Σπουδές Φιλοσοφίας

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Πειτε μου την γνωμη σας η αν εχετε καποιες πληροφοριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hASMA

Νεοφερμένος

Η Γιούλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Κι εγώ αναζητώ πληροφορίες αλλά κυρίως για τη Φιλοσοφική. Μου αρέσει πάρα πολύ αλλά τα αρνητικά σχόλια δε σταματάνε. "Δεν διορίζεσαι εύκολα, δεν έχει δουλειά, δεν αναγνωρίζεσαι.....κ καταλήγεις ένας δασκαλάκος που κάνει ιδιαίτερα....., Τα μαθήματα που διδάσκεσαι κ ειδικεύεσαι τα επιλέγεις εσύ κ μπορεί να βγείς χειρότερος κ από φιλόλογο(που ειδικεύεται πιο σφαιρικά στα μαθήματα τα φιλολογικά)...." :(
Πολύ δυσάρεστο που μιλάνε έτσι, έστω καθαρά για τη σχολή. Είναι τόσο ωραίο αντικείμενο! Απλά καταλήγεις να παραβλέπεις αυτό που εκτιμάς κ γουστάρεις να ασχοληθείς, γιατί σκέφτεσαι τη μελλοντική σου αποκατάσταση.
Τι να κάνει κανείς? Να ακολουθήσει την επιθυμία κ το όνειρό του η να κατευθύνεται απο τις αμφίβολες κ μη "προειδοποιήσεις" ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Και εγω ακουω καποια αρνητικα σχολια αλλα δεν με αφορουν.Αν μου αρεσει εμενα...Βασικα θα ηθελα να εργαστω ως εκπαιδευτης σε τουριστικες σχολες και αστυνομικες η σε εφημεριδες,περιοδικα κ.λ.π.Εχω διαβασει οτι η συγκεκριμενη σχολη στο ρεθυμνο προσφερει και αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hASMA

Νεοφερμένος

Η Γιούλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλά κάνεις!! Κ εγω προσπαθώ. Αλλά μόνο στο Ρέθυμνο??? Γιατίιιιιιιιι!!!! :(
Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω τόσο μακρυά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanis4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fanis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Υπαρχει και φιλοσοφικη στην πατρα αλλα δεν ξερω λεπτομερειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partyboy

Νεοφερμένος

Ο partyboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια πρωτο μου ποστ σε αυτο το φορουμ και δεν ηξερα που να γραψω. Εαν γραφω στο λαθος μερος τοτε σρ και ας μεταφερθει. Λοιπον, μενω Σουηδια και σκεφτομαι να ερθω Ελλαδα για να σπουδασω. Μου αρεσει παρα πολυ η φιλοσοφια και εχω ακουσει οτι στην θεσσαλονικη εχει μια πολυ καλη σχολη ή κατι τετοιο τελος παντων. Ιδου λοιπον η ερωτηση μου, λεμε οτι περναω φιλοσοφικη, και λεμε οτι περναω τα μαθηματα κτλπ, μετα τι μπορω να γινω ή με τι μπορω να δουλεψω εαν τελειωσω φιλοσοφικη. Νομιζω ειχα ακουσει οτι μπορεις να διαλεψεις κατευθυνσεις μετα σε διαφορα θεματα κτλπ. Επισης μου αρεσει η ψυχολογια και εχω και σε αυτο πανω καποιες σκεψεις.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις οποιες απαντησεις! Παρακαλω μυνηματα του τυπου "τα πανεπιστημια στην ελλαδα ειναι αστα να πανε..." και "κατσε σπουδασε εκει καλυτερα..." να λειψουν διοτι δεν με ενδιαφερουν. Πουθενα δεν ειναι τελεια, κατι ξερω κι εγω.

Φιλικα Παναγιωτης!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Κατ αρχας πανεπιστημια Φιλοσοφιας αποκλειστικα στην Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχουν. Η Φιλοσοφικη ειναι μια σχολη με πολλα τμηματα (Φιλολογια, Αγγλικη Φιλολογια, Γαλλικη Φιλολογια, Ιστορικο-Αρχαιολογικο, ΦΠΨ=Φιλοσοφια Παιδαγωγικα Ψυχολογια, ΦΠΨ προγραμμα ψυχολογιας κτλ) Απο το τελευταιο ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ, βγαινεις ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ, με αδεια εξασκησης επαγγελματος κ ολα τα συναφη...Απο το προτελευταιο, το ΦΠΨ, βγαινεις ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ...δηλαδη παρ'τα βραστα!! Το ΦΠΨ ειναι το τμημα με τις περισσοτερες Φιλοσοφιες, ειδικα αν διαλεξεις κατευθυνση Φ, που ειναι η Φιλοσοφια. Ωστοσο σε ολες τις κατευθυνσεις υποχρεουσε να κανεις μαθηματα αρχαιων, νεων, ιστοριας, φιλοσοφιας, παιδαγωγικων, ψυχολογιας κ καποια αλλα επιλογης. Κοινως το ΦΠΨ ειναι μια σχολη που ουτε αυτο δεν ξερει τι ειναι. Σιγουρα παντως δεν ειναι ουτε Φιλοσοφια καθαρα, ουτε Παιδαγωγικα, ουτε Ψυχολογια (αυτο ειναι μεγαλη παγιδα γιατι καποιοι νομιζουν οτι βγαινεις ψυχολογος, κατι που δεν ειναι αληθεια!) και βεβαια ουτε Φιλολογια...αλλο που στο τελος ως Φιλολογος εισαι καταχωρημενος στα καταστιχα του κρατους.

Μιλαω για Αθηνα, στην Θεσσαλονικη νομιζω το τμημα ειναι λιγο διαφορετικο, παλι ομως δεν ειναι καθαρα Φιλοσοφια.
Τωρα αν σου πω "Αν θελεις Φιλοσοφια σπουδασε εκει καλυτερα" θα εχω αδικο? Τουλαχιστον εκει φανταζομαι θα υπαρχει η σχολη...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Λοιπόν, όπως είπε και Ο αναγνώστης, στην Ελλάδα η Φιλοσοφική είναι σχολή με διάφορα ανεξάρτητα τμήματα, το καθένα από τα οποία δίνει διαφορετικό πτυχίο. Η καλύτερη επιλογή αν θες να σπουδάσεις Φιλοσοφία είναι το τμήμα ΦΠΨ, δηλαδή Φιλοσοφία, Παιδαγωγικά, Ψυχολογία (στο Πανεπιστήμιο Αθηνών λέγεται έτσι, στο Αριστοτέλειο δεν ξέρω), απ'όπου μπορείς να επιλέξεις την κατεύθυνση Φιλοσοφίας, για να πάρεις περισσότερα μαθήματα Φιλοσοφίας (θα παρακολουθείς, όμως, και μαθήματα παιδαγωγικών, ψυχολογίας, αρχαίων ελληνικών κλπ). Το ΦΠΨ δεν παρέχει αμιγείς σπουδές Φιλοσοφίας. Δηλαδή δεν θα κάνεις μόνο μαθήματα Φιλοσοφίας.

Προσοχή, όμως: Μην το μπερδέψεις με το ΦΠΨ - Πρόγραμμα Ψυχολογίας, από το οποίο βγαίνεις Ψυχολόγος και μόνο Ψυχολόγος.

Επίσης, τελειώνοντας το ΦΠΨ (το απλό, ΟΧΙ το πρόγραμμα Ψυχολογίας) θεωρείσαι Φιλόλογος.

Αυτά ισχύουν για το Πανεπιστήμιο Αθηνών. Για το Αριστοτέλειο νομίζω πως υπαρχει τμήμα Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικών, αλλά ΔΕΝ είμαι σίγουρη. Καλύτερα να το κοιτάξεις στο site του ΑΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partyboy

Νεοφερμένος

Ο partyboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Φιλε μου ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!!!

"ΦΠΨ προγραμμα ψυχολογιας κτλ) Απο το τελευταιο ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ, βγαινεις ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ, με αδεια εξασκησης επαγγελματος κ ολα τα συναφη..."

Δηλαδη εαν το διαλεξω αυτο, στο τελος θα ειμαι και θα μπορω να εργαστω σαν ψυχολογος? Εαν ναι, θα υστερω απο τους ψυχολογους που βγαινουν καθαρα απο την ψυχολογια?

Εαν διαβασω φιλοσοφια μετα μπορω να διαλεξω κατευθυνση ή ιδικότητα αφου εχω τελειωσει την φιλοσοφια?

Επισης σκεφτομουνα οτι εαν τελικα διαλεξω ψυχολογια να ιδικευτω σε κατι που στα σουηδικα λεγετε "arbetspsykologi", οπου "arbets (arbete)" = δουλεια/εργασια. Πρεπει να ειναι πολυ καλο και εχω ακουσει καλα λογια, αλλα αναρωτιομουν εαν καποιος εδω μεσα γνωριζει περισσοτερα ή εχει κατι σημαντικο (και μη :P) να πει πανω σε αυτο!

Ευχαριστω και παλι για την απαντηση σου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Εαν διαβασω φιλοσοφια μετα μπορω να διαλεξω κατευθυνση ή ιδικότητα αφου εχω τελειωσει την φιλοσοφια?

Τί εννοείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partyboy

Νεοφερμένος

Ο partyboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση σου Lita, σρ τωρα την ειδα :P.
Λοιπον οντας φιλολογος μπορεις να ζησεις μετα απο αυτο το εππαγγελμα?

Τι εννοω, λοιπον αυτος που μου πρωτο μιλησε για την φιλοσοφικη μου ειπε για θεσσαλονικη και οτι εχουν καλο τμημα(?) εκει. Ρωταω μετα λοιπον τι μπορω να γινω αφου διαβασω φιλοσοφια και μου λεει πολλα διοτι αφου διαβασεις λεει φιλοσοφια μετα μπορεις να κανεις master(?) πανω σε διαφορα πραγματα και ετσι να παρεις και αλλη ιδικευση(?).

EDIT: Το ΦΠΨ που βγαινεις ψυχολογος αξιζει? Διαβαζεις και λιγη φιλοσοφια σε αυτο? Γιατι το θεωρο σημαντικο.

Και παλι ευχαριστω για την απαντηση σου, και σρ που δεν την ειδα κατευθειαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Το αν μπορείς να ζήσεις από κάποιο επάγγελμα είναι πολύ σχετικό. Η Φιλολογία προσφέρει αξιόλογες προοπτικές, αν βεβαίως πάρεις και ανάλογα μεταπτυχιακά. Κατά κύριο λόγο οι Φιλόλογοι ασχολούνται με την μέση εκπαίδευση (καθηγητές των γλωσσικών μαθημάτων σε γυμνάσιο - λύκειο), αλλά ο χώρος αυτός έχει κορεστεί στην Ελλάδα. Αλλες προοπτικές είναι ο χώρος των εκδόσεων, των πανεπιστημίων (πανεπιστημιακή καριέρα), των ακαδημιών και ερευνητικών κέντρων για τη γλώσσα, τη λογοτεχνία, τον πολιτισμό, η μετάφραση, η λαογραφία (π.χ. σε λαογραφικά μουσεία)κλπ. Αυτά βεβαίως ισχύουν κατά κύριο λόγο για τους Φιλολογους που έχουν τελειώσει Τμήμα Φιλολογίας και όχι ΦΠΨ. Το ΦΠΨ, κατά την ταπεινή μου άποψη, αν και έχει ενιδαφέροντα αντικείμενα, δεν προσφέρει την ίδια κατάρτιση που προσφέρει η το Τμήμα Φιλολογίας, αν κάποιος ενδιαφέρεται να εργαστεί ως Φιλόλογος. Για τα ακριβή επαγγελματικά δικαιώματα του ΦΠΨ δεν μπορώ να σε ενημερώσω δυστυχώς, μιας και δεν φοιτώ σε αυτό το τμήμα.

Το ΦΠΨ - Πρόγραμμα Ψυχολογίας του Παν/μιου Αθηνών έχει πολύ ενδιαφέροντα μαθήματα, απ'ότι μου έχει πει μια φίλη μου που σπουδάζει σε αυτό το Τμήμα. Μου έχει μιλήσει κυρίως για τα μαθήματα που σχετίζονται με τον κλάδο της Ψυχολογίας, επομένως δεν ξέρω αν παρακολουθούν και μαθήματα Φιλοσοφίας.

Ρωτάς πολύ εξειδικευμένα πράγματα, που δεν τα γνωρίζω. Ο,τι λέω ισχύει για το Πανεπιστήμιο Αθηνών, δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει στο ΑΠΘ. Οσον αφορά το ΦΠΨ και το ΦΠΨ- Πρόγραμμα Ψυχολογίας δεν γνωρίζω ακριβώς για επαγγελματικά δικαιώματα, αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών κλπ, οπότε καλύτερα να αποτανθείς σε κάποιον που γνωρίζει καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partyboy

Νεοφερμένος

Ο partyboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα, ευχαριστω για τις απαντησεις σου! Πραγματικα βοηθουν!!!

Πολυ ενδιαφεροντα τα οσα αναφερεις... Να δω τι θα κανω :P
Εαν διαβαζουν και λιγο φιλοσοφια το ΦΠΨ ψυχολογιας μου ακουγεται τελειο! Μετα ομως να μπορεις αραγε να παρεις ιδικευσεις??

Για το "arbetspsykologi" (βλεπε παραπανω μυνηματα) ξερεις τιποτα?
Ξερει κανεις τιποτα για αυτο ("arbetspsykologi")??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα, ευχαριστω για τις απαντησεις σου! Πραγματικα βοηθουν!!!

Πολυ ενδιαφεροντα τα οσα αναφερεις... Να δω τι θα κανω :P
Εαν διαβαζουν και λιγο φιλοσοφια το ΦΠΨ ψυχολογιας μου ακουγεται τελειο! Μετα ομως να μπορεις αραγε να παρεις ιδικευσεις??

Για το "arbetspsykologi" (βλεπε παραπανω μυνηματα) ξερεις τιποτα?
Ξερει κανεις τιποτα για αυτο ("arbetspsykologi")??

Αν ενδιαφέρεσαι να γίνεις ψυχολόγος (όχι φιλόλογος) το ΦΠΨ- Πρόγραμμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημιου Αθηνών είναι μια καλή επιλογή. Τμήμα Ψυχολογίας έχει και το ΑΠΘ και η Πάντειος (νομίζω πως έχει και το Πανεπιστήμιο Κρήτης αλλά δεν είμαι σίγουρη). Για ειδικεύεσεις κλπ θα χρειαστείς κάποιο μεταπτυχιακό.

Αν ενδιαφέρεσαι να σπουδάσεις Φιλοσοφία, μπορείς να πας στο ΦΠΨ και να πάρεις την κατεύθυνση Φιλοσοφίας. Θα παρακολουθήσεις όμως και μαθήματα Παιδαγωγικών και Ψυχολογίας. Για ειδίκευση σε έναν συγκεκριμένο κλάδο της Φιλοσοφίας (π.χ. Εμειρισμός, Στωικοί κλπ) θα πρέπει να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό.

Αν ενδιαφέρεσαι να σπουδάσεις Φιλολογία (όχι Φιλοσοφία), μπορείς να πας σε κάποιο από τα Τμήματα Φιλολογίας της χώρας. Οφείλω να σου επισημάνω πως στη Φιλολογία τα μαθήματα Φιλοσοφίας είναι πολύ λίγα (σε ένα ή δυο εξάμηνα), οπότε δεν μπορείς να εντρυφήσεις στο αντικείμενο της Φιλοσοφίας. Η Φιλολογία μελετά κυρίως την ελληνική (και λατινική) γλώσσα και λογοτεχνία και την πορεία τους ανα τους αιώνες. Στο Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών θα κάνεις κυρίως μαθήματα Αρχαιοελληνικής, Λατινικής, Βυζαντινής και Νεοελληνικής Γλώσσας και λογοτεχνίας, αλλά και μαθήματα Γλωσσολογίας, Λαογραφίας, Συγκριτικής Φιλολογίας κλπ.

Αν θες να δεις τα προγράμματα σπουδων του κάθε Τμήματος και να ενημερωθείς πιο αναλυτικά μπορείς να ψάξεις στο site τους στο internet.

Για Εργασιακή Ψυχολογία κλπ. δεν ξέρω δυστυχώς κάτι για να σε βοηθήσω.

Ποιο Πανεπιστήμιο σε ενδιαφέρει περισσότερο? Το Πανεπιστήμιο Αθηνών ή το Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ)? Το ενδεχόμενο να σπουδάσεις στη Σουηδία, μιας και μένεις εκεί, δεν το εξετάζεις? Εχει πολύ καλά πανεπιστήμια, απ'όσο ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Στο ΦΠΨ προγραμμα Ψυχολογιας δεν πιστευω οτι διδασκονται Φιλοσοφια, αλλωστε οι κλαδοι δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους (αλλο αν το ΦΠΨ σκετο τους συνδυαζει -λαθος κατ εμε)...partyboy μαλλον παρερμηνευσες τα λογια μου, δε σου ειπα πουθενα οτι η Θεσ/νικη εχει καλο προγραμμα Φιλοσοφιας. Ειπα απλα οτι στη Θεσ/νικη το ΦΠΨ ειναι νομιζω μονο ΦΠ, δηλαδη δεν εχει ψυχολογια. Οπως σου ειπα, καθαρα Φιλοσοφια στην Ελλαδα δεν υπαρχει. Τωρα αν θες Ψυχολογια, υπαρχουν αρκετες σχολες, αλλα πιστευω ειναι αρκετα δυσκολο να βρεις δουλεια...δυστυχως στην Ελλαδα η ψυχολογια αντιμετωπιζεται με δυσπιστια ως επιστημη.
Αυτο που ρωτας για την ειδικευση...δεν το καταλαβαινω, καθως δεν ξερω Σουηδικα lol...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgosvr

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σιδηρόκαστρο (Σέρρες). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σωστά νομίζεις! στην Θεσσαλονίκη έχει μόνο ΦΠ αντίθετα με το Καποδιστριακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partyboy

Νεοφερμένος

Ο partyboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θελω να ευχαριστησω ολους σας για την πολιτιμη βοηθεια σας!!! Και να ευχαριστησω την Lita που εχει γραψει και ασχοληθει τοσες φορες :clapup:

"Ποιο Πανεπιστήμιο σε ενδιαφέρει περισσότερο? Το Πανεπιστήμιο Αθηνών ή το Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ)? Το ενδεχόμενο να σπουδάσεις στη Σουηδία, μιας και μένεις εκεί, δεν το εξετάζεις? Εχει πολύ καλά πανεπιστήμια, απ'όσο ξέρω."

Και τα δυο με ενδιαφερουν αλλα δεν ξερω ποιο να διαλεψω. Ξερω οτι για να σπουδασεις η θεσσαλονικη απο τα λεγομενα αλλων ειναι πολυ καλη πολυ. Με ενδιαφερει ομως και η Αθηνα αλλα δεν ξερω τα μερη καθολου και χωρις μετρο θα χαθω στανταρ :P. Ειναι αχανης κατ'εμου (πως τα λεω ο ατιμος:clapup:) πολυ και με "τρομαζει". Εχω ομως και συγγενοις οποτε ισως βοηθησει στην προσαρμογη. Αφου οταν κατεβαινω Ελλαδα και ακουω ολους γυρο μου να μιλαν ελληνικα με πιανουν τα γελια κυριολεκτικα απο τι χαρα μου <------ χαζοχαρουμενο :D

Σουηδια δεν μενω με τιποτα, γιατι απλως δεν Π - Α - Λ - Ε - Β - Ε - Τ - Ε (σωστα το εγραψα?):P

Ψυχολογια ειναι σουπερ παντος και ελπιζω εαν το διαλεξω να βοηθησει που εχω διαβασει ψυχολογια Α και τωρα Β (flash dem skillz :P) !

"partyboy μαλλον παρερμηνευσες τα λογια μου, δε σου ειπα πουθενα οτι η Θεσ/νικη εχει καλο προγραμμα Φιλοσοφιας. "

Δεν ειπα οτι μου το ειπες εσυ αυτο Αναγνωστης ;) Ευχαριστω παντως για το clarification :)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Ειναι οπως τα λενε τα παιδια παραπανω. Στη Θεσσαλονικη το ΦΠΨ εχει διασπαστει εδω και χρονια σε φπ(φιλοσοφια-παιδαγωγικη) και στο τμημα ψυχολογιας. Με αυτα που ισχυουν απο το φπ βγαινεις μονο φιλολογος ισοτιμα με τους πτυχιουχους της φιλολογιας(και του ιστορικου-αρχαιολογικου αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα). Πραγματι, εφοσον ο partyboy θελει να ακολουθησει σπουδες περισσοτερο πανω στη φιλοσοφια, θα πρεπει να επιλεξει ή το ΦΠΨ(το απλο) στην Αθηνα ή το ΦΠ στη Θεσσαλονικη ή ακομα και το ΦΠΨ στα Γιαννενα διαλεγοντας κατευθυνση φιλοσοφιας(εννοειται ομως θα κανεις και μαθηματα ψυχολογιας και παιδαγωγικων). Νομιζω οτι και στην Κρητη (Ρεθυμνο) υπαρχει ενα τμημα φιλοσοφιας και κοινωνικων σπουδων. Α και στην Πατρα υπαρχει τμημα Φιλοσοφιας(μονο φιλοσοφιας) νομιζω. Συνηθως παντως απο ολα αυτα βγαινουν φιλολογοι. Αν και πιστευω οτι καποιος που εχει τελειωσει φιλολογια, θα εχει ειδικευτει περισσοτερο σε θεματα γλωσσας και λογοτεχνιας. Βεβαια παιζει ρολο και το διαβασμα που κανει καποιος ως φοιτητης και στη συνεχεια ως καθηγητης. Επομενως, δε σημαινει απαραιτητα οτι το ΦΠΨ δε βγαζει καλους φιλολογους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Θελω να ευχαριστησω ολους σας για την πολιτιμη βοηθεια σας!!! Και να ευχαριστησω την Lita που εχει γραψει και ασχοληθει τοσες φορες :clapup:

"Ποιο Πανεπιστήμιο σε ενδιαφέρει περισσότερο? Το Πανεπιστήμιο Αθηνών ή το Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ)? Το ενδεχόμενο να σπουδάσεις στη Σουηδία, μιας και μένεις εκεί, δεν το εξετάζεις? Εχει πολύ καλά πανεπιστήμια, απ'όσο ξέρω."

Και τα δυο με ενδιαφερουν αλλα δεν ξερω ποιο να διαλεψω. Ξερω οτι για να σπουδασεις η θεσσαλονικη απο τα λεγομενα αλλων ειναι πολυ καλη πολυ. Με ενδιαφερει ομως και η Αθηνα αλλα δεν ξερω τα μερη καθολου και χωρις μετρο θα χαθω στανταρ :P. Ειναι αχανης κατ'εμου (πως τα λεω ο ατιμος:clapup:) πολυ και με "τρομαζει". Εχω ομως και συγγενοις οποτε ισως βοηθησει στην προσαρμογη. Αφου οταν κατεβαινω Ελλαδα και ακουω ολους γυρο μου να μιλαν ελληνικα με πιανουν τα γελια κυριολεκτικα απο τι χαρα μου <------ χαζοχαρουμενο :D

Σουηδια δεν μενω με τιποτα, γιατι απλως δεν Π - Α - Λ - Ε - Β - Ε - Τ - Ε (σωστα το εγραψα?):P

Ψυχολογια ειναι σουπερ παντος και ελπιζω εαν το διαλεξω να βοηθησει που εχω διαβασει ψυχολογια Α και τωρα Β (flash dem skillz :P) !

"partyboy μαλλον παρερμηνευσες τα λογια μου, δε σου ειπα πουθενα οτι η Θεσ/νικη εχει καλο προγραμμα Φιλοσοφιας. "

Δεν ειπα οτι μου το ειπες εσυ αυτο Αναγνωστης ;) Ευχαριστω παντως για το clarification :)!

Α συγγνωμη, νομιζα οτι αναφερεσαι σε μενα....
Αν σου αρεσει τοσο πολυ η Ελλαδα τοτε να ερθεις! Ακομα κι αν τα πανεπιστημια δεν ειναι ιδανικα, η αγαπη για το αντικειμενο μετραει κ ο ενθουσιασμος.
Να σε ρωτησω κι εγω κατι με τη σειρα μου? Γιατι ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα στη Σουηδια? Ρωταω γιατι μια φιλη μου σκεφτεται να παει για μεταπτυχιακο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partyboy

Νεοφερμένος

Ο partyboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Συγγνωμη αλλα τωρα ειδα το μυνημα:(
Λοιπον ο χειμωνας δεν παλευετε με τιποτα αφου μετα το σχολειο δεν μπορεις να πας πουθενα γτ πρωτον δεν εχει να πας πουθενα (το τυπου "ελα ρε παμε για καφε" κτλπ δεν παιζει) και δευτερον εχει 2 ωρες ηλιο και εαν εχει συνεφια κλαφτα χαραλαμπε. Με λιγα λογια 1 μηνα στανταρ δεν βλεπεις ηλιο και πρεπει να εισαι με τις βιταμινες. Το σχολειο κτλπ ειναι πολυ καλα δεν μπορω να πω. Αλλα ο παραγοντας καιρος ειναι πολυ σημαντικος ειδικα για εμας τους μεσογειακους :P. Εγω τον πρωτο χρονο παιζει να ειχα πεσει σε καταθληψη χωρις να το καταλαβω. Φετος ειδικα μας εκανε τον πιο χειροτερο χειμωνα εδο και καιρο, -27 και μιλαμε για στοκχολμη γτ πιο βορεια αστα να πανε... Η μονη τους διασκεδαση σαν λαος (και το ξερω απο πρωτο χερι:P) ειναι απλως να μαζευονται και να μεθανε, πολυ ομως...

Με βαση τα παραπανω (υπαρχουν και αλλα, ομως δεν μου ερχονται τωρα) καποιος που εχει ζησει Ελλαδα, πολυ δυσκολα συνιθηζει εδω... Οτι αλλο θες, εδω!!! Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top