Σπουδές ιατρικής στο Ιάσιο της Ρουμανίας

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,499 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει αν είναι εύκολα, δύσκολα ή μέτρια ή αν έχει κύρος, δεν το κάνω για να λέω ότι είμαι γιατρός αλλά ούτε για να υποτιμήσω κανέναν. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να γίνω γιατρός και να μου δοθούν οι κατάλληλες γνώσεις ώστε να προσφέρω. Mais je suis tres content parce vous aider moi avec votre response, merci beaucoup!
Άρα μάλλον πας για την πιο οικονομική και πρακτική λύση. Νομίζω ότι οι συμβουλές του Viedo είναι χρήσιμες για την περίπτωσή σου. Ίσως η Κύπρος να είναι μια καλή επένδυση των χρημάτων ώστε να έχεις ένα ικανοποιητικό πανεπιστήμιο και χωρίς να έχεις το πρόβλημα της προσαρμογής στον ίδιο βαθμό. Αλλιώς Ρουμανία. Αν τελικά περάσει η προθεσμία για φέτος έχεις τον χρόνο να σκεφτείς ξανά τις πανελλαδικές.
De rien!
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Ισχύει αυτό αναφορικά με την ειδκότητα στην Κύπρο, υπάρχει προκήρυξη θέσεων, ανά ειδικότητα. Δίνεις εξετάσεις (με βαθμό 80% γραπτη και 20% προφορική συμψηφισμός), και όσοι συμπληρώσουν άνω του 50% βαθμολογικού συνόλου, εγγράφονται στον κατάλογο για ειδικότητα.
Μπορει να ακουστω κακος αλλα κατα την αποψη μου αυτος ειναι ο ορισμος της τσαμπα μαγκιας. Την Κυπρο (το ιδιο φανταζομαι ισχυει κ για τις λοιπες πρωταθλητριες ανατολικες χωρες που παραγουν αφειδως κακοεκπαιδευμενους γιατρους) την ενδιαφερει η εισπραξη των διδακτρων και η αναπτυξη της οικονομιας της. Ολες ομως αυτες οι χωρες δε θελουν να διακινδυνευσουν την υγεια των πολιτων τους εισαγοντας στα νοσοκομεια τους το αδυναμο προσωπικο που παραγουν. Η Ελλαδα βεβαια ειναι γνωστο οτι ειναι γαλαντομα κ αρνειται να εισαγει εξετασεις για την αποκτηση της αδειας ασκησεως επαγγελματος κ την αποκτηση θεσης ειδικοτητας, με αποτελεσμα ακομη κ σημερα να υπαρχουν γιατροι που βγαινουν απ τις ιατρικες της Ελλαδας που φευγουν γιατι δε μπορουν υπομεινουν την αναμονη για καποιες ειδικοτητες (ενας απ τους λογους ειναι αυτος, υπαρχουν σαφως κ αλλοι,)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Να σημειώσω ότι η Ιατρική στην Κύπρο, είναι στα Αγγλικά. Επειδή, έχει φοιτητές από όλο τον κόσμο.
Καλή επιλογή επίσης θα ήταν η Αυστρία, αν γνώριζες Γερμανικά, όπου η φοίτηση στο πανεπιστήμιο της Βιέννης είναι δωρεάν.
Η οικονομικότερη λύση με δίδακτρα είναι στην Ρουμανία πάντως, όπου στο ΙΑΣΙΟ Gr. T. Popa University και στο Ovidius University, με δίδακτρα της τάξης των 5000 ευρώ το χρόνο.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Μπορει να ακουστω κακος αλλα κατα την αποψη μου αυτος ειναι ο ορισμος της τσαμπα μαγκιας. Την Κυπρο (το ιδιο φανταζομαι ισχυει κ για τις λοιπες πρωταθλητριες ανατολικες χωρες που παραγουν αφειδως κακοεκπαιδευμενους γιατρους) την ενδιαφερει η εισπραξη των διδακτρων και η αναπτυξη της οικονομιας της. Ολες ομως αυτες οι χωρες δε θελουν να διακινδυνευσουν την υγεια των πολιτων τους εισαγοντας στα νοσοκομεια τους το αδυναμο προσωπικο που παραγουν. Η Ελλαδα βεβαια ειναι γνωστο οτι ειναι γαλαντομα κ αρνειται να εισαγει εξετασεις για την αποκτηση της αδειας ασκησεως επαγγελματος κ την αποκτηση θεσης ειδικοτητας, με αποτελεσμα ακομη κ σημερα να υπαρχουν γιατροι που βγαινουν απ τις ιατρικες της Ελλαδας που φευγουν γιατι δε μπορουν υπομεινουν την αναμονη για καποιες ειδικοτητες (ενας απ τους λογους ειναι αυτος, υπαρχουν σαφως κ αλλοι,)
Η Ελλαδα παιζει να ναι η μοναδικη χωρα στον κοσμο που για να αρχισεις ειδικοτητα σε καποιο νοσοκομειο πρεπει απλα να περιμενεις να ερθει η σειρα σου. Ουτε απο συνεντευξη περνας, ουτε εξετασεις ουτε τιποτα. Μετα θελουμε αναβαθμιση στην υγεια. Εδω τα πιο απλα δεν μπορουμε να αλλαξουμε, θελουμε να παμε και στα συνθετα.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Γενικά χαλαρώστε λίγο με τις απόψεις ότι Ρουμανία Βουλγαρία κλπ πας για πιο εύκολα, όσοι πάνε απλά δεν είναι του διαβάσματος, εκεί περνάς όλα τα μαθήματα, είσαι κατώτερου επιπέδου από τους αποφοίτους των ελληνικών ΑΕΙ και άλλες τέτοιες μπούρδες. Για τη Βουλγαρία δε θα μιλήσω γιατι έχω μόνο γνωστούς όχι προσωπική εμπειρία. Για Ρουμανία όμως έχω άποψη για όλες τις πλευρές καθώς πρώτον και οι δύο μου γονείς σπούδασαν εκεί, η μητέρα μου κατάγεται από εκεί έτσι κι αλλιώς και ο πατέρας μου πήγε τότε που δεν υπήρχαν καν αγγλόφωνα τμήματα και δεύτερον σπουδάζω και εγώ εκεί εδώ και 4 χρόνια. Το επίπεδο είναι υψηλό, το πανεπιστήμιο έχει άριστες εγκαταστάσεις και εξαιρετικούς καθηγητές. Τα μαθήματα δεν τα περνάμε καθόλου εύκολα, αν αναλογιστείς ότι στο τέλος του 3ου έτους δεν επιτρέπεται να χρωστάς και να μεταφέρεις μάθημα διότι είναι η μετάβαση από τα θεωρητικά στα κλινικά. Έπειτα μπαίνει στη μέση (τουλάχιστον σε όσους έχουν λίγο φιλότιμο) ότι πληρώνεις ήδη ένα ποσό για να βρίσκεσαι εσύ, ας στρωθώ εφόσον είναι δική μου επιλογή και υποτίθεται αγαπώ αυτό το αντικείμενο. Τέλος θέλω να πω πως το να φύγεις στη Ρουμανία και στη Βουλγαρία που τόσο υποτιμητικά αναφέρετε κάποιοι, δεν είναι καθόλου η "εύκολη λύση". Όταν έχεις ταλαιπωρηθεί 2 χρόνια για πανελληνιες και χάνεις τη σχολή για λίγα μόρια, και απλά δεν αντέχεις να ξαναπεράσεις το ίδιο βασανιστήριο με αβέβαιο αποτέλεσμα, ναι φεύγεις. Και δεν το θεωρώ κατακριτέο. Έχουμε δει και πολλούς στα ελληνικά πανεπιστήμια που μπήκαν με άριστους βαθμούς λόγω παπαγαλιας και αν τους ρωτήσεις τώρα τι κάνουμε σε ένα επείγον περιστατικό σφυρίζουν κλέφτικα. Η ιατρική θέλει σκέψη και εγρήγορση, όχι παπαγαλια. Έχω κάνει 3 χρόνια το καλοκαίρι υποχρεωτική πρακτική σε νοσοκομείο, κάτι που σου δίνει τεράστια εμπειρία και εχω μιλήσει με τους γιατρούς εκεί αλλά και με άλλους φοιτητές στην Ελλάδα και μπορώ να πω με σιγουριά ότι όχι, δεν είσαι καθόλου κατώτερος από εκείνους επειδή έχεις σπουδάσει στη Ρουμανία η στη Βουλγαρία.

Και κάτι τελευταίο. Για το ιασιο όντως έχουν ακουστεί κατά καιρούς διαφορά για το πως περνάνε τα παιδιά μαθήματα αν και αυτά πάντα ακούγονται από αυτούς που δεν μπόρεσαν να ανταπεξελθουν.. Μη μου πείτε όμως ότι αυτά δε γίνονται πουθενά στην Ελλάδα γιατί θα κλάψω από τα γέλια.
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Γενικά χαλαρώστε λίγο με τις απόψεις ότι Ρουμανία Βουλγαρία κλπ πας για πιο εύκολα, όσοι πάνε απλά δεν είναι του διαβάσματος, εκεί περνάς όλα τα μαθήματα, είσαι κατώτερου επιπέδου από τους αποφοίτους των ελληνικών ΑΕΙ και άλλες τέτοιες μπούρδες. Για τη Βουλγαρία δε θα μιλήσω γιατι έχω μόνο γνωστούς όχι προσωπική εμπειρία. Για Ρουμανία όμως έχω άποψη για όλες τις πλευρές καθώς πρώτον και οι δύο μου γονείς σπούδασαν εκεί, η μητέρα μου κατάγεται από εκεί έτσι κι αλλιώς και ο πατέρας μου πήγε τότε που δεν υπήρχαν καν αγγλόφωνα τμήματα και δεύτερον σπουδάζω και εγώ εκεί εδώ και 4 χρόνια. Το επίπεδο είναι υψηλό, το πανεπιστήμιο έχει άριστες εγκαταστάσεις και εξαιρετικούς καθηγητές. Τα μαθήματα δεν τα περνάμε καθόλου εύκολα, αν αναλογιστείς ότι στο τέλος του 3ου έτους δεν επιτρέπεται να χρωστάς και να μεταφέρεις μάθημα διότι είναι η μετάβαση από τα θεωρητικά στα κλινικά. Έπειτα μπαίνει στη μέση (τουλάχιστον σε όσους έχουν λίγο φιλότιμο) ότι πληρώνεις ήδη ένα ποσό για να βρίσκεσαι εσύ, ας στρωθώ εφόσον είναι δική μου επιλογή και υποτίθεται αγαπώ αυτό το αντικείμενο. Τέλος θέλω να πω πως το να φύγεις στη Ρουμανία και στη Βουλγαρία που τόσο υποτιμητικά αναφέρετε κάποιοι, δεν είναι καθόλου η "εύκολη λύση". Όταν έχεις ταλαιπωρηθεί 2 χρόνια για πανελληνιες και χάνεις τη σχολή για λίγα μόρια, και απλά δεν αντέχεις να ξαναπεράσεις το ίδιο βασανιστήριο με αβέβαιο αποτέλεσμα, ναι φεύγεις. Και δεν το θεωρώ κατακριτέο. Έχουμε δει και πολλούς στα ελληνικά πανεπιστήμια που μπήκαν με άριστους βαθμούς λόγω παπαγαλιας και αν τους ρωτήσεις τώρα τι κάνουμε σε ένα επείγον περιστατικό σφυρίζουν κλέφτικα. Η ιατρική θέλει σκέψη και εγρήγορση, όχι παπαγαλια. Έχω κάνει 3 χρόνια το καλοκαίρι υποχρεωτική πρακτική σε νοσοκομείο, κάτι που σου δίνει τεράστια εμπειρία και εχω μιλήσει με τους γιατρούς εκεί αλλά και με άλλους φοιτητές στην Ελλάδα και μπορώ να πω με σιγουριά ότι όχι, δεν είσαι καθόλου κατώτερος από εκείνους επειδή έχεις σπουδάσει στη Ρουμανία η στη Βουλγαρία.

Και κάτι τελευταίο. Για το ιασιο όντως έχουν ακουστεί κατά καιρούς διαφορά για το πως περνάνε τα παιδιά μαθήματα αν και αυτά πάντα ακούγονται από αυτούς που δεν μπόρεσαν να ανταπεξελθουν.. Μη μου πείτε όμως ότι αυτά δε γίνονται πουθενά στην Ελλάδα γιατί θα κλάψω από τα γέλια.

Οι αποψεις που εξεφρασα παραπανω δεν ειναι καθολου θεωρητικες. Το ακριβως αντιθετο μαλιστα. Οπως ισως γνωριζεις συχνα οι φοιτητες ανατολικων χωρων ερχονται στην Ελλαδα κ κανουν εδω μερος των κλινικης εκπαιδευσης. Το τι εχω ακουσει απο τετοια ατομα δεν περιγραφεται. Εσκυβα το κεφαλι μου απο ντροπη κ λυπη. Οι περισσοτεροι απ αυτους βεβαια ειναι γονοι γιατρων κ εχουν ή θεωρουν οτι εχουν μελλον εξασφαλισμενο. Επισης οσοι γνωρισα απ αυτους παρα την ελλειψη γ0βασικων γνωσεων κ δεξιοτητων τελειωσαν στα 6 χρονια. Στο πλαισιο της κλινικης μου ασκησης ηρθα κ σε επαφη με ελληνες φοιτητες σε σοβαρα πανεπιστημια της Δυτικης Ευρωπης. Δεν εχω να πω τιποτα για τα παιδια. Αξιοπρεπεστατα κ με υποβαθρο γνωσεων. Συνεπως, μην ενοχλειστε απ την αληθεια. Μπορει να υπαρχουν εξαιρεσεις , το δεχομαι. Αλλα ο κανονας ειναι αυτος κ το επιβεβαιωνουν κ ολοι οι γνωστοι μκυ που εχουν ερθει σε επαφη με αποφοιτους ανατολικων χωρων ειτε στο πλαισιο ειδικοτητας ειτε στο πλαισιο κλινικης ασκησης. Βλεπω παντως οτι κ εσυ δε διαφοροποιεισαι απ αυτο που ανεφερα κ με επιβεβαιωνεις. Παιδι γιατρων που δε βλεπει αλλη διεξοδο πλην ιατρικης κ συνεχισης της οικογενειακης παραδοσης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Γενικά χαλαρώστε λίγο με τις απόψεις ότι Ρουμανία Βουλγαρία κλπ πας για πιο εύκολα, όσοι πάνε απλά δεν είναι του διαβάσματος, εκεί περνάς όλα τα μαθήματα, είσαι κατώτερου επιπέδου από τους αποφοίτους των ελληνικών ΑΕΙ και άλλες τέτοιες μπούρδες. Για τη Βουλγαρία δε θα μιλήσω γιατι έχω μόνο γνωστούς όχι προσωπική εμπειρία. Για Ρουμανία όμως έχω άποψη για όλες τις πλευρές καθώς πρώτον και οι δύο μου γονείς σπούδασαν εκεί, η μητέρα μου κατάγεται από εκεί έτσι κι αλλιώς και ο πατέρας μου πήγε τότε που δεν υπήρχαν καν αγγλόφωνα τμήματα και δεύτερον σπουδάζω και εγώ εκεί εδώ και 4 χρόνια. Το επίπεδο είναι υψηλό, το πανεπιστήμιο έχει άριστες εγκαταστάσεις και εξαιρετικούς καθηγητές. Τα μαθήματα δεν τα περνάμε καθόλου εύκολα, αν αναλογιστείς ότι στο τέλος του 3ου έτους δεν επιτρέπεται να χρωστάς και να μεταφέρεις μάθημα διότι είναι η μετάβαση από τα θεωρητικά στα κλινικά. Έπειτα μπαίνει στη μέση (τουλάχιστον σε όσους έχουν λίγο φιλότιμο) ότι πληρώνεις ήδη ένα ποσό για να βρίσκεσαι εσύ, ας στρωθώ εφόσον είναι δική μου επιλογή και υποτίθεται αγαπώ αυτό το αντικείμενο. Τέλος θέλω να πω πως το να φύγεις στη Ρουμανία και στη Βουλγαρία που τόσο υποτιμητικά αναφέρετε κάποιοι, δεν είναι καθόλου η "εύκολη λύση". Όταν έχεις ταλαιπωρηθεί 2 χρόνια για πανελληνιες και χάνεις τη σχολή για λίγα μόρια, και απλά δεν αντέχεις να ξαναπεράσεις το ίδιο βασανιστήριο με αβέβαιο αποτέλεσμα, ναι φεύγεις. Και δεν το θεωρώ κατακριτέο. Έχουμε δει και πολλούς στα ελληνικά πανεπιστήμια που μπήκαν με άριστους βαθμούς λόγω παπαγαλιας και αν τους ρωτήσεις τώρα τι κάνουμε σε ένα επείγον περιστατικό σφυρίζουν κλέφτικα. Η ιατρική θέλει σκέψη και εγρήγορση, όχι παπαγαλια. Έχω κάνει 3 χρόνια το καλοκαίρι υποχρεωτική πρακτική σε νοσοκομείο, κάτι που σου δίνει τεράστια εμπειρία και εχω μιλήσει με τους γιατρούς εκεί αλλά και με άλλους φοιτητές στην Ελλάδα και μπορώ να πω με σιγουριά ότι όχι, δεν είσαι καθόλου κατώτερος από εκείνους επειδή έχεις σπουδάσει στη Ρουμανία η στη Βουλγαρία.

Και κάτι τελευταίο. Για το ιασιο όντως έχουν ακουστεί κατά καιρούς διαφορά για το πως περνάνε τα παιδιά μαθήματα αν και αυτά πάντα ακούγονται από αυτούς που δεν μπόρεσαν να ανταπεξελθουν.. Μη μου πείτε όμως ότι αυτά δε γίνονται πουθενά στην Ελλάδα γιατί θα κλάψω από τα γέλια.
Ενταξει μπορει σε καποια πανεπιστημια Ρουμανιας-Βουλγαριας το επιπεδο να ειναι υψηλο (διατηρω βεβαια καποιες αμφιβολιες) αλλα προσωπικα δεν εχω ακουσει ποτε Ελληνα που σπουδασε Ρουμανια ή Βουλγαρια να συνεχιζει την ειδικοτητα του εκει. Σχεδον ολοι που σπουδαζουν στα Βαλκανια ερχονται Ελλαδα για ειδικοτητα.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Οι αποψεις που εξεφρασα παραπανω δεν ειναι καθολου θεωρητικες. Το ακριβως αντιθετο μαλιστα. Οπως ισως γνωριζεις συχνα οι φοιτητες ανατολικων χωρων ερχονται στην Ελλαδα κ κανουν εδω μερος των κλινικης εκπαιδευσης. Το τι εχω ακουσει απο τετοια ατομα δεν περιγραφεται. Εσκυβα το κεφαλι μου απο ντροπη

Και εγώ έχω σκύψει το κεφάλι από ντροπή για πράγματα που άκουγα και όχι από φοιτητές, αλλά από ειδικευομενους που έχουν τελειώσει μέχρι και την ιατρική στην Αθήνα. Ας μην λέμε ο,τι θέλουμε. Αν σου αρέσει πραγματικά αυτό που κάνεις και έχεις τη θέληση να κάτσεις να διαβάσεις και να ταλαιπωρηθείς έτσι χρόνια, θα το κάνεις όπου και να είσαι. Εγώ αυτό που λέω είναι να μην προβαίνουμε σε υποτιμητικες συγκρίσεις και σε συμπεράσματα για κάποιες χώρες μόνο και μόνο επειδή έτσι έχουμε ακούσει και έτσι νομίζουμε εδώ και 100 χρόνια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ενταξει μπορει σε καποια πανεπιστημια Ρουμανιας-Βουλγαριας το επιπεδο να ειναι υψηλο αλλα προσωπικα δεν εχω ακουσει ποτε Ελληνα που σπουδασε Ρουμανια ή Βουλγαρια να συνεχιζει την ειδικοτητα του εκει. Σχεδον ολοι που σπουδαζουν στα Βαλκανια ερχονται Ελλαδα για ειδικοτητα.

Και αυτό τι σημαίνει ακριβώς;

Αν και εγώ ξέρω παιδιά που έχουν μείνει, δεν είναι πολλοί ναι. Και εγώ η ίδια στην Ελλάδα θα γυρίσω. Επειδή εδώ θέλω να είναι μελλοντικά η ζωή και η δουλειά μου. Αλλά αυτό γιατί πάει να πει ότι το επίπεδο σπουδών δεν είναι καλό; και από Αγγλία γυρνάνε Ελλάδα, και από Γερμανία γυρνάνε Ελλάδα. Στη Ρουμανία τουλάχιστον είναι πολύ δύσκολο να μείνεις για ειδικότητα επειδή πρέπει να γίνει στα Ρουμάνικα πρώτον και δεύτερον στη Ρουμανία δε δηλώνεις απλά όπου θες σε μια λίστα 100 ατόμων και οταν έρθει η σειρά σου μπαίνεις. Δίνεις πολύ σοβαρές και δύσκολες εξετάσεις για να μπεις να κάνεις ειδικότητα, και μάλιστα επιλέγεις μια ειδικότητα σε συγκεκριμένη πόλη, σε συγκεκριμένο νοσοκομείο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,689 μηνύματα.
Καλύτερη και πιο οργανωμένη προετοιμασία. Σαφώς και μπορείς να διαβάσεις μόνος σου, απλώς αρκετός κόσμος χρειάζεται μια καθοδήγηση, έξτρα διαγωνίσματα, κάποια παρότρυνση, να βλέπει και άλλα άτομα πώς τα πάνε. Γενικά, συνδράμει στο να μπεις σε mood προετοιμασίας εξετάσεων...
πιο πολυ οτι σε βαζει σε πιεση να διαβασεις και οχι οτι θα σου πουν κατι καινουριο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

παλι βλεπω ανουσιες αντιπαραθεσεις.αυτο που λεει ο φιλος που τελειωσε ρουμανια συμφωνω και εγω.σιγουρα υπαρχουν και αποφοιτοι σχολων της ελλαδας που ναι της πλακας και απλα περνανε τα μαθηματα με διαβασμα απο σος θεματα και της τελευταιας στιγμης τσαγκαροδουλεια.παρα πολλοι ειναι τετοιοι.επισης παρα πολλοι ειναι και στη ρουμανια τετοιοι γτ εκει πανε συνηθως παιδια που βγαζανε 5000 μορια αρα δεν το εχουν με το διαβασμα,αρα πως θα διαβασουν εκει??και κει ομως θα υπαρχουν πολλοι καλοι.Τεσπα,θεωρω ανουσια την κοντρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Και εγώ έχω σκύψει το κεφάλι από ντροπή για πράγματα που άκουγα και όχι από φοιτητές, αλλά από ειδικευομενους που έχουν τελειώσει μέχρι και την ιατρική στην Αθήνα. Ας μην λέμε ο,τι θέλουμε. Αν σου αρέσει πραγματικά αυτό που κάνεις και έχεις τη θέληση να κάτσεις να διαβάσεις και να ταλαιπωρηθείς έτσι χρόνια, θα το κάνεις όπου και να είσαι. Εγώ αυτό που λέω είναι να μην προβαίνουμε σε υποτιμητικες συγκρίσεις και σε συμπεράσματα για κάποιες χώρες μόνο και μόνο επειδή έτσι έχουμε ακούσει και έτσι νομίζουμε εδώ και 100 χρόνια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Και αυτό τι σημαίνει ακριβώς;

Αν και εγώ ξέρω παιδιά που έχουν μείνει, δεν είναι πολλοί ναι. Και εγώ η ίδια στην Ελλάδα θα γυρίσω. Επειδή εδώ θέλω να είναι μελλοντικά η ζωή και η δουλειά μου. Αλλά αυτό γιατί πάει να πει ότι το επίπεδο σπουδών δεν είναι καλό; και από Αγγλία γυρνάνε Ελλάδα, και από Γερμανία γυρνάνε Ελλάδα. Στη Ρουμανία τουλάχιστον είναι πολύ δύσκολο να μείνεις για ειδικότητα επειδή πρέπει να γίνει στα Ρουμάνικα πρώτον και δεύτερον στη Ρουμανία δε δηλώνεις απλά όπου θες σε μια λίστα 100 ατόμων και οταν έρθει η σειρά σου μπαίνεις. Δίνεις πολύ σοβαρές και δύσκολες εξετάσεις για να μπεις να κάνεις ειδικότητα, και μάλιστα επιλέγεις μια ειδικότητα σε συγκεκριμένη πόλη, σε συγκεκριμένο νοσοκομείο.
Καλα και Γερμανια ειναι πολυ δυσκολο να μεινεις για ειδικοτητα αν το παμε ετσι γιατι πρεπει να ξερεις τη γλωσσα σε επιπεδο C1 τουλαχιστον, περνας απο συνεντευξη και δινεις και εξετασεις. Επισης κανενας Ελληνας που τελειωσε ιατρικη Γερμανια ή Αγγλια δεν ερχεται Ελλαδα για ειδικοτητα. Προσωπικα ουτε εναν δε γνωριζω που να το εχει κανει. Απο Ρουμανια Βουλγαρια αντιθετως το 90-95% εδω ερχεται. Δεν τους απαγορευει φυσικα κανεις να ερθουν, απλως θελω να σου πω οτι παρα τα διθυραμβικα τους σχολια για το επιπεδο των ιατρικων σχολων στα Βαλκανια (αριστες υποδομες κτλπ.) και την υποτιμηση αρκετων για τις ιατρικες της Ελλαδας προτιμουν να γυρισουν για ειδικοτητα στη χωρα μας παρα να συνεχισουν στα Βαλκανια. Για μενα αυτο ειναι υποκριτικο σε καποιο βαθμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Και εγώ έχω σκύψει το κεφάλι από ντροπή για πράγματα που άκουγα και όχι από φοιτητές, αλλά από ειδικευομενους που έχουν τελειώσει μέχρι και την ιατρική στην Αθήνα. Ας μην λέμε ο,τι θέλουμε. Αν σου αρέσει πραγματικά αυτό που κάνεις και έχεις τη θέληση να κάτσεις να διαβάσεις και να ταλαιπωρηθείς έτσι χρόνια, θα το κάνεις όπου και να είσαι. Εγώ αυτό που λέω είναι να μην προβαίνουμε σε υποτιμητικες συγκρίσεις και σε συμπεράσματα για κάποιες χώρες μόνο και μόνο επειδή έτσι έχουμε ακούσει και έτσι νομίζουμε εδώ και 100 χρόνια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Και αυτό τι σημαίνει ακριβώς;

Αν και εγώ ξέρω παιδιά που έχουν μείνει, δεν είναι πολλοί ναι. Και εγώ η ίδια στην Ελλάδα θα γυρίσω. Επειδή εδώ θέλω να είναι μελλοντικά η ζωή και η δουλειά μου. Αλλά αυτό γιατί πάει να πει ότι το επίπεδο σπουδών δεν είναι καλό; και από Αγγλία γυρνάνε Ελλάδα, και από Γερμανία γυρνάνε Ελλάδα. Στη Ρουμανία τουλάχιστον είναι πολύ δύσκολο να μείνεις για ειδικότητα επειδή πρέπει να γίνει στα Ρουμάνικα πρώτον και δεύτερον στη Ρουμανία δε δηλώνεις απλά όπου θες σε μια λίστα 100 ατόμων και οταν έρθει η σειρά σου μπαίνεις. Δίνεις πολύ σοβαρές και δύσκολες εξετάσεις για να μπεις να κάνεις ειδικότητα, και μάλιστα επιλέγεις μια ειδικότητα σε συγκεκριμένη πόλη, σε συγκεκριμένο νοσοκομείο.
Ξαναδιαβασε το μηνυμα μου γιατι κοπηκε στη μεση κ το συμπληρωσα.
Οσο δυστυχως κ να σας ποναει, αυτη ειναι η αληθεια! Οπως σου ειπε κ το παιδι αφου ετσι ειναι τα πραγματα κ η εκπαιδευση στη Ρουμανια ειναι εξαιρετικη κ οι αποφοιτοι της Αθηνας ειναι ασχετοι κ απλα περασαν λογω παπαγαλιας σε σχεση με εσας που ειστε φωτισμενοι, παρακαλω μεινε εκει να προσφερεις στη χωρα που σου προσεφερε τοσα πολλα. Φανταζομαι βεβαια οτι μαλλον δε σας θελει κ πολυ γι αυτο θα ερθεις εδω να συνεχισεις την οικογενειακη σου παραδοση. Το ξερω οτι γινομαι ειρωνικος αλλα ειναι θεμα αυτοσεβασμου. Κ επαναλμβανω δε μιλαω θεωρητικα ουτε αναπαραγω στερεοτυπα 100 χρονων, αναπτυσσω τα βιωματα μου κ ολων των γνωστων μου στον ιατρικο χωρο.
Επισης με το παραπανω μηνυμα με επιβεβαιωνεις απολυτα οσον αφορα τονρολο αυτων των χωρων. Ως αλλες μηχανες παραγουν πληθωρα γιατρων αμφιβολου ποιοτητας που αρνουνται να καταναλωσουν οι ιδιες επιβαλλοντας εξετασεις. Αν το εκανε αυτο κ η Ελλαδα η πλειοψηφια των αποφοιτων αυτων των χωρων θα ηταν στον αερα κ θα εδιναν κ εγω δεν ξερω για ποσα χρονια εξετασεις μηπως κ παρουν καποτε θεσεις, πραγμα που θα οδηγουσε κ στη στροφη της ελληνικης κοινωνιας μεσοπροθεσμα που θα αντιλαμβανοταν οτι δεν ειναι τοσο ευκολο να κανει τα παιδια της γιατρους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πιο πολυ οτι σε βαζει σε πιεση να διαβασεις και οχι οτι θα σου πουν κατι καινουριο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

παλι βλεπω ανουσιες αντιπαραθεσεις.αυτο που λεει ο φιλος που τελειωσε ρουμανια συμφωνω και εγω.σιγουρα υπαρχουν και αποφοιτοι σχολων της ελλαδας που ναι της πλακας και απλα περνανε τα μαθηματα με διαβασμα απο σος θεματα και της τελευταιας στιγμης τσαγκαροδουλεια.παρα πολλοι ειναι τετοιοι.επισης παρα πολλοι ειναι και στη ρουμανια τετοιοι γτ εκει πανε συνηθως παιδια που βγαζανε 5000 μορια αρα δεν το εχουν με το διαβασμα,αρα πως θα διαβασουν εκει??και κει ομως θα υπαρχουν πολλοι καλοι.Τεσπα,θεωρω ανουσια την κοντρα.
Γιατι ανουσιο? Ειναι λογικο δηλαδη καποιος που επιθυμει να κανει μια δημοφιλη ειδικοτητα να περιμενει 8 ή κ παραπανω χρονια γιατι βρισκονται πιο πανω στη λιστα οι αποφοιτοι αυτων των χωρων? Γιατι καθε σοβαρη χωρα εχει επιβαλει εξετασεις για την αδεια κ την ειδικοτητα κ αυτο πρεπει να το αποδεχτουμε? Μη συγκρινουμε τα ατομα που αναφερεις που δεν ειναι η πλειοψηφια στις ιατρικες της Ελλαδας με τα ατομα που αποφοιτουν απ τις παραπανω χωρες που συχνα δε στερουνται μονο ιατρικων γνωσεων αλλα κ βασικων γνωσεων επιπεδου Δημοτικου κ Γυμνασιου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ξαναδιαβασε το μηνυμα μου γιατι κοπηκε στη μεση κ το συμπληρωσα.
Οσο δυστυχως κ να σας ποναει, αυτη ειναι η αληθεια! Οπως σου ειπε κ το παιδι αφου ετσι ειναι τα πραγματα κ η εκπαιδευση στη Ρουμανια ειναι εξαιρετικη κ οι αποφοιτοι της Αθηνας ειναι ασχετοι κμαπλα περασαν λογω παπαγαλιας σε σχεση με εσας που ειστε φωτισμενοι, παρακαλω μεινε εκει να προσφερεις στη χωρα που σου προσεφερε τοσα πολλα. Φανταζομαι βεβαια οτι μαλλον δε σας θελει κ πολυ γι αυτο θα ερθεις εδω να συνεχισεις την οικογενειακη σου παραδοση. Το ξερω οτι γινομαι ειρωνικος αλλα ειναι θεμα αυτοσεβασμου. Κ επαναλμβανω δε μιλαω θεωρητικα ουτε αναπαραγω στερεοτυπα 100 χρονων, αναπτυσσω τα βιωματα μου κ ολων των γνωστων μου στον ιατρικο χωρο.
Επισης με το παραπανω μηνυμα με επιβεβαιωνεις απολυτα οσον αφορα τονρολο αυτων των χωρων. Ως αλλες μηχανες παραγουν ππηθωρα γιατρων αμφιβολου ποιοτητας που αρνουνται να καταναλωσουν οι ιδιες επιβαλλοντας εξετασεις. Αν το εκανε αυτο κ η Ελλαδα η πλειοψηφια των αποφοιτων αυτων των χωρων θα ηταν στον αερα κ θα εδιναν κ εγω δεν ξερω για ποσα χρονια εξετασεις μηπως κ παρουν καποτε θεσεις, πραγμα που οδηγουσε κ στη στροφη της ελληνικης κοινωνιας μεσοπροθεσμα που θα αντιλαμβανοταν οτι δεν ειναι τοσο ευκολο να κανει τα παιδια της γιατρους
Το θεμα ειναι οτι επειδη η πλειοψηφια των ατομων που σπουδαζουν Ρουμανια Βουλγαρια ειναι γονοι (μεγαλο)γιατρων ειναι απιθανο να γινουν ποτε εξετασεις για θεση ειδικοτητας στην Ελλαδα. Η λιστα αναμονης θαρρω πως τους "βολευει" περισσοτερο αφου ουτε απο συνεντευξη δε χρειαζεται να περασουν. Φυσικα υπαρχουν και πολλα παιδια αξια που σπουδαζουν σε αυτες τις χωρες για αυτο και δεν πρεπει να τσουβαλιαζουμε. Ωστοσο αποτελουν σιγουρα μειοψηφια.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,689 μηνύματα.
Ξαναδιαβασε το μηνυμα μου γιατι κοπηκε στη μεση κ το συμπληρωσα.
Οσο δυστυχως κ να σας ποναει, αυτη ειναι η αληθεια! Οπως σου ειπε κ το παιδι αφου ετσι ειναι τα πραγματα κ η εκπαιδευση στη Ρουμανια ειναι εξαιρετικη κ οι αποφοιτοι της Αθηνας ειναι ασχετοι κ απλα περασαν λογω παπαγαλιας σε σχεση με εσας που ειστε φωτισμενοι, παρακαλω μεινε εκει να προσφερεις στη χωρα που σου προσεφερε τοσα πολλα. Φανταζομαι βεβαια οτι μαλλον δε σας θελει κ πολυ γι αυτο θα ερθεις εδω να συνεχισεις την οικογενειακη σου παραδοση. Το ξερω οτι γινομαι ειρωνικος αλλα ειναι θεμα αυτοσεβασμου. Κ επαναλμβανω δε μιλαω θεωρητικα ουτε αναπαραγω στερεοτυπα 100 χρονων, αναπτυσσω τα βιωματα μου κ ολων των γνωστων μου στον ιατρικο χωρο.
Επισης με το παραπανω μηνυμα με επιβεβαιωνεις απολυτα οσον αφορα τονρολο αυτων των χωρων. Ως αλλες μηχανες παραγουν πληθωρα γιατρων αμφιβολου ποιοτητας που αρνουνται να καταναλωσουν οι ιδιες επιβαλλοντας εξετασεις. Αν το εκανε αυτο κ η Ελλαδα η πλειοψηφια των αποφοιτων αυτων των χωρων θα ηταν στον αερα κ θα εδιναν κ εγω δεν ξερω για ποσα χρονια εξετασεις μηπως κ παρουν καποτε θεσεις, πραγμα που θα οδηγουσε κ στη στροφη της ελληνικης κοινωνιας μεσοπροθεσμα που θα αντιλαμβανοταν οτι δεν ειναι τοσο ευκολο να κανει τα παιδια της γιατρους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Γιατι ανουσιο? Ειναι λογικο δηλαδη καποιος που επιθυμει να κανει μια δημοφιλη ειδικοτητα να περιμενει 8 ή κ παραπανω χρονια γιατι βρισκονται πιο πανω στη λιστα οι αποφοιτοι αυτων των χωρων? Γιατι καθε σοβαρη χωρα εχει επιβαλει εξετασεις για την αδεια κ την ειδικοτητα κ αυτο πρεπει να το αποδεχτουμε? Μη συγκρινουμε τα ατομα που αναφερεις που δεν ειναι η πλειοψηφια στις ιατρικες της Ελλαδας με τα ατομα που αποφοιτουν απ τις παραπανω χωρες που συχνα δε στερουνται μονο ιατρικων γνωσεων αλλα κ βασικων γνωσεων επιπεδου Δημοτικου κ Γυμνασιου...
εγω μιλωντας με πολλους αποφοιτους μου λεγανε οτι επειδη τελειωσανε λεει αθηνα δικαιουνται λεει παραπανω δικαιωματα απο αποφοιτους πατρας,λαρισας,ηρακλειου.να την παρω σοβαρη αυτη την αποψη??κατι αναλογο μου λες με τους εκ ρουμανιας.
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι επειδη η πλειοψηφια των ατομων που σπουδαζουν Ρουμανια Βουλγαρια ειναι γονοι (μεγαλο)γιατρων ειναι απιθανο να γινουν ποτε εξετασεις για θεση ειδικοτητας στην Ελλαδα. Η λιστα αναμονης θαρρω πως τους "βολευει" περισσοτερο αφου ουτε απο συνεντευξη δε χρειαζεται να περασουν. Φυσικα υπαρχουν και πολλα παιδια αξια που σπουδαζουν σε αυτες τις χωρες για αυτο και δεν πρεπει να τσουβαλιαζουμε. Ωστοσο αποτελουν σιγουρα μειοψηφια.
Πολυ σωστα τα λες οσον αφορα την καταγωγη μεγαλου μερους των φοιτητων των ανατολικων χωρων. Κ οντως αυτος πιστευω οτι ειναι ο βασικος λογος που δε θεσπιζονται εξετασεις στην Ελλαδα κ βεβαια εχουν δυστυχως συμπαραστες κ τους συνδικαλιστες του ιατρικου κλαδου. Σιγουρα υπαρχουν εξαιρεσεις κ αυτα τα ατομα δεν εχουν να φοβουνται την εισαγωγη εξετασεων κ αξιολογησης.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
εγω μιλωντας με πολλους αποφοιτους μου λεγανε οτι επειδη τελειωσανε λεει αθηνα δικαιουνται λεει παραπανω δικαιωματα απο αποφοιτους πατρας,λαρισας,ηρακλειου.να την παρω σοβαρη αυτη την αποψη??κατι αναλογο μου λες με τους εκ ρουμανιας.
Καλα αυτα ειναι χαζομαρες τωρα. Λες και εχει μεγαλη διαφορα ενας που έχει βγαλει 19.000 μορια στις πανελληνιες με αυτον που εβγαλε 18.750. Δεν ισχυει το ιδιο εκ Ρουμανιας. Στο σχολειο μου ειχαμε μαθητη του 11 που σπουδαζει στο Βουκουρεστι Ιατρικη (οι γονεις του γιατροι) και εναν αλλο του 9 που σπουδαζει οδοντιατρικη Βουλγαρια (μπαμπας οδοντιατρος).
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
εγω μιλωντας με πολλους αποφοιτους μου λεγανε οτι επειδη τελειωσανε λεει αθηνα δικαιουνται λεει παραπανω δικαιωματα απο αποφοιτους πατρας,λαρισας,ηρακλειου.να την παρω σοβαρη αυτη την αποψη??κατι αναλογο μου λες με τους εκ ρουμανιας.
Ανεφερα κατι για παραπανω δικαιωματα? Ουτε καν μιλησα για παραπανω δικαιωματα τψν αποφοιτων των ελληνικων σχολων. Εγω μιλησα για αξιολογηση κ εξετασεις. Πως κατι τετοιο βολευει τους αποφοιτους ελληνικων σχολων ή της Αθηνας συγκεκριμενα? Αδυνατω να καταλαβω πως εφτασες σ αυτο το συμπερασμα. Δε μου απαντας ομως? Ειναι λογικο ενας αξιος αποφοιτος ελληνικων σχολων να πρεπει να περιμενει 8 κ 10 χρονια για ειδικοτητα για να βοκευτουν οι ανικανοι (που μπορει να ειναι ειτε αποφοιτοι εξωτερικου ειτε εσωτερικου με διαφορετικη βεβαια αναλογια- γιατι οι αποφοιτοι των σχολων αυτων του εξ τερικου στην πλειοψηφια τους ειναι χαμηλοτατου επιπεδου). Ξαναλεω γνωρισα κ ελληνες που σπουδαζαν σε σχολες σοβαρες Δυτικων χωρων που μακαρι τα παιδια να ερχονταν πισω κ να ηθελαν να ενταχθουν στο ελληνικο συστημα αλλα επειδη σεβονται τον εαυτο τους δεν θα το κανουν
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,689 μηνύματα.
Καλα αυτα ειναι χαζομαρες τωρα. Λες και εχει μεγαλη διαφορα ενας που έχει βγαλει 19.000 μορια στις πανελληνιες με αυτον που εβγαλε 18.750. Δεν ισχυει το ιδιο εκ Ρουμανιας. Στο σχολειο μου ειχαμε μαθητη του 11 που σπουδαζει στο Βουκουρεστι Ιατρικη (οι γονεις του γιατροι) και εναν αλλο του 9 που σπουδαζει οδοντιατρικη Βουλγαρια (μπαμπας οδοντιατρος).
φιλε μου η ουσια ειναι ολοι αυτοι θα γινουν γιατροι και θα κονομανε.τωρα τι λετε εσεις ολοι αυτοι ουτε που τους νοιαζει.επισης δεν ειναι σωστη η γενικευση.μπορει ο ρουμανογιατρος να ειναι πιο καλος στο πρακτικο επιπεδο απο τον ελληνογιατρο που μαθαινε παρα πολλα αχρηστα πραγματα
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
φιλε μου η ουσια ειναι ολοι αυτοι θα γινουν γιατροι και θα κονομανε.τωρα τι λετε εσεις ολοι αυτοι ουτε που τους νοιαζει.επισης δεν ειναι σωστη η γενικευση.μπορει ο ρουμανογιατρος να ειναι πιο καλος στο πρακτικο επιπεδο απο τον ελληνογιατρο που μαθαινε παρα πολλα αχρηστα πραγματα
Καλα το "θα κονομανε" μην το χεις και σιγουρο. Με τοσους γιατρους που εχουμε πλεον ως χωρα (1000 αποφοιτουν απο Ελλαδα και αλλοι 2000 απο εξωτερικο καθε χρονο) το μελλον μονο ευοιωνο δε μοιαζει στον ιατρικο κλαδο μιλωντας παντα για Ελλαδα.
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
φιλε μου η ουσια ειναι ολοι αυτοι θα γινουν γιατροι και θα κονομανε.τωρα τι λετε εσεις ολοι αυτοι ουτε που τους νοιαζει.επισης δεν ειναι σωστη η γενικευση.μπορει ο ρουμανογιατρος να ειναι πιο καλος στο πρακτικο επιπεδο απο τον ελληνογιατρο που μαθαινε παρα πολλα αχρηστα πραγματα
Γιατι πρεπει να γινουν ολοι αυτοι γιατροι? Τους το χρωσταει η ελληνικη κοινωνια? Ειναι υποχρεωμενος καθε ελληνας πολιτης να πεφτει στα χερια ατομων τετοιου επιπεδου οπως η πλειοψηφια των αποφοιτων αυτων των χωρων? Εξετασεις λοιπον χθες για ολους (εσωτερικου κ εξωτερικου). Αλλιως ας μεινουν να ασκησουν την ιατρικη στη χωρα που σπουδασαν. Το δικαιωμα στην υγεια κ τη σωστη ιατρικηβπεριθαλψη ειναι αδιαπραγματευτο. Σε αυτη τη χωρα δε λεμε να καταλαβουμε τα αυτονοητα για αυτο φτασαμε εκει που φτασαμε. Κ οχι αυτα τα περι καλυτερων γιατρων στην πραξη των αποφοιτων Ρουμανιας δεν ισχυουν ουτε στην πραγματικοτητα οπως διαπιστωνει κανεις ευκολα στα ελληνικα νοσοκομεια ουτε κ θεωρητικα ισχυει κατι τετοιο στην ιατρικη καθως η πραξη δεν ειναι αποκομμενη απ τη θεωρια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

φιλε μου η ουσια ειναι ολοι αυτοι θα γινουν γιατροι και θα κονομανε.τωρα τι λετε εσεις ολοι αυτοι ουτε που τους νοιαζει.επισης δεν ειναι σωστη η γενικευση.μπορει ο ρουμανογιατρος να ειναι πιο καλος στο πρακτικο επιπεδο απο τον ελληνογιατρο που μαθαινε παρα πολλα αχρηστα πραγματα
Κ επισης ακομη κ ως φοιτητες μεγαλο μερος τους την πραξη ερχεται να τη μαθει στα ελληνικα νοσοκομεια που ετσι κι αλλιως ειναι γεματα απο φοιτητες ελληνικων σχολων. Αυτο στερει ευκαιριες εκαπιδευσης απ τους φοιτητες ελληνικων σχολων. Το εχω ζησει αυτο τα 2 τελευταια ετη των σπουδων μου. Αλλος παραλογισμος κι αυτος...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαβάζω τη συζήτηση και με το μόνο που συμφωνώ είναι ότι θα έπρεπε να υπάρχουν εξετάσεις για την απόκτηση άδειας ασκήσεως. Από εκεί και πέρα, τα υπόλοιπα βασίζονται σε αβάσιμο συναίσθημα αδικίας. Αν οι σπουδές είναι κατώτερες συγκριτικά με τις ελληνικές σε βαλκανικές χώρες, ας το αποφασίσουν στο πλέον αρμόδιο όργανο τον ΔΟΑΤΑΠ. Προφανώς, το enlightenment δεν είναι στοιχείο στις ελληνικές ιατρικές σχολές, ίσως οι φοιτητές τους όταν/αν πάνε σε χώρα της ΕΕ για μεταπτυχιακό ή για εργασία, να κατανοήσουν ότι ο κόσμος δεν είναι το καβούκι. Συνοπτικά, όσο εύκολα θέλετε/μπορείτε φοιτητές ελληνικών ΑΕΙ να μεταφερθείτε σε κάποια άλλη χώρα και να αναγνωριστεί η ιδιότητά σας και το εκπαιδευτικό υπόβαθρό σας, τόσο εύκολα μπορούν οι νέοι να μετακομίζουν και να σπουδάζουν σε άλλη χώρα. Μαντέψτε γιατί και τα δύο, cause ΕΕ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top