Σπουδές ιατρικής στο Ιάσιο της Ρουμανίας

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
:star::star::star::star::star::star::star::star::star: Yes you do!:fish2::fish2::fish2::fish2::fish2:
Εδώ η Ρώσικη αυτοκρατορία δεν σου στάθηκε εμπόδιο σε αυτό θα κολλήσουμε; (joke)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πέρα από την πλάκα η ιδέα των πανελληνίων μου φαίνεται κάπως ελκυστική, ο/η memetchi έχει δίκιο, αν κάνω την αίτηση και με δεχτούν θα περάσω ένα άσχημο καλοκαίρι
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρα από την πλάκα η ιδέα των πανελληνίων μου φαίνεται κάπως ελκυστική, ο/η memetchi έχει δίκιο, αν κάνω την αίτηση και με δεχτούν θα περάσω ένα άσχημο καλοκαίρι

Σου στέλνω ένα φιλί για καληνύχτα και σε απαλλάσσω από την παρουσία μου!
Be safe!
Be reasonable!
Be responsible!
Be self-controlled!
Be smart!
Be happy!
 

Doctorblue

Νεοφερμένος

Η Doctorblue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θεωρώ ότι οι κατακτηριοι είναι αρκετά συνειδητοποιημένοι στο τι θα επιλέξουν στην ιατρική! Κάνουν πολλές φορές έξυπνες κινήσεις και επιλέγουν ειδικοτητες σε νοσοκομεία χωρίς αναμονή ενώ πχ ένας από πανελληνιες περιμένει 6 χρόνια για παίδων. Και φτάνουν να τελειώνουν στην ίδια ηλικία πάνω κάτω και οι 2 , ενώ ο κατακτηριος έχει 2 πτυχία.Επίσης είναι συνειδητοποιημένοι στο κομμάτι του διδακτορικού! Εγώ είμαι 24 θέλω να περάσω ιατρική πατρα και μόνο εκεί . Είμαι διατεθειμένη να περάσω και σκιστώ στο διάβασμα γιατί το θέλω από μικρό παιδί, ξερω ότι αν ήμουν στη σχολη της ιατρικης αυτή τη στιγμη δε θα έχανα τον καιρό μου σε βλακείες ( ταξίδια ξενύχτια κτλ) ! Ήδη στη νοσηλευτική είχα σκιστεί στο διάβασμα γιατί ήθελα να τελειώνω πάντα με το καλύτερο βαθμό όσο το δυνατόν νωρίτερα και το κατάφερα ! Το θέμα μου είναι αν στην πατρα είναι αδιαβλητες οι εξετάσεις!
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αν ο σκοπός σου είναι βοηθήσεις τον συνάνθρωπο μπορείς να πας και νοσηλευτική .
Αν θες να ασχοληθείς με έρευνα μπορείς να πας και φαρμακευτική,βιολογικό,χημικό .
Αν θες και την αίγλη του γιατρού πρέπει να πας ιατρική ....
Με πολύ διάβασμα και λίγη τύχη μπορείς να τα καταφέρεις .

Νοσηλευτική μπορεί να δυσκολευτεί να έχει επαγγελματική αποκατάσταση...εγώ πέρναγα Νοσηλευτική ΤΕΙ και δεν πήγα γι'αυτό το λόγο.

Βέβαια θα μου πείς σπούδασα Λογιστική και δεν μου αρέσει το αντικείμενο,τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι τώρα.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Νοσηλευτική μπορεί να δυσκολευτεί να έχει επαγγελματική αποκατάσταση...εγώ πέρναγα Νοσηλευτική ΤΕΙ και δεν πήγα γι'αυτό το λόγο.

Βέβαια θα μου πείς σπούδασα Λογιστική και δεν μου αρέσει το αντικείμενο,τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι τώρα.
Αρχές Ιουλίου 1200 προσλήψεις σε νοσοκομεία άκουσα ,υποθέτω και νοσηλευτές σίγουρα !
Η νοσηλευτική είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από ένα μεγάλο μερίδιο τμημάτων στην Ελλάδα που πρακτικά σε βγάζουν άνεργο.
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Αρχές Ιουλίου 1200 προσλήψεις σε νοσοκομεία άκουσα ,υποθέτω και νοσηλευτές σίγουρα !
Η νοσηλευτική είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από ένα μεγάλο μερίδιο τμημάτων στην Ελλάδα που πρακτικά σε βγάζουν άνεργο.
Η νοσηλευτική μπορεί να είναι καλή όμως δυστυχώς είναι από τις δουλειές που σε ταλαιπωρούν. Μερικές φορές κάθεσαι 12+ ώρες στο νοσοκομείο βλέποντας πράγματα που για να αντέξεις θα χρειαστείς γερό στομάχι. Από ότι έχω παρατηρήσει η νοσηλεύτριες φαίνονται πιο γερασμένες από άλλους ανθρώπους σε κάποιες ηλικίες λόγω των βάναυσων ωρών του νοσοκομείου.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Αρχές Ιουλίου 1200 προσλήψεις σε νοσοκομεία άκουσα ,υποθέτω και νοσηλευτές σίγουρα !
Η νοσηλευτική είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από ένα μεγάλο μερίδιο τμημάτων στην Ελλάδα που πρακτικά σε βγάζουν άνεργο.

Αυτό συμβαίνει το 2020 λόγω Covid 19. Όταν γίνουν οι προσλήψεις οι υπόλοιποι που θα μείνουν έξω που θα δουλέψουν;
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και πάλι!

Έπειτα από 8+ μήνες διαβάσματος για τις πανελλήνιες και έχοντας συνεχώς στο μυαλό μου την ιατρική, προτίθεμαι να κάνω αίτηση και στο πανεπιστήμιο της Κωνστάντζας στη Ρουμανία.

Έχω ετοιμάσει όλα τα έγγραφα, μεταφρασμένα και με την σφραγίδα της Χάγης και όταν σε ένα μήνα ανοίξουν οι αιτήσεις θα κάνω την αίτηση.

Θα ήθελα να ρωτήσω για όποιον σπουδάζει στη Ρουμανία ή γνωρίζει:

Σχετικά με τις υποτροφίες ποια είναι η διαδικασία και που μπορώ να βρω πληροφορίες (αν γράψω φέτος αρκετά καλά στις πανελλήνιες πράγμα που νοείται μετά από τόσο διάβασμα θα έχω πιθανότητες για υποτροφία);

Η αίτηση προς το υπουργείο παιδείας της Ρουμανίας πότε γίνεται, πριν ή μετά την αίτηση και γενικά τι είναι και γιατί χρειάζεται;

Οι φοιτητές της Ρουμανίας έχουν bonus όπως στην Ελλάδα λόγω της ιδιότητας του φοιτητή, δηλαδή σε μέσα μαζικής μεταφοράς κτλ;

Το κόστος ζωής στη Ρουμανία πως είναι; Το πανεπιστήμιο αναφέρει κάποιες καταπληκτικές τιμές... ένα σπίτι χωρίς ξεχωριστό δωμάτιο 75 ευρώ το μήνα, το ίντερνετ 10 ευρώ το μήνα, το τηλέφωνο 5 ευρώ το μήνα και πάει λέγοντας. Ισχύουν;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το κόστος ζωής στη Ρουμανία πως είναι; Το πανεπιστήμιο αναφέρει κάποιες καταπληκτικές τιμές... ένα σπίτι χωρίς ξεχωριστό δωμάτιο 75 ευρώ το μήνα, το ίντερνετ 10 ευρώ το μήνα, το τηλέφωνο 5 ευρώ το μήνα και πάει λέγοντας. Ισχύουν;

Αν και δεν έχω επίσημα στοιχεία, λογικά ισχύουν.Για την Βουλγαρία επειδή έχω γνωστούς μου που σπουδάζουν εκεί, είναι πολύ φτηνά.Θα ισχύει το ίδιο και με Ρουμανία.Μπορείς να το διαπιστώσεις και από το κατά κεφαλήν εισόδημα, εκτός εάν έχουν πληθωρισμό που δεν νομίζω να είναι τόσο αυξημένος ώστε να είναι πανάκριβα για μάς.

Θα ήθελα να επισκεφτώ το κάστρο του Δράκουλα κάποια στιγμή.

Καλά κάνεις που σκέφτεσαι να σπουδάσεις εκεί.Ο γνωστός που σου λέω σπουδάζει Κτηνιατρική στην Βουλγαρία και ήταν πολύ καλός μαθητής στο σχολείο.
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και πάλι,

Επειδή στο πανεπιστήμιο ζητούν τις βαθμολογίες και των τριών τάξεων του λυκείου και επειδή έχω χάσει τις βαθμολογίες της Α & Β λυκείου, αν πάω στο λύκειο υπάρχει η δυνατότητα εκτύπωσης και να μου τις ξαναδώσουν;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και πάλι,

Επειδή στο πανεπιστήμιο ζητούν τις βαθμολογίες και των τριών τάξεων του λυκείου και επειδή έχω χάσει τις βαθμολογίες της Α & Β λυκείου, αν πάω στο λύκειο υπάρχει η δυνατότητα εκτύπωσης και να μου τις ξαναδώσουν;

Λογικά ναί.Γιατί όχι ;
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Καλημερα σε όλους,

Θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι οι αιτήσεις για τα πανεπιστήμια της Ρουμανιας για το έτος 2021-2022 έχουν ανοίξει. Οποίος σκοπεύει να κανει αίτηση και θελει να συζητήσει ή εχει ερωτήσεις μπορεί να στελνει μηνύματα εδώ.

Καλη επιτυχία σε όλους τους αιτούντες!
 

NickMD

Νεοφερμένος

Ο NickMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Η νοσηλευτική μπορεί να είναι καλή όμως δυστυχώς είναι από τις δουλειές που σε ταλαιπωρούν. Μερικές φορές κάθεσαι 12+ ώρες στο νοσοκομείο βλέποντας πράγματα που για να αντέξεις θα χρειαστείς γερό στομάχι. Από ότι έχω παρατηρήσει η νοσηλεύτριες φαίνονται πιο γερασμένες από άλλους ανθρώπους σε κάποιες ηλικίες λόγω των βάναυσων ωρών του νοσοκομείου.
Αν το πιστεύεις αυτό για τους νοσηλευτές να αναθεωρήσεις και την ιατρική. 8ωρο κυκλικό οι πρώτοι, 8ωρο+ 24ωρο εφημερίας οι δεύτεροι. Βρέξει χιονίσει ο νοσηλευτης στο 8ωρο θα αλλάξει βάρδια με τον επόμενο. Φορτο εργασίας αμφότεροι απαιτητικό προφανως. Αν αυτά που βλέπουν οι νοσηλευτές θελουν γερό στομάχι τοτε σίγουρα θες ιατρικη;
Όπως και να έχει, καλα αποτέλεσματα στην αίτησή σου! 😀
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Αν το πιστεύεις αυτό για τους νοσηλευτές να αναθεωρήσεις και την ιατρική. 8ωρο κυκλικό οι πρώτοι, 8ωρο+ 24ωρο εφημερίας οι δεύτεροι. Βρέξει χιονίσει ο νοσηλευτης στο 8ωρο θα αλλάξει βάρδια με τον επόμενο. Φορτο εργασίας αμφότεροι απαιτητικό προφανως. Αν αυτά που βλέπουν οι νοσηλευτές θελουν γερό στομάχι τοτε σίγουρα θες ιατρικη;
Όπως και να έχει, καλα αποτέλεσματα στην αίτησή σου! 😀
Έχει περάσει σχεδόν ένας χρόνος από τότε που το έγραψα όμως όπως και να έχει, κατανοώ την δυσκολία των γιατρών και των νοσηλευτών σε θέματα κούρασης και ταλαιπωρίας. Ο κλάδος της υγείας είναι από τους πιο βαρβάτους σε θέματα κούρασης.

Χωρίς παρεξήγηση αλλά αρνούμαι να αναθεωρησω οτιδήποτε… έπειτα από αυτο το μήνυμα καθημερινα διάβαζα από το πρωί μέχρι το βράδυ ωστε να βγαλω την ύλη και να καταφέρω να πραγματοποιησω αυτο που ονειρεύομαι. Έχοντας να δώσω ξένες γλώσσες (δεν μπορούσα να τις αφήσω μετά από τόση προσπάθεια), εξετάσεις πανεπιστημίου, διάβασμα ύλης για τις πανελλήνιες και αμέτρητη κούραση για να δω να πετυχαίνω τους στόχους μου έχω φτάσει σε ένα σημείο χωρίς επιστροφή.

Αντιλαμβάνομαι το μεγάλο μου λάθος στο μήνυμα που παρέθεσες όμως εν τελει άνθρωπος ειμαι. Όμως ευτυχώς μαθαίνω από τα λάθη μου…

Μια συμβουλή (ελπίζω) μελλοντικέ συνάδελφε. Ποτε μην κρίνεις ένα άτομο από ένα σχόλιο, ιδιαιτερα αν δεν ξέρεις όλες τις λεπτομέρειες. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, καλή συνέχεια!
 

NickMD

Νεοφερμένος

Ο NickMD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Έχει περάσει σχεδόν ένας χρόνος από τότε που το έγραψα όμως όπως και να έχει, κατανοώ την δυσκολία των γιατρών και των νοσηλευτών σε θέματα κούρασης και ταλαιπωρίας. Ο κλάδος της υγείας είναι από τους πιο βαρβάτους σε θέματα κούρασης.

Χωρίς παρεξήγηση αλλά αρνούμαι να αναθεωρησω οτιδήποτε… έπειτα από αυτο το μήνυμα καθημερινα διάβαζα από το πρωί μέχρι το βράδυ ωστε να βγαλω την ύλη και να καταφέρω να πραγματοποιησω αυτο που ονειρεύομαι. Έχοντας να δώσω ξένες γλώσσες (δεν μπορούσα να τις αφήσω μετά από τόση προσπάθεια), εξετάσεις πανεπιστημίου, διάβασμα ύλης για τις πανελλήνιες και αμέτρητη κούραση για να δω να πετυχαίνω τους στόχους μου έχω φτάσει σε ένα σημείο χωρίς επιστροφή.

Αντιλαμβάνομαι το μεγάλο μου λάθος στο μήνυμα που παρέθεσες όμως εν τελει άνθρωπος ειμαι. Όμως ευτυχώς μαθαίνω από τα λάθη μου…

Μια συμβουλή (ελπίζω) μελλοντικέ συνάδελφε. Ποτε μην κρίνεις ένα άτομο από ένα σχόλιο, ιδιαιτερα αν δεν ξέρεις όλες τις λεπτομέρειες. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, καλή συνέχεια!
Αλίμονο αν σε έκρινα από ένα σχόλιο σου το οποίο δεν είναι κακόβουλο απλως μερικώς αληθές λόγω άγνοιας. Ίσα ίσα δείχνεις από τους σχολιασμούς σου μετρημένο και συνειδητοποιημενο παιδί. Δεν πρόσεξα ημερομηνίες συγχωρα με. Εύχομαι τα καλύτερα είτε εδώ είτε εξωτερικό οι άνθρωποι που αγαπάνε την επιστήμη δεν χάνονται!
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Η νοσηλευτική μπορεί να είναι καλή όμως δυστυχώς είναι από τις δουλειές που σε ταλαιπωρούν. Μερικές φορές κάθεσαι 12+ ώρες στο νοσοκομείο βλέποντας πράγματα που για να αντέξεις θα χρειαστείς γερό στομάχι. Από ότι έχω παρατηρήσει η νοσηλεύτριες φαίνονται πιο γερασμένες από άλλους ανθρώπους σε κάποιες ηλικίες λόγω των βάναυσων ωρών του νοσοκομa
αυτο με τις γερασμενες νοσηλευτριες ειναι ολα τα λεφτα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
1640955392516.png
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Έχει περάσει σχεδόν ένας χρόνος από τότε που το έγραψα όμως όπως και να έχει, κατανοώ την δυσκολία των γιατρών και των νοσηλευτών σε θέματα κούρασης και ταλαιπωρίας. Ο κλάδος της υγείας είναι από τους πιο βαρβάτους σε θέματα κούρασης.

Χωρίς παρεξήγηση αλλά αρνούμαι να αναθεωρησω οτιδήποτε… έπειτα από αυτο το μήνυμα καθημερινα διάβαζα από το πρωί μέχρι το βράδυ ωστε να βγαλω την ύλη και να καταφέρω να πραγματοποιησω αυτο που ονειρεύομαι. Έχοντας να δώσω ξένες γλώσσες (δεν μπορούσα να τις αφήσω μετά από τόση προσπάθεια), εξετάσεις πανεπιστημίου, διάβασμα ύλης για τις πανελλήνιες και αμέτρητη κούραση για να δω να πετυχαίνω τους στόχους μου έχω φτάσει σε ένα σημείο χωρίς επιστροφή.

Αντιλαμβάνομαι το μεγάλο μου λάθος στο μήνυμα που παρέθεσες όμως εν τελει άνθρωπος ειμαι. Όμως ευτυχώς μαθαίνω από τα λάθη μου…

Μια συμβουλή (ελπίζω) μελλοντικέ συνάδελφε. Ποτε μην κρίνεις ένα άτομο από ένα σχόλιο, ιδιαιτερα αν δεν ξέρεις όλες τις λεπτομέρειες. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, καλή συνέχεια!

Nίκο παράτησέ τα όλα και έλα Ελλάδα να κάνεις το χατήρι της κενωνίας να μπροσφέρεις στον ντόπο σαν νέος με το κοινωνικό επίδομα. Να σε έχουν το σόι και ο σοφός λαός, πολλά μέλη του φόρουμ ως παράδειγμα ότι πρόκοψες εδώ άσχετα αν θα είσαι χωρίς αντικείμενο. :book:

Ζούμε και αυτή η μόδα: του αντικινήτρου υπερ μιας δήθεν εθνικιστικής αντίληψης για την Ελλάδα ότι όλοι πρέπει να προσφέρουμε σε κάτι ασαφές ενώ αυτοί που το λένε έχουν βολέψει και τα τρισέγγονά τους και καλούν τους άλλους να "σώσουν" τη χώρα.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Nίκο παράτησέ τα όλα και έλα Ελλάδα να κάνεις το χατήρι της κενωνίας να μπροσφέρεις στον ντόπο σαν νέος με το κοινωνικό επίδομα. Να σε έχουν το σόι και ο σοφός λαός, πολλά μέλη του φόρουμ ως παράδειγμα ότι πρόκοψες εδώ άσχετα αν θα είσαι χωρίς αντικείμενο. :book:

Ζούμε και αυτή η μόδα: του αντικινήτρου υπερ μιας δήθεν εθνικιστικής αντίληψης για την Ελλάδα ότι όλοι πρέπει να προσφέρουμε σε κάτι ασαφές ενώ αυτοί που το λένε έχουν βολέψει και τα τρισέγγονά τους και καλούν τους άλλους να "σώσουν" τη χώρα.
ποτε ειπα κατι τετοιο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top