Σπουδές σε ηλικία άνω των 30;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Αν εγω μετα απο 12 ολόκληρα χρόνια δεν είχα τελειώσει την σχολή μου, χρωστούσα τα άντερα μου συν οτι η σχολή μου δεν έχει και τις καλύτερες προοπτικές, θα πήγαινα σε έναν ηλεκτρολόγο/υδραυλικό/οικοδόμο/τσαγκάρη να μου μάθει την τέχνη του,

Δεν είναι και ότι καλύτερο να έχεις φτάσει 30 χρόνων γυναίκα/μαντράχαλος και να το παίζεις φοιτιτής.

Πραγκματικά δεν γκαταλαβαίνω γιατί θα μπρέπει μόνιμα να λαμβάνουμε υπόψη τα στερεότυπα.

Ποιος ορίζει τι είναι καλύτερο ή χειρότερο; Υπάρχει κάποιο μάτι εκεί έξω; Η μάθηση και η γνώση δεν έχει ηλικία. Ας τολμήσει να έρθει κάποιος εκεί έξω και να πει το οτιδήποτε. Θα μας ακούσει όλη η Ελλάδα μαζί με τη βόρεια Ευρώπη.

 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Συμφωνώ με όσους λένε πως δεν είναι ντροπή να σπουδάσει κάποιος σε μεγαλύτερη ηλικία. Και στα 20, και στα 30, και στα 40, ή ακόμη και σερί, να σπουδάζει μια ζωή και να φτάσει διδακτορικό κλπ, ποιος νοιάστηκε. Αυτό που ήθελα να προσθέσω είναι πως δεν είναι αναγκαίο να σε συντηρούν οι γονείς σου. Μπορεί να έχεις βάλει κάποιο απόθεμα στην άκρη για να ζήσεις τα χρόνια που θα σε πάρει να αποφοιτήσεις ή να είσαι παντρεμένος με δική σου οικογένεια όπου με κοινή συμφωνία συντηρείστε με το ένα εισόδημα του συζύγου. Αλλά συνήθως όσοι αποφασίζουν να μπουν πανεπιστήμιο σε μεγαλύτερη ηλικία είναι πιο συνειδητοποιημένα άτομα και κατά ένα μεγάλο ποσοστό δουλεύουν παράλληλα. Χωρίς βέβαια να λείπουν και οι περιπτώσεις που όντως τους συντηρούν οι γονείς αλλά θεωρώ πως είναι η μειονότητα των φοιτητών μεγαλύτερης ηλικίας.

edit: υπάρχουν -> λείπουν
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Εγώ έχω παρατηρήσει ότι όσο πιο μικρός είσαι (πχ 18 - 20), τόσο περισσότερο αγχώνεσαι ότι δεν έχεις χρόνο και σε αγχώνει ακόμα και 1 χρόνο να μείνεις πίσω (πχ με το να ξανά δώσεις πανελλήνιες ή με το να πας στρατό ή με το να χρωστάς μαθήματα στη σχολή).

Πιστεύω ότι αυτή η αντίληψη βασίζεται στο σχολείο, όπου περνάς τις τάξεις ως μία σταθερή συνέχεια των πραγμάτων, οπότε δεν αντιλαμβάνεσαι ακόμα ότι ως ενήλικας μπορείς να κάνεις άλλα πράγματα, λίγα ή πολλά (εκπαιδευτικά ή επαγγελματικά ή τίποτα από τα δύο) που μπορούν να σου κοστίσουν χρόνια που μπορεί να μην είναι τόσο αποδοτικά στους δύο τομείς αυτούς.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Ιματζιν να είσαι 20 χρονών και να λες οτι δεν συμφωνείς με ένα τόσο βασικό δικαίωμα που κάνει apply σε κάθε ηλικία
Γιατί, δεν δικαιούται κάποιος να διαφωνεί με κάτι;

Μπορεί το παιδί να λέει μια μαλακία να περνάει η ώρα, εσύ δηλαδή φασιστικά θα του πεις να συμφωνεί θέλει δεν θέλει;

Και οκ, ας είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας: να είσαι αιώνιος φοιτητής (εκτός αν συντρεχούν αντικειμενικοί λόγοι υγείας) δεν είναι κάτι καλό, ούτε είναι επικριτέο. Και στο λέω εγώ που ακριβώς επειδή φοβόμουν μην γίνω αιώνιος φοιτητής έλιωσα για να βγάλω μια σχολή με μ.ο. φοίτησης τα 8 έτη σε 4 (well, 4.5 για την ακρίβεια).

Το παλικάρι δεν είπε να σφάξουμε όσους σπουδάζουν στα 30, ούτε να τους διαγράψουμε από τις σχολές. Είπε απλά κάτι που δεν θα ήθελε να βίωνε ο ίδιος.

@Σπαρτιάτης νομίζω άλλο πράγμα εννοεί ο @Μαθητής του 15 και μάλλον θίγει τους αιώνιους φοιτητές όχι όσους κάνουν δεύτερο πτυχίο.
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
γεια σας παιδιά χρειάζομαι της συμβουλές σας και την στήριξη σας όπως ξέρετε δίνω 2 φορά καθώς την πρώτη για πόλους παράγοντες δεν πέρασα εκεί που ήθελα έτσι στο αυθορμητισμό που είχα εκείνη την περίοδο αποφάσισα να δώσω ξανά τα πράγματα δεν έγιναν έτσι όπως ήθελα και είμαι πάλι εδώ 1 μηνά πριν της πανελλήνιες με πολύ κούραση ψυχολογικά και σωματικά αυτό το διάστημα πίεσα πολύ τον εαυτό μου τη 1η φορά δεν είχα άγχος γιατί ήξερα ότι δεν θα μπω κάπου και ότι θα δώσω ξανά την δεύτερη φορά όμως ξανά επανέλαβα τα ίδια λάθη και νιώθω πολύ τύψεις και άγχος και δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρω από την αρχή αυτόν τον μηνά και να δώσω
ελπίζοντας ότι θα μπορέσω να γράψω και να μπω στη σχολή που θέλω με βάση 13280 αν και δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι αυτό ωστόσο έχω 3 πλάνα στο μυαλό μου

ο πρώτος είναι να διαβάσω τα βασικά και αν πιάσω τα μόρια κάλως
ο δεύτερος αν πιάσω τα μόρια του τμήματος σε άλλη πόλη να κάνω μεταγραφή
ο τρίτος είναι να μπω σε ιεκ δημόσιο για το τομέα που με ενδιαφέρει και να δώσω κατατακτήριες
ο τελευταίος είναι να πάω για τρίτη φορά πανελλήνιες οπού θα καθαρίσω το μυαλό μου και θα ξεκουραστώ ολόκληρο καλοκαίρι για να ξεκινήσω τον σεπτεμβριο με πρόγραμμα και καθαρό μυαλό εδώ με προβληματιζει λίγο και η ηλικία δηλαδή εγώ θα 1 έτος ενώ οι φίλοι μου 3 έτος

η σχολή που θέλω ειναι αγωγής και φροντίδας στην πρώιμη παιδική ηλικία 13280 μόρια
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,672 μηνύματα.
γεια σας παιδιά χρειάζομαι της συμβουλές σας και την στήριξη σας όπως ξέρετε δίνω 2 φορά καθώς την πρώτη για πόλους παράγοντες δεν πέρασα εκεί που ήθελα έτσι στο αυθορμητισμό που είχα εκείνη την περίοδο αποφάσισα να δώσω ξανά τα πράγματα δεν έγιναν έτσι όπως ήθελα και είμαι πάλι εδώ 1 μηνά πριν της πανελλήνιες με πολύ κούραση ψυχολογικά και σωματικά αυτό το διάστημα πίεσα πολύ τον εαυτό μου τη 1η φορά δεν είχα άγχος γιατί ήξερα ότι δεν θα μπω κάπου και ότι θα δώσω ξανά την δεύτερη φορά όμως ξανά επανέλαβα τα ίδια λάθη και νιώθω πολύ τύψεις και άγχος και δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρω από την αρχή αυτόν τον μηνά και να δώσω
ελπίζοντας ότι θα μπορέσω να γράψω και να μπω στη σχολή που θέλω με βάση 13280 αν και δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι αυτό ωστόσο έχω 3 πλάνα στο μυαλό μου

ο πρώτος είναι να διαβάσω τα βασικά και αν πιάσω τα μόρια κάλως
ο δεύτερος αν πιάσω τα μόρια του τμήματος σε άλλη πόλη να κάνω μεταγραφή
ο τρίτος είναι να μπω σε ιεκ δημόσιο για το τομέα που με ενδιαφέρει και να δώσω κατατακτήριες
ο τελευταίος είναι να πάω για τρίτη φορά πανελλήνιες οπού θα καθαρίσω το μυαλό μου και θα ξεκουραστώ ολόκληρο καλοκαίρι για να ξεκινήσω τον σεπτεμβριο με πρόγραμμα και καθαρό μυαλό εδώ με προβληματιζει λίγο και η ηλικία δηλαδή εγώ θα 1 έτος ενώ οι φίλοι μου 3 έτος

η σχολή που θέλω ειναι αγωγής και φροντίδας στην πρώιμη παιδική ηλικία 13280 μόρια
Μπες σε καμια ιδιωτικη σχολη που θα ανοιξει και εισαι κομπλε. Τσαμπα χανεις τον χρονο σου με τις πανελληνιες. Θα γινουν ξεπερασμενες σε λιγα χρονια πιστευω.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
γεια σας παιδιά χρειάζομαι της συμβουλές σας και την στήριξη σας όπως ξέρετε δίνω 2 φορά καθώς την πρώτη για πόλους παράγοντες δεν πέρασα εκεί που ήθελα έτσι στο αυθορμητισμό που είχα εκείνη την περίοδο αποφάσισα να δώσω ξανά τα πράγματα δεν έγιναν έτσι όπως ήθελα και είμαι πάλι εδώ 1 μηνά πριν της πανελλήνιες με πολύ κούραση ψυχολογικά και σωματικά αυτό το διάστημα πίεσα πολύ τον εαυτό μου τη 1η φορά δεν είχα άγχος γιατί ήξερα ότι δεν θα μπω κάπου και ότι θα δώσω ξανά την δεύτερη φορά όμως ξανά επανέλαβα τα ίδια λάθη και νιώθω πολύ τύψεις και άγχος και δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρω από την αρχή αυτόν τον μηνά και να δώσω
ελπίζοντας ότι θα μπορέσω να γράψω και να μπω στη σχολή που θέλω με βάση 13280 αν και δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι αυτό ωστόσο έχω 3 πλάνα στο μυαλό μου

ο πρώτος είναι να διαβάσω τα βασικά και αν πιάσω τα μόρια κάλως
ο δεύτερος αν πιάσω τα μόρια του τμήματος σε άλλη πόλη να κάνω μεταγραφή
ο τρίτος είναι να μπω σε ιεκ δημόσιο για το τομέα που με ενδιαφέρει και να δώσω κατατακτήριες
ο τελευταίος είναι να πάω για τρίτη φορά πανελλήνιες οπού θα καθαρίσω το μυαλό μου και θα ξεκουραστώ ολόκληρο καλοκαίρι για να ξεκινήσω τον σεπτεμβριο με πρόγραμμα και καθαρό μυαλό εδώ με προβληματιζει λίγο και η ηλικία δηλαδή εγώ θα 1 έτος ενώ οι φίλοι μου 3 έτος

η σχολή που θέλω ειναι αγωγής και φροντίδας στην πρώιμη παιδική ηλικία 13280 μόρια
έχουμε ακόμα 1μιση και μηνα μεχρι τις πανελληνιες , κατσε διαβασε και αμα βγουν τα αποτελεσματα σκεψου εναλλακτικές
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,275 μηνύματα.
γεια σας παιδιά χρειάζομαι της συμβουλές σας και την στήριξη σας όπως ξέρετε δίνω 2 φορά καθώς την πρώτη για πόλους παράγοντες δεν πέρασα εκεί που ήθελα έτσι στο αυθορμητισμό που είχα εκείνη την περίοδο αποφάσισα να δώσω ξανά τα πράγματα δεν έγιναν έτσι όπως ήθελα και είμαι πάλι εδώ 1 μηνά πριν της πανελλήνιες με πολύ κούραση ψυχολογικά και σωματικά αυτό το διάστημα πίεσα πολύ τον εαυτό μου τη 1η φορά δεν είχα άγχος γιατί ήξερα ότι δεν θα μπω κάπου και ότι θα δώσω ξανά την δεύτερη φορά όμως ξανά επανέλαβα τα ίδια λάθη και νιώθω πολύ τύψεις και άγχος και δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρω από την αρχή αυτόν τον μηνά και να δώσω
ελπίζοντας ότι θα μπορέσω να γράψω και να μπω στη σχολή που θέλω με βάση 13280 αν και δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι αυτό ωστόσο έχω 3 πλάνα στο μυαλό μου

ο πρώτος είναι να διαβάσω τα βασικά και αν πιάσω τα μόρια κάλως
ο δεύτερος αν πιάσω τα μόρια του τμήματος σε άλλη πόλη να κάνω μεταγραφή
ο τρίτος είναι να μπω σε ιεκ δημόσιο για το τομέα που με ενδιαφέρει και να δώσω κατατακτήριες
ο τελευταίος είναι να πάω για τρίτη φορά πανελλήνιες οπού θα καθαρίσω το μυαλό μου και θα ξεκουραστώ ολόκληρο καλοκαίρι για να ξεκινήσω τον σεπτεμβριο με πρόγραμμα και καθαρό μυαλό εδώ με προβληματιζει λίγο και η ηλικία δηλαδή εγώ θα 1 έτος ενώ οι φίλοι μου 3 έτος

η σχολή που θέλω ειναι αγωγής και φροντίδας στην πρώιμη παιδική ηλικία 13280 μόρια
Δοκίμασε τα δύο πρώτα ή έστω το ΙΕΚ εάν δεν σου κάτσει καλά η φάση. Επίσης υπόψιν, από ΙΕΚ δεν μπορείς να δώσεις κατατακτήριες, δεν θεωρούνται ΑΕΙ. Αλλά είναι μια καλή διέξοδος οπως και να έχει.

Τώρα τρίτη φορά πανελλήνιες...dunno, οι πιθανότητες είναι ότι θα επαναλαβεις και τρίτη φορά τα ίδια λάθη με αποτέλεσμα να απογοητευτείς και να χάσεις και να έχεις χάσει 3 χρόνια από την ζωή σου. Χρονικό διάστημα στο οποίο θα είχες βγάλει μια σχολή ΙΕΚ ή σχεδόν μια σχολή ΑΕΙ.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,750 μηνύματα.
γεια σας παιδιά χρειάζομαι της συμβουλές σας και την στήριξη σας όπως ξέρετε δίνω 2 φορά καθώς την πρώτη για πόλους παράγοντες δεν πέρασα εκεί που ήθελα έτσι στο αυθορμητισμό που είχα εκείνη την περίοδο αποφάσισα να δώσω ξανά τα πράγματα δεν έγιναν έτσι όπως ήθελα και είμαι πάλι εδώ 1 μηνά πριν της πανελλήνιες με πολύ κούραση ψυχολογικά και σωματικά αυτό το διάστημα πίεσα πολύ τον εαυτό μου τη 1η φορά δεν είχα άγχος γιατί ήξερα ότι δεν θα μπω κάπου και ότι θα δώσω ξανά την δεύτερη φορά όμως ξανά επανέλαβα τα ίδια λάθη και νιώθω πολύ τύψεις και άγχος και δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρω από την αρχή αυτόν τον μηνά και να δώσω
ελπίζοντας ότι θα μπορέσω να γράψω και να μπω στη σχολή που θέλω με βάση 13280 αν και δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι αυτό ωστόσο έχω 3 πλάνα στο μυαλό μου

ο πρώτος είναι να διαβάσω τα βασικά και αν πιάσω τα μόρια κάλως
ο δεύτερος αν πιάσω τα μόρια του τμήματος σε άλλη πόλη να κάνω μεταγραφή
ο τρίτος είναι να μπω σε ιεκ δημόσιο για το τομέα που με ενδιαφέρει και να δώσω κατατακτήριες
ο τελευταίος είναι να πάω για τρίτη φορά πανελλήνιες οπού θα καθαρίσω το μυαλό μου και θα ξεκουραστώ ολόκληρο καλοκαίρι για να ξεκινήσω τον σεπτεμβριο με πρόγραμμα και καθαρό μυαλό εδώ με προβληματιζει λίγο και η ηλικία δηλαδή εγώ θα 1 έτος ενώ οι φίλοι μου 3 έτος

η σχολή που θέλω ειναι αγωγής και φροντίδας στην πρώιμη παιδική ηλικία 13280 μόρια
Λοιπόν, ας τα πάρουμε ένα ένα.
Καταρχάς έχεις υπερβολικά πολύ άγχος* που φαίνεται και από το μήνυμα. Ο πανικός δε σε βοηθάει τώρα, οπότε ψυχραιμία.
Δεύτερον, λες αυτό:
δεν ξέρω αν αξίζει να το πάρω από την αρχή αυτόν τον μηνά και να δώσω
Σκέψου λίγο: όσο αυθόρμητη και αν θεωρείς πως ήταν η απόφασή σου, όπως και να 'χει επέλεξες να ξαναδώσεις. Επένδυσες πολύ χρόνο πάνω σε αυτό. Νομίζεις λοιπόν ότι αξίζει να τα τινάξεις τώρα όλα στον αέρα; Απλά επειδή ταράζεσαι; Έκανες τόσα πολλά, δηλαδή για την τιμή των όπλων και μόνο αξίζει να πας να δώσεις.

Πάμε τώρα στα σενάρια που είπες.
Εγώ θα σου έλεγα βάσει αυτών που σκέφτεσαι, αρχικά να δώσεις κανονικά εξετάσεις, και ό,τι γίνει. Κάτι θα πιάσεις, αποκλείεται να μην γράψεις. Εάν όντως δεν περάσεις στον τόπο που θες, αλλά μπορείς να πάρεις μετεγγραφή, δε το συζητάμε ότι αυτό κάνεις.
Το τελευταίο και πιο δυσάρεστο σενάριο θα το σκεφτείς αφού τελειώσεις με τις εξετάσεις. Αν νομίζεις πως η τρίτη φορά θα είναι και η τυχερή, τι να πω, τότε κάνε αυτό. Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, τότε καλύτερα νομίζω είναι να πας σε ΙΕΚ και να ησυχάσεις (ή σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο, μπορεί να έχουν τεθεί και αυτά σε λειτουργία έως τότε).

Και κάτι τελευταίο: το σκεπτικό για τους φίλους πρέπει να έχει ως εξής: ΧΕΣΤΗΚΕΣ τι κάνουν αυτοί και σε ποιο έτος θα είναι. Αυτό πρέπει να είναι το τελυταίο που σε νοιάζει. Φίλους όπου και να πας θα κάνεις, και τους παλιούς καλούς δεν τους χάνεις. Εσύ τώρα πρέπει να κοιτάξεις τη μία δουλειά που έχεις τώρα να κάνεις, που είναι να δώσεις τον καλύτερό σου εαυτό στις εξετάσεις. Από εκεί και πέρα, όλα τα υπόλοιπα είναι απλά ασήμαντα και δεν πρέπει να σε ταλανίζουν.

Καλή επιτυχία και όχι άγχος. Εγώ νομίζω θα τα καταφέρεις, το 13.300 μου φαίνεται αρκετά επιτεύξιμο (εκτός αν δεν ασχολήθηκες καθόλου όλη τη χρονιά). Δύσκολο μπορεί να είναι, αλλά ακατόρθωτο όχι.

*Το οποίο δεν είναι αδικαιόλογητο βέβαια, γιατί φοβάσαι μην αποτύχεις και πάλι, αλλά δε σε βοηθά κάπως στην παρούσα φάση αυτός ο τρόπος σκέψης.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top