότι στην αίτηση μετράνε πολλά άλλα πράγματα εκτός από αυτούς τους βαθμούς οπότε δεν μπορεί κάποιος να στηριχθεί μόνο σ'αυτό για να γίνει δεκτός.
Από το πρώτο post κυρίως σε άλλους απευθυνόμουν για τις υπερβολές που γράφτηκαν κυρίως στο πρώτο μισό του θέματος.
Δεν υποστηρίζω οτι όλα τα ξένα πανεπιστήμια είναι καλύτερα και φυσικά υπάρχουν και στην αμερική πανεπιστήμια πολύ χειρότερα από κάποια ελληνικά.
Απλά λέω ότι πανεπιστήμια όπως το MIT, το Harvard κτλ είναι συνολικά καλύτερα από τα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brainiac

Νεοφερμένος

Η Brainiac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
hello! Απλά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω πολύ για την απάντηση που μου έδωσες-ήταν πολύ βοηθητική- και να σου πώ ότι συμφωνώ με τις απόψεις σου.
Αύριο δίνω το χαρτί με τα μαθήματα που πρέπει να διαλέξω και ομολογώ πως έχω αγχωθεί και δεν ξέρω αν θα το μετανιώσω...λόγω του ότι είμαι λίγο παράξενη για μαθήτρια και μου αρέσουν όλα τα μαθήματα, άσε που θέλω να σπουδάσω δύο "αντίθετα πράγματα"! Anyway, καλή επιτυχία σ'ότι κι αν κάνεις και ευχαριστώ και πάλι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
πόσο είναι το (μηνιαίο) κόστος για έναν φοιτητή στην Αμερική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
πόσο είναι το (μηνιαίο) κόστος για έναν φοιτητή στην Αμερική;
για το mit που εχω ψαξει ειναι 52000 το χρονο....εχω προσωπικα δεν μπηκα καν στον κοπο να το κανω την διαιρεση....εξωφρενικο κοστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adriano-7

Νεοφερμένος

Ο adriano-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά γνωρίζει κάποιοσ πως μπορεί κανείσ να γίνει δεκτόσ ή έστω να κάνει αίτηση εγγραφήσ σε κάποιο από τα φημισμένα πανεπιστήμεια του εξωτερικού πχ μιτ χάρβαρντ ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
παιδιά γνωρίζει κάποιοσ πως μπορεί κανείσ να γίνει δεκτόσ ή έστω να κάνει αίτηση εγγραφήσ σε κάποιο από τα φημισμένα πανεπιστήμεια του εξωτερικού πχ μιτ χάρβαρντ ??

Απο τι ξερω πρεπει να εχεις πολυ καλο βαθμο και να κανεις εξωσχολικες δραστηριοτητες.
Και ενα προφισιενσι δεν κανει κακο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
παιδιά γνωρίζει κάποιοσ πως μπορεί κανείσ να γίνει δεκτόσ ή έστω να κάνει αίτηση εγγραφήσ σε κάποιο από τα φημισμένα πανεπιστήμεια του εξωτερικού πχ μιτ χάρβαρντ ??
Μαρούλι έχεις; Τα υπόλοιπα είναι εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafy7

Νεοφερμένος

Η Rafaela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις να σπουδάσεις, να επιλέξεις major με λίγα λόγια, στην συνέχεια πρέπει να κανείς μία αναζήτηση, σχετικά με το ποια πανεπιστήμια είναι τα καλύτερα στον συγκεκριμένο τομέα αλλά και να το ψάξεις και από οικονομικής πλευράς, γιατί η εκπαίδευση στην Αμερική, ειδικά για τους μη γηγενείς, είναι πανάκριβη και είναι παρά πολύ μεγάλο η δέσμευση που αναλαμβάνεις καθώς υπάρξει δυσκολία στα μαθήματα και αν δεν διατηρείς σταθερό κ πάνω από το βαθμό που ορίζει το πανεπιστήμιο το βαθμό σου τότε πολύ απλά σε διώχνουν από τα πανεπιστήμια χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Έπειτα, πρέπει να σε ενημερώσω ότι τα πράγματα δεν είναι εύκολα, πρέπει να δώσεις SAT ή ACT (και τα 2 αναγνωρίζονται από όλα τα αμερικάνικα πανεπιστήμια, απλά το SAT είναι περισσότερο διαδεδομένο) και να γράψεις έναν ικανοποιητικό βαθμό, το SAT Ι δομείται σε μια βαθμολογική κλίμακα από το 0 μέχρι το 2400, με το 2400 να είναι το ανώτερο και αποτελείται από 3 μέρη, τα όποια αντιστοίχως βαθμολογούνται στα 800 και στην συνέχεια προσθέτονται ώστε να βγει η κύρια βαθμολογία. Κάτι ανάλογα συμβαίνει και με το ACT, το όποιο όμως κυμαίνεται βαθμολογικά από 0 έως 36, με το 36 να είναι ο ανώτερος βαθμός που μπορείς να γράψεις. Δεν είναι ιδιαίτερα εύκολα τεστ και πρέπει οπωσδήποτε να κανείς πολύ εξάσκηση ώστε να συνηθίσεις και στην ώρα, η όποια στο SAT είναι 5 ώρες σχεδόν με κάποια 5λεπτα διαλείμματα ενώ στο ACT περίπου 3ωρο με ένα μόνο διάλειμμα όμως, αλλά είναι και το θέμα της γλωσσάς, δεν αρκεί απλά ένα C2, τα Αγγλικά που εξετάζονται είναι δύσκολα, διότι σου βάζουν λογοτεχνικά κείμενα του 17ο-19ο αιώνα με λέξεις που συχνά τις συναντάς πρώτη φορά και με τεράστια πίεση του χρόνου καθώς έχεις μόνο μισό λεπτό να απαντήσεις σε κάθε ερώτηση συνήθως. Επίσης, τα "καλά" πανεπιστήμια, τουλάχιστον τα περισσότερα από αυτά ζητάνε και SAT II, τα όποια είναι ειδικά subject τεστ σε συγκεκριμένες κατηγορίες και είναι κατά γενική ομολογία επίσης δύσκολα διότι εξετάζουν μεγάλο μέρος της ύλης σε μικρο χρονικό διάστημα, πάλι όμως με εξάσκηση όλα γίνονται βατά. Βέβαια, μην ξεχνάς πως το κάθε Πανεπιστήμιο έχει τα δικά του κριτήρια εισαγωγής, όποτε το κύριο μέλημα σου πρέπει να είναι να κανείς μια λίστα 5-10 πανεπιστήμιων που σε ενδιαφέρουν και μετά να ψάξεις στο site του καθενός για απαιτήσεις ως προς τους διεθνείς φοιτητές. Το TOEFL ή το IELTS είναι μια επιπλέον προϋπόθεση πρέπει να προσθέσω.

Τέλος, ένα επίσης σημαντικό θέμα είναι το οικονομικό, δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά δυστυχώς τα Πανεπιστήμια, τα οποία είναι από μέτρια και πάνω, έχουν δίδακτρα που ξεπερνάνε τα 15.000-10.000 ευρώ το χρόνο, πόσο διόλου αμελητέο δηλαδή, βέβαια μέσα σε αυτά έχε υπόψιν σου ότι περιλαμβάνεται διαμονή στην Πανεπιστημιούπολη συνήθως με έναν roomate, όπως επίσης και διατροφή, διότι επιλέγεις meal plan που τα περιλαμβάνει όλα μέσα, ανάλογα με τις προτιμήσεις σου.

Θα τελειώσω αυτό το μακροσκελές μήνυμα με τον παράγοντα που εμένα με έκανε να αναθεωρήσω τις σπουδές σε αμερικανικό έδαφος: Την εγκληματικότητα. Μπορεί να το ακούς συχνά ότι υπάρχει εγκληματικότητα εκεί, αλλά είναι αλήθεια, και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο άσχημη η κατάσταση είναι σε κάποια μέρη, θα σου πρότεινα να το λάβεις σοβαρά υπόψιν σου αυτό και να ψάξεις πολύ καλά για πληροφορίες σχετικά με την περιοχή που εδρεύει το Πανεπιστήμιο, καθώς μπορεί να ακούγεται χαζό αλλά δεν είναι καθόλου, εδώ η φράση '' θα προσέχω και δεν θα πάθω τίποτα'' δεν ισχύει, εκεί είναι Αμερική και όχι Ελλάδα, δεν ξέρεις κανέναν και κανένας δεν σε ξέρει, αν οτιδήποτε σου συμβεί είσαι μακριά από την οικογένειά σου και πρέπει να τα βγάλεις πέρα εντελώς μόνη σου, λάβε υπόψιν σου ότι εάν τελικά πας θα πάθεις ένα πολιτισμικό σοκ από την κουλτούρα και την συμπεριφορά των ίδιων των Αμερικάνων, καθώς είναι ψυχροί και πολύ τυπικοί και η φιλικότητα που επικρατεί εδώ, εκεί δεν υφίσταται.

Για οτιδήποτε απορίες έχεις, στείλε μου μήνυμα και θα χαρώ πολύ να σου λύσω τις όποιες απορίες έχεις, έχω περάσει από παρόμοια κατάσταση και πολύ θα ήθελα να είχα και εγώ κάποιον να με κατατοπίσει όταν ψαχνόμουν.

Φιλικά,
Ραφαέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Έδωσα δεύτερη χρονιά Πανελλήνιες και, κατά πάσα πιθανότητα, δεν πιάνω την πρώτη μου επιλογή. Σκέφτομαι, λοιπόν, να τελειώσω μία σχολή στην Ελλάδα (μάλλον Φιλολογία) και μετά να πάω στο εξωτερικό για δεύτερο πτυχίο.
Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τα Αμερικανικά Πανεπιστήμια, γιατί με ενδιαφέρουν αρκετά, κυρίως το Harvard.
Θα ήθελα κάποιος που να ξέρει να αποπειραθεί να απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις μου:

1) Εφόσον θα έχω πτυχίο Πανεπιστημίου θα μετράει και το απολυτήριο Λυκείου ή όχι για την εισαγωγή μου; Θα χρειαστεί να δώσω GPAs ή IB; Βαθμό απολυτηρίου έχω περίπου 2.7 με 3.0 όπως το υπολόγισα. Πιστοποιητικό γλωσσομάθειας χρειάζονται; Αν ναι, ποιο; [έχω Cambridge και Michigan Proficiency, το Michigan με Honours]. Τι άλλο μετράει για την αίτηση;

2) Πόσα λεφτά χρειάζονται το χρόνο περίπου; Υποτροφίες γνωρίζω ότι δίνονται από όλα τα πανεπιστήμια της Ivy League - γνωρίζετε κάτι σχετικά;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Με ενδιαφέρει το Harvard Law School, σε περίπτωση που μετράει.
Θα δηλώσω σίγουρα, πάντως, και πανεπιστήμια στην Αγγλία, απλά αυτά τα 3-4 χρόνια που θα μείνω στην Ελλάδα θέλω να τα εκμεταλλευτώ όσο καλύτερα γίνεται, ώστε παράλληλα με το πτυχίο μου, να αποκομίσω και ικανότητες που θα αποδειχθούν σωτήριες αν αποφασίσω να φύγω Αμερική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Έδωσα δεύτερη χρονιά Πανελλήνιες και, κατά πάσα πιθανότητα, δεν πιάνω την πρώτη μου επιλογή. Σκέφτομαι, λοιπόν, να τελειώσω μία σχολή στην Ελλάδα (μάλλον Φιλολογία) και μετά να πάω στο εξωτερικό για δεύτερο πτυχίο.
Θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τα Αμερικανικά Πανεπιστήμια, γιατί με ενδιαφέρουν αρκετά, κυρίως το Harvard.
Θα ήθελα κάποιος που να ξέρει να αποπειραθεί να απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις μου:

1) Εφόσον θα έχω πτυχίο Πανεπιστημίου θα μετράει και το απολυτήριο Λυκείου ή όχι για την εισαγωγή μου; Θα χρειαστεί να δώσω GPAs ή IB; Βαθμό απολυτηρίου έχω περίπου 2.7 με 3.0 όπως το υπολόγισα. Πιστοποιητικό γλωσσομάθειας χρειάζονται; Αν ναι, ποιο; [έχω Cambridge και Michigan Proficiency, το Michigan με Honours]. Τι άλλο μετράει για την αίτηση;

2) Πόσα λεφτά χρειάζονται το χρόνο περίπου; Υποτροφίες γνωρίζω ότι δίνονται από όλα τα πανεπιστήμια της Ivy League - γνωρίζετε κάτι σχετικά;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Με ενδιαφέρει το Harvard Law School, σε περίπτωση που μετράει.
Θα δηλώσω σίγουρα, πάντως, και πανεπιστήμια στην Αγγλία, απλά αυτά τα 3-4 χρόνια που θα μείνω στην Ελλάδα θέλω να τα εκμεταλλευτώ όσο καλύτερα γίνεται, ώστε παράλληλα με το πτυχίο μου, να αποκομίσω και ικανότητες που θα αποδειχθούν σωτήριες αν αποφασίσω να φύγω Αμερική. :)
Έχε υπ' όψιν ότι το πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει είναι από τα καλύτερα παγκοσμίως, άρα και δύσκολο.

1. Τα πάντα μετράνε και τα θέλουν όλα άριστα. Εννοείται ότι ένα πτυχίο είναι συν. Συνήθως οι υποψήφιοι δίνουν SAT. Τα πανεπιστήμια διευκρινίζουν τι ακριβώς ζητάνε. Για γλωσσομάθεια ζητούν TOEFL ή IELTS με υψηλούς βαθμούς και όχι παλιότερο από 2 έτη, τη στιγμή της αίτησης. Εκτιμάται επίσης καλό βιογραφικό με εργασία κλπ.

2. Πολύ χρήμα. Μα πάρα πολύ. Παλιότερα ήξερα για περί τα 50.000 $ το έτος μόνο τα δίδακτρα επί τρία ή τέσσερα έτη σπουδών. Δε θυμάμαι ακριβές νούμερο. Χώρια συγγράμματα, σίτιση, διαμονή,αεροπορικά. Τώρα δε ξέρω πόσο πήγαν. Υποτροφίες δεν πέφτουν εύκολα.

3. Μπόνους πληροφορίες. Η διαδικασία των αιτήσεων είναι χρονοβόρα και πολυδάπανη.Υπολόγιζε κανά χρόνο η χαρτούρα και άνω των 1.000 Ε τα έξοδα. Το θέμα της βίζας για σπουδές δεν είναι εύκολο, πολύ τρέξιμο.

Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
εξαρτάται απο την χώρα που βρίσκεται το Πανεπιστήμιο . Για πιο ενδιαφέρεσαι

ακυρο , το είδα μόλις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! :)
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχω πτυχίο Λυκείου με 16.7... Σίγουρα θα μετρήσει αυτό, ε;
Αλλά, από την άλλη, έχω τεράστια achievements list... :S

Τέλος πάντων, και πάλι ευχαριστώ, θα τα έχω υπ'όψιν μου όσα μου είπες. Και εννοείται ότι θα κάνω αίτηση και σε πανεπιστήμια της Αγγλίας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top