Σπουδές στην Αμερική

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ωραία, όλοι γνωρίζουν ότι θα δώσω πρώτα πανελλήνιες, το έχω δηλώσει άπειρες φορές και αν θες πές μου στο δείξω που ακριβώς. Επίσης, δες πρώτα τις εξετάσεις του MIT και μετά μου λες για τις πανελλήνιες. Αντικειμενικά 3-4 φορές πιο δύσκολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ωραία, όλοι γνωρίζουν ότι θα δώσω πρώτα πανελλήνιες, το έχω δηλώσει άπειρες φορές και αν θες πές μου στο δείξω που ακριβώς. Επίσης, δες πρώτα τις εξετάσεις του MIT και μετά μου λες για τις πανελλήνιες. Αντικειμενικά 3-4 φορές πιο δύσκολες


Σε ποια ακριβώς βάση κάνεις τη σύγκριση; Η δυσκολία σε μία εξέταση έχει ένα βασικό παράγοντα, γύρω από τον οποίο παίζονται τα πάντα. Η σχέση κενών θέσεων-υποψηφίων. Προφανώς αν στο ΜΙΤ παίρνουν, για μια εξεταστική περίοδο μερικές εκατοντάδες χιλιάδες αιτήσεις και εισάγουν 60 άτομα, τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα. Νομίζεις ότι μπορείς να το βάλεις αυτό σε σύγκριση με τις Πανελλήνιες, όπου υπάρχουν 90 χιλιάδες θέσεις και περίπου 100 χιλιάδες υποψήφιοι; Αν το ΜΙΤ έπαιρνε 100 αιτήσεις και χρειαζόταν 200 σπουδαστές, τότε η εξέτασή του, τηρουμένων των αναλογιών, θα ήταν επιπέδου Γ' Γυμνασίου. Για να μη σου πω ότι δεν θα έκανε καν εξετάσεις, αλλά θα κυνηγούσε φοιτητές με το τουφέκι. Προσφορά-Ζήτηση. Αυτό κάνει τη βασική διαφορά στα πάντα. Για ένα λόγο παραπάνω στο ΜΙΤ, το οποίο είναι ιδιωτικό πανεπιστήμιο, δηλαδή κερδοσκοπική επιχείρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Μας τα 'χεις πρήξει με το ΜΙΤ σου, δεν πάνε όλοι όσοι πάνε Αμερική εκεί, υπάρχουν πολλά άλλα πανεπιστήμια που δέχονται χύμα κόσμο αρκεί να πληρώνει.


:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Αυτό είναι το συστημα για όλους και σε κανεναν δεν αρέσει. Όλοι βάζουμε τα δυνατά μας (?) και περνάμε στην επιλογή μας. Δεν βρίσκω διαφορά στις γνώσεις που θα πάρεις σε μία καλή σχολή εδώ σε σχέση με ένα ξένο πανεπιστήμιο. + Του ότι αναγκαστικά δεν θα μπορείς να είσαι τόσο καλός σε μία ξένη χώρα γράφοντας εργασίες/ διαβάζοντας βιβλία / παρακολουθώντας διαλέξεις στα αγγλικά..

Η αλήθεια είναι ότι αν σου αρέσει το αντικείμενο σου και δώσεις τη δέουσα προσοχή δεν έχει σημασία το πανεπιστήμιο που θα φοιτήσεις (αει) όσον αφορά την ποιότητα των γνώσεων και τη χρησιμότητα τους.... Ωστόσο το ΜΙΤ είναι ΜΙΤ όπως και να το κάνουμε.....
Εγώ όμως δεν καταλαβαίνω τον χαρακτηρισμό πλουσιόπαιδο... Δεν περίμενα από έφηβους να ακούσω τέτοιους χαρακτηρισμούς και διακρίσεις..(Δηλαδή με αυτά που έχω δει πλέον όλα τα περιμένω, αλλά λέμε τώρα.....). Βγαίνω λίγο από το θέμα αλλά όταν λες πλούσιος τί εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Σε ποια ακριβώς βάση κάνεις τη σύγκριση; Η δυσκολία σε μία εξέταση έχει ένα βασικό παράγοντα, γύρω από τον οποίο παίζονται τα πάντα. Η σχέση κενών θέσεων-υποψηφίων. Προφανώς αν στο ΜΙΤ παίρνουν, για μια εξεταστική περίοδο μερικές εκατοντάδες χιλιάδες αιτήσεις και εισάγουν 60 άτομα, τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα. Νομίζεις ότι μπορείς να το βάλεις αυτό σε σύγκριση με τις Πανελλήνιες, όπου υπάρχουν 90 χιλιάδες θέσεις και περίπου 100 χιλιάδες υποψήφιοι; Αν το ΜΙΤ έπαιρνε 100 αιτήσεις και χρειαζόταν 200 σπουδαστές, τότε η εξέτασή του, τηρουμένων των αναλογιών, θα ήταν επιπέδου Γ' Γυμνασίου. Για να μη σου πω ότι δεν θα έκανε καν εξετάσεις, αλλά θα κυνηγούσε φοιτητές με το τουφέκι. Προσφορά-Ζήτηση. Αυτό κάνει τη βασική διαφορά στα πάντα. Για ένα λόγο παραπάνω στο ΜΙΤ, το οποίο είναι ιδιωτικό πανεπιστήμιο, δηλαδή κερδοσκοπική επιχείρηση.
To MIT δεν παίρνει μερικές εκατοντάδες χιλιάδες αιτήσεις απο τις οποίες δεκτές γίνονται μόνο οι 60.Οι αιτήσεις που γίνονται αποδεκτές ειναι περίπου το 10% των συνολικών αιτήσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα νούμερα είναι πλασματικά. Δεν είμαι στο τμήμα υποδοχής του ΜΙΤ. Οι συγκρίσεις, όμως, πρέπει να γινονται στα ίδια σταθμά. Και το 10 απέχει πάρα πολύ από το 90 που είναι σε θέση να περάσει στις Πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Παίρνει περίπου 3000 αιτήσεις το χρόνο και πέρυσι π.χ πέρασε το 11,9%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
357...Με τα ίδια νούμερα στις Πανελλήνιες πετυχαίνουν 2700. Παίζει καμιά σύγκριση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Ρε αγόρι μου συγκρίνεις το ΜΙΤ με το πιου πίου πανεπιστήμιο?Τι μου λές τώρα??Θα το συγκρίνεις με τις τοπ σχολές τις ελληνικές...Βγάλε και δές το ποσοστό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δες λίγο καλύτερα τι θέλω να πω...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Κατάλαβα τι θές να πείς αλλα το θέμα δεν είναι πόσοι καταφέρνουν να περάσουν τι βάση αλλα πόσοι καταφέρνουν να πάρουν τον ποθητό βαθμό που θα τους εξασφαλίσει μια θέση στις τοπ σχολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τοπ σχολή για τον καθένα είναι εκείνη που δύναται να ικανοποιήσει τις ανάγκες του. Οπότε δεν κάνω τέτοιους διαχωρισμούς. Δεν έπεται από πουθενά κι από τίποτα πως όλοι το χουν όνειρο ζωής να περάσουν Πολυτεχνείο, Ιατρική ή Νομική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Πάντως πέρυσι τις σχολές του ΕΜΠ (το αναφέρω όχι επειδή είναι το καλύτερο ή επειδή έχω κάποιο κόμπλεξ απλά επειδή έχει λίγα σχετικά τμήματα άρα εύκολα αθροίζεις τα στοιχεία κάθε σχολής, και είναι αρκετά περιζήτητο για τα ελληνικά δεδομένα χωρίς να υπονοώ ότι τα άλλα πανεπιστήμια υστερούν), για πρώτη επιλογή τις επέλεξαν 4400 άτομα και δέχτηκαν 1100 (βέβαια αν βάλεις τις συνολικές επιλογές σε μηχανογραφικά ήταν πολύ παραπάνω, γύρω στις 20000). Δηλαδή περίπου 25% είναι το ποσοστό επιτυχίας και στην πραγματικότητα είναι ακόμα χαμηλότερο γιατί για το ποσοστό αυτό έλαβα υπ όψη μόνο τις πρώτες επιλογές (ενώ πολλοί περνάνε σε τμήματα που είχαν δηλώσει και δεύτερη/τρίτη κλπ επιλογή). Αν λάβουμε υπ όψη το συνολικό αριθμό δηλώσεων το ποσοστό είναι 5%. Και στα υπόλοιπα ελληνικά πανεπιστήμια που έχουν ζήτηση περίπου η ίδια εικόνα επικρατεί άρα δεν είναι και τόσο εύκολο να μπει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Ρε φίλε το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό αριστούχων πάει στις πιο υψηλόβαθμες σχολές οπότε αυτό που λές περι εισαχθέντων είναι άκυρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Απο το Focus #103:

Ποσους φοιτητες εχει το ΜΙΤ?

Τον Οκτωβριοτου 2007 ειχε 4.172 προπτυχιακους και 6.048 μεταπτυχιακους.

Ειναι δυσκολη η εισαγωγη?

Την περασμενη χρονια μολις το 12,5% οσων εκαναν αιτηση εγιναν δεκτοι.

Ποσο κοστιζει η φοιτηση?

Το κοστος για την ακαδημαικη χρονια 2007-2008 ηταν 22.300 ευρω. Ομως σχεδον το 65% των πρωτοετων δεχτηκε καποιο ειδος οικονομικης βοηθειας.

Ποσους ξενους φοιτητες εχει?

Το 2007 ειχε 394 προπτυχιακους φοιτητες και 2.489 μεταπρυχιακους απο 111 χωρες. Περιπου το 50% προερχονται απο την Ασια ενω το 26% απο την Ευρωπη.



Οπως βλεπεις το ΜΙΤ δεχεται το χρονο μολις ~100 προπτυχιακους φοιτητες απο την Ευρωπη απο τους οποιους παιζει να ειναι 2-3 Ελληνες(ή και κανενας). Καταλαβενεις λοιπον οτι ειναι σχεδον απιθανο να σε δεχτει το ΜΙΤ.

Για μεταπτυχιακες σπουδες ειναι καπως πιο ευκολα τα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Τα αμερικάνικα πανεπιστήμια, τουλάχιστον τα καλά, για τα οποία αξίζει να ξενιτευτείς, κοστίζουν από μερικές δεκάδες έως μερικές εκατοντάδες χιλιάδες δολλάρια το χρόνο. Δεν υπάρχει ούτε τυπικά η έννοια της δωρεάν πανεπιστημιακής εκπαίδευσης, οπότε ναι, το να πας εκεί προυποθέτει μια πολύ συγκεκριμένη οικονομική επιφάνεια. Άλλωστε δε νομίζω ότι υπάρχει υποτροφία που να καλύπτει ολόκληρο το κόστος, ή έστω σημαντικό μέρος του.

Oι αθλητικές υποτροφίες είναι οι μόνες που καλύπτουν το συνολικό κόστος των σπουδών (full athletic scholarship). Καλύπτουν φυσικά τα δίδακτρα (tuition fees), αλλά και τα έξοδα διαμονής και διατροφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Καλά και πώς παίρνεις δηλ. αθλητική υποτροφία;
Ειλικρινά δε τους φτάνουν τα εκατομμύρια που παίρνουν οι διάσημοι αθλητές και ειδικά ποδοσφαιριστές και μπασκετμπολίστες του ΝΒΑ, μόνο και στα πανεπιστήμια ακόμη δηλ. τους δίνουν λεφτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
ΡΕ ΑΣΧΕΤΕ! ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ MIT? ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ 50 ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ! ΠΕΡΝΑΕΙ 12,5%, ΟΠΟΤΕ ΞΕΚΟΛΑ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ
Βασικά ότι είχα να πω το είπα, και σαφώς με κάλυψαν και οι συμφορουμίτες μου.
αν πιστεύεις ότι οποιος πάει αμερική πάει ΜΙΤ. 2-3 άτομα από ελλαδα πανε ΜΙΤ και αν.

Τα υπόλοιπα πανεπιστήμια σίγουρα δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, ειλικρινά καλύτερα ΑΕΙ εδώ.

Το ότι περνάει 12,5 % στις εξετάσεις δεν εχει να κάνει ΑΣΧΕΤΕ, έτσι κι αλλιώς λογικό είναι να μην μπορούν οι περισσότεροι να διαβάζουν/γράφουν/καταλαβαινουν τις διαλέξεις τόσο εύκολα στα αγγλικά απ ότι στην μητρική τους γλώσσα. ΚΑΙ ΝΑΙ, επιμένω, καλύτερα θα τα καταφέρεις αν σπουδάσεις εδώ και κάνεις μεταπτυχιακό εξω, στο ΜΙΤ ή σε όποιο ΜΙΤ.
-----------------------------------------
Η αλήθεια είναι ότι αν σου αρέσει το αντικείμενο σου και δώσεις τη δέουσα προσοχή δεν έχει σημασία το πανεπιστήμιο που θα φοιτήσεις (αει) όσον αφορά την ποιότητα των γνώσεων και τη χρησιμότητα τους.... Ωστόσο το ΜΙΤ είναι ΜΙΤ όπως και να το κάνουμε.....
Εγώ όμως δεν καταλαβαίνω τον χαρακτηρισμό πλουσιόπαιδο... Δεν περίμενα από έφηβους να ακούσω τέτοιους χαρακτηρισμούς και διακρίσεις..(Δηλαδή με αυτά που έχω δει πλέον όλα τα περιμένω, αλλά λέμε τώρα.....). Βγαίνω λίγο από το θέμα αλλά όταν λες πλούσιος τί εννοείς;

Κοίτα, κατ αρχάς και εγώ προέρχομαι από οικογένεια με μεγάαααλη οικονομική άνεση. Παρ όλα αυτά με το που έγινα 18 δεν ξαναπήρα χρήματα απ τους γονεις μου, και συντηρώ μόνος μου πια τον εαυτό μου...
(ΕDIT: Δέχτηκα και δώρο το αυτοκίνητο, από τους γονείς μου)

Όταν λέω πλουσιόπαιδο εννοω το αχαριστο παιδί που ενώ μπορεί να στρώσει το κωλαράκι του κάτω να διαβάσει και να καταφέρει να περάσει εδώ, καταφευγει στην εύκολη λύση του να ξοδέψει τα λ7 του μπαμπά για να πάει έξω να σπουδάσει, ενώ πραγματικά δεν υπάρχει τέτοιος λόγος καθώς οι γνώσεις που θα πάρει έξω θα είναι ίδιες, μη σου πω και λιγότερες από αυτές εδώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καλά και πώς παίρνεις δηλ. αθλητική υποτροφία;
Ειλικρινά δε τους φτάνουν τα εκατομμύρια που παίρνουν οι διάσημοι αθλητές και ειδικά ποδοσφαιριστές και μπασκετμπολίστες του ΝΒΑ, μόνο και στα πανεπιστήμια ακόμη δηλ. τους δίνουν λεφτά;

Υπάρχουν ειδικά site που συμπληρώνεις αιτήσεις αλλά είναι πολύ αυστηρά δομημένα. Πρέπει εκτός από τα στατιστικά που δίνεις να υπάρχουν αρχικά κάποια επίσημα έγγραφα μου να τα επιβεβαιώνουν, καθώς και video από αγωνιστική δράση. Εγώ που τα κανα όλα αυτά να φανταστείς είχα μόνο δύο σοβαρές, επίσημες προτάσεις από DivII και III. Κάποια άλλα πανεπιστήμια-κολέγια με ζήτησαν με part scholarship, αλλά δεν έχω περιθώριο ούτε για τα βασικά έξοδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Καλά μπήκα στο site για να δω τη γνώμη σας για σπουδές σε Αμερική -γιατί το σκέφτομαι για όταν μεγαλώσω- και είδα περισσότερες φορές τη λέξη "μαλακας" από τη λέξη "πανεπιστήμιο"...
Επίσης θα ήταν τιμή μου αν κάποιος μου έλεγε περισσότερους λόγους για να πάς ή να μην πάω στο εξωτερικό, χωρίς να με βρίσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top