Σπουδές ιατρικής στο Ιάσιο της Ρουμανίας

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κάτι διάβασα για τους ανθοκόμους. Σάς παρακαλώ πολύ το επάγγελμα του 21ου αιώνα είναι!


Το συγκεκριμένο 3λέπτο κομμάτι ταιριάζει 100% στην περίπτωση που συζητάμε.

Διάλογος:
-Σπουδάζει με πολύ μεγάλη επιτυχία Ανθοκομία
-Τι μού λες;
-Βεβαίως, ταυτοχρόνως, είχε περάσει και στην Ιατρική Αθηνών... Αλλά.... φυσικά προτίμησε την Ανθοκομία.
...
...
-Από το να γίνει Ιατρός προτίμησε να γίνει Ανθοκόμος;
-Άκου τι λέει! Ακούω και φρίττω...
....

(Η συνέχεια στο βίντεο) :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Κάτι διάβασα για τους ανθοκόμους. Σάς παρακαλώ πολύ το επάγγελμα του 21ου αιώνα είναι!


Το συγκεκριμένο 3λέπτο κομμάτι ταιριάζει 100% στην περίπτωση που συζητάμε.

Διάλογος:
-Σπουδάζει με πολύ μεγάλη επιτυχία Ανθοκομία
-Τι μού λες;
-Βεβαίως, ταυτοχρόνως, είχε περάσει και στην Ιατρική Αθηνών... Αλλά.... φυσικά προτίμησε την Ανθοκομία.
...
...
-Από το να γίνει Ιατρός προτίμησε να γίνει Ανθοκόμος;
-Άκου τι λέει! Ακούω και φρίττω...
....

(Η συνέχεια στο βίντεο) :P
Τα λεγε η Χριστινα Μαρκατου απο τοτε! Εχει και αλλα σημεια με ιατρικο περιεχομενο η σειρα.
1)τα περι αποφρακτικου ικτερου που ειχε η δηθεν φιλη της η Αρχοντουλα (δικαιολογια για να ξεπορτιζει το Χριστινακι). Η γρια-Μαρκαταινα προτεινει ως θεραπεια τις βεντουζες,
2)την πιθανη διαγνωση AIDS για τη Σασα απ τη γρια-Μαρκαταινα που συναδει με τον ασωτο τροπο ζωης της,
3)την προταση της Χριστινας στη Σασα να βγαλει προληπτικα τις αμυγδαλες της ή τη σκωληκοειδή της (μην καταληξει σε καμια ξεγυρισμενη περιτονιτιδα) ή τα πτερυγια των αυτιων της (που ειναι και αχρηστα) για να νοσηλευτει στο γενικο κρατικο κ η Χριστινα να τριγυρνα στο νοσοκομειο που βρισκεται ο Αντωνης που επεσε απ την ταρατσα στην προσπαθεια να φτιαξει την κεραια στο Μαρκατεικο. Τελικα, αποφασισαν να ακολουθησουν το πιο λαιτ σεναριο του κολικου νεφρου κ οχι πολυ πειστικα,
4)τη διαγνωση της εγκυμοσυνης του Αριστειδη απ την "αποκλειστικη νοσοκομα" Χριστινα Μαρκατου.
Και πολλα ακομη. Ακρως διδακτικη σειρα.

Οπως καταλαβαινεις επεσες σε εναν καμενο φαν της σειρας που κοντευει να μαθει απ εξω κ τους διαλογους!!!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πιο μεταπτυχιακό προτείνεις, να μαντέψω plant sciences του Cambridge ή ενός άλλου αξιότιμου πανεπιστημίου. Έπειτα τι διδακτορικό; πάνω στη χημική κινητική ή σε κάτι παρόμοιο, μπορείς να μου εξηγήσεις τις βάσεις* γιατί έχει κάπως ενδιαφέρον...

*Δεν ξέρω αν η γεωπονία σε προετοιμάζει για τέτοιες έρευνες... νομίζω γενικά θα προτιμούσαν έναν μαθηματικό ή φυσικό από έναν γεωπόνο

Πάντως δεν ξέρω θα τα σκεφτώ όλα με συγχωρείς όμως θα πρέπει να δω τι πραγματικά θα μου άρεσε και όταν αποφασίσω θα δώσω όλο μου τον εαυτό πάνω σε αυτό

Ακριβώς, φίλε μου. Δες πρώτα 1-2 χρόνια πως θα πάνε οι σπουδές στη Γεωπονική και προσπάθησε να ενημερωθείς από αγγλικά sites για τις σύγχρονες ειδικότητες του κλάδου. Από τη στιγμή που έχεις υπόβαθρο στη Χημεία, μπορείς να ασχοληθείς με την Χημεία Γεωργικών Φαρμάκων. Η χημική κινητική σε ερευνητικό επίπεδο, αποτελεί το Α και το Ω στην Φαρμακοκινητική. Η χημική κινητική συνδυάζει γνώσεις Μαθηματικών και Φυσικής στην ερμηνεία της δυναμικής μια χημικής αντίδρασης. Όπως καταλαβαίνεις η δυναμική μιας χημικής αντίδρασης περιλαμβάνει την στατιστική ανάλυση των μορίων, αντιδρώντων και φυσικά με την κατάλληλη χρήση κώδικα θα υπάρχει η ποιοτική εικόνα της δυναμικής εξέλιξης. Το θέμα έχει τρομερό ενδιαφέρον αλλά σε δεύτερο επίπεδο. Όταν θα έχεις αφιερωθεί καλά στην επιστήμη της Γεωπονίας χωρίς να ξεφεύγεις από τους στόχους σου με βάση τα λεγόμενα των άλλων.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
:verymad: ναι μαμα (joke)

Από ότι βλέπω έχω ταλαιπωρήσει αρκετά το forum επειδή είμαι λίγο αναποφάσιστος απλός επιζητώ γνώμες για να μην κάνω λάθος έπειτα και για να είμαι απόλυτα σίγουρος μιας που το forum περιέχει γιατρούς, φοιτητές από αρκετές σχολές και γενικά ανθρώπους που γνωρίζουν, με συγχωρείς για την ταλαιπωρία όμως ότι είπα πριν ισχύει, πραγματικά η γεωπονία είναι μια πάρα πολύ καλή σχολή όμως συνεχώς συναντώ το ερώτημα μπροστά μου είναι αυτό που μου αρέσει πραγματικά (μιας που στη τρίτη λυκείου ήθελα να γίνω μόνο γιατρός)
Δεν με καταλάβατε! Όταν είπα ότι καλύτερα θα ήταν αν παρέμεινα γεωπόνος εννοούσα ότι θα ήταν καλύτερα προς άποψη ασφάλειας διότι στη γεωπονία δεν θα αγχώνομαι για τα δίδακτρα και θα είμαι στην Ελλάδα όμως επειδή επαναλαμβανόμαστε όπως είπαν μερικοί ένας είναι αποφασισμένος δεν ενδιαφέρεται για τα ρίσκα όμως αυτό δεν σημαίνει ότι έχω πάρει την απόφαση μου!

Ενδιαφέρων...

Επίσης δεν ξέρω γιατί αλλά αρκετά άτομα με λένε να γίνω καθηγητής σε γεωπονικό πανεπιστήμιο, δεν είναι ότι δεν θα μου άρεσε όμως καλύτερα είναι κάποιος να κάνει κάτι που του αρέσει μέγιστα. Τέλος πάντων αυτό το καλοκαίρι θα ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα πάντως θα σκέφτομαι και τις δύο μου επιλογές.

Μια έχω την ασφάλεια και από την άλλη έχω το επάγγελμα που μπορεί πάντα να επιθυμούσα....
Δεν ξέρω γιατί όμως τα μαθήματα της σχολής μου είναι κάπως εύκολα παρότι που αρκετά άτομα λένε ότι είναι δύσκολα. Δεν μου ασκούν ενδιαφέρον ως επιστήμονα, δεν βλέπω καμία δυσκολία και κατά συνέπεια καμία εξέλιξη. Αυτό που αποτέλειωσε τις ελπίδες μου είναι τα μαθήματα όπως δενδροκομία, ανθοκομία κτλ. Αυτό που επιζητώ είναι η δυσκολία και όπως λένε αρκετή το πολύ διάβασμα και όχι ένα ξερό χωρίς συναισθήματα διάβασμα. Η ιατρική μου δίνει αυτή τη φλόγα που έχω πει αλλά και την δυσκολία που στο τέλος σε ανταμείβει διότι ξέρεις ότι κάνεις κάτι σημαντικό και σε αυτή τη περίπτωση στην υγεία του ανθρώπου που μπορεί κάποια μέρα να βοηθήσει χιλιάδες ανθρώπους. Για παράδειγμα ένας καθηγητής μου μας είπε την διδακτορική του εργασία που ήταν πάνω σε μια μελιτζάνα (;;; )μου θυμίζει την ταινία με τους Αιγύπτιους θεούς που ο θεός της γνώσης μελετούσε μια σαλάτα...

Υ.Γ βλέπω ότι η συζήτηση πάει στα αρκετά προσωπικά πράγμα που δεν μου αρέσει. Δεν θα το αναλύσω περαιτέρω...
Υ.Γ 2 Πως ένας γεωπόνος μπορεί να ασχοληθεί με την χημική κινητική;;;

Νίκο, παιδί μου, κανείς σχεδόν άνθρωπος δεν μπορεί να ξέρει στα 19 του τι «του αρέσει μέγιστα». Δεν μπορείς στην πραγματικότητα να ξέρεις αν σου αρέσει η γεωπονία, απλά και μόνο διότι δεν ξέρεις τι πραγματεύεται η γεωπονία. Εγώ θυμάμαι στο 1ο έτος πόσα και πόσα παιδιά να τους αρέσουν τα μαθηματικά. Ε, στο δεύτερο δεν άρεσαν ούτε στα μισά. Την επιστήμη τη γνωρίζεις όσο τη σπουδάζεις, επομένως, μην απορρίπτεις τη γεωπονία ως «εύκολη» ή ό,τι άλλο μέσα σε ενάμισι εξάμηνο που σπουδάζεις.

Επίσης, μου δίνεις την εντύπωση με τα τελευταία σου σχόλια ότι προσπαθείς να παραθέσεις - είτε σε εμάς είτε, εμμέσως, στον εαυτό σου - επιχειρήματα υπέρ του να πας στην ιατρική που είναι εξωτερικά της ίδιας της επιστήμης - π.χ. ότι είναι πιο «απαιτητική». Αν όντως σε νοιάζει το προσωπικό challenge, μπορείς να ξεπατωθείς στο διάβασμα της σχολής σου. Τελείωσες με τα μαθήματα της εξεταστικής; Πάρε σβάρνα τα συγγράμματα βοτανολογίας. Τα τελείωσες κι αυτά; Υπάρχουν χιλιάδες papers που δημοσιεύονται κάθε χρόνο. Θες να βοηθάς στο μέγιστο βαθμό τους συνανθρώπους σου; Υπάρχουν χιλιάδες επαγγέλματα που μπορείς να ακολουθήσεις και που, ποσοτικά, βοηθούν πολύ περισσότερους ανθρώπους per minute.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα παραπάνω δεν πρέπει επ'ουδενί να αποτελέσουν επιχειρήματα υπέρ ή κατά της ιατρικής ή κάποιας άλλης σχολής. Αν είσαι όντως τόσο αναποφάσιστος, τι σου λέει μέσα σου ότι δε θα έχεις δεύτερες, τρίτες και, γενικά, ν-οστές σκέψεις όταν φτάσεις με το καλό στη Ρουμανία;

@Λένω στο χαρίζω με όλην μου την καρδιά - το κέρδισες με την αξία σου, άλλωστε!

1593378390564.png
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Νίκο, παιδί μου, κανείς σχεδόν άνθρωπος δεν μπορεί να ξέρει στα 19 του τι «του αρέσει μέγιστα». Δεν μπορείς στην πραγματικότητα να ξέρεις αν σου αρέσει η γεωπονία, απλά και μόνο διότι δεν ξέρεις τι πραγματεύεται η γεωπονία. Εγώ θυμάμαι στο 1ο έτος πόσα και πόσα παιδιά να τους αρέσουν τα μαθηματικά. Ε, στο δεύτερο δεν άρεσαν ούτε στα μισά. Την επιστήμη τη γνωρίζεις όσο τη σπουδάζεις, επομένως, μην απορρίπτεις τη γεωπονία ως «εύκολη» ή ό,τι άλλο μέσα σε ενάμισι εξάμηνο που σπουδάζεις.

Επίσης, μου δίνεις την εντύπωση με τα τελευταία σου σχόλια ότι προσπαθείς να παραθέσεις - είτε σε εμάς είτε, εμμέσως, στον εαυτό σου - επιχειρήματα υπέρ του να πας στην ιατρική που είναι εξωτερικά της ίδιας της επιστήμης - π.χ. ότι είναι πιο «απαιτητική». Αν όντως σε νοιάζει το προσωπικό challenge, μπορείς να ξεπατωθείς στο διάβασμα της σχολής σου. Τελείωσες με τα μαθήματα της εξεταστικής; Πάρε σβάρνα τα συγγράμματα βοτανολογίας. Τα τελείωσες κι αυτά; Υπάρχουν χιλιάδες papers που δημοσιεύονται κάθε χρόνο. Θες να βοηθάς στο μέγιστο βαθμό τους συνανθρώπους σου; Υπάρχουν χιλιάδες επαγγέλματα που μπορείς να ακολουθήσεις και που, ποσοτικά, βοηθούν πολύ περισσότερους ανθρώπους per minute.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα παραπάνω δεν πρέπει επ'ουδενί να αποτελέσουν επιχειρήματα υπέρ ή κατά της ιατρικής ή κάποιας άλλης σχολής. Αν είσαι όντως τόσο αναποφάσιστος, τι σου λέει μέσα σου ότι δε θα έχεις δεύτερες, τρίτες και, γενικά, ν-οστές σκέψεις όταν φτάσεις με το καλό στη Ρουμανία;

@Λένω στο χαρίζω με όλην μου την καρδιά - το κέρδισες με την αξία σου, άλλωστε!

Για μια τελευταία φορά ας πω το εξής. Αν ήταν πραγματικά θα πήγαινα και αύριο στη Ρουμανία όμως το θέμα είναι λίγο τα χρήματα. Λόγω της πανδημίας οι δουλειές και οι επιχειρήσεις έχουν μειωθεί δραματικά με συνέπεια να επηρεάζει και εμάς όχι σε δραματικό επίπεδο όμως εντάξει μας επηρέασε και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται αύριο, αν επανέλθει; πρέπει να τα σκεφτώ και αυτά. Ντρεπόμουν λίγο να το πω είναι η αλήθεια γιατί είναι μια σχολή που πρέπει να δίνεις 5 χιλιάδες το χρόνο και πόσα άλλα χρήματα για να ζήσεις (για αυτό ρωτούσα συνέχεια τα δίδακτρα)... έπειτα διάβασα ότι καθηγητές ζητάνε χρηματικά ποσά για να σε περάσουν και εκεί λίγο πάγωσα... σκέφτηκα να πιάσω δουλειά όμως τι να πω δεν ξέρω με έχει αγχώσει αρκετά η κατάσταση και δεν μου αρέσει να μιλάω για προσωπικά. Η γεωπονία είναι μια αρκετά, πάρα πολύ ωραία επιστήμη όμως δεν την νιώθω και δεν θέλω να περάσουν τα χρόνια και να το μετανιώσω. Είμαι λίγο πιεστικός όμως πιστεύω ότι για το μέλλον έχω ένα μικρό δικαίωμα να επιμένω. Πρέπει να σκεφτώ και τη μας συμφέρει δεν είμαι ο τύπος που είναι βάρος σε άλλους ανθρώπους και δεν πρόκειται να γίνω. Όπως έχετε πει είμαι λίγο ρομαντικός τύπος και ψάχνω αυτό που θέλω πραγματικά και πιστεύω πραγματικά ότι όσα χρόνια και αν περάσουν θα είναι η ιατρική... μακάρι να μην κάνω λάθος
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Η ιατρική δεν υπάρχει πια την πάτησε το τρένο. Αυτό δεν είναι δουλειά είναι το χειροτερο χαμαληκι για κάποιον που δεν κόβει φλέβα. Σκέψου το καλά Νίκο πριν κάνεις αυτό το εγχείρημα. Μην πέσεις στην παγίδα του κύρους κλπ καηκες. Όχι γιατί θα κάνεις μια δουλειά που δεν σου έχοντας ξεσκιστει τόσα χρόνια διάβασμα , αλλά επειδή δεν πρόκειται να κάνεις αυτήν την δουλειά αν δεν σου αρέσει βάση νόμου, είναι ότι πιο ψυχοφθόρο θα ξεκινησεις φτου και από την αρχή μετά από τόσα χρόνια κουρασης, διαβάσματος, υποτέλειας εξόδων κλπ. Σκέψου ολες τις παραμέτρους σε παρακαλώ δεν θέλω να σε επηρεάσω γράφω την οπτική μου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Για μια τελευταία φορά ας πω το εξής. Αν ήταν πραγματικά θα πήγαινα και αύριο στη Ρουμανία όμως το θέμα είναι λίγο τα χρήματα. Λόγω της πανδημίας οι δουλειές και οι επιχειρήσεις έχουν μειωθεί δραματικά με συνέπεια να επηρεάζει και εμάς όχι σε δραματικό επίπεδο όμως εντάξει μας επηρέασε και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται αύριο, αν επανέλθει; πρέπει να τα σκεφτώ και αυτά. Ντρεπόμουν λίγο να το πω είναι η αλήθεια γιατί είναι μια σχολή που πρέπει να δίνεις 5 χιλιάδες το χρόνο και πόσα άλλα χρήματα για να ζήσεις (για αυτό ρωτούσα συνέχεια τα δίδακτρα)... έπειτα διάβασα ότι καθηγητές ζητάνε χρηματικά ποσά για να σε περάσουν και εκεί λίγο πάγωσα... σκέφτηκα να πιάσω δουλειά όμως τι να πω δεν ξέρω με έχει αγχώσει αρκετά η κατάσταση και δεν μου αρέσει να μιλάω για προσωπικά. Η γεωπονία είναι μια αρκετά, πάρα πολύ ωραία επιστήμη όμως δεν την νιώθω και δεν θέλω να περάσουν τα χρόνια και να το μετανιώσω. Είμαι λίγο πιεστικός όμως πιστεύω ότι για το μέλλον έχω ένα μικρό δικαίωμα να επιμένω. Πρέπει να σκεφτώ και τη μας συμφέρει δεν είμαι ο τύπος που είναι βάρος σε άλλους ανθρώπους και δεν πρόκειται να γίνω. Όπως έχετε πει είμαι λίγο ρομαντικός τύπος και ψάχνω αυτό που θέλω πραγματικά και πιστεύω πραγματικά ότι όσα χρόνια και αν περάσουν θα είναι η ιατρική... μακάρι να μην κάνω λάθος

Σκέψου ότι τελευταία παρατηρείται ύφεση και στη Γερμανία ειδικά με τα σκάνδαλα Οικονομικών οργανισμών που πάνε να πλήξουν την εικόνα της μαμάς Μέρκελ για να προωθήσουν πολιτικά νέο καγγελάριο. Η Γερμανία έχει μια εσωτερική κρίση στον επαγγελματικό χώρο και αυτό φαίνεται ότι επαναδημοσιεύουν αγγελίες καθώς επιστρέφουν και στη ρητορική "πρώτα οι Γερμανοί". Σύντομα θα ανοίξω ένα νέο θέμα να μοιραστώ μαζί σας την πικρή εμπειρία από την αναζήτηση εργασίας εδώ και πολλούς μήνες αλλά και πόσο ρατσιστικά και τελείως ερασιτεχνικά με αντιμετωπίζουν σε σχέση με τα Ηνωμένα Εμιράτα που δείχνουν να είναι αιώνες μπροστά στο "επιχειρείν" από την κουρασμένη Ευρώπη.

Πόσο μάλλον σε μια Ρουμανία που έχει ανοιχτές πληγές ακόμη από την περίοδο του Κομμουνιστικού καθεστώτος. Η χώρα ακόμη σέρνεται και θα σέρνεται. Σε πρώην Κομμουνιστικές χώρες το παλαιό καθεστώς κρατάει τη χώρα, έχει κάποιες ιδιωτικές επιχειρήσεις (Γιάννης κερνάει-Γιάννης πίνει) αλλά με σμόκιν και καταθέσεις στην Ελβετία. Καλό ε; Κάτι ανάλογο γίνεται και στην αχανή Κίνα.

Το Πανεπιστήμιο καθώς είναι ζωντανό κομμάτι της κοινωνίας είναι φυσικό να επηρεάζεται και επομένως να διαβάζεις τα σκάνδαλα για χρηματισμό και άλλα πολλά. Η Γεωπονία σε άλλες σοβαρές χώρες με παρελθόν, παρόν και μέλλον στην έρευνα είναι μια αξιόλογη επιστήμη ίσως με καλύτερη ευελιξία από την Ιατρική. Η Ιατρική είναι αυτό που είναι. Σου δίνεται η ευκαιρία να δεις και κάτι άλλο, τη Γεωπονία σαν κύριο όχημα, αλλά με νέες ειδικότητες και κατευθύνσεις. Ενίσχυσε τον προγραμματισμό για να έχεις κάποιες προσβάσεις σε ερευνητικές ομάδες εταιριών πάνω στη Γεωπονική Βιοτεχνολογία. Ενημερώσου για θέματα Πράσινης Οικονομίας και Φυσικού Περιβάλλοντος. Γίνου άνθρωπος του παρόντος πέρα από την δυσκίνητη Ιατρική.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Η ιατρική δεν υπάρχει πια την πάτησε το τρένο. Αυτό δεν είναι δουλειά είναι το χειροτερο χαμαληκι για κάποιον που δεν κόβει φλέβα. Σκέψου το καλά Νίκο πριν κάνεις αυτό το εγχείρημα. Μην πέσεις στην παγίδα του κύρους κλπ καηκες. Όχι γιατί θα κάνεις μια δουλειά που δεν σου έχοντας ξεσκιστει τόσα χρόνια διάβασμα , αλλά επειδή δεν πρόκειται να κάνεις αυτήν την δουλειά αν δεν σου αρέσει βάση νόμου, είναι ότι πιο ψυχοφθόρο θα ξεκινησεις φτου και από την αρχή μετά από τόσα χρόνια κουρασης, διαβάσματος, υποτέλειας εξόδων κλπ. Σκέψου ολες τις παραμέτρους σε παρακαλώ δεν θέλω να σε επηρεάσω γράφω την οπτική μου.
Και την δέχομαι την οπτική σου μην ανησυχείς. Για να πω την αλήθεια βαρέθηκα λίγο να μου λένε συνέχεια ¨κύρος, κύρος, κύρος, κύρος, κύρος" ΌΧΙ δεν είμαι άτομο που θέλει μεγαλεία στα καλά καθούμενα και δεν θα κάνω ποτέ κάτι μόνο και μόνο λόγω κύρους θα πω ξεκάθαρα ότι δεν με ενδιαφέρει τι θα πουν οι άλλοι και πόσο θα ασχοληθούν μαζί μου. Εγώ αυτό που θέλω είναι να έχω μπροστά μου ασθενείς και να τους βλέπω να φεύγουν με χαμόγελα από το νοσοκομείο (ζωντανή φυσικά) και πιστεύω ότι αυτή θα είναι η πληρωμή μου. Θέλω να ερευνώ και να ανακαλύπτω μεθόδους που θα κάνουν την ζωή των ανθρώπων λιγότερο επίπονη και με λιγότερες ασθένειες, είναι λίγο ουτοπικό όμως αυτό θέλω, να βοηθάω.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το να μην έχεις χρήματα ή να πρέπει να το σκεφτεις 2, 3 και 13 φορές το αν θα μπορείς να αντέξεις το οικονομικό κόστος, στην προκειμένη περίπτωση δίδακτρα, δεν είναι ντροπή καθόλου. Ίσα ίσα δηλώνει άνθρωπο που έχει επίγνωση της κατάστασης και δεν ονειροπολεί με άλλου Κόκκαλα.

Επίσης, εμείς λέμε και προτείνουμε ή απορρίπτουμε απόψεις και μελλοντικά πλάνα, αλλά η απόφαση δεν μάς επηρεάζει. Εσένα επηρεάζει το τι μονοπάτι θα ακολουθήσεις. Μπορεί να φαντάζουν κουραστικές οι εναλλαγές απόψεων και στόχων αλλά καλύτερα να γίνονται, ώστε να αντλείς περισσότερες πληροφορίες και να το σκαλίζεις πιο πολύ το ζήτημα, ακριβώς επειδή πρόκειται για τη ζωή σου.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Πάντως , αν ειναι οικονομικό θεμα εγω θα πρότεινα να σκεφτεις και το ενδεχόμενο των πανελληνίων.
Ξερω ξέρω ειναι απαίσιο ! και πολυ πολυ δύσκολο να ξαναμπείς στη διαδικασία άπαξ και βγεις.
Αλλα πραγματικά τι έχεις να χάσεις;
Ενα μάθημα ουσιστικα σου στέρησε τη σχολή...
Γνωρίζω οτι δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάνεις οτι θα μπεις αλλα πολλοί το κάνουν με επιτυχία.
Αν εισαι τοσο σίγουρος για ιατρική(αν κι συμφωνώ με τα παιδιά οτι ακομα ουσιστικα δεν μπορείς να ξερεις ακριβώς τι πραγματεύεται η σχολη σου) να ξερεις οτι καθε χρόνο που περνάει τοσο περισσότερο θα απομακρύνεται η ιατρική.
Τωρα που εισαι σε αυτη την ηλικία ειναι χρυσή ευκαιρία να το προσπαθήσεις παλι.
Μερικοί μήνες ειναι μονο που ναι όντως θα ειν αι αρκετά δύσκολοι αλλα μετά μονο κερδισμένος μπορείς να βγεις καθως τουλάχιστον θα έχεις προσπαθησει .
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Το να μην έχεις χρήματα ή να πρέπει να το σκεφτεις 2, 3 και 13 φορές το αν θα μπορείς να αντέξεις το οικονομικό κόστος, στην προκειμένη περίπτωση δίδακτρα, δεν είναι ντροπή καθόλου. Ίσα ίσα δηλώνει άνθρωπο που έχει επίγνωση της κατάστασης και δεν ονειροπολεί με άλλου Κόκκαλα.

Επίσης, εμείς λέμε και προτείνουμε ή απορρίπτουμε απόψεις και μελλοντικά πλάνα, αλλά η απόφαση δεν μάς επηρεάζει. Εσένα επηρεάζει το τι μονοπάτι θα ακολουθήσεις. Μπορεί να φαντάζουν κουραστικές οι εναλλαγές απόψεων και στόχων αλλά καλύτερα να γίνονται, ώστε να αντλείς περισσότερες πληροφορίες και να το σκαλίζεις πιο πολύ το ζήτημα, ακριβώς επειδή πρόκειται για τη ζωή σου.
Αυτό που σκέφτομαι είναι και τι διακινδυνεύω, αν φύγω θα χάσω ένα πάρα πολύ ωραίο σπίτι με τα πάντα μέσα και με ένα ντεπόζιτο γεμάτο πετρέλαιο (Τόσο έξυπνος, πήγαμε και το γεμίσαμε και ακόμα το σκέφτομαι :laugh:). Θα χάσω τα δωρεάν βιβλία και την δωρεάν σίτιση. Θα χάσω τις υπάρχων παρέες και φίλους. Θα χάσω όλη την πρόοδο, τους βαθμούς και τις γνώσεις. Διακινδυνεύονται πολλά όμως από ότι βλέπω δεν έχω άλλη επιλογή από το να τελειώσω την γεωπονία και να δώσω κατατακτήριες αν είναι... θα δείξει ελπίζω να μην το μετανιώσω, μπορεί να δώσω ξανά πανελλήνιες (βλέπω να ξενυχτάω στην βιβλιοθήκη) όλα πιθανά και αν συμβεί κάτι καλό που θα με βοηθήσει για την Ρουμανία θα το διακινδυνέψω.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Αυτό που σκέφτομαι είναι και τι διακινδυνεύω, αν φύγω θα χάσω ένα πάρα πολύ ωραίο σπίτι με τα πάντα μέσα και με ένα ντεπόζιτο γεμάτο πετρέλαιο. Θα χάσω τα δωρεάν βιβλία και την δωρεάν σίτιση. Θα χάσω τις υπάρχων παρέες και φίλους. Θα χάσω όλη την πρόοδο, τους βαθμούς και τις γνώσεις. Διακινδυνεύονται πολλά όμως από ότι βλέπω δεν έχω άλλη επιλογή από το να τελειώσω την γεωπονία και να δώσω κατατακτήριες αν είναι... θα δείξει ελπίζω να μην το μετανιώσω, μπορεί να δώσω ξανά πανελλήνιες όλα πιθανά

Καλε τοσοι και τοσοι το κάνουν!
Πραγματικά είσαι μολις δεύτερο ετος .
Κατατακτήριες εχουν πενταπλάσια δυσκολία απο οτι η πανελλήνιες, γενικά σε καμια περίπτωση μην έχεις στο μυαλό σου οτι ολο αυτο θα γίνει πιο εύκολο μετα.
Θυσιες θα θελει και τότε και μάλιστα πολυ πιο μεγαλες.Οσο μεγαλώνεις καθε τι που θέλεις να προσπαθησεις σε αυτούς τους τομείς θα γίνεται ολο κι πιο δύσκολο.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο πολύτιμο απο το να είσαι σε αυτήν την ηλικία που εισαι τωρα και να έχεις την πολυτέλεια του χρόνου.
Το χρόνο να κανεις λαθη , να ρισκάρεις , να αλλάξεις γνώμη.
Επισης δεν ειπα ποτε να κανεις διαγραφή, κάτσε απλα να διαβάσεις κι αμα θέλεις επιστρέφεις.
Ολα στη ζωη ενα ρισκο είναι.
Το σπίτι αυτο σε τρία χρονια θα ναι παρελθόν οπως κι να εχει, τη σχολή θα κουβαλας για πάντα.
Το ξέρω , πορωθηκα αρκετα , και όντως μπορεί η γεωπόνια να ναι για σενα ιδανική καθώς τόσοι και τόσοι αλλα λενε στα πρώτα ετη κι σε αλλα διαπρέπουν μετά η δεν διαπρέπουν καθόλου
.Το εχω δει να συμβαίνει παρα πολλες φορές, ουσιστικα τρίτο ετος θα καταλάβεις τι έτσι γεωπόνια.
Ομως σε καμια περίπτωση μην πέρνεις σαν δεδομένο το χρονο, την οικονομική στήριξη, τις αντοχές και την ελευθερία ( θα καταλάβεις αργότερα τι εννοώ) που έχεις τώρα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διακινδυνεύονται πολλά όμως από ότι βλέπω δεν έχω άλλη επιλογή από το να τελειώσω την γεωπονία και να δώσω κατατακτήριες αν είναι... θα δείξει ελπίζω να μην το μετανιώσω, μπορεί να δώσω ξανά πανελλήνιες (βλέπω να ξενυχτάω στην βιβλιοθήκη) όλα πιθανά και αν συμβεί κάτι καλό που θα με βοηθήσει για την Ρουμανία θα το διακινδυνέψω.

ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ!!!
1593382362917.png
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Για μια τελευταία φορά ας πω το εξής. Αν ήταν πραγματικά θα πήγαινα και αύριο στη Ρουμανία όμως το θέμα είναι λίγο τα χρήματα. Λόγω της πανδημίας οι δουλειές και οι επιχειρήσεις έχουν μειωθεί δραματικά με συνέπεια να επηρεάζει και εμάς όχι σε δραματικό επίπεδο όμως εντάξει μας επηρέασε και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται αύριο, αν επανέλθει; πρέπει να τα σκεφτώ και αυτά. Ντρεπόμουν λίγο να το πω είναι η αλήθεια γιατί είναι μια σχολή που πρέπει να δίνεις 5 χιλιάδες το χρόνο και πόσα άλλα χρήματα για να ζήσεις (για αυτό ρωτούσα συνέχεια τα δίδακτρα)... έπειτα διάβασα ότι καθηγητές ζητάνε χρηματικά ποσά για να σε περάσουν και εκεί λίγο πάγωσα... σκέφτηκα να πιάσω δουλειά όμως τι να πω δεν ξέρω με έχει αγχώσει αρκετά η κατάσταση και δεν μου αρέσει να μιλάω για προσωπικά. Η γεωπονία είναι μια αρκετά, πάρα πολύ ωραία επιστήμη όμως δεν την νιώθω και δεν θέλω να περάσουν τα χρόνια και να το μετανιώσω. Είμαι λίγο πιεστικός όμως πιστεύω ότι για το μέλλον έχω ένα μικρό δικαίωμα να επιμένω. Πρέπει να σκεφτώ και τη μας συμφέρει δεν είμαι ο τύπος που είναι βάρος σε άλλους ανθρώπους και δεν πρόκειται να γίνω. Όπως έχετε πει είμαι λίγο ρομαντικός τύπος και ψάχνω αυτό που θέλω πραγματικά και πιστεύω πραγματικά ότι όσα χρόνια και αν περάσουν θα είναι η ιατρική... μακάρι να μην κάνω λάθος

Κοίτα, αν υπάρχει οικονομικό θέμα, ο μόνος τρόπος που είχα βρει εγώ σε αντίστοιχη κατάσταση στα πρώτα έτη των σπουδών μου ήταν να δουλεύω παράλληλα, έτσι ώστε να έχω τη συνείδησή μου -και την τσέπη μου :Ρ -ήσυχη. Επίσης, δεν έχει κανένας λόγο να ντρέπεται για τη φτώχεια -για εμένα, η ευθύνη πίσω από τη φτώχεια είναι, σε έναν μεγάλο βαθμό συλλογική. Από τα λίγα εύστοχα που λέει ο λαός μας «η φτώχεια δεν είναι ντροπή». Και μόνο που το σκέφτεσαι αυτό, πολύ καλά κάνεις.

Πίσω τώρα στις σπουδές σου, αν όντως βλέπεις ορατούς κινδύνους οικονομικά στον ορίζοντα, μέτρα τις δυνάμεις σου και δες αν μπορείς να δώσεις μαζί και πανελλαδικές και να μην αφήσεις τη σχολή σου ή δώσε μόνο πανελλαδικές ή, τέλος, μείνε στη γεωπονική.

Απλά, μην καταλήξεις σαν τον κύριο παρακάτω:
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Λένω, δεν ξέρω γιατί αλλά θα ήθελα να σε αποκαλώ Λένιν αν γίνεται. Λοιπόν (το διόρθωσα αγαπώ την ζωή μου :laugh:)Λένιν στο μήνυμα μου παραθέτω τις επιλογές μου που θα πρέπει να επιλέξω :laugh: :kitty:
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Λένω, δεν ξέρω γιατί αλλά θα ήθελα να σε αποκαλώ Λένιν αν γίνεται. Λοιπών Λένιν στο μήνυμα μου παραθέτω τις επιλογές μου που θα πρέπει να επιλέξω :laugh: :kitty:

Δεν ξέρω με τι θα την εξαγριώσεις περισσότερο: με το «Λένιν» ή με το «Λοιπών». :Ρ
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Lenon Lenin
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Αυτό που σκέφτομαι είναι και τι διακινδυνεύω, αν φύγω θα χάσω ένα πάρα πολύ ωραίο σπίτι με τα πάντα μέσα και με ένα ντεπόζιτο γεμάτο πετρέλαιο (Τόσο έξυπνος, πήγαμε και το γεμίσαμε και ακόμα το σκέφτομαι :laugh:). Θα χάσω τα δωρεάν βιβλία και την δωρεάν σίτιση. Θα χάσω τις υπάρχων παρέες και φίλους. Θα χάσω όλη την πρόοδο, τους βαθμούς και τις γνώσεις. Διακινδυνεύονται πολλά όμως από ότι βλέπω δεν έχω άλλη επιλογή από το να τελειώσω την γεωπονία και να δώσω κατατακτήριες αν είναι... θα δείξει ελπίζω να μην το μετανιώσω, μπορεί να δώσω ξανά πανελλήνιες (βλέπω να ξενυχτάω στην βιβλιοθήκη) όλα πιθανά και αν συμβεί κάτι καλό που θα με βοηθήσει για την Ρουμανία θα το διακινδυνέψω.
Τις κατατακτήριες κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε καν να τις σκέφτεσαι τώρα. Αν κάτσεις Γεωπονία θα κάτσεις γιατί αυτό θεωρείς ότι είναι καλύτερο για σε εσένα αυτή την στιγμή. Μπορεί όντως τώρα να μην μπορείς να την εκτιμήσεις σωστά και να αποδειχθεί καλή επιλογή στο μέλλον. Όπως σου είχα ξαναπεί, δεν τελειώνουμε με το ζόρι μια ότι να ναι σχολή απλά για να δώσουμε κατατακτήριες και να μπούμε τελικά εκεί που θέλαμε πριν πόσα χρόνια. Είναι για αλλαγή κλάδου, ενίσχυση του πρώτου πτυχίου ή προσωπική φιλομάθεια.

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι σου αρέσει η ασφάλεια που έχεις τώρα. Ο μόνος τρόπος για να την κρατήσεις και να μπεις και ιατρική είναι οι πανελλήνιες. Αν το θέλεις πραγματικά κάνε την προσπάθειά σου του χρόνου και ποτέ δεν ξέρεις (ίσως να μπεις σε κάποιο παραϊατρικό που να σου αρέσει πολύ τελικά). Αλλιώς τις άλλες σου επιλογές τις γνωρίζεις. Επειδή είσαι από τους αναποφάσιστους (όπως και εγώ για αυτό σου μιλάω εκ πείρας), αν κάνεις τα χαρτιά σου και σε πάρουν θα σου είναι ακόμα πιο δύσκολο να αποφασίσεις και θα περάσεις ένα καλοκαίρι βάσανο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λένω, δεν ξέρω γιατί αλλά θα ήθελα να σε αποκαλώ Λένιν αν γίνεται. Λοιπόν (το διόρθωσα αγαπώ την ζωή μου :laugh:)Λένιν στο μήνυμα μου παραθέτω τις επιλογές μου που θα πρέπει να επιλέξω :laugh: :kitty:

Θαυμάσια!
Ακόμα σ΄αυτό το σημείο βρισκόμαστε;
:giveup::giveup::giveup:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω με τι θα την εξαγριώσεις περισσότερο: με το «Λένιν» ή με το «Λοιπών». :Ρ

Μ΄έχεις καταλάβει εσύ!
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top