Σπουδές σε αλλη πόλη

Nikoletaant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoletaant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Λοιπόν, μάλλον περνάω σε μια σχολή που με ενδιαφέρει ωστόσο είναι εκτός του μόνιμου τόπου κατοικίας μου, οπότε παίζει το οικονομικό πρόβλημα. Η οικογένεια μου ειναι μεσαίου εισοδήματος. Το χουμε συζητήσει και έχουν τις αμφιβολίες τους για το αν θα τα βγάλουμε περα αλλα θέλουν να με στείλουν να σπουδάσω κάτι που με ενδιαφέρει. Ήθελα να ρωτήσω εαν τελικά περάσω πως θα μπορούσα να τα βγάλω περα και να συνεισφέρω και εγω; σκεφτόμουν να βρω συγκάτοικο απο καποια ομαδική της σχολής ή να πιάσω μια δουλειά τα ΠΣΚ για να καλύπτω τα δικά μου εξοδα και οι γονείς μου να μου εξασφαλιζουν μονο νοίκι και ρεύμα. Εγώ θα ήθελα οσο τιποτα να παω να σπουδάσω. Εαν υπάρχει κάποιος με ανάλογες εμπειρίες θα ηθελα πολύ να μιλήσουμε. Ευχαριστώ!
 

F1L1PAS

Νεοφερμένος

Ο F1L1PAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Λοιπόν, μάλλον περνάω σε μια σχολή που με ενδιαφέρει ωστόσο είναι εκτός του μόνιμου τόπου κατοικίας μου, οπότε παίζει το οικονομικό πρόβλημα. Η οικογένεια μου ειναι μεσαίου εισοδήματος. Το χουμε συζητήσει και έχουν τις αμφιβολίες τους για το αν θα τα βγάλουμε περα αλλα θέλουν να με στείλουν να σπουδάσω κάτι που με ενδιαφέρει. Ήθελα να ρωτήσω εαν τελικά περάσω πως θα μπορούσα να τα βγάλω περα και να συνεισφέρω και εγω; σκεφτόμουν να βρω συγκάτοικο απο καποια ομαδική της σχολής ή να πιάσω μια δουλειά τα ΠΣΚ για να καλύπτω τα δικά μου εξοδα και οι γονείς μου να μου εξασφαλιζουν μονο νοίκι και ρεύμα. Εγώ θα ήθελα οσο τιποτα να παω να σπουδάσω. Εαν υπάρχει κάποιος με ανάλογες εμπειρίες θα ηθελα πολύ να μιλήσουμε. Ευχαριστώ!
για την εργασία:
Γνώμη μου είναι αν πας για μηχανικός ή γιατρός, ξέχνα το, δεν θα προλαβαίνεις τίποτα, θα έχεις συνέχεια εργαστήρια, εργασίες κλπ. Αν πας για κάτι άλλο, ίσως μπορέσεις (πχ. καμιά φιλοσοφική). Θεωρώ ότι εξαρτάται από τη δυσκολία της σχολής και το πάθος σου για αυτή, έτσι ώστε να καταλαβαίνεις ευκολότερα το αντικείμενο και να τελειώνεις πιο γρήγορα, έτσι ώστε να σου μένει λίγος χρόνος να εργαστείς.

Αν βρεις συγκάτοικο:
Θα πρέπει να βρείτε διαμέρισμα που "να χωράει ενά μισι (1,5) άτομα και όχι 2", δηλαδή αν τα τετραγωνικά μέτρα που αναλογούν σε ένα άτομο είναι χ, θα πρέπει το διαμέρισμα που θα βρείτε να είναι λιγότερο από 2χ τετραγωνικά μέτρα, αλλιώς δεν έχει νόημα γιατί τα έξοδα ανά άτομο θα είναι τα ίδια πλην της θέρμανσης. Έτσι θα λειτουργούσα στη θέση σου.

Ελπίζω να βοήθησα. :)
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Λοιπόν, μάλλον περνάω σε μια σχολή που με ενδιαφέρει ωστόσο είναι εκτός του μόνιμου τόπου κατοικίας μου, οπότε παίζει το οικονομικό πρόβλημα. Η οικογένεια μου ειναι μεσαίου εισοδήματος. Το χουμε συζητήσει και έχουν τις αμφιβολίες τους για το αν θα τα βγάλουμε περα αλλα θέλουν να με στείλουν να σπουδάσω κάτι που με ενδιαφέρει. Ήθελα να ρωτήσω εαν τελικά περάσω πως θα μπορούσα να τα βγάλω περα και να συνεισφέρω και εγω; σκεφτόμουν να βρω συγκάτοικο απο καποια ομαδική της σχολής ή να πιάσω μια δουλειά τα ΠΣΚ για να καλύπτω τα δικά μου εξοδα και οι γονείς μου να μου εξασφαλιζουν μονο νοίκι και ρεύμα. Εγώ θα ήθελα οσο τιποτα να παω να σπουδάσω. Εαν υπάρχει κάποιος με ανάλογες εμπειρίες θα ηθελα πολύ να μιλήσουμε. Ευχαριστώ!
Σε ποια πόλη περνάς,να δούμε ενοίκια, κόστος γενικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και τι σχολή;
 

Nikoletaant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoletaant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Ιωάννινα Κρήτη ή Λάρισα και περνάω νοσηλευτική
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Απο αυτες τις επιλογες η Λαρισα ειναι η πιο οικονομικη, αλλα με τις λιγοτερες επιλογες σε διασκεδαση. Λογω των πολλων καφετεριων, κατι θα υπαρχει για απασχοληση.

Γιαννενα εχουν καλη διασκεδαση, πιο πολλες επιλογες για φοιτητικη εργασια αλλα ειναι ακριβα τα ενοικια αρκετα.
Εαν δεν κανω λαθος εχουν πιο ευκολη προσβαση για διαμονη σε φοιτητικη εστια, αλλα με το τει δεν ξερω ακριβως τι παιζει ψαξτο.

Κρητη ειναι εξτρα κοστος τα ακτοπλοικα/αεροπλανο και αναλογα την περιοχη τα ενοικια ειναι επισης ακριβα.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Ιωάννινα Κρήτη ή Λάρισα και περνάω νοσηλευτική
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Και εγώ Λάρισα θα σου έλεγα για τους ίδιους λόγους
Εξαρτάται βέβαια και από πού είσαι εσύ
Πάντως ή Λάρισα έχει φτηνά και πολλά σπίτια, έχει ζωντάνια και φυσικά όλο και κάποια απασχόληση θα βρεις
Αν τρως και λέσχη θα μειώσεις αρκετά τα έξοδα σου
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Ιωάννινα Κρήτη ή Λάρισα και περνάω νοσηλευτική
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Κοιτα ρε νικολετα, οπως τα λες το σεναριο βγαινει μονο σε εστια.
Το πιανω δουλεια ΣΚ και βγαζω τα αλλα εξοδα , οκ ...αλλα ειναι μια ρισκυ υποθεση και καθε υποθεση δεν ειναι ρεαλ.
Πολεις που μπορει να σε φροντισουν σε εστια ειναι το ηρακλειο και τα ιωαννινα.
Για να το κανουν θα πρεπει να εχεις κατα κεφαλην κατω των 3000€.
Αυτο θα ειναι για τον 1ο χρονο οπου δινουν προτεραιοτητα στους πρωτοετεις.
Τον αλλο χρονο θα το ξαναπαλεψεις και ετσι θα πηγαινει.
Το ηρακλειο που εχει έλλειμμα φοιτητων λογω εβε ισως ειναι καλυτερη περιπτωση.
Το ηρακλειο και τα ιωαννινα ζητανε καποιο ενοικιο το μηνα της ταξεως των 30€.

Τι παιζει απο εστιες στην λαρισσα δεν ξερω.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Και εγώ Λάρισα θα σου έλεγα για τους ίδιους λόγους
Εξαρτάται βέβαια και από πού είσαι εσύ
Πάντως ή Λάρισα έχει φτηνά και πολλά σπίτια, έχει ζωντάνια και φυσικά όλο και κάποια απασχόληση θα βρεις
Αν τρως και λέσχη θα μειώσεις αρκετά τα έξοδα σου
Η Λάρισα δεν έχει φθηνά σπίτια.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Άμα βρεις συγκάτοικο Λάρισα κοντά στη σχολή θα τη βγάλεις πολύ φθηνά. Θα πηγαίνεις με τα πόδια/ποδήλατο σχολή για μαθήματα και για φαγητό. Επίσης υπάρχει Lidl + λαική στην περιοχή. Κοίτα τις περιοχές Φιλιππούπολη και Άγιο Θωμά. Το κέντρο επίσης βγαίνει άνετα με ποδήλατο, αλλά ακόμα και με τα πόδια και ο δρόμος είναι ασφαλής ακόμα και το βράδυ.
Οπότε συγκριτικά με άλλες πόλεις θα έχεις πολύ λίγα έξοδα.
Η πόλη είναι τίγκα στις καφετέριες, οπότε αν ψαξτείς και με πολύ υπομονή κάτι θα βρεις. Δουλειά για ΠΣΚ μόνο δύσκολα θα βρεις βέβαια, το πιθανότερο είναι να σε χώνουν όποτε τους βολεύει. Η σχολή είναι εύκολη οπότε θα τη συνδυάσεις με δουλειά, μέχρι κάποιον βαθμό.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι γίνεται με τα εργαστήρια? δεν είναι πρόβλημα αν δεν τα παρακολουθείς πχ λόγω δουλειάς?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι γίνεται με τα εργαστήρια? δεν είναι πρόβλημα αν δεν τα παρακολουθείς πχ λόγω δουλειάς?
ε βεβαια ειναι μεγαλο προβλημα
τα εργαστηρια ειναι ζωρικα και δικαιως, θελουν και εργασιες
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Τα φθηνά είναι σε άσχημη κατασταση. Δεν βρίσκεις πολυ εύκολα κάτι νορμαλ.

ναι ισχύει.. είναι μεγάλη τύχη να βρει κάποιος κάτι φθηνό και να είναι σε αξιοπρεπής
κατάσταση.

Εγώ είμαι μεταξύ 2 επιλογών, διαμονή σε διπλανή πόλη με την βοήθεια γνωστού και δεύτερη
επιλογή ενοικίαση στην πόλη που βρίσκεται η σχολή, με την βοήθεια του φοιτητικού
στεγαστικού. (Για όσους δεν το ήξεραν και αν δεν εχω καταλάβει λάθος,το στεγαστικό ισχύει
για διαμονή στο νομό που ανήκει η σχολή!)


στην πρώτη περίπτωση το κόστος παρά την βοήθεια, είναι μεγάλο και εξήγησα τον προβληματισμό
μου εδώ:


στην δεύτερη περίπτωση, βρήκα ήδη.. και μάλιστα σήμερα, κάτι που θεωρώ πιο οικονομικό από άλλα
και αξιοπρεπέστατο!! αλλά δεν μπορώ να το πιάσω από τώρα, γιατί δεν συμφέρει να πληρώνω ένα
σπίτι ενώ δεν θα είμαι εκεί και πιθανότατα όταν το χρειαστώ δεν θα είναι ελεύθερο ή θα έχει αλλάξει
η τιμή του!!

Αυτό το φοιτητικό στεγαστικό, εκτός του ότι η αίτηση γίνεται το καλοκαίρι αφού έχουμε φάει
2 εξάμηνα στην σχολή, έχει παραμείνει το ίδιο όλα αυτά τα χρόνια, χωρίς να αναπροσαρμοστεί
σύμφωνα και με την μέση τιμή ενοικίασης των φοιτητικών ακινήτων, είναι κάτι δύσκολο να το
σκεφτούν οτι χρειάζεται ρύθμιση?

Το 1000αρικο, σε πολλές περιπτώσεις αντιστοιχεί σε 4 ενοίκια!!! (σχεδόν το ίδιο και στην
δική μου περίπτωση που αναφέρω πιο πάνω) ούτε καν να βγάλεις έστω το ένα εξάμηνο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Δωρεαν παιδεια σου λεει μετα...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
ναι ισχύει.. είναι μεγάλη τύχη να βρει κάποιος κάτι φθηνό και να είναι σε αξιοπρεπής
κατάσταση.

Εγώ είμαι μεταξύ 2 επιλογών, διαμονή σε διπλανή πόλη με την βοήθεια γνωστού και δεύτερη
επιλογή ενοικίαση στην πόλη που βρίσκεται η σχολή, με την βοήθεια του φοιτητικού
στεγαστικού. (Για όσους δεν το ήξεραν και αν δεν εχω καταλάβει λάθος,το στεγαστικό ισχύει
για διαμονή στο νομό που ανήκει η σχολή!)


στην πρώτη περίπτωση το κόστος παρά την βοήθεια, είναι μεγάλο και εξήγησα τον προβληματισμό
μου εδώ:


στην δεύτερη περίπτωση, βρήκα ήδη.. και μάλιστα σήμερα, κάτι που θεωρώ πιο οικονομικό από άλλα
και αξιοπρεπέστατο!! αλλά δεν μπορώ να το πιάσω από τώρα, γιατί δεν συμφέρει να πληρώνω ένα
σπίτι ενώ δεν θα είμαι εκεί και πιθανότατα όταν το χρειαστώ δεν θα είναι ελεύθερο ή θα έχει αλλάξει
η τιμή του!!

Αυτό το φοιτητικό στεγαστικό, εκτός του ότι η αίτηση γίνεται το καλοκαίρι αφού έχουμε φάει
2 εξάμηνα στην σχολή, έχει παραμείνει το ίδιο όλα αυτά τα χρόνια, χωρίς να αναπροσαρμοστεί
σύμφωνα και με την μέση τιμή ενοικίασης των φοιτητικών ακινήτων, είναι κάτι δύσκολο να το
σκεφτούν οτι χρειάζεται ρύθμιση?

Το 1000αρικο, σε πολλές περιπτώσεις αντιστοιχεί σε 4 ενοίκια!!! (σχεδόν το ίδιο και στην
δική μου περίπτωση που αναφέρω πιο πάνω) ούτε καν να βγάλεις έστω το ένα εξάμηνο!
Δικιο βουνο εχεις,ενα επιδομα που θα το παρεις 1,5 χρονο μετα και δεν φτανει για πολλα πολλα .
προσεξε ..και εφοσον εχεις περασει τα μισα μαθηματα ,,αν οχι θα κοιμασαι σε δεντρο.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Δικιο βουνο εχεις,ενα επιδομα που θα το παρεις 1,5 χρονο μετα και δεν φτανει για πολλα πολλα .
προσεξε ..και εφοσον εχεις περασει τα μισα μαθηματα ,,αν οχι θα κοιμασαι σε δεντρο.

για τους πρωτοετής απ'οσο ξέρω δεν ισχύει αυτό με τα μισά μαθήματα,
από εκεί και πέρα ναι μπορεί να είναι και αυτό ένα πρόβλημα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
για τους πρωτοετής απ'οσο ξέρω δεν ισχύει αυτό με τα μισά μαθήματα,
από εκεί και πέρα ναι μπορεί να είναι και αυτό ένα πρόβλημα.
ναι πραγματι ..οι πρωτοετεις εχουν ασυλία μαθηματων
γιατι σποπευεις να μεινεις αιωνια στο πρωτο?

α καταλαβα στο δευτερο θα αραβωνιαστεις και θα μενεις στο λαρισαια νυφη.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
α καταλαβα στο δευτερο θα αραβωνιαστεις και θα μενεις στο λαρισαια νυφη.

εσυ το λές αστείο..

μην σου πω..οτι όντως κάτι τέτοιο θα βοηθούσε..

δηλαδή αν κάποιος πραγματικά.. θέλει να βγάλει σχολή στην επαρχία
και τα οικονομικά του δεν βοηθάνε.

και για να το "τερματίσω", το κράτος θα έπρεπε να μας κυνηγούσε να κάνουμε κάτι και σε αυτό το
τομέα, που κάθε χρόνο η Ελλάδα είναι όλο και λιγότερη σε πληθυσμό και τα διαζύγια όλο
και περισσότερα.

δλδ να μας παρακαλάνε θα έπρεπε να φτιάξουμε την ζωή μας!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
εσυ το λές αστείο..

μην σου πω..οτι όντως κάτι τέτοιο θα βοηθούσε..

δηλαδή αν κάποιος πραγματικά.. θέλει να βγάλει σχολή στην επαρχία
και τα οικονομικά του δεν βοηθάνε.

και για να το "τερματίσω", το κράτος θα έπρεπε να μας κυνηγούσε να κάνουμε κάτι και σε αυτό το
τομέα, που κάθε χρόνο η Ελλάδα είναι όλο και λιγότερη σε πληθυσμό και τα διαζύγια όλο
και περισσότερα.

δλδ να μας παρακαλάνε θα έπρεπε να φτιάξουμε την ζωή μας!!
Εγω δεν μιλαω για πλακα
Αλλωστε ο θεος σας ο Bill το εδειξε, αφηστε τους υπολογιστες τωρα θα φτιαχνουμε εμβολια.

Τωρα δουλεψε δεν δουλεψε το Inteface με την εφορια και ποσους παρακολουθησαμε σημερα,,δεν λεει.
Ενω για κανε εικονα ..να ερχεται το καραβι στο βολο και να το γεμιζεις με τα σιταρια σου , ε.. απολαυση ... αρχων της τροφης και να μετρας το χρημα.
Ρε γαμωτο εγω γεωπόνος επρεπε να γινω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top