Σπουδές ιατρικής στο Ιάσιο της Ρουμανίας

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
μα ολοι με πανελληνιες δεν μπαινουνε σε ελληνικες σχολες?τι εννοεις παραπλευρες συστημα?τους επαλιτες που μπαινουν τα 3 τελευταια χρονια?
Ειναι και αυτοι που μπηκαν με τα μορια των αθλητων...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
μα ολοι με πανελληνιες δεν μπαινουνε σε ελληνικες σχολες?τι εννοεις παραπλευρες συστημα?τους επαλιτες που μπαινουν τα 3 τελευταια χρονια?
Αναφέρομαι στα άτομα που μπαίνουν με εξετάσεις απ το εξωτερικό, σ αυτους που μπαινουν με αθληματα, ασθενειες (για καποια απ αυτα τα ατομα εχω κ σοβαρες αμφιβολιες αν οντως εχουν σοβαρες ασθενειες οπως προβλεπει ο νομος). Κ βεβαια το ελληνικο κρατος που δε σεβεται τον κοπο οσων πραγματικα προσπαθουν δινει σε μερος απ αυτους τη δυνατοτητα να παρακαμψουν κ τις λιστες αναμονης κ να διοριστουν αμεσα για ειδικοτητα. Οι αλλοι μπορει να περιμενουν ως και πανω απο 8 χρονια για να ανοιξει η θεση τους σε δημοφιλεις ειδικοτητες
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
αει καλα το ξεχασα αυτο.αυτοι δεν τελειωνουν πρακτικα ποτε πιστευω,χρωστανε ολη τη σχολη και μονο με γλυψιμο ισως τελειωνουν
Ολοι τελειωνουν καποια στιγμη με τον εναν ή τον αλλον τροπο [διαβασμα, αντιγραφη, σκονακια, στελνοντας αλλον να γραψει για σενα (ναι εχει συμβει και αυτο)]. Το δυσκολο είναι να μπεις στην Ιατρικη, οχι να βγεις.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Αναφέρομαι στα άτομα που μπαίνουν με εξετάσεις απ το εξωτερικό, σ αυτους που μπαινουν με αθληματα, ασθενειες (για καποια απ αυτα τα ατομα εχω κ σοβαρες αμφιβολιες αν οντως εχουν σοβαρες ασθενειες οπως προβλεπει ο νομος). Κ βεβαια το ελληνικο κρατος που δε σεβεται τον κοπο οσων πραγματικα προσπαθουν δινει σε μερος απ αυτους τη δυνατοτητα να παρακαμψουν κ τις λιστες αναμονης κ να διοριστουν αμεσα για ειδικοτητα.
αυτοι απο εξωτερικο δεν ειναι τοσο ασχετοι ρε παιδια.εγω ηξερα ατομα στη σχολη που μια χαρα διαβαζανε και προσπαθουσανε.μην τα ισοπεδωνουμε ολα.η απατη τοσα χρονια ηταν με τους μαιμους μαθητες του νυχτερινου που παιρναν μαιμου βεβαιωση οτι δουλευανε και δινανε γελοιες πανελλαδικες.αυτο με τις ασθενειες πως μπορουν να κανουν φουστια και να μην τους τσακωσουνε?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ολοι τελειωνουν καποια στιγμη με τον εναν ή τον αλλον τροπο [διαβασμα, αντιγραφη, σκονακια, στελνοντας αλλον να γραψει για σενα (ναι εχει συμβει και αυτο)]. Το δυσκολο είναι να μπεις στην Ιατρικη, οχι να βγεις.
χαχαχχα ναι καλα.αλλον να στειλεις να γραψει αντι για σενα ειναι σαν να να υπογραφεις οτι διαγραφεσαι απο τη σχολη.ειναι αρκετα σοβαρο αδικημα αυτο που επιφερει στανταρ διαγραφη απο σχολη.σε καθε μαθημα σου ζητανε πασο,οποτε δεν γλιτωνεις με την καμια παναγια.αντιγραφη και παλι ειδικα στις ιατρικες της επαρχιας το θεωρω απιθανο να μπορεσεις να τελειωσεις με τετοιο τροπο.και παλι αμα σε πιασουνε μπορουν να σε διαγραψουν για πλακα απο τη σχολη.ο μονος τροπος ειναι καποιος που εχει μειωμενη αξιοπρεπεια να πηγαινει να γλυφει καθηγητες κτλπ και παλι ομως δεν εχεις καμια πιθανοτητα να τελειωσεις ετσι.Ο μονος τροπος ειναι το διαβασμα
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
αυτοι απο εξωτερικο δεν ειναι τοσο ασχετοι ρε παιδια.εγω ηξερα ατομα στη σχολη που μια χαρα διαβαζανε και προσπαθουσανε.μην τα ισοπεδωνουμε ολα.η απατη τοσα χρονια ηταν με τους μαιμους μαθητες του νυχτερινου που παιρναν μαιμου βεβαιωση οτι δουλευανε και δινανε γελοιες πανελλαδικες.αυτο με τις ασθενειες πως μπορουν να κανουν φουστια και να μην τους τσακωσουνε?
Κατα μεσο ορο αυτοι του εξωτερικου ειναι χαμηλοτερου επιπεδου. Δε λεω οτι δεν υπαρχουν κ παιδια που μπαινουν απ το εξωτερικο κ προσπαθουν/διαβαζουν αλλα η διαφορα ειναι εμφανης συνηθως. Γι αυτο με τα νυχτερινα δεν το γνωριζα αλλς δε μου κανει κ εντυπωση. Οσον αφορα τα ατομα με τις ασθενεις φαινεται οτι οντως γινεται αν εχεις τα καταλληλα μεσα κ δεν εχει απασχολησει κανεναν. Κ μετα ανοιγουν κ προσωποπαγεις θεσεις ειδικοτητας βεβαια μαζι με τους αθλητες, τους δημοσιους υπαλληλους κ οσες αλλες κατηγοριες εχει αποφασισει το κρατος να προμοταρει εις βαρος των υπολοιπων
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
χαχαχχα ναι καλα.αλλον να στειλεις να γραψει αντι για σενα ειναι σαν να να υπογραφεις οτι διαγραφεσαι απο τη σχολη.ειναι αρκετα σοβαρο αδικημα αυτο που επιφερει στανταρ διαγραφη απο σχολη.σε καθε μαθημα σου ζητανε πασο,οποτε δεν γλιτωνεις με την καμια παναγια.αντιγραφη και παλι ειδικα στις ιατρικες της επαρχιας το θεωρω απιθανο να μπορεσεις να τελειωσεις με τετοιο τροπο.και παλι αμα σε πιασουνε μπορουν να σε διαγραψουν για πλακα απο τη σχολη.ο μονος τροπος ειναι καποιος που εχει μειωμενη αξιοπρεπεια να πηγαινει να γλυφει καθηγητες κτλπ και παλι ομως δεν εχεις καμια πιθανοτητα να τελειωσεις ετσι.Ο μονος τροπος ειναι το διαβασμα
Εχει αρκετους παντως που ρισκαρουν και εν τελει τα καταφερνουν. Γενικως σε οποιοδηποτε συστημα πλην των πανελληνιων υπαρχουν αρκετοι τροποι να κλεψεις χωρις να σε παρουν χαμπαρι. Κακο στον εαυτο σου κανεις βεβαια αλλα αλλο αυτο...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Κατα μεσο ορο αυτοι του εξωτερικου ειναι χαμηλοτερου επιπεδου. Δε λεω οτι δεν υπαρχουν κ παιδια που μπαινουν απ το εξωτερικο κ προσπαθουν/διαβαζουν αλλα η διαφορα ειναι εμφανης συνηθως. Γι αυτο με τα νυχτερινα δεν το γνωριζα αλλς δε μου κανει κ εντυπωση. Οσον αφορα τα ατομα με τις ασθενεις φαινεται οτι οντως γινεται αν εχεις τα καταλληλα μεσα κ δεν εχει απασχολησει κανεναν. Κ μετα ανοιγουν κ προσωποπαγεις θεσεις ειδικοτητας βεβαια μαζι με τους αθλητες, τους δημοσιους υπαλληλους κ οσες αλλες κατηγοριες εχει αποφασισει το κρατος να προμοταρει εις βαρος των υπολοιπων
δηλαδη δηλωνει καποιος τυφλος ενω δεν ειναι και τον παιρνουνε χωρις ελεγχο??και πως τοσα χρονια δεν εχει ασχοληθει κανεις με αυτο?δεν πιστευω οτι γινεται.πραγματικα αμα εχει φτασει η καταντια της χωρας σε τετοιο σημειο ε τοτε σε τι διαφερουμε απο αλβανικα πανεπιστημια?
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
αυτοι απο εξωτερικο δεν ειναι τοσο ασχετοι ρε παιδια.εγω ηξερα ατομα στη σχολη που μια χαρα διαβαζανε και προσπαθουσανε.μην τα ισοπεδωνουμε ολα.η απατη τοσα χρονια ηταν με τους μαιμους μαθητες του νυχτερινου που παιρναν μαιμου βεβαιωση οτι δουλευανε και δινανε γελοιες πανελλαδικες.αυτο με τις ασθενειες πως μπορουν να κανουν φουστια και να μην τους τσακωσουνε?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


χαχαχχα ναι καλα.αλλον να στειλεις να γραψει αντι για σενα ειναι σαν να να υπογραφεις οτι διαγραφεσαι απο τη σχολη.ειναι αρκετα σοβαρο αδικημα αυτο που επιφερει στανταρ διαγραφη απο σχολη.σε καθε μαθημα σου ζητανε πασο,οποτε δεν γλιτωνεις με την καμια παναγια.αντιγραφη και παλι ειδικα στις ιατρικες της επαρχιας το θεωρω απιθανο να μπορεσεις να τελειωσεις με τετοιο τροπο.και παλι αμα σε πιασουνε μπορουν να σε διαγραψουν για πλακα απο τη σχολη.ο μονος τροπος ειναι καποιος που εχει μειωμενη αξιοπρεπεια να πηγαινει να γλυφει καθηγητες κτλπ και παλι ομως δεν εχεις καμια πιθανοτητα να τελειωσεις ετσι.Ο μονος τροπος ειναι το διαβασμα
Μακαρι να ηταν τα πραγματα οπως γραφεις. Εγω εχω υποψη μου κ περιστατικα ατομων που δεν εμφανιζονταν καν στις εξετασεις κ μετα βρισκονταν να εχουν περασει μαθηματα με αριστα. Οσον αφορα τις διαγραφες φοιτητων, εχεις τετοια παραδειγματα? Γιατι απ τη δικια μου σχολη δεν εχω ακουσει κατι τετοιο (αν κ εχει υπαρξει σοβαρο περιστατικο με υπονοιες πλαστογραφιας πτυχιου απο ατομο για να μπει μεσω κατατακτηριων οσο αυτες γινονταν χωρις εξετασεις αλλα με βαθμο πτυχιου).
Με λιγα λογια συμφωνω με το παιδι που λεει οτι αν καποιος μπει στη σχολη, θα βγει αν το θελει εστω κ λιγο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δηλαδη δηλωνει καποιος τυφλος ενω δεν ειναι και τον παιρνουνε χωρις ελεγχο??και πως τοσα χρονια δεν εχει ασχοληθει κανεις με αυτο?δεν πιστευω οτι γινεται.πραγματικα αμα εχει φτασει η καταντια της χωρας σε τετοιο σημειο ε τοτε σε τι διαφερουμε απο αλβανικα πανεπιστημια?
Δε θα δηλωσεις κ τυφλος που ειναι τοσο εμφανες (αν κ αυτο ακομη δεν ειναι σπανιο για τη χωρα μας, οπου μισο νησι επαιρνε επιδοματα επειδη δηλωνε τυφλο-αναμεσα τους κ επαγγελματιες οδηγοι!!!). Παντως γνωριζω κ ατομο που περασε σε μια ασχετη σχολη κ ξαφνικα βρεθηκε να φοιτα σε ιατρικη της περιφερειας μετα πο 1-2 χρονια με πατερα γιατρο που ειναι γνωστο οτι εχει πολλα μεσα αυτος κ η οικογενεια του. Αφου ηταν ασθενης γιατι εδωσε πανελληνξες κ δε μπηκε κατευθειαν με το γνωστο συστημα?
Κ στη σχολη μου επισης υπαρχουν τετοια ατομα κ βεβαια ολοι αυτοι για τους οποιους εχουνε αμφιβολιες αν εχουν ασθενειες, μαθαμε στην πορεια οτι οι γονεις τους ειναι γιατροι, ατομα σε σημαντικα ποστα του δημοσιου κτλ... τυχαια πραγματα
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Εχει αρκετους παντως που ρισκαρουν και εν τελει τα καταφερνουν. Γενικως σε οποιοδηποτε συστημα πλην των πανελληνιων υπαρχουν αρκετοι τροποι να κλεψεις χωρις να σε παρουν χαμπαρι. Κακο στον εαυτο σου κανεις βεβαια αλλα αλλο αυτο...
εγω δεν πιστευω οτι τη σημερινη εποχη μπορει καποιος να παρει πτυχιο με τετοιον τροπο.τι να πω.ισως ειμαι εγω αρκετα αφελης και πιστευω οτι ολα κινουνται νομιμα.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
εγω θα σου ελεγα φιλε μου να προσπαθησεις ακομα μια 1 χρονια δινοντας πανελληνιες.δεν σε πηρανε και τα χρονια.απο την αλλη υπαρχει η προοπτικη των κατατακτηριων.
Ποιες κατατακτήριες ρε Ευκλείδη, το παιδί είναι 19 και του λες για μετά το πτυχίο; Πραγματικά, επειδή βλέπω να είναι λίγο ψωμοτύρι αυτό το πράγμα, κατατακτήριες δίνουμε για δεύτερη σχολή ή στην χειρότερη αν καταλάβαμε πολύ αργά ότι θέλουμε άλλο κλάδο, δεν μπαίνουμε σε ότι να ναι σχολές με την προοπτική κάποια μέρα να τελειώσουμε για να πάμε εκεί που θέλουμε.



Στην Ρουμανία και Βουλγαρία συνήθως πάνε για πιο εύκολα, αυτό είναι γνωστό. Υπάρχει η φήμη ότι εκτός ότι παίρνουν πιο εύκολα, βάζουν και πιο εύκολα βαθμούς γιατί η χώρα τους χρειάζεται τους φοιτητές. Όχι ότι είναι κακό, την ίδια δουλειά κάνεις και γενικά είμαι της άποψης ότι όπου και να πας είναι προσωπικό θέμα το πόσο θα προσπαθήσεις απλά σε κάποιο π.χ. ελβετικό πανεπιστήμιο μπορεί να έχεις μια καλύτερη ποιότητα σπουδών και ζωής.
Νομίζω η απόφασή σου έχει να κάνει με το τι σε ενδιαφέρει. Αν το μόνο που θες είναι να πάρεις το πτυχίο όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γίνεται για να επιστρέψεις και να εργαστείς εδώ, τότε πάνε Ρουμανία. Προσωπικά θα σου πρότεινα να σκεφτείς καλά τι θέλεις και να δεις το κατά πόσο αξίζει να κάνει τον κόπο να πάρεις κάποιο πιο δύσκολο δρόμο, όπως πχ των Πανελληνίων ή την εισαγωγή σου σε γαλλικό πανεπιστήμιο που έλεγες πιο πάνω ότι είναι δύσκολη διαδικασία.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
εγω παντως ειμαι της αποψης οτι τη σημερινη εποχη δεν πρεπει να χαριζεις τιποτα.ποσο μαλλον να χαριζεις την ευκαιρια να τσιμπησεις ενα ωραιο πτυχιου γεωπονου.1 χρονο καθισε ο φιλος.ας κατσει αλλα 3 χρονια να καβατζωσει το ενα πτυχιο και παει μετα για τα πολλα της ιατρικης.ειναι αποφαση του βεβαια
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η σχολή που είσαι απαιτεί όπως είπες ακόμα 4 χρόνια σπουδών, τα οποία είναι πολλά για να περιμένεις να τελειώσεις και έπειτα να δοκιμάσεις για Ιατρική μέσω κατατακτηρίων.

Από ότι καταλαβαίνω με βάση αυτά που διαβάζω Ιατρική θέλεις, τίποτα άλλο.

Οι επιλογές ευτυχώς είναι αρκετές αλλά ταυτόχρονα και περιορισμένες.
1) Να δώσεις ξανά πανελληνίες και να προετοιμαστείς για τα δημόσια πανεπιστήμια της Έλλαδας ή της Κύπρου. (Επιλογή που εμπεριέχει υψηλό ρίσκο αποχυτίας).

2) Να σπουδάσεις Ιατρική, και από Οκτώβρη μπορείς σε κάποιο ιδιωτικό πανεπιστήμιο της Κύπρου (University of Nicosia ή European University of Cyprus). Δεν απαιτεί κάποια προετοιμασία, απλώς κάνεις την αίτησή σου και τέλος. Κόστος 20.000 ευρώ/το χρόνο επί 6 χρόνια συν τουλάχιστον 1000-1100 ευρώ/μήνα για ζωή.

3)Στη Βουλγαρία, τη Ρουμανία, Ουγγαρία και άλλες τέτοιες χώρες. Κόστος από 5000-9000 ευρώ/χρόνο επί 6 χρόνια συν κόστος ζωής 550-700 ευρώ το μήνα. Εκεί επίσης, δεν απαιτεί κάτι πέρα από γνώση Αγγλικής για τα βασικά, είναι απλούστερη και ευκολότερη η εν πανεπιστήμιο ζωή. Θα γνωρίσεις σίγουρα άλλα άτομα από τη χώρα μας να σπουδάζουν εκεί σίγουρα. Η ζωή εκεί σαφώς διαφέρει αλλά συνηθίζεται για τα χρόνια σπουδών.

4)Να σπουδάσεις Ιατρική, σε κάποια χώρα του εξωτερικού είτε με δωρεάν δίδακτρα είτε με ιδιαίτερα χαμηλά (Ιταλία, Γερμανία, Ην. Βασίλειο, Αμερική). Ωστόσο, απαιτούν γνώση της αγγλικής ή της γλώσσας όπου θα πας (π.χ. Γερμανία-Γερμανικά). Δίνεις εξετάσεις σε ορισμένες χώρες, και δεν είναι εφικτό θεωρώ να αρχίσεις από φέτος σπουδές, απαιτεί προετοιμασία. Το κόστος ζωής ποικίλει από χώρα σε χώρα, ωστόσο με 900-1000 ευρώ το μήνα αρχίζεις σε τέτοιες «καλύτερης φήμης» χώρες για σπουδές Ιατρικής. Ορισμένων πανεπιστημίων έχουν λήξει οι προθεσμίες.

Αυτές τις λύσεις μπορώ να σκεφτώ προς το παρόν. Ποια είναι καλύτερη δε γνωρίζω, πάντως για προετοιμασία πανελλήνιων θέλει φροντιστήριο που συνεπάγεται έξοδα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
καποιος ο οποιος εχει παει φροντιστηρια αρα εχει ολα τα βοηθηματα και τις σημειωσεις γτ να ξαναπαει?Δεν μπορει να διαβασει μονος του?Δηλαδη τι θα αλλαξει σε 1 χρονο?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλύτερη και πιο οργανωμένη προετοιμασία. Σαφώς και μπορείς να διαβάσεις μόνος σου, απλώς αρκετός κόσμος χρειάζεται μια καθοδήγηση, έξτρα διαγωνίσματα, κάποια παρότρυνση, να βλέπει και άλλα άτομα πώς τα πάνε. Γενικά, συνδράμει στο να μπεις σε mood προετοιμασίας εξετάσεων...
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Η σχολή που είσαι απαιτεί όπως είπες ακόμα 4 χρόνια σπουδών, τα οποία είναι πολλά για να περιμένεις να τελειώσεις και έπειτα να δοκιμάσεις για Ιατρική μέσω κατατακτηρίων.

Από ότι καταλαβαίνω με βάση αυτά που διαβάζω Ιατρική θέλεις, τίποτα άλλο.

Οι επιλογές ευτυχώς είναι αρκετές αλλά ταυτόχρονα και περιορισμένες.
1) Να δώσεις ξανά πανελληνίες και να προετοιμαστείς για τα δημόσια πανεπιστήμια της Έλλαδας ή της Κύπρου. (Επιλογή που εμπεριέχει υψηλό ρίσκο αποχυτίας).

2) Να σπουδάσεις Ιατρική, και από Οκτώβρη μπορείς σε κάποιο ιδιωτικό πανεπιστήμιο της Κύπρου (University of Nicosia ή European University of Cyprus). Δεν απαιτεί κάποια προετοιμασία, απλώς κάνεις την αίτησή σου και τέλος. Κόστος 20.000 ευρώ/το χρόνο επί 6 χρόνια συν τουλάχιστον 1000-1100 ευρώ/μήνα για ζωή.

3)Στη Βουλγαρία, τη Ρουμανία, Ουγγαρία και άλλες τέτοιες χώρες. Κόστος από 5000-9000 ευρώ/χρόνο επί 6 χρόνια συν κόστος ζωής 550-700 ευρώ το μήνα. Εκεί επίσης, δεν απαιτεί κάτι πέρα από γνώση Αγγλικής για τα βασικά, είναι απλούστερη και ευκολότερη η εν πανεπιστήμιο ζωή. Θα γνωρίσεις σίγουρα άλλα άτομα από τη χώρα μας να σπουδάζουν εκεί σίγουρα. Η ζωή εκεί σαφώς διαφέρει αλλά συνηθίζεται για τα χρόνια σπουδών.

4)Να σπουδάσεις Ιατρική, σε κάποια χώρα του εξωτερικού είτε με δωρεάν δίδακτρα είτε με ιδιαίτερα χαμηλά (Ιταλία, Γερμανία, Ην. Βασίλειο, Αμερική). Ωστόσο, απαιτούν γνώση της αγγλικής ή της γλώσσας όπου θα πας (π.χ. Γερμανία-Γερμανικά). Δίνεις εξετάσεις σε ορισμένες χώρες, και δεν είναι εφικτό θεωρώ να αρχίσεις από φέτος σπουδές, απαιτεί προετοιμασία. Το κόστος ζωής ποικίλει από χώρα σε χώρα, ωστόσο με 900-1000 ευρώ το μήνα αρχίζεις σε τέτοιες «καλύτερης φήμης» χώρες για σπουδές Ιατρικής. Ορισμένων πανεπιστημίων έχουν λήξει οι προθεσμίες.

Αυτές τις λύσεις μπορώ να σκεφτώ προς το παρόν. Ποια είναι καλύτερη δε γνωρίζω, πάντως για προετοιμασία πανελλήνιων θέλει φροντιστήριο που συνεπάγεται έξοδα.
Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση σου, δεύτερων αληθεύει ότι αυτές είναι οι μοναδικές μου επιλογές. Από ότι βλέπω δεν έχω αρκετό χρόνο να αποφασίσω διότι σε ένα μήνα τελειώνει η προθεσμία για την είσοδο στο πανεπιστήμιο στην Ρουμανία. Το μόνο που ξέρω είναι ότι για να γίνω γιατρός θα κάνω τα αδύνατα δυνατά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εγω παντως ειμαι της αποψης οτι τη σημερινη εποχη δεν πρεπει να χαριζεις τιποτα.ποσο μαλλον να χαριζεις την ευκαιρια να τσιμπησεις ενα ωραιο πτυχιου γεωπονου.1 χρονο καθισε ο φιλος.ας κατσει αλλα 3 χρονια να καβατζωσει το ενα πτυχιο και παει μετα για τα πολλα της ιατρικης.ειναι αποφαση του βεβαια
Το θέμα είναι θα αντέξω άλλα 4 χρόνια; :lol:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποιες κατατακτήριες ρε Ευκλείδη, το παιδί είναι 19 και του λες για μετά το πτυχίο; Πραγματικά, επειδή βλέπω να είναι λίγο ψωμοτύρι αυτό το πράγμα, κατατακτήριες δίνουμε για δεύτερη σχολή ή στην χειρότερη αν καταλάβαμε πολύ αργά ότι θέλουμε άλλο κλάδο, δεν μπαίνουμε σε ότι να ναι σχολές με την προοπτική κάποια μέρα να τελειώσουμε για να πάμε εκεί που θέλουμε.



Στην Ρουμανία και Βουλγαρία συνήθως πάνε για πιο εύκολα, αυτό είναι γνωστό. Υπάρχει η φήμη ότι εκτός ότι παίρνουν πιο εύκολα, βάζουν και πιο εύκολα βαθμούς γιατί η χώρα τους χρειάζεται τους φοιτητές. Όχι ότι είναι κακό, την ίδια δουλειά κάνεις και γενικά είμαι της άποψης ότι όπου και να πας είναι προσωπικό θέμα το πόσο θα προσπαθήσεις απλά σε κάποιο π.χ. ελβετικό πανεπιστήμιο μπορεί να έχεις μια καλύτερη ποιότητα σπουδών και ζωής.
Νομίζω η απόφασή σου έχει να κάνει με το τι σε ενδιαφέρει. Αν το μόνο που θες είναι να πάρεις το πτυχίο όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γίνεται για να επιστρέψεις και να εργαστείς εδώ, τότε πάνε Ρουμανία. Προσωπικά θα σου πρότεινα να σκεφτείς καλά τι θέλεις και να δεις το κατά πόσο αξίζει να κάνει τον κόπο να πάρεις κάποιο πιο δύσκολο δρόμο, όπως πχ των Πανελληνίων ή την εισαγωγή σου σε γαλλικό πανεπιστήμιο που έλεγες πιο πάνω ότι είναι δύσκολη διαδικασία.
Δεν με ενδιαφέρει αν είναι εύκολα, δύσκολα ή μέτρια ή αν έχει κύρος, δεν το κάνω για να λέω ότι είμαι γιατρός αλλά ούτε για να υποτιμήσω κανέναν. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να γίνω γιατρός και να μου δοθούν οι κατάλληλες γνώσεις ώστε να προσφέρω. Mais je suis tres content parce vous aider moi avec votre response, merci beaucoup!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καθόμουν τώρα και διάβαζα, ξαναδιάβαζα και συζητούσα με τον σύντροφό μου τις επιλογές που σου παρέθεσα.
Η περίπτωση της Κύπρου, το δημόσιο θα ήταν το ιδανικό (μιας και είναι δωρεάν -το σημαντικότερ-), αλλά και τα ιδιωτικά είναι καλή επιλογή, αν μείνεις Κύπρο, θα κάνεις γρήγορη απόσβεση των χρημάτων που δαπάνησες για δίδακτρα και συμφέρει να έρθεις εδώ, από το να σπουδάσεις Ελλάδα ή σε άλλες χώρες και να επιχειρήσεις να διοριστείς στην Κύπρο. Αν σκοπεύεις να γυρίσεις Ελλάδα, καλύτερα Βουλγαρία-Ρουμανία που είναι οικονομικότερη λύση και δεν διαφέρει σε κάτι :).
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Επειδη απ ο,τι καταλαβαινω κυριαρχει στο φορουμ διαστρεβλωμενη εικονα περι ιατρικης και αποασχολησης των γιατρων παραθετω μερικα αρθρα που βοηθουν στην αντιληψη της μεγαλης εικονας:

Οσον αφορα την Κυπρο, να σημειωσω οτι επειδη μαλλον σεβεται τους πολιτες της κ τους ασθενεις των κρατικων νοσοκομειων της εδω και χρονια διεξαγει εξετασεις για την καλυψη των θεσεων ειδικοτητας.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ισχύει αυτό αναφορικά με την ειδκότητα στην Κύπρο, υπάρχει προκήρυξη θέσεων, ανά ειδικότητα. Δίνεις εξετάσεις (με βαθμό 80% γραπτη και 20% προφορική συμψηφισμός), και όσοι συμπληρώσουν άνω του 50% βαθμολογικού συνόλου, εγγράφονται στον κατάλογο για ειδικότητα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top