Σπουδές Ιατρικής στο εξωτερικό

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
σε ποιο θεμα? στο πληρωνω
κορουλα δεν παω μακρια σε σενα ερχομαι.
ποσα πληρωσε η οικογενεια σου για προετοιμασια?
εσυ ποσο ''πληρωσες'' για να μαθεις αρχηστα πραμματα των πανελληνιων και τι αγχος?
και εσυ οκ εισαι αθηνα ως αθηναια ελπιζω
αν ησουν αλεξανδρουπολη , πατρα , ιωαννινα? 100.000 ευρω το ολο πακετο. που να τα βρουν και αυτοι οι γονεις , στραγγιζουν
δεν θα πηγαινα επαρχια και να περναγα, θα επρεπε οι γονεις μου να δωσουν το νεφρο τους και δεν το εχουν
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Πολλές φορές όμως η Ελλάδα είναι πιο ακριβή χώρα για σπουδές σε σχέση με πολλές χώρες του εξωτερικού. :happy: Επίσης το κόστος μετριέται και σε ποιοτικά στοιχεία κατάρτισης που θα οφεληθεί κάποιος μελλοντικά ως επαγγελματίας. Τι να το κάνουμε να ξοδευτεί κάποιος σε φροντιστήρια, ιδιαίτερα μόνο και μόνο να μπει σε ένα τμήμα μακρυά από το πατρικό σπίτι του (κατά κύριο λόγο λόγω τρόπου εισαγωγής) και μετά να αναγκαστεί να πάει στο εξωτερικό για να μπορέσει να ξεκινήσει την επαγγελματική του καριέρα (επειδή θα έχει κανονικά ένσημα); :wacko:

Το κόστος καμιά φορά βγαίνει μεγαλύτερο από τις ευκαιριακές λύσεις που κάνουν αρκετοί ή όταν οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν μια λάθος εικόνα για το κόστος ζωής σε μια ξένη χώρα γιατί βάζουν το πλυντήριο πιάτων στην βασική οικοσυσκευή. :book:



Στο Βέρτη όμως λέει δεν πέφτει καρφίτσα. :book:
ε.... ο βερτης ειναι 250 μια φορα τον χρονο, η τεχνη σε κριση.
τα day use hotels κοστιζουν πολυ περισσοτερα.
αυτα ονομαζονται χατζιλικια
 

Nandia 20103

Νεοφερμένος

Η Nandia 20103 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
να θαυμαζω καποιον που πληρωνει για να γινει γιατρος;
Επίσης θέλω να αναφέρω ότι εγώ που προετοιμάζομαι για Γερμανία δεν έχω τρέλα χρήματα. Το καλοκαίρι θα δουλέψω σεζόν για να βγάλω τα χρήματα για το ταξίδι και την εγκατάσταση μου και αν πάνε όλα καλά θα μείνω σε εστία ( όχι δωρεάν 220-300 το μηνα, τα οποία δεν είναι λίγα αλλά και εδώ τόσα ξοδεύω). Επίσης έχω επικοινωνήσει με
γνωστους που είναι εκεί και μάλλον από το πρώτο εξάμηνο θα αρχίσω δουλειά part time. Σίγουρα είμαι σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με άλλα παιδιά τα οποία μπορεί να το αξίζουν περισσότερο από εμένα αλλά δεν μας τρέχουν από τα πατζακια.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
250 εκεί, 300 η μάσκα σαν σουτιέν κάτω από τη μύτη, κτλ μαζεύονται λεφτά :book:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Επίσης θέλω να αναφέρω ότι εγώ που προετοιμάζομαι για Γερμανία δεν έχω τρέλα χρήματα. Το καλοκαίρι θα δουλέψω σεζόν για να βγάλω τα χρήματα για το ταξίδι και την εγκατάσταση μου και αν πάνε όλα καλά θα μείνω σε εστία ( όχι δωρεάν 220-300 το μηνα, τα οποία δεν είναι λίγα αλλά και εδώ τόσα ξοδεύω). Επίσης έχω επικοινωνήσει με
γνωστους που είναι εκεί και μάλλον από το πρώτο εξάμηνο θα αρχίσω δουλειά part time. Σίγουρα είμαι σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με άλλα παιδιά τα οποία μπορεί να το αξίζουν περισσότερο από εμένα αλλά δεν μας τρέχουν από τα πατζακια.
συγχαρητηρια nandia, ευχομαι να πανε ολα καλα.
εγω παντως σε μια τετοια γιατρο θα καθομουν να μου καθετηριασει τα στεφανιαια.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Επίσης θέλω να αναφέρω ότι εγώ που προετοιμάζομαι για Γερμανία δεν έχω τρέλα χρήματα. Το καλοκαίρι θα δουλέψω σεζόν για να βγάλω τα χρήματα για το ταξίδι και την εγκατάσταση μου και αν πάνε όλα καλά θα μείνω σε εστία ( όχι δωρεάν 220-300 το μηνα, τα οποία δεν είναι λίγα αλλά και εδώ τόσα ξοδεύω). Επίσης έχω επικοινωνήσει με
γνωστους που είναι εκεί και μάλλον από το πρώτο εξάμηνο θα αρχίσω δουλειά part time. Σίγουρα είμαι σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με άλλα παιδιά τα οποία μπορεί να το αξίζουν περισσότερο από εμένα αλλά δεν μας τρέχουν από τα πατζακια.
και παλι η σχολη δεν εχει διδακτρα;
 

Nandia 20103

Νεοφερμένος

Η Nandia 20103 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
250 εκεί, 300 η μάσκα σαν σουτιέν κάτω από τη μύτη, κτλ μαζεύονται λεφτά :book:
συγχαρητηρια nandia, ευχομαι να πανε ολα καλα.
εγω παντως σε μια τετοια γιατρο θα καθομουν να μου καθετηριασει τα στεφανιαια.
Σε ευχαριστώ πολύ. Και εγώ εύχομαι να τα καταφέρω. Βέβαια και Γερμανία να μην μπορέσω να πάω θα τον βρω τον τρόπο και κάποια στιγμή θα είμαι στην ευχάριστη θέση να καθετηριασω ότι επιθυμείς 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και παλι η σχολη δεν εχει διδακτρα;
Όχι, Γερμανία/Αυστρία δεν υπάρχουν δίδακτρα. Μόνο τα βιβλία που πρέπει θεωρητικά να αγοράσω και μηνιαία πληρώνουμε κάποια χρήματα για την ανανέωση του πάσο με το οποίο όμως μπορούμε να μετακινηθουμε δωρεάν στην πόλη και έχουμε εκπτώσεις παντού ( όπως και εδώ με το αντίστοιχο ελληνικό πάσο)
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ. Και εγώ εύχομαι να τα καταφέρω. Βέβαια και Γερμανία να μην μπορέσω να πάω θα τον βρω τον τρόπο και κάποια στιγμή θα είμαι στην ευχάριστη θέση να καθετηριασω ότι επιθυμείς 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Όχι, Γερμανία/Αυστρία δεν υπάρχουν δίδακτρα. Μόνο τα βιβλία που πρέπει θεωρητικά να αγοράσω και μηνιαία πληρώνουμε κάποια χρήματα για την ανανέωση του πάσο με το οποίο όμως μπορούμε να μετακινηθουμε δωρεάν στην πόλη και έχουμε εκπτώσεις παντού ( όπως και εδώ με το αντίστοιχο ελληνικό πάσο)
και το πασο ποσο κοστιζει;
 

Nandia 20103

Νεοφερμένος

Η Nandia 20103 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
και το πασο ποσο κοστιζει;
Αυτό όπως και πολλά άλλα διαφέρει ανάλογα την πόλη και το πανεπιστήμιο. Τα παιδιά που ξέρω και σπουδάζουν Βερολίνο μου έχουν πει ότι δίνουν περίπου 300 το εξάμηνο . Βέβαια θεωρητικά δεν είναι υποχρεωτικό να πληρώσεις. Student ID δίνεται σε όλους απλά με τα χρήματα ξεκλειδώνεις τα πλεονεκτήματα, όπως πχ το Semesterticket με το οποίο μετακίνησε δωρεάν.
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί καίγεσαι να μάθεις τοσα πολλά από την στιγμή που μας υποτιμάς όλους εμάς που "πληρώνουμε" για να γίνουμε γιατροί.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Κι εσύ τα φροντιστήρια τα πληρώσες καλή μου . Τις ίδιες πιθανότητες με σένα είχε να εισαχθεί στη σχολή ένα παιδί χωρίς μαθήματα ?
Ναι με τη διαφορα βεβαια οτι το φροντιστηριο δεν σου εξασφαλιζει πως θα μπεις στην Ιατρικη ουτε οτι θα αποφοιτησεις απο αυτην. Αντιθετως εχουν ακουστει παρα πολλα για ατομα απο βαλκανικες σχολες που πληρωνουν για να περασουν μαθηματα και να παρουν πτυχιο. Και δεν εχω κανενα λογο να το αμφισβητησω, κρινοντας απο το πολυ χαμηλο επιπεδο συμμαθητων μου που τελειωσαν Ιατρικη στις χωρες αυτες χωρις καν να καθυστερησουν.
 

Annu

Νεοφερμένος

Η Annu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ωστόσο ομως αν δεν κανω λαθος υπάρχουν πολλοι κακοί γιατροι οι οποιοι εχουν αποφοιτήσει απο ελληνικα πανεπιστήμια.
Ας μην θεοποιουμε τις ελληνικές ιατρικές και μην υποτιμουμε τις βαλκανικες
Επειδη καταφερνει καποιος να αποφοιτησει δεν σημαίνει ότι θα εχει αναλογη επιτυχία στην επαγγελματικη του πορεια. Πολλα πράγματα φαίνονται μετα το πτυχίο.
 

Nandia 20103

Νεοφερμένος

Η Nandia 20103 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ναι με τη διαφορα βεβαια οτι το φροντιστηριο δεν σου εξασφαλιζει πως θα μπεις στην Ιατρικη ουτε οτι θα αποφοιτησεις απο αυτην. Αντιθετως εχουν ακουστει παρα πολλα για ατομα απο βαλκανικες σχολες που πληρωνουν για να περασουν μαθηματα και να παρουν πτυχιο. Και δεν εχω κανενα λογο να το αμφισβητησω, κρινοντας απο το πολυ χαμηλο επιπεδο συμμαθητων μου που τελειωσαν Ιατρικη στις χωρες αυτες χωρις καν να καθυστερησουν.
Γιατί για την Ελλάδα δεν έχουν ακουστεί; Που ζείτε; Εδω είναι που μπορείς να πληρώσεις για να σου κάνουν επαγγελματίες τις εργασίες, για να βρεις θέματα εξετάσεων και για άλλα πολλά. Η αλήθεια είναι ότι αξιοκρατία δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ποτέ στην Ελλάδα. Εμείς φημιζομαστε για τα βύσματα και τα λαδώματα για αυτό αν γίνονται και στις άλλες βαλκανικές χώρες να ξέρετε ότι από εμάς τα εμπνεύστηκαν.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Γιατί για την Ελλάδα δεν έχουν ακουστεί; Που ζείτε; Εδω είναι που μπορείς να πληρώσεις για να σου κάνουν επαγγελματίες τις εργασίες, για να βρεις θέματα εξετάσεων και για άλλα πολλά. Η αλήθεια είναι ότι αξιοκρατία δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ποτέ στην Ελλάδα. Εμείς φημιζομαστε για τα βύσματα και τα λαδώματα για αυτό αν γίνονται και στις άλλες βαλκανικές χώρες να ξέρετε ότι από εμάς τα εμπνεύστηκαν.
Φυσικα και συμβαινουν στα ελληνικα πανεπιστημια. Απλως οπως και να το κανουμε οι πανελλαδικες εξετασεις παραμενουν μια αδιαβλητη διαδικασια και δειχνουν σε καποιο σημαντικο βαθμο το επιπεδο ενος μαθητη. Δεν γινεται τωρα σε μια σχολη οπως η Ιατρικη να εισαγεται ενα ατομο πολυ χαμηλου επιπεδου επειδη απλα αυτο θελει. Αμα ειναι ετσι να ανοιξουν 100 σχολες Ιατρικης να χωρεσουν ολοι. Μετα ομως θα φταιει το κακο κρατος για την ανεργια στον κλαδο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Φυσικα και συμβαινουν στα ελληνικα πανεπιστημια. Απλως οπως και να το κανουμε οι πανελλαδικες εξετασεις παραμενουν μια αδιαβλητη διαδικασια και δειχνουν σε καποιο σημαντικο βαθμο το επιπεδο ενος μαθητη. Δεν γινεται τωρα σε μια σχολη οπως η Ιατρικη να εισαγεται ενα ατομο πολυ χαμηλου επιπεδου επειδη απλα αυτο θελει. Αμα ειναι ετσι να ανοιξουν 100 σχολες Ιατρικης να χωρεσουν ολοι. Μετα ομως θα φταιει το κακο κρατος για την ανεργια στον κλαδο.
οι πανελληνιες δειχνουν μονο επιπεδο προετοιμασιας ,οσο ξοδευεις τοσο καλυτερα, τιποτα αλλο.
και αδιαβλητες δεν ειναι . χιλιοτρυπημενες .
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
οι πανελληνιες δειχνουν μονο επιπεδο προετοιμασιας ,οσο ξοδευεις τοσο καλυτερα, τιποτα αλλο.
και αδιαβλητες δεν ειναι . χιλιοτρυπημενες .
Που το στηριζεις δλδ οτι δεν ειναι αδιαβλητες αλλα χιλιοτρυπημενες;
 

Nandia 20103

Νεοφερμένος

Η Nandia 20103 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Φυσικα και συμβαινουν στα ελληνικα πανεπιστημια. Απλως οπως και να το κανουμε οι πανελλαδικες εξετασεις παραμενουν μια αδιαβλητη διαδικασια και δειχνουν σε καποιο σημαντικο βαθμο το επιπεδο ενος μαθητη. Δεν γινεται τωρα σε μια σχολη οπως η Ιατρικη να εισαγεται ενα ατομο πολυ χαμηλου επιπεδου επειδη απλα αυτο θελει. Αμα ειναι ετσι να ανοιξουν 100 σχολες Ιατρικης να χωρεσουν ολοι. Μετα ομως θα φταιει το κακο κρατος για την ανεργια στον κλαδο.
Σε καμία ιατρική δεν μπαίνει κάποιος μόνο και μόνο επειδή το θέλει. Παντού υπάρχουν κριτήρια. Ανέφερα τα κριτήρια εισαγωγής σε ιατρικές της Γερμανίας και επίσης έχουν αναφερθεί και αυτά για ιατρικές της Ρουμανίας. Αν τα διαβάσεις θα καταλάβεις ότι δεν μπαίνει όποιος να ναι.
Οι πανελλήνιες είναι ένα ταξικό μέτρο που σε καμία περίπτωση δεν μετράει την αξία και τις δυνατότητες των μαθητών. Απλά το κρατάμε γιατί δεν υπάρχει ούτε το χρήμα ούτε η όρεξη για να γίνει κάτι καλύτερο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Σε καμία ιατρική δεν μπαίνει κάποιος μόνο και μόνο επειδή το θέλει. Παντού υπάρχουν κριτήρια. Ανέφερα τα κριτήρια εισαγωγής σε ιατρικές της Γερμανίας και επίσης έχουν αναφερθεί και αυτά για ιατρικές της Ρουμανίας. Αν τα διαβάσεις θα καταλάβεις ότι δεν μπαίνει όποιος να ναι.
Οι πανελλήνιες είναι ένα ταξικό μέτρο που σε καμία περίπτωση δεν μετράει την αξία και τις δυνατότητες των μαθητών. Απλά το κρατάμε γιατί δεν υπάρχει ούτε το χρήμα ούτε η όρεξη για να γίνει κάτι καλύτερο.
Κριτηριο με κριτηριο εχει διαφορα ομως. Επισης δεν ανεφερθηκα καθολου σε Ιατρικες Γερμανιας, Γαλλιας, Αυστριας και γενικα βορειας Ευρωπης. Γνωριζω ποσο υψηλες ειναι οι απαιτησεις εκει. Θα διαφωνησω παντως οτι οι πανελληνιες δεν μετρανε τις δυνατοτητες καποιου. Φυσικα και τις μετρανε, απλα παιζει μεγαλο ρολο και ο παραγοντας τυχη, ειδικα οταν μιλαμε για τοσο υψηλοβαθμες σχολες. Για την ωρα παραμενει η πιο αδιαβλητη διαδικασια στην Ελλαδα. Αμα μελλοντικα βρεθει κατι καλυτερο καλοδεχουμενο.
 

Nandia 20103

Νεοφερμένος

Η Nandia 20103 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κριτηριο με κριτηριο εχει διαφορα ομως. Επισης δεν ανεφερθηκα καθολου σε Ιατρικες Γερμανιας, Γαλλιας, Αυστριας και γενικα βορειας Ευρωπης. Γνωριζω ποσο υψηλες ειναι οι απαιτησεις εκει. Θα διαφωνησω παντως οτι οι πανελληνιες δεν μετρανε τις δυνατοτητες καποιου. Φυσικα και τις μετρανε, απλα παιζει μεγαλο ρολο και ο παραγοντας τυχη, ειδικα οταν μιλαμε για τοσο υψηλοβαθμες σχολες. Για την ωρα παραμενει η πιο αδιαβλητη διαδικασια στην Ελλαδα. Αμα μελλοντικα βρεθει κατι καλυτερο καλοδεχουμενο.
Επειδή στο αδιάβλητο επιμένεις θα σου αναφέρω μια περίπτωση που με έκανε να χάσω κάθε εμπιστοσύνη απέναντι σε αυτόν τον θεσμο. Δύο Έλληνες συμμαθητές μου που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στην Ελλάδα από Έλληνες γονείς έφυγαν στα 12 τούς για την Αίγυπτο επειδή οι γονείς τους διορίστηκαν σε ελληνικό σχολείο εκεί. Στην Αίγυπτο πήγαν στο Ελληνικό σχολείο που δίδασκαν οι γονείς τους και δεν χρειάστηκε να μάθουν άλλη γλώσσα. Από την Αίγυπτο έφυγαν στα 15. Αυτά λοιπόν τα παιδιά για κάποιο λόγο συμμετείχαν και στις πανελλήνιες αλλοδαπών και πέρασαν ιατρική ενώ με τις κανονικές πανελλήνιες ο ένας δεν μπόρεσε να συμπληρώσει καν μηχανογραφικό λόγω ΕΒΕ. Πήγαινε τώρα πες στο παιδί που δεν έχει ως πρώτη γλώσσα τα ελληνικά και δικαιούταν να γράψει και να περάσει με αυτές τις εξετάσεις πόσο αδιάβλητες είναι οι πανελλήνιες ενώ του πήραν τόσο άδικα τη θέση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top