Σπουδές Φιλοσοφίας

Κώσταςφν

Νεοφερμένος

Ο Κώσταςφν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το τμήμα Φιλοσοφίας Πάτρας που παρεπιπτώντος είναι το μοναδικό αμιγώς τμήμα φιλοσοφίας στην Ελλάδα τι σας λέει; Μήπως είναι το καλύτερο για σπουδες φιλοσοφίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το τμήμα Φιλοσοφίας Πάτρας που παρεπιπτώντος είναι το μοναδικό αμιγώς τμήμα φιλοσοφίας στην Ελλάδα τι σας λέει; Μήπως είναι το καλύτερο για σπουδες φιλοσοφίας;

Σπουδάζει μια γνωστή μου και από ότι μου λέει, έχει τρομερές απαιτήσεις ενώ οι βαθμολογικές επιδόσεις στα μαθήματα είναι πολύ χαμηλές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

everes

Νεοφερμένος

Ο everes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
γεια σας παιδια ...φετος περασα και εγω πατρα!! ομως η σχολη δεν με ενθουσιαζει..θα θελα να μου πειτε τα παντα για την σχολη..μαθηματα, προοπτικες κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
γεια σας παιδια ...φετος περασα και εγω πατρα!! ομως η σχολη δεν με ενθουσιαζει..θα θελα να μου πειτε τα παντα για την σχολη..μαθηματα, προοπτικες κλπ...

Μπες εδώ...έχει όσα θες: https://www.philosophy.upatras.gr/gr-php/index.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bouklofski

Νεοφερμένος

Ο bouklofski αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 14 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας,

Ανοιγω αυτο το θεμα για να ρωτησω αν τελειωσω φιλοσοφικη πατρας η φπψ μπορω μετα μεσω μεταπτυχιακου να δουλεψω ως νηπιαγωγος ?
Θα ηθελα να ρωτησω αν τελειωσω τη φιλοσοφικη πατρας τι μπορω να κανω αξιοποιωντας το πτυχιο μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν τελειωσω τη φιλοσοφικη πατρας τι μπορω να κανω αξιοποιωντας το πτυχιο μου?
Ποιο τμήμα της φιλοσοφικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν τελειωσω τη φιλοσοφικη πατρας τι μπορω να κανω αξιοποιωντας το πτυχιο μου?

Να φιλοσοφείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Γεια σας,

Ανοιγω αυτο το θεμα για να ρωτησω αν τελειωσω φιλοσοφικη πατρας η φπψ μπορω μετα μεσω μεταπτυχιακου να δουλεψω ως νηπιαγωγος ?
Ως νηπιαγωγός;! Ποιος ο λόγος να παιδευτείς με φιλοσοφικές για να γίνεις εν τέλει νηπιαγωγός; Άσε που δε νομίζω να γίνεται. Είναι δύο εντελώς διαφορετικά αντικείμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bouklofski

Νεοφερμένος

Ο bouklofski αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 14 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ειμαι λιγο εως πολυ θα ελεγα μπερδεμενος γιατι απο τη μια εχω μεγαλο ενδιαφερον για τη φιλοσοφια και θα ηθελα να εκπαιδευτω σε αυτο το αντικειμενο αλλα ξεροντας οτι η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι πολυ δυσκολη σκεφτομαι οτι νηπιαγωγος ειναι μια λυση. Θα ηθελα να ρωτησω ποια σχολη ειναι καλυτερη απο την αποψη οτι σε εκπαιδευει περισσοτερο σχετικα με τη φιλοσοφια και δευτερον απο αυτη τη σχολη τη επαγγελματικη αποκατασταση θ'εχω και αν θα μπορουσα κανοντας μετα ενα μεταπτυχιακο να δουλεψω ως νηπιαγωγος κατι που μου αρεσει πολυ ως δουλεια γιατι λατρευω τα παιδια.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ειμαι λιγο εως πολυ θα ελεγα μπερδεμενος γιατι απο τη μια εχω μεγαλο ενδιαφερον για τη φιλοσοφια και θα ηθελα να εκπαιδευτω σε αυτο το αντικειμενο αλλα ξεροντας οτι η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι πολυ δυσκολη σκεφτομαι οτι νηπιαγωγος ειναι μια λυση. Θα ηθελα να ρωτησω ποια σχολη ειναι καλυτερη απο την αποψη οτι σε εκπαιδευει περισσοτερο σχετικα με τη φιλοσοφια και δευτερον απο αυτη τη σχολη τη επαγγελματικη αποκατασταση θ'εχω και αν θα μπορουσα κανοντας μετα ενα μεταπτυχιακο να δουλεψω ως νηπιαγωγος κατι που μου αρεσει πολυ ως δουλεια γιατι λατρευω τα παιδια.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
Έτι μία φορά θα σου πω πως δε γίνεται κάτι τέτοιο. Ο μόνος τρόπος για να το καταφέρεις είναι να μπεις στο νηπιαγωγών και μόλις τελειώσεις να δώσεις είτε κατατακτήριες είτε πανελλήνιες για φιλοσοφία.
Μία σχολή που σου προσφέρει επίσης πολλές γνώσεις στο αντικείμενο που ενδιαφέρεσαι είναι τα ΦΠΨ, με κατεύθυνση φιλοσοφίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Πέρασε η αδελφή μου φιλοσοφία πάτρας, βέβαια ήθελε φιλολογιά αλλά και πάλι φιλόλογος βγαίνεις απο εκει ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Πέρασε η αδελφή μου φιλοσοφία πάτρας, βέβαια ήθελε φιλολογιά αλλά και πάλι φιλόλογος βγαίνεις απο εκει ε;
Ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Koulianof 11

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος Κούλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Λοιπον, η ερωτηση μου ειναι αναγεγραμμενη στον τιτλο αλλα εχω να προσθεσω και οτι ολοι μου οι καθηγητες μου λενε πως τις μπορω ολες τις κατευθυνσεις και με ενδιαφερουν πολλες σχολες του δευτερου και του τεταρτου πεδιου ομως απο το πρωτο και γενικα απο την θεωρητικη μου αρεσουν η Φιλολογια με κατευθυνση Γλωσσολογια, η Αγγλικη Φιλολογια, η Ξενων Γλωσσων Μεταφρασης και Διερμηνειας στην Κερκυρα και η Ψυχολογια. Και θελω να μαθω για την Φιλοσοφια και για τα επαγγελματα που μπορω να ακολουθησω με το πτυχιο φιλοσοφιας..
Ευχαριστω προκαταβολικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απο‘ οσο ξέρω από την φιλοσοφική βγαίνεις και φιλόλογος αν ρωτάς αυτό. Το είχε πει πέρσι η καθηγήτρια της φιλοσοφίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
H φιλοσοφια ειναι αυστηρα αναλυτικα εργαλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Φιλοσοφία είναι η επιστήμη που ασχολείται με ερωτήματα, προβλήματα ή απορίες που μπορούμε να αποκαλέσουμε οριακά, θεμελιώδη, ή έσχατα, όπως αυτά της ύπαρξης, γνώσης, αξίας, αιτίας, γλώσσας και του νου. Ξεχωρίζει από άλλους τρόπους αντιμετώπισης των παραπάνω προβλημάτων, από την κριτική και γενικώς συστηματική προσέγγιση των θεμάτων και την οικοδόμησή της πάνω σε λογικές εξηγήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Καλησπέρα Άγγελε! Ως φοιτητής και μελετητής της φιλοσοφίας, θα προσπαθήσω να καλύψω την απορία σου, όσο επαρκέστερα δύναμαι..

Αρχίζοντας με το ερώτημα σου σχετικά με τη φύση της φιλοσοφίας. Πρέπει να γνωρίζεις, πως το ερώτημα "τι είναι φιλοσοφία" δεν μπορεί να απαντηθεί οριστικά και τεκμηριωμένα. Καμία εγκυκλοπαίδεια ή λεξικό δεν πρόκειται να καλύψει την απορία σου με το λήμμα της, όπως π.χ στην επιστήμη της γεωλογίας. Η φιλοσοφία δεν τίθεται μόνο στα πλαίσια της επιστήμης. Η φιλοσοφία ως όρος στην προβληματική της προσλαμβάνει διττό ρόλο. Είναι και το ζητούμενο και η μέθοδος. Για να απαντήσεις στο ερώτημα "τι είναι φιλοσοφία", πρέπει αναγκαστικά να φιλοσοφήσεις. Έτσι, λοιπόν ενώ η φιλοσοφία βρίσκεται σε πλήρη αλληλεπίδραση με την επιστήμη, ταυτόχρονα αποτελεί μια ιδιόρρυθμη φύση . Βεβαίως, ο νους του ανθρώπου έχει ανάγκη από σταθερές παραδοχές και αλήθειες για να μπορέσει να ρυθμίσει τη ζωή του λ.χ."το πρωί θα ανατείλει ο ήλιος", "όταν φάω θα χορτάσω", έτσι οι φιλόσοφοι και οι φιλοσοφούντες διαμορφώνουν έναν δικό τους ορισμό για το αντικείμενο τους. Ένας απλός και διαδεδομένος ορισμός είναι η φιλοσοφία ως "επιστήμη των προβλημάτων".

Αυτό, όμως, που για τα υπόλοιπα επιστημονικά αντικείμενα το λύνει ένας περιγραφικός ορισμός, για τη φιλοσοφία (και έτσι επιβεβαιώνεται και η ξεχωριστή της φύση) το κάνει μια εσωτερική νοητική διεργασία. Θα σου πω, λοιπόν, πότε κατά τη γνώμη μου,θα έχεις την πραγματική εποπτεία του τι είναι η φιλοσοφία. Όταν ο ίδιος εισαχθείς στην φιλοσοφική προβληματική. Όταν, δηλαδή, αναγνωρίσεις πως ο ίδιος φιλοσόφησες. Πιθανότατα, το πρώτο σου βήμα υπό την υποστήριξη ενός καθηγητή/καθοδηγητή και έπειτα ελεύθερος.

Συνεχίζοντας, λοιπόν, με τα συγκεκριμένα ερωτήματα...
Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει ένα αμιγώς φιλοσοφικό τμήμα (ούτε εκείνο της Πάτρας). Η μελέτη της φιλοσοφίας γίνεται υπό το πρίσμα του φιλολόγου, έτσι λοιπόν, σε όποιο τμήμα και να επιλέξεις την φιλοσοφική κατεύθυνση θα καταρτιστείς ως ένας φιλόλογος ή ιστορικός της φιλοσοφίας. Επαγγελματικά δηλαδή θα είσαι φιλόλογος με ειδίκευση στην μελέτη των φιλοσοφικών κειμένων.
Δεν θα αναφερθώ στα επαγγέλματα που οδηγείσαι από τα αντικείμενα που θεραπεύει ο φιλόλογος, αλλά σε εκείνα που κατευθύνει η φιλοσοφική γνώση. Δηλαδή σε κανένα. Ή σε όλα. Διότι η δεξιοτεχνία του να φιλοσοφείς δεν είναι επαγγελματικό μονοπώλιο. Ναι, βεβαίως, μπορεί να διδάξεις φιλοσοφία, αλλά τώρα μιλάμε για μια πρακτική/επαγγελματική χρήση της φιλοσοφικής ειδίκευσης και όχι της παιδαγωγικής.

Γενικώς, το να σπουδάσεις σε ένα τμήμα φιλοσοφίας δεν είναι επαγγελματική επιλογή. Εξάλλου καλείσαι να εντρυφήσεις σε ένα από τα πιο περίπλοκα και εποπτικώς ισχνά αντικείμενα. Αυτό όμως, δεν σημαίνει πως η φιλοσοφία είναι σπουδή πολυτέλειας. Αντιθέτως η προσφορά της στο υποκείμενο είναι εξαιρετική. Μιλώντας με εμπειρικά δεδομένα, οι απόφοιτοι φιλοσοφικών τμημάτων ανά χρόνο, στις έρευνες πάνω στα τεστ κατάρτισης και ικανοτήτων βγαίνουν συνήθως δεύτεροι (μετά τους αποφοίτους τμημάτων θεωρητικών μαθηματικών). Αντίστοιχα σε ειδικότερο πλαίσιο, στο πανεπιστήμιο της Αθήνας, οι φοιτητές της κατεύθυνσης φιλοσοφίας έχουν τις υψηλότερες βαθμολογίες σε όλα τα αντικείμενα που θεραπεύουν τα φιλολογικά προγράμματα της φιλοσοφικής σχολής.
Κατά την υποκειμενικότατη μου γνώμη όμως, αυτή δεν είναι παρά ήσσων προσφορά. Η ουσία βρίσκεται στο άτομο. Θεωρώ, πως η μελέτη της φιλοσοφίας είναι αρκετά σίγουρος δρόμος για να οδηγηθείς σε μια ευτυχής και θετική ζωή -περισσότερο σίγουρος από ό,τι τα υλικά αγαθά ή το κοινωνικό status που μπορεί να προσφέρει μια επαγγελματική τεχνική σπουδή-. Φυσικά, ξανατονίζω, πως πρόκειται για την προσωπική μου οπτική.

Όπως και να έχει, ολοκληρώνοντας και πρακτικοποιώντας πλήρως τη συζήτηση, διότι και ο φιλόσοφος έχει ανάγκη από υλική τροφή, αν επιλέξεις τη φιλοσοφική σπουδή -με σειρά πιθανότητας- : θα οδηγηθείς σε φιλολογικά επαγγέλματα διδασκαλίας, σε επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με τη χρήση της γλώσσας και της λογοτεχνίας, στη ψυχολογία και στη συμβουλευτική, έπειτα σε ερευνητικούς τομείς της γνωστικής και της νευροεπιστήμης (λογική, ηθική, γνωσιοθεωρία κ.α.), έπειτα σε θεωρητικούς τομείς της βιολογίας ( φιλοσοφία της βιολογίας, φυσικοποιημένη επιστημολογία, εξελικτική βιολογία, βιοηθική κ.α.) και τέλος στην πολιτική επιστήμη και τη νομική (ηθική των πράξεων, φιλοσοφία του timing, πολιτική φιλοσοφία, φιλοσοφία των νόμων και του δικαίου κ.λ.π.) (αν είσαι ένθεος φαντάζομαι υπάρχουν και αντίστοιχα αντικείμενα).

Ελπίζω όντως να σε βοήθησα. Καλή συνέχεια με τη σχολική σου ζωή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλησπέρα Άγγελε! Ως φοιτητής και μελετητής της φιλοσοφίας, θα προσπαθήσω να καλύψω την απορία σου, όσο επαρκέστερα δύναμαι..

Αρχίζοντας με το ερώτημα σου σχετικά με τη φύση της φιλοσοφίας. Πρέπει να γνωρίζεις, πως το ερώτημα "τι είναι φιλοσοφία" δεν μπορεί να απαντηθεί οριστικά και τεκμηριωμένα. Καμία εγκυκλοπαίδεια ή λεξικό δεν πρόκειται να καλύψει την απορία σου με το λήμμα της, όπως π.χ στην επιστήμη της γεωλογίας. Η φιλοσοφία δεν τίθεται μόνο στα πλαίσια της επιστήμης. Η φιλοσοφία ως όρος στην προβληματική της προσλαμβάνει διττό ρόλο. Είναι και το ζητούμενο και η μέθοδος. Για να απαντήσεις στο ερώτημα "τι είναι φιλοσοφία", πρέπει αναγκαστικά να φιλοσοφήσεις. Έτσι, λοιπόν ενώ η φιλοσοφία βρίσκεται σε πλήρη αλληλεπίδραση με την επιστήμη, ταυτόχρονα αποτελεί μια ιδιόρρυθμη φύση . Βεβαίως, ο νους του ανθρώπου έχει ανάγκη από σταθερές παραδοχές και αλήθειες για να μπορέσει να ρυθμίσει τη ζωή του λ.χ."το πρωί θα ανατείλει ο ήλιος", "όταν φάω θα χορτάσω", έτσι οι φιλόσοφοι και οι φιλοσοφούντες διαμορφώνουν έναν δικό τους ορισμό για το αντικείμενο τους. Ένας απλός και διαδεδομένος ορισμός είναι η φιλοσοφία ως "επιστήμη των προβλημάτων".

Αυτό, όμως, που για τα υπόλοιπα επιστημονικά αντικείμενα το λύνει ένας περιγραφικός ορισμός, για τη φιλοσοφία (και έτσι επιβεβαιώνεται και η ξεχωριστή της φύση) το κάνει μια εσωτερική νοητική διεργασία. Θα σου πω, λοιπόν, πότε κατά τη γνώμη μου,θα έχεις την πραγματική εποπτεία του τι είναι η φιλοσοφία. Όταν ο ίδιος εισαχθείς στην φιλοσοφική προβληματική. Όταν, δηλαδή, αναγνωρίσεις πως ο ίδιος φιλοσόφησες. Πιθανότατα, το πρώτο σου βήμα υπό την υποστήριξη ενός καθηγητή/καθοδηγητή και έπειτα ελεύθερος.

Συνεχίζοντας, λοιπόν, με τα συγκεκριμένα ερωτήματα...
Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει ένα αμιγώς φιλοσοφικό τμήμα (ούτε εκείνο της Πάτρας). Η μελέτη της φιλοσοφίας γίνεται υπό το πρίσμα του φιλολόγου, έτσι λοιπόν, σε όποιο τμήμα και να επιλέξεις την φιλοσοφική κατεύθυνση θα καταρτιστείς ως ένας φιλόλογος ή ιστορικός της φιλοσοφίας. Επαγγελματικά δηλαδή θα είσαι φιλόλογος με ειδίκευση στην μελέτη των φιλοσοφικών κειμένων.
Δεν θα αναφερθώ στα επαγγέλματα που οδηγείσαι από τα αντικείμενα που θεραπεύει ο φιλόλογος, αλλά σε εκείνα που κατευθύνει η φιλοσοφική γνώση. Δηλαδή σε κανένα. Ή σε όλα. Διότι η δεξιοτεχνία του να φιλοσοφείς δεν είναι επαγγελματικό μονοπώλιο. Ναι, βεβαίως, μπορεί να διδάξεις φιλοσοφία, αλλά τώρα μιλάμε για μια πρακτική/επαγγελματική χρήση της φιλοσοφικής ειδίκευσης και όχι της παιδαγωγικής.

Γενικώς, το να σπουδάσεις σε ένα τμήμα φιλοσοφίας δεν είναι επαγγελματική επιλογή. Εξάλλου καλείσαι να εντρυφήσεις σε ένα από τα πιο περίπλοκα και εποπτικώς ισχνά αντικείμενα. Αυτό όμως, δεν σημαίνει πως η φιλοσοφία είναι σπουδή πολυτέλειας. Αντιθέτως η προσφορά της στο υποκείμενο είναι εξαιρετική. Μιλώντας με εμπειρικά δεδομένα, οι απόφοιτοι φιλοσοφικών τμημάτων ανά χρόνο, στις έρευνες πάνω στα τεστ κατάρτισης και ικανοτήτων βγαίνουν συνήθως δεύτεροι (μετά τους αποφοίτους τμημάτων θεωρητικών μαθηματικών). Αντίστοιχα σε ειδικότερο πλαίσιο, στο πανεπιστήμιο της Αθήνας, οι φοιτητές της κατεύθυνσης φιλοσοφίας έχουν τις υψηλότερες βαθμολογίες σε όλα τα αντικείμενα που θεραπεύουν τα φιλολογικά προγράμματα της φιλοσοφικής σχολής.
Κατά την υποκειμενικότατη μου γνώμη όμως, αυτή δεν είναι παρά ήσσων προσφορά. Η ουσία βρίσκεται στο άτομο. Θεωρώ, πως η μελέτη της φιλοσοφίας είναι αρκετά σίγουρος δρόμος για να οδηγηθείς σε μια ευτυχής και θετική ζωή -περισσότερο σίγουρος από ό,τι τα υλικά αγαθά ή το κοινωνικό status που μπορεί να προσφέρει μια επαγγελματική τεχνική σπουδή-. Φυσικά, ξανατονίζω, πως πρόκειται για την προσωπική μου οπτική.

Όπως και να έχει, ολοκληρώνοντας και πρακτικοποιώντας πλήρως τη συζήτηση, διότι και ο φιλόσοφος έχει ανάγκη από υλική τροφή, αν επιλέξεις τη φιλοσοφική σπουδή -με σειρά πιθανότητας- : θα οδηγηθείς σε φιλολογικά επαγγέλματα διδασκαλίας, σε επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με τη χρήση της γλώσσας και της λογοτεχνίας, στη ψυχολογία και στη συμβουλευτική, έπειτα σε ερευνητικούς τομείς της γνωστικής και της νευροεπιστήμης (λογική, ηθική, γνωσιοθεωρία κ.α.), έπειτα σε θεωρητικούς τομείς της βιολογίας ( φιλοσοφία της βιολογίας, φυσικοποιημένη επιστημολογία, εξελικτική βιολογία, βιοηθική κ.α.) και τέλος στην πολιτική επιστήμη και τη νομική (ηθική των πράξεων, φιλοσοφία του timing, πολιτική φιλοσοφία, φιλοσοφία των νόμων και του δικαίου κ.λ.π.) (αν είσαι ένθεος φαντάζομαι υπάρχουν και αντίστοιχα αντικείμενα).

Ελπίζω όντως να σε βοήθησα. Καλή συνέχεια με τη σχολική σου ζωή!
τι να σου πω! παρα πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Καλησπέρα Άγγελε! Ως φοιτητής και μελετητής της φιλοσοφίας, θα προσπαθήσω να καλύψω την απορία σου, όσο επαρκέστερα δύναμαι..

Αρχίζοντας με το ερώτημα σου σχετικά με τη φύση της φιλοσοφίας. Πρέπει να γνωρίζεις, πως το ερώτημα "τι είναι φιλοσοφία" δεν μπορεί να απαντηθεί οριστικά και τεκμηριωμένα. Καμία εγκυκλοπαίδεια ή λεξικό δεν πρόκειται να καλύψει την απορία σου με το λήμμα της, όπως π.χ στην επιστήμη της γεωλογίας. Η φιλοσοφία δεν τίθεται μόνο στα πλαίσια της επιστήμης. Η φιλοσοφία ως όρος στην προβληματική της προσλαμβάνει διττό ρόλο. Είναι και το ζητούμενο και η μέθοδος. Για να απαντήσεις στο ερώτημα "τι είναι φιλοσοφία", πρέπει αναγκαστικά να φιλοσοφήσεις. Έτσι, λοιπόν ενώ η φιλοσοφία βρίσκεται σε πλήρη αλληλεπίδραση με την επιστήμη, ταυτόχρονα αποτελεί μια ιδιόρρυθμη φύση . Βεβαίως, ο νους του ανθρώπου έχει ανάγκη από σταθερές παραδοχές και αλήθειες για να μπορέσει να ρυθμίσει τη ζωή του λ.χ."το πρωί θα ανατείλει ο ήλιος", "όταν φάω θα χορτάσω", έτσι οι φιλόσοφοι και οι φιλοσοφούντες διαμορφώνουν έναν δικό τους ορισμό για το αντικείμενο τους. Ένας απλός και διαδεδομένος ορισμός είναι η φιλοσοφία ως "επιστήμη των προβλημάτων".

Αυτό, όμως, που για τα υπόλοιπα επιστημονικά αντικείμενα το λύνει ένας περιγραφικός ορισμός, για τη φιλοσοφία (και έτσι επιβεβαιώνεται και η ξεχωριστή της φύση) το κάνει μια εσωτερική νοητική διεργασία. Θα σου πω, λοιπόν, πότε κατά τη γνώμη μου,θα έχεις την πραγματική εποπτεία του τι είναι η φιλοσοφία. Όταν ο ίδιος εισαχθείς στην φιλοσοφική προβληματική. Όταν, δηλαδή, αναγνωρίσεις πως ο ίδιος φιλοσόφησες. Πιθανότατα, το πρώτο σου βήμα υπό την υποστήριξη ενός καθηγητή/καθοδηγητή και έπειτα ελεύθερος.

Συνεχίζοντας, λοιπόν, με τα συγκεκριμένα ερωτήματα...
Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει ένα αμιγώς φιλοσοφικό τμήμα (ούτε εκείνο της Πάτρας). Η μελέτη της φιλοσοφίας γίνεται υπό το πρίσμα του φιλολόγου, έτσι λοιπόν, σε όποιο τμήμα και να επιλέξεις την φιλοσοφική κατεύθυνση θα καταρτιστείς ως ένας φιλόλογος ή ιστορικός της φιλοσοφίας. Επαγγελματικά δηλαδή θα είσαι φιλόλογος με ειδίκευση στην μελέτη των φιλοσοφικών κειμένων.
Δεν θα αναφερθώ στα επαγγέλματα που οδηγείσαι από τα αντικείμενα που θεραπεύει ο φιλόλογος, αλλά σε εκείνα που κατευθύνει η φιλοσοφική γνώση. Δηλαδή σε κανένα. Ή σε όλα. Διότι η δεξιοτεχνία του να φιλοσοφείς δεν είναι επαγγελματικό μονοπώλιο. Ναι, βεβαίως, μπορεί να διδάξεις φιλοσοφία, αλλά τώρα μιλάμε για μια πρακτική/επαγγελματική χρήση της φιλοσοφικής ειδίκευσης και όχι της παιδαγωγικής.

Γενικώς, το να σπουδάσεις σε ένα τμήμα φιλοσοφίας δεν είναι επαγγελματική επιλογή. Εξάλλου καλείσαι να εντρυφήσεις σε ένα από τα πιο περίπλοκα και εποπτικώς ισχνά αντικείμενα. Αυτό όμως, δεν σημαίνει πως η φιλοσοφία είναι σπουδή πολυτέλειας. Αντιθέτως η προσφορά της στο υποκείμενο είναι εξαιρετική. Μιλώντας με εμπειρικά δεδομένα, οι απόφοιτοι φιλοσοφικών τμημάτων ανά χρόνο, στις έρευνες πάνω στα τεστ κατάρτισης και ικανοτήτων βγαίνουν συνήθως δεύτεροι (μετά τους αποφοίτους τμημάτων θεωρητικών μαθηματικών). Αντίστοιχα σε ειδικότερο πλαίσιο, στο πανεπιστήμιο της Αθήνας, οι φοιτητές της κατεύθυνσης φιλοσοφίας έχουν τις υψηλότερες βαθμολογίες σε όλα τα αντικείμενα που θεραπεύουν τα φιλολογικά προγράμματα της φιλοσοφικής σχολής.
Κατά την υποκειμενικότατη μου γνώμη όμως, αυτή δεν είναι παρά ήσσων προσφορά. Η ουσία βρίσκεται στο άτομο. Θεωρώ, πως η μελέτη της φιλοσοφίας είναι αρκετά σίγουρος δρόμος για να οδηγηθείς σε μια ευτυχής και θετική ζωή -περισσότερο σίγουρος από ό,τι τα υλικά αγαθά ή το κοινωνικό status που μπορεί να προσφέρει μια επαγγελματική τεχνική σπουδή-. Φυσικά, ξανατονίζω, πως πρόκειται για την προσωπική μου οπτική.

Όπως και να έχει, ολοκληρώνοντας και πρακτικοποιώντας πλήρως τη συζήτηση, διότι και ο φιλόσοφος έχει ανάγκη από υλική τροφή, αν επιλέξεις τη φιλοσοφική σπουδή -με σειρά πιθανότητας- : θα οδηγηθείς σε φιλολογικά επαγγέλματα διδασκαλίας, σε επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με τη χρήση της γλώσσας και της λογοτεχνίας, στη ψυχολογία και στη συμβουλευτική, έπειτα σε ερευνητικούς τομείς της γνωστικής και της νευροεπιστήμης (λογική, ηθική, γνωσιοθεωρία κ.α.), έπειτα σε θεωρητικούς τομείς της βιολογίας ( φιλοσοφία της βιολογίας, φυσικοποιημένη επιστημολογία, εξελικτική βιολογία, βιοηθική κ.α.) και τέλος στην πολιτική επιστήμη και τη νομική (ηθική των πράξεων, φιλοσοφία του timing, πολιτική φιλοσοφία, φιλοσοφία των νόμων και του δικαίου κ.λ.π.) (αν είσαι ένθεος φαντάζομαι υπάρχουν και αντίστοιχα αντικείμενα).

Ελπίζω όντως να σε βοήθησα. Καλή συνέχεια με τη σχολική σου ζωή!
το τμήμα της πάτρας είναι αμιγώς φιλοσοφικό τμήμα."Η μελέτη της φιλοσοφίας γίνεται υπό το πρίσμα του φιλολόγου" αυτό ειδικά δεν ισχύει καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KristenRoss

Νεοφερμένος

Η KristenRoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Φέτος αποφοίτησα από το τμήμα Φιλοσοφίας Πατρών... πρόκειται για το μοναδικό στην Ελλάδα αμιγώς φιλοσοφικό τμήμα. Δίνει πτυχίο Φιλοσοφίας, ενώ οι απόφοιτοι εντάσσονται στην κατηγορία ΠΕ2 Φιλολόγων. Υπάρχουν ελάχιστα μαθήματα αρχαίων και λατινικών, όπως και ιστορίας... εντελώς εισαγωγικά. Το επίπεδο δυσκολίας των σπουδών είναι αρκετά υψηλό γι΄αυτό και οι βαθμολογίες είναι χαμηλές και μέτριες στη πλειοψηφία τους. Έχει πολύ καλά ονόματα εκπαιδευτικών (φιλοσόφων, όχι φιλολόγων εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων) τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό με την πλειοψηφία αυτών να συνάπτουν συνεργασίες με πανεπιστήμια του εξωτερικού. Οργανώνονται, ωστόσο, και ανά διαστήματα τόσο σεμινάρια όσο και workshops για τους φοιτητές. Όσον αφορά το μετά... έχω βαρεθεί την καραμέλα του φιλολόγου, των φροντιστηρίων και των ανέργων. Πλεόν, όλοι βρισκόμαστε στην ίδια θέση. Το μόνο κοινό που έχουμε είναι η ανάγκη να ανοίξουμε τα μάτια μας και τα αυτιά μας και να ξεφύγουμε από τα τετριμμένα. Ναι, όσοι θέλετε να γίνεται φιλόλογοι, οι φιλολογίες κρίνονται ιδανικές όπως και οι λοιπές φιλοσοφικές. Δεν είναι απαραίτητο να παιδευτείτε με κάτι βαρύ όπως η φιλοσοφία, χρονοβόρο, αλλά που πάνω απ' όλα δεν θα σας αρέσει. Παρόλα αυτά, εδώ μιλάμε για φιλοσοφία. Οι επιλογές για το μετά συνεπώς αλλάζουν και προσαρμόζονται στη δεκτικότητα και θέληση κάποιου να ξεφύγει από τις κλασσικές ελληνικές επιλογές. Νευροεπιστήμες, φιλοσοφία της ζωής, φιλοσοφία της επιστήμης, βιοηθική, ευρωπαικές σπουδές, συμβουλευτική, management, εργατικό δυναμικό, αρχές οικονομικών θεωριών και ανάλυση, πληροφοριακά συστήματα και ανάλυση δεδομένων, διαφήμιση και τύπος, μέχρι και πιο κλασσικές επιλογές όπως τέχνη, γλωσσολογίες, εκπαίδευση και φιλολογία. Σε γενικές γραμμές, για να ασχοληθείς με την φιλοσοφία πρέπει να την αγαπάς, καθώς μιλάμε για ένα πολύ βαρύ αντικείμενο. Φυσικά, δεν είναι δεδομένο ότι θα γνωρίζεις φιλολογία αν βγεις από μία φιλολογία, όπως δεν είναι δεδομένο το ότι θα γνωρίζεις φιλοσοφία αν βγεις από την Πάτρα. Γενικότερα ισχύει αυτό. Το ζήτημα είναι ο καθένας πως θα το χειριστεί και κατά πόσο το γουστάρει αυτό που κάνει για να εισπράξει και να κατακτήσει ό,τι ο ίδιος θέλει. Προσωπικά, προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον ενδιαφέρεται καθαρά για φιλοσοφία να ψάξει το τμήμα της Πάτρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top