Σπουδές σε ηλικία άνω των 30;

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 296 μηνύματα.
Αν εγω μετα απο 12 ολόκληρα χρόνια δεν είχα τελειώσει την σχολή μου, χρωστούσα τα άντερα μου συν οτι η σχολή μου δεν έχει και τις καλύτερες προοπτικές, θα πήγαινα σε έναν ηλεκτρολόγο/υδραυλικό/οικοδόμο/τσαγκάρη να μου μάθει την τέχνη του,

Δεν είναι και ότι καλύτερο να έχεις φτάσει 30 χρόνων γυναίκα/μαντράχαλος και να το παίζεις φοιτιτής.

Τώρα ας κάνει η κοπέλα ας κάνει οτι θέλει.

----
Σημείωση συντονιστή: αυτό το θέμα προήλθε από διαχωρισμό από άλλο θέμα, ώστε να συνεχιστεί ξεχωριστά η συζήτηση.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Προσωπικά στα 31 κανω δεύτερο πτυχίο και εργάζομαι κιόλας μια χαρά δεν το παίζω τίποτα
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Προσωπικά στα 31 κανω δεύτερο πτυχίο και εργάζομαι κιόλας μια χαρά δεν το παίζω τίποτα
Τέλειος! Σε τι κλάδο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νταξει υπάρχουν και άτομα που τότε αρχίζουν και μαγκιά τους.
He's not wrong though.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
He's not wrong though.
Ναι μόνο αν κωλοβαραει ο εκάστοτε φοιτητής και δεν συντρέχει άλλος σημαντικός λόγος.. Αλλά σε γενικές γραμμές δεν είναι ντροπή να αρχίσει κάποιος στα 30. Σιγά, έχουν αλλάξει οι εποχές.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.
Δεν είναι και ότι καλύτερο να έχεις φτάσει 30 χρόνων γυναίκα/μαντράχαλος και να το παίζεις φοιτιτής.
Ε εντάξει αφού το λες εσύ καμάρι μου, δεν μπορούμε να πούμε κάτι εμείς. Σίγουρα θα επηρεαστούν όσοι είναι 30 και σπουδάζουν ακόμη, μετά το μήνυμά σου. Ίσως τα παρατήσουν κιόλας και ακολουθήσουν την συμβουλή σου από πάνω. Σώζεις ζωές.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Αν εγω μετα απο 12 ολόκληρα χρόνια δεν είχα τελειώσει την σχολή μου, χρωστούσα τα άντερα μου συν οτι η σχολή μου δεν έχει και τις καλύτερες προοπτικές, θα πήγαινα σε έναν ηλεκτρολόγο/υδραυλικό/οικοδόμο/τσαγκάρη να μου μάθει την τέχνη του,

Δεν είναι και ότι καλύτερο να έχεις φτάσει 30 χρόνων γυναίκα/μαντράχαλος και να το παίζεις φοιτιτής.

Τώρα ας κάνει η κοπέλα ας κάνει οτι θέλει.
Μικρέ το ότι εσύ (και όλοι εμείς που αρχίσαμε σπουδές στα 18) έχεις την πολυτέλεια να σε συντηρούν οι γονείς σου και να σπουδάζεις άνετα, και έχοντας την υγεία σου, καταλαβαίνεις ότι δεν είναι δεδομένο για κάποιους.
Επειδή είσαι νέος ακόμη και έχεις χρόνια να ωριμάσεις, να ξέρεις ότι υπάρχουν συμφοιτητές σου γύρω σου που παίρνουν αναστολή /σπουδάζουν αργότερα για σοβαρότατα θέματα.
Γι'αυτό καλό είναι να μην μιλάμε όταν δεν ξέρουμε την περίπτωση του καθενός.

Ο καθένας έχει τη δική του πορεία ζωής.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Ναι μόνο αν κωλοβαραει ο εκάστοτε φοιτητής και δεν συντρέχει άλλος σημαντικός λόγος.. Αλλά σε γενικές γραμμές δεν είναι ντροπή να αρχίσει κάποιος στα 30. Σιγά, έχουν αλλάξει οι εποχές.
Καλά, εννοείται.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Είχα τελειώσει οικονομική επιστήμη και τώρα κάνω το παιδαγωγικο δευτεροβαθμιας δλδ το παλιό φπψ
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 296 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα να πω είναι το τί θα έκανα εγώ άμα ήμουν στην θέση της κοπέλας, βεβαίως έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει. Μπορεί να μήν συμφωνώ με τις προπτυχιακές σπουδές σε μεγάλη ηλικία άλλα σέβομαι το δικαίωμα κάποιου να τις επιχειρήσει (άλλοστε έχουμε άτομα εδώ που ξεκινησάν σπουδές σε μεγάλη ηλικία όπως τον @Σπαρτιάτης).

Ξαναλέω μπορεί να κάνει ότι θέλει.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ιματζιν να είσαι 20 χρονών και να λες οτι δεν συμφωνείς με ένα τόσο βασικό δικαίωμα που κάνει apply σε κάθε ηλικία
Νομίζω κανείς δεν διαφωνεί με αυτό , μάλλον εννοεί το να είσαι σε μεγάλη ηλικία κ μόνο να σπουδάζεις χωρίς να δουλεύεις
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Νομίζω κανείς δεν διαφωνεί με αυτό , μάλλον εννοεί το να είσαι σε μεγάλη ηλικία κ μόνο να σπουδάζεις χωρίς να δουλεύεις
Γιατί ας πούμε ο άνθρωπος προορίζεται μόνο για δουλειά (ακόμα και μετά τις σπουδές) , οικογένεια , παιδιά , θρησκεία ; Ο μαθητής του 15 δεν εννοεί αυτό-
οτι δηλαδή είναι απαράδεκτο κάποιος να αργήσει να βγάλει την σχολή επειδή κωλοβαράει(και όλοι ξέρουμε τέτοιους φοιτητές που κλαίγονται για την δυσκολία της σχολής τους δίχως να έχουν ανοίξει ούτε μία φορά το βιβλίο), χωρίς να συντρέχει κάποιος άλλος λόγος ΣΟΒΑΡΟΣ.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του , φαίνεται να διαφωνεί γενικά με το να είναι καποιος 30+ και να πάει να σπουδάσει/να είναι ήδη φοιτητής.
Λες και είναι κακό ή ντροπιαστικό να αρχίσει κάποιος τις σπουδές του πιο αργά στην ζωή του… ή λες και πρέπει εμείς να κρίνουμε κάποιον που για τον χ,ψ σοβαρό και προσωπικό λόγο (ξαναλεω οχι κωλοβαρεμα) εγκατέλειψε τις σπουδές του κάποιος/άργησε να αρχίσει τις σπουδές του/έμεινε πίσω στις σπουδές.
Ας αποβάλουμε λίγο τα στερεότυπα σε αυτή την χώρα μπας και πάμε επιτέλους μπροστά.

και στην τελική αν κάποιος θέλει να σπουδάζει χωρίς να εργάζεται/να έχει στόχο να εργαστεί στο μέλλον , μαγκιά του.

Σε μπέρδεψε κάπου αυτό που είπα , @Ion. ;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γιατί ας πούμε ο άνθρωπος προορίζεται μόνο για δουλειά (ακόμα και μετά τις σπουδές) , οικογένεια , παιδιά , θρησκεία
Η θρησκεία, η οικογένεια κλπ που κολλάνε με αυτά που είπα ;
Εγώ απλώς θεωρώ κάπως το να εξαρτάται κάποιος από τους γονείς του ενώ είναι πάνω απο 30, δε νομίζω ότι λέω κάτι τραγικό . Πολλοί μάλιστα θεωρούν ότι από τα 18 πρέπει να συμβαίνει αυτό (όπως και γίνεται σε άλλες χώρες πχ της Ευρώπης που υπάρχουν και οι αντίστοιχες ευκαιρίες/ συνθήκες ) . Η ηλικία λοιπόν που ο καθένας είναι οικονομικά ανεξάρτητος διαφέρει , κάποιος γίνεται στα 20 κάποιος στα 25 κλπ αλλά το 30+ μου ακούγεται υπερβολικό
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
κάποιος γίνεται στα 20 κάποιος στα 25 κλπ αλλά το 30+ μου ακούγεται υπερβολικό
Άμα έχει την δυνατότητα να τον πληρώνουν οι γονείς μια ζωή , τι μας νοιάζει εμας τι κάνει ;
Το θέμα των χρημάτων και η εργασία δεν έχουν να κάνουν με αυτό το θρεντ που είπε ο μαθητής του 15 και ανέλυσα, just saying. Είναι άκυρο εντελώς.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ξανασπουδαζω για δευτερο πτυχιο για να αλλαξω επαγγελμα,συγγνωμη αν στα ματια σου ειμαι ανικανος.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
χρησιμοποιησε το ονομα μου δηλαδη την καταγωγη μου Σπαρτιατης!!!Δευτερα να παω να ξεγραφτω?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top