Σπουδές Ιατρικής στο εξωτερικό

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Νομιζω αγγλοφωνο ειναι.Και σε σχεση με μια βουλγαρια,ιταλια,ρουμανια κλπ ειναι τα ιδια ή και περισσοτερα λεφτα.Απλα ειναι τσαμπα τα διδακτρα.Πληρωνεις αλλου ομως. https://www.euc.ac.cy/easyconsole.cfm/id/2500/dep/2364/program_id/123/lang/el

Εγώ αναφέρομαι για την δημόσια Ιατρική του Πανεπιστημίου της Κύπρου που εισάγεσαι με πανελλήνιες και όχι για τις ιδιωτικές σχολές της Κύπρου. (https://www.ucy.ac.cy/medical/el/)
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αναφέρομαι για την δημόσια Ιατρική του Πανεπιστημίου της Κύπρου που εισάγεσαι με πανελλήνιες και όχι για τις ιδιωτικές σχολές της Κύπρου. (https://www.ucy.ac.cy/medical/el/)

Αντε γλιτωσε τα αγγλικα.Μακαρι να ηταν και το ιδιο για τα λεφτα.
 

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Αντε γλιτωσε τα αγγλικα.Μακαρι να ηταν και το ιδιο για τα λεφτα.


Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν σπουδάσει σε μια Ιατρική της Ελλάδας θα έχει λιγότερα έξοδα; Ειδικά αν δεν σπουδάσει στην πόλη του τότε τα έξοδα είναι πολύ υψηλά και σχεδόν ισότιμα με το να σπουδάσει στη Λευκωσία. Καλύτερο θα ήταν να κάτσει να συζητήσει με τους γονείς του, τι συμφέρει (γιατί αυτοί θα πληρώσουν) και το κυριότερο να καθίσει να σκεφτεί το θέλει ο ίδιος.
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Κυπρος ειναι ακριβοτερη απο την Ελλαδα.Με διαφορα κιολας.
 

Johnnyjohnny

Νεοφερμένος

Ο Johnnyjohnny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κανένα πανεπιστήμιο (δημόσιο ή μη) που να έχει προπτυχιακό πρόγραμμα ιατρική δωρεάν η με ελάχιστα δίδακτρα στην Ευρώπη; και αν ναι πως γίνεται κάποιος δεκτός; ευχαριστώ πολύ!


Η Ρουμανία και η Βουλγαρία έχουν ελάχιστες απαιτήσεις και η ζωή είναι πάρα πολύ φτηνή,εάν δεν επιλέξεις τις πρωτεύουσες.

Επίσης,ξέρω ότι οι Βόρειες Χώρες(Σουηδία) παρέχουν δωρεάν δίδακτρα αλλά πρέπει να ξέρεις τη γλώσσα σε άριστο επίπεδο,ενώ σε Ρουμανία και Βουλγαρία χρειάζεται να ξέρεις μονο Αγγλικά.
Χρειάζεται περίπου 4000 ευρώ δίδακτρα το χρόνο +έξοδα διαμονής (κατα μέσο όρο 150-200 ευρώ 2αρι διαμέρισμα στην πόλη) +προσωπικά έξοδα (ελάχιστα πχ ένα γεύμα σε εστιατόριο 4-7 ευρώ).

Θα το ψάξω αν είναι σε ευχαριστώ πολύ


Όχι δε θέλω ούτε Βουλγαρία ούτε Ρουμανία γιατί ξέρω ότι το πτυχίο τους δεν έχει την ίδια ισχύ... Αν είναι να σπουδάσω ιατρικη θέλω να το κάνω σωστά...


Εάν το θέλεις και Βουλγαρορουμανία μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα.
Απλά αυτό εξαρτάται από σένα και το πόσο αγαπάς την ιατρική εν τέλει και θέλεις να μάθεις παραπάνω πράγματα.
Επίσης επειδή ειπώθηκε δεν χρειάζονται εξετάσεις για Ρουμανία Ιατρική(στις περισσοτερες πόλεις πχ Κλουζ),μόνο απολυτήριο πάνω απο 10 και πανελλήνιες πάνω από 10

Εάν κάποιος θέλει πιο πολλές πληροφορίες ας μου στείλει μήνυμα.Το έχω ψάξει πολύ το θέμα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Τελικά τα βάλαμε κάτω με την οικογένεια μου και αποφασίσαμε ούτε να ξαναδώσω 3η φορά ούτε να πάω στο εξωτερικό λόγω οικονομικών δυσκολιών... Θα παρακολουθήσω είτε το βιολογικό είτε τη φαρμακευτική (ανάλογα που θα περάσω) και αν ακόμα το θέλω πολύ θα το προσπαθήσω με κατατακτήριες.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Τελικά τα βάλαμε κάτω με την οικογένεια μου και αποφασίσαμε ούτε να ξαναδώσω 3η φορά ούτε να πάω στο εξωτερικό λόγω οικονομικών δυσκολιών... Θα παρακολουθήσω είτε το βιολογικό είτε τη φαρμακευτική (ανάλογα που θα περάσω) και αν ακόμα το θέλω πολύ θα το προσπαθήσω με κατατακτήριες.
Μη σε παίρνει από κάτω!! Αφού το θες τόσο πολύ, θα τα καταφέρεις!!!:pleasantry:
 

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
το ενδεχομενο να ξαναδωσεις χωρις φροντιστηριο το σκεφτηκες;
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
το ενδεχομενο να ξαναδωσεις χωρις φροντιστηριο το σκεφτηκες;


Η αλήθεια είναι ότι Ειδικά τις τελευταίες μέρες περνάει συνέχεια από το μυαλό μου... Έχω σκεφτεί να παρακολουθήσω τη σχολή μου και από το Μάρτιο και μετά να διαβάζω μόνη μου... Απλά δεν ξέρω ακόμα αν θα μπορώ να δώσω με την ίδια ύλη, αν οι μέρες των πανελλαδικών θα συμπίπτουν με την εξεταστική της σχολής μου (γιατί δε με παίρνει να χάσω άλλο έναν χρόνο τσάμπα) και συν ότι εάν το κάνω θα το κάνω κρυφά από όλους γιατί δε θέλω να τους ξαναβάλω στο λούκι των πανελλαδικών και σ εμια ενδεχόμενη 3η αποτυχία (γιατί εδώ δύο χρονιές με ιδιαίτερα και ιδιωτικό σχολείο δνε τα καταφερα θα τα καταφέρω τώρα) (ειδικά η μητέρα δεν θέλει με τίποτα την ιατρική οπότε η αλήθεια είναι ότι δε θα της πολύ αρέσει). Έτσι αποφάσισα να αφήσω τα πράγματα να κυλήσουν, να ξεκινήσω κανονικά τη σχολή μου και όταν έρθει η ώρα των δηλώσεων κατά το Φεβρουάριο η το Μάρτιο και ανάλογα με τα ψυχικά και σωματικά μου αποθέματα να δω...
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Aν είναι να ξεκινήσεις να διαβάσεις από Μάρτιο για ιατρική μην το κάνεις καθόλου. Πολύ λίγες πιθανότητες να την πιάσεις, τζάμπα κόπος και χρόνος.

Μέσω κατατακτηρίων θεωρείται γενικά πιο εύκολο να μπεις ιατρική απ' ότι μέσω πανελληνίων
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
(ειδικά η μητέρα δεν θέλει με τίποτα την ιατρική οπότε η αλήθεια είναι ότι δε θα της πολύ αρέσει).


Αυτή η πρόταση είναι η έκπληξη του καλοκαιριού!!! Επιτέλους βρέθηκε μια μάνα που δεν θέλει να κάνει το παιδί της γιατρό!!!
Εύα συγχαρητήρια στη μανούλα σου!!!
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αυτή η πρόταση είναι η έκπληξη του καλοκαιριού!!! Επιτέλους βρέθηκε μια μάνα που δεν θέλει να κάνει το παιδί της γιατρό!!!
Εύα συγχαρητήρια στη μανούλα σου!!!
Χάχα ναι δεν της αρέσουν ούτε τα αίματα, ούτε τα νοσοκομεία και πιστεύει πως ειδικά για κορίτσι είναι πολλά χρόνια και πρέπει να κάνω οικογένεια... :laugh:

Aν είναι να ξεκινήσεις να διαβάσεις από Μάρτιο για ιατρική μην το κάνεις καθόλου. Πολύ λίγες πιθανότητες να την πιάσεις, τζάμπα κόπος και χρόνος.

Μέσω κατατακτηρίων θεωρείται γενικά πιο εύκολο να μπεις ιατρική απ' ότι μέσω πανελληνίων
Το ξέρω ότι αν αρχίσω από τότε είναι πολύ δύσκολο απλά δε με παίρνει να χάσω και Τρίτη χρονιά ώστε να δώσω πανελληνιες και ειδικά χωρίς φροντιστήριο η ιδιαίτερα και να είναι αμφίβολο το αν θα περάσω η όχι... Είσαι ο μόνος που έχει πει ότι με κατατακτήριες είναι πιο εύκολο από ότι με πανελληνιες... Το ελπίζω... Και αν πάω στο βιολογικό από τα 3 μαθήματα που θα δώσω για κατατακτήριες τον ενα(τη βιολογια) θα την έχω σχεδόν έτοιμη και θα έχω μόνο τη φυσική και τη χημεία... Απλά μου έχουν πει ότι για Αθήνα είναι πολύ δύσκολο γιατί δέχονται πολύ λίγα παιδιά ενώ δίνουν πάρα πολλά και ότι χρειάζεται και κάποιο μέσο τις περισσότερες φορές που εγώ δε διαθέτω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Seo8

Νεοφερμένος

Η Seo8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Χάχα ναι δεν της αρέσουν ούτε τα αίματα, ούτε τα νοσοκομεία και πιστεύει πως ειδικά για κορίτσι είναι πολλά χρόνια και πρέπει να κάνω οικογένεια... :laugh:

Μηπως εχουμε την ιδια μανα;????????:lol:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης επειδή ειπώθηκε δεν χρειάζονται εξετάσεις για Ρουμανία Ιατρική(στις περισσοτερες πόλεις πχ Κλουζ),μόνο απολυτήριο πάνω απο 10 και πανελλήνιες πάνω από 10



απορώ γιατί κρατούν αυτές τις σχολές ανοιχτές ακόμα. Εφαρμόζουμε καπιταλισμό που εφαρμόζουμε ας το κάνουμε σωστά τουλάχιστον, όπως στις ΗΠΑ και εκεί ο0 σκοπός των πανεπιστημίων το κέρδος είναι αλλά κρατούν κορυφαίο επίπεδο. Άκου πάνω απο 10 για ιατρική:loltooth:

Έχω σκεφτεί να παρακολουθήσω τη σχολή μου και από το Μάρτιο και μετά να διαβάζω μόνη μου...


αν θέλεις ιατρική πρέπει να ξεκινήσεις να διαβάζεις απο τώρα, αν βγείς εκτός κλίματος ειδικά σε χημεία και φυσική θα είναι πολύ δύσκολο να μάθεις και αυτά που ήξερες όχι και παραπάνω
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
απορώ γιατί κρατούν αυτές τις σχολές ανοιχτές ακόμα. Εφαρμόζουμε καπιταλισμό που εφαρμόζουμε ας το κάνουμε σωστά τουλάχιστον, όπως στις ΗΠΑ και εκεί ο0 σκοπός των πανεπιστημίων το κέρδος είναι αλλά κρατούν κορυφαίο επίπεδο. Άκου πάνω απο 10 για ιατρική:loltooth:

Στο (ιδιωτικό) σχολείο που πήγαινα είχα 2 συμμαθητές από την α γυμνασίου στο θρανίο πίσω από εμένα. Για 6 χρόνια έβλεπα 2 ανθρώπους που δεν ενδιαφερόταν καθόλου για το μέλλον και τη ζωή τους, δεν είχαν καμία ανησυχία και κανένα άγχος και ήταν για 6 χρόνια μαθητές του 10. Βέβαια στις πανελλήνιες έγραψαν κάτω από 10.... Αυτό δεν αρκούσε για να σταματήσει τους ευκατάστατους γονείς τους να τους στείλουν ιατρική στη βουλγαρία, την ίδια στιγμή που παιδιά που πάλευαν για 6 και πλέον χρόνια δε κατάφεραν να πετύχουν το στόχο τους και βρέθηκαν σε δεύτερες και τρίτες επιλογές τους. Πλέον έχουν ο ένας ένα μερσεντες και ο άλλος μια bmw, περνάνε τις προφορικές (...) εξετάσεις και σε 2 χρονάκια θα είναι γιατροί στην Ελλάδα, την ίδια στιγμή που οι διαβαστεροί συμμαθητές τους θα φεύγουν στο εξωτερικό για μια καλύτερη τύχη.

Έτσι έχουν τα πράγματα φίλε. Δε μπορείς να συγκρίνεις τις ιατρικές στη γερμανία που θέλουν (1-1,1 δλδ 19,6-20) με αυτές στη βουλγαρία, όμως οι απόφοιτοί τους έχουν τα ίδια δικαιώματα παγκοσμίως.

Το ξέρω ότι αν αρχίσω από τότε είναι πολύ δύσκολο απλά δε με παίρνει να χάσω και Τρίτη χρονιά ώστε να δώσω πανελληνιες και ειδικά χωρίς φροντιστήριο η ιδιαίτερα και να είναι αμφίβολο το αν θα περάσω η όχι... Είσαι ο μόνος που έχει πει ότι με κατατακτήριες είναι πιο εύκολο από ότι με πανελληνιες... Το ελπίζω... Και αν πάω στο βιολογικό από τα 3 μαθήματα που θα δώσω για κατατακτήριες τον ενα(τη βιολογια) θα την έχω σχεδόν έτοιμη και θα έχω μόνο τη φυσική και τη χημεία... Απλά μου έχουν πει ότι για Αθήνα είναι πολύ δύσκολο γιατί δέχονται πολύ λίγα παιδιά ενώ δίνουν πάρα πολλά και ότι χρειάζεται και κάποιο μέσο τις περισσότερες φορές που εγώ δε διαθέτω...


Αν είναι να δώσεις κατατακτήριες θα δώσεις σε σχολές εκτός αθήνας και θεσσαλονίκης. Οι κατατακτήριες έχουν απεριόριστο διάβασμα αλλά στηρίζονται αποκλειστικά σε αυτό: ούτε θέματα κρίσεως, ούτε λάθη απροσεξίας, ούτε μεγάλα φροντιστήρια με καλά θέματα, αλλά 2500 σελίδες και βγάλτα πέρα μόνη σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Μηπως εχουμε την ιδια μανα;????????:lol:


Κι εσενα τα ίδια λέει; :laugh:

Στο (ιδιωτικό) σχολείο που πήγαινα είχα 2 συμμαθητές από την α γυμνασίου στο θρανίο πίσω από εμένα. Για 6 χρόνια έβλεπα 2 ανθρώπους που δεν ενδιαφερόταν καθόλου για το μέλλον και τη ζωή τους, δεν είχαν καμία ανησυχία και κανένα άγχος και ήταν για 6 χρόνια μαθητές του 10. Βέβαια στις πανελλήνιες έγραψαν κάτω από 10.... Αυτό δεν αρκούσε για να σταματήσει τους ευκατάστατους γονείς τους να τους στείλουν ιατρική στη βουλγαρία, την ίδια στιγμή που παιδιά που πάλευαν για 6 και πλέον χρόνια δε κατάφεραν να πετύχουν το στόχο τους και βρέθηκαν σε δεύτερες και τρίτες επιλογές τους. Πλέον έχουν ο ένας ένα μερσεντες και ο άλλος μια bmw, περνάνε τις προφορικές (...) εξετάσεις και σε 2 χρονάκια θα είναι γιατροί στην Ελλάδα, την ίδια στιγμή που οι διαβαστεροί συμμαθητές τους θα φεύγουν στο εξωτερικό για μια καλύτερη τύχη.

Έτσι έχουν τα πράγματα φίλε. Δε μπορείς να συγκρίνεις τις ιατρικές στη γερμανία που θέλουν (1-1,1 δλδ 19,6-20) με αυτές στη βουλγαρία, όμως οι απόφοιτοί τους έχουν τα ίδια δικαιώματα παγκοσμίως.




Αν είναι να δώσεις κατατακτήριες θα δώσεις σε σχολές εκτός αθήνας και θεσσαλονίκης. Οι κατατακτήριες έχουν απεριόριστο διάβασμα αλλά στηρίζονται αποκλειστικά σε αυτό: ούτε θέματα κρίσεως, ούτε λάθη απροσεξίας, ούτε μεγάλα φροντιστήρια με καλά θέματα, αλλά 2500 σελίδες και βγάλτα πέρα μόνη σου.


Ναι και εγώ που πήγαινα σε ιδιωτικό υπήρχαν τουλάχιστον 5 παιδιά που ήταν μαθητές του 12 η 13 αλλά επειδή οι γονείς τους είχαν λεφτά πήγαν και σπούδασα στο εξωτερικό... Βεβαια θα μου πεις τι γιατροί θα γίνουν αυτοί... Με το διάβασμα δεν έχω θέμα ειδικά αν είναι για μαθήματα που ενδιαφέρουν απλά για αυτό που είπες να μην δώσω σμσε Αθήνα και Θεσσαλονίκη : αν δώσω σε επαρχία δε θα δικαιούμαι μετεγγραφή εφόσον θα ειμαι κάτοχος πτυχίου και δε ξέρω κατά πόσο θα έχω την οικονομική δυνατότητα να συντηρώ σπίτι στην επαρχία... Εννοείται πως θα δουλεύω παράλληλα (ακόμα και στην Αθήνα αν είμαι) αλλά επειδή ο χρόνος μου θα είναι περιορισμένος λόγω της σχολής (ειδικά της ιατρικής που είναι μια δύσκολη σχολή) δε θα μπορώ να εργάζομαι σε μια καλή δουλειά οπότε φοβάμαι πως και ο μισθός μου δε θα φτάνει... Και δυστυχώς δε θα κπορω να έχω στήριξη από την οικογένεια μου γιατί πολύ απλά δεν έχει να μου δώσει...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εσενα τα ίδια λέει; :laugh:




Ναι και εγώ που πήγαινα σε ιδιωτικό υπήρχαν τουλάχιστον 5 παιδιά που ήταν μαθητές του 12 η 13 αλλά επειδή οι γονείς τους είχαν λεφτά πήγαν και σπούδασα στο εξωτερικό... Βεβαια θα μου πεις τι γιατροί θα γίνουν αυτοί... Με το διάβασμα δεν έχω θέμα ειδικά αν είναι για μαθήματα που ενδιαφέρουν απλά για αυτό που είπες να μην δώσω σμσε Αθήνα και Θεσσαλονίκη : αν δώσω σε επαρχία δε θα δικαιούμαι μετεγγραφή εφόσον θα ειμαι κάτοχος πτυχίου και δε ξέρω κατά πόσο θα έχω την οικονομική δυνατότητα να συντηρώ σπίτι στην επαρχία... Εννοείται πως θα δουλεύω παράλληλα (ακόμα και στην Αθήνα αν είμαι) αλλά επειδή ο χρόνος μου θα είναι περιορισμένος λόγω της σχολής (ειδικά της ιατρικής που είναι μια δύσκολη σχολή) δε θα μπορώ να εργάζομαι σε μια καλή δουλειά οπότε φοβάμαι πως και ο μισθός μου δε θα φτάνει... Και δυστυχώς δε θα κπορω να έχω στήριξη από την οικογένεια μου γιατί πολύ απλά δεν έχει να μου δώσει...
Δεν θα γίνυον καλοί ιατροί γιατί σπούδασαν στο εξωτερικό, γιωατί δεν έδωσαν Πανελλήνιες ή γιατί πλήρωσαν οι γονείς τους για αυτούς;
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δεν θα γίνυον καλοί ιατροί γιατί σπούδασαν στο εξωτερικό, γιωατί δεν έδωσαν Πανελλήνιες ή γιατί πλήρωσαν οι γονείς τους για αυτούς;
Γιατί όταν ένα παιδί δεν έχει μάθει να διαβάζει και είναι μαθητής του 12 εχει πολλά κενά που δεν θα μπορεί να αναπληρώσει ειδικά σε μια σχολή όπως η ιατρική που απαιτεί διάβασμα εφορου ζωής... Επίσης ξέρω από έμπιστη πηγή ότι αν κάποιο παιδί δνε περάσει κάποιο μάθημα σε αυτά τα πανεπιστήμια τότε οι γονείς του μπορούν να πληρώσουν και δια μαγείας τι παιδί να τα έχει περασει...βέβαια δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν και παιδιά που στρώνουν τον ποπό τους και σκίζονται στο διάβασμα γιατί το θέλουν πολύ... Επίσης υπάρχουν και παιδιά που σπουδάζουν στο εξωτερικό αλλά στο γυμνάσιο και στο λύκειο ήταν άριστοι μαθητές, διάβαζαν και δεν εοζυν κανένα κενό... Απλά λέω ότι η πλειοψηφία των παιδιών που σπουδάζουν ιατρικη και παρόμοια επαγγέλματα στη Βουλγαρία, Ρουμανία κτλ ειναι της πρώτης κατηγορίας...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σε κάθε επιστήμη, αν θέλει κάποιος να γίνει καλός επιστήμονας θέλει διάβασμα εφ' όρου ζωής απλά στην Ελλάδα θεωρούμε ότι μόνο δυο τρεις επιστημονικοί κλάδοι είναι οι κορυφαίοι και οι άλλοι απλά διαβάζουν για να πάρουν ένα πτυχίο. Αρκετά λάθος σκέψη. Γενικά το Πανεπιστήμιο θα έπρεπε να είναι ταξικό υπό την έννοια των ανθρώπων που το έχουν με το διάβασμα και όχι απλά να παρκάρουμε μαθητές μετά την τρίτη λυκείου.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Χάχα ναι δεν της αρέσουν ούτε τα αίματα, ούτε τα νοσοκομεία και πιστεύει πως ειδικά για κορίτσι είναι πολλά χρόνια και πρέπει να κάνω οικογένεια... :laugh:


Το ξέρω ότι αν αρχίσω από τότε είναι πολύ δύσκολο απλά δε με παίρνει να χάσω και Τρίτη χρονιά ώστε να δώσω πανελληνιες και ειδικά χωρίς φροντιστήριο η ιδιαίτερα και να είναι αμφίβολο το αν θα περάσω η όχι... Είσαι ο μόνος που έχει πει ότι με κατατακτήριες είναι πιο εύκολο από ότι με πανελληνιες... Το ελπίζω... Και αν πάω στο βιολογικό από τα 3 μαθήματα που θα δώσω για κατατακτήριες τον ενα(τη βιολογια) θα την έχω σχεδόν έτοιμη και θα έχω μόνο τη φυσική και τη χημεία... Απλά μου έχουν πει ότι για Αθήνα είναι πολύ δύσκολο γιατί δέχονται πολύ λίγα παιδιά ενώ δίνουν πάρα πολλά και ότι χρειάζεται και κάποιο μέσο τις περισσότερες φορές που εγώ δε διαθέτω...
Αυτό με το μέσο το έχω ακούσει κι εγώ, και αυτό είναι κάτι που με κάνει να διστάζω να το κυνηγήσω με κατατακτήριες...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top