Σπίτι στη Θεσσαλονίκη

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μιας και έφτασε παιδιά η περίοδος για αναζήτηση σπιτιού,κάνω ένα repost,από μήνυμα που έγραψα τον προηγούμενο μήνα,σε λανθασμένο θέμα.

Οι εκτιμήσεις δε μου εξασφαλίζουν μέχρι στιγμής την εισαγωγή μου στους ΗΜΜΥ του Ε.Μ.Π. οπότε είναι πιθανό να περάσω στην αντίστοιχη του ΑΠΘ.Θα ήθελα πληροφορίες σε ό,τι αφορά τις περιοχές αναζήτησης σπιτιού και όποια άλλη συμβουλή έχετε να μου δώσετε ως προς αυτό.Επικοινωνώντας με φίλο μου,μου τόνισε τα εξής:
-Να μην αναζητήσω σπίτι γύρω από την Πλατεία Δικαστηρίων
-Μόνο αν είμαι απελπισμένος(π.χ. δεν έχω βρει πουθενά αλλού) να αναζητήσω σπίτι στην Άνω Πόλη καθώς έχει αρκετό περπάτημα.
-Στη Ροτόντα έτσι κι έτσι,λόγω των υψηλών ενοικίων.
-Να προτιμήσω με τα χίλια σπίτι στις εξής περιοχές:40 Εκκλησίες,Αγία Τριάδα(Τούμπα),Τριανδρία.

Ποια η γνώμη σας ρε παιδιά για τις προτάσεις του φίλου μου;

Επειδή είμαι πάνω από 650 χιλιόμετρα μακριά από Θεσσαλονίκη(κάτι λιγότερο από 7 ώρες με αυτοκίνητο),μόλις τοιχοκολληθούν οι βάσεις στον πίνακα ανακοινώσεων,αν και εφόσον έχω περάσει Θεσσαλονίκη πρέπει να φύγω σφαίρα,μήπως και προλάβω κάτι καλό.Οπότε,θα ήθελα τουλάχιστον να ξέρω πού ψάχνω και όχι να τριγυρνώ τυχαία.

ΥΓ:Πολύ κατατοπιστικός ο χάρτης παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αυτά που σου λέει είναι μια χαρά. Να προτιμήσεις σπίτια και Ευαγγελίστρια όπως και κοντά στο Ιπποκράτειο. Είναι λίγο μακριά (15 λεπτά με τα πόδια, 3 στάσεις με τον ΟΑΣΘ) αλλά είναι καλή περιοχή.

Ανω Πόλη να δεις αλλα αν είναι χαμηλά, όχι πολύ ψηλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Επισης Παπαφη και αρχες Λαμπρακη μεχρι την Αγία Βαρβαρα ειναι καλα για σπιτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Μια φίλη μου ψάχνει σπίτι Μαρτίου,Δελφών και εκεί γύρω.Περνάνε πολλά λεωφορεία από εκεί και έχει βρει αρκετά σπίτια σε πολύ καλή κατάσταση με το φθηνότερο στα 170 και το ακριβότερο 250.Νομίζω ότι είναι καλή περίπτωση! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγω για άνω πόλη λεω να ψάξω αύριο :/.Τόσο μακριά ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherchez

Νεοφερμένος

Ο Cherchez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Μια φίλη μου ψάχνει σπίτι Μαρτίου,Δελφών και εκεί γύρω.Περνάνε πολλά λεωφορεία από εκεί και έχει βρει αρκετά σπίτια σε πολύ καλή κατάσταση με το φθηνότερο στα 170 και το ακριβότερο 250.Νομίζω ότι είναι καλή περίπτωση! ;)

και γω στις ιδιες περιοχες εψαχνα μ ενα φιλο και βρηκαμε αρκετα :D
https://www.xe.gr/property/enoikiaseis|katoikies|25is-martiou|68650534.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
καλησπέρα και από μεναα !! παιδια εγω μαλλον περναω σινδο ..θελω να μεινω όμως κεντρο θεσσ. αυτά π θελω να ρωτησω είναι καταρχας ..η λεωφόρος στρατου είναι καλη περιοχη ?? και η πλατεια αντιγονιδων ?? κ πιστευετε ότι όταν βγουν οι βασεισ επειδή θα ανεβω μετα από 2 μερες θα υπαρχουν πολλα ενοικιαστηρια η θα πρεπει να παω σε μεσιτικο ?

Αν διαλέξεις Λεωφόρο Στρατού να ξέρεις ότι είναι αρκετά καλή περιοχή και η συγκοινωνία είναι βολική καθώς αρκετά λεωφορεία του ΟΑΣΘ περνάνε απ'εκεί. Απλά επειδή θα είσαι στο ΤΕΙ στην Σίνδο να ξέρεις πως θα πρέπει να ξεκινάς τουλάχιστον 50 λεπτά πριν το μάθημα προκειμένου να φτάσεις έγκαιρα. Πλατεία Αντιγονιδών έχεις το καλό ότι είσαι κοντά στον Σταθμό στα τρένα αλλά γενικά η περιοχή εκεί δεν είναι και η "καλύτερη" σε θέμα ασφάλειας. Όσο για το αν ανέβεις 2 μέρες μετά δεν θα βρεις και τέλεια σπίτια αλλά σίγουρα θα υπάρχουν καλές περιπτώσεις ακόμη και θα σου πρότεινα αν μπορέσεις να βρεις ενοικιαστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LittleMrsMonkey

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
1.Εγώ νοίκιασα στην Ολυμπιάδος(Τυπικά είναι άλλη οδός,αλλα ειναι γωνιακό και το μπαλκόνι κοιτάει Ολυμπιάδος)ένα χιλιόμετρο ευθείας μακριά απο το Τμήμα Φυσικής στο οποίο πέρασα.Καμιά γνώμη για την περιοχή δε θα με χαλαγε.Θεωρείται Άνω Πόλη;
2.Ξερει κάποιος ενα σάιτ για τα δρομολόγια των λεωφορείων,κυρίως για το Αριστοτέλειο,επειδή δε μπορω να βγάλω άκρη με αυτό του ΟΑΣΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγώ τελικά βρήκα στην Ευαγγελίστρια.Είχαν μείνει ελάχιστα.Γκαρσονιέρα, δίχωρη επιπλωμένη, ατομικη θερμανση φυσικου αεριου.Μου άρεσε αρκετά. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
καλοριζικοοοοοοοοοοο:clapup::clapup::clapup:
κ σε οσουσ βρηκαν σπιτι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγώ τελικά βρήκα στην Ευαγγελίστρια.Είχαν μείνει ελάχιστα.Γκαρσονιέρα, δίχωρη επιπλωμένη, ατομικη θερμανση φυσικου αεριου.Μου άρεσε αρκετά. ^^

Δυο φίλες μου θα πάνε να ψάξουν αφού ανακοινωθούν οι βάσεις... Θα έχει μείνει τίποτα;
Μπράβο σου,τα καλύτερα έρχονται! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Εγώ τελικά βρήκα στην Ευαγγελίστρια.Είχαν μείνει ελάχιστα.Γκαρσονιέρα, δίχωρη επιπλωμένη, ατομικη θερμανση φυσικου αεριου.Μου άρεσε αρκετά. ^^

Ωωω καλορίζικο. Με το καλό! :clapup: Το έφτιαξες κιόλας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Πολύ καλή περιοχή για φοιτητικά σπίτια είναι κοντά στο λοιμώδων και προς Τριανδρία και κυρίως Τούμπα. Εγώ προσωπικά μένω κοντά στο Παπαφειο αρχές κάτω τουμπας. Πολύ καλή συγκοινωνία καθώς βολεύει το 12 και 14 που συνδέουν την Τούμπα με την υπόλοιπη θεσσαλονικη. Το πανεπιστήμιο5 λεπτά με αστικό και 15-20 λεπτά με τα πόδια... Οι πολύκατοικίες της περιοχής είναι σχεδόν όλες νεόδμητες σε σχέση με το κέντρο που τα σπίτια είναι κατά κόρον παλιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lena1992

Νεοφερμένος

Η lena1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν διαλέξεις Λεωφόρο Στρατού να ξέρεις ότι είναι αρκετά καλή περιοχή και η συγκοινωνία είναι βολική καθώς αρκετά λεωφορεία του ΟΑΣΘ περνάνε απ'εκεί. Απλά επειδή θα είσαι στο ΤΕΙ στην Σίνδο να ξέρεις πως θα πρέπει να ξεκινάς τουλάχιστον 50 λεπτά πριν το μάθημα προκειμένου να φτάσεις έγκαιρα. Πλατεία Αντιγονιδών έχεις το καλό ότι είσαι κοντά στον Σταθμό στα τρένα αλλά γενικά η περιοχή εκεί δεν είναι και η "καλύτερη" σε θέμα ασφάλειας. Όσο για το αν ανέβεις 2 μέρες μετά δεν θα βρεις και τέλεια σπίτια αλλά σίγουρα θα υπάρχουν καλές περιπτώσεις ακόμη και θα σου πρότεινα αν μπορέσεις να βρεις ενοικιαστήριο.

Σ ευχαριστωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα.
Οταν λέτε για ατομική θέρμανση ότι είναι καλύτερα(πχ. φυσικό αέριο) πληρώνεις μόνο ότι καταναλώνεις ή πληρώνεις και ένα μέρος πχ. 10% ή 20% από το συνολικό ποσό της δαπάνης θέρμανσης?

Θυμάμαι πρίν 10 χρόνια που μέναμε σε πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου και ήταν το πετρέλαιο πχ. 300 ευρώ,τότε το 20% δηλαδή 60 ευρώ το χρεωνότανε όλοι ισόποσα(60/6 διαμερίσματα=10 ευρώ ο καθένας) και μετά τα υπόλοιπα 240 ευρώ πηγαίνανε βάσει κατανάλωσης.

Τι ισχύει τώρα?
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά καλημέρα.
Οταν λέτε για ατομική θέρμανση ότι είναι καλύτερα(πχ. φυσικό αέριο) πληρώνεις μόνο ότι καταναλώνεις ή πληρώνεις και ένα μέρος πχ. 10% ή 20% από το συνολικό ποσό της δαπάνης θέρμανσης?

Θυμάμαι πρίν 10 χρόνια που μέναμε σε πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου και ήταν το πετρέλαιο πχ. 300 ευρώ,τότε το 20% δηλαδή 60 ευρώ το χρεωνότανε όλοι ισόποσα(60/6 διαμερίσματα=10 ευρώ ο καθένας) και μετά τα υπόλοιπα 240 ευρώ πηγαίνανε βάσει κατανάλωσης.

Τι ισχύει τώρα?
Ευχαριστώ

Στην αυτόνομη θέρμανση πολυκατοικίας (είτε με φυσικό αέριο είτε με πετρέλαιο) εκτός από τις ώρες που έκαψες, πληρώνεις και ένα ποσό για πάγιο το οποίο μοιράζεται ανάλογα των χιλιοστών θέρμανσης που έχει το κάθε διαμέρισμα. Δεν είναι δυνατόν ένα διαμέρισμα 40τμ να πληρώνει το ίδιο πάγιο με ένα διαμέρισμα 100τμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Στην αυτόνομη θέρμανση πολυκατοικίας (είτε με φυσικό αέριο είτε με πετρέλαιο) εκτός από τις ώρες που έκαψες, πληρώνεις και ένα ποσό για πάγιο το οποίο μοιράζεται ανάλογα των χιλιοστών θέρμανσης που έχει το κάθε διαμέρισμα. Δεν είναι δυνατόν ένα διαμέρισμα 40τμ να πληρώνει το ίδιο πάγιο με ένα διαμέρισμα 100τμ.

Αρα ισχύει ότι ήξερα από παλιά ,σύμφωνα με το παράδειγμα που έδωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, μόνο που το πάγιο δεν χρεώνεται ισόποσα όπως είπες αλλά ανάλογα με τα χιλιοστά θέρμανσης που έχει κάθε διαμέρισμα (μεγαλύτερο διαμέρισμα- περισσότερα χιλιοστά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ναι, μόνο που το πάγιο δεν χρεώνεται ισόποσα όπως είπες αλλά ανάλογα με τα χιλιοστά θέρμανσης που έχει κάθε διαμέρισμα (μεγαλύτερο διαμέρισμα- περισσότερα χιλιοστά).

Εχεις δίκαιο,πάει με τα χιλιοστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy2

Νεοφερμένος

Η Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Παιδιά, ξέρετε που μπορώ να βρω αγγελίες για ενοικιαζόμενα διαμερίσματα /στούντιο/γκαρσονιερες που να μην εμπλέκονται μεσιτικά γραφεία? Έκανα μια μικρή έρευνα στο ίντερνετ και και δεν βρήκα κανέναν ιδιώτη... Παντού μεσιτικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top